PDA

View Full Version : ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ ΕΠΕΙΓΟΝ!!



Kaloston
10/11/2009, 00:05
Παιδια αν και ασχετο με το φορουμ αλλα επειδη πολοι το βλεπουν ειπα να το γραψω εδω. Σημερα το απογευμα ειχα βγαλει βολτα το σκυλο μου και το χτυπησε ενα αμαξι. Εχει παθει ΕΞΑΝΘΗΜΑ ΙΣΧΥΟΥ (δηλαδη βγηκε το πανω μερος του ποδιου απο την λεκανη) και θελει εγχειρηση. Ειναι μεγαλοσωμο (λυκοσκυλο) και ειναι μικρες οι πιθανοτητες να γινει καλα με δεσιμο ποδιου. Το κοστος ειναι περιπου 500 ευρω για την εγχειρηση οπως μου ειπε ο κτηνιατρος. Θελω να την κανω αλλα ειναι πολλα τα χρηματα. Ξερει κανεις αν υπαρχει καμια φιλοζωικη ομαδα με κτηνιατρους ή οτιδηποτε αλλο που να αναλαμβανουν τετοιες εγχειρησεις με μικροτερο κοστος? Ευχαριστω για το χρονο σας. Παω να ψαξω στο google για περισοτερα και ελπιζω να βρω κατι.

thagro
10/11/2009, 00:09
Δεν μπορω να δω σε ποιο μερος εισαι αλλα απο Θεσσαλονικη μερια το δικο μου το χασκυ που ειχε παθει laysmania το πηγα στην κτηνιατρικη του πανεπιστημιου καπου στο λιμανι/βαρδαρι.
Αν θελεις εχω και πληροφοριες πωσ να πας εκει.
Αν εισαι εκτος Θ ισως να εψαχνες το αντιστοιχο τμημα κτηνιατρικης του πανεπιστημιου της πολης σου...
Ελπίζω να βοήθησα,κριμα ειναι ψυχουλα εχει και ας μην οδηγει δικυκλο

Kaloston
10/11/2009, 01:30
Αθηνα μενω.

vangelis 64
10/11/2009, 01:44
Ρίξε μια ματιά εδώ. (http://www.ekpazp.gr/multi158/) Η Αίγινα δυο βήματα είναι.Περαστικά στο σκυλάκο:(

makis206
10/11/2009, 07:00
Μακάρι να πάνε όλα καλά..

Gandalf dr685sm
10/11/2009, 07:29
Αδερφε δεν είναι μόνο η εγχείρηση αλλά και η αποθεραπεία του, καθώς και φάρμακα κοκ... σαν άνθρωπος είναι. Κτηνίατρο που κάνει τέτοια χειρουργeία έχω μια πολύ καλή κτηνίατρο εδώ, αλλά δεν θα το κάνει σίγουρα τσάμπα.

Σολωμού 15, Δροσιά
Τηλ.:210-8130224

Όνομα: Αθανασίου Ειρήνη....

Είναι πάρα πολύ καλή γιατρός και μου έχει σώσει τα δικά μου ουκ ολίγες φορές. Πάρε ενα τηλέφωνο μήπως έχει και εκείνη κάποια ιδέα , καθώς σίγουρα οι εποχές που ζούμε είναι κατανοητό το όποιο κόστος.

Gandalf

nionio$
10/11/2009, 08:01
Ψαξε φιλε μου να βρεις τη "noela"(εφη)
θα σε κατατοπισει οπως πρεπει κ θα σε βοηθησει σιγουρα...
μακαρι ολα να πανε καλα με τη ψυχουλα..

manhunter
10/11/2009, 08:07
Mπορείς να αποτανθείς στην φιλοζωική.
Είναι στο κορωπί
99% θα στο κάνουν τσάμπα, αν όχι με ένα πολύ μικρό αντίτιμο

Ελληνικη Φιλοζωική Εταιρεία (http://www.filozoiki.gr/epikairotita/)

Κάνουν πολύ καλή δουλειά.


ΥΓ: Για να σου κάνουν μειωμένη τιμή, να πείς οτι το ζώο είναι αδέσποτο και δεν ειναι δικό σου, απλά το φροντίζεις τώρα που έπαθε το ατύχημα


:wave2:

Noela
10/11/2009, 09:33
To ΕΚΠΑΖ στην Αίγινα είναι κέντρο περίθαλψης ΑΓΡΙΩΝ ζώων.
500 ευρώ για την υγεία του 'καλύτερου φίλου του ανθρώπου' δεν είναι πολλά. Είναι λιγότερα απ' όσα δίνουμε για μια εξάτμιση. Αν δεν τα έχεις, δανείσου. Το να έχεις σκύλο σημαίνει ότι πρέπει να καλύπτεις όλες τις ανάγκες του, και τις αρρώστιες και τους τραυματισμούς καθώς και να προσέχεις το κατά δύναμην να μην τον χτυπήσει κανένα αυτοκίνητο καθώς δε γνωρίζει κυκλοφοριακή αγωγή.
Οι φιλοζωϊκές ομάδες αναλαμβάνουν τα αδέσποτα και όχι τα δεσποζόμενα. Οι ανάγκες τους είναι τεράστιες και οι κτηνίατροι κάνουν εκπτώσεις σε αυτές.
Στη θέση σου δε θα πήγαινα σε κτηνιατρείο αλλά σε νοσοκομείο κατευθείαν. Δεν αναφέρεις σε ποιά περιοχή βρίσκεσαι. Προτείνω το Αττικό Νοσοκομείο Ζώων στην Παιανία. www.attikovet.gr
Υποθέτω ότι δεν έχει πάθει εξάνθημα αλλά Εξάρθρωση Ισχίου και πιθανότατα υποφέρει. :(

Gandalf dr685sm
10/11/2009, 09:55
500 ευρώ για την υγεία του 'καλύτερου φίλου του ανθρώπου' δεν είναι πολλά

+1000000000..... που να δείς πόσο κόστισε η εγχείρηση αφαίρεσης προστάτη στον Ιβανάκο που δεν τα καταφέρε κιόλας στο τέλος. (Ενα Γκρένενταλ που είχα).

Βέβαια απο την άλλη, κατανοητό οτι όλοι τραβάνε δυσκολίες. Μην το δείς έτσι όμως φίλε μου. Δεστο σαν να έχεις τον άνθρωπο σου να πονάει.

Gandalf

byron
10/11/2009, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Noela
500 ευρώ για την υγεία του 'καλύτερου φίλου του ανθρώπου' δεν είναι πολλά. Είναι λιγότερα απ' όσα δίνουμε για μια εξάτμιση.

+ όσα θές.

georgis4
10/11/2009, 10:43
Παρομοια καταταση ειχα παθει με το δικο μου λυκοσκυλο τον ειχε χτυπησει ΠΟΥΛΜΑΝ!
Οχι μονο βγηκε το ποδι αλλα εσπασε σε 3 σημεια.....Λαμες στο ποδι,αφου αφαιρεθηκαν εμεινε ανοιχτη η πληγη με καποιο ειδους σωληνακι σιλικωνης μεσα ωστε να φευγουν καποια υγρα που ειχαν μαζευτει.....με τα πολλα το σκυλι μεσα σε 10 μηνες αναρρωσε ΠΛΗΡΩΣ!!
Ολα εγιναν στο πανεπιστημιο κτηνιατρικης της θεσσαλονικης και οχι δωρεαν απλα υποτιθεται πληρωνεις τις γαζες κτλ.....πηγα κατευθειαν εκει για το μονο λογο οτι πεφτουν 10 ανθρωποι πανω απο το ζωο και το θεωρησα ποιο καλο πανω στον πανικο μου....
Μην υπολογισεις χρηματα γιατι το ζωακι με μια εξαρθρωση δεν εχει παθει κατι ανεπανορθωτο κριμα ειναι...:nono:

Kaloston
10/11/2009, 12:56
Παιδια ευχαριστω ολους οσους ενδιαφερθηκατε. Αυριο 10.00 ηωρα κανονισα να την παω στην φιλοζωικη στο Κορωπι. Μιλησα με εναν κτηνιατρο απο εκει και τα κανονισαμε.

Gandalf dr685sm
10/11/2009, 13:13
Μπράβο... αίντε και γρήγορα, ανώδυνα περαστικά στον τετράποδο σύντροφο σου.

Gandalf

mikros boudas
10/11/2009, 13:55
περαστικα στον "φιλο":beer: :beer:

2stroker
10/11/2009, 20:35
περαστικα στον τετραποδο φιλο-φυλακα και γρηγορη αναρωση:beer:

menos
10/11/2009, 21:39
Ελπίζω να πάνε όλα καλά.
Περιμένουμε νεότερα. :wave2:

Pappios
10/11/2009, 22:53
αν και το ειδα λιγο αργα,εγω θα σου προτεινα να πας στην ιερα οδο απεναντι απο την εβγα...

Xrider
11/11/2009, 09:22
Τον σκυλο ΠΩΣ τον ΠΕΤΥΧΕ το αυτοκινητο????
Κανονικα θα πρεπει τα εξοδα να τα πληρωσει η ασφαλεια αυτου που το χτυπησε.

Πληροφοριακα

Πριν απο αρκετα χρονια ειχα εναν σκυλο αρκετα μεγαλο (55-60κιλα,ηταν καλοφαγας) και απο αυτους που θεωρουνται "επικινδυνοι"...επειδη λοιπον οταν τον εβγαζα βολτα καποια στιγμη επρεπε να τον λυσω για να τρεξει να ξεμουδιασει και αυτος οταν εβλεπε καποιον να τρεχει ορμαγε και δαγκωνε κυριως ποδια και κωλο γιατι το εβλεπε σαν παιχνιδι,ετσι μου δημιουργουσε προβλημα και ετσι επρεπε να τον βγαζω σε μερη και ωρες που δεν ειχε κοσμο...αλλα καμια φορα τυχαινε να περναει καποιος με ποδηλατο,η να κανει τζοκιν και ετσι ετρεχα και εγω να μαζεψω τον σκυλο πριν γινει στραβη...
Εξ-αιτιας λοιπον αυτου του προβληματος μου ειπε καποιος γνωστος οτι ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ που με 50€ τον χρονο ασφαλιζει,τον σκυλο σε περιπτωση που προκαλεσει προβλημα,οπως αν δαγκωσει καποιον η οτιδηποτε αλλο κανει....σε αυτη την ασφαλεια περιλαμβανεται και η ΠΕΡΙΘΑΛΨΗ του σκυλου σε περιπτωση που τυχει να τον χτυπησει κατι η καποιος !!
Γιαυτο οσοι εχετε σκυλους και ειναι λιγο ζωηροι και υπαρχει πιθανοτητα "ατυχηματος" ψαξτετο για να εχετε το κεφαλι σας υσηχο ;)

Kaloston
11/11/2009, 13:44
Μολις γυρισα απο τον κτηνιατρο ο οποιος το εβαλε στη θεση του χωρις εγχειρηση και τωρα ειναι δεμενο το ποδι για να μην το κουναει. Μου ειπε οτι μπορει να ειμαι τυχερος επειδη ειναι σχετικα μικρη ακομα και μπορει να θρεψει ετσι το ποδι. Σε 5 μερες θα βγαλω τους επιδεσμους για να λυθει το ποδι και να μπορει να το πατησει. Αν ξαναβγει απο τη θεση του μπαινει για χειρουργειο, αν δεν βγει παει να πει οτι εθρεψε και δεν θα χρειαστει χειρουργειο.

Cpt. Haddock
11/11/2009, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Τον σκυλο ΠΩΣ τον ΠΕΤΥΧΕ το αυτοκινητο????
Κανονικα θα πρεπει τα εξοδα να τα πληρωσει η ασφαλεια αυτου που το χτυπησε.

Πληροφοριακα

Πριν απο αρκετα χρονια ειχα εναν σκυλο αρκετα μεγαλο (55-60κιλα,ηταν καλοφαγας) και απο αυτους που θεωρουνται "επικινδυνοι"...επειδη λοιπον οταν τον εβγαζα βολτα καποια στιγμη επρεπε να τον λυσω για να τρεξει να ξεμουδιασει και αυτος οταν εβλεπε καποιον να τρεχει ορμαγε και δαγκωνε κυριως ποδια και κωλο γιατι το εβλεπε σαν παιχνιδι,ετσι μου δημιουργουσε προβλημα και ετσι επρεπε να τον βγαζω σε μερη και ωρες που δεν ειχε κοσμο...αλλα καμια φορα τυχαινε να περναει καποιος με ποδηλατο,η να κανει τζοκιν και ετσι ετρεχα και εγω να μαζεψω τον σκυλο πριν γινει στραβη...
Εξ-αιτιας λοιπον αυτου του προβληματος μου ειπε καποιος γνωστος οτι ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ που με 50€ τον χρονο ασφαλιζει,τον σκυλο σε περιπτωση που προκαλεσει προβλημα,οπως αν δαγκωσει καποιον η οτιδηποτε αλλο κανει....σε αυτη την ασφαλεια περιλαμβανεται και η ΠΕΡΙΘΑΛΨΗ του σκυλου σε περιπτωση που τυχει να τον χτυπησει κατι η καποιος !!
Γιαυτο οσοι εχετε σκυλους και ειναι λιγο ζωηροι και υπαρχει πιθανοτητα "ατυχηματος" ψαξτετο για να εχετε το κεφαλι σας υσηχο ;)

Ασφάλεια μπορεί να υπάρχει αλλά δεν ξέρω εαν αυτό σε απαλλάσει απο τις ευθύνες. Ψάξτο κι εσύ για να μη νομίζεις οτι έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και μπλέξεις.

:wave2:

XJR_Billy
11/11/2009, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Καλοστον
Μολις γυρισα απο τον κτηνιατρο ο οποιος το εβαλε στη θεση του χωρις εγχειρηση και τωρα ειναι δεμενο το ποδι για να μην το κουναει. Μου ειπε οτι μπορει να ειμαι τυχερος επειδη ειναι σχετικα μικρη ακομα και μπορει να θρεψει ετσι το ποδι. Σε 5 μερες θα βγαλω τους επιδεσμους για να λυθει το ποδι και να μπορει να το πατησει. Αν ξαναβγει απο τη θεση του μπαινει για χειρουργειο, αν δεν βγει παει να πει οτι εθρεψε και δεν θα χρειαστει χειρουργειο.

Μακάρι να μη χρειαστεί τίποτα φίλε.
Περαστικά στο ζωάκι !!:beer: :beer:

o_gavros
11/11/2009, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Τον σκυλο ΠΩΣ τον ΠΕΤΥΧΕ το αυτοκινητο????
Κανονικα θα πρεπει τα εξοδα να τα πληρωσει η ασφαλεια αυτου που το χτυπησε.

Πληροφοριακα

Πριν απο αρκετα χρονια ειχα εναν σκυλο αρκετα μεγαλο (55-60κιλα,ηταν καλοφαγας) και απο αυτους που θεωρουνται "επικινδυνοι"...επειδη λοιπον οταν τον εβγαζα βολτα καποια στιγμη επρεπε να τον λυσω για να τρεξει να ξεμουδιασει και αυτος οταν εβλεπε καποιον να τρεχει ορμαγε και δαγκωνε κυριως ποδια και κωλο γιατι το εβλεπε σαν παιχνιδι,ετσι μου δημιουργουσε προβλημα και ετσι επρεπε να τον βγαζω σε μερη και ωρες που δεν ειχε κοσμο...αλλα καμια φορα τυχαινε να περναει καποιος με ποδηλατο,η να κανει τζοκιν και ετσι ετρεχα και εγω να μαζεψω τον σκυλο πριν γινει στραβη...
Εξ-αιτιας λοιπον αυτου του προβληματος μου ειπε καποιος γνωστος οτι ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ που με 50€ τον χρονο ασφαλιζει,τον σκυλο σε περιπτωση που προκαλεσει προβλημα,οπως αν δαγκωσει καποιον η οτιδηποτε αλλο κανει....σε αυτη την ασφαλεια περιλαμβανεται και η ΠΕΡΙΘΑΛΨΗ του σκυλου σε περιπτωση που τυχει να τον χτυπησει κατι η καποιος !!
Γιαυτο οσοι εχετε σκυλους και ειναι λιγο ζωηροι και υπαρχει πιθανοτητα "ατυχηματος" ψαξτετο για να εχετε το κεφαλι σας υσηχο ;)

Σε ποια χώρα όλα αυτά τα ωραία?

Noela
11/11/2009, 14:03
Σύμφωνα με τον νόμο, τα σκυλιά απαγορεύεται να κυκλοφορούν λυτά ή ασυνόδευτα (εκτός αν πρόκειται για κυνηγόσκυλα ή τσοπανόσκυλα εν ώρα εργασίας). Άρα άμα είσαι παράνομος δεν νομίζω να σε καλύψει κάποια ασφάλεια.

Cpt. Haddock
11/11/2009, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Noela
Σύμφωνα με τον νόμο, τα σκυλιά απαγορεύεται να κυκλοφορούν λυτά ή ασυνόδευτα (εκτός αν πρόκειται για κυνηγόσκυλα ή τσοπανόσκυλα εν ώρα εργασίας). Άρα άμα είσαι παράνομος δεν νομίζω να σε καλύψει κάποια ασφάλεια.

Εσύ που τα ξέρεις :D , υπάρχει διάταξη κ για φίμωτρο;

Gandalf dr685sm
11/11/2009, 14:09
Σκύλος που κυκλοφορεί ελεύθερος απο το αφεντικό του έχει πρόστιμο εώς και 400 ευρώ.

Υπάρχει σχετική νομοθεσία.

Gandalf

Gandalf dr685sm
11/11/2009, 14:10
νόμος περί κατοικιδίων και ζώων στο άστυ και οχι μόνο...

http://www.ecocrete.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=636&Itemid=82

Gandalf

zephyr1
11/11/2009, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Καλοστον
Μολις γυρισα απο τον κτηνιατρο ο οποιος το εβαλε στη θεση του χωρις εγχειρηση και τωρα ειναι δεμενο το ποδι για να μην το κουναει. Μου ειπε οτι μπορει να ειμαι τυχερος επειδη ειναι σχετικα μικρη ακομα και μπορει να θρεψει ετσι το ποδι. Σε 5 μερες θα βγαλω τους επιδεσμους για να λυθει το ποδι και να μπορει να το πατησει. Αν ξαναβγει απο τη θεση του μπαινει για χειρουργειο, αν δεν βγει παει να πει οτι εθρεψε και δεν θα χρειαστει χειρουργειο.

Παρατηρω το thread απ'την αρχη, ολο θελω να γραψω και τ'αφηνω.
Επειδη εχω παθει εξαρθρωση ισχυου και εχω δει real ολη την διαδικασια με παραξενεψε η αναφορα στην εγχειριση στην αρχη.
Οταν βγαινει το ισχυο καλο ειναι να μπει οσο πιο γρηγορα γινεται, αν δεν μπει εχει σαν αποτελεσμα να σπανε τα αγγεια και οι μυς που κρατανε το σημειο και ετσι να δημιουργουνται αιμοραγιες και αλλα προβληματα που τοτε πας για εγχειριση.

Οι 5 μερες που αναφερεις (και βεβαια δεν μπηκε αμμεσα απ'οτι καταλαβα) μου φαινονται πολυ λιγες.
Στην δικη μου περιπτωση το εβγαλα στα ματαλα στην Κρητη και μου το βαλανε μετα απο 2 ωρες περιπου, η σταση η οποια παρεμεινα για 1 μηνα ηταν ξαπλωμενος και το ποδι που ειχε βγει ,ανασηκωμενο και ολη αυτη την περιοδο το τραβαγε ενα βαρος μαλλον για να δεσουν οι μυς και τα σπασμενα αγγεια.Γιατρος δεν ειμαι τα λεω οπως τα θυμαμαι.

Μετα 2 μηνες πατεριτσες μ'ενα ατροφικο ποδι,αδυναμο και πληρη επαναφορα ειχα μετα απο 2 χρονια.Γι'αυτο προσεξε το αυτο με την αναρωση,τα πιο δυσκολα περασαν οποτε λιγο υπομονη παραπανω ,καλο θα κανει.

Θα σου συστηνα και ενα γιατρο στην Ν.σμυρνη που μου θεραπευσε σκυλο απο τρακαρισμα με κατεστραμενη μεση,αλλα δεν θυμαμαι ουτε το ονομα του ουτε που ηταν.

Περαστικα να ειναι και να τον δεις τρεχατο ξανα.
:beer:

Cpt. Haddock
11/11/2009, 14:48
σορυ που θα γ@μήσω λίγο την κουβέντα, αλλα βλεποντας τον τιτλο του θρεντ και το πιο πάνω ποστ γραμμένο σε πρώτο πρόσωπο, ένιωσα κάπως :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

Kaloston
11/11/2009, 15:18
Για αποζημειωσεις και τετοια δε με απασχολει και ουτε μου περασε απο το μυαλο. Ετυχε να ειναι λυμενη σε στενο που περναγε αμαξι την ωρα που ετρεχε απο το ενα πεζοδρομια στο αλλο. Σε καμια περιπτωση δεν εφτεγε το αμαξι. Ελπιζω να γινει καλα και να μην χρειαστε εγχειρηση. Τωρα οσο αφορα τα ιατρικα οτι μου ειπαν οι γιατροι σας λεω. Εγω δεν ξερω απο αυτα. Θα δουμε πως θα παει.

ο τιτλος πως γινετε να αλαξει μιας και δεν ειναι πλεον ΕΠΕΙΓΟΝ?

zephyr1
11/11/2009, 15:20
Δεν ειναι τυχαιο που εχεις φτασει 24.000 μυνηματα.:rolleyes:

Επρεπε να ηταν δικια μου η τραπεζα :sad:,να βλεπες . :evil:

Kaloston
11/11/2009, 15:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Δεν ειναι τυχαιο που εχεις φτασει 24.000 μυνηματα.:rolleyes:

Επρεπε να ηταν δικια μου η τραπεζα :sad:,να βλεπες . :evil:

αμπεκ γιο μπαρτεν? αρ γιου τοκιν του μι?

native
11/11/2009, 16:57
Ελπίζω να πάνε όλα καλά με τη σκυλίτσα σου και όντως να μη χρειαστεί επέμβαση.

Καταλαβαίνω απόλυτα ότι τα λεφτά είναι πολλά και σίγουρα σε κανένα μας δε περισσέυουν
για τέτοια αλλά για τον πιο πιστό μας φίλο πραγματικά χαλάλι.

Είσαι τυχερός που θα αναρρώσει με τον έναν ή άλλο τρόπο.

Εμένα αυτή τη στιγμή μου χει φτάσει στα 1,500 ευρω χρέος από εγχιρήσεις χωρίς να ξέρω
αν τελικά θα μπορέσω να τη σώσω.

Γ'ιαυτο κοιτάμε μπροστά και λεφτά τον άλλο μήνα θα χουμε πάλι. Αυτούς που αγαπάμε όμως
μπορεί και όχι...


Όλα θα πάνε καλά και σίγουρα θα αναρρώσει γιατί είναι πολύ νέο ακόμα και γερό.

( Έχω μια πολύ καλή κτηνίατρο να σου συστήσω αν ενδιαφέρεσαι πάντως. p.m me για να σου δώσω στοιχεία)

zephyr1
11/11/2009, 17:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Καλοστον
αμπεκ γιο μπαρτεν? αρ γιου τοκιν του μι?

Εχεις 24.000 μυνηματα ή τραπεζα?:look:

hidefnick
11/11/2009, 17:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Εχεις 24.000 μυνηματα ή τραπεζα?:look:

ο cap10 έχει τράπεζα??? :eyepop: ΠΑΤΕΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