PDA

View Full Version : Βοηθεια για επιλογή scooter



paramedic
09/11/2009, 23:50
Παίδες ψάχνω για δευτερο μηχανάκι και επειδή σην συγκεκριμένη κατηγορία δεν κατέχω πράμα θα ήθελα την βοήθεια σας.
Θέλω κάτι που να με πηγαίνει με αξιοπρεπή ταχύτητα γιατί μπάινω πολύ εθνική,να έχει καλή προστασία απο αέρα και βροχή,να είναι άνετο και να έχει λογική κατανάλωση και συντήρηση.
Και επειδή δεν θέλω να δώσω πολλά για αυτά τα πράγματα θα είναι μεταχειρισμένο.
Εχω βρει κατι Piaggio beverly 200,x9 180,x8 250 αλλά δεν ξέρω τίποτα για τα συγκεκριμένα σκουτερ. Η μήπως να προτιμήσω κανένα παπί τελικά;(Εχω βρει και ένα modenas 135 στα 1400? γι'άυτό το λέεω.)
Καθε γνώμη εμπεριστατωμένη δεκτή πάιδες,ευχαριστώ.

makis206
10/11/2009, 07:02
Ρίξε μια ματιά σ'αυτό (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=88793) για να πάρεις μια ιδέα από σκούτερ.. :beer:

byron
10/11/2009, 07:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από paramedic
Εχω βρει κατι Piaggio beverly 200,x9 180,x8 250 αλλά δεν ξέρω τίποτα για τα συγκεκριμένα σκουτερ. Η μήπως να προτιμήσω κανένα παπί τελικά;(Εχω βρει και ένα modenas 135 στα 1400? γι'άυτό το λέεω.)
Καθε γνώμη εμπεριστατωμένη δεκτή πάιδες,ευχαριστώ.

Απέφυγε τα Χ8-9 γιατί έχουν απαγοητευτική μεταπώληση, ενώ οι μικροί τροχοί και ο όγκος τους είναι θέμα. Προτίμησε με 16άρηδες καλύτερα.
Για το 300άρι το Beverly που λεει ο Μάκης δεν ξέρω πολλά πράγματα, εκτός μιας βόλτας που έκανα ενός φίλου. Καλό αρπαγμα, βαρύ και ογκώδες για τα γούστα μου.
Το 200άρι-250άρι μοτέρ του Beverly που το φοράνε πάρα πολλά scooter δεν έχει παρουσιάσει ιδιαίτερα προβλήματα. Στο Sportcity που έχω εγώ είναι απροβλημάτιστο στα 25.000χλμ που του έχω μέχρι στιγμής.

Προσοχή στους κατόχους SYM 250 που φοράνε Michelin (14άρηδες τροχούς). Είδα την προηγούμενη Πέμπτη στον λαστιχά μου ένα με πρόβλημα στο μπροστινό. Το είχαν πάει απ΄την αντιπροσωπεία με λειωμένο μπροστινό φτερό μετά από φούσκωμα του ελαστικού όταν ανέβαζε το λάστιχο θερμοκρασία (!!!). 3 τούμπες από μπλοκαρισμένο μπροστινό σε 2 οδηγούς με ένα σπασμένο πόδι ο απολογισμός....
(Δεν φταίει το SYM, αλλά το λάστιχο βέβαια...) :wave2:

SVX
10/11/2009, 07:17
Beverly, Honda SH , Scarabeo klp klp klp