PDA

View Full Version : Μεταβίβαση-φορολογικά



SS 9/1/1900
12/11/2009, 19:27
Παληκάρια να κάνω μια άσχετη ερώτηση.
Σε αγορά μεταχειρισμένου ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ, αν ΔΕΝ πάρω υπεύθυνη δηλωση απο τον πωλητή οτι μου το πούλησε με το χ ποσό, όταν στη φορολογική δήλωση του 2009 το δηλώσω (γιατί πρέπει να το δηλώσω) θα υπάρχει κανένα πρόβλημα?
Θα πρέπει να δώσω μαζί και κάποιο αποδεικτικό αγοράς οπωσδήποτε?? Μιλαμε για αγορά απο ιδιώτη όχι μάντρα.
please βοηθήστε.

SS 9/1/1900
12/11/2009, 20:34
Κανένας δεν αγόρασε μεταχειρισμένο απο ιδιώτη στο πρόσφατο παρελθον?
ζήτησαν κατά την δήλωση αποδεικτικό ποσού αγοράς?
ρωτάω επίμονα γιατί αν ισχύει αυτό, το φετινό μου επίσημο(δυστυχώς δούλευα και μαύρα) εισόδημα δεν δικαολογεί και άλλη αγορά και θα μου σκάσει φόρος περίπου 2500?...
:(

nobody
12/11/2009, 20:41
αγορασα ουτε 2 χρονια πριν αυτοκινητο μεταχειρισμενο απο ιδιωτη
ανταλλαξαμε οπως λες υπευθυνες δηλωσεις οπου δηλωσαμε την μαρκα και το μοντελο, τον αριθμο κυκλοφοριας και τα χρηματα που δοθηκε
με αυτο το χαρτι,το δηλωσα στην φορολογικη μου δηλωση
δεν ηθελαν κατι αλλο αποτι θυμαμαι

φιλικα

γιαννης

harisvfr
12/11/2009, 21:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από SS 9/1/1900
Παληκάρια να κάνω μια άσχετη ερώτηση.
Σε αγορά μεταχειρισμένου ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ, αν ΔΕΝ πάρω υπεύθυνη δηλωση απο τον πωλητή οτι μου το πούλησε με το χ ποσό, όταν στη φορολογική δήλωση του 2009 το δηλώσω (γιατί πρέπει να το δηλώσω) θα υπάρχει κανένα πρόβλημα?
Θα πρέπει να δώσω μαζί και κάποιο αποδεικτικό αγοράς οπωσδήποτε?? Μιλαμε για αγορά απο ιδιώτη όχι μάντρα.
please βοηθήστε.

Δεν υπάρχει πρόβλημα, μπορείς να βάλεις ένα εικονικό ποσό συναλλαγής στην δική σου Υ.Δ. Για τα τεκμήρια νομίζω ότι αφορούν τα μεγάλου κυβισμού και ακριβά αυτοκίνητα. :beer:

SS 9/1/1900
12/11/2009, 23:41
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Αυτό ήξερα κι εγώ, οτι δεν χρειάζεται κάτι άλλο, αλλά αυτή η υπεύθυνη δήλωση χρειάζεται για να μπεί στην φορολογική μου δήλωση. Επίσης το ξέρω οτι δεν υπάρχει τεκμήριο(δεν μιλάμε για κανένα θηρίο, αυτοκινητάκι πόλης), απλά ακόμα και 1500? να βάλω εικονικά οτι το πήρα, ήδη ξεπερνάω το αφορολόγητο και πληρώνω πρόστιμο.
Γι αυτό η κύρια απορία μου ήταν αν χρειάζεται οπωσδήποτε η υπεύθυνη δήλωση ή αν μπορώ απλά να το βάλω στην δήλωσή μου του χρόνου χωρίς να δηλώσω καθόλου ποσό αγοράς.

harisvfr
13/11/2009, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από SS 9/1/1900
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Αυτό ήξερα κι εγώ, οτι δεν χρειάζεται κάτι άλλο, αλλά αυτή η υπεύθυνη δήλωση χρειάζεται για να μπεί στην φορολογική μου δήλωση. Επίσης το ξέρω οτι δεν υπάρχει τεκμήριο(δεν μιλάμε για κανένα θηρίο, αυτοκινητάκι πόλης), απλά ακόμα και 1500? να βάλω εικονικά οτι το πήρα, ήδη ξεπερνάω το αφορολόγητο και πληρώνω πρόστιμο.
Γι αυτό η κύρια απορία μου ήταν αν χρειάζεται οπωσδήποτε η υπεύθυνη δήλωση ή αν μπορώ απλά να το βάλω στην δήλωσή μου του χρόνου χωρίς να δηλώσω καθόλου ποσό αγοράς.

Δεν νομίζω να είναι θέμα ότι φέτος έχεις εισόδημα 1000 Ε και αγόρασες κάτι με 1500 Ε.
Υποτίθεται ότι τις προηγούμενες χρονιές είχες εισοδήματα και έβαλες κάποια χρήματα στην τράπεζα που να καλύπτουν την αγορά. :beer: