PDA

View Full Version : Και το site του Aνέμου υπέστη defacement ...



Gandalf dr685sm
18/05/2005, 18:55
κάποιος έβαλε στο μάτι τα forum.. και απο οτι φαίνεται τα καραφέρνει αρκετά καλά...

Καλή δουλειά Θάνο και εύχομαι να υπάρχει σύγχρονο backup...

Gandalf

crs-k
18/05/2005, 18:57
Κριμα ... :(

Ας ερθουν να τους φιλοξενησουμε ... :wacko: :D

ninja9r
18/05/2005, 20:25
Σύγχρονο backup μακάρι να έχει η εταιρεία που κάνει hosting, καθώς από τότε που έγινε η μεταφορά του site όλα πήγαν καλά, μόνο που η ενσωματωμένη λειτουργία backup του phpbb forum σταμάτησε να δουλεύει... :mad:

Anyway, δεν είχα και πολύ χρόνο να ασχοληθώ με το συγκεκριμένο.

Κι όχι τίποτε άλλο, αλλά εκεί που εμφανιζόταν το forum, έστω και αν δεν δούλευε - και τα μηνύματα φαίνοταν κανονικά, στην βιασύνη μου έκανα upload πάλι όλα τα php files και τώρα βγάζει το παρακάτω:

PhpBB Critical error
Cannot connevt to the database

:mad: :mad:

Και αφού αυτήν την στιγμή η υποστήριξη της εταιρείας που κάνει hosting απουσιάζει, είπα κι εγώ να το ψάξω λίγο από το phpMyAdmin ... Λοιπόν, ψάχνοντας στην βάση, ανακάλυψα τα εξής: Ο τύπος είχε κάνει register στο forum (τον έσβησα τον πούστη, μέσα από τον πίνακα), είχε αλλάξει το username μου με μία απόστροφο (') και βέβαια έχει κάνει και αλλαγές διάφορες στον πίνακα phpBB_config, δεν μπορώ αυτήν την στιγμή να καταλάβω πόσο εκτεταμένες...

:mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad:

GST
18/05/2005, 20:39
και να σκεφτεις οτι αυτος που το κανει εχει κατι αλλο πισω απο το κεφαλι του και δεν σκεφτεται οτι εκτος απο αυτον που θα τρεχει προκαλει και αρνητικα συναισθηματα σε πολυ αλλο κοσμο χωρις να τον νοιαζει ....απλα για να επιβεβαιωσει τις γνωσεις και το μυαλο του:o