PDA

View Full Version : οδικός η αστικός τουρισμός?



tai
07/11/2009, 19:02
Μια και εχτές ξεκίνησε μια κουβέντα, είναι ευκαιρία να αναπτύξουμε τους λόγους που θα κάναμε αυτο το τουρ οδικό η αστικό και της απόψεις μας επι του θέματος.

Το ερώτημα λοιπόν, είναι.
Άντε και παίρνουμε την μηχανή μας
Άντε και έχουμε τον χρόνο
Άντε και έχουμε και τα απαραίτητα φράγκα.

Καβαλάμε την μηχανή μας και αφού έχουμε χαράξει στον χάρτη ή στο μυαλό μας την διαδρομή, ξεκινάμε.

Η πορεία μας περιλαμβάνει στροφιλικι μεσα σε όμορφα τοπία, τουριστικά πιθανών μέρει, πόλεις ή χωριά που για κάποιον χ-ψ λόγο τα έχουν οι τουριστικοί οδηγοί, σημεία με ωραία θέα, με μαγαζιά που προσφέρουν φαγητό ή καφέ, ώστε να απολαμβάνεις την θεά μέσα στην άνεση της πολυθρόνας τους, ιστορικά σημεία η κτίρια, μουσεία, κλπ.

Το ταξίδι αυτό που θα κάνατε, θα ηταν επικεντρωμένο στον οδικό τουρισμό?

δλδ στο όσα πιο πολλά μέρη περάσω και δω, κάνοντας υπέροχα χλμ, ΌΛΗ ΜΕΡΑ,
απολαμβάνοντας την τέλεια άσφαλτο ή το απίστευτο χώμα, και χορταίνοντας την θέα, της εικόνες, της μυρωδιές, που μου προσφέρονται, μέχρι να νυχτώσει, και μετά μια βόλτα για φαγητό συν ένα ποτάκι σε ένα καλτ μπαρ, στην χ-ψ πόλη θα με ικανοποιούσε?
Η
στον αστικό τουρισμό?
Δηλαδή, θα κάνω την ωραία διαδρομή μου αλλά θα αφιερώσω τον περισσότερο χρόνο της ημέρας στην πόλη-σημείο-μουσείο, που θα πάω.

Cpt. Haddock
07/11/2009, 19:05
Αναλόγως τι υπάρχει στη διαδρομή.

Περνώντας στις Αλπεις θαυμάζεις τη διαδορμή, αλλα εαν έχεις τη δυνατότητα να σταματήσεις πχ στη Δρέσδη και δεν το κάνεις χάριν χιλιομέτρων ειναι μάλλον λαθος

:wave2:

road spirit
07/11/2009, 19:12
αναλόγως τη διαδρομή και αναλόγως το μέγεθος της πόλης.
Αν το ενδιαφέρον (και κατ' ουσίαν ο σκοπός του ταξιδιού) είναι να δεις μια Ευρωπαϊκή Μητρόπολη (Λονδίνο, Παρίσι, Μόναχο, Βαρκελόνη, Μαδρίτη κλπ κλπ) πάς με αεροπλάνο. Με τη μηχανή δε θα την γνωρίσεις όσο μπορείς. Το πιο πιθανόν είναι φτάνοντας εκεί να αφήσεις τη μηχανή σε ένα παρκινγκ και για όσες μέρες βολτάρεις να το κάνεις με συγκοινωνίες και με τα πόδια. Πας λοιπόν κατευθείαν αεροπορικώς και ξεμπερδεύεις. Η μηχανή είναι για το δρόμο, όχι για τα μουσεία, για τα αρχιτεκτονικά ορόσημα, για τα σοκάκια τις πλατείες κλπ κλπ ...

filipp0s
07/11/2009, 19:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
αναλόγως τη διαδρομή και αναλόγως το μέγεθος της πόλης.
...

+1 στα παραπανω. Αν ήταν πχ να παω μονο στη Ρωμη σε καμια περιπτωση δεν θα επαιρνα τη μηχανη. Αν ήταν όμως το παραπάνω να το συνδυασω με μια μεγαλη βολτα στα περιχωρα του lazio ή τη Νοτια Τοσκανη, τοτε θα επαιρνα τη μηχανη. Αλλα αυτο θελει και να εχεις μερες να αφιερωσεις...

guzzistas
07/11/2009, 19:39
Καλά τα λέτε... συνεχίστε!
:wave2:

VALES
07/11/2009, 20:08
Κοιτάξτε να δείτε τι θα γίνει:rolleyes: ... θα διαφωνήσουμε για κάτι , το οποίο αρέσει σε όλους μας.:sick:

(Για διαφορετικούς βέβαια λόγους, αλλά σε όλους μας)

Εβίβα :beer: :beer: :beer:

the who
07/11/2009, 20:56
Ρε Χρησταρα τι διαδρομες και χαραξη κλπ.Το ταξιδι ειναι δρομος.Ξεκινας και μετα σε παει μονο του εκτος κι αν εχεις τελικο προορισμο οπως ο Γιωργος με τον Ακη.
:beer: :beer: :beer:

Fournaris
07/11/2009, 21:02
Εγω αν ειχα χρονο κυριως θα ανεβαινα στη σελα με ενα γενικο και αοριστο προορισμο πχ Πελλοπονησος και θα ξεκινουσα. Κυριως τα μερη που θα περασω θα με ενοιαζαν και τα ομορφα τοπια και οχι οι πολεις αυτες καθ'εαυτες ή τα αξιοθεατα τους.

el_hymador
08/11/2009, 00:11
Οτι γραφει ο The Who...

το προγραμμα ειναι ψυχαναγκασμος!

Gandalf dr685sm
08/11/2009, 08:48
Κάθε δρόμος έχει ενα προορισμό για μένα.

Δεν μπορείς να οδηγείς αιώνια, ούτε φυσικά να γίνεις γυρολόγος με ενδιάμεσα pitstops. Οπότε προτιμώ να χαράξω διαδρομή κάποιων χιλιομέτρων που δεν θα με εξαντλήσουν (αναλόγως οχήματος βέβαια) και σε κάθε στάση ή και προορισμό να υπάρχει κάτι ενδιαφέρον που θα δώ και κάτι διαφορετικό.

Πάνω στην μηχανή σίγουρα ξυπνάνε οι αισθήσεις αλλά δεν έχεις χρόνο να απολαύσεις το κάτι το διαφορετικό. Αυτό θα το κάνεις μόνο όταν δώσεις χρόνο και στο αστικό περιβάλλον που θα σταματήσεις/επισκεφτείς. Εκεί γνωρίζεις ανθρώπους, κουλτούρες, και συγκρατείς εικόνες.

Gandalf

hidefnick
08/11/2009, 09:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Ρε Χρησταρα τι διαδρομες και χαραξη κλπ.Το ταξιδι ειναι δρομος.Ξεκινας και μετα σε παει μονο του εκτος κι αν εχεις τελικο προορισμο οπως ο Γιωργος με τον Ακη.
:beer: :beer: :beer:

+1000

Ειδικά όταν αρχίσουν και ζορίζουν οι συνθήκες,

@Φίλιππος: Για να πας μόνο Ρώμη είναι ιδανική η μηχανή. Ακόμα και για να κυκλοφορήσεις μέσα στην πόλη. Πλέον Ιταλία μόνο οδικώς. Είναι τόσο γρήγρο και όμορφο το "ταξίδι" που δεν λέει με κανένα άλλο μέσο. (Τα εισαγωγικά λόγω χρόνου και χιλιομέτρων) :wave2: :wave2: :wave2:

vagtav
08/11/2009, 09:27
Εννοείται και τα δύο. Το κάθε ένα για τους λόγους του.
Καλύπτουν εντελώς διαφορετικές ανάγκες.

devil's animal
08/11/2009, 10:51
εγω νομιζω οτι πας ενα ταξιδι και θες να τα συνδυασεις ολα.
συνηθως οταν βγαινεις Ευρωπη ο δρομος σε βρισκει. δεν τον βρισκεις.


η αληθεια ειναι παντως οτι παιζει ρολο και η παρεα. μπορει να σε παρασυρουν σε μουσεια και σε μεσαιωνικα καστρα ή αντιστοιχα σε ατελειωτες στριφτερες διαδρομες.

ενταξει. δεν μπορεις/ειτε να οδηγατε ολη μερα. αλλα ουσιαστικα η αγαπη για την μοτοσυκλετα και το γεγονος οτι θες να δεις οσο πιο πολλα μπορεις σε οσο το δυνατον λιγοτερο χρονο σε κανει να μην ξεκαβαλας ευκολα...:smokin:

tai
08/11/2009, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Ρε Χρησταρα τι διαδρομες και χαραξη κλπ.Το ταξιδι ειναι δρομος.Ξεκινας και μετα σε παει μονο του εκτος κι αν εχεις τελικο προορισμο οπως ο Γιωργος με τον Ακη.


θεωρώ οτι το κάθε ταξίδι έχει, αν οχι προορισμό, τουλάχιστον κατεύθυνση.
αλλιώς δεν ταξιδεύεις απλά περιπλανάσαι
Οπότε, το πως θα διανύσεις την διαδρομή, το που θα σταματήσεις και γιατί, και τελικά πως ΘΑ'ΘΕΛΕΣ να είναι το ταξίδι σου ειναι το ζητούμενο στην κουβέντα αυτη.
(Τουλάχιστον με αυτο το σκεπτικό την εβαλα):D



Αρχικά δημιουργήθηκε από vagtav
Εννοείται και τα δύο. Το κάθε ένα για τους λόγους του.
Καλύπτουν εντελώς διαφορετικές ανάγκες.
σωστό μεν αλλά......
το ζητούμενο είναι η προτεραιότητα, του "θέλω", οχι το "πρέπει" το "χρήσιμο" και το "ιδανικό"
Για την προσωπική ικανοποίηση, οχι την κάλυψη αναγκών.
Βέβαια, εαν η κάλυψη αναγκών, προκαλεί την προσωπική ικανοποίηση, τότε πάσο

tai
08/11/2009, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
εγω νομιζω οτι πας ενα ταξιδι και θες να τα συνδυασεις ολα.
συνηθως οταν βγαινεις Ευρωπη ο δρομος σε βρισκει. δεν τον βρισκεις.

η αληθεια ειναι παντως οτι παιζει ρολο και η παρεα. μπορει να σε παρασυρουν σε μουσεια και σε μεσαιωνικα καστρα ή αντιστοιχα σε ατελειωτες στριφτερες διαδρομες.

Εαν δεν εχεις κατασταλάξει στα θέλω σου ή εαν τα θέλω σου περιλαμβάνουν ή επιλέγουν την απουσία προγράμματος, τότε ναι.
Αν άγεσαι και φέρεσαι χωρίς να κάνεις αυτό που ήθελες, τότε νομίζω οτι είσαι θύμα την παρέας.




Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
ενταξει. δεν μπορεις/ειτε να οδηγατε ολη μερα. αλλα ουσιαστικα η αγαπη για την μοτοσυκλετα και το γεγονος οτι θες να δεις οσο πιο πολλα μπορεις σε οσο το δυνατον λιγοτερο χρονο σε κανει να μην ξεκαβαλας ευκολα...:smokin:
Μα αυτο ειναι
Ακριβώς!!
θελεις να ξεκαβαλίσεις ή οχι
θέλεις να "δεις" την Χ πόλη ή δεν γαμιέται για χάριν του "οσο πιο πολλά μπορείς"??

tai
08/11/2009, 14:19
filipp0s road spirit

το ζητούμενο ειναι να προσπαθήσουμε να καθορίσουμε το κατα ποσο επιθυμούμε να πάμε σε μια πόλη,
Η
εαν θέλουμε να "οδηγήσουμε" να "στρίψουμε" να "μαζέψουμε πολλά χλμ"??

και τελικά εαν βρεθούμε στο δίλημμα αυτό............

Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock

Περνώντας στις Αλπεις θαυμάζεις τη διαδορμή, αλλα εαν έχεις τη δυνατότητα να σταματήσεις πχ στη Δρέσδη και δεν το κάνεις χάριν χιλιομέτρων ειναι μάλλον λαθος

τελικά ειναι ενα "λάθος" που θα το επιλέξουμε, και θα το κάνουμε για χαριν των απο πάνω,
ή θα θεωρήσουμε οτι είναι τραγικό το να μην "σταματήσεις στην Δρέσδη"??

road spirit
08/11/2009, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
filipp0s road spirit

το ζητούμενο ειναι να προσπαθήσουμε να καθορίσουμε το κατα ποσο επιθυμούμε να πάμε σε μια πόλη,
Η
εαν θέλουμε να "οδηγήσουμε" να "στρίψουμε" να "μαζέψουμε πολλά χλμ"??

και τελικά εαν βρεθούμε στο δίλημμα αυτό............

τελικά ειναι ενα "λάθος" που θα το επιλέξουμε, και θα το κάνουμε για χαριν των απο πάνω,
ή θα θεωρήσουμε οτι είναι τραγικό το να μην "σταματήσεις στην Δρέσδη"??

γιατί να καθορίσουμε τι αρέσει στον καθένα? :confused:
δεν υπάρχει λάθος ή σωστό, αισθάνεσαι ότι θες να δεις τη πόλη? δες τη... εμένα μπορεί να αφήνει αδιάφορο, κάποιον άλλον μπορεί να έχει να του πεί κάτι σημαντικό

MikeG
08/11/2009, 14:59
Νομίζω ότι πραγματική απάντηση στο ερώτημα του tai δεν υπάρχει. Όπως είπε και ο μεγάλος πίσω Einstein πίσω από το μεγαλύτερο Καραθεοδωρή, όλα είναι σχετικά.
Πολλές πόλεις & σημεία έχουν να πουν κάτι σε κάποιους, ενώ σε άλλους τίποτα. Άλλοι είναι fun του αστικού τουρισμού (μουσεία, ψώνια, μάσα..) & άλλοι γουστάρουν να λυσσάνε & να στρίβουν με πίστη.

Προσωπικά αν θέλω να απολαύσω μια πόλη & να προσπαθήσω να "ενσωματωθώ" όσο το δυνατόν περισσότερο σε αυτή θα προτιμήσω να μεταβώ αεροπορικώς ή να πάω εκεί με τη μοτοσυκλέτα & σημασία να έχει ο προορισμός κυρίως. Από την άλλη σχεδιάζεις ταξίδια & διαδρομές τα οποία εξυπηρετούν κυρίως την ικανοποίηση της κ@βλ@ς μας, η οποία δεν είναι άλλη από το αχαλίνωτο sex με σύντροφο τη μοτοσυκλέτα μας σε δρόμους που έχει βάλει το χέρι του το μοτοσυκλετιστικό τοτέμ. Ο moto Μανιτού.

Άρα, βασικό για μένα, επιλέγουμε αρχικά, γιατί κάνουμε το ταξίδι.

Τα παραπάνω βέβαια όπως προανέφερα είναι σχετικά γιατί αν για παράδειγμα έχουμε 1 καθαρό μήνα ταξιδιού, τότε μπορούμε να συνδιάσουμε τον αστικό τουρισμό, αράζοντας σε μια πόλη πχ για πέντε μέρες, μαζί με την οδηγικό οργασμό τις υπόλοιπες 25 :smokin:


:beer: :beer: :wave2:

gcrook
08/11/2009, 17:07
Για μενα το καλυτερο ταξιδι ειναι αυτο που οταν προσπαθησεις να το χαραξεις στον χαρτη (ΑΦΟΥ επιστρεψεις) καταληξει σαν μουτζουρα,και ειναι δυσκολο να περιγραψεις στους αλλους με ακριβεια που ακριβως πηγες.

Αυτο βεβαια επειδη μου αρεσει να χανομαι και επισης επειδη δεν τα πηγαινα ποτε καλα με την γεωγραφια.
:lol:

tai
08/11/2009, 17:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
γιατί να καθορίσουμε τι αρέσει στον καθένα?
για μια ανταλλαγή απόψεων
για να βάλουμε στο τριπακι αυτό το μυαλό μας, ώστε να μάθουμε καλύτερα τον εαυτό μας και να συγκεκριμενοποιήσουμε της βαθύτερες επιθυμίες μας.
για να κάνουμε τα ταξίδια μας πιο "γεμάτα"
για να απενοχοποιήσουμε της μύχιες επιθυμίες μας








Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
δεν υπάρχει λάθος ή σωστό,
Τον πλέον φανατικό υποστηρικτή αυτού που λες,τον εχεις εδώ:wave2:

EKEINOS
08/11/2009, 17:39
Για εμένα ταξίδι με τη μοτοσικλέτα σημαίνει αποκλειστικά και μόνο οδικός τουρισμός βλέποντας τα παντα
καθισμένος στη σέλα η περπατώντας για να ξεμουδιασω. Αρωμα και δρόμοι επαρχίας, πρόγραμμα
με γενική δομή και άνεση εκτροχιασμου. Αν θέλω να γνωρίσω μια πολη, θα το κάνω με τις αστικές
συγκοινωνίες, το κατάλληλο ταξιδιωτικό οδηγό αναχειρας, χωρίς γρουπ

tai
08/11/2009, 17:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG

Άρα, βασικό για μένα, επιλέγουμε αρχικά, γιατί κάνουμε το ταξίδι.


Μπράβο ρε μαικ
αυτο ειναι το ερώτημα του θρεντ






Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook

Αυτο βεβαια επειδη μου αρεσει να χανομαι
:lol:
Αι! ρε χαμενο:lol:

the who
08/11/2009, 17:52
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
[B]θεωρώ οτι το κάθε ταξίδι έχει, αν οχι προορισμό, τουλάχιστον κατεύθυνση.
αλλιώς δεν ταξιδεύεις απλά περιπλανάσαι
Οπότε, το πως θα διανύσεις την διαδρομή, το που θα σταματήσεις και γιατί, και τελικά πως ΘΑ'ΘΕΛΕΣ να είναι το ταξίδι σου ειναι το ζητούμενο στην κουβέντα αυτη.
(Τουλάχιστον με αυτο το σκεπτικό την εβαλα):D


Eβαλα το παραδειγμα των παιδιων που πηγαιναν για το gp.Αν θελω να παω να δω πχ το Μοναχο και στη διαδρομη βρω κατι καλυτερο,ομορφοτερο,στριφτεροτερο,μουσικοτερο(εχω και κοτερο παμε μια βολτα ?:rotflmao: ) τοτε μπορει και να μην φτασω ποτε στο Μοναχο.
Αν περασω καλα στα Τρικαλα ισως να μην παω στην Κοζανη οπως ειχα αρχικα σχεδιασει.:winka:
Στην Ελλαδα παντως μου εχει τυχει απειρες φορες.

Υ.Γ Μη βριζεις τον κρουκη ρε θειο,ειναι μικρο παιδι και στεναχωριεται ευκολα.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

matmat
08/11/2009, 18:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
για μια ανταλλαγή απόψεων
για να βάλουμε στο τριπακι αυτό το μυαλό μας, ώστε να μάθουμε καλύτερα τον εαυτό μας και να συγκεκριμενοποιήσουμε της βαθύτερες επιθυμίες μας.
για να κάνουμε τα ταξίδια μας πιο "γεμάτα"
για να απενοχοποιήσουμε της μύχιες επιθυμίες μας








Τον πλέον φανατικό υποστηρικτή αυτού που λες,τον εχεις εδώ:wave2:


Παλι Σεξ θελει να κανει ο πορνογερας :evil:

:smokin:

TROOPER
08/11/2009, 23:47
εξαρταται τη παρεα χρηστο. :winka:

zephyr1
09/11/2009, 01:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
εξαρταται τη παρεα χρηστο. :winka:


+1 ,και εγω προτιμω να μην βλεπω τιποτα.:rotflmao:

jimmis5
09/11/2009, 08:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Κάθε δρόμος έχει ενα προορισμό για μένα.

Δεν μπορείς να οδηγείς αιώνια, ούτε φυσικά να γίνεις γυρολόγος με ενδιάμεσα pitstops. Οπότε προτιμώ να χαράξω διαδρομή κάποιων χιλιομέτρων που δεν θα με εξαντλήσουν (αναλόγως οχήματος βέβαια) και σε κάθε στάση ή και προορισμό να υπάρχει κάτι ενδιαφέρον που θα δώ και κάτι διαφορετικό.

Πάνω στην μηχανή σίγουρα ξυπνάνε οι αισθήσεις αλλά δεν έχεις χρόνο να απολαύσεις το κάτι το διαφορετικό. Αυτό θα το κάνεις μόνο όταν δώσεις χρόνο και στο αστικό περιβάλλον που θα σταματήσεις/επισκεφτείς. Εκεί γνωρίζεις ανθρώπους, κουλτούρες, και συγκρατείς εικόνες.

Gandalf

+1

Μιας και μεχρι τωρα δεν εχω καταφερει να κανω ταξιδι με μοτο στο εξωτερικο.Οποτε μιλωντας καθαρα για τις ενχωριες τσαρκες μπορω να πω οτι δεν μπορω να ξεκινησω για πουθενα χωρις εστω ενα στιγμα μια ιδεα για το που θελω να παω.Πραγματικα εντυπωσιαζομαι απο ανθρωπους που μπορουν και ξεκινανε χωρις προορισμο.

Για μενα παιζει σημαντικο ρολο η παρεα ουτε χωρις αυτην την παλευω χωρις το χιουμορ και τις αντιστοιχες ιστοριες που πιαζουν.Οσο για εκει που θα φτασω οτι με εντυπωσιαζει θα προσπαθησω να το δω.Απο το μικρο καφενεδακι με τον ελληνικο μεχρι καποιο μουσειο.

Νομιζω οτι οσοι εντυπωσιαζονται απο τους μοτοσυκλετιστες το κανουν γιατι πιστευουν οτι εχουν δει πολλα πραγματα τοπια πολης εικονες και οχι μονο για μια στριφτερη μαυρη ασφαλτο:wave2:

road spirit
09/11/2009, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
για μια ανταλλαγή απόψεων νταξ'
για να βάλουμε στο τριπακι αυτό το μυαλό μας, ώστε να μάθουμε καλύτερα τον εαυτό μας και να συγκεκριμενοποιήσουμε της βαθύτερες επιθυμίες μας. εδώ θα συγκεκριμενοποιήσουμε εμείς τις βαθύτερες επιθυμίες σου ? :look: :p :lol: :bigcry:
για να κάνουμε τα ταξίδια μας πιο "γεμάτα" ένας τρόπος υπάρχει για αυτό, να φύγεις! όχι να ποστάρεις! :a43:
για να απενοχοποιήσουμε της μύχιες επιθυμίες μας εδώ μιλάς με γρίφους γέροντα, θες να πας ταξίδι για να απενοχοποιήσεις τα θέλω σου? τι ένοχα μυστικά κουβαλάς?

tai
09/11/2009, 16:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit

για να βάλουμε στο τριπακι αυτό το μυαλό μας, ώστε να μάθουμε καλύτερα τον εαυτό μας και να συγκεκριμενοποιήσουμε της βαθύτερες επιθυμίες μας.

εδώ θα συγκεκριμενοποιήσουμε εμείς τις βαθύτερες επιθυμίες σου ?

για να κάνουμε τα ταξίδια μας πιο "γεμάτα"

ένας τρόπος υπάρχει για αυτό, να φύγεις! όχι να ποστάρεις!


για να απενοχοποιήσουμε της μύχιες επιθυμίες μας

εδώ μιλάς με γρίφους γέροντα, θες να πας ταξίδι για να απενοχοποιήσεις τα θέλω σου? τι ένοχα μυστικά κουβαλάς?



Ρε γιαννη γιατί νομίζεις οτι το θέμα αφορά εμένα??
ειναι απλά ενα μοτοσυκλετίστικο θεμα για τα "θελω" της "επιθυμιες" τα "γιατι" τα "που" μερικών "εμπειρων" ταξιδευτών, αλλά και άλλων οδηγών,με άποψη.
Το θρέντ το άνοιξα με την διάθεση να γίνει, απλα ενας κουβάς απόψεων προς γνώση και δημιουργία ονείρων και επιθυμιών των νέων αλλα και των παλιών motoχρηστών:wave2:

road spirit
09/11/2009, 19:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
Ρε γιαννη γιατί νομίζεις οτι το θέμα αφορά εμένα??
ειναι απλά ενα μοτοσυκλετίστικο θεμα για τα "θελω" της "επιθυμιες" τα "γιατι" τα "που" μερικών "εμπειρων" ταξιδευτών, αλλά και άλλων οδηγών,με άποψη.
Το θρέντ το άνοιξα με την διάθεση να γίνει, απλα ενας κουβάς απόψεων προς γνώση και δημιουργία ονείρων και επιθυμιών των νέων αλλα και των παλιών motoχρηστών:wave2:

λίγο χούμορ πήγα να σου κάνω αλλά μάλλον δεν είναι η μέρα σου :beer:

filipp0s
09/11/2009, 19:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
λίγο χούμορ πήγα να σου κάνω αλλά μάλλον δεν είναι η μέρα σου :beer:

τι ψαχνεις μωρε? Ξινος γερος ετοιμος για συνταξη


:lol: :rotflmao: :lol:

LOUKILOUK
10/11/2009, 14:24
Τα "πάντα ειναι φλου" όπως χαρακτηριστικά έλεγε και ο μέγας Μπάμπης... αλλά και "μέτρο άριστο" διαλαλούσαν κατι πρόγονοι, σοφότεροι από εμάς μάλλον...
Βασικά κάνεις το κέφι σου και αυτο δεν πάντα το ίδιο...κάθε μερα ειναι διαφορετική και τα γούστα και οι ορέξεις έχουν να κάνουν με πολλούς παράγοντες που σε κάθε ταξίδι ή βόλτα ειναι διαφορετικά....τα γούστα του καθε ενός, τα γούστα των συνταξιδιωτών αν υπάρχουν, τα μέρη και οι δυνατότητες που παρέχουν...αλλά και ένα σωρό αλλα καθορίζουν τελικά την επόμενη μας κίνηση σε ταξίδια ή βόλτες...
Προσωπικά συνηθίζω να έχω ένα βασικό πλανό το όποιο όμως είναι αρκετά ελαστικό (λαστιχο θα έλεγα...) και υπάρχουν πάντα plan b, plan c κτλ, ενω το βασικότερο είναι η θετική ενέργεια και στάση απέναντι σε όλα...
Δυστυχώς όλα, δύσκολα γίνονται σε ένα ταξίδι, αλλα για αυτό ακριβώς δεν κάνουμε ποτέ μόνο ένα ταξίδι... Όσο ποιο πολύ ταξιδέυω τόσο περισσότερο καταλαβαίνω πόσα πολλά πράγματα είναι ένα ταξίδι αλλά και πόσα πολλά διαφορετικα πράγματα θέλω να κάνω για να γουστάρω...
Νομίζω πάντως ότι μια ισορροπία (που είναι διαφορετικη για τον καθένα μας, αλλά και διαφορετική καθε φορά και για μας...) δίνει την απάντηση στο δύσκολο αλλά πραγματικά δευτερέυον εώς ασήμαντο ερώτημα (σορρυ tai... :D ) που τέθηκε...

Όταν σκέφτομαι να καβαλήσω το θηρίο και να την κάνω πότε δεν προβληματίζομαι με το "θεμελιωδες" ερώτημα που έθεσε ο φίλος Τάι...αλλα παλευω με αυτα που εξ όρισμου θεωρηθηκαν λυμενα...
"Άντε και έχουμε τον χρόνο"...
"Άντε και έχουμε και τα απαραίτητα φράγκα"...
Σε αυτά μπορούμε να δώσουμε καμιά λύση? εδω θέλω ιδέες και απαντήσεις παλικάρια
Άντε και καλή τύχη μάγκες :beer: :wave2:

υ.γ.Τάι σε πειράζω...δεν πιστέυω να μου θυμώσεις:smilea:

tai
10/11/2009, 19:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
λίγο χούμορ πήγα να σου κάνω αλλά μάλλον δεν είναι η μέρα σου :beer:
σορυ ρε Γιαννη
με ενα πυρετό 38αρι να με εχει κουδουνιασει 2 μερες, δεν σε "επιασα"

βαλε και αυτο


Αρχικά δημιουργήθηκε από filipp0s
τι ψαχνεις μωρε? Ξινος γερος ετοιμος για συνταξη
:lol: :rotflmao: :lol:

τι αποτέλεσμα περιμένεις:lol: :lol:






Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
υ.γ.Τάι σε πειράζω...δεν πιστέυω να μου θυμώσεις:smilea:
Ναι πληγώθηκα πατόκορφα :rotflmao: :rotflmao:

Operater
10/11/2009, 22:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
Τα "πάντα ειναι φλου" όπως χαρακτηριστικά έλεγε και ο μέγας Μπάμπης... αλλά και "μέτρο άριστο" διαλαλούσαν κατι πρόγονοι, σοφότεροι από εμάς μάλλον...
..........

Δεν υπάρχει μέτρο όταν ταξιδεύεις, γιατί ταξιδεύεις μέχρι να μαστουρώσεις από μυρωδιές και εικόνες και τελικά να βρεθεις στο πιο κοντινό σου εκεινη τη στιγμη hotel, motel, hostel, σκηνη, γρασίδι, ταράτσα, γηπεδο, αυλη σχολειου κλπ... Υπάρχει μέτρο, μόνο όταν βάζεις σχέδια, ότι θα ΄ΠΡΕΠΕΙ να φτάσεις στη ταδε πόλη, στο τάδε σημείο, βλέπεις το gps και αγχώνεσαι και τοιούτες τοιουτιές...

LOUKILOUK
17/11/2009, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Δεν υπάρχει μέτρο όταν ταξιδεύεις, γιατί ταξιδεύεις μέχρι να μαστουρώσεις από μυρωδιές και εικόνες και τελικά να βρεθεις στο πιο κοντινό σου εκεινη τη στιγμη hotel, motel, hostel, σκηνη, γρασίδι, ταράτσα, γηπεδο, αυλη σχολειου κλπ... Υπάρχει μέτρο, μόνο όταν βάζεις σχέδια, ότι θα ΄ΠΡΕΠΕΙ να φτάσεις στη ταδε πόλη, στο τάδε σημείο, βλέπεις το gps και αγχώνεσαι και τοιούτες τοιουτιές...


Φίλε Operater είναι προφανές ότι μόνος σου έθεσες το δικό σου μέτρο...("μέχρι να...και τελικά...) και για αυτό ακριβως το μέτρο μιλαω και εγώ...:beer:. το μετρο που ο καθένας μπορεί να ορίσει την χαρά του ταξιδιού του...
Τα "πρέπει" δεν είναι μέτρο αλλά ψυχαναγκασμός που σε ταξίδια χωράει...
:beer: :wave2: