PDA

View Full Version : ΦΙΛΤΡΟ Dna?



mitsmitsouni
16/11/2009, 01:00
ΓΕΙΑ ΣΑς ΓΡΗΓΟΡΟΙ ΚΑΙ MOTOΓΝΩΣΤΕς!!ειμαι ο δημητρης απο αθηνα..δεν μπαινω σχεδον καθολου γιατι δεν ειχα καμια απορια,αλλα καταφερα να πουλησω ενα μπουφανακι yeaaahh!!λοιπον.ειπα να δωσω κανα φραγκακι χαλαρο γιατο xt 660 Χ ΄04,πλεον,απο R,και θελω να σας ρωτησω για το καλυμμα φιλτροκουτιου DNA που ειναι κιαυτο φιλτρο ξερετε..εχω KN φιλτρο,εξατμιση 2 σε 1 mivv,custom ιδιοκατασκευη και rapid bike πανω.εχω κανει 4 τρυπες στο φιλτροκουτι με ταπες-φιλτρα απο αμερικη,απο ενα site motocross και μπορω να πω οτι ειδα διαφορα,πριν των τρυπων και μετα!!με το dna θα δουλευει σωστα??ενας μαστορας ειπε οτι θα ειναι πολυ ελευθερο και θα περνανε σκονες..το εχει δοκιμασει κανεις??μετα θα πρεπει να κανω παλι δυναμομετρηση και να αλλαξω χαρτογραφηση για ποιο σωστα ετσι??βασικα το θεμα βρωμας με ενδιαφερει ποιο πολυ..ευχαριστω προκαταβολικα!!!:D
http://i713.photobucket.com/albums/ww136/mitsouni/JJJJ.jpg

jimtarasxt660x
16/11/2009, 06:22
Φίλε και συνονόματε γεια σου...πρώτον δεν χρειάζεται να μπαίνεις σε ένα site μόνο και μόνο για να λύνεις τις απορίες σου ή για να πουλάς τα πράγματα σου (ειδικά το δεύτερο).

Όπως λες αν θα βάλεις το 2 στάδιο της DNA πρέπει να αλλάξεις χαρτογράφηση...τουλάχιστον έτσι πρέπει να γίνεται όταν το φοράει power commander, αλλά λογικά και με το rapid bike το ίδιο θα συμβαίνει...

Τώρα αυτό που λες περί σκόνες από άλλους δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο...εντάξει άμα δεν το καθαρίζεις σωστά ή σου την κάρφωσε να μπεις χώμα ε θα περάσει η σκόνη!

Αυτό με τις τρύπες μπορείς να βάλεις μια φώτο γιατί με τρώει η περιέργεια να δω πως είναι?

stefanos
16/11/2009, 08:01
Το κάλυμα μπαίνει μαζί με το υπάρχον φίλτρο οπότε δεν έχεις κανένα πρόβλημα βρωμιάς η σκόνης.
Ούτε διαφορά στην απόδοση θα δείς εφόσον το κουτί σου είναι είδη τρύπιο οπότε το καπάκι δεν βλέπω να προσφαίρει κάτι παραπάνω.

mitsmitsouni
16/11/2009, 18:14
φιλε παραπανω δεν εχω πολλες σχεσεις με κουμπιουτερσ και ετσι μπαινω για να παρω καμια πληροφορια και καμια βοηθεια,και γιαυτο ειναι τα φορουμ ,επισης.φιλε απο πανω,το θεμα ειναι οτι εχει σιγουρα καλυτερη αναπνοη λογω καλυτερου υλικου του φιλτροκουτιου,σε σχεση με το σφουγκαρακι που εχεουν οι 'τρυπες'του δικου μου,και επισης ειναι ΟΛΟ ΑΝΟΙΧΤΟ!!!πιστευω οτι θα εχει διαφορα,αν ειχαν οι 4 τρυπες διματρου 3ποντων η μια,ε ολο το καπακι θα κανει διαφορα!η βρωμα ηταν η ανυσυχια μου και τυχον μπερδεματα λογω πολυ αερα,αλα πιστευω να διορθωθει με το εγκεφαλογραφημα!!κανεις με ΧΤ 660 αν θελει να μου πει καναν καλο,αξιοπιστο μαστορα,και με προσωπικο μεηλ αν θελει,διοτι ετσακωθην με κανα 2 στην αγορα και ΧΤ μονο ψαχνει.....!!

stefanos
16/11/2009, 18:37
Δίκιο ,δεν το είχα προσέξει οτι οι τρύπες γίνονται μετά το φίλτρο οπότε το πλαινό προσθέτει λίγο φίλτρο ακόμα που μπορεί να κάνει διαφορά.

mitsmitsouni
16/11/2009, 18:42
ΝΑΙ το καπακι ειναι μετα το φιλτρο τωρα επιασα κιεγω το προηγουμενο σου ποστ!!

belvedere
05/12/2009, 09:26
εχω κανα 6μηνο το σταδιο2 ντιενει, τον πρωτο καιρο δεν αλλαξα χαρτη, πηγαινα με αυτον που χα για κειεν και εξατμισεις δεν ειχα καποιο προβλημα, χαρτη καινουριο εκανα οταν πηρα λαιμους μεγαλυτερους. Δε νομιζω να χεις προβληματα με σκονες αν δε το βαλεις σε καμια ερημο :p

υπαρχουν εξτι με ψεκασμο μιλαμε που εχουν το σταδιο2 διακοσμητικο και εχουν φτιαξει χοανη απο τεφλον οπως ειχαν τα εφψιαρ τα καρμπυρατερ....φανταζομαι πως το σωμα θα θελει καθαρισμα συχνα
αυτο μου το προτεινε ενας μαστορας που μου βαλε τον καινουριο εκκεντροφορο και την κεφαλη με ροικη και μου το προτεινε μαζι με αγραφο εγκεφαλο και ειπε πως το χει κανει σε αλλο εξ τι και δεν ειχε προβλημα με σκονες κτλ

ερωτηση, με αυτο το ραπιντ μπαικ μπορεις να πας τον κοφτη πιο ψηλα?

mitsmitsouni
05/12/2009, 09:35
ναι στο θεο!!ρυθμιζεις τα παντα,μειγματα ξερω γω ολα..χρειαζεται ειδικα με τετοιες μετατροπες πουχεις κανει,θα γινει αγνωριστο το μοτορι.φιλτρο και εξατμιση που εχω,μμονο αυτα δυναμομετρηση,οχι σε πειραγμενα dynojet,μην γελιομαστε τωρα!!,44 αλογα τροχο...

belvedere
05/12/2009, 09:57
τα παντα τα ρυθμιζεις με αγραφο εγκεφαλο, αυτο που χεις λογικα λειτουργει σα παραλληλος εγκεφαλος...απο το πηρες και ποσο?

το κακο ειναι πως οσο πιο πολλες δυνατοτητες εχει τοσο πιο πολυ μανουρα ειναι και πιο πολυ χρημα χρειαζεται και πιο δυσκολο ειναι να χεις ΣΩΣΤΗ ρυθμιση

παντως με το κουμμαντερ ειμαι απολυτα εφχαριστημενος και το χω συνηθισει, σε βαθμο που δε μπορω να οδηγησω εξτι χωρις κουμμαντερ μου φαινεται αγγαρεια και βασανο
Μπορουσα να βαλω και αγραφο εγκεφαλο με 400 ευρα αλλα απο τη μια οδηγησα ενα και δεν ξετρελαθηκα (απλα μετα το δικο μου ειχε μια πιο σφιχτη αισθηση για λιγο) και απο την αλλη σκεφτηκα πως θα τρωγα μερες και μερες και κανα μισθο ολοκληρο να πετυχω την απολυτη ρυθμιση :p

μη φοβασαι το ντιενει αμα δε βουτηξεις στο χωμα....τσεκαρε λιγο εχει βγει και ντιενει σταδιο 3 για εξτι 660, κανει πανω απο 400 ευρα (νταξει με τον καιρο θα πεσει η τιμη)....

mitsmitsouni
05/12/2009, 10:17
ε θελει κανα 2 -3 φορες ανεβα κατεβα δυναμομετρο νταξει,αλλα βαζεις βγαζεις στο λαπτοπ και δοκιμαζεις τα παντα στο μπαμ,αν εχεις το software!καταργειτε τελειως ο μαμα εγκεφαλος!μπορει να μην εχω την καλυτερη ρυθμιση,αλλα ειμαι ικανοποιημενος και σταματησα.!!!δεν ξανασχολουμε με το χτ,μονο εξωτερικα,σε λιγο η βεσπα μου πιο γρηγορη θα ειναι!!!