PDA

View Full Version : Ερωτηση περι μπαταριας κλειστου τυπου



Xrider
11/11/2009, 09:35
Η βασικη ερωτηση ειναι....ΣΚΑΝΕ???
Οταν λεω σκανε,εννοω κανονικη εκρηξη,που η μπαταρια διαλθεται σε κομματια...
Επειδη πηγα για μαλλι την μηχανη (Ντουκατι) και βγηκα κουρεμενος...απο εκει που ηταν να αλλαξω ενα αξαρτημα αλλαξα πολλα και ο λογαριαμος μου βγηκε κατα 300% επανω...επρεπε να αλαξω και μπαταρια οποτε και πηρα μια κλειστου τυπου,πιστευωντας οτι ΔΕΝ σκαει,εχω ακουσει μονο για παραμορφωση...μολις την πηγα στο συνεργειο (Ντουκατι) το πρωτο που μου ειπαν οτι και αυτες σκανε και οτι ειναι καλυτερες οι κλασσικες ανοιχτες.
Αυτα που πληρωσα για τα 2 σκασιματα μπαταριας + μια καινουρια ΥυΑΣΑ που μου βγηκε οφ με εκαναν να βαλω κλειστου τυπου + οτι μου εκατσαν μαζεμενα εξοδα και αναγκαστηκα κοιταξα την πιο φτηνη λυση.
Την μπαταρια την πηρα 60€ αλλα και μια ΥαΣΑ εχει απο 110 εως 60€ εξαρταται απο που την αγοραζεις.

Sabre
11/11/2009, 10:08
Εντελώς πρόχειρα κάνω ένα copy/paste:

Excessive charging of a lead-acid battery will cause emission of hydrogen and oxygen from each cell, as some of the water of the electrolyte is broken down by electrolysis. This process is known as "gassing". Wet cells have open vents to release any gas produced, and VRLA batteries rely on valves fitted to each cell. Wet cells may be equipped with catalytic caps to recombine any emitted hydrogen. A VRLA cell will normally recombine any hydrogen and oxygen produced into water inside the cell, but malfunction or overheating may cause gas to build up. If this happens (e.g., by overcharging the cell) the valve is designed to vent the gas and thereby normalise the pressure, resulting in a characteristic acid smell around the battery. Valves can sometimes fail however, if dirt and debris accumulate in the device, so pressure can build up inside the affected cell.

If the accumulated hydrogen and oxygen within either a VRLA or wet cell is ignited, an explosion is produced. The force is sufficient to burst the plastic casing or blow the top off the battery, and can injure anyone in the vicinity and spray acid and casing shrapnel to the immediate environment; an explosion in one cell may also set off the combustible gas mixture in remaining cells of the battery.

αυτά περί της βασικής ερώτησης.

Τα υπόλοιπα δεν τα κατάλαβα, Σου έσκασαν 2 Μπαταρίες; :eek:

Quote:Αυτα που πληρωσα για τα 2 σκασιματα μπαταριας + μια καινουρια ΥυΑΣΑ που μου βγηκε οφ με εκαναν να βαλω κλειστου τυπου + οτι μου εκατσαν μαζεμενα εξοδα και αναγκαστηκα κοιταξα την πιο φτηνη λυση.

δηλαδή 3 μπαταρίες σύνολο; :eyepop:

Xrider
11/11/2009, 10:24
Ναι ,2 εσκασαν αλλα μαλλον εφταιγε ο ανορθωτης και η τελευταια (3η)που μαλλον την προλαβα πριν σκασει,εχει παραμορφωθει ελαφρα..

Sabre
11/11/2009, 10:32
Αν ο τύπος της μπαταρίας που θα βάλεις είναι αυτός που προτείνει ο κατασκευαστής και η μπαταρία δέν είναι ιμιταθιόν των 20 ευρώ θα είσαι οκ.Και αν δεν κάνω λάθος η ducati προτείνει κλειστού τύπου μπαταρία για το monster - το συνεργείο λέει τα δικά του προφανώς.:rolleyes:

Lio
11/11/2009, 14:15
Αν το κυκλωμα φορτισης ειναι ενταξει, η μπαταρια δεν σκαει (αν δεν ειναι τοτε πρεπει να φτιαχτει ΠΡΙΝ βαλεις καινουργια μπαταρια).
Οι μπαταριες "ανοιχτου τυπου" εχουν μεν σωληνακι εξαερισμου που δεν επιτρεπει την αναπτυξη πιεσης, όμως σε περιπτωση υπερφορτισης παλι μπορουν να ζεσταθουν πολυ και να λειώσουν σκορπιζοντας τα υγρά τους.....

OldMan
11/11/2009, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lio5
Οι μπαταριες "ανοιχτου τυπου" εχουν μεν σωληνακι εξαερισμου που δεν επιτρεπει την αναπτυξη πιεσης, όμως σε περιπτωση υπερφορτισης παλι μπορουν να ζεσταθουν πολυ και να λειώσουν σκορπιζοντας τα υγρά τους.....
Ορθότατον...

Και οι "κλειστου" τύπου (π.χ. VRLA) έχουν βαλβίδα ανακούφισης από την ανάπτυξη υπερπίεσης σε παρατεταμένη (ή λανθασμένη) φόρτιση.
(απλά, έχουν το μειονέκτημα ότι το υδρογόνο που διαφεύγει από την βαλβίδα δεν αντικαθίσταται, οποτε σταδιακά "πέφτει" η χωρητικότητά τους...)

Υ.Γ.
Για το "φούσκωμα" ή οποιαδήποτε άλλη παραμόρφωση υπαίτιο είναι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ το σύστημα φόρτισης (και κατά βαση, η ένταση του ρεύματος φόρτισης...)



edit: Τα έγραψε ήδη ο Sabre...:blush: