PDA

View Full Version : Συμπλεκτης υδραυλικος bandit



gavcr
12/11/2009, 21:41
Ρε παίδες ξέρει κανείς πως ρυθμίζει ο υδραυλικός συμπλέκτης ( να απομονώνει σε άλλη θέση??)
όχι την ρυθμίσει της μανέτας!!!

BIKENEST
16/11/2009, 12:09
WTF!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:eyepop: :eyepop: :eyepop:

gavcr
18/11/2009, 00:51
Ρε κανείς ???


Τίποτα???

sapila racing
18/11/2009, 09:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από gavcr
Ρε κανείς ???


Τίποτα???

Eκτός μανέτας δεν υπάρχει άλλη ρύθμιση, αυτό είναι και το νόημα του υδραυλικού συστήματος.
Κάπου έχεις μπερδευτεί....
Απλά δεν σου γράφει κανείς γιατί είναι λίγο μπούρδα αυτο που λες.

gavcr
18/11/2009, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Eκτός μανέτας δεν υπάρχει άλλη ρύθμιση, αυτό είναι και το νόημα του υδραυλικού συστήματος.
Κάπου έχεις μπερδευτεί....
Απλά δεν σου γράφει κανείς γιατί είναι λίγο μπούρδα αυτο που λες.



Πιθανόν να λέω μπούρδες !!!!

αλλά μου είναι λίγο παράξενο να μην υπάρχει ρύθμιση !!

Δηλαδή άμα αλλάξεις τρόμπα τι γίνεται η καμπάνα ?? όπου σου κάτσει????

sapila racing
18/11/2009, 12:26
Πες ποιό είναι το πρόβλημα σου.
Γιατί δεν σου αρκεί η ρύθμιση της μανέτας?

gavcr
18/11/2009, 12:38
Απομονώνει ψιλά και φοβάμαι έτσι όπως ακουμπάω το χέρι μου στην μανέτα μη γίνει το φαινόμενο που παθαίνουν κάποιοι στο αυτοκίνητο οταν ακουμπάνε το πόδι στο συμπλέκτη και οχι κάτω ( να τρώνε το δίσκο)



Αν διαιρέσουμε την κίνηση τις μανέτας σε κλίμακα από 1 έως το 10 το δικό μου απομονώνει στο 8.50 σε άλλα μηχανάκια με μηχανικό συμπλέκτη αυτό πάιζε κάπου στο 6 δηλαδή μισή διαδρομή και κάτι!!!

Για αυτό με έχει αγχώσει λίγο:wacko:

sapila racing
18/11/2009, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από gavcr
Απομονώνει ψιλά και φοβάμαι έτσι όπως ακουμπάω το χέρι μου στην μανέτα μη γίνει το φαινόμενο που παθαίνουν κάποιοι στο αυτοκίνητο οταν ακουμπάνε το πόδι στο συμπλέκτη και οχι κάτω ( να τρώνε το δίσκο)



Αν διαιρέσουμε την κίνηση τις μανέτας σε κλίμακα από 1 έως το 10 το δικό μου απομονώνει στο 8.50 σε άλλα μηχανάκια με μηχανικό συμπλέκτη αυτό πάιζε κάπου στο 6 δηλαδή μισή διαδρομή και κάτι!!!

Για αυτό με έχει αγχώσει λίγο:wacko:

Κατ αρχήν τα μηχανάκια με ντίζα που απομονώνουν στο 6 οπως το περιγράφεις, θέλουν ρύθμιση στην ντίζα για να έρθουν στο 9. Ετσι κοπανάει το κιβώτιο, ο συμπλέκτης δεν αποσυπλέκει πλήρως και αναρωτιούνται τι τους φταίει.
Οι μοτοσυκλέτες εκτός BMW, Guzzi κλπ έχουν υγρο πολύδισκο συμπλέκτη και δεν τρώγονται όπως ο ξηρός μονοδισκος του αυτοκινήτου οπότε δεν εχεις πρόβλημα.

Ρύμισε την μανέτα να είναι πιο κοντά στο τιμόνι, μάλλον θα σου ερθει καλύτερα έτσι και θα το συνηθίσεις.

gavcr
18/11/2009, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Κατ αρχήν τα μηχανάκια με ντίζα που απομονώνουν στο 6 οπως το περιγράφεις, θέλουν ρύθμιση στην ντίζα για να έρθουν στο 9. Ετσι κοπανάει το κιβώτιο, ο συμπλέκτης δεν αποσυπλέκει πλήρως και αναρωτιούνται τι τους φταίει.
Οι μοτοσυκλέτες εκτός BMW, Guzzi κλπ έχουν υγρο πολύδισκο συμπλέκτη και δεν τρώγονται όπως ο ξηρός μονοδισκος του αυτοκινήτου οπότε δεν εχεις πρόβλημα.

Ρύμισε την μανέτα να είναι πιο κοντά στο τιμόνι, μάλλον θα σου ερθει καλύτερα έτσι και θα το συνηθίσεις.

Ευχαριστώ!!!!:beer:

Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο μιας και το κατέχεις το θέμα!!!!


Υγρά στην τρόμπα κάθε πότε αλλάζεις??

sapila racing
18/11/2009, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από gavcr
Ευχαριστώ!!!!:beer:

Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο μιας και το κατέχεις το θέμα!!!!


Υγρά στην τρόμπα κάθε πότε αλλάζεις??

Το μανιουαλ πρπεπει να λέει μια φορά το χρόνο, αλλά και στα 2 ειναι ΟΚ.

kalamaria
29/12/2013, 14:20
ρε παιδια το ιδιο προβλημα εχω ψηλα ο συμπλεκτης αλλα κοπανάει το κιβώτιο πολυ εχει κανεις το ιδο προβλημα και αν εχει κανει κατι? ειναι ενοχλητικο να ακουγονται οι ταχυτητες!!!!

Pan (dvs)
30/12/2013, 14:06
Καταρχην, στην επομενη bandit-οσυναντηση να πας για να δεις και κανενα αλλο μηπως ειναι η ιδεα σου.
Εαν ειναι τερματισμενη η μανετα σου δες με το χερι σου αν εχει τζογο ,ισως να χρειαστει να μαζεψεις λιγο το συρματοχοινο.
Η μανετα απελευθερωνει ψηλα η χρειαζεται να την τερματισεις?

dimzan
30/12/2013, 20:57
Το μανιουαλ πρπεπει να λέει μια φορά το χρόνο, αλλά και στα 2 ειναι ΟΚ.

εγω που δεν εχω αλλαξει ποτε μαλλον πρεπει να το κανω αμεσα..


παντως ουτε κοπανανε οι ταχυτητες, ουτε εχει σκληρυνει η μανετα. Συμπεριφερεται πολυ καλα

kalamaria
30/12/2013, 23:13
αυτο εχω σκοπο να κανω να δω αλλα!!!αλλα εχω αλλαξει αρκετα μηχανακια τετοιο χτηπημα στις ταχυτητες δεν ειδα ...που να μην ειχε και υδραβληκο συμπλεκτη!!!!

TONYBANDIT
31/12/2013, 09:51
για πιο γλυκό σασμαν πειραματιστειτε με τα λαδια και αφηστε τον συμπλέκτη στην ησυχια του .στο δικο μου με spectro golden 10w40 οι αλλαγες εγιναν βουτυρενιες ακομα και χωρις συμπλεκτη .Τέλος λιπανση στα εξαρτηματα του λεβιε ταχυτητων.αυτα απο μενα

kalamaria
05/01/2014, 14:02
για πιο γλυκό σασμαν πειραματιστειτε με τα λαδια και αφηστε τον συμπλέκτη στην ησυχια του .στο δικο μου με spectro golden 10w40 οι αλλαγες εγιναν βουτυρενιες ακομα και χωρις συμπλεκτη .Τέλος λιπανση στα εξαρτηματα του λεβιε ταχυτητων.αυτα απο μενα

μακαρι θα περιμενω να αλλαξω παλι τα λαδια και θα δω

Pan (dvs)
05/01/2014, 14:43
αυτο εχω σκοπο να κανω να δω αλλα!!!αλλα εχω αλλαξει αρκετα μηχανακια τετοιο χτηπημα στις ταχυτητες δεν ειδα ...που να μην ειχε και υδραβληκο συμπλεκτη!!!!

Ρε Καλαμαρια πριν ειχες μηχανακια οπως λες,τωρα εχεις μηχανη.....συνηθισε το.:beer:







Και τι μηχανη ..........

kalamaria
08/01/2014, 21:05
πανο δεν ειναι θενα συνηθειας κανει πολυ ασχημο χτηπημα στις ταχυτητες ....οταν αλλαζω ολοι γυρνανε και κοιτανε!!!

μπαμπης το ονομα:beer:

Pan (dvs)
08/01/2014, 21:14
Οι Θεσσαλονικη εχει καλα μαστορια.Πηγαινε μια βολτα να τη δουνε.

kalamaria
10/01/2014, 23:00
Οι Θεσσαλονικη εχει καλα μαστορια.Πηγαινε μια βολτα να τη δουνε.


πανο δεν ξερω ποιον λες?

Pan (dvs)
11/01/2014, 07:18
πανο δεν ξερω ποιον λες?

Εχω χασει επαφες με Θεσσαλονικη,ρε φιλε.Για ρωτα τον Ευριπιδη.

kalamaria
11/01/2014, 22:51
πανο δεν ξερω ποιον λες?

ok ευχαριστω!!