PDA

View Full Version : Καμενη λαμπα!



uberalles
07/11/2009, 21:04
Χωρις ειρωνιες :lol: και κοροϊδιες :rotflmao: θα θελα να ρωτησω αν ξερει κανεις για τα ΚΤΜ (LC4) καινε τοσο πολυ συχνα την λαμπα του στοπ.. Εχει γινει κουραστικο

stefanos
07/11/2009, 21:10
δεν ξέρω αλλά υπάρχουν πλέον ledακια σε λάμπες η σε φαναράκι ολόκληρο και καθάρισες.

uberalles
08/11/2009, 03:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
δεν ξέρω αλλά υπάρχουν πλέον ledακια σε λάμπες η σε φαναράκι ολόκληρο και καθάρισες.

δηλαδη ο ιδιος τυοπος αλλα με led? πολυ καλο :smokin:
στην ΚΤΜ δεν θα το χουνε οποτε που το ζηταω? σε μαγαζι με ηλεκτρολογικο υλικο?

stefanos
08/11/2009, 16:45
Εγώ πήρα απο τον καρρερ ολόκληρο φαναρι πίσω αλλά φαντάζομαι όπου και να πάς σε αξεσουάρ μοτό θα έχουν ή θα σου πούν.

STOYBI
08/11/2009, 16:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από uberalles
Χωρις ειρωνιες :lol: και κοροϊδιες :rotflmao: θα θελα να ρωτησω αν ξερει κανεις για τα ΚΤΜ (LC4) καινε τοσο πολυ συχνα την λαμπα του στοπ.. Εχει γινει κουραστικο


Απο τους πολλους κραδασμους......

Η Λυση..... Αυτη που σου προτεινε ο φιλος Στεφανος...!

:wave2:

camen
08/11/2009, 18:56
Aν αλλαζεις τις καμμενες λαμπες με λαμπες βενζιναδικου καθε μερα θες απο μια...:bigcry:
Να παρεις απο την αντιπροσωπια που δεν εχουν καμια ποιοτικη σχεση:winka:

Αλλα ναι,καιγονται απο τους κραδασμους...
Την μπροστα καιει ή την πισω...???

uberalles
09/11/2009, 00:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Aν αλλαζεις τις καμμενες λαμπες με λαμπες βενζιναδικου καθε μερα θες απο μια...:bigcry:
Να παρεις απο την αντιπροσωπια που δεν εχουν καμια ποιοτικη σχεση:winka:

Αλλα ναι,καιγονται απο τους κραδασμους...
Την μπροστα καιει ή την πισω...???

την πισω.. βαζω αυτη που δινει η ΚΤΜ που ειναι της phillips και εχει 1,50 ευρω η μια!
Θα ψαξω για λεντ. Το λεντ μπαινει στο μαμα ντουϊ?

fantacid
09/11/2009, 02:01
παρε κατι τετοιο με ~20?
στα περισσοτερα μοτομαγαζα


180042

uberalles
09/11/2009, 02:11
μιλαμε για duke :winka: :winka:

sf1n4k1
09/11/2009, 13:31
O camen έχει κάνει κάτι ωραίο στο LC4 του με led..


Μίλα ρε κουλάδι στο παιδί...να βάλει ledakia να τελιώνει :p

Υπάρχουν και λάμπες με LED..κανονικές..δε πειράζεις τπτ απλά τις κουμπώνεις όπως τις κλασικές. Θα βρεις σε marina stores..εγώ εκεί είχα βρει για το σκάφος..και δε ψοφάνε με τίποτα :-)

camen
09/11/2009, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από sf1n4k1
O camen έχει κάνει κάτι ωραίο στο LC4 του με led..


Μίλα ρε κουλάδι στο παιδί...να βάλει ledakia να τελιώνει :p

Υπάρχουν και λάμπες με LED..κανονικές..δε πειράζεις τπτ απλά τις κουμπώνεις όπως τις κλασικές. Θα βρεις σε marina stores..εγώ εκεί είχα βρει για το σκάφος..και δε ψοφάνε με τίποτα :-)

To duke ρε εχει το κωλοφαναρο πανω στο φτερο...:winka:
Δε μπορει να βαλει κ επιπλεον φτερακι με λεντακια...

camen
09/11/2009, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από uberalles
μιλαμε για duke :winka: :winka:

Λοιπον επειδη χθες διαβαζα το ιδιο προβλημα στο ιδιο μηχανακι σε αλλο φορουμ το πραγμα εχει ως εξης...
Την λαμπα στην καιει λογω κραδασμων.Αφου σου καιει αμεσως και τις ακριβες,τοτε εχει παρει μποσικα το ντουι.Προσπαθησε να βρεις λαμπα-λεντ.Αν και παλι στην καιει τοτε πας για καινουργιο φαναρι...Κοιτα στο υπαρχων φαναρι,αν υπαρχει ενα ειδικο αφρολεξ που εχει για αντικραδασμικο.
Αν δεν εχει προσπαθησε να βαλεις καποιο υλικο για να μειωθουν οι κραδασμοι...

Αυτα:beer: :wave2:

DeusEx
09/11/2009, 16:31
Εγω εβαλα με 7ε λαμπιτσα led στο φανταρι.

Κανονικη λαμπα ειναι που μπαινει χωρις μετατροπες κτλ κτλ.

Στρογγυλη, στο ιδιο ντουι στο fz6

uberalles
09/11/2009, 16:38
ΑρΑ πάω σε μαγαζί με ναυτιλιακά; Θα χουν λαμπά με δυο λεντ όμως; Ένα του φρενου κι ένα του θέσης;

camen
09/11/2009, 16:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από uberalles
ΑρΑ πάω σε μαγαζί με ναυτιλιακά; Θα χουν λαμπά με δυο λεντ όμως; Ένα του φρενου κι ένα του θέσης;

Δε θα εχει 2...Θα εχει πιο πολλα...
Συνηθως δουλευουν τα μισα ως κανονικο φως και αναβουν ολα μαζι οταν πατας φρενο...:winka:
Οταν πας παρε κ την κανονικη λαμπα σου μαζι...:wave2:

fantacid
09/11/2009, 21:43
.


180114

sf1n4k1
10/11/2009, 08:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Δε θα εχει 2...Θα εχει πιο πολλα...
Συνηθως δουλευουν τα μισα ως κανονικο φως και αναβουν ολα μαζι οταν πατας φρενο...:winka:
Οταν πας παρε κ την κανονικη λαμπα σου μαζι...:wave2:

+1

Αυτό που δείχνει ο fantacid δε κατάλαβα τι είναι πάντως δεν είναι η λάμπα που λέμε. Κάτι τέτοιο λέω εγώ..μόνο που υπάρχουν και με λιγότερα LED..αυτή η λάμπα είναι για περίβλεπτους φανούς..

http://www.virtualvillage.com/2x-57-white-led-bulb-brake-stop-turn-light-11142--24v.html

camen
10/11/2009, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από sf1n4k1


Αυτό που δείχνει ο fantacid δε κατάλαβα τι είναι

Eιναι ολο το κωλοφαναρο :winka:

uberalles
10/11/2009, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Eιναι ολο το κωλοφαναρο :winka:

και επιμενω οτι δεν ψαχνω φαναρι αλλα λαμπα μονο ! :lol:

Acacius
10/11/2009, 13:28
Πήγαινε σε κατάστημα με ανταλλακτικά αυτοκινήτου/μοτοσυκλέτας και αν είναι σχετικά μεγάλο μαγαζί λογικά θα βρεις, με κόστος γύρω στο δεκάρικο. Έχουν τη στάνταρ υποδοχή και καμιά ντουζίνα λεντάκια πάνω αντί για λυχνία με νήματα.

Στο Freewind μου είχα το ίδιο πρόβλημα με εσένα αλλά ήταν κυρίως θέμα ποιότητας της λάμπας τελικά. Μου είχε χαρίσει δυο τρεις ένας έμπορος και η μία δεν κράτησε ούτε εικοσιτετράωρο. Είχα καταντήσει να έχω από δύο ρεζέρβες στη βαλίτσα της μηχανής στη δουλειά και στο σπίτι. Από τότε που έβαλα (μία άγνωστη σε εμένα) μάρκα και όχι χύμα, το πρόβλημα σταμάτησε.

stefanos
10/11/2009, 13:45
Πάντως τα led δουλεύουν πολύ καλύτερα σε διάφανα φωτιστικά, οπότε λύσεις σαν αυτή του fanta είναι καλύτερες.

uberalles
10/11/2009, 16:47
Ξέρει κανείς κανά μαγαζί στα σίγουρα στη Θεσσαλονίκη που να μπορώ να βρω;

fantacid
10/11/2009, 17:35
νομιζω οτι στο βαρδαρη θα εχει τετοια πραματακια....

sakisvolos
10/11/2009, 18:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από uberalles
και επιμενω οτι δεν ψαχνω φαναρι αλλα λαμπα μονο ! :lol:

Τι λάμπα φοράει και σε τι κλίση την έχει??....................μετά θα σου πω προοπτικές (αν υπάρχουν) να ησυχάσεις!!!