PDA

View Full Version : Αλλα ηθη αλλα εθιμα θαυμαστε φωτο



Σελίδες : [1] 2 3

jimmis5
14/11/2009, 10:05
:eyepop:

Απιστευτες εικονες αυτο ειναι ταξιδιωτικο!! (http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=517112&page=10)


180505

jimmis5
14/11/2009, 10:06
:uplate:


180506

hidefnick
14/11/2009, 10:25
Δεν θα το έκανα με τίποτα (και μάλιστα με την πρωην) αλλά απλά :a19: :a19: :a19: :a23: :a23: :a19: :a19: :a19:

jimtarasxt660x
14/11/2009, 10:28
Απλά απίστευτο ταξιδιωτικό...:a19: :a012: :a19:

LARISEOS
14/11/2009, 10:35
:a19:

peskandritsos
14/11/2009, 10:38
Τι λετε ρε??
Τι Παρισι Ντακαρ και λαλακιες με 15 νταλικες ο καθενας απο πισω του.
Αυτο ειναι ραλυ.:a08: :a18: :a18: :a18: :a18: :a18:

faraway
14/11/2009, 10:44
Εξαιρετικό !!!

και δείχνει για άλλη μια φορά την απλότητα με την οποία απολαμβάνουν οι ξένοι τη μοτοσυκλετιστική ιδέα χωρίς τάσεις επίδειξης!!!:D :D :D

gregorgeous89
14/11/2009, 19:00
Το ότι παίρνουν ένα παιδάκι σε τέτοια ηλικία σε τέτοιο ταξίδι εμένα μου φαίνεται κάπως :mad:
Δεν ξέρω πόσοι από εσάς που σας αρέσει η ιδέα είστε γονείς.

gregorgeous89
14/11/2009, 19:09
Παρεμπιπτόντως το να παίρνουμε μικρά παιδιά μέσα στην πόλη με μηχανή ,είναι πολύ πιο επικίνδυνο και είναι τέτοιες στιγμές που θα ήθελα να είμαι μπάτσος και να τους βάλω μέσα.
Αυτοί βέβαια κοιμούνται όρθιοι και κυνηγάνε κουκούλες και παρκαρισμένα αμάξια που φυσικά είναι πολύ επικίνδυνα για την δημόσια ασφάλεια. :yuck:

Εχετλαίος
14/11/2009, 19:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από gregorgeous89
Το ότι το ότι παίρνουν ένα παιδάκι σε τέτοια ηλικία σε τέτοιο ταξίδι εμένα μου φαίνεται κάπως :mad:
Δεν ξέρω πόσοι από εσάς που σας αρέσει η ιδέα είστε γονείς.

+πολλά

Εχετλαίος
14/11/2009, 19:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από gregorgeous89
Παρεμπιπτόντως το να παίρνουμε μικρά παιδιά μέσα στην πόλη με μηχανή ,είναι πολύ πιο επικίνδυνο

+πολλά επίσης

johnpan
15/11/2009, 00:05
εντωμεταξύ βλέπω τον τίτλο ''The Wife, the Ex and the kid'' και ψάρωσα ότι πήρε γυναίκα και πρώην μαζί! Αλλά Ex λέει το μηχανάκι του:rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

VANDA
15/11/2009, 01:55
:look:

Πολλά :a19:

και πολύ ωραίες φωτογραφίες... :beer:

Allst@rf
15/11/2009, 12:34
δεν υπαρχουν λογια να περιγραψουν αυτο που βλεπω.ειναι εντελως εξω απο τα δικα μας δεδομενα.εχω σκεφτει πολλες φορες να κανω ενα τετοιο ταξιδι μονος μου ,αλλα με το παιδι κλαι την γυναικα μου?
φοβερο ταξιδιωτικο.μπραβο jimmi5

themkor
15/11/2009, 13:01
:a19: :a19: :a19: :a19: :a19:

tai
15/11/2009, 13:34
.........και έκανε τόσο ταξίδι,
με μια γυναίκα που την χώρισε πριν,
και ενα χαζό παιδί που του άρεσαν ολα,
είτε καβάλαγε είτε καθότανε,
που μίλαγε σε ξένα παιδιά λες και τα γνώριζε,
παραβλέποντας οτι ειναι μαυρακια,
για να ταλαιπωρηθεί σε απέραντα "τηγάνια",
σε ποταμίσιες κροκάλες,
σε απέραντες φλαταδουρες,
μεσα στην σκονη,
προσπαθώντας να κοιμηθεί σε αιώρες, σε σκηνές,
με τα κουνούπια να τους τρώνε το αίμα,
να τρώνε σαν ιθαγενείς,
μονο και μόνο για δούνε απο κοντά κατι καμηλοπαρδάλεις και ενα δυο ελέφαντες??

Δεν πηγαίνανε με το παιδί του σε ενα ζωολογικό κήπο να εχουν και την ανεσή τους?

Αν μου το λέγανε ...........

θα του έβγαζα εγω τα εισιτήρια.


και θα φορτωνόμουν την γυναίκα του, να κάνουμε αυτο το ταξίδι,

μακριά του,

να μην τον ενοχλεί!


και εχει το θράσος να το δημοσιεύει αυτο


και να μας βαζει σε σκέψεις
σε ονειρώξεις :mad:










ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩΩΩΩ:bigcry: :bigcry:





ωριαότατοι :a23:



ΥΓ
αντε αυτο το παιδί να πάει σε σχολική εκδρομή τωρα, και να του κανει εντύπωση:lol: :lol:

caesarsk
15/11/2009, 13:54
οταν μερικοι βγουν απο την οθονη και το πληκτρολογιο απαντώντας όπως και εγω κανω τώρα, και καταλαβουν τι θα πει μοτοσυκλετιστικο μυαλο, ιδεα, η οτιδηποτε αλλο...χωρις φυσικα να βαζω ταμπελες σε κανεναν


ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙΩΤΙΚΟ...



και εις αλλα με υγεια

zephyr1
15/11/2009, 13:54
Ειδα το παιδακι και λεω κατσε να δω μετα απο ποσα μυνηματα θα μπουνε οι αποστειρωτες να πουνε την μαλ@κια τους.

Πολυ γρηγορα.:rolleyes:

Ημαρτον ρε αδερφια.:yuck:

caesarsk
15/11/2009, 13:55
και να προσεχετε γιατι


ΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΑ


ΚΑΙ ΟΙ ΜΗΧΑΝΟΒΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΤΕΣ ΤΣΑΝΤΑΚΗΔΕΣ





μακρυα τα παιδια σας απο τις μηχανες....

EVI
15/11/2009, 14:17
Σοφιανε??????το ταξιδιωτικο ειναι φανταστικο και μαγικο δεν εχει κανεις σντιρρηση σε αυτο

αλλα και εγω θεωρω ενα παιδι ΤΟΣΟ ΜΙΚΡΟ να ακολουθησει. Αν το παρει ο υπνος πανω στη μοτοσυκλετα????το εδαφος και τα μερη που περασαν ηταν με καποιο βαθμο δυσκολιας...αν πεφταν? (πολυ λογικο) εστω και με τις μικρες ταχυτητες τους δεν υπηρχε πιθανοτητα να χτυπησει????το να χτυπησουε ο μπαμπας του και η μαμα του ειναι δικο τους προβλημα...και φυσικα ενθουσιαστικε το πιτσιρικι και εγω θα ενθουσιαζομουν , φυσικα και ειναι φανταστικη περιπετεια και ξεπερναει το ''ταξιδι'' με την απλη του ενοια.Αλλα δεν υπαρχει και η αλλη οψη??????Ειδικα εσυ που εχεις ταξιδεψει και εχεις και παιδι στην ιδια ηλικια θα ηθελα να μου πεις αν κανω τοσο μεγαλο λαθος.


respect στους ταξιδιωτες :beer:

filipp0s
15/11/2009, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
Σοφιανε??????.....?Ειδικα εσυ που εχεις ταξιδεψει και εχεις και παιδι στην ιδια ηλικια θα ηθελα να μου πεις αν κανω τοσο μεγαλο λαθος.



θα το βαλει σε sidecar ο ξενερωτος :sick:

:lol:



Respect κι απο μενα στους ταξιδιωτες! :smilea:

vangelis 64
15/11/2009, 14:38
Τα παιδάκια είναι τόσο ευφυή και ανοιχτά,που μπορούν εύκολα να ακούσουν και ν' αφομιώσουν τίς οδηγίες τών γονιών τους.

Εμείς οι μεγαλύτεροι,που έχουμε πια παγιώσει θέσεις,που έχουμε διαμορφώσει άποψη,είμαστε σε μεγάλο ποσοστό ανίκανοι ν' ακούσουμε τον συνομιλητή μας.
Θα έχετε παρατηρήσει πόσο εύκολα ξεφεύγει κάθε θρεντάκι από το θέμα του.

Πράγματι υπάρχουν κίνδυνοι,αλλά τι στο διάλο....όταν ανεβαίνεις σε δίτροχο το ξέρεις αυτό.Τέλος πάντων,εμένα μού άρεσε πολύ αυτό το ταξιδιωτικό και σίγουρα θα άφησε πράγματα πολύτιμα στην ψυχή αυτού τού παιδιού.:a23: :a18: :a012:
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai

και θα φορτωνόμουν την γυναίκα του, να κάνουμε αυτο το ταξίδι,

μακριά του,

να μην τον ενοχλεί! Αυτός είναι μοτοσυκλετιστής κυρίες και κύριοι.:rotflmao: :rotflmao:

EVI
15/11/2009, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Τα παιδάκια είναι τόσο ευφυή και ανοιχτά,που μπορούν εύκολα να ακούσουν και ν' αφομιώσουν τίς οδηγίες τών γονιών τους.

Εμείς οι μεγαλύτεροι,που έχουμε πια παγιώσει θέσεις,που έχουμε διαμορφώσει άποψη,είμαστε σε μεγάλο ποσοστό ανίκανοι ν' ακούσουμε τον συνομιλητή μας.
Θα έχετε παρατηρήσει πόσο εύκολα ξεφεύγει κάθε θρεντάκι από το θέμα του.

