PDA

View Full Version : Ας εγκαινιάσω λοιπόν αυτή τη θεματολογία



DIT
31/10/2003, 18:38
δεν ξέρω αν έχετε αναρρωτηθεί ή αν το έχετε κάνει ποτέ,μπορείτε όμως να πειραματιστείτε...

αν κινείστε σε δρόμο (ή πίστα) με το moto σας δοκιμάστε την ώρα που είσαστε μέσα στην στροφή, να "βαρύνετε" το μαρσπιέ του οδηγού κατά την κλίση του σώματος σας.Αυτό το πετυχαίνετε πολύ απλά όταν πατήσετε με περισσότερη δύναμη πάνω σε αυτό...Τότε διαπιστώνεις οτι η μηχανή στρίβει εξίσου γρήγορα χωρίς όμως χρησιμοποιείς το βάρος του σώματος σου.

Σε παρατεταμένες στροφές (Sακι) , ο συνδυασμός των δύο έχει ως αποτέλεσμα την γρηγορότερη μετάβαση από την μια κατεύθυνση στην άλλη , αφού για να μεταφέρεις τον όγκο της μοτοσυκλέτας και τον δικό σου δεν δουλεύει μόνο το βάρος του οδηγού αλλά και αυτό που εφαρμόζεται στο πατάκι...

Οι οδηγοί supermotard δύσκολα θα μπορούσαν να αξιοποιήσουν το παραπάνω τρικ μιας και το πόδι τους μέσα στην στροφή, δεν βρίσκεται πάνω στο μαρσπιέ...

'Ολο το παραπάνω το έχω μελετήσει εντελώς τυχαία,όταν ένα ηλιόλουστο Σάββατο κατέβαινα από την Πάρνηθα..Ήμουν όρθιος πάνω στα μαρσπιέ και χωρίς να κουνάω το σώμα μου,το μηχανάκι άλλαζε πορεία όταν έβαζα παραπάνω δύναμη στο ένα από τα δύο....

SeNNinhA
31/10/2003, 21:59
Απ'ότι ξέρω (αν και δεν είμαι ειδικός σε οδήγηση street) το αντίθετο κάνεις συνήθως.

Χρησιμοποιείς την πίεση στο εξωτερικό μαρσπιε για να έχεις έλεγχο της κλίσης της μηχανής. Δεν παίρνω και όρκο βέβαια...

DEMINIO
31/10/2003, 22:08
Με το τι θες να πετύχεις πιέζοντας τα μαρσπιέ... Αν, ας πούμε, έχει αρχίσει και υπερθερμαίνεται το αυτί σου από την τριβή... τότε πιέζεις το εξωτερικό..... Αν πάλι, σε τρώει και το άλλο.. τότε πιέζεις ακόμα περισσότερο το εσωτερικό.... :p :D ;)

michalispap
31/10/2003, 22:10
σωστος!

την επόμενη φορά αφού δοκιμάσεις να βγεις από νεροτριβή με το τιμόνι (και αποτύχεις παταγωδώς), δοκίμασέ όρθιος με το ίδιο κόλπο (και μικρή ταχύτητα).

Σώζει...

Julius
01/11/2003, 14:44
Πατώντας στο εξωτερικό μασπιε αυξάνεις την πρόσφυση στον πίσω τροχό, πατώντας στον εσωτερικό αυξάνεις τις πιθανότητες να την χάσεις(λάθος), για αυτό και στην street οδήγηση το πόδι στο εσωτερικό της στροφής πατάει στα δάχτυλα στο μασπιέ και όλο το βάρος είναι στο εξωτερικό και στον μηρό που βρίσκετε πάνω στην σέλα.

Στο enduro και στο MX τα πράγματα είναι λίγο πολύ τα ίδια δηλαδή το έξω πόδι πατάει στο μασπιέ για μεγαλύτερο έλεγχο αλλά εκεί είσαι όρθιος και μπροστά γιατί μέρα από τις υπόλοιπες δυνάμεις το γκάζι είναι αυτό που σε βοηθάει να στρίψεις (drift με γκάζι)

Ο Dit μιλάει για την αλλαγή κατεύθυνση στο όριο και σε S-και, και έχει δίκιο στιγμιαία στην αλλαγή κατεύθυνσης ασκώντας δύναμη και βοηθώντας με τα χέρια η μηχανή αλλάζει κατεύθυνση πιο εύκολα.



Με αγωνιστικούς χαιρετισμούς


PS Παρακαλώ μην γ@μ@τε τα post και την προσπάθεια μερικών ανθρώπων να πουν την γνώμη τους ή δύο πράγματα που έχουν παρατηρήσει και να βοηθήσουν κάποιους άλλους.
:mad:

stefanos
01/11/2003, 15:35
είναι και ο μόνος λόγος που ζηλεύω τα ΚΤΜ.
Εχουν πολύ ωραία θέση οδήγησης για να πηγαίνεις όρθιος.
Ολο το βάρος στα μαρσπιέ σημαίνει και καλύτερη κατανομή και έλεγχο της φόρτισης στον εμπρός ή πίσω τροχό, απίθανα πλεονεκτήματα αν συνηθήσεις (και δεν είναι δασικό το κομάτι)

DEMINIO
01/11/2003, 20:18
Το ότι πατάει το πόδι στις μύτες δεν σημαίνει πως γίνεται (μόνο) για λόγους πρόσφυσης. Υπάρχουν κι ένα σωρό άλλοι λόγοι, όπως π.χ. να μην στο πάρει από κάτω και στο μαζεύουν οι από πίσω... Ένας απ' αυτούς επίσης είναι και η πίεση που του ασκείς. Δεδομένου ότι ασκείς πίεση στο μαρσπιέ, (για το εσωτερικό μιλάμε πάντα..) πράγμα που θεωρώ απαραίτητο και πολύ σημαντικό στο να "ξαπλώσεις" το μηχανάκι, φαντάσου να πάταγες κανονικά... Είναι αδύνατον να το πιέσεις με τη φτέρνα ή με την υπόλοιπη πατούσα...
Επίσης σε ο,τι αφορά την αλλαγή κατεύθυνσης, η πίεση στα μαρσπιέ είναι από τα πλέον σημαντικά....
Σημειώνω πως αναφέρομαι καθαρά σε street οδήγηση, καθώς στις υπόλοιπες είμαι παντελώς άσχετος!!!!!
(γιατί λέει, σε street τι είσαι....:D :D )

stefanos
01/11/2003, 22:39
που το σκεύτομαι γιατί τα SM τα οδηγάμε "χωματερά" ενώ το μηχανάκι είναι στημένο για άσφαλτο?
Τελικά η μοτοσυκλέτα επιβάλει στον οδηγό τον τρόπο που πρέπει
να την οδηγεί με την γεωμετρία της και τα λοιπά χαρακτηριστικά της .
:confused: ????

SeNNinhA
02/11/2003, 09:21
Τα οδηγούν χωματερά γιατί τέτοια θέση οδήγησης έχουν και επιπλέον (της γεωμετρίας τους) έχουν ψηλότερο κέντρο βάρους που δεν επιτρέπει street οδήγηση

888
03/11/2003, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από DEMINIO
Το ότι πατάει το πόδι στις μύτες δεν σημαίνει πως γίνεται (μόνο) για λόγους πρόσφυσης. Υπάρχουν κι ένα σωρό άλλοι λόγοι, όπως π.χ. να μην στο πάρει από κάτω και στο μαζεύουν οι από πίσω... Ένας απ' αυτούς επίσης είναι και η πίεση που του ασκείς. Δεδομένου ότι ασκείς πίεση στο μαρσπιέ, (για το εσωτερικό μιλάμε πάντα..) πράγμα που θεωρώ απαραίτητο και πολύ σημαντικό στο να "ξαπλώσεις" το μηχανάκι, φαντάσου να πάταγες κανονικά... Είναι αδύνατον να το πιέσεις με τη φτέρνα ή με την υπόλοιπη πατούσα...
Επίσης σε ο,τι αφορά την αλλαγή κατεύθυνσης, η πίεση στα μαρσπιέ είναι από τα πλέον σημαντικά....
Σημειώνω πως αναφέρομαι καθαρά σε street οδήγηση, καθώς στις υπόλοιπες είμαι παντελώς άσχετος!!!!!
(γιατί λέει, σε street τι είσαι....:D :D )

File auta mporei na isxioun gia voltitsa (me tsigaro kai kafe) sta giro vouna.
Gia grigori, sport odigisi, me ma8imatiki akrivia autos o tropos 8a odigisei se toumpa, kai 8a einai me polla xlm!!!
To mono simeio pou krata ton anavati sti strofi (otan autos exei ksaplwsei eksw apo ti mixani) einai o miros kai o gonato pou askei piesi panw sto tepozito apo tin ekswteriki, ki auto ginetai eukolotera an exeis efarmosei piesi sto ekswteriko marspie wste to podi sou na exei ti dinami pou xreiazetai gia na tin askisei analoga me to i 8elei na kanei. Olo to ipoloipo swma, idiws apo ti mesi kai panw prepei na einai xalaro(akomi perissotero ta xeria)

swtos
03/11/2003, 10:43
Συμφωνώ με τον φίλο Deminio, αφού το σώμα σου είναι έξω από το όχημα και προς το εσωτερικό της στροφής, έτσι κι αλλιώς το βάρος σου έχει μεταφερθεί σε μεγαλύτερο ποσοστό στο εσωτερικό μαρσπιέ. Με το εξωτερικό πόδι, απλά κρατιέσαι από το τεπόζιτο
και ΔΕΝ μπορείς να πιέσεις, αφού το εσωτερικό βρίσκεται στις μύτες και έχει ήδη το βάρος σου πάνω του.
Βέβαια έχω δεί άτομο να στρίβει γενικώς και αορίστως, χωρίς πολλές θεωρίες και χωρίς να ξεμυτήσει καθόλου ο κώλος του από το μηχανάκι (ά και είναι και αγωνιζόμενος). Κι αν του πείς για πίεση σε μαρσπιέ και σώμα έξω , σε κοιτάει απορημένος και λέει , ρε παιδιά μηχανή οδηγάω όχι τρίκυκλο .....

Σέ ότι αφορά στα enduro, είναι πολύ σημαντικό νομίζω να μπορείς να ελέγχεις την πίεση στα μαρσπιέ, ειδικά όταν οδηγείς όρθιος. Αλλά εκεί , δεν υπάρχει φυγόκεντρος αφού τα χιλιόμετρα είναι ελάχιστα.
Αρα ανακεφαλαιώνω : Οταν οι δυνάμεις που σε ωθούν σε ευθεία πορεία (φυγόκεντρες) είναι μεγάλες, μόνο η ταυτόχρονη κλίση του οχήματος και η έξοδος του οδηγού στο εσωτερικό της στροφής, μπορούν να σε κρατήσουν στη σωστή τροχία ( με την απαραίτητη δύναμη από το γκάζι). Αλλοι οδηγοί χρησιμοποιούν περισσότερο γκάζι πάνω στη στροφή και άλλοι βγάζουν περισσότερο σώμα. Η πίεση στο εσωτερικό μαρσπιέ είναι αυτονόητη, αφού το βάρος έχει ήδη μεταφερθεί στο εσωτερικό της στροφής. Είναι απλή φυσική και ίσως γράψουμε ένα άρθρο αναλυτικό να το εξηγούμε καλύτερα.

ΥΓ. Δοκιμάστε να στρίψετε με μεγάλη κλίση (πίεση στο εσωτερικό μαρσπιέ και χωρίς γκάζι ..... να δείτε τα αποτελέσματα .....

ΥΓ2. Τώρα από τη θεωρία πως θα κάνεις εφαρμογή στην πράξη είναι άλλο θέμα και εγώ ΔΕΝ είμαι ο κατάλληλος να απαντήσω....

888
03/11/2003, 12:55
epanalamvanw:

to na einai to varos sro eswteriko marsipie kata tin diarkeia tis strofis odigei me ma8imatiki akrivia se toumpa, arga i grigora, kai me pollaaaa xlm!!!!

To eswteriko podi prepei na einai xalaro gia na mporei na metavalei eukola tin gwnia tou analoga me tin diamorfosi tou edafous (oups, kermps klp) alla kai tin diaforopoiisi tis klisis tis mixanis.

An to baros einai sto eswtwriko marspie, odigitai ( tovaros- i piesi) ekei afou prwta exei perasei apo ena kleisto (ews kai strampouligmeno) gonato - auto simainei oti exei xa8ei i xalarotita kai elastikotita pou prepei na exei o sindesmos(gonato) gia na mporesoun na ginoun ta osa anefera parapanw, sun tou oti meta apo 5 girous stin pista 8a sou kopoun ta gonata (kiriolektika)!!!

k.l.p.

Auta isxioun gia grigori(sport-agwnistiki) odigisi kata tin opoia ta la8i odigoun se epodina, poli epodina ma8imata!!!

swtos
03/11/2003, 15:45
δηλαδή αν έχεις το κωλομέρι σου έξω από τη σέλα και το εσωτερικό γόνατο χαλαρό , από που κρατιέσαι απ' το τιμόνι ????
ή απ' τ' αυτιά ? ???? ??? ή μήπως από το εξωτερικό πόδι μέσω του λεβιέ των ταχυτήτων ???

ή στηρίζεσαι σφίγγοντας το εξωτερικό μπούτι στο τεπόζιτο ?
ή δένεσαι απ' τη μέση με τριχιά ????

888
03/11/2003, 16:35
ousia kremiesai apo to ekswteriko podi...omws ki auto einai pagida, idiws otan ta xlm mesa stin strofi anevenoun ki analoga anevazeis to ri8mo sou...
Iparxoun para polla pragmata pou zitoun tin prosoxi sou kai to swma sou arxizei na tsitwnei epikindina...., ekei krivetai to la8os, otan kinigontas grigoroteri troxia "mpeneis" (me kefali kai) gonato mprosta metaferontas (me tsampouka pou leme) ousiastika to varos sou sto eswteriko marspie... ekei file i toumpa paramonevei.......

To paixnidi tou kratimatos einai tou ekswterikou podiou. kalo patima sto ekswteriko marspie wste to podi na exei tin apaitoumeni dinami na sprwksei to tepozito kai i gampa na "krata" to swma ap' tin epafi tis me to plaisio...

Ola auta pou lew, vevaia, exoun na kanoun me akraies kliseis alla kai polla xlm. An koitakseis prosektika analoges foto mporei kai na ta diakrineis...

Se xamiloteres taxitites kai kliseis mporeis na kaneis polla, kai ta la8i eite na ta dior8wseis eite na sou stixisoun ftina...

Parolla auta de xreiazetai na exeis megales taxitites kai kliseis gia na dokimaseis ta osa lew kai na deis an doulevoun i oxi, akomi ki an exeis varadero i CRF... se ka8e periptwsi ta xeria prepei na einai xalara wste kradasmoi, kounimata, trantagmata na min pernane sto timoni.

DEMINIO
03/11/2003, 18:16
Λοιπόν...

Καταρχήν, συμφωνώ απόλυτα με το θέμα "χαλαρός κορμός"!!! Από τη μέση και πάνω, το σώμα πρέπει να είναι χαλαρό, αλλιώς οποιαδήποτε αναταραχή μεταφέρεται στο μπροστινό, όπως πολύ σωστά είπες, και τότε τα πράγματα γίνονται....:o μπρρρ....

