PDA

View Full Version : Αγορα Scooter



thomass
18/05/2005, 14:30
Πρόκειται να αγοράσω καινούργιο scooter και έχω καταλήξει στο SYM JOYRIDE 200.Δεν το έχω οδηγήσει.Ξέρεις κανείς κάτι για αυτό ;Μέχρι τώρα είχα ένα PIAGGIO SKIPPER 150 δίχρονο.Δεν ταξιδεύω με μηχανή απλά το θέλω για μέσα στη πόλη( Έδεσσα).

alex14
18/05/2005, 14:44
Για το SYM δεν ξερω, αλλα γιατι να πας να μπλεξεις με ενα μηχανακι αμφιβολου ποιοτητας και αξιοπιστιας και να μην παρεις κατι πιο σιγουρο.
π.χ. Honda SH150i (injection - Euro 3) - μολις εφτασε το καινουργιο μοντελο με τιμη 3280 Εuro.

:wave2:

johnpan
18/05/2005, 16:47
Beverly 250: χωρίς αντίπαλο

Tigas
19/05/2005, 08:40
GILERA 4-RUNNER VXR 200

thomass
19/05/2005, 09:08
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τις γνώμες σας.Το SYM αποκλείεται.Τι θα λέγατε για APRILIA ATLANTIC 125 ? Είναι πιο κοντά στη τιμή και μ΄αρέσει περισσότερο...:smilea:

Tigas
19/05/2005, 09:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από thomass
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τις γνώμες σας.Το SYM αποκλείεται.Τι θα λέγατε για APRILIA ATLANTIC 125 ? Είναι πιο κοντά στη τιμή και μ΄αρέσει περισσότερο...:smilea:

ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ APRILIA ΓΕΝΙΚΟΣ.
ΕΧΩ ΦΙΛΟ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΝΩΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ APRILIA ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΟΤΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΠΟΥΡΔΕΛΑ.
ΜΟΝΟ TUONO ΚΑΙ ΜΙLLE R ΑΞΙΖΟΥΝ.
ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΜΠΑΖΑ , ΑΠΟ ΣΚΟΥΤΕΡΑΚΙ ΜΕΧΡΙ ΜΕΓΑΛΗ ΜΗΧΑΝΗ

thomass
19/05/2005, 11:55
Ωχ !!! Θα με κάνεις να πάω για το Χ-8 200 που βγήκε και σε προσφορά. Θα με κυνηγάει όμως η γυναίκα μου.Μέχρι 3000 ? είπαμε στην αρχή...

Tigas
19/05/2005, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από thomass
Ωχ !!! Θα με κάνεις να πάω για το Χ-8 200 που βγήκε και σε προσφορά. Θα με κυνηγάει όμως η γυναίκα μου.Μέχρι 3000 ? είπαμε στην αρχή...

ΠΑΡΕ ΤΟ HONDA TO SH150.
17΄ ΤΡΟΧΟΙ, TUBELESS ΛΑΣΤΙΧΑ, ΧΩΡΟΣ ΠΟΛΥΣ ΓΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ
INJECTION.
ΕΧΕΙ 100-200 ΕΥΡΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ HONDA ΡΕ ΦΙΛΕ ΔΕΝ ΜΑΡΚΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ.
ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΦΘΗΝΑ ΑΝ ΤΥΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΚΑΚΙΑ ΣΤΙΓΜΗ
ΠΧ. ΠΛΑΙΝΟ ΜΕΓΑΛΟ ΚΟΜΑΤΙ ΦΤΕΡΟΥ 50ε.
ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΕΣ, HONDA ΟΛΟ ΠΡΟΣΟΝΤΑ :lol:

ruyjin
19/05/2005, 13:27
scooter = ικονομια,
αρα όχι πολλα κυβικα γιατι μετα θα πληρωνεις σα να εχεις μηχανη.

Για να εχεις ασφαλεια σε σκουτερ θες μεγαλους τροχους, αρα
SH 125 ή SH 150.

Συμφωνω δηλαδη με τον προλαλησαντα "Τιγκα" !!!

φιλικα,
:wave2:

thomass
19/05/2005, 13:39
Μπήκα στο site της honda και το είδα.Αυτό ρε παιδιά μοιάζει πιο πολύ με παπάκι παρά με σκούτερ. Ωραίο φαίνεται πάντως. Από εξοπλισμό πώς πάει ? Η Honda γράφει μόνο τα βασικά τεχνικά χαρακτηριστικά.

powerphot
19/05/2005, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ APRILIA ΓΕΝΙΚΟΣ.
ΕΧΩ ΦΙΛΟ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΝΩΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ APRILIA ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΟΤΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΠΟΥΡΔΕΛΑ.
ΜΟΝΟ TUONO ΚΑΙ ΜΙLLE R ΑΞΙΖΟΥΝ.
ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΜΠΑΖΑ , ΑΠΟ ΣΚΟΥΤΕΡΑΚΙ ΜΕΧΡΙ ΜΕΓΑΛΗ ΜΗΧΑΝΗ

Πολύ "ΙΣΟΠΕΔΩΤΙΚΟ" σε βρίσκω ρε ΤIGA:eyepop:
Λες γιαυτό να έχω καταστραφεί "ψυχολογικά"?
Επειδή έχω για 2η ΦΟΡΑ aprilia?
Θα γίνω σύντομα καλά???
:eyepop: :eyepop: :eyepop:

thomass
19/05/2005, 13:51
Ξέρεις κάτι παραπάνω για τις APRILIA ? Εγώ πάντως καί άλλους που ρώτησα σήμερα μου είπαν να τις αποφύγω γιατί δεν είναι αξιόπιστες και γιατί υπάρχουν προβλήματα με τη αντιπροσωπεία.

powerphot
19/05/2005, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από thomass
Ξέρεις κάτι παραπάνω για τις APRILIA ? Εγώ πάντως καί άλλους που ρώτησα σήμερα μου είπαν να τις αποφύγω γιατί δεν είναι αξιόπιστες και γιατί υπάρχουν προβλήματα με τη αντιπροσωπεία.


Για κάνε ένα "τσέκ" στα ΠΜ σου:wave2:

Tigas
19/05/2005, 15:10
POWERPHOT ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥ ΤΥΧΕΡΟΥΣ , ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ.
ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΜΟΥ ΤΑ ΕΙΠΕ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΝΩΣΤΟ DEALER ΤΗΣ ΑPRILIA, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ.
ΤΑ ΜΕΤΕΦΕΡΑ ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΟΥ ΤΑ ΕΙΠΕ

powerphot
19/05/2005, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
POWERPHOT ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥ ΤΥΧΕΡΟΥΣ , ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ.
ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΜΟΥ ΤΑ ΕΙΠΕ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΝΩΣΤΟ DEALER ΤΗΣ ΑPRILIA, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ.
ΤΑ ΜΕΤΕΦΕΡΑ ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΟΥ ΤΑ ΕΙΠΕ

Ναι το κατάλαβα ότι το "μετέφερες" αλλά επειδή έχω κάνει μια γύρα σ' αυτά τα συνεργεία έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι
όσοι δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν σε μια συγκεκριμένη τεχνολογία(που μπορεί να είναι δύσκολη), έχουν έτοιμη την απάντηση που είπες παραπάνω, για μένα είναι "ΑΤΕΧΝΟΙ".
Χωρίς εκπαίδευση και τεχνογνωσία δεν μπορείς να το "παίζεις"
μηχανικός, διαφορετικά το...."παιζεις":lol: στ' αλήθεια.

Ελπίζω το φιλαράκι σου να μην δουλεύει εκεί που είχα πάει μια φορά (καλιθέα μεριά)τον προηγούμενο πήγασο 5 φορές και τελικά
τον ΕΦΤΙΑΞΑ μόνος μου, αφού βριστίκαμε ευγενικά.:eyepop: :eyepop:
Γιατί αλλιώς πες του να αλλάξει επάγγελμα:lol:
Ζητάν εδω γύρω έναν σε τυροπιτάδικο:lol: :lol: :lol:

Rezeguet
19/05/2005, 17:18
χαιρετω..

καλωσηρθες και με cbf250
http://www.moto.gr/forums/forumdisplay.php?s=&forumid=33

thomass
20/05/2005, 09:19
Πάντως ρε παιδιά εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί μου βγάζετε τις APRILIA άχρηστες.Είδα σε ένα περιοδικό ότι το ATLANTIC 125 ήταν από τα δημοφιλέστερα πέρυσι.Δεν υπάρχει κανένας κάτοχος να μας πει τις εμπειρίες του ; Επίσης κάνω και μια άλλη σκέψη : αν όντως το συγκεκριμένο μοντέλο έχει προβλήματα δεν θα έπρεπε στις αγγελίες να υπάρχουν πολλά προς πώληση ; Εγώ δεν βλέπω κάτι τέτοιο.:smilea:

powerphot
20/05/2005, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από thomass
Πάντως ρε παιδιά εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί μου βγάζετε τις APRILIA άχρηστες.Είδα σε ένα περιοδικό ότι το ATLANTIC 125 ήταν από τα δημοφιλέστερα πέρυσι.Δεν υπάρχει κανένας κάτοχος να μας πει τις εμπειρίες του ; Επίσης κάνω και μια άλλη σκέψη : αν όντως το συγκεκριμένο μοντέλο έχει προβλήματα δεν θα έπρεπε στις αγγελίες να υπάρχουν πολλά προς πώληση ; Εγώ δεν βλέπω κάτι τέτοιο.:smilea:

Δες ΕΔΩ (http://www.apriliaforum.com/forums/forumdisplay.php?f=23) μπας και βρεις τίποτα:wave2:

powerphot
21/05/2005, 19:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
Δες ΕΔΩ (http://www.apriliaforum.com/forums/forumdisplay.php?f=23) μπας και βρεις τίποτα:wave2:

Και δες επίσης κι ΕΔΩ (http://www.apriliabikers.gr/html/modules/newbb/viewforum.php?forum=38&PHPSESSID=500eb1da07fdb4a65c20d096ab461af5) για το Atlantic 500 / 200 / 125:wave2:

Rezeguet
21/05/2005, 20:42
ρε συ αναγκαστικα θα παρεις σκουτερ? Γιατι δεν σκεφτεσαι να παρεις μηχανη κανονικη? Στην ιδια τιμη με αυτα που λες και ιδιο και καλυτερο απο πλευρα επιδοσεων και σαφως ανωτερη αξιοπιστια, παιρνεις μηχανη ιδιου κυβιμου αλλα ΜΗΧΑΝΗ. Δες λιγο και το cbf250 που ειναι στα 3800-3900Ε καινουργιο με 20 ιππους και 2,2 κιλακια ροπης... ειναι και σαφως πιο ομορφο και σαφως ανωτερο σε ποιοτητα κυλισης.

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=8647

σκεψου το, εγω, οπως και υπολοιποι του φορουμ στο προτεινουμε να παρεις μηχανη κανονικη και η συγκεκριμενη εχει αυτα που ζητας κια περισσοτερα σε πολυ λογικη τιμη. :wave2:

thomass
23/05/2005, 09:26
Γειά σας παιδιά και καλή εβδομάδα σε όλους.Το ξέρω ότι με αυτά τα λεφτά παίρνω μια καλή μηχανή.Έλα όμως που μου αρέσουν περισσότερο τα σκούτερ ! Άλλωστε δεν είμαι γενικά φαν της μηχανής (στα 20 ήμουν πολύ περισσότερο).Τη χρησιμοποιώ μόνο μέσα στη πόλη.Το PIAGGIO που έχω τώρα έχει 4600 χιλ. και το έχω από το 1996...:wave2:

GAS-GAS
30/05/2005, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από thomass
Πρόκειται να αγοράσω καινούργιο scooter και έχω καταλήξει στο SYM JOYRIDE 200.Δεν το έχω οδηγήσει.Ξέρεις κανείς κάτι για αυτό ;Μέχρι τώρα είχα ένα PIAGGIO SKIPPER 150 δίχρονο.Δεν ταξιδεύω με μηχανή απλά το θέλω για μέσα στη πόλη( Έδεσσα).

ΦΙΛΕ ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ,ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΟ SYM HD 200 ΜΕ ΤΟΥΣ 16αριδες ΤΡΟΧΟΥΣ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΜΗΝΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.ΕΝΤΑΞΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΧΟΝΤΑ ΠΟΥ ΕΓΩ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΝ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ ΤΟ ΝΤΟΥΛΑΠΑΚΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ SYM ΚΑΙ ΠΟΥ ΧΩΡΑΕΙ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΕΝΑ ΠΑΚΕΤΟ ΤΣΙΓΑΡΑ ΕΝΩ ΕΧΩ ΠΛΑΙΝΟ ΣΤΑΝΤ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΧΟΝΤΑ. ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ.ΤΟ ΠΗΡΑ 3000 ΕΥΡΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ 16,5 ΙΠΠΟΥΣ ΑΝΤΙ 15 ΤΟΥ ΧΟΝΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΗ ΣΕΛΑ.Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΣΟΥ.

thomass
30/05/2005, 13:15
Και το SYM και το αντίστοιχο HONDA είναι πολύ καλά.Όμως τέτοιου τύπου μηχανάκια που είναι , εμφανισιακά τουλάχιστον, κάτι ανάμεσα σε σκούτερ και παπάκι με μια δόση από μηχανή , εμένα δεν μου αρέσουν (προσωπική άποψη).Προτιμώ τα καθαρόαιμα σκούτερ και ας έχουν πιο μικρές ρόδες.Γι΄αυτό και ζαχαρώνω το ATLANTIC 125.Μάλιστα σήμερα μάλλον βρέθηκε και αγοραστής για το παλιό μου SKIPPER οπότε από αύριο ίσως έχουμε και ευχάριστα (πρώτα ο Θεός).

ea6gka
30/05/2005, 13:39
Μπεβερλυ βρε παιδια :D :alien:

george_tio
31/05/2005, 23:47
hello pedia.
i apopsi mou gia ta aprilia logo piras ine oti den ftene ta mixanakia.
ine kala apo thema poiotitas ke aksiopoistias(toulaxiston ego den antimetopisa pote megalo problima).
to megalo kako me tis aprilia (ke o logos pou den prokite na ksanaparo)ine i antiprosopia!!!!
oi tipoi poli apla den exoun riksi lefta ke malon den tha riksoun.
idika to problem me to stock ine apisteuto!!!!:sad: :sad: :sad:

Morpheus_X
05/06/2005, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Beverly 250: χωρίς αντίπαλο
Θα συμφωνήσω!Δεν πιάνεται το όχημα!Τώρα αν θες κάτι πιο μικρό και ευέλικτο πάρε το VXR χωρίς δεύτερη σκέψη.Πάντως και τα 2 πάνε γ@μ@τ@!

itarros
06/06/2005, 12:18
Φίλε αν ενδιαφέρεσαι για μεταχειρισμένη, πουλάω X9 180 αγορασμένο καινούριο από μένα τον 11/2002 με συναγερμό, κλειδαριά δισκόφρενου, σχάρα για βαλιτσάκι (το βαλιτσάκι το θέλω για την καινούρια), αντίβαρα τιμονιού, κάλλυμα piaggio για τα πόδια ενώ οδηγείς αντί για αδιάβροχο (για βροχή και κρύο πολύ πρακτικό για να μην έχεις το βάλε - βγάλε του αδιάβροχου). Έχει κάνει όλα τα service κανονικά και το τελευταίο στις 4/6/2005, έχω και το βιβλίο με τα service. Έχει 23000 χλμ και το δίνω 2600 ευρώ. Αν σε ενδιαφέρει επικοινώνησε στο forum.

esquire84
06/06/2005, 20:38
Θα ήθελα να πάρω ένα από τα δυο παρακάτω πενηντάρια.

Piaggio ET4 50cc ή Aprilia Mojito (Habana) 50cc ?

Εσεις τι προτείνετε και γιατι?
έχω καταλήξει σε αυτά τα δύο γιατί θέλω κάτι διαφορετικό από τα συνηθισμένα....

thomass
07/06/2005, 11:54
Φίλε itarros ευχαριστώ για την προσφορά αλλά ήδη αγόρασα καινούργιο σκούτερ.Στο ίδιο φόρουμ λίγο παρακάτω υπάρχει σχετικό θέμα με τίτλο ''ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑ''.Πάντως η διαδικασία της επιλογής νέας μηχανής είναι μια πολύ καλή εμπειρία και νομίζω ότι αξίζει τόσο όσο και η ίδια η μηχανή.Απόλαυσέ την και καλή επιλογή !!!:wave2:

itarros
07/06/2005, 12:00
Thanks. Καλορίζικη και πάντα προσοχή γιατί ως γνωστό οι άλλοι δεν μας προσέχουν καθόλου στο δρόμο

thomass
07/06/2005, 12:19
Φίλε esquire84 η ΕΤ4 -50 μήπως είναι υπό κατάργηση; Έψαξα στο site της piaggio και δε το βρήκα.

esquire84
07/06/2005, 13:56
Ναι το λάθος είναι δικό μου....
Για την LX 50 μιλούσα....

esquire84
07/06/2005, 21:50
Μιας και δεν πήρα τη γνώμη σας για τα
APRILIA MOJITO (HABANA) CUSTOM 50cc και
PIAGGIO X 50cc (1 από αυτά θα είναι ΄το μελλοντικό δίκυκλο μου)
σας παραθέτω μια αγγελία που βρήκα και περιμένω σχόλια.
Βέβαια το παρακάτω gilera δεν είναι αυτό που ζητάω αλλά πότε δεν ξέρεις πως θα σου καθίσει μια αγορά......

"Πώλειται Scooter μάρκας Gilera Runner αγορασμενο πριν εναμιση χρονο.Στα χαρτια και στην άδεια ειναι 50cc οποτε μπορειτε να το οδηγησετε νομιμα με το απλο διπλωμα για 50 κυβικα.Πριν απο λιγο καιρο αγορασα το γνησιο KIT της Malossi που εχει αγωνιστικα κυλινδροπιστονα 80cc και τον εγκεφαλο για τον ψεκασμο της βενζινης.Δεν ειναι ιδιο με τα αλλα μηχανακια γιατι εχει συστημα ψεκασμου Injection για αντοχη στον χρονο, μεγιστες επιδοσεις και πραγραματικα με μεγαλη οικονομια στην βενζινη ( περιπου 50 χιλιομετρα με 1 λιτρο) Η κατασταση ειναι αριστη εχει μονο 7000 χιλιομετρα δεν εχει κανενα προβλημα μηχανικα και το πουλαω για αγορα μεγαλυτερης μηχανης. Το χρωμα ειναι Malossi Replica Red Eχει πανω την αγωνιστικη γυριστη εξατμιση της εταιριας Technigas για καλυτερες επιδοσεις Με το ΚΙΤ της Malossi και την εξατμιση εχει ιπποδυναμη περιπου 9 με 10 αλογα. Το scooter εχει καινουριο 2400 ευρώ και το ΚΙΤ μαζι με την εξατμιση περιπου 400 ευρώ. Πιστευω ειναι μια καλη επιλογη για καποιον που δεν χρειαζεται μηχανη μεγαλων κυβικων και θελει απλα ενα οικονομικο scooter με μεγαλη ασφαλεια στον δρομο και πολυ καλες επιδοσεις για τα κυβικα του. Εχω κανει service πριν περιπου 500 χιλιομετρα. Η φωτογραφια ειναι βγαλμενη πριν μια μερα,οποτε Η τιμη που το πουλαω ειναι 1200 ευρώ"

Το κακό είναι οτι ο πωλητής είναι από Ζάκυνθο και είναι δύσκολο να πιστοποιήσω την καλή κατάσταση του σκούτερ....

ixnilatis
08/06/2005, 08:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από thomass
Φίλε esquire84 η ΕΤ4 -50 μήπως είναι υπό κατάργηση; Έψαξα στο site της piaggio και δε το βρήκα.

Παλιότερα είχα το Piaggio ET4 150cc

Έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένος.
Τώρα από τέλη Απριλίου κυκλοφορεί ο αντικαταστάτης της η LX.
Στα 50cc 125cc και νομίζω και στα 150cc.

thomass
08/06/2005, 09:25
Φίλε μου esquire84 απάντηση από μένα δεν πήρες γιατί δεν βόλεψε λόγω δουλειάς.Προσωπικά και κρίνοντας αποκλειστικά και μόνο από εμφάνιση εγώ θα έπαιρνα το PIAGGIO.Όσο για το μεταχειρισμένο , αυτό είναι μια περίπτωση που πάντα έχει το ρίσκο της όσο καλά και να είναι γραμμένη η αγγελία.Πάντως να ξέρεις δυο πράγματα :
1.Είναι αλλοιώς να βγαίνει το μηχανάκι από το κουτί του για σένα.
2.Ότι και να σου λεν οι άλλοι τελικά εσύ θα βάλεις το χέρι στη τζέπη.Follow your heart... :wave2:

esquire84
08/06/2005, 15:30
Έχεις δίκιο.....δεν αγοράζω "γουρούνι στο σακί"
Τώρα όσο αφορά τα δύο σκουτεράκια αν κάποιος ξέρει ποιος είναι πιο αξιόπιστο ας απαντήσει.
Ειδικά αυτό το mojito της aprilia στο οποίο προσανατολίζομαι είναι δυσεύρετο σε μεταχειρισμένο.Και ετσι δεν μπορώ να μάθω κατα πόσο αντέχει....

thomass
09/06/2005, 09:31
Για Aprilia ρίξε μια ματιά εδώ www.apriliaclub.tk
Ίσως βρεις κάτι ενδιαφέρον.:wave2:

ruyjin
09/06/2005, 16:22
καινουργια βεσπα 250 και με ΑΒS αν γουστερνεις,
αμ πως!!

εμενα με αρεσει παντως πολυ


16472

ruyjin
09/06/2005, 16:26
και ακομα μια...


16473

thomass
09/06/2005, 17:11
Καλά άπαιχτη μιλάμε.............
:lol: :rotflmao: :lol:

ruyjin
09/06/2005, 17:28
διακρινω ειρωνικο γελακι εδω!!!
ε?
ε?

thomass
09/06/2005, 17:55
Όχι καθόλου ειρωνικό.Εγώ τις βέσπες τις λατρεύω.Άλλωστε τα 3 από τα 6 μηχανάκια που έχουν περάσει από την οικογένειά μου ήταν βέσπες (το τέταρτο SKIPPER - PIAGGIO και το πέμπτο APRILIA με κινητήρα PIAGGIO).Αν ήταν πιο φτηνή ίσως είχα καταλήξει σ΄αυτή και όχι στην APRILIA.:wave2:

ixnilatis
09/06/2005, 18:58
η ιδέα του marketing για το μπιμπ-μπιμπ είναι ασυναγώνιστη!!!

thomass
09/06/2005, 19:11
Φίλε ixnilatis δε κατάλαβα τι εννοείς. Μπορείς να το κάνεις λίγο πιο ''λιανό'' ???:confused:

ixnilatis
09/06/2005, 19:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από thomass
Φίλε ixnilatis δε κατάλαβα τι εννοείς. Μπορείς να το κάνεις λίγο πιο ''λιανό'' ???:confused:

Η ιδέα του marketing της Piaggio να λανσάρει τη νέα της Vespa LX με το ταχύτατο και ευέλικτο cartoon (μπιμπ-μπιμπ)


16496

thomass
09/06/2005, 20:40
Ναι ρε συ !
Έχεις δίκιο.Για να είμαι ειλικρινής ούτε το πρόσεξα.Το μάτι μου έπεσε μόνο στη vespa.Όρε στραβομάρα !!!!!!:eyepop:

ruyjin
10/06/2005, 09:52
προφανως θα ειναι αυτοματη..
παντως στη φωτο φαινεται πολυ ομορφη

εχει 4000 και 4500 με ABS (οι τιμες στο περιπου)

αλλα κλασικη ομορφια και ρετρο διαθεση, οπως παντα

thomass
10/06/2005, 11:05
Νομίζω ότι η εποχή των ταχυτήτων έχει περάσει ανεπιστρεπτί.Και καλά κάνει.Για να βάλεις εκείνη την τετάρτη έρπεπε να σου σπάσει ο καρπός...:lol:

ixnilatis
10/06/2005, 12:24
Η Piaggio τη μοναδική Vespa που βγάζει ακόμα με ταχύτητες,συμπλέκτη και εφεδρικό τροχό είναι η PX200 και θυμηθείτε ότι θα την βγάζει για πάντα.


16574

ixnilatis
10/06/2005, 12:25
και άλλη μία γιατί οι παλιές αγάπες πάνε στον Παράδεισο και δεν τις ξεχνάς ΠΟΤέ


:smokin: :smokin:


16575

pavlaras1
17/06/2005, 04:38
Αγορασε φιλε οτι θελεις αλλα προσοχη μην αγορασεις Yamaha Aerox Rossi Replica 50cc.

Την αγορασα πριν απο 10 μηνες περιπου και την εχω παει 4 φορες τουλαχιστον στο σερβις για το ιδιο προβλημα και ανα 2 μηνες περιπου και πληρωνοντας απο πανω.

Δηλαδη αν πεσεις σε ελατωματικο μηχανακι και σε καποιους αντιπροσωπους ή τεχνικους με μυαλο "Περιορισμενης ευθυνης" μην περιμενεις να βγαλεις ακρη.

Εγω λιγο ακομη και θα ξερασω με αυτην την αηδιαστικη κατασταση που επικρατει.

Ειναι η κλασικη πολιτικη του εμποριου να σου αρπαξω τα λεφτα και απο εκει και περα ουτε σε ξερω ουτε με ξερεις.

Με τα απο ολα αυτα σου το προτεινω ακομη και οταν ξα το εχεις ψαξει και κατασταλαξη ξανα κανε εναν τυπικο ελγχο μηπως σου ξεφυγε τιποτα που δεν το ειχες σκεφτει ή δεν το ειχες ρωτησει γιατι μετα σιγουρα θα ειναι αργα και θα χτυπας το κεφαλι σου στον τοιχο οπως κανω και εγω.

Καλες Αγορες.

:)


17153

oulas
17/06/2005, 11:30
Φιλε esquire84, στην Ζαλυνθο τα μηχανακια οι πιτσιρικαδες συνηθηζεται να τα ξεκολιαζουν, ειδικα κατι σαν αυτο ποε λες, 50cc, με μετατροπη σε 80cc, βρωμαει απο μακρια!

Ακομα το νησι ειναι γεματο λακουβες, και τα μονα μηχανακια που αξιζει να εχεις εκει ειναι τιποτα XT.

Ολα τα αλλα σπανε!

pavlaras1
11/07/2005, 20:58
Αγαπητοι φιλοι.

Επιτελους το πηγα και τελικα εγινε σαν καινουργιο.

Πληρωσα φυσικα 50 ευρουλακια αλλα αξιζε τον κοπο μιας και το πηγα πρωι 08:30 και το πηρα στις 16:30.

Ενω σε ολους τους αλλους μεχρι τωρα τους το αφηνα για τουλαχιστον μια εβδομαδα και ουτε καν το βλεπανε.

Επιτελους μπορω και το πηγαινω ευχαριστα χωρις κανενα προβλημα.

Τωρα αυτο που θελω ειναι να το κανω καμια βελτιωση - μετατροπη για να γινει ποιο γρηγορο.

Ξερετε κανα καλο μαγαζι ή καμια ιστοσελιδα ή κανενας απο εσας εχει καμια προσοπικη εμπειρια για να μου προτεινει κατι ή να μου μεταφερει της γνωσεις του?

Καλες διαδρομες.

el_mojito
11/08/2006, 03:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
ΠΑΡΕ ΤΟ HONDA TO SH150.
17΄ ΤΡΟΧΟΙ, TUBELESS ΛΑΣΤΙΧΑ, ΧΩΡΟΣ ΠΟΛΥΣ ΓΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ
INJECTION.
ΕΧΕΙ 100-200 ΕΥΡΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ HONDA ΡΕ ΦΙΛΕ ΔΕΝ ΜΑΡΚΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ.
ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΦΘΗΝΑ ΑΝ ΤΥΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΚΑΚΙΑ ΣΤΙΓΜΗ
ΠΧ. ΠΛΑΙΝΟ ΜΕΓΑΛΟ ΚΟΜΑΤΙ ΦΤΕΡΟΥ 50ε.
ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΕΣ, HONDA ΟΛΟ ΠΡΟΣΟΝΤΑ :lol:


ακριβως,ειναι honda δεν ειναι μαρκα καινουρια!Την ξερουμε χρονια τωρα!Επισης ξερουμε παρα πολυ καλα και την περιφημη αντιπροσωπεια του Σαρακακη.Δε θα ξεχασω ποτε στη ζωη μου οταν πηγα να αγορασω εναν δεξι καθρεπτη για transalp 600 και περιμενα 200 ωρες μεχρι να βρουνε εναν καθρεπτη.
Εγω αγορασα το SYM HD 200 το καινουριο με τα 2 δισκοφρενα.
Το μηχανακι απαιχτο και αντιπροσωπειαρα...!After sale υπηρεσιες με ολη τη σημασια της λεξης.Το σλογκαν ''honda ολο προσοντα'' ανηκει σε κατι CIVIC του 1982.Πλεον υπαρχουν κι αλου πορτοκαλιες που κανουν καλυτερα και πιο φτηνα πορτοκαλια.

Φιλικα παντα!:beer:

dino809
11/08/2006, 19:19
Τελικά παιδιά με την Aprilia τι γίνεται? Εχω ακούσει και εγώ διάφορα για την ποιότητα υπηρεσιών της αντιπροσωπείας.

Μου αρέσει πολύ τελευταία το καινούριο Scarabeo 500 αλλά διστάζω λόγω αυτών που ακούω για αντιπροσωπεία - συνεργεία.

Επειδή είναι πολύ καινούριο μοντέλο δεν περιμένω να έχει κανείς άποψη για το άν είναι καλό η όχι ή αν έχει προβλήματα αλλά θα ήθελα αν ξέρει κανείς από πρώτο χέρι για την κατάσταση που θα αντιμετωπίσω αν το πάρω τελικά και κάτι χρειαστεί πέρα από τα συνηθισμένα... (χτύπα ξύλο!)

Και κάτι τελευταίο... αφού την έχει εξαγορασει η Piaggio, γιατί δεν διαθέτει τα μηχανάκια της Aprilia μέσα από το δικό της δίκτυο διανομής ?

Ευχαριστώ.

fz6man
29/09/2011, 14:57
καλησπερα και απο μενα θελει ο πατερας μου να αγορασει ενα scooter και θελω να τον βοηθισω λοιπον , θελω κατι μαζεμενο σχετικα να μπορει εχει καλη καλυψη απο αέρα (αξεσουαρ κανονικα) να μην χρειαζεται καθε 3 και λιγο ιμαντες κτλ και να μπορει να κανει ανετα ταξιδακια 500 χμ μαξ μου αρεσε αρκετα το honda sh-150 η κανενα beverly 250 , θα ηθελα και την γνωμη σας

kostaskn
05/07/2018, 22:35
Μπορώ να φορέσω 125 μοτέρ σε 50αρι;

rainmike
06/07/2018, 00:42
Μπορείς να φορέσεις ότι θέλεις ,λίγα μαγαζιά έχουν πια face control (καταραμένη κρίση):lol:

jim
06/07/2018, 08:18
Aprilia όμορφα αλλά μη αξιόπιστα !
Paggio το ίδιο μιας και ανήκουν στο ίδιο γκρουπ .
SYM , Φτηνό σχετικά αξιόπιστα ,αλλα με παρωχημένη τεχνολογία , και πιο χαμηλή ποιότητα σε σχέση με τα Ιαπωνικά !
Kymko τα ίδια ακριβώς με την SYM...
YAMAHA -HONDA - SUZUKI..
Η κορυφαία ποιότητα τεχνολογία και αξιοπιστία ανηκει στην Honda ...:) για αυτό και πιο ακριβή..σε βάθος χρονου όμως αποζημιώνει τον κατοχο με αραιά σέρβις ,και ασυναγώνιστη ποιότητα σε όλα τα μέρη του scooter.
Με δεύτερη την Yamaha η οποία είναι καλή σχεδόν ισάξια , αλλά σε λίγα μοντέλα φτάνει την Honda. Και πιο περιορισμένη γκάμα σε abs κτλπ . Επίσης ακριβή...
Suzuki καλή ποιότητα τρίτη στην σειρά japan..και ακριβά ανταλλακτικά και σέρβις.
Αυτά τα ολίγα από μένα ,μετα από 10/15 αλλαγές (έχω χάσει το λογαριασμο) scooter..:lol: