PDA

View Full Version : Καθαρισμος εξατμισης απο παντελονι



MAG/FMX
07/11/2009, 19:41
Γεια σας , πως μπορει να γινει καθαρισμος εξατμισης απο παντελονι που καηκε πανω της κ εχουν μεινει υποληματα.Τα χοντρα τα πηρα οταν ηταν ζεστη με κατι αιχμηρο αλλα εχουν μεινει κατι μαυριλες............:evil:

Εχετλαίος
07/11/2009, 19:44
Τι εξάτμιση; Ιnox, Αλουμίνιο, τιτάνιο, carbon κτλ

menelaos46
07/11/2009, 19:45
Δυσκολα τα πραγματα. Ειδικα αν ειναι εργοστασιακη.
Υπαρχουν διαφορες αλοιφες αλλα εγω εχω ακομη μετα απο 2 χρονια απο την κουκουλα μου σημαδι.

MAG/FMX
07/11/2009, 19:53
Eιναι απο ανοξείδωτο ατσάλι.Τις προσεχω σα πουστης .Τη μια μερα κεγεται ενα παντελονι πανω.
Τη δευτερη επεσε ενας με ενα καροτσι μεταφορων πανω.Τις παλιες δεν τις προσεχακδεν ειχαν τιποτα.Τι κουφα ειναι αυτα.Ο αλλος με το καροτσι , μου λεει λαστιχο βρηκα αδερφε κ οταν πηγα σπιτι, ειδα μια βουλιτσα γ@μω το σπιτι του. Δεν ειναι οι μαμισιες Μενελαος.

SVX
07/11/2009, 19:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
Eιναι απο ανοξείδωτο ατσάλι.Τις προσεχω σα πουστης .Τη μια μερα κεγεται ενα παντελονι πανω.
Τη δευτερη επεσε ενας με ενα καροτσι μεταφορων πανω.Τις παλιες δεν τις προσεχακδεν ειχαν τιποτα.Τι κουφα ειναι αυτα.Ο αλλος με το καροτσι , μου λεει λαστιχο βρηκα αδερφε κ οταν πηγα σπιτι, ειδα μια βουλιτσα γ@μω το σπιτι του. Δεν ειναι οι μαμισιες Μενελαος.

φορνετ :wave2:

MAG/FMX
07/11/2009, 20:02
Παλια ειχα βαλε ικαθαρηστικο μεταλων κ χαλασα κατι παλιες εξατμισεις.
Το φορνετ οντως εχει καποια βαση, ποτε να το βαλω{ζεστες,χλιαρες,κρυες}, πως κ με τι????
Αρε τιτραβατε κ εσεις οι γνωστες.......:wave2:

SVX
07/11/2009, 20:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
ποτε να το βαλω{ζεστες,


asto na δουλεψει να αποκτησουν μια ζεστη θερμ. να μη καινε....


και σβηστο και καθαρισε με μια παλια φανελα.....συρματακια και τετοιες μλκς μακρυα

MAG/FMX
07/11/2009, 20:16
Θα μου δωσει η μαμα ενα σπρευ για καθαρισμο μαυριλας στα τσουκαλια.Πως σου φενεται? Αν κ το τσουκαλι δεν ειναι ανωδυωμενο ατσαλι.......
Το φορνετ δε το προτιμα , τρυπαει τις κουζινες λεει.....

Εχετλαίος
07/11/2009, 20:41
Όντως, είτε καθαριστικό για φούρνους είτε καθαριστικό για μπανιέρες. Και τα δυο κάνουν φοβερή δουλειά.
Επίσης γνωστός καθάρισε τις δικές του με παγοβολή και γινήκανε και οι δυο σα να βγήκανε από το εργοστάσιο. Για δες και αυτή τη λύση.
:wave2:

orizontas
07/11/2009, 21:52
ουρα με tide ....

sobara . :)

MAG/FMX
07/11/2009, 22:40
Oi λυσεις με φυσικα προιοντα ειναι οι αγαπημενες μου αλλα αν δε το δω να το κανεις δε το πιστευω με τιποτα......:yuck: Τι αλλο καθαριζει το ουrοtide ?????δηλ

Εχετλαίος
08/11/2009, 07:09
Σε όλα τα προαναφερθέντα γιατροσόφια, η κυκλοπιαία συγκέντρωση σε αμμωνία (αζωτούχα παράγωγα) είναι που κάνει τη δουλειά. Και τα ούρα έχουν μπόλικη!
:wave2:

MAG/FMX
08/11/2009, 11:10
A ρε εσεις οι αρχαιοι......, δηλαδη στα σπυρακια που βαζω , μαγειρικη σοδα με λεμονι ..... Τι χημεια παιζει εκει??:D

SVX
08/11/2009, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
A ρε εσεις οι αρχαιοι......, δηλαδη στα σπυρακια που βαζω , μαγειρικη σοδα με λεμονι ..... Τι χημεια παιζει εκει??:D
















:lol: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :lol:


179964

Εχετλαίος
08/11/2009, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
A ρε εσεις οι αρχαιοι......, δηλαδη στα σπυρακια που βαζω , μαγειρικη σοδα με λεμονι ..... Τι χημεια παιζει εκει??:D

Από τη σόδα (ανθρακικά παράγωγα) + το λεμόνι (έντονο όξινο περιβάλλον + ασκορβικό οξύ) θα εκλυθεί υπεροξείδιο που έχει ήπια αντισηπτική δράση (το γνωστό οξυζενέ) :D

MAG/FMX
08/11/2009, 15:38
:a46: :a18:

ledz
08/11/2009, 19:00
Αν σκεφτεις να ξαναλλαξεις (λεμε τωρα) βαλε τιτανιου ή CF για να γλυτωσεις απο λιωσηματα (τουλαχιστον στο τελικο)

ΥΓ Παρακληση προς κατοχους CBR600RR και μαλλον και Fireblade : βγαλτε το heatshield αν εχετε βαλει τετοια τελικα (τιτανιο ή ανθρακονημα) γιατι δε χρειαζονται και φαινονται κακασχημα :yuck:

MAG/FMX
08/11/2009, 20:45
Εγω απτο χταποδι την πατησα.....Τα τελικα μου ειναι κ αυτα απο ανωξηδωτο ατσαλι κ ειναι οτι πιο κρυο εχω ακουμπησει σε τελικο.Ρε αυτα δε ζεστενοντε με τιποτα.....:wave2:

menos
08/11/2009, 22:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
ανθρακινά παράγωγα... όξινο.... ασκορβικό οξύ... θα εκλυθεί υπεροξείδιο :D
Αχ όταν μιλάς βρώμικα.. :blush: :blush:

Εχετλαίος
09/11/2009, 05:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Αχ όταν μιλάς βρώμικα.. :blush: :blush:

Ανοιχτή γραμμή άμεσης ανακούφισης :D

edmarios
09/11/2009, 10:34
Καλημερα και απο εμενα! Εγω στην εξατμιση του z750 που ειχα η οποια ειχε σημαδι απο κουκουλα οσο και να σασ φαινεται παραξενο ειχα βαλει για 3-4 δευτερολεπτα με ενα βουρτσακι (το οποιο καταστραφηλε βεβαια) υδροχλωρικο οξυ που τυχαινε να εχει φιλος μου επειδη εβαζε στην πισινα του. Οσο απιστευτο και να σας φαινετα η εξατμιση εγινε καινουρια βεβαια το ρισκαρα χωρις να ξερω αν θα πετυχει αλλα αξιζε τον κοπο... βαλε λιγο σε ενα βουρτσακι που δεν το θες καθαρισε το σημειο που θες και αμεσως πιασε ενα πιεστικο και ριξε παρα πολυ νερο μεχρι και σε σημεια που δεν εχεις βαλει για σιγουρια. Εγω αυτο εκανα και καθαρισε. Παντως αν εχεις κατι πιο σιγουρο απο καποιον αλλον κανε αυτο γιατι δεν υπαρχει λογος να το διακινδυνευσεις! Αυτα απο μενα!

MAG/FMX
09/11/2009, 20:43
Κυριε Εχελταιε τι ενοει ο απο πανω?.Τι ειναι αυτο χλωρινη?

Εχετλαίος
09/11/2009, 21:02
Όχι, δεν αναφέρεται στο απλό χλώριο (ή στην οικιακή χλωρίνη με τους σάπωνες). Μάλλον ο φίλος μας εννοεί το υδροχλωρικό οξύ εμπορίου (στο μαύρο μουκάλι με τη νεκροκεφαλή επάνω). Καλό να μην το εισπνεύσεις και μην πέσει επάνω σε τίποτε. Σίγουρα η στιγμιαία παρουσία του στην εν λόγω επιφάνεια θα κάνει κάποια δουλειά αλλά κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί πόσο και αν θα "φάει" το ανοξείδωτο η περεταίρω παραμονή του εκεί. Καλό θα ήταν να αποφευχθεί, κατά τη γνώμη μου...Η αμμωνία είναι σίγουρα πιο ασφαλής (και αυτή μόνο σε περιβάλλοντα με έντονο αερισμό και πάντα αποφυγή εισπνοής των αναθυμιάεων).

Εχετλαίος
09/11/2009, 21:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από edmarios
υδροχλωρικο οξυ που τυχαινε να εχει φιλος μου επειδη εβαζε στην πισινα του

(άσχετο αλλά επειδή ασχολούμαι λιγάκι με πισίνες, είσαι σίγουρος φίλε edmarios ότι ο φίλος σου βάζει υδροχλωρικό οξύ στη πισίνα; Χλώριο ναι, υδροχλωρικό οξύ όμως; Σε ίντα συγκέντρωση και σε ποιό στάδιο; Τα εξαρτήματα την παλεύουν; Οι λουόμενοι; Μήπως θα μπαίνουν σένιοι και άνετοι και θα βγαίνουν


180111

Tpap
09/11/2009, 21:28
Προφανώς θα εννοεί ο παίχτης, ότι το χρησιμοποιεί σε άδεια πισίνα, για να καθαρίσει επικαθίσεις σε αρμούς/πλακιδία κλπ...

Εχετλαίος
09/11/2009, 21:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Προφανώς θα εννοεί ο παίχτης, ότι το χρησιμοποιεί σε άδεια πισίνα, για να καθαρίσει επικαθίσεις σε αρμούς/πλακιδία κλπ...

Το σκέφτηκα αλλά οι αρμοί, ακόμα και αν είναι από υδοτοαπωθητικό ακρυλικό αρμόστοκο μηδενικής συρίκνωσης, δεν την παλεύουν με τα όξινα, ψωριάζουν εύκολα. Τα πλακίδια ίσως όχι (και πάλι μόνο κατηγορίας Α με σούπερ-ντούπερ εφυάλωση) αλλά και εκεί αντενδείκνυται. Υπάρχουν ειδικά αλγεοκτόνα που καθαρίζουν πολύ καλά απουσία όξινου περιβάλλοντος.
:wave2:

Tpap
09/11/2009, 21:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Το σκέφτηκα αλλά οι αρμοί, ακόμα και αν είναι από υδοτοαπωθητικό ακρυλικό αρμόστοκο μηδενικής συρίκνωσης, δεν την παλεύουν με τα όξινα...

Την παλεύει, αν είναι εποξικός.




Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
ψωριάζουν εύκολα...

ψαθυροποιούνται, θα εννοείς.

Εχετλαίος
09/11/2009, 21:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Την παλεύει, αν είναι εποξικός.


Άσε, έπαθα μια νίλα στο σπίτι με τους εποξειδικούς...Πίστεψα τη διαφήμιση και το κουτί και έλα να δεις πως έγινε ο αρμός πέριξ της ντουζιέρας...κατά το κοινώς λεγόμενο έγινε κώλος!
:D

Tpap
09/11/2009, 21:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Άσε, έπαθα μια νίλα στο σπίτι με τους εποξειδικούς...Πίστεψα τη διαφήμιση και το κουτί και έλα να δεις πως έγινε ο αρμός πέριξ της ντουζιέρας...κατά το κοινώς λεγόμενο έγινε κώλος!
:D

Δεν αμφιβάλλω.
Γενικά πάντως, υποτίθεται ότι οι εποξικοί (δύο συστατικών) ανθίστανται σε γερές καταπονήσεις (τριψίματα με σύρμα κατσαρόλας) αλλά και από προσβολές χημικών.

Αν είχες ίσως χρησιμοποιήσει καλά υλικά -πχ CERESIT- δεν θα είχες προβλήματα.





Ας γυρίσουμε στο θέμα μας γιατί...:


180115

Εχετλαίος
10/11/2009, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Αν είχες ίσως χρησιμοποιήσει καλά υλικά -πχ CERESIT- δεν θα είχες προβλήματα.


Απ τα καλύτερα, MAPEI, αλλά ήταν για τα πέη!
span mode off (οριστικα)

Banana hammock#
10/11/2009, 11:56
Για εξατμιση απο παντελονι σου τα ειπαν τα παιδια. Για παντελονι απο εξατμιση, www.cosmopolitan.gr :rolleyes:

Εχετλαίος
10/11/2009, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Banana hammock#
Για εξατμιση απο παντελονι σου τα ειπαν τα παιδια. Για παντελονι απο εξατμιση, www.cosmopolitan.gr :rolleyes:

Την παλεύεις; :confused:

georgia08
11/11/2009, 16:25
καλησπέρα.μου είπαν ότι είσαι απο Λάρισα ή τέλος πάντως απο εδώ γύρω.μήπως έχεις υπόψη σου που θα βρώ λάστιχα για την V-srtom DL650?αρχίζω και έχω πρόβλημα στο δρόμο.θα το εκτιμούσα!!!!

camen
11/11/2009, 17:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgia08
καλησπέρα.μου είπαν ότι είσαι απο Λάρισα ή τέλος πάντως απο εδώ γύρω.μήπως έχεις υπόψη σου που θα βρώ λάστιχα για την V-srtom DL650?αρχίζω και έχω πρόβλημα στο δρόμο.θα το εκτιμούσα!!!!

Ανοιξε ενα καινουργιο θρεντακι να το συζητησετε για να υπαρχει μια ταξη:winka:
Εδω ειναι ασχετο το θεμα...:beer:

MAG/FMX
11/11/2009, 18:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgia08
καλησπέρα.μου είπαν ότι είσαι απο Λάρισα ή τέλος πάντως απο εδώ γύρω.μήπως έχεις υπόψη σου που θα βρώ λάστιχα για την V-srtom DL650?αρχίζω και έχω πρόβλημα στο δρόμο.θα το εκτιμούσα!!!!
Παντως εγω ειμαι απο Πειραια , αλλα ξερω ενα καλο παιδι απτο βολο αμα σου κανει.....:wave2:

MAG/FMX
11/11/2009, 18:08
Α επισης σημερα τρυπισα κ το αδιαβροχο.
Να κολησω με δερμα μπαλωμα κ LOGO το αδιαβροχο , εγω καπου ειχα διαβασει οτι καποιοι τα κολαγαν τα αδιαβροχα με κατι..............Ξερει κανεις κατι .....??? GIA NA ANTEXEI ΤΟ καυτο σημειο της εξατμισης οεο.....?