PDA

View Full Version : Θέση οδήγησης στην πόλη και στο βουνό!



CB...K
09/11/2009, 23:45
Ισχυρίζομαι πως η πιο κατάλληλη θέση οδήγησης για μέσα στην πόλη και για ταξίδια (με στροφές και χωρίς) είναι η όρθια, με τα χέρια (καρπούς) να μη σηκώνουν καθόλου το βάρος του σκυφτού σώματος.

Θεωρώ τη σκυφτή στάση οδήγησης μαζοχισμό, εκτός αν μιλάμε για πίστα ή επείγον ταξίδι με ανάλογη σκυφτή μοτο. Ειδικά εντός πόλης, θεωρώ πως οι οδηγοί ss χάνουν μεγάλο μέρος των δυνάμεων και των αντανακλαστικών τους (για να ανάψεις φλάς ή να κορνάρεις, σε κάποιες μοτο, πρέπει να στηριχτείς στο δεξί χέρι για να χειριστείς με το αριστερό τους διακόπτες!)

Τί λέτε;

BLiTzER
09/11/2009, 23:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από CB...K
για να ανάψεις φλάς ή να κορνάρεις, σε κάποιες μοτο, πρέπει να στηριχτείς στο δεξί χέρι για να χειριστείς με το αριστερό τους διακόπτες!

Τί λέτε;

Πες μου ότι κάνεις πλάκα.

Η γνώμη μου, πάντως, είναι η εξής:


180127

div400
10/11/2009, 01:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από CB...K
Ισχυρίζομαι πως η πιο κατάλληλη θέση οδήγησης για μέσα στην πόλη και για ταξίδια (με στροφές και χωρίς) είναι η όρθια, με τα χέρια (καρπούς) να μη σηκώνουν καθόλου το βάρος του σκυφτού σώματος.

Θεωρώ τη σκυφτή στάση οδήγησης μαζοχισμό, εκτός αν μιλάμε για πίστα ή επείγον ταξίδι με ανάλογη σκυφτή μοτο. Ειδικά εντός πόλης, θεωρώ πως οι οδηγοί ss χάνουν μεγάλο μέρος των δυνάμεων και των αντανακλαστικών τους (για να ανάψεις φλάς ή να κορνάρεις, σε κάποιες μοτο, πρέπει να στηριχτείς στο δεξί χέρι για να χειριστείς με το αριστερό τους διακόπτες!)

Τί λέτε;

Διαφωνώ ! :wave2:

Douglas
10/11/2009, 23:17
Εγώ θεωρώ ότι η καταλληλότερη θέση για να οδηγήσεις μηχανή είναι αυτή που προσφέρουν οι μηχανές τύπου vfr,cbf,triumph sprint st,κτλ δλδ τύπου sport touring με ψηλά clip-ons.Eίναι ελαφρώς ξαπλωτές τόσο όσο να ισομοιράζεται η καταπόνηση τόσο στους κάρπους όσο και στη μέση.Οι καθαρόαιμες πιστιάρες(r1,cbr-rr και παρόμοιες)είναι ακραίες κατασκευές.Από την άλλη η κατηγορία mega on-off θεωρείται από πολλούς αυτή που προσφέρει την ανετότερη θέση οδήγησης αλλά δεν συμφωνώ με αυτό.Όλοι οι κραδασμοί μεταφέρονται αυτούσιοι στη μέση και αργά ή γρήγορα την τρως την φόλα.Σε αυτό που υπερέχουν τα on-off είναι η δυνατότητα που έχουν να σε πάνε σε πολλούς προορισμούς και το φόρτωμα που σηκώνουν.

Cpt. Haddock
11/11/2009, 00:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Douglas
Εγώ θεωρώ ότι η καταλληλότερη θέση για να οδηγήσεις μηχανή είναι αυτή που προσφέρουν οι μηχανές τύπου vfr,cbf,triumph sprint st,κτλ δλδ τύπου sport touring με ψηλά clip-ons.Eίναι ελαφρώς ξαπλωτές τόσο όσο να ισομοιράζεται η καταπόνηση τόσο στους κάρπους όσο και στη μέση.Οι καθαρόαιμες πιστιάρες(r1,cbr-rr και παρόμοιες)είναι ακραίες κατασκευές.Από την άλλη η κατηγορία mega on-off θεωρείται από πολλούς αυτή που προσφέρει την ανετότερη θέση οδήγησης αλλά δεν συμφωνώ με αυτό.Όλοι οι κραδασμοί μεταφέρονται αυτούσιοι στη μέση και αργά ή γρήγορα την τρως την φόλα.Σε αυτό που υπερέχουν τα on-off είναι η δυνατότητα που έχουν να σε πάνε σε πολλούς προορισμούς και το φόρτωμα που σηκώνουν.

:beer:

kiloMeater
11/11/2009, 09:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Douglas
Εγώ θεωρώ ότι η καταλληλότερη θέση για να οδηγήσεις μηχανή είναι αυτή που προσφέρουν οι μηχανές τύπου vfr,cbf,triumph sprint st,κτλ δλδ τύπου sport touring με ψηλά clip-ons.Eίναι ελαφρώς ξαπλωτές τόσο όσο να ισομοιράζεται η καταπόνηση τόσο στους κάρπους όσο και στη μέση.Οι καθαρόαιμες πιστιάρες(r1,cbr-rr και παρόμοιες)είναι ακραίες κατασκευές.Από την άλλη η κατηγορία mega on-off θεωρείται από πολλούς αυτή που προσφέρει την ανετότερη θέση οδήγησης αλλά δεν συμφωνώ με αυτό.Όλοι οι κραδασμοί μεταφέρονται αυτούσιοι στη μέση και αργά ή γρήγορα την τρως την φόλα.Σε αυτό που υπερέχουν τα on-off είναι η δυνατότητα που έχουν να σε πάνε σε πολλούς προορισμούς και το φόρτωμα που σηκώνουν.

Απο εμπειριά σε Transalp & VFR, συμφωνώ απολυτα !!
:beer:

CB...K
12/11/2009, 00:08
Η θέση του cbf είναι για μένα η ιδανική! Αυτήν εννοώ όρθια.
Ενώ τα άλλα δύο (vfr & st) είναι πιο ξαπλωτά και για μένα πιο κουραστικά για βόλτες διαρκείας ή πόλη.

(έχουν καμία σχέση το τρανςαλπ με το vfr στη θέση οδήγησης?)

sek
12/11/2009, 00:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Douglas
Εγώ θεωρώ ότι η καταλληλότερη θέση για να οδηγήσεις μηχανή είναι αυτή που προσφέρουν οι μηχανές τύπου vfr,cbf,triumph sprint st,κτλ δλδ τύπου sport touring με ψηλά clip-ons.Eίναι ελαφρώς ξαπλωτές τόσο όσο να ισομοιράζεται η καταπόνηση τόσο στους κάρπους όσο και στη μέση.Οι καθαρόαιμες πιστιάρες(r1,cbr-rr και παρόμοιες)είναι ακραίες κατασκευές.Από την άλλη η κατηγορία mega on-off θεωρείται από πολλούς αυτή που προσφέρει την ανετότερη θέση οδήγησης αλλά δεν συμφωνώ με αυτό.Όλοι οι κραδασμοί μεταφέρονται αυτούσιοι στη μέση και αργά ή γρήγορα την τρως την φόλα.Σε αυτό που υπερέχουν τα on-off είναι η δυνατότητα που έχουν να σε πάνε σε πολλούς προορισμούς και το φόρτωμα που σηκώνουν.

:beer:

Oreman
12/11/2009, 01:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Douglas
Εγώ θεωρώ ότι η καταλληλότερη θέση για να οδηγήσεις μηχανή είναι αυτή που προσφέρουν οι μηχανές τύπου vfr,cbf,triumph sprint st,κτλ δλδ τύπου sport touring με ψηλά clip-ons.Eίναι ελαφρώς ξαπλωτές τόσο όσο να ισομοιράζεται η καταπόνηση τόσο στους κάρπους όσο και στη μέση.Οι καθαρόαιμες πιστιάρες(r1,cbr-rr και παρόμοιες)είναι ακραίες κατασκευές.Από την άλλη η κατηγορία mega on-off θεωρείται από πολλούς αυτή που προσφέρει την ανετότερη θέση οδήγησης αλλά δεν συμφωνώ με αυτό.Όλοι οι κραδασμοί μεταφέρονται αυτούσιοι στη μέση και αργά ή γρήγορα την τρως την φόλα.Σε αυτό που υπερέχουν τα on-off είναι η δυνατότητα που έχουν να σε πάνε σε πολλούς προορισμούς και το φόρτωμα που σηκώνουν.

+595...:) :)

spyro
12/11/2009, 08:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Douglas
Εγώ θεωρώ ότι η καταλληλότερη θέση για να οδηγήσεις μηχανή είναι αυτή που προσφέρουν οι μηχανές τύπου vfr,cbf,triumph sprint st,κτλ δλδ τύπου sport touring με ψηλά clip-ons.Eίναι ελαφρώς ξαπλωτές τόσο όσο να ισομοιράζεται η καταπόνηση τόσο στους κάρπους όσο και στη μέση.Οι καθαρόαιμες πιστιάρες(r1,cbr-rr και παρόμοιες)είναι ακραίες κατασκευές.Από την άλλη η κατηγορία mega on-off θεωρείται από πολλούς αυτή που προσφέρει την ανετότερη θέση οδήγησης αλλά δεν συμφωνώ με αυτό.Όλοι οι κραδασμοί μεταφέρονται αυτούσιοι στη μέση και αργά ή γρήγορα την τρως την φόλα.Σε αυτό που υπερέχουν τα on-off είναι η δυνατότητα που έχουν να σε πάνε σε πολλούς προορισμούς και το φόρτωμα που σηκώνουν.

ακόμα μια απο μένα

:beer:

stefanos
12/11/2009, 09:44
καλά όλα αυτά αλλά τα on-off έχουν διαδρομές και δεν τρώς τις λακούβες:)

byron
12/11/2009, 09:50
Το βουνό του τίτλου που κολλάει ?? :look: :confused: :look:

Cpt. Haddock
12/11/2009, 10:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Το βουνό του τίτλου που κολλάει ?? :look: :confused: :look:

Χρειάζεται για να βγει ιαμβικο 15συλλαβο :p

CB...K
12/11/2009, 21:10
ντάξει ρε σείς!!!

ήθελα να το κάνω πιασάρικο το θέμα! (δε λέτε πάλι καλά που δεν έγραψα "του βουνού και του λόγγου"; ) :lol:

αφού καταλάβατε πως εννοούσα πόλη και βόλτες γενικότερα στην εξοχή (με την έννοια της ξεκούραστης οδήγησης απολαμβάνοντας το τοπίο, που νομίζω πως φαίνεται καλύτερα από ψηλά!:rolleyes: ) χωρίς τη μονοτονία της εθνικής που θες να την τελειώσεις μια ώρα αρχίτερα... :smokin:

el_hymador
12/11/2009, 21:15
Τελικα καταληξαμε καπου; μπερδευτηκα...

CB...K
12/11/2009, 21:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Πες μου ότι κάνεις πλάκα.


Μιλάω για συνδυασμό σκυφτής θέσης και κακής εργονομίας των διακοπτών.

Αλλά, εντάξει,

αν δεν τόχει κανείς σας συναντήσει, ίσως εγώ να είμαι κουλός... :cry:

CB...K
12/11/2009, 21:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Τελικα καταληξαμε καπου; μπερδευτηκα...

μέχρι στιγμής χάνω 7-1 !!! :bawl:

(και μάλλον δεν έχω καμία ελπίδα! :) ).

BLiTzER
13/11/2009, 02:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από CB...K
Μιλάω για συνδυασμό σκυφτής θέσης και κακής εργονομίας των διακοπτών.

Αλλά, εντάξει,

αν δεν τόχει κανείς σας συναντήσει, ίσως εγώ να είμαι κουλός... :cry:

Ε το "όχι τόσο άνετη θέση" από το "μαζοχισμό", "χάνουν δυνάμεις και αντανακλαστικά", "στηρίζονται στο ένα χέρι για να ανάψουν φλας" απέχουν μερικά μίλια.

Προφανώς και δεν είναι ότι πιο βολικό τα SS, επειδή εξυπηρετούν άλλο σκοπό. Αλλά αν θέλαμε άνεση, θα κυκλοφορούσαμε με αυτοκίνητο.

Δε νομίζω ότι υπάρχει "ιδανική" θέση. Εξαρτάται τις απαιτήσεις και τη χρήση. Εγώ προτιμώ το μηχανάκι μου για ταξίδια από on/off και βάρκες. Είναι θέμα προτεραιοτήτων, μεταξύ άλλων.

OldMan
13/11/2009, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Χρειάζεται για να βγει ιαμβικο 15συλλαβο :p
Σαχλέ.... :blush:

chris_honda
13/11/2009, 15:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Το βουνό του τίτλου που κολλάει ?? :look: :confused: :look:



Κολάει και παρακολάει...

κατεβείτε Καλαμάτα... Εθνική - βουνό - λαγκάδια...

σου βγαίνει η πίστη....



:rotflmao: :rotflmao:

irinia
20/11/2009, 08:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από CB...K
Ισχυρίζομαι πως η πιο κατάλληλη θέση οδήγησης για μέσα στην πόλη και για ταξίδια (με στροφές και χωρίς) είναι η όρθια, με τα χέρια (καρπούς) να μη σηκώνουν καθόλου το βάρος του σκυφτού σώματος.

Θεωρώ τη σκυφτή στάση οδήγησης μαζοχισμό, εκτός αν μιλάμε για πίστα ή επείγον ταξίδι με ανάλογη σκυφτή μοτο. Ειδικά εντός πόλης, θεωρώ πως οι οδηγοί ss χάνουν μεγάλο μέρος των δυνάμεων και των αντανακλαστικών τους (για να ανάψεις φλάς ή να κορνάρεις, σε κάποιες μοτο, πρέπει να στηριχτείς στο δεξί χέρι για να χειριστείς με το αριστερό τους διακόπτες!)

Τί λέτε;


ΦΙΛΕ ΜΟΥ...........


Πρώτα πρέπει νά διαχωρίσουμε,τήν άνεση στήν όδήγηση άπό τήν άσφάλεια .......
Αύτά τά δύο κατά τή γνώμη μου.........ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΜΑΖΙ......
Αύτό πού περιγράφεις γιά τά SS ναί έτσι είναι .........ΑΛΛΑ...........
όδηγώντας μέ αύτόν τόν τρόπο είσαι πολύ πιό έτοιμοπόλεμος καί έχεις πολύ πιό
γρήγορες άντιδράσεις....
Ή άνετη θέση όδήγησης σέ χαλαρώνει ,νοιώθεις όμορφα ,πέφτει ή προσοχή σου καί μοιραία
καί ό χρόνος άντίδρασης σου σέ όποιαδήποτε δύσκολη κατάσταση....
Τριάντα πέντε χρόνια όδήγησης καί πάντα τήν έτρωγα μέ τά on-off ,τά ψηλά τιμόνια κ.λ.π....
Ποτέ δέν μού έτυχε κάτι μέ SS ,μέ μηχανάκι πού έχει πολεμική θέση όδήγησης....

ΦΥΣΙΚΑ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ............ΓΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ.........καί όπου ύπάρχει πολύ κίνηση...!!



:wave2:

el patron
21/11/2009, 22:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
ΦΙΛΕ ΜΟΥ...........


Πρώτα πρέπει νά διαχωρίσουμε,τήν άνεση στήν όδήγηση άπό τήν άσφάλεια .......
Αύτά τά δύο κατά τή γνώμη μου.........ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΜΑΖΙ......
Αύτό πού περιγράφεις γιά τά SS ναί έτσι είναι .........ΑΛΛΑ...........
όδηγώντας μέ αύτόν τόν τρόπο είσαι πολύ πιό έτοιμοπόλεμος καί έχεις πολύ πιό
γρήγορες άντιδράσεις....
Ή άνετη θέση όδήγησης σέ χαλαρώνει ,νοιώθεις όμορφα ,πέφτει ή προσοχή σου καί μοιραία
καί ό χρόνος άντίδρασης σου σέ όποιαδήποτε δύσκολη κατάσταση....
Τριάντα πέντε χρόνια όδήγησης καί πάντα τήν έτρωγα μέ τά on-off ,τά ψηλά τιμόνια κ.λ.π....
Ποτέ δέν μού έτυχε κάτι μέ SS ,μέ μηχανάκι πού έχει πολεμική θέση όδήγησης....

ΦΥΣΙΚΑ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ............ΓΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ.........καί όπου ύπάρχει πολύ κίνηση...!!



:wave2:



εν μερη συμφωνω μαζι σου ,αλλα υπαρχει ενα αλλα ,ολα τα ον-οφ δεν ειναι ιδια ,γιατι υπαρχουν καποια που εχουν και την ανεση αλλα και την στριφτερη οδηγηση
στο λεω αυτο σαν κατοχος 990ADV-R που οδηγιεται ακρως επιθετικα και δαιμονισμενα
κατω απο ολες τις συνθηκες , ειδικα σε γλυστερο οδοστρωμα λογω του προοδευτικου χασιματος της προσφυσης ,που αυτο σημαινει οτι οδηγας λες και εχεις σουπερμοτο
μπορεις να πηγαινεις με εξωφρενικες ταχυτητες με ενα ον οφ.
τα ss λογω του στησηματος τους απαιτουν ιδιαιτερες ικανοτητες για να πανε γρηγορα
σε συνεχομενες στροφες και αν χασουν την προσφυση την χανουν αποτομα και δεν ξερεις απο σου ερχεται η τουμπα, βεβαια με ικανο οδηγο δεν πιανονται ,














:wave2:

irinia
22/11/2009, 06:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από gus950
εν μερη συμφωνω μαζι σου ,αλλα υπαρχει ενα αλλα ,ολα τα ον-οφ δεν ειναι ιδια ,γιατι υπαρχουν καποια που εχουν και την ανεση αλλα και την στριφτερη οδηγηση
στο λεω αυτο σαν κατοχος 990ADV-R που οδηγιεται ακρως επιθετικα και δαιμονισμενα
κατω απο ολες τις συνθηκες , ειδικα σε γλυστερο οδοστρωμα λογω του προοδευτικου χασιματος της προσφυσης ,που αυτο σημαινει οτι οδηγας λες και εχεις σουπερμοτο
μπορεις να πηγαινεις με εξωφρενικες ταχυτητες με ενα ον οφ.
τα ss λογω του στησηματος τους απαιτουν ιδιαιτερες ικανοτητες για να πανε γρηγορα
σε συνεχομενες στροφες και αν χασουν την προσφυση την χανουν αποτομα και δεν ξερεις απο σου ερχεται η τουμπα, βεβαια με ικανο οδηγο δεν πιανονται ,














:wave2:




ΦΙΛΕ ΜΟΥ................



Άναφερόμουν στή .....ΘΕΣΗ ΟΔΗΓΗΣΗΣ.........καί όχι στήν όδήγηση ,άν μέ καταλαβαίνεις.
Άπό τή στιγμή πού θά άποφασίσεις νά πάς όπως περιγράφεις δέν ύπάρχει διαφορά.
Είσαι έτοιμοπόλεμος καί μέ τά δύο είδη μηχανών.
Μιλάμε όμως γιά μέσα στήν πόλη,γιά κίνηση όπου καί χωρίς νά τό θές ή θέση όδήγησης
τού έντουράδικου σέ ξεγελά ,χαλαρώνεις καί χάνεις ταχύτητα στό χρόνο άντίδρασης
στή στραβή.
Έξω ,καί σέ γρήγορους ρυθμούς όταν παίζεις καί τρέχεις ό βαθμός έτοιμότητος είναι ίδιος.
Έκεί πλέον διαφέρει τό μηχανάκι, καί όπως είπες καί μέ ένα on-off κάνεις τά πάντα.
Μόνο πού συγχωρεί πιό πολλά λάθη.
Καί έννοείται ότι είναι καί τό καλύτερο σχολείο........γιά νά πάς σέ SS...
Άν θές νά λές ότι είσαι καλός...........πρέπει νά φάς πολύ χώμα....!!!
Έκεί μαθαίνεις τί θά πεί ντριφτάρω,πλαγιολισθαίνω,μπλοκάρω τροχό,σουζάρω κ.λ.π....
Κι άφού κάτσεις καμμιά τριετία, μετά πιάνεις ένα 600 SS καί άρχίζεις νά προσαρμόζεις
αύτά πού έμαθες,στήν άσφαλτο.
Ύπάρχει χάος μεταξύ τών δύο καί θέλει πολύ χρόνο.
Δέν παύει όμως ,τό on-off νά είναι τό μεγαλύτερο σχολείο....!!
Δυστυχώς τά νέα παιδιά βιάζονται πολύ...........κί έτσι γεμίζουν τά νεκροταφεία.....!!!
ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ......ΘΕΛΕΙ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ, ΕΜΠΕΙΡΙΑ.........ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΤΥΧΗ....!!!
ΜΑΛΛΟΝ ΗΜΟΥΝ........Ο ΠΙΟ ΤΥΧΕΡΟΣ.....
Παρόλου πού ήμουν ό χειρότερος όδηγός σέ μιά παρέα.......είμαι άκόμα
ό μόνος ζωντανός στά 54 μου χρόνια.
Έτσι παίρνω πού καί πού τό hayabusa μου καί κάνω καμμιά μαλακιούλα.
Άλλά τί τραγική είρωνία,τό μυαλό τώρα έχει πήξει καί ή ζωή όσο πάει πρός τό τέλος
είναι πολύ γλυκιά γιατί λιγοστεύει,ένώ θάπρεπε κανονικά νά τή σέβονται αύτοί
πού τήν έχουν μπροστά τους....
Όταν όμως τό αίμα βράζει.......ή λογική πάει περίπατο.
Καί δυστυχώς σήμερα είναι όλα τόσο FAST-FOOD.....άκόμα κί αύτή ή ίδια ή ζωή....!!!



ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ............ΟΛΟΙ


ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ , ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΥΚΝΗ ΚΙΝΗΣΗ ΤΩΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΩΝ

ΟΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 90%

ΤΩΝ ΑΤΥΧΗΜΑΤΩΝ ΜΕ ΜΟΤΟ.......!!!!!




:wave2:

tubano
22/11/2009, 10:54
Για όσους έχουν κάνει το CSS το πρώτο πράγμα που μαθαίνεις είναι οτι δεν στηρίζεσαι στα χέρια πάνω στην μηχανή αλλα στα πόδια όποτε δεν παίζει κατά την άποψη μου ρόλο η θέση του κορμού του αναβάτη πάνω στην μηχανή σε ποια θέση είναι. Τα χέρια πρέπει να είναι χαλαρά είτε είσαι όρθιος είτε είσαι σκυφτός.

CB...K
23/11/2009, 09:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από tubano
Για όσους έχουν κάνει το CSS το πρώτο πράγμα που μαθαίνεις είναι οτι δεν στηρίζεσαι στα χέρια πάνω στην μηχανή αλλα στα πόδια όποτε δεν παίζει κατά την άποψη μου ρόλο η θέση του κορμού του αναβάτη πάνω στην μηχανή σε ποια θέση είναι. Τα χέρια πρέπει να είναι χαλαρά είτε είσαι όρθιος είτε είσαι σκυφτός.

Για πόση ώρα μπορεί κανείς να οδηγήσει σκυφτός στηριζόμενος στα πόδια και στους ραχιαίους του;

sf1n4k1
18/12/2009, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από CB...K
Για πόση ώρα μπορεί κανείς να οδηγήσει σκυφτός στηριζόμενος στα πόδια και στους ραχιαίους του;

Ανάλογα πόσο μαζόχας είναι..

Πως οδηγούν τα ss μες την πόλη αναλύουμε και ποια είναι η σωστή θέση οδήγησης πάνω τους μες την πόλη?Καμία. Δε κάνουν παρα μόνο για την εργασία που φτιάχτηκαν. Πίστα. Απλά στην Ελλάδα δεν υπάρχουν πολλές πίστες και τα έχουμε κάνει πόλης-παραλίας-καφέ-γκομενοπαγίδας. Πιο πολλά βλέπεις στην καφετέρια παρά στα Μέγαρα πχ. Η θέση οδήγησης τους υπάρχει για τα πολλά km/h που πιάνουν καθώς σε πιο όρθια θέση ο αναβάτης απλά θα έχανε τον αυχένα του, δεν είναι για άνεση ή για ενγρήγορση κ άλλες @@ριες που διαβάζουμε..αλλά καθαρά θέμα αεροδυναμικής ώστε ο οδηγός να μπορεί να χειριστεί τη μηχανή στις συνθήκες για τις οποίες είναι φτιαγμένη να κινείται..κι αυτές δεν είναι συνθήκες πόλης..

Εδώ όμως έρχεται ο παράγοντας μαζοχιστική ανωμαλία που τ αλλάζει όλα.

Καταρχάς το πρώτο που αλλάζει είναι ότι η θέση οδήγησης ενός ss είναι η πιο άνετη..ακόμα και στην πόλη. Το γέλιο είναι οτι αρκετοί κάτοχοι ss πιστεύουν οτι ακόμα και του πίσω (αν δεν είναι μονόσελο) η θέση είναι η πιο άνετη απ όλες..

Δεύτερον οδηγώντας σκυφτός το ss μες την πόλη έχεις αυξημένη εγρήγορση δεν χαλαρώνεις και είσαι ετοιμοπόλεμος, ενώ με οτιδήποτε άλλο δε τα χεις αυτά πχ με σκούτερ, on/off μπαίνεις σε κατάσταση ύπνου γιατί δε πιάνουν 14.000rpm μες την πόλη, άσε που δε φοβάσαι για τη σωματική σου ακεραιότητα πια!

Τρίτον σε περίπτωση μετοπικής σύγκρουσης μες την πόλη επειδή ακριβώς έχεις αυτή τη θέση φεύγεις σα σούπερμαν με τη μόνη διαφορά οτι έχεις και τα 2 χέρια τεντωμένα μπροστά..(όχι το ένα σα τον σούπερμαν)..και μπορείς ν αγκαλιάσεις απο πεζό μέχρι οποιαδήποτε κολώνα 30-40m μακρύα απ τη μηχανή έχοντας αφήσει πόδια κοκαλα κτλ πίσω στο τιμόνι.

Ρε πλάκα μας κάνετε?

Είπαμε νταξ τα γουστάρετε καλα είναι ωραία ανοίγουν έχουν γκάζι συγκινήσεις τα πάντα όλα..αλλά έλεος πια με το ss στο Ελλάντα..μερικοί απο τις απαντήσεις και μόνο δείχνετε οτι δε ξέρετε καν να το χαίρεστε, έχετε χάσει την επαφή με την πραγματική του χρήση (ή ακόμα χειρότερα δεν την είχατε ποτέ) και το έχετε για λέτε ότι το έχετε..ή να το δείχνετε στην καφετέρια. Αντί λοιπόν να το βγάζετε και super duper σα θέση οδήγησης ΚΑΙ στην πόλη..δοκιμάστε να μαζευτείτε εκεί και να παλέψετε ν ανοίξει καμια extra πίστα πουθενά..αίντε μπράβο να δούμε και τπτ της προκοπής..

Στο θέμα μας τώρα η καλύτερη θέση οδήγησης είναι αυτή που κάνει τον αναβάτη να νιώθει άνετα και ασφαλής οδηγώντας όση περισσότερη ώρα αντέχει χωρίς ενοχλήσεις σε μέση, χέρια, πόδια αυχένα. Δεν είναι στάνταρντ και διαφέρει απο μηχανή σε μηχανή και απο αναβάτη σε αναβάτη..

Tpap
18/12/2009, 16:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από sf1n4k1
Ρε πλάκα μας κάνετε?

Είπαμε νταξ τα γουστάρετε καλα είναι ωραία ανοίγουν έχουν γκάζι συγκινήσεις τα πάντα όλα..αλλά έλεος πια με το ss στο Ελλάντα..μερικοί απο τις απαντήσεις και μόνο δείχνετε οτι δε ξέρετε καν να το χαίρεστε, έχετε χάσει την επαφή με την πραγματική του χρήση (ή ακόμα χειρότερα δεν την είχατε ποτέ) και το έχετε για λέτε ότι το έχετε..ή να το δείχνετε στην καφετέρια. Αντί λοιπόν να το βγάζετε και super duper σα θέση οδήγησης ΚΑΙ στην πόλη..δοκιμάστε να μαζευτείτε εκεί και να παλέψετε ν ανοίξει καμια extra πίστα πουθενά..αίντε μπράβο να δούμε και τπτ της προκοπής..

Στο θέμα μας τώρα η καλύτερη θέση οδήγησης είναι αυτή που κάνει τον αναβάτη να νιώθει άνετα και ασφαλής οδηγώντας όση περισσότερη ώρα αντέχει χωρίς ενοχλήσεις σε μέση, χέρια, πόδια αυχένα. Δεν είναι στάνταρντ και διαφέρει απο μηχανή σε μηχανή και απο αναβάτη σε αναβάτη..

:a10: :beer:

irinia
19/12/2009, 15:22
AMA ΔΙΑΒΑΖΑΤΕ ΜΕΡΙΚΟΙ..............ΚΑΙ ΤΙ ΓΡΑΦΟΥΜΕ



Τι καλά πού θάτανε....










:wave2:

jimmis5
19/12/2009, 22:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
AMA ΔΙΑΒΑΖΑΤΕ ΜΕΡΙΚΟΙ..............ΚΑΙ ΤΙ ΓΡΑΦΟΥΜΕ



Τι καλά πού θάτανε....


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: +1

Σε 2,3 σελιδες θα εχει αλλαξει το θεμα..

kalogeros
19/12/2009, 23:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Douglas
Από την άλλη η κατηγορία mega on-off θεωρείται από πολλούς αυτή που προσφέρει την ανετότερη θέση οδήγησης αλλά δεν συμφωνώ με αυτό.Όλοι οι κραδασμοί μεταφέρονται αυτούσιοι στη μέση και αργά ή γρήγορα την τρως την φόλα.

Επέτρεψε μου να διαφωνήσω.

Έχω δισκοπάθεια και τους τελευταίους 5 μήνες οδηγώ v-strom. Δεν με έχει χτυπήσει καθόλου στη μέση, ούτε μέσα στην πόλη, ούτε σε ταξίδι.

stefanos
20/12/2009, 01:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalogeros
Επέτρεψε μου να διαφωνήσω.

Έχω δισκοπάθεια και τους τελευταίους 5 μήνες οδηγώ v-strom. Δεν με έχει χτυπήσει καθόλου στη μέση, ούτε μέσα στην πόλη, ούτε σε ταξίδι.

Που να είχες και on-off:p