PDA

View Full Version : Ανοίκω πλέον σε αυτούς που έχουν πέσει ...



SKALP
16/11/2009, 13:31
Καλησπέρα ,
Είμαι οδηγός μοτοσυκλέτας εδώ και 6 μήνες , και χθές εκανα την πρώτη μου πτώση ...
Θεσσαλονίκη Εγνατία με Βενιζέλου , έχει απλωθεί μια λωρίδα λαδιού πλάτους ενός μέτρου και μήκους πάνω απο 100 . Πάω να πάρω την στροφή χωρίς να έχω καταλάβει οτι πρόκειτε για λάδια , και ξαφνικά το μπροστινό χάθηκε (ακολούθησε και το πίσω) ...
Ευτυχώς λόγο στροφής είχα αρκετά μικρή ταχύτητα , και έτσι και εγώ και ο συνοδηγός καταφέραμε και προσγιοθήκαμε στα πόδια μας χωρίς να πέσουμε και να σηρθούμε.
Πρίν απο μένα είχαν πέσει άλλα δυό παιδιά και μετά απο μένα άλλο ένα σκούτερ δικάβαλο .
Τα λάδια ήταν εκεί αρκετή ώρα πρίν απο μάς (καθώς οδηγός λεωφορίου που πέρασε ρωτούσε αν είναι ακόμα εκεί) και έμειναν εκεί τουλάχιστον 3 τέταρτα μετά το συμβαν χωρίς να ρίξει κανείς τίποτα.
Οι 3 απο τους 4 οδηγούς κάναμε δήλωση στην τροχαία για το ατύχημα , και απο οτι κατάλαβα οι αλλοι δύο μάλλον θα κινηθούν νομικά εναντίων του ΟΑΣΘ .
Το θέμα μου είναι οτι δεν μου έχει ξανατύχει κάτι παρόμιο , και δεν ξέρω τι κινήσεις μπορώ να κάνω , αν καλύπτονται απο την "νομική προστασία" της ασφάλιας , καθώς και το γεγονός οτι η ασφάλεια μου λήγει σε 3 μέρες και είχα σκοπό να αλλάξω ασφάλεια για να πάω σε μια οικονομικότερη ενόψη χειμώνα (δεν θα κινήτε και πολύ) που δεν θα με γδάρει λόγω νέου οδηγού (350 το εξάμηνο έδωσα μαζι με κλοπής).

Οι ζημίες μου :
Γδαρσίματα στα μπροστινά κάγκελα
Γδαρσίματα και κάτι λάστιχάκια που διαλύθηκαν απο τις πίσω βάσεις για βαλίτσες
Γδάρσιμο στο μπρωστα προστατευτικό της ποδιάς (αυτό το αλουμινένου στην τρανσαλπ )
Και στραβομένο ποδόφρενο .

XJR_Billy
16/11/2009, 13:37
Πω πω φίλε...
ΠΟΛΥ φτηνά τη γλυτώσατε, και με συνεπιβάτη κιόλας...

Ποτέ ξανά!:beer:

jimmis5
16/11/2009, 13:40
Περαστικα και ποτε ξανα

Καλα οσο για το λαδι τι να πω αλλη μια απο τα ιδια:mad:

fast_gr
16/11/2009, 13:40
Τυχερός είσαι φίλε μέσα στην ατυχία σου.

Δεν μπορώ να βοηθήσω δυστυχώς κ πολύ στο θέμα αλλά θα σου πρότεινα να συνεννοηθείς με την ασφάλεια σου γιατί κάτι παραπάνω θα σου πούνε!

Πάντα όρθιος κ ποτέ ξανά
:beer: :beer: :beer: :beer:

Ζεύκας
16/11/2009, 17:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Ποτέ ξανά!:beer:


Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
και ποτε ξανα



Αρχικά δημιουργήθηκε από fast_gr
κ ποτέ ξανά


too good to be true! :lol:


φίλε πήρες το βάπτισμα του πυρός.
αφού δεν έπαθες κάτι σοβαρό όλα οκ.

η ψυχολογία να'ναι ακμαία κ όλα καλά!


:beer: :beer: :beer: :beer:

2stroker
16/11/2009, 18:47
αυτα να ναι τα χειροτερα
περαστικα και παντα ορθιος φιλε!!!:beer:

TROOPER
17/11/2009, 07:54
κατ αρχην περαστικα.

τωρα στην ερωτηση σου,δεν αξιζει να κυνηγησεις νομικα τπτ.αυτα που θα δωσεις θα ειναι πολυ περισσοτερα απο αυτα που χρειαζεσαι για να φτιαξεις τις ψιλοζημιες σου.

greekgenius
19/11/2009, 18:40
Την ιδια μερα περασα και εγω αλλα οταν περασα ειχε εναν ζητα που εκανε σημα να συνεχισω ισια και μου ειπε χαρακτηριστικα λαδια...Ειχε λιγη καθυστερηση βεβαια αλλα στην ελλαδα ειμαστε ρε παιδια .Προσοχη γιατι τελευταια στην θεσσαλονικη εχουμε γαμηθει με τα λαδια συνεχεια τα ιδια .Πριν κανα μηνα αγιου δημητριου.Και να σκεφτεις οτι στην στροφη αυτην που επεσες παντα με παντιλικια μπαινω.Τι να πει κανεις σε αυτο το μπουρδελο που ζουμε...

zanny
20/11/2009, 08:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από greekgenius
..Τι να πει κανεις σε αυτο το μπουρδελο που ζουμε...

Για τα παντιλίκια ή για τα λάδια?

Anty12
20/11/2009, 10:24
Γνωστή μου (με αυτοκίνητο) είχε ατύχημα με λεωφορείο του ΟΑΣΘ (υπαιτιότητα είχε ο οδηγός του λεωφορείου) και αποζημιώθηκε πλήρως.
Απαραίτητες προϋποθέσεις , να έχει καταγράψει η τροχαία το περιστατικό, να υπάρχει δήλωση στην ασφάλεια σου, και μία δήλωση στο γραφείο κινήσεως του ΟΑΣΘ , που βρίσκεται κάπου στην Χαριλάου.
Αν και δεν είναι ακριβώς η ίδια περίπτωση, κινήσου γρήγορα.

GAS NICK
21/11/2009, 19:26
never again:wave2:

nixteridas
21/11/2009, 19:37
Περαστικά φίλε!!! και πάντα όρ8ιος :wave2: