PDA

View Full Version : Βελτίωση για Hornet 600



nikonian
18/05/2005, 12:51
Έχω ξαναγράψει εδώ μέσα ότι το πρόβλημα του Hornet 600 είναι το πολύυυυυ μακρύ γρανάζωμα. Σκεφτείτε ότι φοράει τον κινητήρα και το σαζμάν του CBR 600f3 , αλλά οι σχέσεις όχι μόνο δεν είναι κοντύτερες (όπως θα έπρεπε λόγω της μειωμένης ιπποδύναμης, της έλειψης ram air και της αεροδυναμικής αντίστασης), αλλά είναι ακόμα μακρύτερες. Το αποτέλεσμα είναι να μην γεμίζει ούτε καν η 5η του.
Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να αλλάξει το γρανάζωμα που είναι 15/42. Δεν πρέπει όμως ούτε το μπροστινό να γίνει 14, γιατί 42:14=3 , ούτε το πίσω 45, γιατί 45:15=3. Ως γνωστόν ο λόγος του πίσω προς το μπροστινό , δεν πρέπει να είναι ακέραιος, για να μην έχουμε παράξενες φθορές.
Το ιδεώδες λοιπόν είναι (θεωρητικά) να βρεθεί ένα 44αρι για πίσω.
Ε, λοιπόν το έκανα.
Πρώτες εντυπώσεις: δύναμη ,νεύρο, αλλά και νευρικότητα. Το μηχανάκι είναι πολύ πιο ζωηρό, αλλά για τις τελικές θα επανέλθω όταν θα τις δοκιμάσω (σίγουρα το κοντέρ θα είναι κατά 5% πιο αισιόδοξο).

nikonian
14/06/2005, 11:50
Τελική η ίδια, μόνο που το κοντέρ τώρα γράφει 235, ενώ πριν έγραφε 222.
Η καλλίτερη μετατροπή , μετά το μίνι φαίριγκ της κάπα, που μου επιτρέπει να τελικιάζω χωρίς σκύψιμο και να ταξιδεύω άνετα με 200αρες.
Προτείνω και τα δυο ανεπιφύλακτα.

Τα κάγκελα της mo-tech δεν τα προτείνω , γιατί φαίνεται να προστατεύουν καλά, αλλά είναι άσχημα και δεν μπορώ πλέον να λέω ότι έχω την ωραιοτέρα των μηχανών.

power hornet
09/02/2006, 21:17
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΤΑΡΧΗΣ,ΦΙΛΑΡΑΚΟ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΦΤΙΑΞΕΙΣ ΚΙΟΛΑΣ ΕΓΩ ΤΟΥ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΠΡΩΤΟΥ ΣΤΑΔΙΟΥ ΦΤΙΑΞΙΜΟ ΦΙΛΤΡΟ ΖΙΓΚΛΕΡΩΜΑ ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΚΑΙ ΠΕΤΑΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΩ ΤΟ ΜΑΜΑ ΓΡΑΝΑΖΩΜΑ,ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΩ ΤΙ ΝΟΥΜΕΡΑ ΓΡΑΝΑΖΙΑ ΕΒΑΛΕΣ?

nassosxlvbros
11/02/2006, 00:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian
Έχω ξαναγράψει εδώ μέσα ότι το πρόβλημα του Hornet 600 είναι το πολύυυυυ μακρύ γρανάζωμα. Σκεφτείτε ότι φοράει τον κινητήρα και το σαζμάν του CBR 600f3 , αλλά οι σχέσεις όχι μόνο δεν είναι κοντύτερες (όπως θα έπρεπε λόγω της μειωμένης ιπποδύναμης, της έλειψης ram air και της αεροδυναμικής αντίστασης), αλλά είναι ακόμα μακρύτερες. Το αποτέλεσμα είναι να μην γεμίζει ούτε καν η 5η του.
Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να αλλάξει το γρανάζωμα που είναι 15/42. Δεν πρέπει όμως ούτε το μπροστινό να γίνει 14, γιατί 42:14=3 , ούτε το πίσω 45, γιατί 45:15=3. Ως γνωστόν ο λόγος του πίσω προς το μπροστινό , δεν πρέπει να είναι ακέραιος, για να μην έχουμε παράξενες φθορές.
Το ιδεώδες λοιπόν είναι (θεωρητικά) να βρεθεί ένα 44αρι για πίσω.
Ε, λοιπόν το έκανα.
Πρώτες εντυπώσεις: δύναμη ,νεύρο, αλλά και νευρικότητα. Το μηχανάκι είναι πολύ πιο ζωηρό, αλλά για τις τελικές θα επανέλθω όταν θα τις δοκιμάσω (σίγουρα το κοντέρ θα είναι κατά 5% πιο αισιόδοξο).

εχμ...οσον αφορα το πηλικο του γραναζωματος,σου εχω νεωτερα....κι ομως, μπορεις να εχεις ακεραιο αριθμο κανονικοτατα!!! (βλεπε ΧΤ-ΤΑ ,Bandit,κλπ),μεχρι mail εστειλα στην D.I.D. και δεν υπαρχει κανενα προβλημα μου ειπαν...:beer: :beer:

nikonian
16/02/2006, 12:12
15 δόντια μπροστά , με 44 δόντια πίσω.
Είναι ιδανικό και θεωρητικά και πρακτικά.
Πιο κοντό γρανάζωμα , δεν θα το συνιστούσα. Στην επιτάχυνση φορτίζεται αρκετά ο πίσω τροχός και αν φορτιστεί παραπάνω, θα ύπάρχει πρόβλημα. Μπορείς βέβαια να βάλεις 45 δόντια πίσω και να προφορτίσεις περισσότερο το αμορτισέρ, αλλά θα έχεις μετά μικρότερο sag απ'ότι πρέπει.

sapila racing
16/02/2006, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian
Τελική η ίδια, μόνο που το κοντέρ τώρα γράφει 235, ενώ πριν έγραφε 222.


Εχω καβαλήσει Hornet 600 μοντ 2000 με ΚΑΜΜΙΑ μετατροπή και έγραφε 240 στο κοντέρ και πλησίαζε στο κόκκινο την 6η.

Για να σου έγραφε μόνο μέχρι 222 κάτι τρέχει.....

Πως το ξέρεις ότι η τελική σου είναι ίδια, μετρησες με GPS η με άλλο μηχανάκι?

OldMan
16/02/2006, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
εχμ...οσον αφορα το πηλικο του γραναζωματος,σου εχω νεωτερα....κι ομως, μπορεις να εχεις ακεραιο αριθμο κανονικοτατα!!! (βλεπε ΧΤ-ΤΑ ,Bandit,κλπ),μεχρι mail εστειλα στην D.I.D. και δεν υπαρχει κανενα προβλημα μου ειπαν...:beer: :beer:

Τα "νεώτερα" είναι ότι ΤΩΡΑ πλέον δεν δημιουργούνται οι αυξημένες φθορές ??

Ή ότι, εφόσον οι κατασκευαστές βάζουν γρανάζωμα με ακέραιο πηλίκο - και οι περισσότεροι χρήστες είναι ικανοποιημένοι από το εργοστασιακό γρανάζωμα - ΔΕΝ θα πουλήσουν οι after-marketάδες ???

nikonian
16/02/2006, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Εχω καβαλήσει Hornet 600 μοντ 2000 με ΚΑΜΜΙΑ μετατροπή και έγραφε 240 στο κοντέρ και πλησίαζε στο κόκκινο την 6η.

Για να σου έγραφε μόνο μέχρι 222 κάτι τρέχει.....

Πως το ξέρεις ότι η τελική σου είναι ίδια, μετρησες με GPS η με άλλο μηχανάκι?



Υπολογίζω ότι με το νέο γρανάζωμα το κοντέρ πρέπει να δείχνει περί τα 4,75% παραπάνω . Έτσι κρίνω ότι παρ'ότι δείχνει 13 χλμ παραπάνω, στην πραγματικότητα η τελική είναι η ίδια.

Τώρα αναφορικά με τα 240 κοντερίσια, μόνο τα ελληνικά περιοδικά έχουν δεί τόσο μεγάλα νούμερα. Ως γνωστόν την τελική τη δοκιμάζουν στο γκρεμό. Τα 240 αντιστοιχούν σε 224 πραγματικά. Εγώ 240 έβλεπα μόνο μπροστά στο Σείριο, που είναι γκρεμός.

nassosxlvbros
23/07/2016, 00:21
Πάλι ξεθάψα αρχαίο ποστ.....:rolleyes:
Στο κοντέρ έχω δει 242 km/h στην ευθεία της Θήβας με το μαμά γρανάζωμα.Από και προς Αθήνα....η 5η φορτώνει βαθειάααα μες το κόκκινο(224; )-πάντως η5η του Hornet είναι η τελική ενός TDM 900 (αμφότερα μαμά)

Για να μην σου φορτώνει η 5η κάτι τρέχει....τσέκαρουμε αλυσίδα και φίλτρο αέρα : το μηχανάκι ΔΕΝ ΠΑΕΙ αν είναι μπουκωμένο σκόνη και καταπίνει βενζίνη με το κανάτι,και η αλυσίδα ψηλά "φρενάρει"το μηχανάκι.

trelamenoss
20/08/2016, 14:14
Φιλε μου το 44 το εβαλες με τη μαμα αλυσιδα?φτανει?γιατι αυτο ψαχνω να κανω κ εγω αλλα η αλυσιδα μου ειναι στη 1η γραμμη προς το μοτερ ηδη κ δε ξερω αν το χωραει..