PDA

View Full Version : Αλλαγη δισκων σε Crypton



vasilisFZ
10/11/2009, 12:52
Δεδομενου οτι υπαρχουν γνωσεις αναλογες κ εμπειρια επισης....:D
Ποσο δυσκολο ειναι να αλλαξω δισκους συμπλεκτη σε crypton ???
Χρειαζομαι καποιο ειδικο εργαλειο?
Απλα το μηχανακι ειναι φιλου κ δεν θελω να πειραματιστω......
:beer:

sapila racing
10/11/2009, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από vasilisFZ
Δεδομενου οτι υπαρχουν γνωσεις αναλογες κ εμπειρια επισης....:D
Ποσο δυσκολο ειναι να αλλαξω δισκους συμπλεκτη σε crypton ???
Χρειαζομαι καποιο ειδικο εργαλειο?
Απλα το μηχανακι ειναι φιλου κ δεν θελω να πειραματιστω......
:beer:

Θα χρειαστείς ενα εξολκέα μια και με τον φυγοκεντρικό συμπλέκτη δεν μπορείς να ακινητοποιήσεις την καμπάνα ούτε με φρένο ούτε με ταχύτητα.

ploiarxos
10/11/2009, 13:02
Η ΑΕΡΟΚΛΕΙΔΟ...

vasilisFZ
10/11/2009, 14:13
Δηλαδη πρεπει να βγει τελειως η καμπανα? Στις μηχανες δεν χρειαζεται αυτο...
Δεν εχω ουτε εξολκεα ουτε αεροκλειδο.

Kaloston
10/11/2009, 14:16
Βοηθηστε με και εμενα ρε παιδια.
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=90434

ploiarxos
10/11/2009, 16:01
ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΣ ΣΕ ΕΝΑ ΣΥΝΕΡΓΙΟ....!

ace_of_spade
10/11/2009, 23:26
basika ,mporeis na mas peis poies einai oi analoges gnoseis kai empeiria sou;

vasilisFZ
11/11/2009, 10:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από ace_of_spade
basika ,mporeis na mas peis poies einai oi analoges gnoseis kai empeiria sou;
To οτι δεν εχω αλλαξει ποτε δισκους συμπλεκτη σε παπακι δεν νομιζω οτι σημαινει οτι δεν εχω εμπειρια πανω σε παρομοιες επισκευες...... κ γενικα να απαντας σ αυτο που ρωταμε κ να μην ρωτας οτι σου κατεβει....

Για τους υπολοιπους ευχαριστω αλλα δεν θα το επιχιερησω αφου δεν εχω εξολκεα.
:beer:

ace_of_spade
11/11/2009, 23:00
malista kirie...signomi pou erotisa oti mou katebike!!! de xreiazetai exolkeas...mono aerokleido gia to figokentriko kai tin kampana. kai pare kai mia kali lepida na xiseis tin flantza sto kapaki,prosexe min to gdareis poli kai fas metalo.

ploiarxos
12/11/2009, 08:28
ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ....ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΕΡΟΚΛΕΙΔΟ ΟΛΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙΣ!ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΟΥ...ΟΛΟΙ ΕΤΣΙ ΜΑΘΑΜΕ!

sapila racing
12/11/2009, 08:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από ploiarxos
ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ....ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΕΡΟΚΛΕΙΔΟ ΟΛΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙΣ!ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΟΥ...ΟΛΟΙ ΕΤΣΙ ΜΑΘΑΜΕ!

Μόνο προσοχή με τα αερόκλειδα γιατί οι ζημιές στα σπειρώματα καραδοκούν!

ploiarxos
12/11/2009, 08:41
ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ!!

sapila racing
12/11/2009, 09:43
Eγω προσωπικά δεν χρησιμοποιώ ποτέ αερόκλειδο. Οι ζημιές είαι αναπόφευκτες στις μοτοσυκλέτες εκτός κι αν εχεις πανάκριβα εργαλεία που να ρυθμίζουν ροπή με ακρίβεια.
Κι αλλοι υποτίθεται οτι πρόσεχαν στο παρελθόν, επαγγελματίες κι οχι εραστιτέχνες σαν κι εμένα και μου κόστισαν ακριβα εως πανάκριβα.
Ποσο κοστολογείται ενα χαλασμένο σπείρωμα σε αξονα γραναζιού κίνησης, όπου πρεπει να λύσεις το μοτέρ για να τον αλλάξεις?? :bigcry:

Καλύτερα με εργαλεία χειρός, και όποτε βρω βίδα/παξιμάδι που την έχει σφίξει 'μάστορας' με αερόκλειδο 'ρυθμισμένο' και κατα συνέπεια βγαίνει μόνο με αερόκλειδο, βρίζω πολύ άσχημα.

OldMan
12/11/2009, 13:37
Και μια και η κουβέντα πήγε στα αερόκλειδο....

Όσες βίδες-παξιμάδια χρειάζονται καποιου είδους "κόντρα" για να ξεβιδώσουν, καλό θα είναι αυτό να γίνεται με απόλυτα μηχανικό τρόπο....

Το ότι αυτό (σε κάποιες περιπτώσεις) μπορούμε να το πετύχουμε με το αερόκλειδο, δεν συνεπάγεται ότι είναι ο σωστός τρόπος....


Υ.Γ.
Κοινώς (και συγχωρήστε μου την εκλαϊκευση...) το ξεβίδωμα με αερόκλειδο στηρίζεται αφενός στην απότομη εφαρμογή ροπής ξεβιδώματος από το ίδιο το εργαλείο και αφετέρου στην αδρανειακή μάζα του προς αποκοχλίωσιν αντικειμένου...

Πιστεύω να γίνεται κατανοητό το ότι η εφαρμογή δυνάμεων με τέτοιο τρόπο σε εξαρτήματα που δεν έχουν σχεδιαστεί για κάτι τέτοιο δεν είναι και το πλέον επιθυμητό...


Υ.Γ.
Πουλάω μαγκιά γιατί δεν χρειάστηκε ποτέ να βγάλω βολάν χωρίς κόντρα ...:winka:

sapila racing
12/11/2009, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

Πιστεύω να γίνεται κατανοητό το ότι η εφαρμογή δυνάμεων με τέτοιο τρόπο σε εξαρτήματα που δεν έχουν σχεδιαστεί για κάτι τέτοιο δεν είναι και το πλέον επιθυμητό...


Υ.Γ.
Πουλάω μαγκιά γιατί δεν χρειάστηκε ποτέ να βγάλω βολάν χωρίς κόντρα ...:winka:

Eσύ καλά τα λές και καλά κάνεις και πουλας μαγκιά.
Το θέμα είναι οτι πολλές φορές τα αερόκλειδα χρησιμοποιούνται κατα κόρον σε λάθος εφαρμογές, κι αυτό ήθελα κι εγω να επισημάνω στους παραπάνω.

Και δεν είναι μόνο θέμα κόστους, αλλά και ασφάλειας....

Το 1990 εχω γλυτώσει απο θάυμα την τούμπα με 140+ στην παραλιακή οταν ξαφνικά το μοτέρ του SR500 έχασε όλα του τα λάδια μέσα σε λιγότερο απο 300 μέτρα και τα πάταγα με τον πίσω τροχό.

Κι αυτό γιατί ο 'μάστορας΄είχε κλωτσήσει το σπείρωμα του αξονα γραναζιού κίνησης, με αποτέλεσμα να βγεί προς τα έξω το γρανάζι και φυσικά και η τσιμούχα...

vasilisFZ
12/11/2009, 15:10
Συμφωνω για το αεροκλειδο.
Παντως κατεβασα το service manual το οποιο (σε αντιθεση με αυτο του kazer) λεει οτι δεν χρειαζεται να βγει η καμπανα προκειμενου να αλαχτουν οι δισκοι. Αρκει να ξεβιδοθουν οι γνωστες βιδες που κρατανε τα ελατηρια. Οπως κ στις μηχανες δηλαδη.....
Οποτε θα το επιχειρησω.

ploiarxos
12/11/2009, 16:05
κανε το και πες μασ αποτελεσμα!!

schumifer
12/11/2009, 16:33
και καμμιά φωτό γιατί ενδέχεται να το επιχειρήσω κι εγώ σε λίγο καιρό!!!

vasilisFZ
12/11/2009, 16:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από schumifer
και καμμιά φωτό γιατί ενδέχεται να το επιχειρήσω κι εγώ σε λίγο καιρό!!!
Εγινε...

ploiarxos
16/11/2009, 10:05
ΤΕΛΙΚΑ?ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ??

vasilisFZ
16/11/2009, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από ploiarxos
ΤΕΛΙΚΑ?ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ??
Ακομα δεν βρηκα χρονο...