PDA

View Full Version : Παλιό 50αρι, εκτός λειτουργίας, Πού και πώς μπορώ να το «αποσύρω» ?



dosko
12/11/2009, 12:13
Το λοιπόν,
Έχω ένα παλιό 50αρι Honda Chally, μοντέλο 88 νομίζω.

Το οποίο είναι εκτός λειτουργίας εδώ και καμία 4ετία, αθεώρητη αδεία άλλο τόσο, πιάνει χώρο στο γκαράζ και δυστυχώς δεν με βλέπω να το συνεφέρω ποτέ.

Θέμα απόσυρσης από ότι έχω διαβάσει δεν τίθεται, διότι αρχικά είναι 50cc(Νομίζω δεν ίσχυε η απόσυρση για αυτά τα κυβικά) και δεύτερον πλέον έχει σχεδόν καταργηθεί το όλο θέμα.

Οπότε,
Γνωρίζει κάποιος, τι μπορεί να κάνει κάνεις με ένα τέτοιο όχημα για να το αποσύρει ?
Για να καταθέσω τις πινακίδες-άδεια, πρέπει να πάω στην τροχαία που έχει βγει η άδεια ή στο υπουργείο ? Θα χρειαστεί ανανέωση της άδειας για αυτή την διαδικασία ?

Και μετά από αυτό, το σημαντικότερο που μπορώ να το δώσω-«πετάξω» ?
Υπάρχει κάποιου κάποια υπηρεσία-εταιρία-παλιατζής για αυτό το σκοπό?
Μπορώ να το πάω στο κέντρο των απορριμματοφόρων της περιοχής μου(όπου έχει κάδους για ανακυκλώσεις κλπ) για «πέταμα» ?

Ευχαριστώ

:beer:

byron
12/11/2009, 12:16
Η απόσυρση ισχυει και για τα 50cc. Ψάξε λίγο στην εύρεση για σχετικά θέματα.

kalesin
12/11/2009, 12:19
ισως να βαλεις μια αγγελια εδω να το χαρισεις..
που ξερεις; μπορει καποιος να θελει να το φτιαξει

:)

McGyver
12/11/2009, 12:20
Στείλε ένα p.m. στον Tpap...

...παλιατζής είναι κι αυτός.

dosko
12/11/2009, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
ισως να βαλεις μια αγγελια εδω να το χαρισεις..
που ξερεις; μπορει καποιος να θελει να το φτιαξει

:)

Βασικά μάλλον αυτό θα γίνει, απλά είπα να θέσω το ερώτημα για πληροφόρηση περισσότερο, αν κάποιος ξέρει σχετικά με το τι μπορούμε να κάνουμε σε τέτοιες περιπτώσεις.

Kaloston
12/11/2009, 12:55
Φιλε αν εχεις σκοπο να το πεταξεις το θελω να το δωσω σε ενα μπαρμπα μου που εχει κολλημα με τα τσαρλακια και χρειαζεται ανταλακτικα απο τετοιο μηχανακι. Στα νιατα του ειχε παει μεχρι και εξωτερικο με τσαρλυ.

Nostra
13/11/2009, 08:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Καλοστον
Φιλε αν εχεις σκοπο να το πεταξεις το θελω να το δωσω σε ενα μπαρμπα μου που εχει κολλημα με τα τσαρλακια και χρειαζεται ανταλακτικα απο τετοιο μηχανακι. Στα νιατα του ειχε παει μεχρι και εξωτερικο με τσαρλυ.
μετά προσαρτήστηκε η Θεσσαλία ? :D

TROOPER
13/11/2009, 08:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
μετά προσαρτήστηκε η Θεσσαλία ? :D

ωπα.:lol: :lol:

byron
13/11/2009, 09:15
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=59754

dosko
13/11/2009, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=59754

Ευχαριστώ Βυρωνα :beer:

Το είχα διαβάσει παλιότερα το θέμα, απλα επειδη δεν είχα παρακολουθησει τις τελευταιες εξελιξεις με τις αποσυρσεις δεν ήξερα τι γίνεται.

Θα περάσω απο την τροχαία να ρωτησώ λεπτομέριες και θα ποστάρω εδώ.