PDA

View Full Version : rear suspension xt600



faraway
08/11/2009, 08:55
Καλημέρα ,
:wave2: :wave2:

σκέφτομαι να κάνω μια αναβάθμιση στη πίσω ανάρτηση του xt600.

Μπροστά το μηχανάκι φοράει ελατήρια white power :D :D

Τι έχετε βάλει στα μηχανάκια σας??

Πόσο σας κόστισε ??

Τι απότελέσματα είχατε??

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

the who
08/11/2009, 09:27
Αν μπορεις να της κανεις σερβις και να βαλεις wp ελατηριο θα εισαι μια χαρα για αρκετα χλμ ακομα.

faraway
08/11/2009, 09:30
και γω αυτό σκεφτόμουνα !!! service μπρος πίσω και καινούργιο ελατήριο πίσω !!!
έχεις ιδέα πόσο θα πάει η αγορά του ελατηρίου για πίσω από white power??:D

the who
08/11/2009, 09:46
οχι αλλα μια βολτα στην Καλλιροης η ενα τηλ στον Τασουλη(αν δεν κανω λαθος) θα σε βγαλει απο την απορια.
Ενδεικτικα σου λεω οτι σερβις,λαδακια και καινουργια ελατηρια για μπροστινο sv650 (wp παντα) παει γυρω στα 110 ευρω.

johnkerasi
13/11/2009, 18:12
γεια σου φίλε
έχω ένα ΧΤ500Ε και μολισ μια εβδομαδα εβαλα πάνω του πισω ελλατηριο WP. Είχα εδώ και 6 μηνες WP μπροστά και ψαχνόμουνα οπωσδηποτε και για το πίσω. Δεν ξέρω να σου πώ για τιμή γιατι εγώ το βρήκα από φίλο που το ειχε στο δικο του ΧΤ, αλλα το πουλησε και του είχε μεινει. Από την πολύ σύντομη εμπειρία μου θα σου πώ τα εξήσ.
Να το βάλεισ όπωσδηποτε! ειδικά αφου έχεις και τα μπροστα αλλαγμένα. Στο ΧΤακι μου για να καταλαβεις, είδα τη διαφορά από την πρώτη στιγμή.
το μηχανάκι μου δινει την αισθηση οτι περναει πιο άνετα απο ανωμαλιες του δρόμου ,αν και είναι πιο σκληρό οταν πέσει σε σοβαρη λακουβα, είναι πιο παιχνιδιαρικο και πιο αμμεσο και μου δινει πολυ μεγαλήτερη σιγουρια στο χειρισμό του από πριν. περισσοτερη σιγουρια στη στροφή, στο φρενο, στον ελλιγμό κ.τ.λ. Ειδικά στο φρένο! το δικό μου μαμα πίσω ελλατηριο ήταν πια πολύ χαλαρό ( έχει και 68000 χλμ). το είχα σφιχτο ένα διαστημα για να είναι όσο σκλήρο χρειαζόταν με τα WP μπροστα αλλα πίσω όποιοσ καθόταν κατέβαινε με προβλήματα στη μέση. Και επειδή κάνω και τα ταξιδάκια μου, το καλοκαιρι χαλάρωσα. απότέλεσμα ήταν να έχω μια πολύ άσχημη και επικύνδηνη αισθηση στο φρενάρισμα με το μπροστα συστημα μην 'σκυβει' αρκετά, καθώς ήταν πιο σκληρο από το πίσω. Αφού τη γλιτωσα καταλαβα πως το να αλλάξω και το πισω ελλατηριο ήταν επιβεβλημενο. Μια βδομάδα τώρα που τεστάρω το φρενάρισμα παρατηρώ οτι είναι πιο σιγουρο, πιο άμεσο και πιο σωστο. Μάλλον εχει να κάνει οτι τώρα το μπροστα με το πισω συστημα συνεργάζονται σωστοτερα και αρα το βάρος μοιράζεται καλύτερα.
Μην παραξηγηθώ δεν εννοώ οτι θα μεταμορφωθει το μηχανακι και άλλα τέτοια μαγικα. Σίγουρα πιστευω όμως οτι αναβαθμίσεις στις αναρτησεις σαν και αυτές, και στα φρένα, με σωληνάκια υψηλής ίσως, αξιζουν τον κόπο και δίνουν ουσιαστικά πλεονεκτηματα και στο πόσο απολαμβάνουμε την μηχανή μας, και στην ασφάλεια που έχουμε οδηγώντας την και διατηρούν ένα κόστος σε λογικά πλαισια, στους καιρους που ζουμε. Αν βέβαια σε παίρνει οικονομικά να άλλαξεις όχι μόνο το ελλατηριο αλλά όλο το αμορτισερ, το πράμα αλλάζει. Σιγουρα θα μιλάμε για κάτι πολύ καλύτερο αλλά και πολυ ακριβότερο...
Υ.Γ. 1)η γνωση που έχω πει του θέματος ειναι αυτή ενώς μέσου χρηστη που γουστάρει τις μηχανές μεν δεν έχει όμως ουδεμια ουσιαστική μηχανολογική γνώση. Ως εκ τουτου είναι καθαρα εμπειρκή-βιωματική.
2) Σορυ για τα ορθογραφικά λάθη. από μικρός έτσι ήμουν!

:wave2: :wave2: :wave2:

faraway
13/11/2009, 18:58
...σε ευχαριστώ για τη γνώμη σου!!!

...πάντα οι βιωματικές - εμπειρικές γνώμες είναι καλύτερες από τις ειδικές που μπορεί να είναι και επιτηδευμένες!!!:D :D

o_gavros
14/11/2009, 00:10
Εγώ φίλε όταν έβαλα τα wp ελατήρια μπροστά στο εξτάκι μου,είχα ρωτήσει το μάστορα αν αξίζει να σκεφτώ για αλλαγή αμορτισερ.
μου είπε μόνο αν σκέφτεσαι να το κρατήσεις για πολλά χρόνια.
λόγω κόστους προφανώς.

Αν το οικονομικό δεν είναι θέμα,τότε βουρ και γιούργια στο ντορβά με τα κουλούρια.
ειδάλλως η λύση του σέρβις και αλλαγής ελατηρίου θα κάνει.

συμφωνώ και για τα σωληνάκια υψηλής κι ας μην έχω αξιωθεί ακόμα να βάλω.
οι φορές που "έχασα" τα φρένα μετά απο ζόρικη διαδρομή,ειδικά το καλοκαίρι,φρόντιζαν να μου θυμίζουν πόσο μαλάκας ήμουν που δεν τα εχω βάλει ακόμα.

faraway
01/02/2010, 13:01
...το ξέθαψα λίγο το θέμα , αλλά για να μην ανοίγω καινούργιο συνεχίζω από δω...

λοιπόν έκανα service στο μπροστινό ( τσιμούχες -λάδια ) και έχω ενθουσιαστεί !!!

λες και καβάλησα άλλο μηχανάκι σε αίσθηση και συμπεριφορά στο δρόμο και σε συνδυασμό με το anakee που του έβαλα είναι super.

για να το βελτιώσω και άλλο δεν άντεξα και παρήγγειλα πίσω ελατήριο white power για να το βάλω και αυτό .

είναι εύκολο να το αλλάξω μόνος το πίσω ??
τι να προσέξω ??

ή να πάω σε κανά μάστορα??:wave2:

johnkerasi
01/02/2010, 15:05
δεν το κανεις μόνος. Πρεπει να βγει όλο το αμορτισερ και να πάει στη σε μαγαζι white power. Εκει θα του κάνουν ένα σερβισ (πάντα κάνουν) και θα το τοποθετησουν αυτοι. Με το καλό!

faraway
01/02/2010, 15:43
...για service τη πίσω ανάρτηση δε τη δίνω εδώ στην επαρχία που είμαι, για λόγους ευνόητους .

Αν ήμουν Αθήνα θα το έκανα.

δλδ στην ουσια θελω μονο να μπει το νεο ελατηριο στην αναρτηση και ελεγα να το κανω μονος μου αν ηταν ευκολο.:cool:

μαλλον δεν πρεπει να ειναι οποτε θα το παω σε καποιον απλα για να βαλει το ελατηριο.:wave2:

:beer:

johnkerasi
01/02/2010, 18:42
Κοιτα... Εγω το σερβισ στο ανεφερα γιατι όταν ειχα ρωτησει σε αντιπροσωπο WP στην αθηνα τι θα χρειαζόταν για να το βάλω, μου το ανέφερε αλλα δεν τον ρώτησα ο χαζος τι περιλαμβανει. Μπορει να ειναι απλά αλλαγη λαδιου στο αμορτισερ και να γινεται και από ενα μάστορα, μπορει να ειναι και κάτι πιο εξιδεικευμένο. Δυσκολο μου φαινεται να ειναι κάτι πολύ εξιδεικευμένο αλλα εσυ δε χάνεις τίποτα να τηλεφωνήσεις σε κάποιο WP αντιπροσωπο, να ρωτήσεις τι περιλαμβανει αυτό το σερβισ και να κρίνεις πως θα πραξεις. :wave2: :wave2: :wave2:

stefanos
01/02/2010, 20:43
Ελατήριο σου το βάζει οποιοδήποτε συνεργείο.
Σέρβις στέλνουν στην Αθήνα από όλη την Ελλάδα συνεργεία και ιδιώτες.
Ο ενθουσιασμός μετά από σέρβις στο πίσω θα είναι ανάλογος και ίσως μεγαλύτερος από το μπροστινό.:p
Διευθύνσεις τηλέφωνα θα βρείς σε πολλά ποστ.

faraway
01/02/2010, 21:00
...μου βάζετε ιδέες τώρα .

anyway επειδή από Αθήνα είμαι απλά έπεσα θύμα της αποκέντρωσης , μάλλον την επόμενη φορά που θα κατέβω θα το ξυλώσω και θα το πάρω μαζί για SERVICE.:a08:

...να το στείλω έτσι μόνο του δε το κάνω , γιατί φρικάρω στην ιδέα και μόνο να μπλέξω με κανά κατσαπλιά και να ψάχνω το αμορτισέρ μου κανά μηνα!!!:a016:

matador
15/02/2010, 23:44
καποιον που επισκευαζει αμορτισερ καπου στην γλυκη πρεβεζης τον εχετε ακουστα?ηταν στα γιαννενα πρωτα εχω μαθει.νομιζω μπουρνα ή καπως ετσι τον λενε.εχουμε αποψη για αυτον γιατι θελω και εγω να επισκευασω το πισω αμορτησερ και να βαλω ελατηριο,μετα το wilbers μπροστα
αλλοιως αν μπορει καποιος ας στειλει πμ για καποιον στη πρωτευουσα

faraway
16/02/2010, 13:53
...δεν τον έχω ακούσει αν και από Άρτα.

Τώρα για την Αθήνα από τι έχω ακούσει από τα παιδιά μέσα στο forum υπάρχει το k shock,

http://www.k-shock.gr/ , που κάνει service και τέτοια .

Εγώ έβαλα μόνο το ελατήριο πίσω πάντως και είμαι πολύ ευχαριστημένος , σα να πήρα άλλο μηχανάκι , μέχρι και στο φρενάρισμα καταλαβαίνω διαφορά ....:wave2: