PDA

View Full Version : Αστυνομια & μοτοσυκλεττα



Tigas
18/05/2005, 09:11
1. ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΤΟΥΣ ΑΝΑΒΑΤΕΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΕΞΟΥΣΙΑΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΕΡΝΟΥΝ ΚΟΚΚΙΝΑ ΦΑΝΑΡΙΑ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΩ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΕΞΟΥΣΙΑ.

2.ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΗ ΣΩΣΤΗ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΙΚΗ ΤΟΥΣ ΕΝΔΥΜΑΣΙΑ ΕΙΔΙΚΑ ΤΩΡΑ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ.
ΦΟΡΑΝΕ ΠΟΥΚΑΜΙΣΟ ΘΑΛΛΑΣΙ ΚΡΑΝΑΚΙ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ.
ΑΜΑ ΤΥΧΕΙ ΚΑΙ ΠΕΣΟΥΝ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΘΟΥΝ ΚΑΤΙ ΔΗΛΑΔΗ :smilea:
ΒΕΒΑΙΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΙΔΙΟΙ

3.ΠΟΛΛΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΤΡΕΛΕΝΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΚΟΛΙΔΙΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΣΟΥΖΕΣ ΑΛΛΑ ΤΟΥΣ ΠΙΤΣΙΡΙΚΑΔΕΣ ΜΕ ΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΓΚΑΒΛΟΥΣ ΜΕ ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΤΟΥΣ ΚΥΝΗΓΑΝΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΓΡΑΨΟΥΝ.

4.ΣΤΗΝ ΕΠΑΡΧΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΤΙ ΜΠΑΡΜΠΕΣ ΖΕΤΑΔΕΣ ΠΟΥ ΦΟΡΑΝΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΙΣΟ ΚΡΑΝΟΣ , ΛΕΣ ΚΑΙ ΟΔΗΓΟΥΝ ΠΟΔΗΛΑΤΟ.
ΑΜΑ ΣΕ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΟΜΩΣ ΜΕ ΚΑΝΑ GSX-R ME ΤΕΤΟΙΟ ΗΛΙΘΙΟ ΚΡΑΝΟΣ ΑΜΑ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ ΣΕ ΓΡΑΦΟΥΝ ΓΙΑ ΚΡΑΝΟΣ.

5.ΠΟΛΛΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΤΟΝ ΠΙΤΣΙΡΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΠΑΠΙ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΘΟΡΥΒΟ, Η ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΦΟΡΑΕΙ ΚΡΑΝΟΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΟΥΝ ΑΤΥΧΗΜΑ.ΤΕΤΟΙΑ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΨΕΙ ΠΟΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΔΩ ΜΕΣΑ.

6.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΕΙ ΤΥΠΟΥΣ ΕΝ ΩΡΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΣΑΡΑΞΕΙ ΟΙ ΠΑΛΙΟΦΑΛΚΟΝΕΡΕΣ ΣΕ ΚΑΦΕΤΕΡΙΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ, ΠΙΝΟΥΝ ΤΑ ΚΑΦΕ ΤΟΥΣ ΚΑΝΑ 3ωρο ΚΑΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΚΙΟΛΑΣ.
ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ:lol:

koufaloni
18/05/2005, 09:33
Δημοσιος=Μ...τερμα!

Οτι κανουν, οσοι κανουν, να τους λεμε και ευχαριστω απο πανω γιατι το κανουν απο μονοι τους. Δεν τους ελεγχει κανεις δεν τους υποχρεωνει κανεις, δεν τους απειλει κανεις ... αλλα δεν νομιζω οτι τους πληρωνει οπως θαπρεπε κανεις.Δεν εχουν κινητρα, δεν εχουν συνεπειες δεν εχουν τιποτα...εχουν τη μονημοτητα που σκουριαζει τα παντα, σκουριαζει το μυαλο και το σωμα...και καταληγουν να ειναι οτιναναι μ...ς.Ξανατερμα!

:ZZZ: :ZZZ: :ZZZ:

sas
18/05/2005, 10:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από koufaloni
Δημοσιος=Μ....Σ...τερμα!



Ώωωωωπα ρε παλήκαρε...κατούρα και λίγο. :D

Πόσο μ'αρέσουν τα αποφθεύγματα και οι απόλυτοι άνθρωποι:sad:

koufaloni
18/05/2005, 15:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από sas
Ώωωωωπα ρε παλήκαρε...κατούρα και λίγο. :D

Πόσο μ'αρέσουν τα αποφθεύγματα και οι απόλυτοι άνθρωποι:sad:

xa xa re sy h ataka einai ataka, tin les gia opoion biazetai kai barietai na diabasei olo to post....:smilea:

twra gia sena exoyme grapsei kai epeksigish...epi thw oysias den symfwneis?:rotflmao:

ela twra pes moy ta kinhtra, pes moy thn timwria pes moy kati gia to pio dysleitoyrgiko komati ths ellhnikis koinonias:rotflmao:
katw oi doimosioi...:lol:
re osoi dhmosioi einai swstoi toys anakyrisoyn AGIOYS re...kai toyw proskynaw...alla einai ligoi re gamvto...ayto einai to kako...

Alla de gamietai kathe mhna tha proslifthoyn alloi 1000 e o enas toys den tha einai kalos:confused: :lol: :bawl: :bawl: Pikra file oti kai na leme h alhtheia einai pikra:ninja: :bawl:

Tigas
18/05/2005, 15:45
ΔΗΜΟΣΙΟ FOREVER :ZZZ:


14461

sas
18/05/2005, 16:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από koufaloni
xa xa re sy h ataka einai ataka, tin les gia opoion biazetai kai barietai na diabasei olo to post....:smilea:

twra gia sena exoyme grapsei kai epeksigish...epi thw oysias den symfwneis?:rotflmao:

ela twra pes moy ta kinhtra, pes moy thn timwria pes moy kati gia to pio dysleitoyrgiko komati ths ellhnikis koinonias:rotflmao:
katw oi doimosioi...:lol:
re osoi dhmosioi einai swstoi toys anakyrisoyn AGIOYS re...kai toyw proskynaw...alla einai ligoi re gamvto...ayto einai to kako...

Alla de gamietai kathe mhna tha proslifthoyn alloi 1000 e o enas toys den tha einai kalos:confused: :lol: :bawl: :bawl: Pikra file oti kai na leme h alhtheia einai pikra:ninja: :bawl:

Ως ένα σημείο έχεις δίκιο. Αλλά ο άνθρωπας που δε θέλει να σκουριάσει....ΔΕ θα σκουριάσει.

astaroth2
18/05/2005, 18:21
Οπως καποιος αλλος εχει πει, "η καθε κοινωνια εχει τους πολιτικους που της αξιζουν"... ετσι και καθε κοινωνια εχει την αστυνομια που της αξιζει. (και ειναι πολυ λογικο γιατι ολοι αυτοι απο αυτη την κοινωνια εχουν προελθει.Δεν ηρθαν απο αλλη χωρα να μπουν στις θεσεις αυτες. Ελληνες ειναι.)

Ας ειναι σωστος ο καθενας σε αυτο που του αναλογει, σε αυτο το λιγο, και η κοινωνια θα αλλαξει αμεσως.Εμεις ειμαστε η κοινωνια.

Αλλα ολοι ειμαστε καλοι να βρισκουμε δικαιολογιες...

του τυπου... "αυτοι δεν μου φερονται σωστα, εγω γιατι να κανω αυτο που πρεπει?" :sad:

DrkAngel
18/05/2005, 19:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR

6.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΕΙ ΤΥΠΟΥΣ ΕΝ ΩΡΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΣΑΡΑΞΕΙ ΟΙ ΠΑΛΙΟΦΑΛΚΟΝΕΡΕΣ ΣΕ ΚΑΦΕΤΕΡΙΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ, ΠΙΝΟΥΝ ΤΑ ΚΑΦΕ ΤΟΥΣ ΚΑΝΑ 3ωρο ΚΑΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΚΙΟΛΑΣ.
ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ:lol:

KONTA STO LIKEIO STO OPOIO PIGENA EIXAME MIA KAFETERIA PU MAZEVOMASTAN OLOI OI KALI PAREA ME TA MIXANAKIA.
EKEI SXEDON KA8E MERA ITA 3 ZITADES OI OPOIOI OPOS AKUGA MIA K KAMIA FORA KA8OMASTAN KONTA TUS EDINAN ANAFORA STON ASIRMATO OTI KANUN PERIPOLIA ENO PINAN KAFE...
ENTOMATAXI EXO APO TIN KAFETERIA SINEXIA FORIVOS APO ZEBRING, SUZES, BADILIKIA K AFTOI STIN KOSMARA TUS...

Asotos
18/05/2005, 22:19
Και έξω,τα ίδια και χειρότερα :


14488

Asotos
18/05/2005, 22:20
και βόρεια


14489

Asotos
18/05/2005, 22:22
και στη γειτονιά μας


14490

Asotos
18/05/2005, 22:23
Τα ίδια και τα ίδια :


14491

Asotos
18/05/2005, 22:25
Συγγνώμη, γελούσα πολύ :


14492

makaronachis
18/05/2005, 23:15
Ωραία,ωραία!

Tigas
19/05/2005, 08:38
Η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΕ ΠΟΤΕ, ΑΠΛΩΣ ΞΕΚΟΥΡΑΣΕΤΑΙ:lol:

ΕΜΑΣ ΜΑΣ ΕΙΧΑΝ ΚΛΕΨΕΙ ΠΡΙΝ 6 ΧΡΟΝΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ , ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΔΙΠΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ ΔΡΟΜΟ ΠΕΡΙΠΟΛΙΚΟ, ΕΞΗΓΟΥΜΕ ΤΙ ΕΙΧΕ ΣΥΜΒΕΙ.
ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΩΝ « ΤΩΡΑ ΕΡΧΟΜΑΣΤΕ ΑΜΕΣΩΣ»
ΑΚΟΜΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΟΙ ΒΟΪΔΟΜΟΥΣΧΑΡΟΙ:sad:

Alexander
19/05/2005, 09:52
Σήμερα κατά τις 9:00 είμαι σταματημένος στο φανάρι για να μπω στο δαχτυλίδι-κόμβο στο Μαρούσι. Επί του κόμβου περνάει σφαίρα Ζητάς και στρίβει για Αττική Οδό προς Μαρκόπουλο μετατοπίζοντας το σώμα του πάνω στη σέλα και καλά...
Ένας μοτοσυκλετιστής που τον ακολουθούσε μέχρι πριν την είσοδο της Αττικής Οδού τον χόρτασε μια μούτζα...

Κανένας
19/05/2005, 10:37
Σήμερα ένας με μηχανή, έριξε κλωτσιά και ανέτρεψε μοτοκινουμενο αστυνομικό που τον κατεδίωκε, γιατί δεν είχε πινακίδα

ο αστυνομικός την γλίτωσε με ελαφρύ τραυματισμό (τον έσωσε το κράνος-φυσικά φόραγε το πουκαμισάκι για προστασία )

Πάλι τρεχάματα βλέπω
:sad:

Tigas
19/05/2005, 12:57
ΩΧ ΩΧ ΘΑ ΜΑΣ ΣΚΙΣΟΥΝ ΕΑΝ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΑΝΕΥ ΚΡΑΝΟΥΣ ΚΑΝΕΝΑ ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟ Η ΚΙΑΤΟ.

Κανένας
19/05/2005, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
ΩΧ ΩΧ ΘΑ ΜΑΣ ΣΚΙΣΟΥΝ ΕΑΝ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΑΝΕΥ ΚΡΑΝΟΥΣ ΚΑΝΕΝΑ ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟ Η ΚΙΑΤΟ.

αυτο ειναι σιγουρο ετσι και αλλοιως

επερσις εγραφαν ολο το καλοκαιρι

bartlal
20/05/2005, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
ΩΧ ΩΧ ΘΑ ΜΑΣ ΣΚΙΣΟΥΝ ΕΑΝ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΑΝΕΥ ΚΡΑΝΟΥΣ ΚΑΝΕΝΑ ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟ Η ΚΙΑΤΟ.


γιατι ωρε τιγκα το κανεις αυτο? (=ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΑΝΕΥ ΚΡΑΝΟΥΣ ΚΑΝΕΝΑ ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟ Η ΚΙΑΤΟ :nono: )... γιατι βρε φιλαρακο? :sick: :wave2:

Rezeguet
20/05/2005, 11:12
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΝΕΝΑΣ
[B]Σήμερα ένας με μηχανή, έριξε κλωτσιά και ανέτρεψε μοτοκινουμενο αστυνομικό που τον κατεδίωκε, γιατί δεν είχε πινακίδα

ο αστυνομικός την γλίτωσε με ελαφρύ τραυματισμό (τον έσωσε το κράνος-φυσικά φόραγε το πουκαμισάκι για προστασία )

Πάλι τρεχάματα βλέπω
[B][QUOTE]

τι εκανε λεει? Κλωτσια? Αυτο μου θυμιζει παιχνιδια PS2 με τα εντουρακια που βγαζουν κατι ροπαλα σε πιστες MX και ριχνουν κλωτσιες μπουνιες κλπ... ρε τι ακουμε. Ο μαλακας θελει φυλακη. Αυτο δεν κανουμε σε κανεναν οδηγο και ειδικα οχι μοτοσυκλετιστη, μπατσο η μη. Μια γερη ξυλια θελει το ατομο και μετα ψωμι και νερο. :evil: :evil: :mad: :mad: :yuck:

rsp
20/05/2005, 12:52
Μια δυο παρτηησεις...Δεν ειναι ολοι οι αστυνομικοι για τα κλαματα, υπαρχουν και αυτοι που προσπαθουν..!! Οταν κανουμε μαλακια ειναι οι δουλεια τους να μας γραφουν και για οσους θυμουντε η παλια φουρνια Ζηταδων ηταν και καλα παιδια και καλα χερια στο τιμονι..Τα πιτσιρικια τ σημερινα ειναι που ειναι... αχρηστα

WWW
28/05/2005, 14:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από koufaloni
Δημοσιος=ΜΑΛΑΚΑΣ...τερμα!

Οτι κανουν, οσοι κανουν, να τους λεμε και ευχαριστω απο πανω γιατι το κανουν απο μονοι τους. Δεν τους ελεγχει κανεις δεν τους υποχρεωνει κανεις, δεν τους απειλει κανεις ... αλλα δεν νομιζω οτι τους πληρωνει οπως θαπρεπε κανεις.Δεν εχουν κινητρα, δεν εχουν συνεπειες δεν εχουν τιποτα...εχουν τη μονημοτητα που σκουριαζει τα παντα, σκουριαζει το μυαλο και το σωμα...και καταληγουν να ειναι οτιναναι μαλακες.Ξανατερμα!

:ZZZ: :ZZZ: :ZZZ:

Αύτη ήταν ίσως η μεγαλύτερη αλήθεια που άκουσα ποτέ από αυτό το Forum. Η μεγαλύτερη αλήθεια για μια μερίδα της κοινωνίας που δεν παράγει τίποτα, είναι εντελώς ανεύθυνη και σε ορισμένες περιπτώσεις ακόμα και καταχρηστική. Γι αυτή την μερίδα της κοινωνίας εργαζόμαστε και πληρώνουμε φόρους. Για να απολαμβάνουν καλύτερη ασφάλεια, καλύτερα ωράρια και μονιμότητα. ΑΚΟΥ ΜΟΝΙΜΟΤΗΤΑ. Ίσως δεν έχουμε ακομα καταλάβει πως μονιμότητα δεν υπάρχει ακόμα και στην ζωή μας, πόσο μάλλον στη δουλειά ...

Όπως και να έχει όμως, ακόμα και αν ταϊζουμε ΡΕΜΠΕΣΚΕΔΕΣ θα πρέπει να προσπαθούμε να επιβιώσουμε. Αυτοί (οι ρεμπεσκέδες) δεν φταίνε σε τίποτα. Έτσι τους έμαθαν. Να είναι με έναν μισθό, να τον παίζουν κάθε μέρα, να σαπίζει η ύπαρξή τους σε αυτό τον κόσμο. Γιατί όταν δεν προσφέρεις τίποτα τότε απλά γίνεσαι ένα τίποτα. Όταν δεν έχεις δραστηριότητα που να την αγαπάς και να παράγεις γι' αυτή τότε σε έφαγε το μαύρο φίδι. Και φτάνεις στα 50 σου και λες "τί έκανα εγώ στην ζωή μου από το να τον παίζω; Τί πρόσφερα ;"

Έτσι γεννάται και η διαφθορά στο Δημόσιο. Στις ΔΟΥ, στις Πολεοδομίες, στα Νοσοκομεία. Αυτοί οι ανεύθυνοι που για να μην πάρουν ευθύνη σε στέλνουν από το ένα στο άλλο γραφείο τα τσακώνουν κιόλας. ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ .-

Και ξέρετε πως την βρίσκουν οι περισσότεροι ? Πως διασκεδάζουν την καθημερινή σαπίλα και μαλακία τους ? Με Gadjets τύπου κινητά και ψηφιακές, με μάλακίες για την μηχανή τους και διάφορα άλλα τέτοια ανούσια.

Επίσης όταν κάποιος απο αυτούς χρειαστεί να εργαστεί στην Υπηρεσία του τότε πολύ απλά ρίχνουν κλήρο ή κρατούν σειρά με ευλάβια του στυλ "Εγώ δούλεψα την προπερασμένη Πέμπτη, τώρα είναι η σειρά του κύριε τάδε".

- Εξίσωση ασφαλιστικών ταμείων,
- Εξίσωση των μισθών,
- Άρση της μονίμότητας,
- Θέσπιση συστημάτων ετήσιας αξιολόγησης,

Διαφορετικα ΑΠΟΛΥΤΕΣ ΙΔΙΩΤΙΚΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ...

(και να φανταστείται πως είμαι και Κουμμουνιστής αλλά δεν πάει άλλο αυτή η ανισότητα)

rd350lc
28/05/2005, 16:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΝΕΝΑΣ
[B]Σήμερα ένας με μηχανή, έριξε κλωτσιά και ανέτρεψε μοτοκινουμενο αστυνομικό που τον κατεδίωκε, γιατί δεν είχε πινακίδα

ο αστυνομικός την γλίτωσε με ελαφρύ τραυματισμό (τον έσωσε το κράνος-φυσικά φόραγε το πουκαμισάκι για προστασία )

Πάλι τρεχάματα βλέπω
[B][QUOTE]

τι εκανε λεει? Κλωτσια? Αυτο μου θυμιζει παιχνιδια PS2 με τα εντουρακια που βγαζουν κατι ροπαλα σε πιστες MX και ριχνουν κλωτσιες μπουνιες κλπ... ρε τι ακουμε. Ο μαλακας θελει φυλακη. Αυτο δεν κανουμε σε κανεναν οδηγο και ειδικα οχι μοτοσυκλετιστη, μπατσο η μη. Μια γερη ξυλια θελει το ατομο και μετα ψωμι και νερο. :evil: :evil: :mad: :mad: :yuck:

ego giati pali exo sto mualo mou kana duo periptoshs pou nomizo oti tha to aksizan???? les na arxiso na ta lupame ta kaimena epeidh tous adikhse h kataramenh koinonia kai phgan kai einan mpatsoi??
les????







MPA................ :hypnotize

ixnilatis
06/06/2005, 08:25
Δεν υπάρχει επάγγελμα που να μην έχει τους καλούς και τις κοπριές του.
Παντού και πάντα τα ίδια!
Έτσι υπάρχουνε καλοί μπάτσοι και κοπριές μπάτσοι.
Όσο για τις αποδοχές...το ασφαλιστικό και λοιπές τέτοιες δικαιολογίες εγώ τουλάχιστον τις ακούω βερεσέ.

Κι εγώ Αξιωματικός στον Στρατό είμαι αλλά δεν βλέπω να γίνονται τέτοιες μ@λ@κίες.

Ολά ξεκινάνε και καταλήγουνε σε αυτό που πάντα με ελαφρά την καρδία λέμε κατάχρηση εξουσίας .

Κάποιος αρχαίος φιλόσοφος είχε πεί:
(σας το παρουσιάζω σε ελεύθερη μετάφραση και όπως το θυμάμαι)

Αυτός που κατέχει εξουσία 3 πράγματα δεν πρέπει ποτέ να λησμονεί.

1. Ότι προέρχεται από ανθρώπους
2. Ότι η εξουσία του δεν είναι ισόβια
3. Ότι κάποτε το άδικο το πληρώνει στο διπλάσιο.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΠΡΩΤΟ:
Είναι στη φύση του ανθρώπου (από τα προϊστορικά χρόνια) να καταχράζεται την εξουσία που του δίνουνε οι πολλοί σε κάποιους λίγους που ξέρει ότι δεν μπορούνε να τον ανατρέψουνε.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΔΕΥΤΕΡΟ:
Άμα εμείς είμαστε σωστοί σε όλα μπορούμε να κάνουμε ΟΛΕΣ τις νόμιμες διαδικασίες για να κάνουμε τον μπάτσο και τον κάθε καραβανά να κάθεται σούζα μπροστά μας. (Ξέρω περίπτωση που μπάτσος κατά τη διάρκεια του ελέγχου έπαιζε με κομπολόϊ μασώντας τσίχλα... του έγινε καταγγελία και την έφαγε)

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΤΡΙΤΟ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ:
Όλα ξεκινάνε από το γεγονός ότι ο άνθρωπος έχει από την φύση του μια τάση να διαφθείρετε και να κάνει μ@μ@κίες, αλλά θα πρέπει να αλλάξουνε τα κριτήρια αξιολόγησης εισαγωγής τέτοιων υπαλλήλων σε τέτοια ευαίσθητα επαγγέλματα.
Κάποτε με ένα κουβά γάλα και ένα τενεκέ λάδι γινόσουνα αστυνομικός και στρατιωτικός (ενίοτε και τώρα).
Άμα αλλάξουνε τον τρόπο εισαγωγής και κυρίως τα ΠΡΟΣΟΝΤΑ των υποψηφίων, τότε να δείτε πως θα αλλάξουνε τα ''πράγματα''.

arxaios
06/06/2005, 10:48
Προς τους WWW και koufaloni .......................
Μάγκες αφήστε τις γενικότητες και τους αφορισμούς και πάνω απ'όλα προσέχετε λίγο την γλώσσα σας, γιατί υπάρχουν παντού καλοί και κακοί και επειδή δεν αρέσει σε κανέναν να τον βρίζουν και να του κολλάνε ταμπέλες με την ευκολία που εσείς το κάνετε...........
ΑΝΤΕ ΜΗΝ ΤΑ ΑΚΟΥΣΕΤΕ ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΑ :evil: :evil: :evil:

SF
06/06/2005, 14:06
To ότι παντού υπάρχουν καλοί και κακοί, καθαροί και κοπριές κλπ είναι μια παρατήρηση που δεν κολλάει εδώ. Γιατι?

Γιατί η Αστυνομία δεν είναι μαγαζί ούτε παρεούλα. Είναι "εξουσία", δηλαδή "αρχή" "θεσπισμένη" από το σύνταγμα. Και για να το τραβήξουμε λίγο, θεσπισμένη από εμάς τους ίδιους.

Κάθε χαρακτηρισμός υπέρ ή κατά της Αστυνομίας, αφορά φυσικά την ίδια την αρχή, ΟΧΙ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΑΠΑΡΤΙΖΟΥΝ. Διότι απλώς δεν υπάρχουν. ΕΙΝΑΙ ΟΡΓΑΝΑ, όχι άτομα (με τη συνταγματική έννοια πάντα). Άρα, κατ'αρχάς είναι μέγα σφάλμα να προσωποποιούμε. Σε προσωπικό επίπεδο, ο θεσμός προβλέπει τις απαραίτητες διαδικασίες και μηχανισμούς, για επίλυση κάθε εσωτερικής "παραφωνίας".

Και συνεπώς, εφόσον κάποιος διαπιστώνει κάτι αρνητικό για την αστυνομία (ή οποιονδήποτε θεσμό-όργανο του κράτους), μπορεί να λέει ό,τι θέλει. ΠΟΣΟ μάλλον όταν μιλάμε για υπηρεσία που την πληρώνει αδρά από την τσέπη του.

ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΦΑΛΜΑ (και απόλυτη έλλειψη επαγγελματισμού - πλέον σύνηθες) κάποιος αστυνομικός να το παίρνει προσωπικά!

Συμφωνώ κι εγώ απόλυτα με τον κουφαλόνι, χωρίς να έχω ίχνος αναρχοαυτόνομης φιλοσοφίας μέσα μου. Οι αστυνόμοι έγιναν έτσι όπως τους περιγράφει, γιατί ο θεσμός ο ίδιος τους άφησε. Το σφάλμα αυτό συνεχίζει να ανήκει στην ίδια την Αστυνομία. Οι ταμπέλες δεν βγαίνουν ΚΑΘΟΛΟΥ εύκολα σε πληροφορώ. Βγαίνουν μετά από πολλά χρόνια συνύπαρξης και συναναστροφής με την ΕΛΑΣ, μετά από πολλά περιστατικά (από 1ο, 2ο και 3ο χέρι), καθώς και μετά από τη σύγκριση με την επαφή με αστυνομίες του εξωτερικού (Ιταλία, Ελβετία, Γαλλία, Αγγλία, Η.Π.Α. για μένα).

Kανονικά δε θα έπρεπε να κακοχαρακτηρίζουμε την ίδια την ΕΛΑΣ, μιας και απλώς αποτελεί το "χέρι" του αξιοσέβαστου (μπρρ) κοινοβουλίου μας. Αλλά ο πολίτης επιτρέπεται να σκέφτεται απλά, και να παραπονιέται απευθείας σε αυτόν που βλέπει ότι τον αδικεί άμεσα, μπροστά τα μάτια του, χωρίς ντροπή.

Όπως οι οδηγοί που πλακώνονται στο ξύλο μεταξύ τους, γιατί δεν έχουν μπροστά τους ούτε τον τροχονόμο (που λείπει, ούτε τις τεχνικές υπηρεσίες που δεν έχουν κάνει διαγράμμιση-σήμανση-σηματοδότηση, ούτε τα όργανα που ελέγχουν τους παραπάνω που δεν έκαναν πότε σωστά τη δουλειά τους). Να μη το τραβήξω ως το κοινοβούλιο πάλι ε?... Και πάλι πίσω σε ΜΕΝΑ, το συστατικό της δημοκρατίας...

Οπως πολύ δυνατά φώναξε ο κυρ. αρχιφύλακας πριν αρκετά χρόνια στην Πανεπιστημίου, ενώ κατέβαινα πεζός και είχε γίνει μια κόμπλα: "Πρώτα ο θεός, μετά η αστυνομία, και μετά ο υπόλοιπος λαός"!!!

Αρχαίε, throw everything you've got...! :D

arxaios
06/06/2005, 23:26
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΣ !!!!!!!!!!
ΕΙΜΑΙ ΟΜΩΣ ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΑΦΟΡΙΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΕΥΣΕΙΣ ΤΟΥ ΣΤΥΛ "ΔΗΜΟΣΙΟΣ = ΜΑΛΑΚΑΣ" ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ o koufaloni ΚΑΙ ο www :mad: :mad: :mad:
SF ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΚΑΛΑ .........
ΑΝΤΕ ΜΠΡΑΒΟ !!!

SF
07/06/2005, 00:09
Έγραψα κάπου ότι είσαι αστυνομικός?!!:confused:

AFTER
07/06/2005, 00:21
Αρχαιε μπορει εσυ να εισαι σωστος οπως λες,ομως δεν παυει ο τομεας αυτος να βρωμαει,οπως βρωμαει και καθε τι που εχει σχεση σε αυτον τον τοπο με το εμποριο,που ειναι ο τομεας μου!
Μπορει εγω να θελω να ειμαι σωστος επαγγελματιας,ομως κατα κανονα ο εμπορος να βγαλει λεφτα θελει,και αν θελει να σε χτυπησει οικονομικα αυτο θα κανει!

Παιδια που σπουδασαμε μαζι,μου λενε ''εγω θελω να μπω στο δημοσιο,να παιρνω τα στανταρντ λεφτα,να τα ξυνω και να μην με κουναει κανεις απο την θεση μου''
Το 99% των περιπτωσεων αυτο θελουν και οσοι δεν θελουν αυτο αναγκαζονται να κανουν!

Και για να μην νομιζεις οτι δικαιολογω κανεναν,αν θες να μιλησουμε για το θεμα των διακοπων που περνουν οι δημοσιοι υπαλληλοι,για τις αδειες,για το τι απεργιες κανουν χωρις να τους ''κοψει'' κανενας,για το οτι κανεις δεν δουλευει Σαββατο(εκτος υπηρεσιων προστασιας,πυροσβεστες κτλ.),για το 3 μηνες το χρονο ξυσιματος απο τους καθηγητες....,για το οτι αναγκαζεσαι να πηγαινεις με τα νερα τους στις δημοσιες υπηρεσιες που ΕΣΥ πληρωνεις,θες να πω κι αλλα!

Αληθεια στις 12 μαιου δουλευες?
Κοιτα να δεις,εγω ΝΑΙ!!!
Γιατι αν δεν δουλευα στις 12,δεν θα δουλευα και στις 13,14,15.....

Lupo
07/06/2005, 08:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
..........
........Οι αστυνόμοι έγιναν έτσι όπως τους περιγράφει, γιατί ο θεσμός ο ίδιος τους άφησε.
............

Συμφωνώ απόλυτα.
Μία διόρθωση: Δεν τους "άφησε", αλλά τους το "επέβαλε".
Από κει και πέρα, ο βαθμός που έχουν μέσα στην υπηρεσία και η εξέλιξη τους στις προαγωγές, είναι άμεσα συναρτώμενος με το πόσο προσαρμόστηκαν σ'αυτό τον τρόπο συμπεριφοράς που τους επεβλήθει.

Όσο περισσότερο γίνετε αυτό που οι πολίτες απεχθάνοντε και όσο κινείτε όπως κινούντε και τα γρανάζια, τόσο περισσότερο ανεβαίνει.
Αλλιώς, παραμένει στην τροχαία κάποιας περιοχής, μέχρι να "βάλει μυαλο" και να αποδειχθεί "άξιος"

WWW
07/06/2005, 09:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Προς τους WWW και koufaloni .......................
Μάγκες αφήστε τις γενικότητες και τους αφορισμούς και πάνω απ'όλα προσέχετε λίγο την γλώσσα σας, γιατί υπάρχουν παντού καλοί και κακοί και επειδή δεν αρέσει σε κανέναν να τον βρίζουν και να του κολλάνε ταμπέλες με την ευκολία που εσείς το κάνετε...........
ΑΝΤΕ ΜΗΝ ΤΑ ΑΚΟΥΣΕΤΕ ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΑ :evil: :evil: :evil:

O WWW δεν είπε ΜΑΛΑΚΑΣ αλλά τεμπέλης. Άς μην κοροΐδευόμαστε κύριοι. Όλοι οι Ιδιωτικοί και μη υπάλληλοι γνωρίζουμε πολύ καλά τι συμβαίνει στον χώρο του Δημοσίου. Μα όλοι. Και δεν μιλώ για την Αστυνομία γιατί είναι ίσως από τις λίγες Υπηρεσίες που προσπαθούν να τηρήξουν την Τάξη παράγοντας έτσι ένα στοιχειώθες αλλά σημαντικό Έργο με βάση τις δυνατότητές της ...

Για πάμε όμως στην Δημόσια Υγεία, στην Δημόσια Παιδεία και σε όλες τις άλλες Δημόσιες επιχειρήσεις "Κοινής Ωφελείας" :lol: :lol: :lol:

Και στην Τελική ξέρεις κάτι φίλε. ΟΙ ΤΕΜΠΛΕΧΑΝΑΔΕΣ καλά κάνουν. Είπαμε πως δεν φταίνε αυτοί.

Καιρός όμως φέρνει τα λάχανα καιρός τα παραπούλια.
Δηλαδή όλοι εμείς που εργαζόμαστε στα τα σκυλιά και απολαμβάνουμε λιγότερα (όχι επειδή μας τα δίδουν τα λίγα οι εργοδότες αλλά επειδή οι Συλλογικές Συμβάσεις το αναγράφουν) είναι ΔΙΚΑΙΟ ΚΥΡΙΕ ?

Τί να μου πει εμένα δηλαδή ο κάθε ΤΕΜΠΕΛΗΣ, ο κάθε ΧΑΡΑΟΦΑΗΣ, ο ΚΑΘΕ ΡΕΜΠΕΣΚΕΣ που δουλεύω 60 ώρες την εβδομάδα. ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ? ΟΙ ΗΜΙΑΡΓΕΙΕΣ ΤΗΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ ΠΟΥ ΣΧΟΛΑΝΕ ΣΤΙΣ 12.30. Ή ΜΗΠΩΣ ΟΙ ΑΓΡΑΦΕΣ ΑΔΕΙΕΣ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΝ. Η ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΧΤΥΠΗΜΑ ΤΗΣ ΚΑΡΤΑΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΑΛΛΟΙ ?

Και η χειρότερη αποχαύνωση βρίσκεται στις ΝΟΜΑΡΧΙΕΣ και στους ΔΗΜΟΥΣ.

Τί να πω. Ο κοσμάκης ξέρει πολύ καλά τι ρόλο βαράει αυτή η παρασιτίζουσα κοινωνική Τάξη. Και θα πάρουν ΕΦΑΠΑΞ, θα πάρουν Σύνταξη του Δημοσίου, θα απολαμβάνουν καλύτερη Ασφάλιση.

Είμαι Γεωπόνος και ασχολούμε με τις Ευρωπαϊκές Σταθερές Ύδατος και Θρεπτικών Μονάδων για την Γεωργία. Εδώ και 5 χρόνια έχει καταστεί υποχρεωτικό από την ΕΕ να καθοριστούν από τις Εκάστοτε Νομαρχίες (Διευθύνσεις Γεωργίας) οι σταθερές αυτές για κάθε καλλιέργεια. Όταν τις ζήτησα δεν ήξερε κανένας στην Νομαρχία Ηλείας και Αχαΐας για τί πράγμα μιλούσα. Τους έδωσα την Υπουργική Απόφαση που τους Υποχρεωνει να το κάνουν (η οποία τους είχε κοινοποιηθεί) καθώς και την Ευρωπαϊκή Απόφαση από την Επίσημη Εφημερίδα των Ευρωπαϊκών Κοινωτήτων. ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ:
Δ/ΝΤΗΣ: "Αν θέλετε φτιάχτε εσείς όποιες Σταθερές σας αρκούν ως επιχείρηση και κοινοποιήστε τες μας να τις επικυρώσουμε" !!!!

Αυτό είναι ένα τυπικό παράδειγμα ΑΔΙΑΦΟΡΙΑΣ δικής τους και ΜΑΛΑΚΙΑΣ δικής μας που τους ανεχόμαστε.

ΦΑΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΦΡΟΥΤΑ ΚΑΙ ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΜΕ ΣΚΕΤΑ ΛΙΠΑΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΚΑΤΑ ΚΑΙ ΦΑΡΜΑΚΑ ΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ. ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΙΜΗΣΜΕΝΟΙ, ΟΡΘΙΑ ΦΥΤΑ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΑΔΡΑ ΤΑ ΤΡΩΝΕ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΚΥΡΙΕ ΜΟΥ.

Αυτό είναι το Δημόσιο. Ανεύθυνο. Αυτοί θα πεθάνουν και θα είναι ΜΟΝΙΜΟΙ από τον τάφο τους. Οι ζωντανοί νεκροί που δεν αναλαμβάνουν καμία ευθύνη, που ζουν για να έρθει η Παρασκευή.

Α και μην ξεχάσω. Πάντα έχουν 1 - 2 μαλάκες σε κάθε Υπηρεσία που δουλεύουν για όλους τους άλλους. Δεν πιστεύω να είσαι εσύ ένας από αυτούς και να αντιδράς έτσι γιατί τότε έχεις δίκιο.

rd350lc
07/06/2005, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από WWW
O WWW δεν είπε ΜΑΛΑΚΑΣ αλλά τεμπέλης. Άς μην κοροΐδευόμαστε κύριοι. Όλοι οι Ιδιωτικοί και μη υπάλληλοι γνωρίζουμε πολύ καλά τι συμβαίνει στον χώρο του Δημοσίου. Μα όλοι. Και δεν μιλώ για την Αστυνομία γιατί είναι ίσως από τις λίγες Υπηρεσίες που προσπαθούν να τηρήξουν την Τάξη παράγοντας έτσι ένα στοιχειώθες αλλά σημαντικό Έργο με βάση τις δυνατότητές της ...

Για πάμε όμως στην Δημόσια Υγεία, στην Δημόσια Παιδεία και σε όλες τις άλλες Δημόσιες επιχειρήσεις "Κοινής Ωφελείας" :lol: :lol: :lol:

Και στην Τελική ξέρεις κάτι φίλε. ΟΙ ΤΕΜΠΛΕΧΑΝΑΔΕΣ καλά κάνουν. Είπαμε πως δεν φταίνε αυτοί.

Καιρός όμως φέρνει τα λάχανα καιρός τα παραπούλια.
Δηλαδή όλοι εμείς που εργαζόμαστε στα τα σκυλιά και απολαμβάνουμε λιγότερα (όχι επειδή μας τα δίδουν τα λίγα οι εργοδότες αλλά επειδή οι Συλλογικές Συμβάσεις το αναγράφουν) είναι ΔΙΚΑΙΟ ΚΥΡΙΕ ?

Τί να μου πει εμένα δηλαδή ο κάθε ΤΕΜΠΕΛΗΣ, ο κάθε ΧΑΡΑΟΦΑΗΣ, ο ΚΑΘΕ ΡΕΜΠΕΣΚΕΣ που δουλεύω 60 ώρες την εβδομάδα. ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ? ΟΙ ΗΜΙΑΡΓΕΙΕΣ ΤΗΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ ΠΟΥ ΣΧΟΛΑΝΕ ΣΤΙΣ 12.30. Ή ΜΗΠΩΣ ΟΙ ΑΓΡΑΦΕΣ ΑΔΕΙΕΣ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΝ. Η ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΧΤΥΠΗΜΑ ΤΗΣ ΚΑΡΤΑΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΑΛΛΟΙ ?

Και η χειρότερη αποχαύνωση βρίσκεται στις ΝΟΜΑΡΧΙΕΣ και στους ΔΗΜΟΥΣ.

Τί να πω. Ο κοσμάκης ξέρει πολύ καλά τι ρόλο βαράει αυτή η παρασιτίζουσα κοινωνική Τάξη. Και θα πάρουν ΕΦΑΠΑΞ, θα πάρουν Σύνταξη του Δημοσίου, θα απολαμβάνουν καλύτερη Ασφάλιση.

Είμαι Γεωπόνος και ασχολούμε με τις Ευρωπαϊκές Σταθερές Ύδατος και Θρεπτικών Μονάδων για την Γεωργία. Εδώ και 5 χρόνια έχει καταστεί υποχρεωτικό από την ΕΕ να καθοριστούν από τις Εκάστοτε Νομαρχίες (Διευθύνσεις Γεωργίας) οι σταθερές αυτές για κάθε καλλιέργεια. Όταν τις ζήτησα δεν ήξερε κανένας στην Νομαρχία Ηλείας και Αχαΐας για τί πράγμα μιλούσα. Τους έδωσα την Υπουργική Απόφαση που τους Υποχρεωνει να το κάνουν (η οποία τους είχε κοινοποιηθεί) καθώς και την Ευρωπαϊκή Απόφαση από την Επίσημη Εφημερίδα των Ευρωπαϊκών Κοινωτήτων. ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ:
Δ/ΝΤΗΣ: "Αν θέλετε φτιάχτε εσείς όποιες Σταθερές σας αρκούν ως επιχείρηση και κοινοποιήστε τες μας να τις επικυρώσουμε" !!!!

Αυτό είναι ένα τυπικό παράδειγμα ΑΔΙΑΦΟΡΙΑΣ δικής τους και ΜΑΛΑΚΙΑΣ δικής μας που τους ανεχόμαστε.

ΦΑΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΦΡΟΥΤΑ ΚΑΙ ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΜΕ ΣΚΕΤΑ ΛΙΠΑΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΚΑΤΑ ΚΑΙ ΦΑΡΜΑΚΑ ΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ. ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΙΜΗΣΜΕΝΟΙ, ΟΡΘΙΑ ΦΥΤΑ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΑΔΡΑ ΤΑ ΤΡΩΝΕ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΚΥΡΙΕ ΜΟΥ.

Αυτό είναι το Δημόσιο. Ανεύθυνο. Αυτοί θα πεθάνουν και θα είναι ΜΟΝΙΜΟΙ από τον τάφο τους. Οι ζωντανοί νεκροί που δεν αναλαμβάνουν καμία ευθύνη, που ζουν για να έρθει η Παρασκευή.

Α και μην ξεχάσω. Πάντα έχουν 1 - 2 μαλάκες σε κάθε Υπηρεσία που δουλεύουν για όλους τους άλλους. Δεν πιστεύω να είσαι εσύ ένας από αυτούς και να αντιδράς έτσι γιατί τότε έχεις δίκιο.


sunadelfe mhn ta perneis...etsi einai h katastash..... an kai me exeis mperdepsei ligo otan les ασχολούμε με τις Ευρωπαϊκές Σταθερές Ύδατος και Θρεπτικών Μονάδων για την Γεωργία dhladh pou douleueis??? sto upourgeio georgias h kaneis meletes, programata ktl???
oso gia to ΦΑΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΦΡΟΥΤΑ ΚΑΙ ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΜΕ ΣΚΕΤΑ ΛΙΠΑΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΚΑΤΑ ΚΑΙ ΦΑΡΜΑΚΑ ΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ mhn petas tetoia giati polloi apo mas sthrizonte se auta kai se kamia periptosh den theloun na ginoun kleftes.....
kai telos nomizo oti bgazeis mia pikria, sto kato kato kai esu aurio mporei na eisai autos pou tha douleuei se ena dhmo h nomarxia kai mhn eisai kai toso sigouros oti den tha kaneis auta pou shmera aforizeis.
:wave2:

WWW
07/06/2005, 16:33
Όχι φίλε είμαι πειραματιστής σε ιδιωτική Επιχείρηση και ταυτόχρονα τηρώ συστήματα Ολοκληρωμένης Διαχείρισης της Παραγωγής (AGRO 2.1-2.2) καθώς και Πιστοποιημένα Συστήματα Εφαρμογής Ορθής Γεωργικής Πρακτικής EUREPGAP σε 6 Ομάδες Παραγωγών.

Για να είναι εφαρμόσιμα όλα αυτά τα συστήματα απαιτούν τις λεγόμενες Σταθερές που θα πρέπει να έχουν ορισθεί από τις εκάστοτε Νομαρχίες. Αυτές αποσκοπούν στην διαφύλαξη των φυσικών πόρων από κατασπατάληση νερού, στην προστασία του υδροφόρου ορίζοντα από αλόγιστη χρήση λιπαντικών μονάδων (δες νιτρικά) κλπ.

Με κοίταζαν σαν κινέζο φίλε όταν τους παρέδωσα την Υπουργική Απόφαση αλλά και την Ευρωπαϊκή οδήγία. Με κοίταζαν σαν Κινέζο για κάτι που το είχαν πάρει στα χέρια τους αλλά ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΝ.

Και δεν φτάνει αυτό αλλα μου είπαν ουσιαστικά κάνε εσύ τη δουλειά και φέρε να την σφραγίσουμε. Κι εγώ ως ιδιώτης Γεωπόνος (που Νόμιμα Εκπροσωπώ την εταιρεία ΑΕ στην οποία Εργάζομαι) φυσικά θα έβαζα ό,τι μου άρεσε με βάση τα Προγράμματα Φυτοπροστασίας και θρέψης που μας βολεύουν. Κι αυτοί θα το σφράγγιζαν κανονικά και θα το υπέγραφαν ...


Αυτά τα ρεμάλια λοιπόν, που δεν σέβονται ούτε την ανθρώπινη φύση τους, αυτά τα αίσχη της καρέκλας και της ανευθυνότητας δεν έχουν κάνει τίποτα γι αυτό και η χώρα βρίσκεται εκτεθιμένη χωρίς τα στοιχειώδη και μάλιστα ΕΠΙΒΕΒΛΗΜΕΝΑ ΜΕ ΘΕΣΜΟΥΣ που συντελούν μια οργανωμένη παραγωγή και μια οργανωμένη Αγροτική Πολιτική.

Μας επισκέφθηκαν από τον UKAS και ζήτησαν τις σταθερές αυτές. Μόλις άκουσαν πως δεν υπάρχουν έβαλαν τα γέλια. 5 - 6 Ρεμπεσκέδες λοιπόν μας διασύρουν ένώ ταυτόχρονα μειώνουν τη εξαγώγιμη δυναμική μια τεράστειας γκάμας από ποιοτικά προϊόντα.

Μου ζητούν συστήματα διασφάλισης ποιότητας στα προϊόντα που εξάγω (Καρπούζι, Πεπόνι, Μαρούλι,). Τί κι αν τα έκανα τα συστήματα αυτά όταν απουσιάζει ο κορμός των σταθερών ? Τί να πω εγώ στον Γερμανό ή τον Άγγλο ή τον Ελβετό που τα εφαρμόζουν εδώ και 10 χρόνια, όταν θα έρθει να με επισκεφθεί - μια κι έχει το δικαίωμα - και θα ζητήσει καλλιεργητικά δεδομένα ?

Για πέσμου εσύ γιατί εγώ με τους ξεβράκωτους στο μυαλό, με αυτά τα καθιζήματα της ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ που τα ταϊζουμε επειδή είχαν ΜΠΑΡΜΠΑ ΣΤΗΝ ΚΟΡΩΝΗ δεν μπορώ να βγάλω άκρη.

Και είμαι σκληρός γιατί πρόκειται για την δυναμική της χώρας, για την διαφύλαξη του περιβάλλοντος και κυρίως για την ΥΓΕΙΑ ΤΟΥ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ.

Τί να μου πει τώρα ο ΜΠΑΤΣΟΣ εμένα ? Αυτό που έγραψε πρίν :
"ΑΝΤΕ ΜΗΝ ΤΑ ΑΚΟΥΣΕΤΕ ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΑ "

Όταν κάνω 100 περίπου νταλίκες Καρπούζι στην Ιταλία και βρίσκομαι με την πλάτη στον τοίχο να μου τα γυρίσουν πίσω θα φωνάξω αυτόν με το περιπόλικό του να τα ΦΑΕΙ όπως κάνουν οι ζήτουλες οι συνάδελφοί του στους Δρόμους και ζητάνε από τους Οδηγούς μας 5-5 τα καρπούζια και τα πεπόνια.

Άντεμέχρι την Ιταλία μπορώ να τα στείλω γιατί στην Γερμανία και κυρίως στην Ελβετία θα μου ζητήσουν δεδομένα σίγουρα. Άντε τότε καθάρισε.

Αυτό που ανέφερα είναι ένα τυπικό αντιπροσωπευτικό παράδειγμα που αφορά τον χώρο της Γεωργίας και του Εμπορίου. Παντού σε όλες τις δραστηριότητες, όπου χρειάζονται αποφάσεις γίνεται ακριβώς το ΙΔΙΟ .-

Δυστηχώς φίλε ...
Αυτοί οι ΑΘΛΙΟΙ ΤΟΥ ΟΥΓΚΟ ζούν ανάμεσά μας :alien: :alien: :alien:

WWW
08/06/2005, 00:19
Παρέληψα επίσης να πω πως αν κι έχω τα τυπικά προσόντα (εκτός του Πτυχίου και Διδακροτικό στις ασθένειες του ξύλου της αμπέλου από το UC-Davis ποτέ μα ποτέ μα ποτέ ΔΕΝ ΘΑ ΒΡΕΘΩ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΟΥΤΕ ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΡΕΜΠΕΣΚΕΣ ΝΑ ΓΙΝΩ.

Πρίν φύγω για την Καλιφόρνια έκανα ΕΝΑ ΚΑΡΟ ΟΝΕΙΡΑ. Περίμενα διαφορετική κατάσταση στην χώρα μου. Εκεί υπήρχε το ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ ΟΝΕΙΡΟ το οποίο μόνο όνειρο έμεινε.

ΕΔΩ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΟΝΕΙΡΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΑΣ ΝΑ ΤΡΟΥΠΩΣΕΙ ΣΤΟΝ ΔΗΜΟ ...

Τί κρίμα. Και δεν μιλώ σε ακαδημαΐκό επίπεδο. Φυσικά αυτοί βρίσκονται τουλάχιστον 2 αιώνες πιο μπροστά (πχ γονιδιακή επίκτητη μετάδοση κλπ). Εδώ δυστηχώς τα περισσότερα Κατ/τα περιμένουν να ζήσουν μόνο από το Φάρμακο. Αυτό είναι πολύ κακό, επισφαλές (τεράστεια φέσια, πολλές επιταγές) και ανθυγειινό. Επίσης δεν έχει μέλλον γιατί η γενετική μηχανική είναι πλέον παρούσα και θα λύσει εντελώς ζητήματα φυτοπροστασίας.

Επίσης μόνο η καθετοποιημένη δομή σε τέτοιες επιχειρήσεις θα μπορέσει να αποφέρει Κέρδη,
Μετην κατάντια της διάθεσης των Γεωργικών προΐόντων περάσαμε στην Συμβολαιακή Γεωργία. Πλέον πολλοί παραγωγοί καλλιεργούν για τα δικά μας Συσκευαστήρια με Συμβόλαιο Παροχής Υπηρεσιών εξασφαλίζοντας σταθερό μισθό και διάθεση για τα προϊόντα τους.

Και μέσα σε τέτοιες καινοτομίες που στο εξωτερικό γίνονται τουλάχιστον εδώ και 10 χρόνια έρχεται ο ξετσίπωτος, ο άσχετος, ο ανεύθυνος ο κος ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟΣ και ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΑΡΓΙΑ όχι μόνο να μην θέλει να βοηθήσει αλλά να αποτελεί και ΤΡΟΧΟΠΕΔΗ σε όσους εργάζονται και παράγουν Έργο. Στην δική μας επιχείρηση εργαζόμαστε 10 Γεωπόνοι και 72 υπάλληλοι. ΟΛΟΙ ΕΜΕΙΣ ΤΡΩΜΕ ΨΩΜΑΚΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ φίλε και δίνουμε τον καλύτερό μας εαυτό. Και ο ΤΕΛΕΙΩΜΕΝΟΣ του Δημοσίου αδυνατεί να συντάξει ένα απλό χαρτί με 2 - 3 πράγματα τα οποία υποχρεούτε να κάνει όπως αυτό που λέγαμε πριν.

Τέλος. Εφόσον αυτοί δεν παράγουν δεν θα πρέπει και κανείς άλλος να το κάνει.

Α Π Ε Λ Π Ι Σ Ι Α κυρίες και κύριοι γιατί αν κι έχοντας Κουμμουνιστικές καταβολές πλέον με ασφάλεια μπορώ να πω πως ή λεγόμενη ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ, η ξακουστή ΑΛΛΑΓΗ κατέληξε στην ΔΙΑΦΘΟΡΑ, στη ΣΑΠΙΛΑ, στο ΑΡΑΛΙΚΙ, στην ΑΝΕΥΘΥΝΟΤΗΤΑ. Κρίμα. Πλέον επανάσταση θα είναι να αλλάξει αυτό που ονομάζεται σήμερα Κράτος και είναι:
- Ο μπάτσος που τα παίρνει (και όχι μόνο Καρπούζια και πεπόνια)
- Ο Γιατρός που για να σε χειρουργήσει στα ζητάει,
- Ο πολεοδόμος που για να μην σου αργήσει την άδεια τα παίρνει,
- Ο εφοριακός που για να μην εφαρμόσει την διάταξη του 1932 περί διαφυγόντων κερδών τα παίρνει,
- Ο Δημοτικός και Νομαρχιακός Υπάλληλος όπου εκείνοι (με εξάίρεση τους Οδοκαθαριστές) δεν ξέρουν τί έχουν να κάνουν την ημέρα που πάνε για δουλειά.
- Τα κόμματα που ένα ένα περνούν από τα γραφεία μας για ενίσχυση προ των εκλόγών,
- Οι Υπάλληλοι στον ΟΣΕ που όταν τους πας δέμα σε στραβοκοιτάζουν επειδή τους ξύπνησες,
-Τα ΕΛΤΑ που χάνουν τα Συστημένα με τις πιστωτικές Κάρτες,
- Οι Τράπεζες που χωρίς έλεγχο εφαρμόζουν με μικρά γράμματα ό,τι γουστάρουν,
_ Η Ολυμπιακή που κατέληξε θετή μητέρα όλων των δικών μας παιδιών.
- Οι ΔΕΚΟ που έγιναν μητέρες επίσης όπως και η Ολυμπιακή,
- Τα Δημόσια Έργα που είναι σαφώς κατώτερης ποιότητας από τα Ευρωπαΐκα αν και στοίχησαν 2 φορές επάνω.
- Οι συμβασιούχοι που όταν το Δημόσιο ζητήσει τις υπηρεσίες τους προσωρινά τότε μετά κλείνουν τους Δρόμους και ζητούν ΜΟΝΙΜΟΤΗΤΑ !!!!
- Ο Κόκκαλης. ο Βαρδυνογιάννης, Ο Μπόμπολας, Ο Αλαφούζος και όλοι οι υπόλοιποι Κρατικοδίαιτοι,
- Εγώ κι εσείς κι όλοι μας που σφίγκουμε το ζωνάρι, κλέινουμε τα μάτια και προσπαθούμε να επιβιώσουμε μέσα στο ΚΡΑΤΟΣ των Ρεμπεσκέδων με το ΟΝΕΙΡΟ μήπως κάποια μέρα και το δικό μας παιδί ΔΙΟΡΙΣΤΕΙ εκεί (GREEK DREAM).


Πείτε λοιπόν του ΜΠΑΤΣΟΥ να παίξει με το Gadjet που αγόρασε με δόσεις των 90 μηνών, να πάρει κι έναν ΓΚΑΣΜΑ να τα ξήσει (γιατί η τσουγκράνα αφήνει κενά και δεν ξύνει καλά) και να πάει στην ευχή της Παναγίας επιτέλους. ΤΟ ΡΕΤΑΛΙ ...
:sad:

SF
08/06/2005, 10:51
WWW σε καταλαβαίνω απόλυτα, γιατί μάλλον πάσχουμε από το ίδιο σύνδρομο: "Είμαι ευαισθητοποιημένος σε πολλά θέματα και είχα την ατυχία να είμαι έλληνας και να πάω στο εξωτερικό... και μετά να γυρίσω πίσω!"

Το κόβω για ανίατη ασθένια που θα μας μαμήσει τη ζωή! Ή που θα μας στείλει σε κανένα ίδρυμα. Ή που θα μας στείλει φυλακή. Γιατί μια μέρα θα γίνει το ...κρακ και κάποιος θα την πληρώσει άσχημα.

Αρχαίε get over it, γιατί είτε είσαι ο χειρότερος, είτε ο απολύτως καλύτερος εργαζόμενος της χώρας (δημόσιος και μη)... το θέμα μας δεν αλλάζει. Ούτε η εικόνα της χώρας αλλάζει, ούτε του δημοσίου ειδικότερα. Δεν είσαι εσύ το θέμα, ούτε οι συνάδελφοί σου, ούτε καθένας δημόσιος υπάλληλος ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ.

Αν είναι να το πάρεις προσωπικά, τότε κάνε μου προσωπική χάρη και δείρε τους τεμπέληδες και ευθυνόφοβους γύρω σου, γιατί ακόμα κι όταν είμαι άνεργος... πληρώνω τον μισθό τους!!!!!!


---


O μπάτσος by the way δε μπορεί αυτή τη στιγμή να πάει για καζμά γιατί λαγοκοιμάται χυμένος στο κάθισμα του Xsara, με το κεφάλι να αστράφτει πραγματικά από το πολύ ζελέ και με το ένα χέρι να περισσεύει έξω λες και σ'αυτό εφαρμόζεται ειδική ενισχυμένη περίπτωση του νόμου του Newton. H φράπα είναι ευτυχώς στο cup holder (τα Sunny δεν είχαν) και η ζώνη ασφαλείας περασμένη πίσω από το κάθισμα (φυσικά) για να δίνει το σωστό παράδειγμα στον πολίτη.

Lupo
08/06/2005, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
WWW σε καταλαβαίνω απόλυτα, γιατί μάλλον πάσχουμε από το ίδιο σύνδρομο: "Είμαι ευαισθητοποιημένος σε πολλά θέματα και είχα την ατυχία να είμαι έλληνας και να πάω στο εξωτερικό... και μετά να γυρίσω πίσω!"

Το κόβω για ανίατη ασθένια που θα μας μαμήσει τη ζωή! Ή που θα μας στείλει σε κανένα ίδρυμα. Ή που θα μας στείλει φυλακή. Γιατί μια μέρα θα γίνει το ...κρακ και κάποιος θα την πληρώσει άσχημα.

Αρχαίε get over it, γιατί είτε είσαι ο χειρότερος, είτε ο απολύτως καλύτερος εργαζόμενος της χώρας (δημόσιος και μη)... το θέμα μας δεν αλλάζει. Ούτε η εικόνα της χώρας αλλάζει, ούτε του δημοσίου ειδικότερα. Δεν είσαι εσύ το θέμα, ούτε οι συνάδελφοί σου, ούτε καθένας δημόσιος υπάλληλος ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ.

Αν είναι να το πάρεις προσωπικά, τότε κάνε μου προσωπική χάρη και δείρε τους τεμπέληδες και ευθυνόφοβους γύρω σου, γιατί ακόμα κι όταν είμαι άνεργος... πληρώνω τον μισθό τους!!!!!!

......................................



ΟΛΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


16358

dez
08/06/2005, 12:29
to WWW:

R-E-S-P-E-C-T

rd350lc
08/06/2005, 14:12
.....................:beer:

Lupo
08/06/2005, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από WWW



...................




Το μόνο που έχω να πώ είναι.......



+1


16370

alex14
08/06/2005, 15:05
to WWW


16373

arxaios
08/06/2005, 21:29
Συνεχίζετε μάλλον ή να μην καταλαβαίνετε ή να μην διαβάζετε τι ΑΚΡΙΒΩΣ γράφω....
Το ότι το δημόσιο είναι ΜΠΟΥΡΔΕ........ το γνωρίζουμε όλοι και κανείς δεν έχει αντίρηση σε αυτό. Όμως ΞΑΝΑΛΕΩ δεν είναι όλοι οι εργαζόμενοι όλα αυτά τα χαριτωμένα που τους καταλογίζετε. Αν θέλετε να βρείτε τι φταίει πάνω από όλα κοιτάξτε εκεί που οι νόμοι ψηφίζονται. Όταν ένα κράτος πατάει στον 21ο αιώνα και στηρίζει την δημόσια διοίκηση πάνω σε Βεμπεριανά γραφειοκρατικά πρότυπα δεν ευθύνονται οι εργαζόμενοι αλλά οι διοικούντες ....... οι οποίοι είναι αυτοί τους οποίους τόσο εγώ όσο και εσείς ψηφίσατε. Το ποιοί είναι το έχουμε δει όταν στην Ελλάδα των 850 Ε βασικός μισθός ΑΥΤΟΙ παίρνουν 1000 Ε επίδομα ενοικίου και ψηφίζουν 3300 Ε "επίδομα ανεργίας " για τους μη εκλεγέντες Βουλευτές..........
Υπ¨όψιν ο νόμος ακόμα ισχύει απλά έχει ανασταλλεί για όσους καταλαβαίνουν τι σημαίνει αυτό και μην εκπλαγήτε όταν θα ζητούν και αναδρομικά..........
Ο εργαζόμενος λίγα μπορεί να κάνει όταν τον δένουν 45 νόμοι, συχνά αντικρουόμενοι και ασαφείς..........
Μην συζητήσουμε για παιδεία και υγεία ................... απλά ανύπαρκτα αγαθά γιά τον Έλληνα................
Όμως ξαναλέω ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΝΑ ΜΕ ΛΕΝΕ ΜΑΛΑΚΑ ΚΑΙ ΤΕΜΠΕΛΗ ούτε έμμεσα ούτε άμεσα απλά και μόνο επειδή ανήκω σε κάποια κατηγορία εργαζομένων.
Έχω 4 πτυχία και δεν έχω διοριστεί με μέσο αλλά με διαγωνισμό γραπτό ΑΣΕΠ και ήμουνα 3ος στην ειδικότητα μου πανελλαδικά.
ΜΕ ΕΝΟΧΛΟΥΝ λοιπόν αφάνταστα ΟΙ ΓΕΝΙΚΕΥΣΕΙΣ και ΟΙ ΑΦΟΡΙΣΜΟΙ του στυλ των προηγουμένων ποστ, αλλά δεν διαφωνώ με τους προλαλήσσαντες.
ΤΩΡΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ::::::::

ΚΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΜΠΑΤΣΟΣ:nono: :nono: :nono:

gtsiros
10/08/2005, 15:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Έχω 4 πτυχία και δεν έχω διοριστεί με μέσο αλλά με διαγωνισμό γραπτό ΑΣΕΠ και ήμουνα 3ος στην ειδικότητα μου πανελλαδικά.

Βλέπετε σεις οι υπόλοιποι, τί χρειάζεται να έχετε στο νιο-νιο σας για να μπορέσετε να κοντράρετε έναν γάτο gtsiro και να αποκαλείστε "anti gtsiros dog" ?

χιχιχιχι

pavlaras1
10/08/2005, 17:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
1. ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΤΟΥΣ ΑΝΑΒΑΤΕΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΕΞΟΥΣΙΑΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΕΡΝΟΥΝ ΚΟΚΚΙΝΑ ΦΑΝΑΡΙΑ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΩ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΕΞΟΥΣΙΑ.

6.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΕΙ ΤΥΠΟΥΣ ΕΝ ΩΡΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΣΑΡΑΞΕΙ ΟΙ ΠΑΛΙΟΦΑΛΚΟΝΕΡΕΣ ΣΕ ΚΑΦΕΤΕΡΙΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ, ΠΙΝΟΥΝ ΤΑ ΚΑΦΕ ΤΟΥΣ ΚΑΝΑ 3ωρο ΚΑΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΚΙΟΛΑΣ.
ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ:lol:

Αυτο που εχω πει εγω και θα το λεω παντα ειναι οτι βλεπω καποιους "Ζηταδες" που καθονται τα πρωινα σε καποιες καφετερειες στην παραλια της Θεσσαλονικης και της κρηνης.

Πινουν το καφεδακι τους και μετα συνεχειζουν την ημερα τους σε αλλη καφετερεια για να ποιουν αλλον εναν καφε μεχρι να τελειωσει η βαρδυα τους και μαλιστα οι καφεδες παντα, μα παντα ειναι κερασμενοι.

Δηλαδη αν αυτοι δεν ειναι "Νταβατζηδες Πολεως" τοτε τι ειναι?

Μας γ...ν και τους λεμε και ευχαριστω.

:yuck:

:mad:

:(

ixnilatis
10/08/2005, 18:56
Τους αδικείς....
Πίνουνε καφέ και σε ένα γωνιακό στην Βασ.Όλγας... (κατά τις 7)

;)

stavrogin
10/08/2005, 19:37
Αρχαιε, respect για τα 4 πτυχια και τα χρονια που σπουδεζες.Respect για την 3η θεση στον διαγωνισμο του Ασεπ
Εγω δεν εχω ουτε ενα πτυχιο αν και ξερω να κανω πολυ καλα 3δουλειες.Ειμαι ελευθερος επαγγελματιας απο το 97
Αλλα πες μου αν θες φυσικα:Εισαι υπερ της μονιμοτητας στον δημοσιο τομεα ή κατα?

Να σου πω οτι εγω ειμαι κατα, οπως ειμαι και κατα του θεσμου των συμβασιουχων με την ενοια του οτι εχουν συμβασεις κακες,που τους εκθετουν οικονομικα,περνουν κλασμα του μισθου του μονιμου και πολλες φορες δουλευουν πολυ παραπανω.Εκει δεν απαιτειτε μια εξισωση?

Ο "Πεθερος" μου ειναι σε Δεκο.Επειδη ηταν εργατικος ανθρωπος εκανε και δευτερη δουλεια μεροκαματο και απο αυτη βολεψε τα κοριτσια του με σπιτια και μπραβο του.
Αμφιβαλω αν θα εκανε τιποτα αν δουλευε στον ιδιωτικο τομεα.Γιατι απλα δεν θα μπορουσε να φευγει απο την δουλεια του στις 12:00

arxaios
11/08/2005, 11:55
Κοίτα το θέμα της μονιμότητας δεν είναι κάτι απλό για συζήτηση.
Αν ζούσαμε σε ένα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ αξιοκρατικό σύστημα, θα σου έλεγα ότι η μονιμότητα δεν χρειάζεται και οι ανάξιοι σς πάνε στα σπίτια τους, ΌΜΩΣ.........
Επειδή δεν ζούμε σε μιά τέτοια χώρα η άρση της μονιμότητας απλά θα σήμαινε ότι θα έχεις ή δεν θα έχεις δουλειά ανάλογα με το ποιός κυβερνάει.............
Έρχονται τα ΓΑΛΑΖΙΑ παιδιά, φεύγουν τα ΠΡΑΣΙΝΑ παιδιά...............
Ξαναέρχονται τα ΠΡΑΣΙΝΑ παιδιά, ξαναφευγουν τα ΓΑΛΑΖΙΑ παιδιά και πάει σκοινί κορδόνι η δουλειά................
Ακούστηκε μετά κάτι για ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ..............
Και ποιός αλήθεια και με ποιόν τρόπο θα ορίζει τους αξιολογητές ;;;;;;;;;;;;;
Μήπως πάλι πάμε στην παραπάνω περίπτωση ;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Αν το ΔΗΜΟΣΙΟ δεν αναδιοργανωθεί εκ βάθρων δεν γίνεται τίποτα φίλε μου......... και για να γίνει κάτι τέτοιο πρέπει πρώτα να αλλάξουν οι διοικούντες βουλευτάδες, υπουργοί και άλλοι σφουγκοκολλάριοι που έχουν κάνει το δημόσιο τσιφλίκι τους και τρώνε σχεδόν όλοι και ανεξαρτήτως κόμματος με χρυσά κουτάλια.........

Το μόνο στο οποίο ομόφωνα συμφωνούν είναι η αύξηση της βουλευτικής αποζημίωσης και του κυβισμου των βουλευτικών ΜΕΡΣΕΝΤΕΣ .............

ΑΕΙ ΣΙΧΤΗΡΙ ΠΙΑ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

banditgr
12/08/2005, 10:03
Re paidia to cbr mou exei kofti stis 13.500 rpm 3eretai pos...............OUPS SORY!!NOMIZA TO FORUM ITAN........MOTO.GR.......KAI PALI SIGNOMI,DEN THA 3ANAGINEI...:lol:




(xavales e?):wave2: