PDA

View Full Version : test ride z750 z750s



apolon10
18/05/2005, 09:03
καλημερα, μηπως ξερει καποιος που μπορω να δοκιμασω τα παραπανω μηχανακια ωστε να καταληξω αν θα παρω tdm900 η z750s?

modeerf
18/05/2005, 09:31
Καλημέρα...

Το Ζ750S δεν ξέρω που και αν το δίνουν για test ride...

Για το Ζ750 μπορείς να πάς στον Νικολάου στην Βουλιαγμένης...

apolon10
18/05/2005, 10:32
ειχα παει πριν κανα μηνα και μου ειπε οτι ολα τα μηχανακια τα εχουν οι δημοσιογραφοι. ξερεις δηλ αν τα εχουν επιστρεψει και ειναι πλεον διαθεσιμα για τον καθενα?

modeerf
18/05/2005, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από apolon10
ειχα παει πριν κανα μηνα και μου ειπε οτι ολα τα μηχανακια τα εχουν οι δημοσιογραφοι. ξερεις δηλ αν τα εχουν επιστρεψει και ειναι πλεον διαθεσιμα για τον καθενα?

Δεν ξέρω φιλε μου...

Απλά πριν απο εναν χρόνο το Ζ750 το είχα κάνει test ride στον Νικολάου...

Τωρα το αν δίνει μηχανάκια για τεστ σε δημοσιογράφους και πότε του τα επιστρέφουν πραγματικά δεν το γνωρίζω...

Απλά δεν νομίζω οτι κάποιος άλλος δίνει το Ζ για test ride...εκτός και αν δεν το έχω πάρει πρέφα...

Υπομονή...

AFTER
19/05/2005, 00:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από apolon10
ειχα παει πριν κανα μηνα και μου ειπε οτι ολα τα μηχανακια τα εχουν οι δημοσιογραφοι. ξερεις δηλ αν τα εχουν επιστρεψει και ειναι πλεον διαθεσιμα για τον καθενα?

Δηλαδη αν καταλαβα τα μηχανακια που βλεπουμε στα τεστ,ΔΕΝ τα δινει η αντιπροσωπια??!?!?!?!?! :confused:

Αν ειναι οντως ετσι τοτε ειναι απαραδεχτο,οποιος με ξερει καταλαβαινει γιατι το λεω....

apolon10
19/05/2005, 09:12
παντως εγω λεω να γινω δημοσιογραφος και να παρω για τεστ το BMW κ1200ς και να ξεχασω να το επιστρεψω. Τουλαχιστον να βγαλω το καλοκαιρι.:rotflmao:

dankannn
19/05/2005, 13:29
Δες τα Προσωπικά μηνύματα σου για το test ride z750 z750s σου γράφω που να πας.:p :p :wave2:

adam_tsouk
19/05/2005, 14:29
Για τον Νικολάου το έχω ξαναπεί!

ΔΕΝ ΕΧΕΙ TEST RIDE!!!!!!!!!

Εγώ το είχα πάριε πριν από 3+ μήνες και ούτε τότε είχε.
Μάλιστα μου είχε πει ότι το είχε πουλήσει σε έναν ξάδερφό του!:lol: :lol:


Το λέω απλά γιατί ο γελοίος έχιε ακόμα στη διαφήμιση το ότι έχει test ride!

apolon10
20/05/2005, 21:43
Σημερα το απογευμα πηγα και δοκιμασα το z750s. Ηταν οπως το περιμενα και εξηγώ: εχοντας ηδη δοκιμασει το fazer και το tdm900 ηθελα να δοκιμασω κατι που να εχει ροπη στις χαμηλομεσαιες οπως το 2ο και δυναμη ψηλα οπως το 1ο. Διαβαζοντας μεχρι σημερα τα τεστ απο τα περιοδικα και εχοντας διαβασει και σχολια απο αλλα παιδια εδω μεσα περιμενα το καβασακι να προσομοιαζει αυτη την συμπεριφορα και επεσα μεσα. Νομιζω οτι το καβασακι εχει πολυ ωραιο κινητηρα με ομαλη αποδοση , γεματο γκαζι και σχεδον γραμμικη αποδοση μεχρι τις 7000 και μετα χανεις τη βελονα του ταχυμετρου (προσοχη οχι στροφομετρου). Σιγουρα, κατοχοι ss δεν θα ενθουσιαστουν πολυ αλλα το να εχεις ενα μηχανακι, να πηγαινεις ανετα και ευκολα στη δουλεια μεσα στην Αθηνα και μετα να γυριζεις σπιτι απο Κατεχακη, νομιζοντας οτι ο δρομος δεν εχει ευθειες (τελειωνουν γρηγορα), ειναι κατι που μπορει να συγκινει και να συνεπαιρνει τους περισσοτερους. Στις στροφες πρεπει να ειναι καλο. Δεν θελησα να το πιεσω στα λιγα λεπτα που ανεβοκατεβηκα την κατεχακη γιατι ειχε και φθαρμενα λαστιχα (με τετοιο γκαζι δεν γινεται να μην φθαρουν) αλλα εστριβε με σχετικη ευκολια και ενας εμπειρος με καινουρια λαστιχα φανταζομαι μπορει να στριβει με πολλα. Μα θα μου πειτε εχει μονο καλα. Βρηκα και καποια σημεια που δεν μου αρεσαν. Εχοντας συνηθισει απο on off μου φανηκε κοντο μηχανακι και η θεση λιγο αβολη απο τη μεση και κατω δηλ στη στενη γωνια των ποδιων. Επισης δεν παιρνει κεντρικο σταντ που εγω το χρειαζομαι εκει που παρκαρω. Η προστασια απο τον αερα νομιζω ηταν καλη. Ενιωσα λιγο πιεση στους ωμους αλλα και παραπανω να ηταν δεν το καταλαβα αφου προσπαθουσα να σκεφτω πως γινεται να πηγαινει απο τα 120 στα 180 μεχρι να πεις καβασακι. Παντως ειναι τιμιο μηχανακι. Τωρα θα με ρωτησετε τι αποφασισα να αγορασω! θα το σκεφτω και θα σας πω τη Δευτερα....:smilea:

dankannn
20/05/2005, 22:02
Στο Λεωνίδα έκανες το test ride?
Έγω είχα κάνει βόλτα το Z1000 δε μου άρεσε που δεν είχε ροπη χαμηλα αλλα απο αναρτήσεις και γκάζι απαιχτο.:p :p :rotflmao:

apolon10
21/05/2005, 01:22
Ναι στο Λεωνιδα. Το Z1000 δεν ξερω πως ειναι αλλα φανταζομαι λογω κυβικων η ροπη του χαμηλα να ειναι καλη. Εδω με το 750 και δεν νιωθεις κενο στη ροπη σε ολο το ευρος στροφων.

dankannn
21/05/2005, 13:54
Καθόλου κάλη ρόπη.
Το 750 δουλεύει πολύ καλύτερα χαμηλα το 1000 δουλεύει ψηλά.

AFTER
21/05/2005, 14:19
Μιας και ειπες για στροφες,να σου πω και εγω την γνωμη μου μιας και εχω το s!

Στα στροφιλικια υσχυει οτι ακριβως και για το γυμνο,αλλαζει κατευθυνση σαν να ηταν 140 κιλα,και η δυναμη του κινητηρα απο χαμηλα ερχεται να σε ξελασπωσει αν μπεις με ''μια πανω''

Στις μεγαλες τωρα ταχυτητες(180+),το fairing σε αφηνει να συγκεντρωθεις στον δρομο και στην τεχνικη που θα επιλεξεις!

Το πιο γρηγορο που εχω μπει σε στροφη(με καποια μεγαλη κλιση) ειναι με 210 και ηταν βραχος,αν και με ενα stabilizater θα αφαιρουσε και το τελευταιο ψιλοπαιξιμο που υπαρχει στο τιμονι.

Πολλες φορες εχω την εντυπωσει μετα απο εντονη επιταχυνση οτι παω 160+,ενω εχω περασει τα 200,τα οποια τα φτανει με χαρακτηριστικη ανεση.

Παντως αυτο για την δυναμη χαμηλα,εχω περασει ατελειωτα στροφιλικια χωρις να ανεβαζω πανω απο 7-8000 στροφες,για τετοιο τραβηγμα χαμηλα μιλαμε!
Σε βαθμο που να απορεις γιατι πρεπει να ανεβασεις στροφες,σαν δικυλινδρο ενα πραγμα!
Και μολις το κανεις αυτο,αρχικα θα νομισεις οτι ψηλα ''δεν παει'',πραγμα ομως που δεν συμβαινει,απλα ειναι τοσο γραμμικο χωρις ξεσπασματα,και σου δινει αυτην την αισθηση!
Και αυτο θετικο ομως,αφου δεν φοβασαι οτι θα σε προδωσει πανω στην στροφη!

Αυτοι πιστευω οτι ειναι οι κυριοι λογοι που το 750 εχει πουλησει τοσο πολυ
:wave2:

dankannn
21/05/2005, 14:58
Είναι ενα μηχανάκι που τα κάνει ολα και αξίζει τα λεφτά του μέχρι τελευταίας δεκάρας. :wave2:

idi
21/05/2005, 23:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από dankannn
Καθόλου κάλη ρόπη.
Το 750 δουλεύει πολύ καλύτερα χαμηλα το 1000 δουλεύει ψηλά.

φιλε μου αμα δε ξερεις καλυτερα να μασας

το 1000 εχει καμπυλη ροπης και ιπποδυναμης που σε ολο το φασμα ειναι μεγαλυτερη απο το 750 (και απο τα περισσοτερα, για να μη πω ολα, τα μεχρι 1000ρια 4κυλινδρα ss στις χαμηλομεσαιες αμα θες να μαθεις!!!)

BAD BOY
21/05/2005, 23:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από dankannn
Καθόλου κάλη ρόπη.
Το 750 δουλεύει πολύ καλύτερα χαμηλα το 1000 δουλεύει ψηλά. ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧ...ΩΧ ΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΜΟΥ.ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ:rotflma o: :beer:

dankannn
21/05/2005, 23:52
Δεν κατάλαβα ρε μεγάλε δεν μπορούμε να πούμε την άποψη μας.
Εγώ όταν έκανα test ride το Ζ1000 μου φάνηκε οτι χαμηλά δεν είχε άμεση ανταπόκριση στο γκάζι,ψηλα είναι πολυ δυνατό και απο αναρτήσεις είναι απαιχτο.
Αυτή είναι η αποψη μου(και για να μην λες οτι το οδήγησα για κανα μισάωρο σου λέω οτι το είχα για 6 ώρες).
Και με γνωστούς μου μέσα απο την kawasaki μου λένε οτι το 750 έχει πιο άμεση ανταπόκριση χαμηλα.
Εγω προσωπικά το 750 δεν το έχω οδηγήση.
Και όσο για τα ss 1000 είναι φτιαγμένα για να δουλεύουν ψηλά(για πίστα δηλαδη ).
Ενοουμε πάντα εκει που τρώς τις σφαλιάρες απο δύναμη. :rotflmao:

AFTER
22/05/2005, 01:57
Αυτο που μπορει να συμβαινει,ειναι επειδη το 750 ειναι ενα υποκιβυσμενο 1000,να εχει ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ πιο πολυ δυναμη χαμηλα απ'οτι το 1000(σε συγκριση με ψηλα),αλλα ΠΑΝΤΟΥ ειναι πιο δυνατο το 1000!

Δεν ξερω αν εγινα κατανοητος...

idi
22/05/2005, 15:12
φυσικα μπορεις να πεις την αποψη σου αρκει να εχει λογικη και να μη δημιουργεί λανθασμένες εντυπώσεις σε καποιον που διαβάζει

ο AFTER με καλυψε

εχοντας προσωπική εμπειρία από οδήγηση αρκετων (θελω να πιστευω) μηχανών, μπορω με πληρη επίγνωση των λεγόμενων μου να δηλωσω ότι το Ζ1000 είναι από τις μηχανες που εχουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καλη απόκριση στο γκαζι (ειδικά για μοτο με Injection…)

dankannn
22/05/2005, 15:34
Εγώ δεν διάφωνώ μαζί σου ουτε και με τους αλλους, αν είδες και πιο πάνω λέω οτι το μηχανάκι είναι πολυ δυνατό ψηλα και απο αναρτήσεις είναι απαιχτο, δε λεει κανείς οτι το μηχανάκι δεν έχει δύναμη παντού, αλλα χαμηλά δεν είναι αυτο που θα περίμενα εγω! και το λέω καθαρά σαν αίσθηση.
Παντως και πολύ γνωστοί μου έχουν την ίδια αίσθηση με μένα(το 750 λενε οτι χαμηλά δουλεύει με καλύτερη αίσθηση ίσως λόγω καινούργιου ψεκασμου.
:beer: :wave2:

idi
22/05/2005, 15:39
Δεν υπαρχει θεμα παρεξήγησης

Απλα θελω να ειμαι δικαιος

Και να σου πω την αλήθεια το μηχανάκι ΥΣΤΕΡΕΙ σε αναρτήσεις, που δε μπορουν στο οριο να αντεπεξέλθουν το αρκετα μεγαλο βαρος του (πανω από 200 κιλα)… Ισως είναι το μοναδικο σημειο του που ΔΕ μπορεί να συγκριθει με SS μηχανη…

dankannn
22/05/2005, 15:55
:) Σαφώς και δεν υπάρχει θέμα παρεξήγησης.
Για μένα οι αναρτήσεις του είναι πολύ καλες.
Το μηχανάκι είναι naked και οχι ss,αρα είναι
λογικό να υστερουν(ειδικά μέσα σε πίστα+ το βάρος του οπως ειπες και εσύ)για δρόμο είναι πολύ καλες( για μένα λεω για να μην έχουμε καμία παρεξήγηση) :smilea:

dankannn
22/05/2005, 15:56
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :rotflmao: :beer:

apolon10
24/05/2005, 16:27
dankann καλυτερα μην πινεις πολλες μπυρες βρε και μετα οδηγεις
:lol:

dankannn
24/05/2005, 21:44
χικ χικ χικ χικ χικ:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:
Εγώ δεν πίνω ποτέ.
Ναι ρε apolon αλήθεια λέω.
χικ χικ χικ :beer: :beer:

dankannn
24/05/2005, 21:49
Τελικά πήρες απόφαση πιο μηχανάκι θα αγοράσεις??:p :p

apolon10
25/05/2005, 00:41
mou arese poly to kawasaki alla telika tha paro to TDM, exei pio poly ropi pantou alla kirios xamilomesaies kai ara sto 80% tis kathimerinotitas einai pio dynato kai efxristo. Episis einai omorfo kai exei kali metapolitiki aksia pio kali apo to kawasaki.
Malista leo na to paro syntoma diladi avrio.:beer: :beer: :beer:
Tora tha pio kai ego:beer:
stin ygia mas:beer:
By the way den mou aresoun katholoy ta greeklish alla kati exei pathei to pc mou kai otan to gyrnao ellinika grafei alampoyrnezika
ante allo ena potiri:beer:
:wave2:

AFTER
25/05/2005, 00:47
Αντε καλοριζικο τοτε και να ξερεις κατι για τα tdm!
Με ολοσωμη aftermarket εξατμιση μεταμορφωνεται

:beer:

apolon10
25/05/2005, 14:31
τι μαρκα?ποσο παει το μαλλι? €200 το αλογο ή € 100 το ντεσιμπελ?:D

AFTER
25/05/2005, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από apolon10
τι μαρκα?ποσο παει το μαλλι? €200 το αλογο ή € 100 το ντεσιμπελ?:D

Και για acrapovic εχω ακουσει,αλλα και για arow

apolon10
25/05/2005, 15:21
αυτο που οδηγησα ειχε Termignoni, εκαναν δυνατο μπασο θορυβο , φανταζομαι ξεπερνωντας ελαφρα τα ορια της νομιμοτητας και ισως εδιναν και λιγη δυναμη κατι που δεν καταλαβαινεις ευκολα χωρις τη βοηθεια δυναμομετρου. Απο κει και περα υπαρχει και η Ρεμους και η Μιβ και αλλες. Το θεμα ειναι πια ειναι νομιμη σε θεμα θορυβου, ομορφη, ποιοτικη , δινει αλογα γραμμικα κατανεμημενα και εχει χαμηλο κοστος ειτε ειναι καρμπον ειτε κεβλαρ ειτε αλουμινιο.
Οχι δε θελω και μια Ουκρανη με την εξατμιση μου φθανουν τα παραπανω:lol:
:beer:
Πολυ πινω τελευταια
:rotflmao:

AFTER
25/05/2005, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Και για acrapovic εχω ακουσει,αλλα και για arow

Λαθος για τις arrow!

Εννοουσα REMUS