PDA

View Full Version : ΨαΧνω Βαση Γι Βιντεοκαμερα



Σελίδες : [1] 2

iliaskorn
18/05/2005, 11:43
ΨΑΧΝΩ ΒΑΣΗ ΓΙΑ ΒΙΝΤΕΟΚΑΜΕΡΑ.ΠΙΟ ΜΑΓΑΖΙ ΠΟΥΛΑΕΙ?ΕΙΔΙΚΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΘΕΣΣΑΛΙΑ ΒΟΛΕΥΕΙ ΠΟΛΥ!

Tigas
18/05/2005, 12:24
ΒΑΣΗ ΓΙΑ ΒΙΝΤΕΟΚΑΜΕΡΑ ΠΟΥΛΑΕΙ ΤΙ IMPORTED BIKES ΣΤΟ ΒΥΡΩΝΑ, ΑΝ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟ ΜΟΤΟ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ ΤΟΥ ΜΕΣΑ ΜΕ ΤΗΛΕΦΩΝΑ, Α Λ Λ Α ΕΧΕΙ Μ Ο Ν Ο 80ε ΔΗΛΑΔΗ ΠΑΝΑΚΡΙΒΗ.
ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Η ΛΥΣΗ ΠΑΙΡΝΩ ΜΑΚΡΙΕΣ ΑΛΛΕΝΟΒΙΔΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΠΟΖΙΤΟ ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ ΒΑΣΗ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΜΕ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΧΡΗΜΑΤΑ, Η ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΑΓΟΡΑΖΩ ΤΑΙΝΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΦΗΝΕΙ ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΕΠΑΝΩ ΣΤΟ ΤΕΠΟΖΙΤΟ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.

maintenance
18/05/2005, 12:33
made by "maintenance":lol: :lol: :lol:


14437

xxxristos
18/05/2005, 16:29
Καλή φάση!

iliaskorn
18/05/2005, 19:52
ΓΙΑ ΝΑ ΒΙΔΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΒΑΣΗ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΤΑΠΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ Κ ΤΙΣ ΒΙΔΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ?

Todi
18/05/2005, 20:00
απ'οτι φαινεται στην φωτο. η βιδα που ειχε ειναι αλλα με ροδελα φαρδια.
τωρα δεν ξερω και σιγουρα δεν γνωριζω ποσο μακρυες ειναι οι βιδες και αν θα πιανει καλα..
δεν ειναι τιποτα ομως μια βιδα ειναι

xxxristos
19/05/2005, 00:16
Η κάμερα "βλέπει" μέσα από τη ζελατίνα ή από πάνω της;

Εγώ που έχω βάλει αδιάφανο αυτοκόλλητο στη ζελατίνα έχω φτιάξει βάση που φέρνει την κάμερα πάνω από το ύψος της ζελατίνας.

AFTER
19/05/2005, 00:19
Ακου εκει 80€......:mad:

Δεν παμε καλα μου φαινεται,καλυτερα να την κραταω με το χερι και ας μου φυγει στα πολλα να γινει 1000 κομματια....


...εξαλλου για την κασσετα ενδιαφερομαστε μονο :lol:

Tigas
19/05/2005, 09:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από xxxristos
Η κάμερα "βλέπει" μέσα από τη ζελατίνα ή από πάνω της;

Εγώ που έχω βάλει αδιάφανο αυτοκόλλητο στη ζελατίνα έχω φτιάξει βάση που φέρνει την κάμερα πάνω από το ύψος της ζελατίνας.

ΣΤΟΥ MAINTENANCE ΒΛΕΠΕΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΖΕΛΑΤΙΝΑ

maintenance
19/05/2005, 09:28
ANAΛΟΓΑ ΤΟ ΠΑΧΟΣ ΤΗΣ ΒΑΣΗΣ, ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΒΙΔΕΣ.

ΕΓΩ ΠΗΡΑ, 1 ΕΚΑΤΟΣΤΟ ΠΙΟ ΜΑΚΡΙΕΣ. (INOX)

TO YΨΟΣ, ΟΠΟΥ ΘΑ "ΚΟΙΤΑ" Η ΚΑΜΕΡΑ, ΤΟ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΙΣ, ΠΡΙΝ ΑΡΧΙΣΕΙΣ ΤΑ ΓΥΡΙΣΜΑΤΑ, ΚΑΙ ΤΙΣ "ΚΟΝΤΡΕΣ".

ΣΕ ΜΕΝΑ "ΚΟΙΤΑ" ΤΑ ΟΡΓΑΝΑ, ΚΑΙ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ.


14514

maintenance
19/05/2005, 09:29
.


14515

maintenance
19/05/2005, 09:33
...


14516

stako
19/05/2005, 09:58
Μήπως έχετε καμιά λύση και για ιδιοκατασκευή κάμερας καθώς η δικιά μου έχει χαλάσει??????

Χεχεχεχεχεχεχε................... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

PS. Καλή η κατασκευή πάντως, do-it-yourself rules!

Stabak
19/05/2005, 10:02
Και πως βάζεις βενζίνη αν χρειαστει?

maintenance
19/05/2005, 10:14
ΕΔΩ, ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ, ΟΤΙ Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΒΑΣΗ, ΦΤΙΑΧΤΗΚΕ ΠΕΜΠΤΗ, ΓΙΑ ΝΑ "ΔΟΥΛΕΨΕΙ" ΚΥΡΙΑΚΗ.

ΕΧΩ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΝΕΑ, ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΔΥΣΚΟΛΕΥΕΙ ΤΟΝ ΑΝΕΦΟΔΙΑΣΜΟ, ΑΝ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΒΑΣΗ, ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ, ΟΤΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΜΠΕΤΖΙΝΑ, ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΛΥΣΕΙΣ ΤΗΝ ΠΙΣΩ ΑΛΛΕΝΟΒΙΔΑ, ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΡΙΨΕΙΣ ΔΕΞΙΑ ΤΗΝ ΒΑΣΗ.

ΥΠΟΘΕΣΗ ΕΝΑΜΙΣΗ ΛΕΠΤΟ.

ΠΑΝΤΟΣ ΜΕ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΕ Η ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ ΤΗΣ.

ΕΝΩ ΕΝ ΚΙΝΗΣΗ, Η ΚΑΜΕΡΑ ΚΟΥΝΑΕΙ, ΚΑΙ ΛΕΣ ΟΤΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΡΑΒΗΞΕΙ ΣΕΙΣΜΟ, ΟΤΑΝ ΕΙΔΑ ΤΙ ΤΡΑΒΗΞΕ, ΕΠΑΘΑ ΠΛΑΚΑ.

Ο ΗΧΟΣ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 160.
ΥΣΤΕΡΑ ΚΑΛΥΠΤΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΕΡΑ.

ΑΛΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ, ΑΝ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ ΘΟΡΥΒΟ, ΕΓΚ@VLO, ΤΡΑΒΑΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ΜΙΚΡΟΦΩΝΑΚΙ, ΣΤΗΝ ΟΥΡΑ, ΠΑΝΩ ΑΠΟΤΗΝ ΕΞΑΤΜΙΣΗ, ΚΑΙ............MOTO GP ON LINE!!!:wave2: :wave2: :wave2:

Tigas
19/05/2005, 15:23
ΣΤΑ SS ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΤΕΤΟΙΑ ΠΑΤΕΝΤΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΑΝ ΤΟΥ ΑΝΤΩΝΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΒΓΑΖΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΧΛΜ ΤΑ ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ ΤΟΥΣ.


ΤΕΛΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΘΟΡΥΒΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟΦΩΝΟ Η ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΗ, ΕΝΑ ΣΦΟΥΓΓΑΡΑΚΙ ΕΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΜΙΚΡΟΦΩΝΟ ΚΑΙ ΘΟΡΥΒΟΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΕΡΑ , ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ:winka:

stako
23/05/2005, 10:30
Το Σάββατο μετά την αποτυχημένη προσπάθεια για βόλτα λόγω καιρού, μια και δεν είχα τι να κάνω, έκατσα και έψαξα στο Internet να βρω τρόπο να φτιάξω μια παλιά ψηφιακή κάμερα που έχω η οποία είχε βλάβη. Τελικά μετά από κατσαβίδιασμα και άνοιγμα, καθάρισμα και φύσημα με πιστολάκι για να φύγει τυχόν υγρασία............δεν έγινε τίποτα! Μια τελευταία συμβουλή ενός τύπου ήταν να την κοπανήσω, πράγμα το οποίο και έκανα μια και είχα τσαντιστεί έτσι κι αλλιώς! Λοιπόν, μετά από αυτό η κάμερα έφτιαξε!!!! Από τότε λειτουργεί μια χαρά και μάλιστα την έσκισα το ΣΚ κανονικότατα!

Φυσικά το πρώτο που πέρασε από το μυαλό μου ήταν να βάλω την κάμερα πάνω στη μηχανή. Βάση δεν υπήρχε, οπότε έπρεπε να παίξει πατέντα. Δεν ήθελα να την κολλήσω απλά πάνω στο τεπόζιτο για να μη μείνουν λεκέδες από την ταινία. Οπότε έβαλα την βάση από το μαγνητικό tankbag και την κόλλησα εκεί πάνω. Είχα πρόβλημα μόνο με την γωνία λήψης οπότε έβαλα ένα διπλωμένο πανί από κάτω για να σηκωθεί λίγο. Αυτή η λύση λειτούργησε μια χαρά σαν γωνία και οπτικό πεδίο αλλά στα πολλά μου κουνήθηκε το πανί και έφυγε από τη θέση της η κάμερα........

Δεύτερη λύση να βάλω την κάμερα ΜΕΣΑ στο tank bag μαζί με 2 χάρτινα κουτάκια για στήριξη και να αφήσω ανοιχτό από μπροστά το tang bag (η κάμερα κολλήθηκε με ταινία πάνω στα κουτιά για να μη κουνιέται). Καλή λύση, η κάμερα ήταν ακλόνητη, η γωνία πολύ καλή (ήθελε μια μικρή διόρθωση, να σηκωθεί λίγο ψηλότερα αλλά αυτό ήταν εύκολο). Το μόνο πρόβλημα ότι είχα το κεφάλι πολύ πάνω από τη ζελατίνα και δεν γινόταν να το ανοίξω και πολύ, πολύ κούραση............ Με μικρότερο tank bag ίσως έχετε καλύτερα αποτελέσματα.

Η λύση νούμερο 3 που παίζει να δοκιμάσουμε με ένα φίλο αυτή τη βδομάδα είναι τόρνος και κατασκευή της βάσης από μέταλο με τα απαραίτητα προστατευτικά από κάτω (στο σημείο επαφής με την τάπα του ρεζερβουάρ όπου και θα βιδώσει) και στο σημείο όπου βιδώνει η κάμερα για απορρόφηση κραδασμών (αν και αυτό δεν είναι τόσο πρόβλημα λόγω του steady shot). Επίσης θα προσπαθήσουμε να προβλέψουμε να ανοίγει η τάπα του ρεζερβουάρ χωρίς ξεβίδωμα.

Αν δεν μπορέσουμε να το κάνουμε με το τόρνο τότε μόνο η έτοιμη λύση των 85 ? από Imported Bikes μένει...........

Πάντως νομίζω μια βάση είναι απαραίτητη για βίντεο λήψεις γιατί μόνο έτσι είσαι σίγουρος ότι δεν θα φύγει η κάμερα εντελώς και να γίνει χίλια κομμάτια ή ότι δεν θα κουνηθεί στην πορεία και θα χάσεις την σωστή γωνία λήψης. Και έτσι μπορείς να ασχοληθείς μόνο με την οδήγηση.

Ορίστε και μερικά link με έτοιμες λύσεις:

http://www.pashnit.com/more/cameramount.htm

Νομίζω αυτή είναι η καλύτερη λύση καθώς επιτρέπει και να σκύψεις αρκετά και να βάλεις και βενζίνη άνετα. (Μέχρι και βάση στο μασπιέ συνεπιβάτη έχουν!)

http://www.sportbikecam.com/

Αν λύσετε το παζλ εδώ και βρείτε ποια κομμάτια χρειάζονται τότε θα σας βγει και πολύ φτηνά!

http://www.ram-mount.com/index.htm

:wave2:

stako
23/05/2005, 16:03
Υπάρχει και ένας έλληνας κατασκευαστής για βάσεις, ήταν φέτος στην έκθεση στο ΟΑΚΑ, μήπως έχει ξέρει κανείς όνομα εταιρείας, ή διεύθυνση, ή τηλέφωνο???

Ήταν σχετικά φτηνός (50? νομίζω)....... Μάλιστα νομίζω η βάση του ήταν πολύ καλή για on-off καθώς σηκωνόταν πολύ ψηλά......

:wave2:

iliaskorn
23/05/2005, 16:12
ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΙΜPΟRTED BIKES Κ ΓΩ ΚΑΤΙ ΓΙΑ 85 ΕΥΡΩ ΘΥΜΟΜΟΥΝ ΑΛΛΑ ΜΟΛΙΣ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ SITE ΤΗ ΒΡΗΚΑ 130!!!ΤΣΑΜΠΑ ΠΡΑΜΑ..ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΚΑΝΑ ΣΙΔΕΡΑ ΜΕ ΜΙΑ ΦΩΤΟ ΤΗΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗΣ ΒΑΣΗΣ Κ ΑΝ ΕΧΕΙ ΟΡΕΞΗ ΝΑ ΤΗ ΦΤΙΑΞΕΙ.ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΟ!

stako
23/05/2005, 16:34
Τελικά είχα κρατήσει μια κάρτα του Έλληνα που έλεγα παραπάνω, Moto Discovery λέγεται, θα πάρω τηλέφωνο αύριο να μάθω λεπτομέρειες και ίσως περάσω από εκεί να την δω από κοντά.

Έχω στείλει και mail εξωτερικό για πληροφορίες για μια άλλη βάση!

Θα ποστάρω για ότι νεότερο αύριο........

:wave2:

iliaskorn
23/05/2005, 18:40
ΓΙΑ ΠΕΣΤΟ Κ ΔΩ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ Κ ΓΩ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ.ΑΠΟ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΙ ΕΛΕΓΕ?ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΚΑΛΗ?

stako
24/05/2005, 10:15
Προσπαθώ να τους βρω από το πρωί αλλά δεν απαντάνε, θα συνεχίσω να δοκιμάζω. Αν θες το τηλ είναι 210 95 90 152. Δεν ξέρω να σου πω τίποτα παραπάνω, σήμερα το απόγευμα θα πάω να την δω από κοντά.

Μου απάντησαν από το site στο αμέρικα, το κόστος για 2 βάσεις (μπρος και πίσω) είναι στα 150 ? περίπου μαζί με έξοδα αποστολής. Παρακάτω τα link με τις βάσεις:

http://www.sportbikecam.com/front_mount.htm
http://www.sportbikecam.com/rear_mount.htm

Φαίνονται πολύ ποιοτικές και μπορείς να αλλάξεις και τη γωνία λήψης όσο θες. Μέχρι και πλάγια μπορείς να βάλεις την κάμερα. Κάτι ακόμα καλό είναι και το ότι κάθε μηχανή έχει διαφορετικό μοντέλο βάσης έτσι ώστε να ταιριάζει απόλυτα στη τάπα του ρεζερβουάρ και να μην ξύνει πχ χρώματα κτλ.....

Χμμμμμ................

maintenance
24/05/2005, 10:28
ΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜ!!!!!!!!!!!!!!!!!1

ΙΔΕΕΕΕΣΣΣΣΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:wave2: :wave2: :wave2:

stako
24/05/2005, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από maintenance
ΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜ!!!!!!!!!!!!!!!!!1

ΙΔΕΕΕΕΣΣΣΣΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:wave2: :wave2: :wave2:

Ιδέες ε? :)

Κι εγώ έχω προβληματιστεί, λέω αφού θα την κάνω την καλή ας την κάνω μια κι έξω να πάρω και τις 2 βάσεις......... Μας συμφέρει και η ισοτιμία ?-$, κανονικά βγαίνει 194 $ αλλά σε ? 154.......:)

Α! Το τηλ του Έλληνα είναι 210 95 90 151....... Το 152 ήταν το fax! Sorry! Πάντως τον πήρα τώρα και δεν έχει ετοιμοπαράδοτες, θα έχει αρχές Ιουνίου. Θα πάω σήμερα το απόγευμα να την δω από κοντά.

stako
25/05/2005, 12:04
Πήγα χτες και είδα την κάμερα του έλληνα κατασκευαστή. Καλή φαίνεται αλλά δεν με έπεισε...........

Επίσης βρήκα και αυτό:

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&category=9946&item=7975815007&rd=1&ssPageName=WDVW

maintenance
25/05/2005, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Πήγα χτες και είδα την κάμερα του έλληνα κατασκευαστή. Καλή φαίνεται αλλά δεν με έπεισε...........

Επίσης βρήκα και αυτό:

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&category=9946&item=7975815007&rd=1&ssPageName=WDVW

ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ!

ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΦΤΙΑΞΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ:D :smokin: :D

Tigas
25/05/2005, 13:17
ΒΡΕ ΑΛΗΤΗΡΙΟΙ ΜΟΥ ΓΙΝΑΤΕ ΟΛΟΙ GHOST RIDERS ΚΑΙ ΜΟΥ ΒΑΖΕΤΕ ΚΑΙ ΚΑΜΕΡΕΣ ON BOARD, ΓΙΑ ΚΑΘΗΣΤΕ ΚΑΛΑ ΜΗΝ ΣΑΣ ΠΑΤΗΣΩ ΜΕ ΤΟ CRYPTON RRRRRRRRRRR ΟΛΟΥΣ ΛΕΜΕ.:D

stako
25/05/2005, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από maintenance
ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ!

ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΦΤΙΑΞΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ:D :smokin: :D

Θα αναμένουμε να δούμε και από κοντά το αποτέλεσμα :)

IMPETUOUS
25/05/2005, 18:15
Παπασταυρου στον Κορυδαλλο η στην Καλλιροης.Δοκιμασμενη λυση και στα πολλα και συνεχωμενα χιλιομετρα.Με τους ανεφοδιασμους κανενα προβλημα.Στο 2105624440 ισως και με αντικαταβολη.Οταν βρω φωτο σου στελνω

stako
26/05/2005, 08:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από IMPETUOUS
Παπασταυρου στον Κορυδαλλο η στην Καλλιροης.Δοκιμασμενη λυση και στα πολλα και συνεχωμενα χιλιομετρα.Με τους ανεφοδιασμους κανενα προβλημα.Στο 2105624440 ισως και με αντικαταβολη.Οταν βρω φωτο σου στελνω

Η δουλειά μου είναι κοντά στην Καλιρρόης οπότε θα πεταχτώ να την δω. Λίγο πιο πάνω από τον Ξύκη δεν είναι? Θυμάσαι τιμή?

Ρώτησα τον τύπο στο ebay εαν παίζει να μπει τελωνείο στη μέση και με χρεώσουν έξτρα και μου απάντησε ότι θα το στείλει σαν δώρο οπότε δεν παίζει τέτοιο θέμα.

---------------
"Hi, I'm interested in purchasing one camera mount fot my GSXR 600 K4. My question is if I will have any customs charges for this item. Thanks"

No customs charges, I will ship it as a gift.
---------------

Θα δω και στον Παπασταύρου και αν δεν μου κάνει θα πάρω αυτή από το ebay. 63 ? βγαίνει τελική με έξοδα αποστολής. Είναι η φτηνότερη και από τις καλύτερες λύσεις νομίζω...



:wave2:

iliaskorn
26/05/2005, 18:39
ΣΤΟ ΕΒΑΥ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ ΓΙΑ ΗΟΝDA,ΣΕ ΑΛΛΑ ΜΑΧΑΝΑΚΙΑ ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ?Κ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΡΩΤΗΣΗ Η ΠΛΗΡΩΜΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ ΕΤΣΙ?ΟΤΑΝ ΕΧΕΤΕ ΝΕΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΠΑΣΤΑΥΡΟΥ ΣΤΕΙΛΤΕ Η' ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΥΤΕΡΑ ΚΑΤΕΒΑΙΝΩ ΑΘΗΝΑ Κ ΜΙΑΣ Κ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΕΠΑΡΧΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΤΑ ΚΟΙΤΑΞΩ.

stako
27/05/2005, 09:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από iliaskorn
ΣΤΟ ΕΒΑΥ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ ΓΙΑ ΗΟΝDA,ΣΕ ΑΛΛΑ ΜΑΧΑΝΑΚΙΑ ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ?Κ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΡΩΤΗΣΗ Η ΠΛΗΡΩΜΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ ΕΤΣΙ?ΟΤΑΝ ΕΧΕΤΕ ΝΕΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΠΑΣΤΑΥΡΟΥ ΣΤΕΙΛΤΕ Η' ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΥΤΕΡΑ ΚΑΤΕΒΑΙΝΩ ΑΘΗΝΑ Κ ΜΙΑΣ Κ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΕΠΑΡΧΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΤΑ ΚΟΙΤΑΞΩ.

Δυστυχώς χτες πήγα αλλά δεν βρήκα τον Παπασταύρου.....:(

Που είναι ρε παιδιά αυτός???

Στο eBay έχει για όλα τα SS βάσεις.

Η πληρωμή είναι με πιστωτίκή συνήθως μέσω PayPal.

:wave2:

iliaskorn
28/05/2005, 22:08
ΜΙΛΗΣΑ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΠΑΣΤΑΥΡΟΥ Κ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Η ΒΑΣΗ ΕΧΕΙ 65 ΕΥΡΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ Κ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΕΙ Κ ΚΑΝΟΥΝ ΠΕΡΙΠΟΥ 20 ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΡΘΟΥΝ.ΜΑΛΛΟΝ ΤΟΣΟ ΘΕΛΕΙ Ο ΣΙΔΕΡΑΣ ΠΟΥ ΤΙΣ ΦΤΙΑΧΝΕΙ.

IMPETUOUS
29/05/2005, 12:44
Αυτη ειναι η φωτο και γνωμη μου ειναι να περιμενεις λιγο


15469

iliaskorn
29/05/2005, 19:20
ΑΥΤΗ Η ΒΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΒΕΝΤΟΥΖΕΣ ΑΝ ΕΙΔΑ ΚΑΛΑ Κ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΞΕΝΟ SITE ΝΟΜΙΖΩ ΑΓΓΛΙΚΟ.ΟΠΟΤΕ ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙΣ,ΑΚΥΡΟ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ..

stako
30/05/2005, 09:28
Δεν λέει με βεντούζες με τπτ! Θα ανησυχείς συνέχεια αν ξεκολλήσει και γίνει χίλια κομμάτια η κάμερα σου στο δρόμο!

Από την έρευνα αγοράς που έκανα κατέληξα και πήρα τελικά αυτή απο το ebay:

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&category=9946&item=7975616294&rd=1&ssPageName=WDVW

Μερικά χαρακτηριστικά της:

-------------------------
* CNC Precision Cut 6061 T6 Aluminum - One Piece Designed Base is Much Stronger and More Stable
* Camera Sits Lower Than Any Other Mounts on Ebay - Reducing Wind Noise
* Most Adjustable Mount on the Market - Raise and Lower, Change Viewing Angle, Move Forward and Back, Camera Rotates a Full 360 Degrees
* Adjustable Viewing Angle and Height
* - Proper View of Gauges and Road on ANY Bike No Plastic Knob, Instead a Hex Head Bolt That Tightens Securely Using a Hex Key Tool (supplied)
* Will Not Scratch the Gas Cap or the Gas Tank
* Powder Coated in Black Chrome
* Stainless Steel Fasteners and Tripod Screw
* 100% Satisfaction - $ Money Back 30 Day Guarantee $
* Low Price! Order Directly From the Manufacturer
-------------------------

Βγήκε 62 ? μαζί με τα μεταφορικά. Ο τύπος μου είπε θα το βάλει σαν δώρο για να μην πάει από τελωνείο. Εξάλλου είναι μικρό και το ποσό.


Ελπίζω να έχει έρθει μέχρι την Παρασκευή! :) Όποιος θέλει μπορεί να την δει σε καμιά βόλτα-συνάντηση από κοντά όταν την έχω.......:)

:wave2: :wave2: :wave2:

maintenance
30/05/2005, 09:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Δεν λέει με βεντούζες με τπτ! Θα ανησυχείς συνέχεια αν ξεκολλήσει και γίνει χίλια κομμάτια η κάμερα σου στο δρόμο!

Από την έρευνα αγοράς που έκανα κατέληξα και πήρα τελικά αυτή απο το ebay:

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&category=9946&item=7975616294&rd=1&ssPageName=WDVW

Μερικά χαρακτηριστικά της:

-------------------------
* CNC Precision Cut 6061 T6 Aluminum - One Piece Designed Base is Much Stronger and More Stable
* Camera Sits Lower Than Any Other Mounts on Ebay - Reducing Wind Noise
* Most Adjustable Mount on the Market - Raise and Lower, Change Viewing Angle, Move Forward and Back, Camera Rotates a Full 360 Degrees
* Adjustable Viewing Angle and Height
* - Proper View of Gauges and Road on ANY Bike No Plastic Knob, Instead a Hex Head Bolt That Tightens Securely Using a Hex Key Tool (supplied)
* Will Not Scratch the Gas Cap or the Gas Tank
* Powder Coated in Black Chrome
* Stainless Steel Fasteners and Tripod Screw
* 100% Satisfaction - $ Money Back 30 Day Guarantee $
* Low Price! Order Directly From the Manufacturer
-------------------------

Βγήκε 62 ? μαζί με τα μεταφορικά. Ο τύπος μου είπε θα το βάλει σαν δώρο για να μην πάει από τελωνείο. Εξάλλου είναι μικρό και το ποσό.


Ελπίζω να έχει έρθει μέχρι την Παρασκευή! :) Όποιος θέλει μπορεί να την δει σε καμιά βόλτα-συνάντηση από κοντά όταν την έχω.......:)

:wave2: :wave2: :wave2:




ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ.
ΑΠΛΗ, ΕΛΑΦΡΙΑ (ΑΛΟΥΜΙΝΙΟ), ΜΕΓΑΛΗ ΓΚΑΜΑ ΡΥΘΜΙΣΕΩΝ, IT,S OK!

:wave2: :wave2: :wave2:

iliaskorn
01/06/2005, 13:05
ΣΤΕΙΛΕ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΜΟΛΙΣ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙΣ,ΜΑΛΛΟΝ ΕΚΕΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΗΞΩ Κ ΓΩ.ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΣΙΓΟΥΡΕΥΤΩ ΟΤΙ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΣΑΝ ΔΩΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΙΟ?

stako
01/06/2005, 13:12
Όταν κάνεις την παραγγελία έχει ένα σημείο όπου γράφεις "Notes for the seller". Εκεί θα του γράψεις να χαρακτηρίσει το πακέτο σαν δώρο.

Θα ποστάρω όταν την παραλάβω και αν θες σε βόλτα/συνάντηση την βλέπεις και από κοντά...

:wave2: :wave2: :wave2:

iliaskorn
01/06/2005, 15:20
ΜΠΡΑΛΟ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΟΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΒΡΕΘΟΥΜΕ ΕΚΕΙ ΚΑΜΙΑ ΚΥΡΙΑΚΗ.ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ,ΠΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ Η ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ.

stako
01/06/2005, 15:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από iliaskorn
ΜΠΡΑΛΟ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΟΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΒΡΕΘΟΥΜΕ ΕΚΕΙ ΚΑΜΙΑ ΚΥΡΙΑΚΗ.ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ,ΠΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ Η ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ.

Να σου πω την αλήθεια δεν έχω πάει, μου έχουν πει είναι ανοιχτή σχετικά διαδρομή και προτιμάω τις κλειστές...... Αλλά το έχω στα σχέδια να πάω κάποια στιγμή σύντομα να δω από κοντά τι παίζεται.....:)

Δεν ξέρω ρε γμτ πόσο κάνει, ελπίζω να μου έρθει μέχρι τη Παρασκευή πάντως......... Θα δω και θα σου πω!

iliaskorn
07/06/2005, 16:25
ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΤΕΛΙΚΑ,ΤΗΝ ΠΗΡΕΣ ΤΗ ΒΑΣΗ?ΤΗΝ ΠΑΡΗΓΓΕΙΛΑ Κ ΓΩ,ΕΛΠΙΖΩ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΝΑ ΜΟΥ ΕΡΘΕΙ!!!ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΠΑΝΤΩΣ,ΑΠΟ ΟΣΕΣ ΕΧΩ ΔΕΙ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ.

stako
07/06/2005, 16:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από iliaskorn
ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΤΕΛΙΚΑ,ΤΗΝ ΠΗΡΕΣ ΤΗ ΒΑΣΗ?ΤΗΝ ΠΑΡΗΓΓΕΙΛΑ Κ ΓΩ,ΕΛΠΙΖΩ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΝΑ ΜΟΥ ΕΡΘΕΙ!!!ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΠΑΝΤΩΣ,ΑΠΟ ΟΣΕΣ ΕΧΩ ΔΕΙ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ.

Δεν την έχω παραλάβει ακόμα ρε γμτ......... Η αποστολή έγινε την περασμένη Δευτέρα, φαντάζομαι αυτή τη βδομάδα θα την έχω.....

stako
08/06/2005, 11:09
ΤΗΝ ΠΑΡΕΛΑΒΑ!

Δυστυχώς λόγω.............οικογενειακών υποχρεώσεων δεν πρόλαβα να την χρησιμοποιήσω όσο θα ήθελα. Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι δεν την συναρμολόγησα και δεν την έβαλα πάνω στη μηχανή και δεν έκανα μια κοντινή βόλτα στην Εθνική............χουχου.......! :)

Πρώτες εντυπώσεις:

1. Πολύ καλή σαν κατασκευή. Μου έκανε φοβερή εντύπωση το φινίρισμα! Πολύ καλό!
2. Η κάμερα "κάθεται" πάνω με απόλυτη ασφάλεια και δεν κουνιέται με τίποτα! Σου δίνει σιγουριά ότι δεν πρόκειται να φύγει και να γίνει χίλια κομμάτια στο δρόμο με τίποτα...
3. Πολύ καλή λεπτομέρεια τα πλαστικά "Ο" που πιάνουν ανάμεσα στην βάση και στην τάπα της βενζίνης και προστατεύουν από γρατζουνιές κτλ.
4. Μπορείτε να έχετε ότι γωνία θέλετε. Όργανα και δρόμο, μόνο δρόμο, μόνο........όργανα....:) Ότι να'ναι....:) Και το στομάχι ή τα χέρια ή και το κεφάλι σας αν θέλετε! :)
5. Αφήνει ελεύθερο χώρο ώστε να κρυφτείτε πίσω από τη ζελατίνα. Ακόμα και με τη κάμερα μου που είναι ψιλο-τεράστια. Όσο πιο μικρή η κάμερα τόσο καλύτερα.
6. Χαλαρά μπορείτε να την τοποθετήσετε και να την αφήσετε εκεί μέχρι να ξανατοποθετήσετε την κάμερα.Το φινίρισμα της όπως είπα είναι πολύ καλό και δεν σε χαλάει στο μάτι καθόλου. Εγώ την έχω αφήσει πάνω τώρα. Χωρίς την κάμερα βέβαια! :)
7. Το μόνο σαν αρνητικό που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι αν την βάλετε στην χαμηλότερη θέση, τότε για να βάλετε και να βγάλετε την κάμερα θα χρειστείτε ένα αλλενάκι. (Το έχει στην συσκευασία).
8. Δεύτερο "αρνητικό" είναι ότι αν η κάμερα σας έχει τον φακό στην αριστερή μεριά της (όπως η δική μου), τότε θα πρέπει να την τοποθετήσετε λίγο προς τα δεξιά για να έχετε σωστό πλάνο. Αλλά αυτό δεν είναι τίποτα, το πλάνο είναι μια χαρά έτσι κι αλλιώς. Αν τον έχει στην μέση όπως όλες οι σύγχρονες MiniDV τότε its ok.

Αν προλάβω σήμερα το απόγευμα/βράδυ θα ποστάρω φωτό από την βάση καθώς και από την λήψη που έκανα......:)

Α, χρόνος παραλαβής από Αμερική, 6 εργάσιμες........:)

stako
09/06/2005, 09:56
Υποσχέθηκα φωτό χτες οπότε ας βάλω μερικές....:) Προς το παρόν είναι μόνο από τα πλάνα της κάμερας, την βάση και την εγκατάσταση δεν την έβγαλα ακόμα, σήμερα θα γίνει αυτό.

Προτίμησα να βγάλω το μωρό βράδυ που δεν έχει κίνηση και για αυτό οι φωτό δεν είναι καλής ποιότητας, είναι με ενεργοποιημένο nightshot το οποίο βγάζει πολύ "κόκο" στην εικόνα. Αλλά το ζητούμενο εδώ είναι να πάρετε μια ιδέα της γωνίας που μπορεί να πετύχει η βάση.

Πάμε λοιπόν........:)

Ανεφοδιασμός πρώτα. Η κάμερα και η βάση ΔΕΝ χρειάζεται να βγει για να γίνει.


16434

stako
09/06/2005, 09:57
Κίνηση ρε γμτ.......


16435

stako
09/06/2005, 09:59
Ουφ, άνοιξε λίγο ο δρόμος.......:)


16436

stako
09/06/2005, 09:59
Ok


16437

stako
09/06/2005, 10:00
Ωπ! Να και ένα 636 '05! :)


16438

stako
09/06/2005, 10:01
Βολτούλα το πάει....:)


16440

stako
09/06/2005, 10:05
Παρέα είναι τελικά, να και ένα CBR 1000 Repsol :) Το δεύτερο δεν πρόλαβα να δω τι είναι.......:)


16441

stako
09/06/2005, 10:07
Νάτα πάλι τα παιδιά :)


16442

stako
09/06/2005, 10:07
Φτάνει τόσο, πάμε σπίτι τώρα.......:)


16443

stako
09/06/2005, 10:09
Όποιος βρει που είμαι εδώ κερδίζει ένα ελαφρώς μεταχειρισμένο πιστόνι από DT200 του 87! :)


16444

stako
09/06/2005, 10:13
Αυτά, αύριο φωτό από την βάση και την τοποθέτηση! :)

iliaskorn
09/06/2005, 23:39
ΜΟΥ ΗΡΘΕ Κ ΜΕΝΑ Η ΒΑΣΗ ΣΗΜΕΡΑ.ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ!!ΩΡΑΙΕΣ ΟΙ ΦΩΤΟ ΣΤΑΚΟ!!!!!!ΕΓΩ ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΗ ΦΟΡΕΣΩ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑ ΛΟΓΩ ΦΟΡΤΟΥ ΕΡΓΑΣΙΑΣ.ΟΤΑΝ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΘΑ ΣΤΕΙΛΩ Κ ΓΩ ΚΑΜΙΑ...ΑΝΤΕ Κ ΚΑΛΑ ΤΡΑΒΗΓΜΑΤΑ!!!!!!!!!!!

stako
10/06/2005, 09:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από iliaskorn
ΜΟΥ ΗΡΘΕ Κ ΜΕΝΑ Η ΒΑΣΗ ΣΗΜΕΡΑ.ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ!!ΩΡΑΙΕΣ ΟΙ ΦΩΤΟ ΣΤΑΚΟ!!!!!!ΕΓΩ ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΗ ΦΟΡΕΣΩ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑ ΛΟΓΩ ΦΟΡΤΟΥ ΕΡΓΑΣΙΑΣ.ΟΤΑΝ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΘΑ ΣΤΕΙΛΩ Κ ΓΩ ΚΑΜΙΑ...ΑΝΤΕ Κ ΚΑΛΑ ΤΡΑΒΗΓΜΑΤΑ!!!!!!!!!!!

Καλά τραβήγματα επίσης! :) Χτες πάλι δεν πρόλαβα, έτρεχα όλο το απόγευμα, οπότε επόμενο σετ φωτό την Δευτέρα! :)

Tropeas
17/05/2006, 21:21
Δεν βάζετε και καμιά φωτό της βάσης που πήρατε ξεχωριστά?
και μιας και το λινκ του bid απο το ebay έχει λήξει,
αν θυμάστε γράψτε τον seller ή και το κατάστημα στο ebay που το πήρατε...

Ευχαριστώ προκαταβολικά...;)

stako
18/05/2006, 09:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Δεν βάζετε και καμιά φωτό της βάσης που πήρατε ξεχωριστά?
και μιας και το λινκ του bid απο το ebay έχει λήξει,
αν θυμάστε γράψτε τον seller ή και το κατάστημα στο ebay που το πήρατε...

Ευχαριστώ προκαταβολικά...;)

Ορίστε μια φωτό.

http://img163.imageshack.us/img163/6349/basi2op.jpg

Δυστυχώς τον έμπορο δεν τον βρήκα, θα δω σπίτι μπας και έχω ακόμα καμιά απόδειξη ή κάτι.

Πάντως συνιστώ bullet cam και βιντεοκάμερα με video in για να μην ταλαιπωρείτε την κάμερα σας με κραδασμούς.

Tropeas
18/05/2006, 10:32
Καταλαβα τι λες...
ακόμα και με παλιά κάμερα , βάζεις την bullet cam όπου γουστάρεις χωρίς να φοβάσια ζημιές κραδασμούς κλπ...;)

stako
18/05/2006, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Καταλαβα τι λες...
ακόμα και με παλιά κάμερα , βάζεις την bullet cam όπου γουστάρεις χωρίς να φοβάσια ζημιές κραδασμούς κλπ...;)

Σωστά κατάλαβες. Εγώ χρησιμοποιούσα μια παλιά βιντεοκάμερα, από τις πρώτς DV που είχαν βγει, είχε φάει τα ψωμιά της και τότε το έβλεπα ότι δεν πειράζει και να πάθει κάτι..... Έλα όμως που τώρα που έπαθε (από κραδασμούς και κουνήματα ΣΤΑΝΤΑΡ), έμεινα χωρίς κάμερα και δεν παίζουν λεφτά για καινούργια! :D

Πλέον παίζουν στην αγορά και με 300? αξιοπρεπέστατες κάμερες αλλά..........συνήθως δεν έχουν video-in και πρέπει να πας πιο πάνω σε κατηγορία τιμής για να βρεις. Δλδ 400-500........

makis206
18/05/2006, 11:48
Με όλα αυτά με βάλατε στο τριπάκι να φτιάξω μια κατασκευή για το Τρανσαλπ..

Όμως:

-Ούτε βίδες υπάρχουν στην τάπα του ντεπόζιτου
-Ούτε με μαγνητική η με βεντούζες μπορώ να κάνω κάτι αφού έχω το Bagster.

Σκέφτομαι λοιπόν να φτιάξω τη βάση ώστε να πατάει καλά στο ντεπόζιτο προσθέτοντας 4 ποδαράκια επικαλυμμένα με λάστιχο που να το αγκαλιάζουν σχεδόν ολόκληρο και κολλώντας του με κάποιον τρόπο 4 λουράκια που θα ασφαλίζουν στις υποδοχές του Bagster για το tankbag κρατώντας το σταθερό και καθισμένο στη θέση του. :winka:

Πριν ξεκινήσω: !!!

Η κάμερά μου γράφει σε DVD. Ξέρει κανείς αν υπάρξει κανένα πρόβλημα στην εγγραφή με τους κραδασμούς της μηχανής και του δρόμου;;

Η κάμερα έχει φοβερή ευστάθεια στην εγγραφή, το θέμα είναι τι γίνεται πάνω στη μοτό ;;:uplate:

Ευχαριστώ προκαταβολικά !

:beer: :beer:

stako
18/05/2006, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Με όλα αυτά με βάλατε στο τριπάκι να φτιάξω μια κατασκευή για το Τρανσαλπ..

Όμως:

-Ούτε βίδες υπάρχουν στην τάπα του ντεπόζιτου
-Ούτε με μαγνητική η με βεντούζες μπορώ να κάνω κάτι αφού έχω το Bagster.

Σκέφτομαι λοιπόν να φτιάξω τη βάση ώστε να πατάει καλά στο ντεπόζιτο προσθέτοντας 4 ποδαράκια επικαλυμμένα με λάστιχο που να το αγκαλιάζουν σχεδόν ολόκληρο και κολλώντας του με κάποιον τρόπο 4 λουράκια που θα ασφαλίζουν στις υποδοχές του Bagster για το tankbag κρατώντας το σταθερό και καθισμένο στη θέση του. :winka:

Πριν ξεκινήσω: !!!

Η κάμερά μου γράφει σε DVD. Ξέρει κανείς αν υπάρξει κανένα πρόβλημα στην εγγραφή με τους κραδασμούς της μηχανής και του δρόμου;;

Η κάμερα έχει φοβερή ευστάθεια στην εγγραφή, το θέμα είναι τι γίνεται πάνω στη μοτό ;;:uplate:

Ευχαριστώ προκαταβολικά !

:beer: :beer:

Αν η κάμερα σου γράφει σε DVD ξέχνα την βάση πάνω στην μηχανή. Δεν πρόκειται να γράψεις τπτ και κατά 99% θα κάνεις ζημιά στην κάμερα σου. Αν έχει video-in τότε παίρνεις μια bullet cam, την συνδέεις με το κατάλληλο καλώδιο με την κάμερα που την έχεις σε τσαντάκι πάνω σου, βάζεις την bullet cam κυριολεκτικά όπου γουστάρεις πάνω στη μηχανή με ταινία και είσαι έτοιμος!

makis206
18/05/2006, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Αν η κάμερα σου γράφει σε DVD ξέχνα την βάση πάνω στην μηχανή. Δεν πρόκειται να γράψεις τπτ και κατά 99% θα κάνεις ζημιά στην κάμερα σου. Αν έχει video-in τότε παίρνεις μια bullet cam, την συνδέεις με το κατάλληλο καλώδιο με την κάμερα που την έχεις σε τσαντάκι πάνω σου, βάζεις την bullet cam κυριολεκτικά όπου γουστάρεις πάνω στη μηχανή με ταινία και είσαι έτοιμος!

Θα το κοιτάξω κι έτσι, νομίζω πως έχει !:winka:

Λυπάμαι γιατί με πιάσανε τα μερακλήκια μου αλλά αυτή η λύση είναι πολύ πιο εύκολη !:cool:

Ευχαριστώ και καλές εγγραφές !


:beer: :wave2: :beer:

makis206
18/05/2006, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Αν έχει video-in τότε παίρνεις μια bullet cam, την συνδέεις με το κατάλληλο καλώδιο με την κάμερα που την έχεις σε τσαντάκι πάνω σου, βάζεις την bullet cam κυριολεκτικά όπου γουστάρεις πάνω στη μηχανή με ταινία και είσαι έτοιμος!

Φίλε μου stako, στα χαρακτηριστικά της κάμερας στη σελίδα της Sony λέει αυτό:

"Αναλογική είσοδος Video και S-video "

Είναι αυτό που νομίζω ;;:cool:

Πάρε και το λινκ της Sony (http://www.sony.gr/view/ShowProduct.action?product=DCR-DVD505E&site=odw_el_GR&pageType=Features&category=CAM+DVD+Handycam)

:beer: :beer:

stako
18/05/2006, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Φίλε μου stako, στα χαρακτηριστικά της κάμερας στη σελίδα της Sony λέει αυτό:

"Αναλογική είσοδος Video και S-video "

Είναι αυτό που νομίζω ;;:cool:

Πάρε και το λινκ της Sony (http://www.sony.gr/view/ShowProduct.action?product=DCR-DVD505E&site=odw_el_GR&pageType=Features&category=CAM+DVD+Handycam)

:beer: :beer:

Πρέπει να είσαι οκ καθώς στις τεχνικές προδιαγραφές λέει

Είσοδος S-Video
Ναι

OMG 1250????? κοστίζει αυτή η κάμερα?????

Τόσο λέει στο ηλεκτρονικό κατάστημα τους................!

Ε αυτό έλειπε να μην έχει SVideo-In.......:)

Tropeas
18/05/2006, 12:42
Ναι μια χαρά είσαι ,
αρκεί να βρούμε κάνα site με φτηνές (εγχρωμες κατα προτίμηση) και καλη ανάλυση bullet cams...

είμαι στο ψάξιμο... ;)

makis206
18/05/2006, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
OMG 1250????? κοστίζει αυτή η κάμερα?????
Τόσο λέει στο ηλεκτρονικό κατάστημα τους................!
Ε αυτό έλειπε να μην έχει SVideo-In.......:)

1180 νομίζω, (δεν θυμάμαι ακριβώς) την πήρα πριν ένα μήνα απο κατάστημα στα Χανιά.:p

Άντε τώρα να βρω αυτά τα bullet cam στην Κρήτη...:lol:

:beer: :beer:

makis206
18/05/2006, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Ναι μια χαρά είσαι ,
αρκεί να βρούμε κάνα site με φτηνές (εγχρωμες κατα προτίμηση) και καλη ανάλυση bullet cams...
είμαι στο ψάξιμο... ;)

Ξεκινάω κι εγώ Λάμπρο. :winka:

Μόλις έχω νεότερο σου λέω !

:beer: :beer:

makis206
18/05/2006, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
1180 νομίζω, (δεν θυμάμαι ακριβώς)

Άκυρο !!

1099 ! Μαζί με θήκη και 2 DVD 1180 ευρώ.:winka:

:beer:

stako
18/05/2006, 12:57
Παιδιά bullet cam θα βρείτε καλύτερα από internet, google it λίγο και θα βρείτε διάφορα.

Παίζουν διάφορες ποιότητες και είδη, από "γυμνές" (και πολύ μικρές) με σχετικά χαμηλή ποιότητα και κόστος 60?, μέχρι "κανονικές" με ευρυγώνιο πάνω και ανάλυση 480 γραμμές με κόστος 200-250?.

Όσο για την διάθεση για πατέντα μην ανησυχείς, κι εδώ μπορείς να παίξεις..... Πχ μπορείς να πάρεις 4 bullet cams και έναν "μείκτη" εικόνας και να γράφεις ταυτόχρονα από 4 κάμερες. Χωρίζει η εικόνα στα 4, φαντάσου ένα σταυρό στην εικόνα με κάθε κάμερα να έχει την γωνία της, ή μπορεί να εναλλάσει ανα 10 sec πχ την εικόνα από κάθε κάμερα. Αν ψάξετε για μείκτη μην τρομάξετε από το κόστος, οι πρώτοι που είχα βρει κόστιζαν 500-1500? (ήταν για security systems και τα χτυπάνε εκεί), ποιο μετά είχα βρει και κάτι φτηνούς όμως, θέλει καλό ψάξιμο.

Φαντάσου να έχεις εικόνα από ρεζερβουάρ μπροστά με όργανα και δρόμο, από πίσω, από κοντά στην ανάρτηση και από κάτω δεξιά πχ.............. Καλό??? :)

Α μέχρι και ασύρματες κάμερες μπορείτε να βάλετε....... Όρεξη για πατέντα και έξοδα να έχετε............:)

makis206
18/05/2006, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Φαντάσου να έχεις εικόνα από ρεζερβουάρ μπροστά με όργανα και δρόμο, από πίσω, από κοντά στην ανάρτηση και από κάτω δεξιά πχ.............. Καλό??? :)
Α μέχρι και ασύρματες κάμερες μπορείτε να βάλετε....... Όρεξη για πατέντα και έξοδα να έχετε............:)

Μαγικό όλο αυτό !

Θέλει όμως πολύ ψάξιμο.. δυστυχώς δεν υπάρχει κάποιος εδώ να συμβουλεύσει, να προτείνει, να επιδείξει, να βρει τις κατάλληλες λύσεις..

Επαρχία με τα καλά αλλά και τα κακά της.:winka:

Την ιδέα όμως μου την έβαλες ! :smokin: :lol:

:beer: :wave2: :beer:

stako
18/05/2006, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Μαγικό όλο αυτό !

Θέλει όμως πολύ ψάξιμο.. δυστυχώς δεν υπάρχει κάποιος εδώ να συμβουλεύσει, να προτείνει, να επιδείξει, να βρει τις κατάλληλες λύσεις..

Επαρχία με τα καλά αλλά και τα κακά της.:winka:

Την ιδέα όμως μου την έβαλες ! :smokin: :lol:

:beer: :wave2: :beer:

Δεν είναι δύσκολο να το κάνεις, όλα τα βρίσκεις από net.

Συνδέεις απλά τις κάμερες στο μείκτη με τα κατάλληλα καλώδια, συνδέεις και το μείκτη με την κάμερα και γράφεις. Δεν νομίζω να μπλέξεις ιδιαίτερα.....:)

makis206
18/05/2006, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Δεν είναι δύσκολο να το κάνεις, όλα τα βρίσκεις από net.
Συνδέεις απλά τις κάμερες στο μείκτη με τα κατάλληλα καλώδια, συνδέεις και το μείκτη με την κάμερα και γράφεις. Δεν νομίζω να μπλέξεις ιδιαίτερα.....:)

Στην πράξη είναι πολύ εύκολο !

Το θέμα είναι να καταφέρει κάποιος να βρει όλα αυτά που χρειάζονται για την υλοποίηση και να πετύχει και τη συμβατότητα μεταξύ τους.. είναι πολύ δύσκολο για κάποιον που δεν είναι γνώστης του αντικειμένου.:winka:

Θα το ψάξω όμως και θα ρωτήσω φίλους που ίσως γνωρίζουν περισσότερα για το συγκεκριμένο πρότζεκτ !

Tropeas
18/05/2006, 15:07
Κάντε λίγο υπομονή και ετοιμάστε να βάλετε χέρι στην τσέπη...:rolleyes:

Βρήκα μερικές Dome Cameras
Ασπρόμαυρες 1 (http://www.fcsurplus.ca/shopping/shopexd.asp?id=10501) 30$,
Εγχρωμες
1 (http://www.fcsurplus.ca/shopping/shopexd.asp?id=10566) 50$, (CMOS) 2 (http://www.geeks.com/details.asp?invtid=LYD303C&cat=VID) 25$, (CMOS) 3 (http://www.geeks.com/details.asp?invtid=LYD303C-CCD&cat=VID) 38$, (CCD)

Βρήκα μερικές Bulletcams σε καλές τιμές εδώ (http://www.rfconcepts.co.uk/cameras.htm#Bullet%20Cameras%20BW)

Reignman
08/08/2006, 15:37
Καλησπέρα παιδιά,

εν όψη διακοπών επαναφέρω το θέμα
μια και έχω μια ερώτηση σχετικά με τις
bullet cams. Έχει βρει κάποιος bullet cam
με δική της τροφοδοσία; Δυστυχώς σε όσα
καταστήματα έψαξα (στην Αθήνα), δεν
μπόρεσα να βρω κάτι και θα ήθελα να
αποφύγω αγορά μέσω Internet.

Νίκος

bzrmiltos
09/08/2006, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από maintenance
ΕΔΩ, ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ, ΟΤΙ Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΒΑΣΗ, ΦΤΙΑΧΤΗΚΕ ΠΕΜΠΤΗ, ΓΙΑ ΝΑ "ΔΟΥΛΕΨΕΙ" ΚΥΡΙΑΚΗ.

ΕΧΩ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΝΕΑ, ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΔΥΣΚΟΛΕΥΕΙ ΤΟΝ ΑΝΕΦΟΔΙΑΣΜΟ, ΑΝ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΒΑΣΗ, ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ, ΟΤΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΜΠΕΤΖΙΝΑ, ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΛΥΣΕΙΣ ΤΗΝ ΠΙΣΩ ΑΛΛΕΝΟΒΙΔΑ, ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΡΙΨΕΙΣ ΔΕΞΙΑ ΤΗΝ ΒΑΣΗ.

ΥΠΟΘΕΣΗ ΕΝΑΜΙΣΗ ΛΕΠΤΟ.

ΠΑΝΤΟΣ ΜΕ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΕ Η ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ ΤΗΣ.

ΕΝΩ ΕΝ ΚΙΝΗΣΗ, Η ΚΑΜΕΡΑ ΚΟΥΝΑΕΙ, ΚΑΙ ΛΕΣ ΟΤΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΡΑΒΗΞΕΙ ΣΕΙΣΜΟ, ΟΤΑΝ ΕΙΔΑ ΤΙ ΤΡΑΒΗΞΕ, ΕΠΑΘΑ ΠΛΑΚΑ.

Ο ΗΧΟΣ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 160.
ΥΣΤΕΡΑ ΚΑΛΥΠΤΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΕΡΑ.

ΑΛΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ, ΑΝ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ ΘΟΡΥΒΟ, ΕΓΚ@VLO, ΤΡΑΒΑΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ΜΙΚΡΟΦΩΝΑΚΙ, ΣΤΗΝ ΟΥΡΑ, ΠΑΝΩ ΑΠΟΤΗΝ ΕΞΑΤΜΙΣΗ, ΚΑΙ............MOTO GP ON LINE!!!:wave2: :wave2: :wave2:
πολυ σωστα απλα κοιτα μηπως μπορεις να κανεις καμια μαγκια με σινεμπλοκ
απο οτι βλεπω πιανουν τα χερια σου
σινεμπλοκ εχουν και οι βασεις απο gps Κοιτα touratech
ακομα δες μηπως στο μενου τησ cameras εχει wind cut filter και αμα γινει και στραβη μην αγχωνεσε απλα pm
καλη δουλιτσα δυνατος :wave2: :wave2: :beer:

tattooman
09/08/2006, 14:41
Οποιος εχει καμερα που γραφει σε dvd τον ηπιε.Και γω προβλημα με κραδασμους εχω.Γραφει για 5' περιπου και μετα σβηνει μονη της.Την εψαξα με βαση και δεν παιζει.Μεχρι και τριποδο εβαλα με velcro αλλα παλι δεν παιζει.Κατι γινεται με σφουγγαρια και μονωτικο απο στουντιο (αυγοθηκη) αλλα ειναι τοσο ευαισθητες που ζητημα ειναι να γραψουν 10-15 λεπτα και μαλλον θα μεινεις χωρις καμερα.Στο περιοδικο TWO καταφερανε και γραψανε σε dvd πανω σε busa χωρις bullet cam.Ειχαν βαλει την καμερα σε μικρο tank bag και χρησιμοποιησαν σφουγγαρι και πολλα velcro και υποστηριζανε οτι δεν ειχαν προβλημα με κραδασμους (βαζεις ohlins και καθαρισες).Το maximoum που καταφερα να γραψω με σφουγγαρια ηταν γυρω στα 20'...μετα τον ηπια.

makis206
09/08/2006, 15:13
Ήμουν κι εγώ ένας απ'αυτούς που τον ήπιαν:lol: αφού είχα ήδη την κάμερα με το DVD όταν πήρα τη βάση για το ντεπόζιτο.

Τι άλλο να έκανα ;

Πήγα και πήρα άλλη μια φθηνή βιντεοκάμερα MiniDV με 300 ευρουλίνια και καθάρισα..

Απ'την άλλη δεν ανησυχώ καθόλου γι'αυτήν, ούτε αν θα σκονιστεί, ούτε αν θα γραντζουνιστεί, ούτε αν θα δεχτεί κραδασμούς.

Και καλή εγγραφή κάνει, και ξέγνοιαστος πάω τη βόλτα μου !:sun:

:lol: :beer: :beer:

makis206
28/08/2006, 16:23
:sun: :sun:


59268

stako
28/08/2006, 16:26
Παιδιά απλά να σας πω ότι καλό είναι να έχετε την κάμερα στην βάση μόνο όταν θέλετε να γράψετε. Όταν δεν γράφετε καλύτερα να την βγάζετε. Εγώ την άφηνα σε όλη την διαδρομή πάνω και από τους κραδασμούς μου χάλασε............ Τρώει που τρώει κούνημα και ταλαιπωρία, ας μη τα τρώει σε όλο το ταξίδι για να σας αντέξει λίγο παραπάνω.

makis206
28/08/2006, 16:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Παιδιά απλά να σας πω ότι καλό είναι να έχετε την κάμερα στην βάση μόνο όταν θέλετε να γράψετε. Όταν δεν γράφετε καλύτερα να την βγάζετε. Εγώ την άφηνα σε όλη την διαδρομή πάνω και από τους κραδασμούς μου χάλασε............ Τρώει που τρώει κούνημα και ταλαιπωρία, ας μη τα τρώει σε όλο το ταξίδι για να σας αντέξει λίγο παραπάνω.

Συμφωνώ απόλυτα.

Μακρυά απ'τον ήλιο τουλάχιστον στη στάση και από οτιδήποτε άλλο μπορεί να επιρρεάσει την καλή λειτουργία της κάμερας (αέρας, σκόνη κλπ)

Το καλό είναι οτι η κάμερα αφαιρείται πανεύκολα με μία βίδα που την στηρίζει πάνω στη βάση.

:beer: :beer:

Tropeas
08/09/2006, 17:34
Το επαναφέρω λίγο στην δημοσιότητα για τον Χωμάτινο που μου έλεγε ότι ψάχνει τρόπους για κάμερα και βάση...

-διάβασε το τόπικ απο την αρχή αυτό που σου έλεγα είναι αυτό που λένε απο Παπασταύρο που φαίνεται η πρώτη άρθρωση σε μια φωτογραφία....;)

efialtis
12/09/2006, 14:48
ΚΑΛΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ...ΑΛΛΑ....

ΑΜΑ ΒΡΕΧΕΙ ???????

ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ??????

ΚΑΙ ΜΗΝ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΧΕΙΜΕΡΙΝΑ ΝΤΟΚΟΥΜΕΝΤΑ ??

stako
12/09/2006, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από efialtis
ΚΑΛΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ...ΑΛΛΑ....

ΑΜΑ ΒΡΕΧΕΙ ???????

ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ??????

ΚΑΙ ΜΗΝ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΧΕΙΜΕΡΙΝΑ ΝΤΟΚΟΥΜΕΝΤΑ ??

Παίρνεις μια όμορφη θήκη για την κάμερα σου από αυτές που είναι για υποθαλάσσια κόλπα και είσαι οκ.................:D

............πλάκα κάνω, τόσο πολύ θες να γράφεις με βροχή??? Και αν ναι για ποιό λόγο αφού έτσι κι αλλιώς θα πηγαίνεις σιγά σιγάααααα...............!

efialtis
12/09/2006, 15:26
γιατι φίλε STAKO

πέρυσι το Φεβουάριο (τις ημέρες του δεύτερου χιονιά) πήγαμε εκδρομή Αθήνα - Καρδίτσα - Λάρισα - Θεσσαλονίκη - Ουρανούπολη και πίσω.

Σου λέω μονάχα ότι ειδικά στο πήγαινε, πρέπει να είμασταν τα δύο μοναδικά δίκυκλα του εθνικού οδικού δικτύου (εκτός πόλεων).

Οδηγούσαμε με ομίχλη, ψιλόβροχο, καρεκλοπόδαρα και το αποκορύφωμα με συνεχή χιονόπτωση.
Το χιονι γύρω στους 10 πόντους.
Ευτυχως που τη χιονόπτωση την φάγαμε στην αρχή της και δεν είχε προλάβει να το παγώσει.

Ασε οι θερμοκρασίες. -5 έως +5.

Να περνάνε οι νταλίκες και τα λεωφορεία στα Μάλγαρα ξυστά από τις μηχανές με τις οποίες δεν μπορούσαμε να πάμε γραηογότερα από 30-40 χλμ την ώρα.

Γριές από τα αυτοκίνητα να μας σταυρώνουν και να σταυροκοπιούνται.

Κάτασπροι από το χιονι αναβάτες και μηχανές.

Ελικόπτερα του στρατού κοντά στη Λάρισα να περνάνε χαμηλά πάνω από την εθνική.

Σε στάση για ξεπάγωμα των χεριών και τσιγάρο στα τέμπη, διερχόμενα αυτοκίνητα να πετάνε κέρματα προς το μέρος μας (ευχή εν κινήσει...!!!!!).

Φυσικά και δεν πληρώσαμε διόδια.
Μας λυπήθηκαν μέχρι και οι μπάτσοι, οι οποίοι οι μισοί απορούν πως γίνεται να είμαστε στεγνοί μέσα από το μπουφαν με τόσο χιονι και νερό, και οι άλλοι μισοί να μας προσθέρουν ζεστασια στον αστυνομικό φυλάκιο στα διόδια έξω από την Θεσσαλονίκη.

Χώρια που όταν τελικά φτάσαμε στην Ουρανούπολη (αφου περάσαμε τις λίμνες Βόλβη με τους κύκνους με την αρρωστια των πτηνων) μπήκαμε σε μια ταβέρνα με ένα τεράστιο τζάκι που έβγαζε μπριζολοπάϊδα μέχρι να σβήσει η φωτιά και το τσίπουρο του μαγαζιου τελείωσε.

Μερικές μονάχα από τις εικόνες που το μυαλα μας κράτησε και το συζητάμε ακόμα, και πολύ θα ήθελα να είχα και εικόνα για αυτούς που δεν ήρθαν.


Εν κατακλείδι νομίζω ότι τα χειμερινά ταξίδια έχουν περισσότερα να προσφέρουν από τα κλασικά καλοκαιρινά (πάιρνω το χωματόδρομο και σε κανα δυο ώρες, δεν μπορεί, θα βρω μια παραλία).

Δεν θα ξεχάσω να αναφέρω πόσα μοτοσυκλετιστικά πράγματα έμαθα από αυτό το ταξίδι μόνο.

efialtis
12/09/2006, 15:50
θυμάται κανείς μια διαφήμιση που έδειχνε μία βάση για ποτήρι στο αυτοκίνητο που έγερνε και δεν χυνόταν το νερό ????

που πουλιέτε αυτό το πράγμα.

Θα ήταν βολικότατο στην απορρόφηση κραδασμών

νομίζω ....

stako
12/09/2006, 16:19
Αχα, είσαι της περιπέτειας αυτού του είδους..............

Να πω ότι ζηλεύω? Δεν ξέρω........! Πραγματικά θα ήθελα να το ζήσω αυτό μια φορά. Προς το παρόν η μηχανή μου δεν επιτρέπει τέτοια σπορ, αν καταφέρω (από οικονομικής πλευράς) να αλλάξω το σκουτεράκι μου με ένα Transalp ή Africa είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα το κάνω ένα ταξίδι τον χειμώνα. Μου αρέσει πάρα πολύ το βουνό τον χειμώνα βλέπεις.............. Γενικά η φύση τον χειμώνα είναι άλλη φάση, είναι σαν να έχει φωνή και να σου μιλάει ορισμένες στιγμές............

Όλα τα λεφτά η φάση στην ταβέρνα μετά από αυτή την Οδύσσεια ε?

Πάντως σοβαρά τώρα, θα δυσκολευτείς να βρεις λύση για αυτό που θες. Δεν ξέρω αν βοηθάει αλλά πρόσφατα έφτιαξα μια "βάση" για το GPS μου με τον πάτο από ένα tankbag και ένα σφουγγάρι. Το σφουγγάρι το "έσκαψα" με ένα κοπίδι και του έκανα μια θήκη ακριβώς στα μέτρα του GPS για να χώνεται μέσα και να μην κουνιέται. Έτσι έχω μια πραγματικά πάρα πολύ καλή βάση όσον αφορά την απορόφηση κραδασμών. Δεν ξέρω, ίσως μπορείς να χρησιμοποιησείς κάτι παρόμοιο και για κάμερα...............ίσως κι όχι............

http://img522.imageshack.us/my.php?image=p9110006hv3.jpg

http://img242.imageshack.us/my.php?image=p9110007cz8.jpg

:wave2: :wave2: :wave2:

efialtis
12/09/2006, 16:55
σκέφτηκα αυτή τη βάση για ποτήρι που μένει πάντα οριζόντια και ένα κάτι σαν κουτί από πλεξιγλας με πορτούλα και λαστιχάκι γύρω γύρω για να μην μπαίνει νερό.

Πλάκα πλάκα εάν υπάρχει θήκη για την κάμερα για τη θάλασσα μάλλον κάνει.



Η ΦΑΣΗ ΣΤΗΝ ΤΑΒΕΡΝΑ
-----------------------------
Μετά τις λίμνες του Λαγκαδά μέχρι την Ουρανούπολη το χιονι μας άφησε και η βροχη έπεφτε right throu.
Οχι απλή βροχή, τραπεζοπόδαρα.

Με ανοικτή ανοικτή ζελατίνα η βροχή έμπαινε στα μάτια και σε χτύπασε στο πρόσωπο. Μιλάμε για πόνο, όχι μαλακίες.
Με κλειστή πάλι δεν έβλεπες γιατί είτε θάμπωνε είτε ήταν τόση η βροχή που δεν έφευγε.

Μετά από ώρα επιτέλους.....

Φτάσαμε στις 9 το βράδυ.
Μην ξεχνάς ότι είναι Φεβρουάριος. Πίσσα σκοτάδι.

Εμείς να στάζουμε τρελά.
Στεγνοί βεβαίως από μέσα, αλλά το ένα από τα δύο προβλήματα που είχαμε και μας δυσκόλεψαν και τα δύο πάρα πολύ ήταν τα γάντια που δεν αντέξανε την ποσότητα νερού και βραχήκανε και από μέσα. Τα χέρια ξυλιάσανε κρατάγαμε με το ένα χέρι το τσιγάρο και με το άλλο, το άλλο χέρι.
Α ρε παππού τώρα καταλαβαίνω τι τράβηξες στο Αλβανικό μέτωπο. Καλή σου ώρα εκεί που είσαι.

Αφήνουμε τις μηχανές δίπλα στην ταβέρνα. Έπεφτε το λιγοστό φως από μια απομακρυσμένη λάμπα σε στίλο και γυαλίζανε σαν διαμάντια.

Αφού κάναμε το σταυρό μας και δώσαμε συχαρίκια ο ένας στον άλλο για το κατόρθωμα μπουκάραμε στην ταβέρνα.

Η ζέστη από το τζάκι ήρθε σαν χάδι στα παγωμένα και κατακόκκινα χέρια και πρόσωπο.
Δύο γέροι και ο κάπελας. Γυρνούν και μας κοιτούν. Ξαφνιάζονται.
Αναβιώνουν εποχές Βυζαντινές.
Μαυροντυμένοι καβαλαρέοι με τα άρματα, ξέπνοοι από την κούραση, το κρύο και τη βροχή.
Καλησπερίζουμε.
Ο κάπελας συνέρχεται από το σόκ και μας πλησιάζει.
Μας σπρώχει μέσα και κλείνει την πόρτα πίσω μας. Βιάζεται... λες και φοβάται και θέλει να εξυπηρετήσει τους αρματωμένους σβέλτα και καλά.

Αφήνουμε τα ''άρματα'' ενώ εκείνος στρώνει ένα τραπέζι μπροστά στο τζάκι. Δεν έχει πει κουβέντα. Ούτε οι γέροι. Αυτοί συνεχίζουν να κοιτάνε με το τσιγάρο να καίει στα κιτρινισμένα δάκτυλα.

Καθόμαστε και αρχίζει να μας φιλεύει.
Σε 1 λεπτό ήρθανε το τσίπουρο και το ψωμί με το τζατζίκι.
Ρίχνει μια πιατέλα με 4 μπριζόλες και 4 λουκάνικα στο τζάκι.
Σε 4 οι πατάτες και η σαλάτα.
Σε άλλα 10 βγαίνουν τα πρώτα κρέατα.

Αφού βρέξαμε το καταπινάρι μας με μπόλικο τσίπουρο και συνήλθαμε, οι γέροι αρχίσανε την ''ανάκριση''. Από που είστε, από που έρχεστε, τι θέλετε και τέτοια.
Στο μεταξύ μπαίνουν και τρία ''νιάτα'' ακόμα και ζωντανεύει το πράμα.
Τα κεράσματα πηγαινοέρχονται, τα κρέατα έρχονται και το τσίπουρο τελειώνει.

Ιστορίες οδηγικές, ιστορίες του στρατού, ιστορίες του Αγίου Όρους, ιστορίες του χειμώνα, ιστορίες...........

Κατά τις 2 το ξημέρωμα τα ρούχα έχουν σχεδόν στεγνώσει. Το μάτι αρχίζει να κλείνει και αποφασίζουμε να κοιμηθούμε. Ο κάπελας σαν αλλοτινός πανδοχέας μας παίρνει και μας οδηγεί σε
ένα δωμάτιο.
Το κρύο ακόμα πιο τσουχτερό. Η βροχή έγινε χιόνι τώρα.
Κάναμε ένα καυτό στην κυριολεξία μπάνιο και κοιμηθήκαμε. Το πρωί που σηκωθήκαμε το είχει στρώσει. Παίρνουμε τα πράγματα μας και αφου ο ''πανδοχέας'' μας υποσχέθηκε ότι θα προσέχει τα ''άλογά'' μας πήραμε το καραβάκι για το Άγιον Όρος.

Κάπου εδώ τελειώνει η μισή οδηγική περιπέτεια.


Μάγκες πρέπει να φύγω όμως τώρα.
Εάν θέλετε συνέχεια αύριο το πρωί.

stako
13/09/2006, 10:11
Ωραίος.........!

:wave2: :wave2: :wave2:

FestoNero
13/09/2006, 11:52
Εφιαλτη θα σε παρακαλεσω να αντιγραψεις την ιστορια σου (και να τη συνεχισεις)
στο τμημα "Ταξιδιωτικα" του φορουμ, μιας και πιστευω οτι ενδιαφερεται πολυς κοσμος να το διαβασει και μεσα σ'αυτο το θεμα " ΨαΧνω Βαση Γι Βιντεοκαμερα" χαραμιζεται...
:beer:
:wave2:

efialtis
13/09/2006, 15:53
ευχαριστώ παίδες

ναι θα το βάλω στο ''ταξιδιωτικά'' και θα το πάρω από την αρχή το ταξίδι

νομίζω ότι θα έχει ενδιαφέρον.

savvas
10/01/2007, 09:29
Η πιο διαδεδομενη (σε φορουμς) ειναι αυτη: http://www.sportbikecam.com/
και η πιο ακριβη!!!

Βρηκα και αυτη, μου φαινεται πιο γερή, επισης ρυθμιζομενη, και λιγο πιο φθηνη!
http://www.xtremecameramounts.com/

Θα τη "χτυπουσα", αλλα εχει προβλημα ο server του (πιθανόν). :rolleyes:

stako
10/01/2007, 10:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από savvas
Η πιο διαδεδομενη (σε φορουμς) ειναι αυτη: http://www.sportbikecam.com/
και η πιο ακριβη!!!

Βρηκα και αυτη, μου φαινεται πιο γερή, επισης ρυθμιζομενη, και λιγο πιο φθηνη!
http://www.xtremecameramounts.com/

Θα τη "χτυπουσα", αλλα εχει προβλημα ο server του (πιθανόν). :rolleyes:

Την δεύτερη έχω και είναι πάρα πολύ καλή. 60? μου είχε βγει πριν ενάμιση χρόνο.

Δεν νομίζω ότι μπορείς να ζητήσεις κάτι περισσότερο από μια βάση κάμερας..........

:wave2: :wave2: :wave2:

savvas
10/01/2007, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Την δεύτερη έχω και είναι πάρα πολύ καλή. 60? μου είχε βγει πριν ενάμιση χρόνο.
Δεν νομίζω ότι μπορείς να ζητήσεις κάτι περισσότερο από μια βάση κάμερας..........


1.000cc Ευχαριστω stako!!! Με εβγαλες απο το πλοβληματισμο, σε σχεση με τη ποιοτητα.
Οταν φτιαξει τον server του, θα την παραγειλω.

Την εχει 90$ και υπολογιζω και καμια 20$ μεταφορικα.
Ο προυπολογισμος εχει εγκριθει! (Απο το κουμπαρα μου)

Θα γινω ο σκηνοθετης της παρεας μου... :p

SPORAKIAS
10/01/2007, 15:01
εγω παντως θα τσιμπισω μια βαση απο ενα φιλο (εχει μαγαζι στην καλλιθεα)....

στα 60€ ....και πολυ καλη....

αν θελεις να πας πες μου να σου στειλω π.μ υα στοιχεια

stako
10/01/2007, 15:17
85? δλδ???

Εγώ την ίδια την πήρα λίγο κάτω από 60 από το ebay, για ψάξτο λίγο!

:wave2: :wave2: :wave2:

SeNNinhA
10/01/2007, 15:30
Με 27,95$ + 6,00$ μεταφορικά σου κάνει?

Κομπλέ με τις βίδες της για την τάπα του τεπόζιτου και για την κάμερα. Την πήρα πριν ενα μηνα και είναι μια χαρά.

Από e-bay
βαση καμερας (http://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&ih=001&sspagename=STRK%3AMEWN%3AIT&viewitem=&item=110066603708&rd=1,1)

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&ih=001&sspagename=STRK%3AMEWN%3AIT&viewitem=&item=110066603708&rd=1,1

SeNNinhA
10/01/2007, 15:34
1.


74191

SeNNinhA
10/01/2007, 15:35
2.


74192