Τώρα, σχετικά με το "εσωτερικό" πόδι... είπες(888):

To eswteriko podi prepei na einai xalaro gia na mporei na metavalei eukola tin gwnia tou analoga me tin diamorfosi tou edafous (oups, kermps klp) alla kai tin diaforopoiisi tis klisis tis mixanis.
Είναι δυνατόν;;;:confused: Χαλαρότητα στο πόδι, και μάλιστα σ' αυτό που αναλαμβάνει να πλασσάρει στη στροφή τον πίσω τροχό;;; Εξάλλου, η πίεση δίνεται απ' τις μύτες(δάχτυλα) κι όχι απ' το γόνατο, το οποίο είναι πάντα σε θέση να μετακινηθεί ανάλογα με το που θες εσύ να βρίσκεται!!

Σχετικά με το "εξωτερικό" πόδι, όντως είναι αυτό που σε "κρατάει" στη στροφή πάνω, κλειδώνοντας γόνατο-αγκώνας πάνω σε πλαίσιο-ρεζερβουάρ!! Όμως, αν δεν κάνω λάθος, το (αρχικό) θέμα μας ήταν:

αν κινείστε σε δρόμο (ή πίστα) με το moto σας δοκιμάστε την ώρα που είσαστε μέσα στην στροφή, να "βαρύνετε" το μαρσπιέ του οδηγού κατά την κλίση του σώματος σας.Αυτό το πετυχαίνετε πολύ απλά όταν πατήσετε με περισσότερη δύναμη πάνω σε αυτό...Τότε διαπιστώνεις οτι η μηχανή στρίβει εξίσου γρήγορα χωρίς όμως χρησιμοποιείς το βάρος του σώματος σου.

Σε παρατεταμένες στροφές (Sακι) , ο συνδυασμός των δύο έχει ως αποτέλεσμα την γρηγορότερη μετάβαση από την μια κατεύθυνση στην άλλη , αφού για να μεταφέρεις τον όγκο της μοτοσυκλέτας και τον δικό σου δεν δουλεύει μόνο το βάρος του οδηγού αλλά και αυτό που εφαρμόζεται στο πατάκι...(dit said..)

Κοινώς, το κατά πόσο βοηθάει η άσκηση πίεσης στα μαρσπιέ...


Φίλε 888, αν δεν κάνω λάθος, είσαι αγωνιζόμενος;;

:)

888
04/11/2003, 09:22
an to eswteriko podi den exei ti dinatotita na metavalei tin klisi tou (eukola kai grigora) tote auto simainei oti exei kati san ena "sta8ero" simeio pou proeksexei apo ti mixani (opws ta manitaria i oi mpilies i i eksatmisi) an auto vrei katw (opws to podi ksinei) me polla kai apotoma (opws sini8ws ginetai se grigoro girologio) tote to gonato 8a leitourgisei san moxlos kai 8a elafrinei (sini8ws ton mprostino- giati auto ginetai stin eisodo tis strofis) troxo me apotelesma to xasimo tis prosfisis - glistrima - ptwsi... epanalamvanw auta ginontai se grigora girologia, ama pas pio siga exeis olo to xrono na dior8wsis oti ki an sou simvei.

Sxetika me ti grigori metavoli, mia stigmiaia piesi(sproxsimo) tou timoniou mprosta, pros ti pleura pou 8eleis na stripseis, rixnei ti mixani AKARIAIA katw, xwris kamia alli prospa8eia, kai to kiriotero xwris kamia metavoli stin issoropoia tou swmatos-anavati-moto. Dokimase to me oti mixani ki an exeis, akomi kai me podilato, apo 20xlm kai panw kai 8a deis....:)

dimi750
04/11/2003, 09:54
αυτό πού λέει ο φίλος 888 και έχει απόλυτο δίκιο είναι ο
καλύτερος και γρηγορότερος τρόπος να αλάξεις κατεύθυνση.
σπρώχνεις απαλά το τιμόνι ανάποδα από τη στροφή και το
μηχανάκι παίρνει ακαριαία κλήση. Εχει πολύ εύκολη εφαρμογή,
το δύσκολο είναι στα πολλά χλμ αλλα έχεις το πλεονέκτημα
οτι ο μπροστινός τροχός έχει μία ελαφριά φορά αντίθετη με
τη φορά της στροφής με αποτέλεσμα λιγότερη φόρτηση του
μπροστινού.Τώρα αν έχεις κάτι από Rossi μέσα σου και
πιέζεις δυνατά το τιμόνι, με άνοιγμα του γκαζιού πλασάρεσαι
με ανάποδο στην έξοδο έχοντας ήδει μπεί με δυνατά φρένα.
Αυτός είναι και ο τρόπος πού οδηγούν οι περισότεροι στα
GP και SM

stefanos
04/11/2003, 10:54
είναι οτι είναι αδύνατο να στρήψει μηχανή χωρίς την διαδικασία
που περιγράφει ο dimi750.
Το κάνουμε όλοι αναγκαστικά και υποσυνήδητα.
Αλλιώς δεν στρίβει.
Και αν δεν το πιστεύεται κοιτάξτε τις ροδιές σας σε ένα χωματόδρομο.
Φυσική.:)

swtos
04/11/2003, 11:00
και στον τρόπο στριψίματος, αλλά στη θέση του αναβάτη κατά
τη διάρκεια αυτού του φαινομένου. Αν είσαι ολόκληρος κρεμασμένος από το εξωτερικό πόδι πάλι δεν θα χρησιμοποιήσεις πίεση στο εσωτερικό για να φέρεις το βάρος σου στην αντίθετη κατεύθυνση ?


Α και Καλημέρα να έχουμε

DimST
04/11/2003, 11:29
Μετά απο 2 επισκέψεις στην πίστα των Σερρών αυτή την χρονιά για παρακολούθηση μαθημάτων (CSS), άπειρο 'διάβασμα' φωτογραφιών (πάνω απο 500) απο διάφορους οδηγούς και εκπαιδευτές σε όλες τις στροφές, έχω αλλάξει αρκετά το στύλ μου και θα αλλάξω κι' άλλο απ' ότι φαίνεται.

Ένα απο τα τραγικά λάθη που έκανα και την τελευταία φορά που πήγα Σέρρες (4-5 Οκτωβρίου) ήταν αυτό.... βάρος στο εσωτερικό πόδι της στροφής και στύριγμα ουσιαστικά του σώματος σε αυτό.

Αποτελέσματα:
Πιάσιμο ποδιών (κατι ξέρει και μιλάει ο 888) μετα απο 4-5 γύρους σε σημείο να μην μπορώ να οδηγήσω ούτε καν σβέλτα.

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ νευρικότητα του μπροστινού συστήματος ακριβώς πρίν αλλά και μετά απο την στροφή... αυτό με έβαλε σε σκέψεις, το μπροστινό το είχα σίγουρα ρυθμίσει καλά... παρ΄όλα αυτά όταν έβγαζα το σώμα μου έξω απο την μηχανή δεν μπορούσα να 'πετάξω' (γυροσκοπικό) το μηχανάκι κάτω με μία κίνηση όπως έκανα όταν δεν έβγαζα τόσο το σώμα μου έξω.
Στην αρχή κατηγόρισα πως το μηχανάκι δεν παίζει.... το τριπλ έφτασε στα όρια του και τέτοιες χαζομάρες, απλά αυτό που έκανα ήταν παντελώς λάθος.

Ακόμα και μετά την στροφή που ουσιαστικά χρησιμοποιούσα εξωτερικό μαρσπιέ (λιγότερο) και (περισσότερο) προσαγωγούς η μηχανή ήταν νευρική και αυτό, λόγο του ότι είχα ρίξει απ'την αρχή πολύ βάρος στο εσωτερικό πόδι... (με αποτέλεσμα χωρίς να το θέλω να χρησιμοποιώ και σαν μοχλό εντελλώς ασυναίσθητα και το τιμόνι!! => ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ)

* Αυτές τις παρατηρήσεις γνώμη μου είναι πως δύσκολα μπορεί κάποιος να τις εντοπισει στον δρόμο... εκεί τα πράγματα είναι πολύ πιο χαλαρά απο οποιαδήποτε πίστα άρα και τα φαινόμενο πιο ήπια για να προβληματίσουν.

Να τονίσω πως στα L1 και 2 του CSS δεν λένε λέξη (κάτι που κάνουν στο 3 - κάτι θα ξέρουν) για τα πόδια και για την σωστή θέση του σώματος, όλα όσα έκανα ήταν καθαρά δικοί μου πειραματισμοί.

Η κατάσταση βελτιώθηκε στο τελευταίο 5ο drill αλλα δυστυχώς δεν είχα το χρόνο για να το βελτιώσω.

'Οσον αφορά την χρήση των μαρσπιέ:
Θεωρώ τα παραπάνω είναι πολύ πιο 'critical' απο οποιάδήποτε χρήση των μαρσπιέδων γι'αυτο και δεν με έχουν απασχολήσει τόσο, παρόλα αυτά η βασικότερη χρήση που ξέρω είναι η βελτίωση πρόσφυσης στην έξοδο στροφής πιέζοντας το εξωτερικό μαρσπιέ σε συνδιασμό με την χρήση του ανάποδου γυροσκοπικού όταν είμαστε ακόμα έξω απο την μηχανή.

Εύχομαι καλούς πειραματισμούς - και με προσοχή πάνω απ' όλα σε όλους (εγώ δεν ξέρω ποτε θα έχω έτοιμο το τριπλ... δυστηχώς περιμένω ανταλλακτικά απο το πρόσφατο τρακάρισμα με μια θείτσα που πήγε να μπεί σε γκαράζ.... περνώντας σχεδόν απο πάνω μου)

DimSTriple


49

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
23/11/2003, 09:38
Φιλε. κατ αρχην με συνχωριτε γιατο οτι ειμαι ανορθογραφος. ο 888 εχει δικιο. ο τροπος να στριψης μια στροφη γρηγορα και με ασφαλεια ειναι ΕΝΑΣ... φτανης στην στροφη ( πχ δεξια ) και σπρωχνης ελαφρα το τιμονη στο δεξι του μερος για να στριψη ελαφρα αριστερα το τιμονη. η μοτο θα γυρη δεξια και τοτε πρεπει να αρχισης να ανοιγης το γκαζι. το γκαζι απο την στιγμη που θα το ανοιξης θα πρεπει να ανοιγη συνεχως σταδιακα για να διμιουργη επιταχινση στην μοτο και να την κραταει στην σωστη θεση για να στριψη. απο την στιγμη που επεσε η μοτο στο πλαι περνοντας την οποια κληση. τοτε τα χερια δεν εχουν θεση στο τιμονη.. ναι ναι ναι. αυτο που ακουσες. τα χερια ειναι στο τιμονη τελειος χαλαρα πεθαμενα στην κηριολεξια. το μονο σιμειο που ειναι ζωντανο ειναι το σιμειο που δινη κινηση στο γριπ του γκαζιου. το σωμα σου απο την μεση και πανω πρεπει να ειναι χαλαρο τελειος. για να δωσεις και αλλη κληση στην μοτο στηριζεσε ΜΟΝΟ στο αριστερο ποδι και σιγκεκριμενα με το μπουτι σου στο τεποζιτο. σε κανενα αλλο μερος του σωματος σου δεν ασκης δηναμεις. το ποδι απο την εσωτερικη ειναι τελειο χαλαρο και κρεμετε και πατας με τα δακτιλα στον μαρσπιε. και ο λογος ειναι οτι αν ασκης πιεση στον εσωτερικο μασπιε αν αυτος βρη κατω κανει μοχλο και σηκονετε η μοτο στον αερα...... μετα.... φιλακια.... πως τα ξερω???? μαθηματα με το california superbike school εχω κανει και το level 3.

niko13g
24/11/2003, 10:16
Παιδιά καλημέρα . Έχετε ανοίξει πολύ ωραίο θέμα και καλό θα ήταν να μιλάμε συχνότερα για τέτοια θέματα. Δεν μπορώ να καταλάβω την διαδικασία που λέτε με το τιμόνι !! Δηλαδή τι κανείς όταν έρχεται αριστερή στροφή π.χ. ρίχνεις βάρος δεξιά στο τιμόνι?? Δεν το εξηγεί κάποιος λίγο καλύτερα ?
Έχει κανένας ενημερώσει για αυτά τα μαθήματα που γίνονται κατά καιρούς σε πίστες ? θα ήθελα πολύ να παρακολουθήσω κάτι τέτοιο .

DimST
24/11/2003, 10:55
Νίκο μαθήματα γίνονται και απο τα δύο γνωστά περιοδικά του χώρου. Πολύ πιο οργανωμένα και πιο πλήρη είναι τα μαθήματα που γίνονται απο το 0-300. Διοργανώνει μαθήματα: 0-300 Riding School στα Μέγαρα και μαζί με το παγκοσμίου φήμης σχολείο California Superbike School μαθήματα στις Σέρρες. Μάλιστα για αυτή την χρονιά θα υπάρχουν 5(!) ημερομηνίες για μαθήματα. Αυτό που προτείνω είναι να πάρεις στο: 2851300 και να ζητήσεις την Τίνα Ιορδανοπούλου να σου λύσει όλες τις απορίες.

Η τεχνική που περιγράφει η Γιαγιά Αρκούδα δεν είναι τίποτε άλλο απο το πώς πρέπει να διαγράφεται μία σωστή στροφή απο την μεριά του μοτοσυκλετιστή όσον αφορά το σώμα του, την κατάσταση των άκρων του και την σωστή χρήση της μηχανής.
Χρήση γυροσκοπικού φαινομένου, μετά τα φρένα και σταδιακά ανοιγμα γκαζιού - ο καθε ένας θα κρίνει πόσο - για το δυνατών λιγότερες αντίθετες δυναμεις στην μοτοσυκλέτα (κλείσιμο γκαζιού ή χειρότερα: φρένα στην στροφή => συμπίεση μπροστινού, άνοιγμα τροχιάς και μία εν δυνάμη εκτός ελέγχου μοτοσυκλέτα).

Για αρχίσεις να καταλάβαίνεις την διαφορά θέλεις κλειστό δρόμο ή σχετικά ελεγχόμενη διαδρομή με καλή άσφαλτο. Για να πάθεις την πλάκα σου με τις διαφορές στην οδήγηση (άνεση, λιγότερο άγχος, μεγαλύτερη ταχύτητα - πιο safe συνολικά κατάσταση και αύξηση των ορίων της μοτοσυκλέτας με πιο σωστή χρήση της) πρέπει να πάς σε πίστα.

DimSTriple

niko13g
24/11/2003, 11:06
Ευχαριστώ πολύ ! για να μην σας πρήζω με απορίες του στυλ ,Μπορώ να πάω με την δικιά μου μηχανή(Hornet) ? θα πάρω ένα τηλεφωνακι εκεί που λες να πρήξω αυτούς !!χάχα

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
24/11/2003, 15:52
υπαρχουν παιδια που τους εδιξα μερικα πραγματα που εμαθα στα μαθηματα και εχουν βελτιοθη πολυ. εχουμε μαζευτη μια φορα και τους εδιξα 2-3 πραγματα χωρις να ειμαι δασκαλος και μου ειπαν οτι θελουν να βρεθουμε παλι. οταν οριστη κατι θα σας γραψω. να ξερης το εξης. οταν πλαγιασης σε μια στροφη πρεπει να ανοιξης το γκαζι και να το αυξανης σηνεχως. αν το κοψης για λιγο η το κλισης εστω για λιγο. σιμενη οτι καποια μ@λ@κι@ εχεις κανη και πρεπει να σκευτης τι εκανες για να μην την ξανακανης.

zireous
16/09/2006, 21:21
:a27:

Εταιροχρονισμένη συμφωνία για τον εξωτερικό μαρσπιέ...

Greg61
28/11/2007, 18:47
:beer: