PDA

View Full Version : Neos Sigatikos!!!



DrkAngel
18/05/2005, 00:53
ME IPERIFANIA SAS PARUSIAZO TO NEO MU SIGATIKO PU AKUEI STO ONOMA VALENTINO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


14414

Alx 84
18/05/2005, 00:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrkAngel
ME IPERIFANIA SAS PARUSIAZO TO NEO MU SIGATIKO PU AKUEI STO ONOMA VALENTINO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Rossi mipws??:) :p kouklos einai. Na ton xairesai...

DrkAngel
18/05/2005, 01:03
NE APO EKEI PIRE TO ONOMA TU!!! TNAXS!!!! INE TORA PERIPU 80 CM K MEGALONEI!!!:) :) :)

cityfly
18/05/2005, 09:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrkAngel
NE APO EKEI PIRE TO ONOMA TU!!! TNAXS!!!! INE TORA PERIPU 80 CM K MEGALONEI!!!:) :) :)



χμμμμμμμμμμ

πράσινος ρόσι



:confused: :confused: :confused:

λες να γίνει κάνα κουφό και να γενείς προφήτης;


ο ρόσι στην κάβα;



(όχι αυτή με τα ποτά)

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ireneepi
18/05/2005, 09:55
Αντε να σου ζησει λεμε...!

DrkAngel
18/05/2005, 11:02
NASTE KALA PALIKARIA MU FTIAXATE TIN MERA!!!!:) :D ;)

karelis
18/05/2005, 13:45
οπως θα ελεγε η για μου(ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΤΟΝ ΨΟΦΟ)ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ
ΝΑΜ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ Ο ΡΟΣΙ ΦΙΛΕ!!!!!!!




.Κ:winka: :winka:

crs-k
18/05/2005, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από karelis
οπως θα ελεγε η για(δις ?) μου(ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΤΟΝ ΨΟΦΟ)ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ
ΝΑΜ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ Ο ΡΟΣΙ ΦΙΛΕ!!!!!!!

.Κ:winka: :winka:


:lol: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :lol:

sniper
18/05/2005, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από karelis
οπως θα ελεγε η για μου(ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΤΟΝ ΨΟΦΟ)ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ
ΝΑΜ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ Ο ΡΟΣΙ ΦΙΛΕ!!!!!!!




.Κ:winka: :winka:

Somebody Shoot Him !!!

karelis
18/05/2005, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
:lol: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :lol: \



ΠΑΛΙ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΕΓΡΑΨΑ!!!!!!!


.Κ:blush: :cry: :cry: :mad: :alien: :alien: :alien: :alien:

adam_tsouk
18/05/2005, 13:56
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Ωραίο ρε!
Το πας και βόλτα για κατούριμα?


Να τΑ δικά μου!


14456

adam_tsouk
18/05/2005, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από karelis
\



ΠΑΛΙ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΕΓΡΑΨΑ!!!!!!!


.Κ:blush: :cry: :cry: :mad::alien: :alien:


Μη δίνεις σημασία!!!


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

karelis
18/05/2005, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
Μη δίνεις σημασία!!!


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


EINAI ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΥ ΖΕΣΤΗ!!!!!!!!




Κ.:beer: :beer: :beer: :rotflmao:

Lupo
18/05/2005, 16:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Ωραίο ρε!
Το πας και βόλτα για κατούριμα?


Να τΑ δικά μου!


Ένα molly μόνο του, μαζί με τα tetra και τo redfin τι κάνει?


(εξυπνάδα ήταν για να σου πω ότι ασχολούμαι κι εγώ μ'αυτα :p :rotflmao: :lol: )

adam_tsouk
18/05/2005, 16:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
Ένα molly μόνο του, μαζί με τα tetra και τo redfin τι κάνει?


(εξυπνάδα ήταν για να σου πω ότι ασχολούμαι κι εγώ μ'αυτα :p :rotflmao: :lol: )


Το molly δεν είναι (ήταν) μόνο του. Πάνω αριστερά υπάρχει και ένα κόκκινο.
Στη φώτο δεν φαίνονατι όλα ρε!

Τότε είχα πολλά και έναν yellowtiger αστακο!

Lupo
18/05/2005, 16:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
Το molly δεν είναι (ήταν) μόνο του. Πάνω αριστερά υπάρχει και ένα κόκκινο.
Στη φώτο δεν φαίνονατι όλα ρε!

Τότε είχα πολλά και έναν yellowtiger αστακο!

Σωστός!
Αυτή τη στιγμή έχω,3 gurami, 2 platy, 5 tiger barbs, 1 pagasius, 3 πλατύστομους(καθαριστές), 20 molly, γύρω στα 200 zembra, περίπου 250 guppie.
Είχα 3 ενυδρία, κι ένα μικρό για γέννες, και ράγισε το ένα από μία μ@λ@κί@ μου, και τα έχω στριμώξει λίγο, προς το παρόν.

adam_tsouk
18/05/2005, 17:37
3!!!!


Εγώ είπα για πλάκα να πάρω ένα 2ο και μονο που δεν με σκότωσε η μάνα μου!

Τα μόνα που έχω σε αναπαραγωγή είναι τα guppie (εύκολα γι'αυτό) σε ένα πολύ μικρό ενυδρείο και δυστυχώς τα μωρά συνήθως δεν αντεχουν!:sad:

bmour
18/05/2005, 17:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
Σωστός!
Αυτή τη στιγμή έχω,3 gurami, 2 platy, 5 tiger barbs, 1 pagasius, 3 πλατύστομους(καθαριστές), 20 molly, γύρω στα 200 zembra, περίπου 250 guppie.
Είχα 3 ενυδρία, κι ένα μικρό για γέννες, και ράγισε το ένα από μία μ@λ@κί@ μου, και τα έχω στριμώξει λίγο, προς το παρόν.



εεεεεεεεεεεεε

ΣΥΓΓΝΩΜΗΗΗΗΗΗΗΗ


μήπως εχετε Pet shop ? (ελληνιστι)


:hypnotize

Lupo
18/05/2005, 18:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
3!!!!


Εγώ είπα για πλάκα να πάρω ένα 2ο και μονο που δεν με σκότωσε η μάνα μου!

Τα μόνα που έχω σε αναπαραγωγή είναι τα guppie (εύκολα γι'αυτό) σε ένα πολύ μικρό ενυδρείο και δυστυχώς τα μωρά συνήθως δεν αντεχουν!:sad:

Βάλε πολύ πυκνόφυλλο πραγματικό φυτό και ρύθμισε την θερμοκρασία στους 23-24 βαθμούς κελσίου σε πρώτη φάση,και θα δείς να επιζούν τα περισσότερα. Και μία φορά την εβδομάδα, κάνε 25% αλλαγή νερού.


Αρχικά δημιουργήθηκε από bmour
εεεεεεεεεεεεε

ΣΥΓΓΝΩΜΗΗΗΗΗΗΗΗ


μήπως εχετε Pet shop ? (ελληνιστι)


:hypnotize
Όχι. Απλά λίγη τρέλα.:D

Αν και molly,guppy και zembra, τα αναπαράγω και τα πουλάω σε φίλους που έχουν pet-shops

adam_tsouk
19/05/2005, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
Βάλε πολύ πυκνόφυλλο πραγματικό φυτό και ρύθμισε την θερμοκρασία στους 23-24 βαθμούς κελσίου σε πρώτη φάση,και θα δείς να επιζούν τα περισσότερα. Και μία φορά την εβδομάδα, κάνε 25% αλλαγή νερού.



:uplate: :uplate: :uplate:




:ZZZ: :ZZZ: :ZZZ: :ZZZ:


:lol: :lol:

arxaios
19/05/2005, 22:47
Για δείτε και αυτό............


14564

arxaios
19/05/2005, 22:51
400 Λίτρα ............


14565

arxaios
19/05/2005, 22:54
και τέλος ..............

arxaios
19/05/2005, 22:55
η Lady ...........................


14566

powerphot
19/05/2005, 23:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
η Lady ...........................

Η λαίδη είναι όλα τα λεφτά!!!! :) :) :) :p

Lupo
19/05/2005, 23:54
Πολύ όμορφο το ενυδρίο σου. Στην γενήστρα τι έχεις?

Όντως, η Lady είναι όλα τα ευρώ!

Todi
20/05/2005, 08:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
Σωστός!
Αυτή τη στιγμή έχω,3 gurami, 2 platy, 5 tiger barbs, 1 pagasius, 3 πλατύστομους(καθαριστές), 20 molly, γύρω στα 200 zembra, περίπου 250 guppie.
Είχα 3 ενυδρία, κι ένα μικρό για γέννες, και ράγισε το ένα από μία μ@λ@κί@ μου, και τα έχω στριμώξει λίγο, προς το παρόν.


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
τρωγονται αυτα??
τι ειναι σαν τη μαριδα ενα πραμα??
να πανω παρω και γω αμα ειναι που με αρεζουν τετοια φαγια..
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Lupo
20/05/2005, 08:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Todi
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
τρωγονται αυτα??
τι ειναι σαν τη μαριδα ενα πραμα??
να πανω παρω και γω αμα ειναι που με αρεζουν τετοια φαγια..
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Βάλε εσύ τα ούζα, τα τσίπουρα και τα καλαμαράκια, κι εγώ θα σου φέρω μια μερίδα απ'αυτά.



(Εγώ θα φάω μόνο καλαμαράκια. Και μετά, θα κάνω κι ένα test-ride την μοτό σου, αφού εσύ δεν θα έχεις κουράγιο ν΄αντιδράσεις)
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Todi
20/05/2005, 09:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
Βάλε εσύ τα ούζα, τα τσίπουρα και τα καλαμαράκια, κι εγώ θα σου φέρω μια μερίδα απ'αυτά.



(Εγώ θα φάω μόνο καλαμαράκια. Και μετά, θα κάνω κι ένα test-ride την μοτό σου, αφού εσύ δεν θα έχεις κουράγιο ν΄αντιδράσεις)
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ωχχχ καλα καταλαβα...
ασε θα φαω κορν φλεικς καλυτερα...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

arxaios
20/05/2005, 09:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
Πολύ όμορφο το ενυδρίο σου. Στην γενήστρα τι έχεις?

Όντως, η Lady είναι όλα τα ευρώ!

Στη γεννήστρα αυτή τη στιγμή έχω νεογέννητους ξιφοφόρους και μόλις απελευθέρωσα 2 γεννήστρες μόλλυ.

powerphot
20/05/2005, 09:40
....τώρα που σας βρήκα εδώ!!!!:winka:
Θέλω να βάλω στο δικό μου guppies.
Πόσα να βάλω? διάβασα ότι αυτά πρέπει να
είναι κοπαδάκια κι όχι 1-2
Είναι αλήθεια?:)

Lupo
20/05/2005, 09:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
....τώρα που σας βρήκα εδώ!!!!:winka:
Θέλω να βάλω στο δικό μου guppies.
Πόσα να βάλω? διάβασα ότι αυτά πρέπει να
είναι κοπαδάκια κι όχι 1-2
Είναι αλήθεια?:)

Εξαρτάται τι άλλα είδη έχεις μέσα.
Πάντως, είναι καλύτερο γι'αυτά να είναι κοπαδάκια, αλλά δεν είναι απαραίτητο. Δεν έχουν πρόβλημα και λιγότερα, ή ακόμα και ένα μόνο του. Απλά κινούνται καλύτερα όταν είναι περισσότερα, με λιγότερο φόβο.Όσο περισσότερα τόσο καλύτερα δηλαδή,χωρίς να σημαίνει ότι δεν επιβιώνουν λιγότερα.

Η προτιμότερη αναλογία είναι για κάθε αρσενικό, 2 θηλυκά. (τυχερά ψάρια).
Γιατί τ'αρσενικά κηνυγάνε συνέχεια τα θηλυκά και αυτά κουράζονται, με αποτέλεσμα , άν είναι μόνο ένα θηλυκό, μπορεί να ψοφήσει από κούραση.

arxaios
20/05/2005, 09:49
Γειά σου Νίκο

Κατ'αρχήν μην ξεχνάς ότι τα γκάππι γεννοβολούν συνέχεια. Μπορείς να βρεις 2-3 ετοιμόγεννες θηλυκές και σε ένα μήνα να έχεις πολλά μικρά. Αν τώρα βιάζεσαι συνήθως 8 είναι ένα καλό νούμερο για αρχή.
Όμως τι άλλα ψάρια έχεις μέσα;;;;;;
Τι μέγεθος είναι το ενυδρείο σου;;;;;;;

powerphot
20/05/2005, 10:17
Δεν είναι μεγάλο, καμιά 15 λ, έχω μέσα διάφορα τυπου χρυσόψαρα και γλυφτες αλλα θέλω να βάλω guppies γιατι
μ'αρέσουν πιο πολύ τα χρώματα τους και ξέρω ότι είναι
πιο "σκληρά" στις διάφορες κακουχίες.(η μήπως κάνω λάθος?).

arxaios
20/05/2005, 10:33
Για τα ψαράκια αυτά θα σου πρότεινα ένα μεγαλύτερο ενυδρείο της τάξης των 80 λίτρων. Μην σε τρομάζει το νούμερο........ περίπου 60 εκατοστά μήκος και υπάρχουν προσφορές από 65 ευρώ κομπλέ με φίλτρο και θερμοστάτη. Οπότε μένουν τα διακοσμιτικά για αγορά............
Σου ξαναλέω ότι πολλαπλασιάζονται γρήγορα και γι'αυτό τα λένε και εκατομυρριόψαρα!!!!!!!
Ακόμα βασικό είναι να ξέρεις ότι όσο μεγαλύτερο το ενυδρείο τόσο πιό απροβλημάτιστο.
Καλός συνδιασμός με τα Guppies είναι τα neon tetra, cardinal tetra, glowlight, zebra danio και άλλα αυτής της κατηγορίας
Όλα αυτά θέλουν ζεστό νερό καθώς είναι τροπικά, ενώ τα χρυσόψαρα είναι ψάρια κρύου νερού.
Οι γλύφτες μπορεί να είναι επιθετικοί καμμιά φορά και λόγω μεγέθους (μεγαλώνουν αρκετά) μπορεί να στρεσσάρουν τα μικρότερα ψαράκια.

Lupo
20/05/2005, 10:34
Το ουρικό οξύ που βγάζουν τα χρυσόψαρα είναι σε πολύ μεγαλύτερες ποσότητες απ'ότι άλλα ψάρια. Το νερό δηλαδή, δεν θα είναι και ότι καλύτερο για ότι ψάρι και να βάλεις μέσα.Αρκετές αλλαγές νερού.
Δεν νομίζω ότι θα έχουν πρόβλημα να επιβιώσουν πάντως.
Επίσης, σαν είδη, τα guppie χρειάζονται περισσότερο οξυγόνο σε αντίθεση με τα χρυσόψαρα.
Α, ναι... μωρά, μην περιμένεις να δεις πολλά ή για πολύ καιρό. Το πιο πιθανό είναι να σου τα φάνε τα χρυσόψαρα αν δεν τα βάλεις σε γεννήστρα ή δεν τα βάλεις σε άλλο ενυδρείο.Ή μπορεί να μην αντέξουν την ποιότητα του νερού.
Σε σχέση με άλλα ψάρια πάντως, είναι σίγουρα πιο ανθεκτικά,με την υφή και την ποιότητα νερού. Γι'αυτό λέω πως δεν πιστεύω πως θα έχουν ιδιαίτερο πρόβλημα στο να επιβιώσουν.


arxaios περιμένω και την δικιά σου γνώμη.:smilea: :wave2:


(με πρόλαβες:look: )

arxaios
20/05/2005, 10:53
Τα ζέμπρα που λες είναι τα ζέμπρα ντάνιο:
Μπλε με κίτρινες οριζόντιες ρίγες;;;;;;;;;

powerphot
20/05/2005, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
Το ουρικό οξύ που βγάζουν τα χρυσόψαρα είναι σε πολύ μεγαλύτερες ποσότητες απ'ότι άλλα ψάρια. Το νερό δηλαδή, δεν θα είναι και ότι καλύτερο για ότι ψάρι και να βάλεις μέσα.Αρκετές αλλαγές νερού.
Δεν νομίζω ότι θα έχουν πρόβλημα να επιβιώσουν πάντως.
Επίσης, σαν είδη, τα guppie χρειάζονται περισσότερο οξυγόνο σε αντίθεση με τα χρυσόψαρα.
Α, ναι... μωρά, μην περιμένεις να δεις πολλά ή για πολύ καιρό. Το πιο πιθανό είναι να σου τα φάνε τα χρυσόψαρα αν δεν τα βάλεις σε γεννήστρα ή δεν τα βάλεις σε άλλο ενυδρείο.Ή μπορεί να μην αντέξουν την ποιότητα του νερού.
Σε σχέση με άλλα ψάρια πάντως, είναι σίγουρα πιο ανθεκτικά,με την υφή και την ποιότητα νερού. Γι'αυτό λέω πως δεν πιστεύω πως θα έχουν ιδιαίτερο πρόβλημα στο να επιβιώσουν.



Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Για τα ψαράκια αυτά θα σου πρότεινα ένα μεγαλύτερο ενυδρείο της τάξης των 80 λίτρων. Μην σε τρομάζει το νούμερο........ περίπου 60 εκατοστά μήκος και υπάρχουν προσφορές από 65 ευρώ κομπλέ με φίλτρο και θερμοστάτη. Οπότε μένουν τα διακοσμιτικά για αγορά............
Σου ξαναλέω ότι πολλαπλασιάζονται γρήγορα και γι'αυτό τα λένε και εκατομυρριόψαρα!!!!!!!
Ακόμα βασικό είναι να ξέρεις ότι όσο μεγαλύτερο το ενυδρείο τόσο πιό απροβλημάτιστο.
Καλός συνδιασμός με τα Guppies είναι τα neon tetra, cardinal tetra, glowlight, zebra danio και άλλα αυτής της κατηγορίας
Όλα αυτά θέλουν ζεστό νερό καθώς είναι τροπικά, ενώ τα χρυσόψαρα είναι ψάρια κρύου νερού.
Οι γλύφτες μπορεί να είναι επιθετικοί καμμιά φορά και λόγω μεγέθους (μεγαλώνουν αρκετά) μπορεί να στρεσσάρουν τα μικρότερα ψαράκια.

Σας ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές.
Προς το παρόν Κώστα δεν το βλέπω για μεγαλύτερο ενυδρείο θα
αρκεστώ σε αυτό που ήδη εχω.
Όσον αφορά την συμβίωση με τα χρυσόψαρα δεν το συζητώ,
Θα κάνω αντικατάσταση χωρίς να κρατήσω κανένα.
Αφού είναι και τόσο σκληρά θα τα πάω στο φυσικό τους περιβάλλον εδώ δίπλα σε μια λίμνη που έχει χιλιάδες
να βρούν τα αδελφάκια τους:lol: :lol:

arxaios
20/05/2005, 11:05
Ακόμα καλλίτερα είναι να δεις μήπως τα παίρνουν πίσω στο Pet-shop και να γλυτώσεις λίγα λεφτάκια από την αγορά των guppie.

powerphot
20/05/2005, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Ακόμα καλλίτερα είναι να δεις μήπως τα παίρνουν πίσω στο Pet-shop και να γλυτώσεις λίγα λεφτάκια από την αγορά των guppie.

Μπάαααα δεν νομίζω να τα παίρνει πίσω, άσε που έχουν μεγαλώσει
και τα μεγάλα δεν τα πουλάνε εύκολα.
Στην λίμνη...στη λίμνη:lol: :lol: :lol:

a$wto$
11/01/2007, 16:22
Που πηγα και το ξεθαψα... :D

Οσοι θελουν ν'ασχοληθουν σωστά με τον υδατινο κόσμο, _ΑΥΤΟ_ (http://www.tsamisaquarium.gr/) ειναι το πληρεστερο site στα ελληνικα που εχω βρει.

Απο τους "παλιους" αναφερεται και ως η Βίβλος... :lol:

:wave2:

zoropatra
11/01/2007, 16:25
να χαιρεσαι τον νεο συγκατικο!!!!!:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

FestoNero
11/01/2007, 16:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από zoropatra
να χαιρεσαι τον νεο συγκατικο!!!!!:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :lol: :rotflmao:


74280

GeorgeFZR
11/01/2007, 16:33
apo kostos ti lene ta enidria??

ennoo gia ka8e mina peripou

px (reuma,nera,trofes ktl ktl)

gia ena mikro enidrio..tpt to siglonistiko

zoropatra
11/01/2007, 16:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από FestoNero
:lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :lol: :rotflmao:





:confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

Lupo
11/01/2007, 16:47
Που το θυμηθήκατε αυτό το thread ρε?!

Το είχα ξεχάσει κι ότι είχα απαντήσει κιόλας!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Αφου είδα το Lupo οπως το ξαναδιάβαζα, και είπα, ποιός αλήτης γράφει με το nick μου?!:a29:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

a$wto$
11/01/2007, 17:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από GeorgeFZR
apo kostos ti lene ta enidria??

ennoo gia ka8e mina peripou

px (reuma,nera,trofes ktl ktl)

gia ena mikro enidrio..tpt to siglonistiko
To "μικρο" και το "μεγαλο" ειναι πολυ σχετικες εννοιες :)
Δεδομενου οτι ενα μεσαιο ενυδρειο ειναι καπου στα 400λιτρα μπορεις να πεις οτι ενα μικρο ενυδρειο εχει καπου στα 60λιτρα νερο.Υπαρχει ομως ενας πρακτικος κανονας,"οσο μεγαλυτερο ενα ενυδρειο τοσο ευκολοτερο ειναι στην συντηρηση του".Λεγοντας συντηρηση εννοειται ο προσωπικος μας κοπος(αλλαγες νερου,καθαρισμα,κλαδεμα κτλ).

Αυτη την στιγμη στο Καρφουρ εχει προσφορα ενυδρειο 120λτ μονο 100Ε με ολο τον απαραιτητο εξοπλισμο(φιλτρο,θερμοστατη).

Απο κοστος συντηρησης δεν ειναι τιποτα σοβαρο.Το φιλτρο και ο θερμοστατης πρεπει να καινε ασταματητα 24/7.Οι λαμπες πρεπει να καινε 10-12 ωρες αν εχεις ζωντανα φυτα αλλιως τα ψαρια δεν χρειαζονται φως(αναβεις οταν θες να θαυμασεις).
Τροφες καπου στα 3ευρω/μηνα για ενα μικρο ενυδρειο.
Αγορα καθε ψαριου απο 2-8ευρω το καθενα.
Αλλαγη νερου χρειαζεται καθε εβδομαδα το 1/3 του συνολικου νερου που εχει το ενυδρειο.Πχ για 60λιτρο θες 20λιτρα νερο/εβδομαδα.Το 400λιτρο θελει αλλαγη μια φορα τον μηνα...
Γενικα δεν ειναι ακριβο χομπυ.Αν μαλλιστα γραφτει κανεις σε συλλογο παιζουν δωρεες μεταξυ των μελων.Πχ γεννησε το ψαρι μου 30 μωρα,κραταω 10 τα εικοσι τα χαριζω.Κλαδευω το φυτο μου(γιατι μεγαλωνει συνεχεια)και το κλαδεμα το δινω σ'αλλον να ξεκινησει κτλ κτλ

Ελπιζω να σε καλυψα :rolleyes:

GeorgeFZR
11/01/2007, 17:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από a$wto$
To "μικρο" και το "μεγαλο" ειναι πολυ σχετικες εννοιες :)
Δεδομενου οτι ενα μεσαιο ενυδρειο ειναι καπου στα 400λιτρα μπορεις να πεις οτι ενα μικρο ενυδρειο εχει καπου στα 60λιτρα νερο.Υπαρχει ομως ενας πρακτικος κανονας,"οσο μεγαλυτερο ενα ενυδρειο τοσο ευκολοτερο ειναι στην συντηρηση του".Λεγοντας συντηρηση εννοειται ο προσωπικος μας κοπος(αλλαγες νερου,καθαρισμα,κλαδεμα κτλ).

Αυτη την στιγμη στο Καρφουρ εχει προσφορα ενυδρειο 120λτ μονο 100Ε με ολο τον απαραιτητο εξοπλισμο(φιλτρο,θερμοστατη).

Απο κοστος συντηρησης δεν ειναι τιποτα σοβαρο.Το φιλτρο και ο θερμοστατης πρεπει να καινε ασταματητα 24/7.Οι λαμπες πρεπει να καινε 10-12 ωρες αν εχεις ζωντανα φυτα αλλιως τα ψαρια δεν χρειαζονται φως(αναβεις οταν θες να θαυμασεις).
Τροφες καπου στα 3ευρω/μηνα για ενα μικρο ενυδρειο.
Αγορα καθε ψαριου απο 2-8ευρω το καθενα.
Αλλαγη νερου χρειαζεται καθε εβδομαδα το 1/3 του συνολικου νερου που εχει το ενυδρειο.Πχ για 60λιτρο θες 20λιτρα νερο/εβδομαδα.Το 400λιτρο θελει αλλαγη μια φορα τον μηνα...
Γενικα δεν ειναι ακριβο χομπυ.Αν μαλλιστα γραφτει κανεις σε συλλογο παιζουν δωρεες μεταξυ των μελων.Πχ γεννησε το ψαρι μου 30 μωρα,κραταω 10 τα εικοσι τα χαριζω.Κλαδευω το φυτο μου(γιατι μεγαλωνει συνεχεια)και το κλαδεμα το δινω σ'αλλον να ξεκινησει κτλ κτλ

Ελπιζω να σε καλυψα :rolleyes:



Na se kala pou mpikes sto kopo na apantiseis

Sxedon me kalipses

ta filtra,8ermostates poso peripou kaine to mina (den kserw kata poso stekei i erwthsh mou, ki an einai eukolo na metatrapei se euro)

To nero pws to allazeis??
Einai nero vrisis?

Euxaristw kai pali

:wave2:

a$wto$
11/01/2007, 17:59
Να'σαι καλα και συ φιλε.

Για να πω την αληθεια δεν καθισα ποτε να υπολογισω το ρευμα.Βρηκα στο ιντερνετ καποιον που το εκανε(http://www.algone.com/energy_consumption.php)
και βγαινει για 120λιτρα περιπου 150 – 200 kWh τον χρονο(12μηνο) για φιλτρο+θερμοστατη.

Το νερο σε μικρο ενυδρειο το αλλαζεις μ'ενα ειδικο πλαστικο σωληνα-λαστιχο(κοστος 10ευρω) και καθαρους κουβαδες.Για χαμηλων απαιτησεων ψαρια χρησιμοποιεις νερο βρυσης αλλιως αν την ψαξεις παρα πολυ... θα χρειαστεις (Reverse Osmosis) εξοπλισμο.Στο 80%των χομπυστων παντως κατι τετοιο δεν χρειαζεται.Στο νερο βρυσης εχεις ριξει προηγουμενως αντιχλωριο(ειδικο υγρο που εξουδετερωνει βλαπτικες χημικες ενωσεις).Αυτο κοστιζει γυρω στα 3Ευρω/200λιτρα.

Αν θελεις διαβασε και αυτο http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/aquastart.htm
Ειναι παντως ενα απο τα φθηνοτερα χομπυ και σαν ανταλλαγμα σου δινει παρα πολλα γιατι εχεις ενα κομματι φυση μεσα στο σπιτι σου :wave2:

Και για να φτιαχτειτε....

http://img183.imageshack.us/img183/121/26481wt4.jpg
http://img183.imageshack.us/img183/8668/25371qz6.jpg
http://img183.imageshack.us/img183/1959/27721fb0.jpg

http://www.akva.sk/phpBB2/fotenie.php