Πράγματι υπάρχουν κίνδυνοι,αλλά τι στο διάλο....όταν ανεβαίνεις σε δίτροχο το ξέρεις αυτό.Τέλος πάντων,εμένα μού άρεσε πολύ αυτό το ταξιδιωτικό και σίγουρα θα άφησε πράγματα πολύτιμα στην ψυχή αυτού τού παιδιού.:a23: :a18: :a012: Αυτός είναι μοτοσυκλετιστής κυρίες και κύριοι.:rotflmao: :rotflmao:

σωστα!

ομως....φυσικα και υπαρχουν κινδυνοι για αυτον που ειναι ενηλικας και επιλεγει να εχει μοτοσυκλετα και να παει και στις στεπες με αυτην.Το 10 χρονο δεν επελεξε να ειναι μοτοσυκλετιστης.

Ασχετα αν μου αρεσει σαν ιδεα!!!!οκ?

:beer:

vangelis 64
15/11/2009, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
Το 10 χρονο δεν επελεξε να ειναι μοτοσυκλετιστης.

Ασχετα αν μου αρεσει σαν ιδεα!!!!οκ?

:beer: Οου γιες.Και φυσικά δεν υπάρχει δεκάχρονο που να είναι σε θέση να επιλέξει κάτι τέτοιο.Απλά,σού δείχνει πως τού αρέσει,κι εσύ πράττεις αναλόγως.

Είναι τρομερή η αίσθηση που παίρνει ένας γονιός,κοιτάζοντας στα μάτια τού παιδιού τη χαρά.Μού είναι αδύνατον να το αναλύσω αυτό.Θα γράφω μέχρι αύριο.:lol:

:beer: :beer:

LiakosVstrom
15/11/2009, 15:04
ρε παίδες ως "Ex" αναφέρει τη μηχανή... αμέσως να τον χωρίσετε τον άνθρωπο.


αλήτες - κάγκουρες - τσαντάκιδες μηχανόβιοι....:beer:

Λευκάδιος
15/11/2009, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
Σοφιανε??????το ταξιδιωτικο ειναι φανταστικο και μαγικο δεν εχει κανεις σντιρρηση σε αυτο

αλλα και εγω θεωρω ενα παιδι ΤΟΣΟ ΜΙΚΡΟ να ακολουθησει. Αν το παρει ο υπνος πανω στη μοτοσυκλετα????το εδαφος και τα μερη που περασαν ηταν με καποιο βαθμο δυσκολιας...αν πεφταν? (πολυ λογικο) εστω και με τις μικρες ταχυτητες τους δεν υπηρχε πιθανοτητα να χτυπησει????το να χτυπησουε ο μπαμπας του και η μαμα του ειναι δικο τους προβλημα.

respect στους ταξιδιωτες :beer: το παιδι ηταν δεμενο πανω στον πατερα του με καποιο συστημα προσδεσης.αυτο βεβαια δεν απετρεψε πτωσεις που ειχαν(σε μια κιολας η πιτσιρικα κοιμονταν!)παντως δεν εχει μεγαλη διαφορα απο τους γονεις που βαζουν τα παιδια σε αγωνες(mx κτλ)η μονη διαφωνια που εχω ειναι οτι εξοπλισμος της μικρης δεν ηταν πληρης οπως στους γονεις,για ολα τα υπολοιπα :a19:

Allst@rf
15/11/2009, 15:29
μου αρεσε εκει που εξιστορει την τουμπα που εφαγε με 30 χλμ και η πιτσιρικα κοιμοταν...δεν επαθαν τιποτα αλλα μολις σηκωθηκε το πιτσιρικακι αρχισε να μυξοκλαιει και του ειπε αυτος να σταματησει αμεσως να κλαιει...στην αρχη λεω ,τον μαλακα το μαλωσε το παιδι για κατι φυσιολογικο αλλα παρακατω λεει οτι δεν θελει το παιδι να θεωρησει την πτωση σαν κατι κακο και δεν θελει να την συνδιασει με το κλαμα...και μετα μου λενε πως γινονται οι πρωταθλητες...να πως γινονται οι πρωταθλητες...
το ξαναλεω γιατι μαλλον δεν το εχω χωνεψει καλα...ειναι οτι πιο ωραιο εχω δει με δυο τροχους εως τωρα...και απλα ενα ονειρο για καθε εναν απο εμας...:wave2: :wave2:

o_gavros
15/11/2009, 15:38
ρε σεις δεν χώρισε ο άνθρωπος! ΕΧ είναι το μηχανάκι του.
όσο για το παιδί,αν μπείτε στον κόπο να διαβάσετε το ταξιδιωτικό ολόκληρο θα δείτε ότι κάπου κάνετε λάθος.
για παράδειγμα,λέει η Εύη τι θα γίνει αν το παιδί το πάρει ο ύπνος στη μηχανή.
τα γράφει ο άνθρωπος (ο οποίος δείχνει να είναι πολύ συγκροτημένος και φιλοσοφημένος) μεσα στο ταξιδιωτικο του.
χώρια ότι έχει φροντίσει απο πριν για την ασφάλεια του παιδιού του.
και πέσανε και κοιμηθήκανε και ...και ... και...
Διαβάστε το ταξιδιωτικό!θα εκπλαγείτε και θα αναθεωρήσετε!!!

εκτός απο την τεράστια εμπειρία & το σίγουρα δυνατότερο δέσιμο με τους γονείς του,το παιδί μόνο να κερδίσει έχει απο το ταξίδι αυτό!

o_gavros
15/11/2009, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
μου αρεσε εκει που εξιστορει την τουμπα που εφαγε με 30 χλμ και η πιτσιρικα κοιμοταν...δεν επαθαν τιποτα αλλα μολις σηκωθηκε το πιτσιρικακι αρχισε να μυξοκλαιει και του ειπε αυτος να σταματησει αμεσως να κλαιει...στην αρχη λεω ,τον μαλακα το μαλωσε το παιδι για κατι φυσιολογικο αλλα παρακατω λεει οτι δεν θελει το παιδι να θεωρησει την πτωση σαν κατι κακο και δεν θελει να την συνδιασει με το κλαμα...και μετα μου λενε πως γινονται οι πρωταθλητες...να πως γινονται οι πρωταθλητες...
το ξαναλεω γιατι μαλλον δεν το εχω χωνεψει καλα...ειναι οτι πιο ωραιο εχω δει με δυο τροχους εως τωρα...και απλα ενα ονειρο για καθε εναν απο εμας...:wave2: :wave2:


:beer:

byron
15/11/2009, 15:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgos76
το παιδι ηταν δεμενο πανω στον πατερα του με καποιο συστημα προσδεσης.αυτο βεβαια δεν απετρεψε πτωσεις που ειχαν(σε μια κιολας η πιτσιρικα κοιμονταν!)

Μιλάμε ο τύπος είναι γάτα με πέταλα :wave2:


Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Ειδα το παιδακι και λεω κατσε να δω μετα απο ποσα μυνηματα θα μπουνε οι αποστειρωτες να πουνε την μαλ@κια τους.

Πολυ γρηγορα.:rolleyes:

Ημαρτον ρε αδερφια.:yuck:

Το ότι κάποιοι έχουν τελείως διαφορετική άποψη για το παιδί τους, απ΄αυτή που έχεις εσύ για το δικό σου και τη μηχανή δεν είναι και απαραίτητα μαλάκες. Νομίζω....

zephyr1
15/11/2009, 16:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n


Το ότι κάποιοι έχουν τελείως διαφορετική άποψη για το παιδί τους, απ΄αυτή που έχεις εσύ για το δικό σου και τη μηχανή δεν είναι και απαραίτητα μαλάκες. Νομίζω....

Τους αποστειρωτες βαριεμαι ,οχι τους μαλακες, και εγω ενας απ'αυτους ειμαι, νομιζω....

gregorgeous89
15/11/2009, 16:35
Τους αποστειρωτες βαριεμαι ,οχι τους μαλακες, και εγω ενας απ'αυτους ειμαι, νομιζω...
Νομίζω είσαι και τα 2 αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.
Έχω λόγο δουλειάς παιδιά από 12 χρονών μέχρι και 18 και τα πηγαίνω για ορειβασία και τους βάζω να κάνουνε πράγματα που σε κάποιους μπορεί να φαίνονται extreme .
Επειδή λοιπόν δεν με ξέρεις αλλά βγάζεις συμπεράσματα γρήγορα, άσε κάποιοι από εμάς να έχουμε αποστειρωμένες απόψεις και εσύ συνέχισε να πληκτρολογείς αυτοϊκανοποιηώντας τον εαυτό σου με την δήθεν adventure άποψη σου.
Πόσοι από εσάς που ενθουσιαστήκατε με το ταξιδιωτικό έχετε παιδιά δεν γράφετε.
Νομίζω ελάχιστοι.

vangelis 64
15/11/2009, 16:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από gregorgeous89

Πόσοι από εσάς που ενθουσιαστήκατε με το ταξιδιωτικό έχετε παιδιά δεν γράφετε.
Νομίζω ελάχιστοι. Ένας εγώ.Δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα,χάρηκα όμως και επιδοκιμάζω.

Κι όπως είπε κι ο Βύρωνας,μεγάλη βλακεία το δέσιμο τού παιδιού πάνω στον πατέρα.Σαν κάτι άλλους που βαστάν αγκαλιά το μικρό στη θέση τού συνοδηγού.Δεν έχει αερόσακο μάλλον,γι' αυτό.:sick:

TROOPER
15/11/2009, 16:56
ψυχασθενεια ετσι?

caesarsk
15/11/2009, 17:20
Δηλαδη με λιγα λογια



εγω που εβαλα ηλεκτρικο κοφτη στην μικρη και της εσβηνα την μηχανη απο μακρυα για να πεφτει οταν θελω εγω και οχι αυτη ειμαι τουλαχιστον ΔΟΛΟΦΟΝΟΣ....ετσι εμαθε να πεφτει, ετσι εμαθε να πεταει την μηχανη μακρυα της (πραγμα που πολλοι απο εδω μεσα ακομη δεν το μαθατε)

αν θελετε την διευθυνση για να στειλετε αστυνομια....την εχουν αρκετοι φιλοι μου απο εδω μεσα...


και θελετε και πρωταθλητες αυριο......

zephyr1
15/11/2009, 17:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από gregorgeous89
Νομίζω είσαι και τα 2 αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.
Έχω λόγο δουλειάς παιδιά από 12 χρονών μέχρι και 18 και τα πηγαίνω για ορειβασία και τους βάζω να κάνουνε πράγματα που σε κάποιους μπορεί να φαίνονται extreme .
Επειδή λοιπόν δεν με ξέρεις αλλά βγάζεις συμπεράσματα γρήγορα, άσε κάποιοι από εμάς να έχουμε αποστειρωμένες απόψεις και εσύ συνέχισε να πληκτρολογείς αυτοϊκανοποιηώντας τον εαυτό σου με την δήθεν adventure άποψη σου.
Πόσοι από εσάς που ενθουσιαστήκατε με το ταξιδιωτικό έχετε παιδιά δεν γράφετε.
Νομίζω ελάχιστοι.

Δεν εχεις παιδια?

sapila racing
15/11/2009, 17:49
Τους θαυμάζω και τoυς ζηλεύω αλλά εγω προσωπικά δεν εχω ανεβάσει ακόμα στην μηχανή τα παιδιά μου.
Θα το κάνω οταν φτάνουν να πατάνε μαρσπιέδες και να κρατούνται κανονικά.

Ο καθένας εχει την άποψή του, και αναλόγως πράττει και με τα παιδιά του.

Peace brothers! :sun:

byron
15/11/2009, 18:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από caesarsk
Δηλαδη με λιγα λογια



εγω που εβαλα ηλεκτρικο κοφτη στην μικρη και της εσβηνα την μηχανη απο μακρυα για να πεφτει οταν θελω εγω και οχι αυτη ειμαι τουλαχιστον ΔΟΛΟΦΟΝΟΣ....ετσι εμαθε να πεφτει, ετσι εμαθε να πεταει την μηχανη μακρυα της (πραγμα που πολλοι απο εδω μεσα ακομη δεν το μαθατε)

αν θελετε την διευθυνση για να στειλετε αστυνομια....την εχουν αρκετοι φιλοι μου απο εδω μεσα...


και θελετε και πρωταθλητες αυριο......

Να με συγχωρείς, αλλά δεν θέλουμε πρωταθλητές. Θέλεις πρωταθλητή. Και δικαίωμα σου να κάνεις ότι γουστάρεις με το παιδί σου. Στο οποίο φαντάζομαι αφού το βγάζεις στο χώμα φοράει αυτά που πρέπει και όχι κοντομάνικα και πουκαμισάκια.
Και μου κάνει εντύπωση που ενώ σε άλλα thread βγαίνει καραμούζα για την έλλειψη εξοπλισμού, στην συγκεκριμένη περίπτωση που είναι και για κλωτσίδια, μείναμε στην αποκομιδή εμπειριών και τι ωραία που διασχίσαμε τον χείμαρρο και είδαμε τη φύση δεμένοι ως ένα σώμα με μια ζώνη (!!) με το παιδί να κοιμάται στη σέλλα....

Και γαμώ λέμε.

Εχετλαίος
15/11/2009, 19:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Να με συγχωρείς, αλλά δεν θέλουμε πρωταθλητές. Θέλεις πρωταθλητή. Και δικαίωμα σου να κάνεις ότι γουστάρεις με το παιδί σου. Στο οποίο φαντάζομαι αφού το βγάζεις στο χώμα φοράει αυτά που πρέπει και όχι κοντομάνικα και πουκαμισάκια.
Και μου κάνει εντύπωση που ενώ σε άλλα thread βγαίνει καραμούζα για την έλλειψη εξοπλισμού, στην συγκεκριμένη περίπτωση που είναι και για κλωτσίδια, μείναμε στην αποκομιδή εμπειριών και τι ωραία που διασχίσαμε τον χείμαρρο και είδαμε τη φύση δεμένοι ως ένα σώμα με μια ζώνη (!!) με το παιδί να κοιμάται στη σέλλα....

Και γαμώ λέμε.

+πολλά

gregorgeous89
15/11/2009, 19:35
Δεν εχεις παιδια?
Έχω μια κόρη και ευχαρίστως όταν μεγαλώσει θα την παίρνω ταξίδια .
Επίσης μπράβο σε αυτούς που μαθαίνουν στα παιδιά να οδηγούνε μηχανή σε ελεγχόμενο χώρο με τον κατάλληλο εξοπλισμό :a18:
Γενικά έχω μια αλλεργία με την ανευθυνότητα που έχουμε σαν Έλληνες με την ασφάλεια των παιδιών, και δεν με ενόχλησε τόσο αυτό το ταξιδιωτικό. Ανευθυνότητα που πηγάζει από ωχαδερφησμό και όχι πνεύμα περιπέτειας. Τώρα αν κάποιος το λαμβάνει αυτό σαν στενομυαλιά τι να πω :confused:

caesarsk
16/11/2009, 09:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Να με συγχωρείς, αλλά δεν θέλουμε πρωταθλητές. Θέλεις πρωταθλητή. Και δικαίωμα σου να κάνεις ότι γουστάρεις με το παιδί σου. Στο οποίο φαντάζομαι αφού το βγάζεις στο χώμα φοράει αυτά που πρέπει και όχι κοντομάνικα και πουκαμισάκια.
Και μου κάνει εντύπωση που ενώ σε άλλα thread βγαίνει καραμούζα για την έλλειψη εξοπλισμού, στην συγκεκριμένη περίπτωση που είναι και για κλωτσίδια, μείναμε στην αποκομιδή εμπειριών και τι ωραία που διασχίσαμε τον χείμαρρο και είδαμε τη φύση δεμένοι ως ένα σώμα με μια ζώνη (!!) με το παιδί να κοιμάται στη σέλλα....

Και γαμώ λέμε.


Βύρωνα, και ίσως λάθος μου, αλλά δεν κοιταξα καθόλου το ταξιδιωτικό. Δεν θέλω, θέλουμε, γκρινιάζουμε συνέχεια για το αγωνιστικό επιπέδο στην Ελλάδα. Γκρινιάζουμε για τις ελλείψεις στις υπάρχουσες πίστες. Γκρινιάζουμε γιατι δεν εχουμε αρκετές πίστες...Σε τελική ανάλυση γιατί να μας φτιάξουν πίστες, οταν εμείς δεν φροντίζουμε για το μέλλον.

Τωρα οσο αφορά τον εξοπλισμό...πίστεψε με οτι στην παραμικρή διαδρομή (πόσο περισσότερο σε ένα τέτοιο ταξίδι) ο εξοπλισμός είναι απαραίτητος και τον χρησιμοποιω και εγω και η κόρη μου...

Οι αφορισμοί όμως αυτοί, όπως οι αφορισμοί σε τύπους μοτοσυκλέτας, όπως οι ταμπέλες με ενοχλούσαν, με ενοχλούν και θα με ενοχλούν ρε συ Βύρωνα, ακομη και αν κάποια φορά έχουν δίκιο...

TROOPER
16/11/2009, 09:24
μπαμπαδοδιαφωνιες :lol: :lol: :lol:

caesarsk
16/11/2009, 09:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
μπαμπαδοδιαφωνειες :lol: :lol: :lol:

Η διαφωνία ειναι η μητέρα της συζήτησης, και η απο την συζήτηση ερχεται η πρόοδος....τι ειπα παλι ο ανθρωπας....(ζωγραφισα)...Βυρωνα υποχρεουσαι να με υποστηριξεις απέναντι στο μαλλια!!!

Cpt. Haddock
16/11/2009, 10:07
Δεν κάθομαι να διαβάσω τα σχόλια, είμαι σίγουρος οτι κυμαίνονται στα γνωστά μοτίβα περι παιδιού, εξοπλισμου και όλων αυτών των συμπαραμαρτούντων γκρίνιας που πηγάζει κυρίως όχι απο οτι δε θέλετε να παρετε τα παιδιά σας σε τέτοιες βόλτες, αλλα στην Ελλάδα δε θα βρείτε γυναίκα/μανα/γκομενα να σας ακολουθήσει (ουτε καν να σας συμπαρασταθεί)....


Οπότε καθήστε θαυμάστε τα πολλά κιλά @@ που έχουν οι τύποι και τις φοβερές φωτό. Τα υπόλοιπα ειναι για εσωτερική κατανάλωση.

:wave2:

ggs
16/11/2009, 10:15
Ίσως , είναι το πιο εντυπωσιακό ταξιδιωτικό που έχω δει….
Όχι μόνο για τα μέρη που πήγαν , αλλά και για το τόλμημα τους να πάρουν και το παιδί μαζί τους ….

Από την μια το ζήλευα αφάνταστα …

από την άλλη (σαν πατέρας ) διάβαζα τις προειδοποιήσεις για τα ΛΙΟΝΤΑΡΙΑ , τις διανυκτερεύσεις στην Αφρικανική ύπαιθρο ,την διάβαση πολύ επικίνδυνων σημείων κ.λ.π και με έπιανε η καρδία μου βλέποντας την μικρούλα να είναι τόσο εκτεθειμένη…

το να μάθουμε τα παιδιά μας να αγαπούν και να σέβονται την μηχανή , ίσως είναι θεμιτό και ωραίο … θα πρέπει να γίνεται όμως ΜΟΝΟ σε ελεγχόμενο περιβάλλον και το περιβάλλον που ήταν η πιτσιρίκα ΔΕΝ ήταν καθόλου ελεγχόμενο…. Το αντίθετο…

Δεν ξέρω … τελικά το ταξιδιωτικό μου άφησε ανάμικτα συναισθήματα…

peskandritsos
16/11/2009, 10:26
Θελει πολυ τσαγανο και αποφασιστικοτητα απο εναν γονεα να κανει κατι τετοιο.
Οντως τα συναισθηματα αναμεικτα.
Απο την μια σκεφτεσαι την φοβερη εμπειρια που θα χαριζες στο παιδι σου και απο την αλλη το τι θα μπορουσε να συμβει σε καποια στραβη.:(

zephyr1
16/11/2009, 10:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από gregorgeous89
Νομίζω είσαι και τα 2 αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.
Επειδή λοιπόν δεν με ξέρεις αλλά βγάζεις συμπεράσματα γρήγορα, άσε κάποιοι από εμάς να έχουμε αποστειρωμένες απόψεις και εσύ συνέχισε να πληκτρολογείς αυτοϊκανοποιηώντας τον εαυτό σου με την δήθεν adventure άποψη σου.
Πόσοι από εσάς που ενθουσιαστήκατε με το ταξιδιωτικό έχετε παιδιά δεν γράφετε.
Νομίζω ελάχιστοι.

Να σου ζησει η κορουλα και να την δεις οπως επιθυμεις.:)


180715

caesarsk
16/11/2009, 10:34
Οταν ημουν σε ηλικια 11 χρονων, με τον πατέρα μου κάναμε ένα παρομοιο ταξιδι, οχι βεβαια με μηχανες, αλλα στα ιδια μέρη και με τις ιδιες συνθηκες διαβίωσης. Κοιμόμασταν σε τεντες και καλύβες χτισμένες πάνω σε δέντρα. Αυτα στο πάρκο της Μομπασα στην Κένυα. Ηταν μια εμπειρια που εμεινε χαραγμενη στην μνημη μου, ειδα τα αγρια ζωα απο πολυ κοντα με τα ματια ενός παιδιού. Δοκιμασα την ιδια εμπειρια στα 22 μου...ηταν διαφορετικη. Με αυτό το σκεπτικό δεν θα αλλαζα την παιδική μου εμπειρια με τιποτα....

Στα 13 μου με εβαλε ο πατερας μου στον βραχο...απο εκεινη την στιγμη δεν κατεβηκα ποτε και σημερα η κορη μου συνεχιζει το ιδιο και μαλιστα απο δυομιση χρονων....


Τελικα ρε γμτ δεν το σκεφτομαι καθολου το παιδι μου...Δεν το λυπαμαι...


Μπορει να μεγαλώσει και να πει, δεν μας χέζεις ρε πατερα εγω θελω να καθομαι στην καφετερια, αλλα εγω τουλαχιστον τα ερεθισματα τα εδωσα!!!

zephyr1
16/11/2009, 10:35
Πολλες φορες αναρωτιεμαι αν οι περισσοτεροι απο δω μεσα γευονται τα πραγματικα συναισθηματα που κερδιζεις απ'την συμβιωση με μια μοτοσυκλετα.:wave2:


180716

stefanos
16/11/2009, 10:57
Προσωπικά δεν θα πήγαινα σε μέρος όπου μπορεί να ζεί λιοντάρι σε ακτίνα 500 χιλιομέτρων με μηχανή:p

byron
16/11/2009, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Δεν κάθομαι να διαβάσω τα σχόλια, είμαι σίγουρος οτι κυμαίνονται στα γνωστά μοτίβα περι παιδιού, εξοπλισμου και όλων αυτών των συμπαραμαρτούντων γκρίνιας που πηγάζει κυρίως όχι απο οτι δε θέλετε να παρετε τα παιδιά σας σε τέτοιες βόλτες, αλλα στην Ελλάδα δε θα βρείτε γυναίκα/μανα/γκομενα να σας ακολουθήσει (ουτε καν να σας συμπαρασταθεί)....


Οπότε καθήστε θαυμάστε τα πολλά κιλά @@ που έχουν οι τύποι και τις φοβερές φωτό. Τα υπόλοιπα ειναι για εσωτερική κατανάλωση.

:wave2:

Βασικά είσαι αλλού νυχτωμένος :wave2:
Και τα παιδιά μας θέλουμε να πάρουμε μαζί, και να τους προσφέρουμε εμπειρίες θέλουμε. Το θέμα είναι, να είναι αυτός ο σκοπός και όχι το να πλασαριστούμε στα φόρα ως άνθρωποι με πολλά κιλά @@ εισπράτοντας σχόλια του τύπου "Τι έκανες ρε Θεε ???" εις βάρος της ασφάλειας του παιδιού.
Όπως θα χαρακτήριζες κάποιον που ξεκινάει με πλαστικό 4μετρο να πάει Αμοργό με πιτσιρίκι μαζί που φοράει σωσίβιο απ΄το Jumbo, έτσι ακριβώς χαρακτηρίζω κάποιον που δένει ένα πιτσιρίκι πίσω του για να διασχίσει την Αφρική με μοτό.

Μου ήρθε στο μυαλό ένα εντυπωσικό ταξιδιωτικό που δημοσίευσε το ΜΟΤΟ πριν 2-3 χρόνια με ένα ζευγάρι που πήγε διακοπές στο Αφγανιστάν με μοτό. Αφού τους λήστεψαν (μόνο, και πάλι καλά και δεν τους πήδηξε κανένας λόχος) αντάρτες, αφού τους έγδυσαν και τους εξευτέλισαν Αμερικανοί, και αφού τσίμπησαν και μια σφαίρα εν κινήσει από ελεύθερο σκοπευτή ευτυχώς πάνω στη μηχανή, το έβαλαν στο περιοδικό για να δούμε πόσα κιλά @@ έχουν.
Ασχημο πράγμα η ματαιοδοξία Captain. Και πολύ περισσότερο όταν χρησιμοποιείς και ανύποπτους για να την ανεβάσεις.

ΥΓ: Και επειδή πολλά τραγούδια λένε έξω απ΄το χορό, ρώτησε κάποιους κοινούς μας φίλους, πόσες μέρες έμεινε ο μεγάλος μου γιός στο νοσοκομείο όταν κατά την διάρκεια παιχνιδιού μας με το φουσκωτό, κάτι μπήκε στο πόδι του στη θάλασσα. Το τραύμα ήταν διαμέτρου 1mm (!!) και σε 2 ώρες δεν μπορούσε να περπατήσει....
Εκεί να δω πόσα κιλά @@ θέλεις για να προλάβεις την σηπτική αρθρίτιδα που μας είπαν ότι υπάρχει.
Εννοείται ότι δεν κρατάς το παιδί στη γυάλα. Απ΄την άλλη είναι ανεπίτρεπτο να αφήνεις τόσα πράγματα στη τύχη όταν έχεις παιδι μαζί σου.

ΥΓ2: Σοφιανέ μην παρεξηγείς την άποψη μου. Αλλο πράγμα αυτό που κάνεις με την κόρη σου και μαγκιά σου, και άλλο το να ψάχνεται κάποιος κάνοντας το παιδι του αερόσακκο και οδηγώντας σαν παλαβός για να μην τους πιάσει η νύχτα με τα λιοντάρια παρέα.

Cpt. Haddock
16/11/2009, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Προσωπικά δεν θα πήγαινα σε μέρος όπου μπορεί να ζεί λιοντάρι σε ακτίνα 500 χιλιομέτρων με μηχανή:p

Προσωπικά δε θα οδηγούσα μηχανή το καλοκαίρι στην Κρήτη. Βάσει στατιστικών ειναι πιο επικίνδυνο :p

gregorgeous89
16/11/2009, 11:11
Να σου ζησει η κορουλα και να την δεις οπως επιθυμεις.
Κάππος έτσι θέλω να την δω! :beer:


180722

Εχετλαίος
16/11/2009, 11:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Βασικά είσαι αλλού νυχτωμένος :wave2:
Και τα παιδιά μας θέλουμε να πάρουμε μαζί, και να τους προσφέρουμε εμπειρίες θέλουμε. Το θέμα είναι, να είναι αυτός ο σκοπός και όχι το να πλασαριστούμε στα φόρα ως άνθρωποι με πολλά κιλά @@ εισπράτοντας σχόλια του τύπου "Τι έκανες ρε Θεε ???" εις βάρος της ασφάλειας του παιδιού.
Όπως θα χαρακτήριζες κάποιον που ξεκινάει με πλαστικό 4μετρο να πάει Αμοργό με πιτσιρίκι μαζί που φοράει σωσίβιο απ΄το Jumbo, έτσι ακριβώς χαρακτηρίζω κάποιον που δένει ένα πιτσιρίκι πίσω του για να διασχίσει την Αφρική με μοτό.

Μου ήρθε στο μυαλό ένα εντυπωσικό ταξιδιωτικό που δημοσίευσε το ΜΟΤΟ πριν 2-3 χρόνια με ένα ζευγάρι που πήγε διακοπές στο Αφγανιστάν με μοτό. Αφού τους λήστεψαν (μόνο, και πάλι καλά και δεν τους πήδηξε κανένας λόχος) αντάρτες, αφού τους έγδυσαν και τους εξευτέλισαν Αμερικανοί, και αφού τσίμπησαν και μια σφαίρα εν κινήσει από ελεύθερο σκοπευτή ευτυχώς πάνω στη μηχανή, το έβαλαν στο περιοδικό για να δούμε πόσα κιλά @@ έχουν.
Ασχημο πράγμα η ματαιοδοξία Captain. Και πολύ περισσότερο όταν χρησιμοποιείς και ανύποπτους για να την ανεβάσεις.

ΥΓ: Και επειδή πολλά τραγούδια λένε έξω απ΄το χορό, ρώτησε κάποιους κοινούς μας φίλους, πόσες μέρες έμεινε ο μεγάλος μου γιός στο νοσοκομείο όταν κατά την διάρκεια παιχνιδιού μας με το φουσκωτό, κάτι μπήκε στο πόδι του στη θάλασσα. Το τραύμα ήταν διαμέτρου 1mm (!!) και σε 2 ώρες δεν μπορούσε να περπατήσει....
Εκεί να δω πόσα κιλά @@ θέλεις για να προλάβεις την σηπτική αρθρίτιδα που μας είπαν ότι υπάρχει.
Εννοείται ότι δεν κρατάς το παιδί στη γυάλα. Απ΄την άλλη είναι ανεπίτρεπτο να αφήνεις τόσα πράγματα στη τύχη όταν έχεις παιδι μαζί σου.

ΥΓ2: Σοφιανέ μην παρεξηγείς την άποψη μου. Αλλο πράγμα αυτό που κάνεις με την κόρη σου και μαγκιά σου, και άλλο το να ψάχνεται κάποιος κάνοντας το παιδι του αερόσακκο και οδηγώντας σαν παλαβός για να μην τους πιάσει η νύχτα με τα λιοντάρια παρέα.


+πάρα μα πάρα πολλά!

stefanos
16/11/2009, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Προσωπικά δε θα οδηγούσα μηχανή το καλοκαίρι στην Κρήτη. Βάσει στατιστικών ειναι πιο επικίνδυνο :p

Είναι ο κίνδυνος που ζώ και κινούμαι μέσα σε αυτόν οπότε είμαι υποψιασμένος και ετοιμος, και ο κίνδυνος που δεν γνωρίζω και την πατάω άνετα, σαν τουρίστα στην Κρήτη.
Δεν είναι το ίδιο.

gregorgeous89
16/11/2009, 11:22
Κάτι που μου κάνει εντύπωση είναι επίσης το πόσο οι Αγγλοσάξονες αλλάζουνε τα στάνταρτ τους έξω από την χώρα τους. Στην Κύπρο το 90% των Άγγλων τουριστών είταν χωρίς κράνος.
Σε αυτό το ταξιδιωτικό ελάχιστοι σχολιάζουν το θέμα της ασφάλειας του παιδιού.
Εάν έκανε τον γύρο της Αγγλίας έτσι θα είχε φάει πολύ κράξιμο.
Ο πατέρας γενικά νομίζω είναι αρκετά σωστός αλλά επειδή έχει πάει ένα (και παραπάνω) βήμα παραπάνω μοτοσικλετιστικά και οδηγικά θεωρεί ότι μπορεί να να το κάνει με την κορούλα του.
:nono:

Εχετλαίος
16/11/2009, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από gregorgeous89
Κάτι που μου κάνει εντύπωση είναι επίσης το πόσο οι Αγγλοσάξονες αλλάζουνε τα στάνταρτ τους έξω από την χώρα τους.

Kαι εμείς. Όταν η αφεντιά μου και λοιποί Έλληνες οδηγούσαμε (έστω και παπί) στην Αγγλία βάση νόμου έπρεπε με πλήρη εξάρτηση και το αυτό κάναμε. Εδώ, οι περισσότεροι εκ των ιδίων με παντόφλα-βερμούδα και το τριχωτό του στήθους να ανεμίζει καλοκαιριάτικα πάνω στα GS.

stefanos
16/11/2009, 11:41
Ο άνθρωπος μπορεί να μην είναι τουρίστας αλλά ντόπιος και να ξέρει καλύτερα τις συνθήκες εκεί και τον εξοπλισμό που χρειάζεσαι.
Μπορεί ας πούμε ο άνθρωπος με πλήρη εξάρτηση μοτοσυκλέτας να ζεί μόνο 15 λέπτά στον ήλιο της Αφρικής και μετά να πέφτει σε κόμα απο την ζέστη.
Μην είμαστε αρνητικοί.
Σίγουρα και τη ζωούλα του αγαπάει και το παιδάκι του.

caesarsk
16/11/2009, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n


ΥΓ2: Σοφιανέ μην παρεξηγείς την άποψη μου. Αλλο πράγμα αυτό που κάνεις με την κόρη σου και μαγκιά σου, και άλλο το να ψάχνεται κάποιος κάνοντας το παιδι του αερόσακκο και οδηγώντας σαν παλαβός για να μην τους πιάσει η νύχτα με τα λιοντάρια παρέα.



Το μόνο πράγμα που ΔΕΝ κάνω Βύρωνα ειναι να παρεξηγω!!!! Οσο υπάρχουν επιχειρηματα, και συζητηση, ειμαι μέσα...Στους αφορισμους ειμαι κατα!!!

jimmis5
16/11/2009, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Πολλες φορες αναρωτιεμαι αν οι περισσοτεροι απο δω μεσα γευονται τα πραγματικα συναισθηματα που κερδιζεις απ'την συμβιωση με μια μοτοσυκλετα.:wave2:


Βεβαια τα γευονται αν και κοστιζουν ενα ακομα δικαστηριο στο Γυθειο για την ωραια εικονα που εδειξες:wave2:

gregorgeous89
16/11/2009, 13:06
Kαι εμείς. Όταν η αφεντιά μου και λοιποί Έλληνες οδηγούσαμε (έστω και παπί) στην Αγγλία βάση νόμου έπρεπε με πλήρη εξάρτηση και το αυτό κάναμε. Εδώ, οι περισσότεροι εκ των ιδίων με παντόφλα-βερμούδα και το τριχωτό του στήθους να ανεμίζει καλοκαιριάτικα πάνω στα GS
+100000000000000


Ο άνθρωπος μπορεί να μην είναι τουρίστας αλλά ντόπιος και να ξέρει καλύτερα τις συνθήκες εκεί και τον εξοπλισμό που χρειάζεσαι.
Το θέμα είναι η ασφάλεια του παιδιού.Ακόμη και το κράνος που φοράει η μικρή νομίζω είναι τεράστιο.

Allst@rf
16/11/2009, 13:08
παιδια δεν εχω.εχω βαλει σκοπο σε κανα δυο χρονια να κανω.οταν σκεφτομαι οτι θα αποκτησω παιδακια ,σκεφτομαι επισης οτι δεν θελω να ειμαι αλλος ενας τυπικος ελληνας γονεας,υποχονδριος ,με παρωπιδες ,με κολληματα και στερεοτυπα που εχω "κληρονομησει'' απο τον προπαππου μου.
οπως λεει και ο τιτλος του thread "αλλα ηθη αλλα εθιμα..".ο ανθρωπος δηλωνει location στο avatar του Ν.Αφρικη και απο οτι καταλαβαινω κατι παραπανω ξερει για την μαυρη ηπειρο.οποτε ερχομαστε στα στερεοτυπα που λεγαμε και το μεταφερω στα ελληνικα δεδομενα...
οι γονεις αποφασιζουν να πανε καπου που ΘΕΩΡΟΥΝ οτι ειναι επικινδυνα και αφηνουν τα παιδια στους παππουδες μεσα σε τεσσερεις τοιχους στην τσιμεντουπολη.
πιστευω οτι τα παιδια μας δεν ειναι αναγκαστικα δεμενα με μας .ειναι ελευθεροι ανθρωποι και αυτοι.υποχρεωση μας ειναι να τους παρεχουμε τα βασικα οταν ειναι μικρα και δεν μπορουν να τα καταφερουν , ωστε να μεγαλωσουν οσο πρεπει και να μπορουν να φροντιζουν μονα τους τον εαυτο τους.
το βασικο παντος ειναι οτι ο καθενας μεγαλωνει τα παιδια του οπως νομιζει αυτος.και ολοι εσεις οι παραπανω με παιδια που φοβοσαστε για αυτα καλα κανετε ,αλλα διακρινω οτι προσπαθητε να μας επιβαλετε την αποψη σας.

byron
16/11/2009, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
αλλα διακρινω οτι προσπαθητε να μας επιβαλετε την αποψη σας.

Εγώ διακρίνω μια απαξιωτική αντιμετώπιση και σχόλια για εμένα και τον georgeous που είπαμε την (αντίθετη) γνώμη μας.

Μέχρι και οικογενειακό ψυχογράφημα μας έκανε ο Captain....


Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Πολλες φορες αναρωτιεμαι αν οι περισσοτεροι απο δω μεσα γευονται τα πραγματικα συναισθηματα που κερδιζεις απ'την συμβιωση με μια μοτοσυκλετα.:wave2:

Όμορφα....
Δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει το camping στη Χειλιαδού (ή οπου είναι) με το θέμα που συζητάμε. Το έχω ξαναγράψει άλλωστε ότι το γιό μου τον ανεβάζω στη μηχανή. Extreme πράγματα (αφήνοντας την ασφάλεια στην τύχη) δεν κάνω μαζί του προς απόκτηση "εμπειριών".

EVI
16/11/2009, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Δεν κάθομαι να διαβάσω τα σχόλια, είμαι σίγουρος οτι κυμαίνονται στα γνωστά μοτίβα περι παιδιού, εξοπλισμου και όλων αυτών των συμπαραμαρτούντων γκρίνιας που πηγάζει κυρίως όχι απο οτι δε θέλετε να παρετε τα παιδιά σας σε τέτοιες βόλτες, αλλα στην Ελλάδα δε θα βρείτε γυναίκα/μανα/γκομενα να σας ακολουθήσει (ουτε καν να σας συμπαρασταθεί)....


Οπότε καθήστε θαυμάστε τα πολλά κιλά @@ που έχουν οι τύποι και τις φοβερές φωτό. Τα υπόλοιπα ειναι για εσωτερική κατανάλωση.

:wave2:


σωπα ρε?????:sad: παει το ονειρο μου να βρω συνταξιδιωτη.....σκατα.Θα μεινωωω μοονηη και ερημηηηηηη :sad:

:lol: :p ξεκολλα βρε συ καπετανιο τι ειναι αυτα που λες?

EVI
16/11/2009, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Βασικά είσαι αλλού νυχτωμένος :wave2:
Και τα παιδιά μας θέλουμε να πάρουμε μαζί, και να τους προσφέρουμε εμπειρίες θέλουμε. Το θέμα είναι, να είναι αυτός ο σκοπός και όχι το να πλασαριστούμε στα φόρα ως άνθρωποι με πολλά κιλά @@ εισπράτοντας σχόλια του τύπου "Τι έκανες ρε Θεε ???" εις βάρος της ασφάλειας του παιδιού.
Όπως θα χαρακτήριζες κάποιον που ξεκινάει με πλαστικό 4μετρο να πάει Αμοργό με πιτσιρίκι μαζί που φοράει σωσίβιο απ΄το Jumbo, έτσι ακριβώς χαρακτηρίζω κάποιον που δένει ένα πιτσιρίκι πίσω του για να διασχίσει την Αφρική με μοτό.

Μου ήρθε στο μυαλό ένα εντυπωσικό ταξιδιωτικό που δημοσίευσε το ΜΟΤΟ πριν 2-3 χρόνια με ένα ζευγάρι που πήγε διακοπές στο Αφγανιστάν με μοτό. Αφού τους λήστεψαν (μόνο, και πάλι καλά και δεν τους πήδηξε κανένας λόχος) αντάρτες, αφού τους έγδυσαν και τους εξευτέλισαν Αμερικανοί, και αφού τσίμπησαν και μια σφαίρα εν κινήσει από ελεύθερο σκοπευτή ευτυχώς πάνω στη μηχανή, το έβαλαν στο περιοδικό για να δούμε πόσα κιλά @@ έχουν.
Ασχημο πράγμα η ματαιοδοξία Captain. Και πολύ περισσότερο όταν χρησιμοποιείς και ανύποπτους για να την ανεβάσεις.

ΥΓ: Και επειδή πολλά τραγούδια λένε έξω απ΄το χορό, ρώτησε κάποιους κοινούς μας φίλους, πόσες μέρες έμεινε ο μεγάλος μου γιός στο νοσοκομείο όταν κατά την διάρκεια παιχνιδιού μας με το φουσκωτό, κάτι μπήκε στο πόδι του στη θάλασσα. Το τραύμα ήταν διαμέτρου 1mm (!!) και σε 2 ώρες δεν μπορούσε να περπατήσει....
Εκεί να δω πόσα κιλά @@ θέλεις για να προλάβεις την σηπτική αρθρίτιδα που μας είπαν ότι υπάρχει.
Εννοείται ότι δεν κρατάς το παιδί στη γυάλα. Απ΄την άλλη είναι ανεπίτρεπτο να αφήνεις τόσα πράγματα στη τύχη όταν έχεις παιδι μαζί σου.

ΥΓ2: Σοφιανέ μην παρεξηγείς την άποψη μου. Αλλο πράγμα αυτό που κάνεις με την κόρη σου και μαγκιά σου, και άλλο το να ψάχνεται κάποιος κάνοντας το παιδι του αερόσακκο και οδηγώντας σαν παλαβός για να μην τους πιάσει η νύχτα με τα λιοντάρια παρέα.



+750 Βυρωνα σε οτι εχεις πει σε αυτο το θρεντ

LiakosVstrom
16/11/2009, 15:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
σωπα ρε?????:sad: παει το ονειρο μου να βρω συνταξιδιωτη.....σκατα.Θα μεινωωω μοονηη και ερημηηηηηη :sad:

:lol: :p ξεκολλα βρε συ καπετανιο τι ειναι αυτα που λες?

εμ κι εσύ τι σηκώθηκες κι έφυγες όταν σου μάρσαρε το DR.....





το ρεζουμέ είναι ένα. ο τύπος δεν έχει χωρίσει!

Cpt. Haddock
16/11/2009, 15:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
:lol: :p ξεκολλα βρε συ καπετανιο τι ειναι αυτα που λες?

Άποψη λέγεται :wave2:


Αλλα πάλι αφού δεν είμαι πατέρας ουτε (εγώ πότε θα γίνω; ) μάνα, δεν μπορώ να ξέρω... Μόνο οι γονείς κατέχουν την αλήθεια σε ότι αφορά τα παιδια, εμείς τα γεροντοπαλήκαρα το μπουλο :sad:

EVI
16/11/2009, 16:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Άποψη λέγεται :wave2:


Αλλα πάλι αφού δεν είμαι πατέρας ουτε (εγώ πότε θα γίνω; ) μάνα, δεν μπορώ να ξέρω... Μόνο οι γονείς κατέχουν την αλήθεια σε ότι αφορά τα παιδια, εμείς τα γεροντοπαλήκαρα το μπουλο :sad:

καλο! η αποψη σου λοιπον ειναι οτι δεν μπορεις να βρεις γυναικα που να θελει να δεσει το 7χρονο παιδι της με ζωνες πανω σε μια μηχανη φοροντας βερμουδα και τι σερτ περνωντας απο ποταμια γκρεμους λιονταρια και υαινες , ταξιδευοντας ωρες ατελειωτες με πτωσεις (το παιδι δεμενο ετσι????πχ αν υπηρχε μια στις 10 να αντιδρασει η να κανει μια κωλοτουμπα η οτιδιποτε οοοοοοοοχι εκει πεφτει ο μπαμπας πλακωνει το παιδι πλακωνει η μηχανη και τα 2 ωραια )

τοτε....αν αυτη ειναι η αποψη σου....ναι εχεις δικιο συμφωνω δεν θα βρεις κατι τετοιο τουλαχιστον ευκολα :bigcry: :lol:


απο την αλλη εσυ που εισαι μεσα στο φορουμ και στις παρεες θα επρεπε να ξερεις καλυτερα για γκομενες/ γυναικες κλπ που ακολουθουν και καταλαβαινουν τον μοτουσυκλετισμο . Σε περιμενα ποιο ανοιχτομυαλο σε αυτο το θεμα.Τουλαχιστον εσυ εχεις γνωρισει και καμμια 10ρια μηχανοβιες.....να μου το ελεγε αυτο καποιος ασχετος οκ.....

τι λες ? εχω παρα πολυ αδικο ?

Cpt. Haddock
16/11/2009, 16:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
τι λες ? εχω παρα πολυ αδικο ?

εξαρτάται...


(κάπου σε έχασα :look: )

christostr
16/11/2009, 16:55
Εγώ έχω ένα γιο 17 χρονών. Στα διάφορα ταξίδια μου σε όλα τα βουνά της Ελλάδας (έχω γυναίκα που δεν με ακολουθεί σε δύσκολες βόλτες, αλλά με καταλαβαίνει απόλυτα) και μέχρι τα 14 του δεν τον έπαιρνα μαζί μου. Όποτε το παρακάνω στο δρόμο, ο γιος μου μου έρχεται στο μυαλό και κάνω κράτει. Εγώ δεν θα έπαιρνα το ρίσκο να κάνω αυτά που είδα να κάνει ο τυπάκος. Τον χαίρομαι αλλά δεν τον ζηλεύω. Δεν το μετάνιωσα που έπραξα έτσι μέχρι τώρα.Και πιστέψτε με ούτε εγώ αλλά ούτε ο γιος μου είμαστε αποστειρωμένοι και γενικότερα μαλθακοί. Μάλιστα σκοπεύουμε να κάνουμε μεγάλα ταξίδια παρέα! Εγώ έτσι το είδα. Δεν ξέρω αν είναι σωστό αλλά έτσι το είδα και σας παραθέτω την άποψή μου!

div400
16/11/2009, 17:00
από το ταξιδιοτικό...

''This is the first time I ride with Peanut (the Kid) and the luggage all together and my first impression is that it is hellova cramped.
I’m having to resort to the pannier position, one testicle each side of tank. ''


:lol: :rotflmao: :lol: :bawl: :bigcry: :rotflmao: :lol:

zephyr1
16/11/2009, 19:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n

Όμορφα....
Δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει το camping στη Χειλιαδού (ή οπου είναι) με το θέμα που συζητάμε. Το έχω ξαναγράψει άλλωστε ότι το γιό μου τον ανεβάζω στη μηχανή. Extreme πράγματα (αφήνοντας την ασφάλεια στην τύχη) δεν κάνω μαζί του προς απόκτηση "εμπειριών".

Η πρωτη φωτoγραφια ειναι συνεχεια της δευτερης.:winka:

Δλδ. εγω βαζω τον γιο μου πανω για να αποκτησω εμπειριες?:confused:

Τεσπα ρε Βυρωνα ετσι κ'αλλιως ο καθεις κανει οτι καταλαβαινει.

Το θεμα ειναι τεραστιο και μονο απο κοντα θα μπορουσα να σου πω την αποψη μου.

Και μονο που σε ενα τετοιο ταξιδιωτικο δεν υπαρχει ουτε μια αρνητικη απαντηση απ'τους χρηστες που απαντησαν,και εμεις μεσα σε 5-6 μυνηματα ,κρινουμε κ κατακρινουμε την πραξη αυτων τον γονιων ,εμενα μου λεει πολλα.

Παρατηρωντας απο τι βλεπω γυρω μου σαν χωρα, εμεις εμαστε οι πονηροι ασχετα αν εχουμε την χειροτερη παιδεια,πολιτικη,αθληση,γραφειοκρατια,παροχες,ασφαλι η κτλ.κτλ., και ολοι οι αλλοι ειναι οι μαλακες.

Φιλουμπες.:)

stefanos
16/11/2009, 22:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Η πρωτη φωτoγραφια ειναι συνεχεια της δευτερης.:winka:

Δλδ. εγω βαζω τον γιο μου πανω για να αποκτησω εμπειριες?:confused:

Τεσπα ρε Βυρωνα ετσι κ'αλλιως ο καθεις κανει οτι καταλαβαινει.

Το θεμα ειναι τεραστιο και μονο απο κοντα θα μπορουσα να σου πω την αποψη μου.

Και μονο που σε ενα τετοιο ταξιδιωτικο δεν υπαρχει ουτε μια αρνητικη απαντηση απ'τους χρηστες που απαντησαν,και εμεις μεσα σε 5-6 μυνηματα ,κρινουμε κ κατακρινουμε την πραξη αυτων τον γονιων ,εμενα μου λεει πολλα.

Παρατηρωντας απο τι βλεπω γυρω μου σαν χωρα, εμεις εμαστε οι πονηροι ασχετα αν εχουμε την χειροτερη παιδεια,πολιτικη,αθληση,γραφειοκρατια,παροχες,ασφαλι η κτλ.κτλ., και ολοι οι αλλοι ειναι οι μαλακες.

Φιλουμπες.:)

Να πιστέψω τώρα δηλαδή ότι θα ξεκίναγες ταξίδι 3000 χιλ στην αφρική με μοτό και το παιδί δικάβαλο σε αυτά τα χώματα που δείχνουν αυτές οι φωτογραφίες.:rolleyes:

zephyr1
16/11/2009, 23:27
:rolleyes: :dizzy:



Αρχικά δημιουργήθηκε από o_gayros
ρε σεις δεν χώρισε ο άνθρωπος! ΕΧ είναι το μηχανάκι του.
όσο για το παιδί,αν μπείτε στον κόπο να διαβάσετε το ταξιδιωτικό ολόκληρο θα δείτε ότι κάπου κάνετε λάθος.
για παράδειγμα,λέει η Εύη τι θα γίνει αν το παιδί το πάρει ο ύπνος στη μηχανή.
τα γράφει ο άνθρωπος (ο οποίος δείχνει να είναι πολύ συγκροτημένος και φιλοσοφημένος) μεσα στο ταξιδιωτικο του.
χώρια ότι έχει φροντίσει απο πριν για την ασφάλεια του παιδιού του.
και πέσανε και κοιμηθήκανε και ...και ... και...
Διαβάστε το ταξιδιωτικό!θα εκπλαγείτε και θα αναθεωρήσετε!!!

εκτός απο την τεράστια εμπειρία & το σίγουρα δυνατότερο δέσιμο με τους γονείς του,το παιδί μόνο να κερδίσει έχει απο το ταξίδι αυτό!

:beer: :beer: :beer:

Akatanomastos
17/11/2009, 11:20
το οτι στις φωτο που εχουμε δει, τα παιδια φορανε μονο ενα κρανος και κατα τα αλλα ειναι εκτεθειμενα εμενα με προβληματιζει


ξερουμε ολοι ποσο ευπαθη ειναι τα παιδια.

στις διαδρομες που κανουν οι τυποι, η πτωση ειναι κατι παραπανω απο σιγουρη

ειναι πολυ ευκολο να πλακωσει η μηχανη ή ο πατερας το παιδι, και το παιδι να σπασει ευκολα οτιδηποτε..

vangelis 64
17/11/2009, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos

ειναι πολυ ευκολο να πλακωσει η μηχανη ή ο πατερας το παιδι, και το παιδι να σπασει ευκολα οτιδηποτε.. Ένα μικρό παιδί σπάει πολύ δύσκολα ο,τιδήποτε.Όσο για τον εξοπλισμό που δεν φορούσε,τι να πει κανείς...ότι ήταν σωστό;Με την καμμία.

Akatanomastos
17/11/2009, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Ένα μικρό παιδί σπάει πολύ δύσκολα ο,τιδήποτε

δηλαδη εχει ενα 5-6χρονο μεγαλυτερες αντοχες στα χτυπηματα που προκαλουντε απο πτωσεις, και βαλε μεσα και την οποια ταχυτητα εχει το μηχανακι:confused: :confused:

sniper
17/11/2009, 12:09
Τι μλκς τόσο καιρό δεν πάω δικάβαλλο με τον γιο μου στην μπίστα..... αυτός ο τύπος καλύτερος είναι από εμένα;

TROOPER
17/11/2009, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
δηλαδη εχει ενα 5-6χρονο μεγαλυτερες αντοχες στα χτυπηματα που προκαλουντε απο πτωσεις, και βαλε μεσα και την οποια ταχυτητα εχει το μηχανακι:confused: :confused:

ναι.

Εχετλαίος
17/11/2009, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Ένα μικρό παιδί σπάει πολύ δύσκολα ο,τιδήποτε.

Nαι, έτσι είναι ο μύθος. 2,5 ετών το κοπέλι φίλου μου, έπεσε από εκεί που στεκότανε και έκανε το χέρι κομμάτια. Μπορεί τα κατάγματα να είναι τα λεγόμενα "χλωρά κατάγματα" αλλά εξακολουθούν να είναι κατάγματα με ότι αυτό συνεπάγεται.

TROOPER
17/11/2009, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Nαι, έτσι είναι ο μύθος.

:nono:

Akatanomastos
17/11/2009, 12:33
ρε παιδια μην τρελαθουμε,

ισχυριζεστε οτι τα κοκκαλα ενος 6 χρονου μπορουν να αντεξουν παραπανω απο τον πατερα του?

πχ το βαρος μια μηχανης?
εδω ενηλικες πεφτουμε, μας πλακωνει το ποδι η μηχανη, και αν δεν ειχαμε μποτες θα σπαγαμε ποδια σε καθε βολτα..

περα βεβαια απο την αντοχη το παιδι δεν ξερει να αντιδρασει οπως ο πατερας του πανω στην μηχανη και αυτο το καθιστα πολυ επικινδυνο..

TROOPER
17/11/2009, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
ρε παιδια μην τρελαθουμε,

ισχυριζεστε οτι τα κοκκαλα ενος 6 χρονου μπορουν να αντεξουν παραπανω απο τον πατερα του?

πχ το βαρος μια μηχανης?
εδω ενηλικες πεφτουμε, μας πλακωνει το ποδι η μηχανη, και αν δεν ειχαμε μποτες θα σπαγαμε ποδια σε καθε βολτα..

περα βεβαια απο την αντοχη το παιδι δεν ξερει να αντιδρασει οπως ο πατερας του πανω στην μηχανη και αυτο το καθιστα πολυ επικινδυνο..

εκτος απο το θεμα αντιδραση στα αλλα εισαι οφ.και δεν το ισχυριζομαι.

stefanos
17/11/2009, 12:40
Το θέμα δεν είναι αν αντέχει το παιδί στην κακοπέραση και στην πτώση, και δεν ξέρω σε τι άλλο.
Το θέμα είναι κατά πόσο αυτό που θα προκύψει με τους συμβιβασμούς που θα γίνουν στην διαδρομή λόγω του παιδιού είναι η ζητούμενη εμπειρία.
Εάν είναι να πάρω το εξάχρονο μαζί μου βόλτα με το xr στο βουνό, και
1.Πηγαίνω σαν κότα γιατί είναι το παιδί.
2.Διαλέγω τα ισάδια και τα εύκολα γιατί είναι το παιδί.
3.Εχω το μυαλό μου στο παιδί και οχι σε αυτό που κάνω,
τότε θα περάσω χάλια, το παιδί θα δεί μια βόλτα χάλια, με τον χάλια πατέρα του που πάει σαν κότα.
Πρός τι όλα αυτά?
Η εμπειρία της μοτοσυκλέτας στην εκτός δρόμου οδήγηση, περιλαμβάνει και καμιά υπερβολή, και καμιά μαλακία και καμιά τούμπα και κανα δύσκολο.
Γι αυτά πάω βόλτα.
Αν θέλω να δώ τα δέντρα και τα σκιουράκια και τα μανιτάρια και τις πεταλουδίτσες,
παίρνω και μια σακούλα και ένα μαχαίρι και μαζεύουμε και κανα χόρτο και περνάμε μια χαρά
με τα πόδια.

sniper
17/11/2009, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
.....
Αν θέλω να δώ τα δέντρα και τα σκιουράκια και τα μανιτάρια και τις πεταλουδίτσες,
παίρνω και μια σακούλα και ένα μαχαίρι και μαζεύουμε και κανα χόρτο και περνάμε μια χαρά
με τα πόδια.



Γι αυτά υπάρχει κι η λύση του μπάφου αλλά δεν την συνιστώ. :lol:

jimmis5
17/11/2009, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Το θέμα είναι κατά πόσο αυτό που θα προκύψει με τους συμβιβασμούς που θα γίνουν στην διαδρομή λόγω του παιδιού είναι η ζητούμενη εμπειρία.
Εάν είναι να πάρω το εξάχρονο μαζί μου βόλτα με το xr στο βουνό, και
1.Πηγαίνω σαν κότα γιατί είναι το παιδί.
2.Διαλέγω τα ισάδια και τα εύκολα γιατί είναι το παιδί.
3.Εχω το μυαλό μου στο παιδί και οχι σε αυτό που κάνω,
τότε θα περάσω χάλια, το παιδί θα δεί μια βόλτα χάλια, με τον χάλια πατέρα του που πάει σαν κότα.


Αν και δεν εχω παιδι νομιζω οτι και σαν κοτα να πηγαινεις θα το χαρει ιδιαιτερα γιατι θα ειναι μαζι σου σε κατι που λατρευει ο μπαμπας και θα φαινεται οτι συμμετεχει και οτι μεγαλωσε.

Γιατι εχουμε κολησει στην ασφαλεια και στο αν και πως και εφοσον.
Το ταξιδι τους τελειωσε καλα με τον πιστιρικο να εχει παρει πολλες εικονες και εμπειριες.
Μεσα στην ζεστη τις ζουγλας και κρανος που φορουσε ηταν μεγαλο πραγμα(ταπεινη αποψη)

Στην τελικη στην ζουγλα το λιγοτερο ηταν να κινδυνευει απο πτωση παρα απο λιονταρια η ακομα και εντομα θανατηφορα.

Ο πατερας του ειχε την εμπειρια μιας και μενει Ν.Αφρικη αν καταλαβα καλα.

Τα παιδια σιγουρα ειναι πιο ευελικτα και δεν σπανε ευκολα και αν σπανε αποθεραπευονται γρηγορα.Αλλα δεν συνεβη ουτε κατι τετοιο.

Νομιζω οτι σκεφτομαστε απλα με το μυαλο του ελληνα καλομαθημενου αστου.Στο εξωτερικο ειναι λιγο διαφορετικα τα πραγματα.Ειμαι σιγουρος οτι και εκεινοι οι γονεις αγαπουν τα παιδια τους.

stefanos
17/11/2009, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
Αν και δεν εχω παιδι νομιζω οτι και σαν κοτα να πηγαινεις θα το χαρει ιδιαιτερα γιατι θα ειναι μαζι σου σε κατι που λατρευει ο μπαμπας και θα φαινεται οτι συμμετεχει και οτι μεγαλωσε.


Μόλις κάνεις θα διαπιστώσεις οτι στό δρόμο οι συζητήσεις με το παιδί στο δρόμο είναι:
"Αυτός μας πέρασε"
"Είμαστε τελευταίοι"
"βάλε τούρμπο"
"Της μαμάς είναι γρηγορότερο"
"φάτε σκόνη" (το καμάρι μου)
:p

OldMan
17/11/2009, 13:14
ΡΕ κορίτσια, τι ακριβώς συζητάτε ..???

Αν αντέχουν τα παιδιά στις σαβούρδες..??

Και αν ναι, να τα χτυπησουμε αλύπητα μέχρι να μαλακώσουν ..??

:look:

vangelis 64
17/11/2009, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
δηλαδη εχει ενα 5-6χρονο μεγαλυτερες αντοχες στα χτυπηματα που προκαλουντε απο πτωσεις, και βαλε μεσα και την οποια ταχυτητα εχει το μηχανακι:confused: :confused: Φυσικά.Έχει πολύ μικρό βάρος και πολύ πιο ελαστικά οστά από έναν μεγάλο.
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Nαι, έτσι είναι ο μύθος. 2,5 ετών το κοπέλι φίλου μου, έπεσε από εκεί που στεκότανε και έκανε το χέρι κομμάτια. Μπορεί τα κατάγματα να είναι τα λεγόμενα "χλωρά κατάγματα" αλλά εξακολουθούν να είναι κατάγματα με ότι αυτό συνεπάγεται. Δεν είναι και μύθος σύντεκνε αλλά ούτε και πανάκεια.;)

vangelis 64
17/11/2009, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
ΡΕ κορίτσια, τι ακριβώς συζητάτε ..???

Αν αντέχουν τα παιδιά στις σαβούρδες..??

Και αν ναι, να τα χτυπησουμε αλύπητα μέχρι να μαλακώσουν ..??

:look: Μπα,μάλλον εμείς χρειαζόμαστε κανα χεράκι ενίοτε.:p

vangelis 64
17/11/2009, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Γι αυτά υπάρχει κι η λύση του μπάφου αλλά δεν την συνιστώ. :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

zephyr1
17/11/2009, 13:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Μόλις κάνεις θα διαπιστώσεις οτι στό δρόμο οι συζητήσεις με το παιδί στο δρόμο είναι:
"Αυτός μας πέρασε"
"Είμαστε τελευταίοι"
"βάλε τούρμπο"
"Της μαμάς είναι γρηγορότερο"
"φάτε σκόνη" (το καμάρι μου)
:p

Αφου τα ξερεις ρε πατερα.:rotflmao:

Δεν νομιζω να σε χαλαει.:wave2:

ggs
17/11/2009, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
Νομιζω οτι σκεφτομαστε απλα με το μυαλο του ελληνα καλομαθημενου αστου.Στο εξωτερικο ειναι λιγο διαφορετικα τα πραγματα.Ειμαι σιγουρος οτι και εκεινοι οι γονεις αγαπουν τα παιδια τους.


Φίλε , στο εξωτερικό είναι όντως διαφορετικά τα πράγματα…
θαυμάζουμε που έχουν όλοι τα παιδιά τους στο πίσω κάθισμα σε παιδικό καρεκλάκι…
θαυμάζουμε που έχουν προβλέψει για την ασφάλεια των παιδιών τους σε σχολεία , δρόμους , πάρκα, αυτοκίνητα κ.λ.π
…αλλά λέμε και μπράβο σε δυο γονιούς που έθεσαν σε κίνδυνο το παιδί τους όχι από ανάγκη αλλά από …τουρισμό… ????????
Δηλαδή , αν γούσταραν να πάνε στην ζούγκλα μαζί με το παιδί τους για να δουν ελέφαντες και λιοντάρια , θα ήταν «λιγότερη» εμπειρία αν το κανανε με ένα 4Χ4 ???

Το να κάνει αυτό που έκανε με το παιδί του ,δεν δείχνει το πόσο «μάγκας» είναι ….
Ας κάνει το ίδιο και μέσα στο …Λονδίνο (που δεν έχει λιοντάρια και ελέφαντες ) …. Αλλά εκεί πάνω από 100 μέτρα ΔΕΝ θα κάνει γιατί , εκτός ότι θα τον «δέσουν» ,θα έχει και πολλά προβλήματα με έκθεση ανηλίκου σε κίνδυνο…

Akatanomastos
17/11/2009, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Φυσικά.Έχει πολύ μικρό βάρος και πολύ πιο ελαστικά οστά από έναν μεγάλο.


εγω βαγγελη και τρουπ με το φτωχο μου το μυαλο και χωρις να ειμαι γιατρος διαφωνω βασιζομενος στην λογικη..

ναι μπορει να ειναι ποιο ελαστικα τα κοκκαλα, αλλά

1) εχουν μικροτερο μεγεθος, πλατος/μηκος = δεχονται την ιδια δυναμη σε μικροτερη επιφανεια απο του ενηλικα=σπαει ποιο ευκολα

2)οι μυς ειναι λιγοτερο ανεπτυγμενοι ωστε να αποσοβησουν το οποιο χτυπημα


θα συμφωνησω οτι σε αναλογια, παιδιων με ΜΙΝΙ εντουρα και ενηλικων με εντουρα,
οι πιτσηρικαδες ισως εχουν λιγοτερα σπασιματα

TROOPER
17/11/2009, 13:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
εγω βαγγελη και τρουπ με το φτωχο μου το μυαλο και χωρις να ειμαι γιατρος διαφωνω βασιζομενος στην λογικη...

η λογικη που παραθετεις ειναι λαθος.δεξου το και προχωρα λευτερη.εκτος αν θες να το παιξεις ξυπνιος στα χωραφια μου οποτε εχεις ολο το δικαιωμα.δε θα σου αλλαξω μυαλο ουτε θα κατσω να σου εξηγησω πως και γιατι.το ξερω και ετσι ειναι.-

:wave2:

vangelis 64
17/11/2009, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
εγω βαγγελη και τρουπ με το φτωχο μου το μυαλο και χωρις να ειμαι γιατρος διαφωνω βασιζομενος στην λογικη..

ναι μπορει να ειναι ποιο ελαστικα τα κοκκαλα, αλλά

1) εχουν μικροτερο μεγεθος, πλατος/μηκος = δεχονται την ιδια δυναμη σε μικροτερη επιφανεια απο του ενηλικα=σπαει ποιο ευκολα

2)οι μυς ειναι λιγοτερο ανεπτυγμενοι ωστε να αποσοβησουν το οποιο χτυπημα


θα συμφωνησω οτι σε αναλογια, παιδιων με ΜΙΝΙ εντουρα και ενηλικων με εντουρα,
οι πιτσηρικαδες ισως εχουν λιγοτερα σπασιματα Ποιά λογική ρε αδερφέ;Βάλε ένα πιτσιρίκι να σκάσει κάτω με τον κώλο-από όρθια στάση.Δοκίμασέ το κι εσύ.:smokin:

Cpt. Haddock
17/11/2009, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
[...]Ας κάνει το ίδιο και μέσα στο …Λονδίνο (που δεν έχει λιοντάρια και ελέφαντες ) …. Αλλά εκεί πάνω από 100 μέτρα ΔΕΝ θα κάνει γιατί , εκτός ότι θα τον «δέσουν» ,θα έχει και πολλά προβλήματα με έκθεση ανηλίκου σε κίνδυνο…

Για ποιο πράγμα ακριβώς θα τον σταματούσαν στο Λονδίνο; :confused:

Cpt. Haddock
17/11/2009, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
εγω βαγγελη και τρουπ με το φτωχο μου το μυαλο και χωρις να ειμαι γιατρος διαφωνω βασιζομενος στην λογικη..
[...]

Άσε τη λογική και δέξου τι σου λένε άνθρωποι που ξέρουν 2-3 πράγματα.

Ακόμα και χωρίς αυτό, φέρε στο νου σου ειδήσεις για μωρα που έχουν πέσει απο μπαλκόνια κι έχουν σωθεί :winka:

ggs
17/11/2009, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Για ποιο πράγμα ακριβώς θα τον σταματούσαν στο Λονδίνο; :confused:

για τον ιδιο λογο που θα ΕΠΡΕΠΕ να τον σταματήσουν και στην Αθηνα...

Akatanomastos
17/11/2009, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
η λογικη που παραθετεις ειναι λαθος.δεξου το και προχωρα λευτερη.εκτος αν θες να το παιξεις ξυπνιος στα χωραφια μου οποτε εχεις ολο το δικαιωμα.δε θα σου αλλαξω μυαλο ουτε θα κατσω να σου εξηγησω πως και γιατι.το ξερω και ετσι ειναι.-

:wave2:

δεν προσπαθω να το παιξω ξυπνιος..

γνωμη παραθετω για συζητηση..και δεχομαι οτι μπορω να κανω λαθος


παρατηρηση: αυτο ειναι ενα απο τα μεγαλα προβληματα των ελληνων..
ειναι περασμενο στο DNA τους να το παιζουν ξυπνιοι και νομιζουν πως ολοι προσπαθουν να κανουν το ιδιο..με αποτελεσμα να χανετε η ουσια.

Το ειχα γραψει και στο αθλητικο φορουμ,
ΣΥΖΗΤΗΣΗ κανουμε, δεν ξεχωριζουμε ασχετους με σχετικους ουτε ξυπνιους με βλακες.. τουλαχιστον εγω..