PDA

View Full Version : Ποσοτητα λαδιου TE 410E 2001



X-BIKER
18/05/2005, 14:53
Ρε παιδια θα με τρελανουν, θελω να αλλαξω τα λαδια του εργαλειου και δεν ξερω τι να κανω!
Το service manual δεν αναφερει ποσοτητα αλλα λεει οτι πρεπει το λαδι να ειναι στην μεση του υαλοδεικτη (ματακι), εκει παει με 1,3lt
Στο συνεργειο-α μου λενε μην δινεις σημασια στον δεικτη, βαλε αφοβα 2lt!
Στελνω e-mail στην αντιπροσωπεια, μου λεει ρωτα τον αντιπροσωπο στην χωρα σου!
Ξερεις κανεις επι του θεματος?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

maintenance
18/05/2005, 14:56
ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟldman, ελαααααααααααααααααααα.

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΥΤΟΣ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΙ.

:wave2: :wave2: :wave2:

OldMan
18/05/2005, 15:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAINTENANCE
ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟldman, ελαααααααααααααααααααα.
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΥΤΟΣ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΙ.
:wave2: :wave2: :wave2:

:D :wave2: :D

Εσένα ΣΕ ξαναείπα ότι ΔΕΝ θα απαντήσω όπου ανακατευτείς (διότι ως γνωστόν, είσαι ΠΑΛΙΟΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ), αλλά έλα που έχω μια συμπάθεια στα HUSKY (και 3 μηχανάκια "εις τα εξ ών συνετέθησαν" στο garage....)

:lol: :rotflmao: :lol:

Λοιπόν, στο TE το σύστημα λίπανσης είναι κατάλοιπο του (πάλαι ποτέ) R.A.L. που (πρακτικά) σημαίνει ότι ο συνολικός όγκος του λιπαντικού στον κινητήρα ΔΕΝ ξεπερνάει το 1,5 Lit (στο ΤΕ/ΤΧ 610).

Εφόσον, με 1,3 Lit έρχεσαι στο σωστό επίπεδο στο ματάκι (όρθιο το μηχανάκι !!!), είσαι μια χαρά !!!

ΜΗΝ βάζεις παραπάνω, γιατί θα "ξεράσουν" οι φλάντζες της κεφαλής (στον εκκεντροφόρο, το λάδι έχει ΜΕΓΑΛΗ πίεση ).

:wave2: :beer: :beer: :wave2:

maintenance
18/05/2005, 15:19
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
[B]:D :wave2: :D

Εσένα ΣΕ ξαναείπα ότι ΔΕΝ θα απαντήσω όπου ανακατευτείς (διότι ως γνωστόν, είσαι ΠΑΛΙΟΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ), αλλά έλα που έχω μια συμπάθεια στα HUSKY (και 3 μηχανάκια "εις τα εξ ών συνετέθησαν" στο garage....)




ΚΑΤΑ ΑΡΧΗΝ............:eyepop: ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ.

ΚΑΤΑ ΔΕΥΤΕΡΟΝ, ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΠΟΥ ΣΕ ΠΡΟΤΕΙΝΩ.
ΕΙΔΕΣ ΠΟΥ ΕΠΕΣΑ ΜΕΣΑ;;;

:wave2: :beer: :wave2:

όχι ρε μάστορα, είμαι καινουργιοχαρακτήρας.:eek:

X-BIKER
18/05/2005, 17:35
Eυχαριστω και τους δυο σας.