PDA

View Full Version : Αγορά αλυσίδας και γραναζιών



ΙΩΣΗΦ33635
10/11/2009, 23:17
Καλησπέρα σε όλους.
Έχω κάποιες απορίες και θα ήθελα την γνώμη κάποιων που πιθανόν να γνωρίζουν. Σκοπεύω να αλλάξω αλυσίδα & γρανάζια μαζί, στο ΑΧ-1 που έχω. Ξέρω οτι πολύ καλή αλυσίδα είναι η DID, δεν ξέρω αν η ίδια εταιρεία έχει σετ αλυσίδα - γρανάζια μαζί, όπου έχω ρωτήσει μου πρότειναν αλυσίδα DID & γρανάζια JT περίπου στα € 100, εν τω μεταξύ ακούω για o-ring, x-ring, η x-ring είναι καλύτερη; Ποιό ανθεκτική; Ο ένας μου λέει οτι η DID βγάζει πια μόνο x-ring, ο άλλος μου προτείνει DID o-ring, όπως αυτή που έβαζε ο κατασκευαστής.
Μετά απο όλα αυτά αντε να βγάλεις άκρη. :confused:
Σημειωτέον οτι η χρήση της μηχανής γίνεται σε αστικές μετακινήσεις.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

camen
11/11/2009, 00:08
Βαλε o-ring...Ειναι μια χαρα για το ΑΧ-1.
Οτιδηποτε αλλο υπερβολη.

Αν βρεις βαλε DID και JT γραναζια.

ΙΩΣΗΦ33635
14/11/2009, 12:01
Ευχαριστώ πολύ φίλε, εκεί προσανατολίζομαι κι εγώ, απλά δεν ήξερα αν θα έπρεπε να βάλω x-ring αντί για o-ring, μέχρι που πληροφορήθηκα οτι ο κατασκευαστής έβαζε απο το εργοστάσιο o-ring, οπότε λέω να βάλω πάλι o-ring.

georgis4
14/11/2009, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΩΣΗΦ
Ευχαριστώ πολύ φίλε, εκεί προσανατολίζομαι κι εγώ, απλά δεν ήξερα αν θα έπρεπε να βάλω x-ring αντί για o-ring, μέχρι που πληροφορήθηκα οτι ο κατασκευαστής έβαζε απο το εργοστάσιο o-ring, οπότε λέω να βάλω πάλι o-ring.
Oι διαφορες x-ring o-ring ειναι απλα χαζες....μη μπερδευεσαι αδικα....βαλε o-ring και θα εισαι μια χαρα!:D

banditgr
14/11/2009, 13:31
oi did pleon onomazontai x-ring...sthn ousia einai o-ring apla tis onomazei etsi.Pare did alysida kai oti granazia theleis...den tha exoun diafora.

corsar7
16/11/2009, 10:40
βαλε did φιλε μου .....βγαινει και σετ γραναζια αλυσιδα

val
16/11/2009, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από corsar7
βαλε did φιλε μου .....βγαινει και σετ γραναζια αλυσιδα

ναι, σετ βγαινει αλλα μονο η αλυσιδα ειναι DID, τα γραναζια ειναι JT και ειναι μουφα!!!!
το σετ της ΑFAM ειναι μακραν καλυτερης ποιοτητας.