PDA

View Full Version : Βάρεσε μπιέλα το honda Astrea Grand



Σελίδες : [1] 2

billfil
17/11/2009, 15:10
Eδω και 5 μερες το παπι μου κάνει ενα περίεργο ήχο...ε σημερα λεω κάτσε να παω σε κανενα συνεργειο να το κοιταξει κανενας μαστορας ...μιας και εγω δεν εχω ιδεα πανω σε μηχανολογικα!!! ε και στα 3 συνεργεια μου ειπαν πως βαρεσε μπιελα ...ομως ειναι σε αρχικο σταδιο!!! σε ενα ρωτησα ποσο κοστιζει η επισκευη του και μου ειπε 350 ευρω!!!! ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΤΙΣ 40 ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ...ΔΕΝ ΤΡΕΧΩ ΓΕΝΙΚΑ!!! ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΛΑΔΙ ΚΛΠ ΕΧΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ...

ΥΓ:Να σημειωθει πως το μοτερ δεν εχει το εχει ανοιξει κανενας στα 16 χρονια του...μονο το μπροστα μερος της μηχανης εχει αλλαχθει..
(αυτο μου ειπε ο ανθρωπος απο τον οποιο το αγορασα)

billfil
17/11/2009, 15:16
ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΟΥ 1993 και ειναι μαμισιο!!

Τι μπορει να εφταιξε γμτ μου και βαρεσε μπιελα στα καλα καθουμενα???
αν ξερει κανενας ας μου πει...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

OldMan
17/11/2009, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από billfil
το μοτερ δεν εχει το εχει ανοιξει κανενας στα 16 χρονια του...
Μάλλον ήρθε ο καιρός του ... :winka:

catmaster
17/11/2009, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μάλλον ήρθε ο καιρός του ... :winka:

+1...

(εκτός και αν "τσίμπαγε" λαδάκι και έμεινε )

μάλλον σε συμφέρει να κοιτάξεις για αλλαγή κομπλέ μοτέρ ...

:wave2:

billfil
17/11/2009, 15:36
Μαλλον ηρθε ο καιρος του...


οσο για το λαδι οχι δεν τσιμπαγε καθολου ( 40 μερες που εχω το παπι και καθε 3 μερες κοιταγα τα λαδια του και ηταν κομπλε)

billfil
18/11/2009, 18:08
Ρωτησα στη honda και τα ανταλλακτικα ολα ΓΝΗΣΙΑ κοστιζουν 253 ευρω (χωρις εργατικα)

Εχω εναν καλο μου φιλο που αναλαμβανει να μου το φτιαξει χωρις κοστος...

Ρε παιδια τι να κανω να το φτιαξω η να το πουλησω???αξιζει.....

izzy
18/11/2009, 22:16
:eek: τα ανταλλακτικα ειναι πανακριβα ...

Λυστε το και πηγαιντε το στροφαλο και τον κυλινδρο στον Δρακο να στο φιαξει να δεις χαΐρι και προκοπη ,φτηνα ,ποιοτικα,ηπευθηνα και χωρις μπουρδες που κανουν αλλοι ....

τα ανταλλακτικα του ειναι καλυτερα και απο γνησια ...ολα japan και οι τιμες λογικες ;)

billfil
19/11/2009, 00:16
Φιλε για δωσε μου λεπτομερειες...που ειναι αυτος ο μαστορα κλπ!!!

ΤΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ ΣΤΗΝ ΤΙΜΗ ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΜΠΙΕΛΑ!!!
ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΗ ΣΤΡΟΦΑΛΟΜΠΙΕΛΑ ΓΝΗΣΙΑ...

notakos600
19/11/2009, 00:19
Να προτείνω κάτι οικονομικό?
Βάλε ένα μοτεράκι LIFAN 110cc και με 240 ευρώ είσαι άρχοντας, με το τιμολόγιο αγοράς σε περίπτωση που κάνουν κάποιον έλεγχο.

billfil
19/11/2009, 00:25
Το εχω σκεφτει....ναι μεν οικονομικη λυση αλλα για 40 ευρω δεν αξιζει..

(ειναι καινουργιο μοτερ δεν λεω αλλα....)

ειμαι και λιγο κολλημενος με το μοτερ της honda και τα επωνυμα γενικα !!!

Mονο που φανταζομαι το astrea μου με μοτερ lifan τρελαινομαι...lol

notakos600
19/11/2009, 00:27
Συμφωνώ, αλλά θα σου ράψουν πολύ φαρδύ κοστούμι ...

billfil
19/11/2009, 00:32
i know....αστα να πανε !!! αλλα γμτ το θελω το παπακι honda σε ολα του...

Γενικα ειμαι ερωτευμενος με το παπακι ας το εχω μονο 45 μερες!!!
Εκτος απο το οτι βαρεσε μπιελα σε ολα τα αλλα του ειναι κομπλε ας ειναι 16 χρονων...
-->ειναι και το πρωτο μου παπι...

ΕΨΑΞΑ- ΡΩΤΗΣΑ ΚΛΠ και θα παει 280 ευρω ...χωρις εργατικα λογω δουλειας στο σπιτι με φιλο μου!!!
με γνησια ανταλλακτικα honda απλα ενα ανταλλακτικο (την στροφομπιελα μεταχειρισμενη)

ΜΑΛΛΟΝ ΑΥΤΟ ΘΑ ΚΑΝΩ!!!

mikros boudas
19/11/2009, 00:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από billfil
i know....αστα να πανε !!! αλλα γμτ το θελω το παπακι honda σε ολα του...

Γενικα ειμαι ερωτευμενος με το παπακι ας το εχω μονο 45 μερες!!!
Εκτος απο το οτι βαρεσε μπιελα σε ολα τα αλλα του ειναι κομπλε ας ειναι 16 χρονων...
-->ειναι και το πρωτο μου παπι...

ΕΨΑΞΑ- ΡΩΤΗΣΑ ΚΛΠ και θα παει 280 ευρω ...χωρις εργατικα λογω δουλειας στο σπιτι με φιλο μου!!!
με γνησια ανταλλακτικα honda απλα ενα ανταλλακτικο (την στροφομπιελα μεταχειρισμενη)

ΜΑΛΛΟΝ ΑΥΤΟ ΘΑ ΚΑΝΩ!!! καντο ολο καινουργιο φιλε:beer: οχι μεταχειρισμενα

billfil
19/11/2009, 00:41
Nα σου πω την αληθεια κολλησα στην στοφομπιελά...απλα 2 φιλοι μου που ασχολουνται χρονια με παπια κλπ με εχουν φαει να την βαλουμε!!! ειναι απο astrea grand λενε με 37.000 χλμ

Στανταρ θα φτιαχτει..με γνησια ανταλλακτικα..και θα γινει καλυτερο απο οτι το πηρα!!!
θα στρωθει κλπ ολα θα γινουν κανονικα και με τον νομο!!!
εσυ λες να μη την βαλω την στροφαλομπιελα???
παιζει να εχω προβλημα??

billfil
19/11/2009, 01:07
Γενικα χαλαστηκα πολυ που βαρεσε μπιελα...και θα το φτιαξω οπως και να εχει!

billfil
19/11/2009, 01:14
HONDA ASTREA GRAND 1993

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΑΞΙΖΕΙ ΤΑ 280 ΕΥΡΩ ΕΝΝΟΩ ΝΑ ΤΟ ΦΤΙΑΞΩ ΜΕ ΓΝΗΣΙΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ!!!
16 ΧΡΟΝΩΝ ΕΙΝΑΙ...


180997

sapila racing
19/11/2009, 08:47
To οτι είναι 16 χρονών είναι ψιλοάσχετο.
Αν η συντήρησή του ηταν καλή θα έπρεπε να βγάλει σχεδόν 100.000 χλμ πριν βαρέσει μπιέλα.
Τωρα το να το φτιάξεις όπως λες με καινούρια γνήσια ανταλλακτικά και να βάλεις μεταχειρισμένη στροφαλομπιέλα είναι μπούρδα, αφού εκει είναι και το πρόβλημά του...

byron
19/11/2009, 09:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Τωρα το να το φτιάξεις όπως λες με καινούρια γνήσια ανταλλακτικά και να βάλεις μεταχειρισμένη στροφαλομπιέλα είναι μπούρδα, αφού εκει είναι και το πρόβλημά του...

Ορθόν...
Μάλλον το ανάποδο θα πρέπει να κάνεις. :D

stefanos
19/11/2009, 10:13
Εκτός των άλλων πρέπει να επισκευάζεται και η υπάρχουσα.

reinmeister
19/11/2009, 10:24
καινουρια japan pro x μπιελιτσα με πειρο ρουλεμαν, τα περνας στα δικα σου μαγουλα και εισαι κομπλε...

billfil
19/11/2009, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
To οτι είναι 16 χρονών είναι ψιλοάσχετο.
Αν η συντήρησή του ηταν καλή θα έπρεπε να βγάλει σχεδόν 100.000 χλμ πριν βαρέσει μπιέλα.
Τωρα το να το φτιάξεις όπως λες με καινούρια γνήσια ανταλλακτικά και να βάλεις μεταχειρισμένη στροφαλομπιέλα είναι μπούρδα, αφού εκει είναι και το πρόβλημά του...


Εχει βγαλει 130.000 χλμ με το παλιο κοντερ και με αυτο που το αγορασα εγω αλλα 5000 χλμ

(το πρωην ιδιωκτητης ειναι γνωστος μου και μου ειπε ποσα χλμ εχει κανει χωρις να κρυψει κατι)

mikros boudas
19/11/2009, 12:11
βαλε μπιελα καινουργια,τα αλλα και μεταχειρα δε πειραζει τοσο

billfil
19/11/2009, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ορθόν...
Μάλλον το ανάποδο θα πρέπει να κάνεις. :D

Εχετε δικιο ...και εγω κολλησα λιγο με την μεταχειρισμενη στροφομπιελα!!!
οι αλλοι με εχουν φαει πως ειναι γνησια κλπ τετοια...οτι εχει κανει 37.000 χλμ
και οτι αν παρω και μπιελα θα πρεπει να παμε σε συνεργειο να μου την περασουν κλπ
(η επισκευη λεμε να γινει την προσεχη κυριακη σε σπιτι)
ολα αυτα για το κοστος φυσικα ...
γιατι αν παω σε συνεργειο για ολη την δουλεια ξερω πως δεν το γλιτωνω το 400 αρι !!!

byron
19/11/2009, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από billfil
Εχετε δικιο ...και εγω κολλησα λιγο με την μεταχειρισμενη στροφομπιελα!!!
οι αλλοι με εχουν φαει πως ειναι γνησια κλπ τετοια...οτι εχει κανει 37.000 χλμ
και οτι αν παρω και μπιελα θα πρεπει να παμε σε συνεργειο να μου την περασουν κλπ
(η επισκευη λεμε να γινει την προσεχη κυριακη σε σπιτι)
ολα αυτα για το κοστος φυσικα ...
γιατι αν παω σε συνεργειο για ολη την δουλεια ξερω πως δεν το γλιτωνω το 400 αρι !!!

Πολύ φιλικά, κάτι δεν μου αρέσει στα παραπάνω που σου λένε, χωρίς να εννοώ ότι υπάρχει δόλος αλλά μάλλον ασχετοσύνη.
Η αλλαγή μπιέλλας με άλλη είναι μια πανεύκολη διαδικασία στα παπιά. Ποιός σου λέει ότι δεν είναι αρπαγμένη αυτή που θα θα βάλεις?
Ποιός θα σου λύσει δέσει το μοτέρ? Οι φίλοι σου? :confused:

mikros boudas
19/11/2009, 12:30
παντως τα λιφαν δεν ειναι και τοσο χαλια

billfil
19/11/2009, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Πολύ φιλικά, κάτι δεν μου αρέσει στα παραπάνω που σου λένε, χωρίς να εννοώ ότι υπάρχει δόλος αλλά μάλλον ασχετοσύνη.
Η αλλαγή μπιέλλας με άλλη είναι μια πανεύκολη διαδικασία στα παπιά. Ποιός σου λέει ότι δεν είναι αρπαγμένη αυτή που θα θα βάλεις?
Ποιός θα σου λύσει δέσει το μοτέρ? Οι φίλοι σου? :confused:

Ναι ...βασικα εχω 2 φιλους που ασχολουνται χρονια με μηχανακια!!!
ο ενας απο τους 2 ξερει απο οτι μου λεει...
φυσικα θα ειμαι και εγω μπροστα!!! καλα εγω δεν εχω ιδεα απλα θα κοιταω...
καλα αυτη η στροφομπιελα δεν ξερω καθολου αν ειναι αρπαγμενη κλπ
απλα επιμενουν να μη αγορασω καινουργια...
λεει και καινουργια την βαζει απλα πρεπει να παει σε συνεργειο γνα την βαλει στο στροφαλο ο μαστορας...(κατι τετιο καταλαβα)
απλα ολη η δουλεια θα γινει την κυριακη που δεν δουλευει και εχει χρονο!!!

devil's animal
19/11/2009, 12:35
ψαξε ρε αρχηγε να βρεις ενα μοτερακι μεταχειρισμενο με 150-200 μαξ σε καλη κατασταση, κομπλαρε το επανω και κρατα πραγματακια απο το παλιο σου μοτερ για μελλοντικη χρηση.

τι ψαχνεσαι με ανοιγματα μοτερ και ιστοριες? παπι ειναι και μαλιστα με πολλα χλμ.
:wave2:

billfil
19/11/2009, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
παντως τα λιφαν δεν ειναι και τοσο χαλια

Ενταξει δεν λεω πως ειναι τοσο χαλια...αλλα αλλο να ειναι το μοτερ honda!!!
γενικα να εχει honda παπι με μοτερ κινεζικο δεν λεει...

billfil
19/11/2009, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
ψαξε ρε αρχηγε να βρεις ενα μοτερακι μεταχειρισμενο με 150-200 μαξ σε καλη κατασταση, κομπλαρε το επανω και κρατα πραγματακια απο το παλιο σου μοτερ για μελλοντικη χρηση.

τι ψαχνεσαι με ανοιγματα μοτερ και ιστοριες? παπι ειναι και μαλιστα με πολλα χλμ.
:wave2:

Kαλη λυση...αλλα που να βρεις μοτερ Ηonda κλπ...δεν εχω πολυ ιδεα γενικα ουτε τπτ τρελες παρεες που ασχολουνται με μαπια...αυτους τους 2 λογω οτι ειναι παιδια απο το χωριο μου!!!
γιαυτο και τους εμπιστευομαι να λυσουν το μοτερ!!!
στην Honda μου ειπαν πως αν γινει καλη δουλεια και αλλαχθουν ολα αυτα τα πραγματα (γνησια παντα) οτι θα αντεξει αλλα 16 χρονια που λεει ο λογος ...οτι δλδ δεν θα εχω κανενα προβλημα!!!

mikros boudas
19/11/2009, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από billfil
Kαλη λυση...αλλα που να βρεις μοτερ Ηonda κλπ...δεν εχω πολυ ιδεα γενικα ουτε τπτ τρελες παρεες που ασχολουνται με μαπια...αυτους τους 2 λογω οτι ειναι παιδια απο το χωριο μου!!!
γιαυτο και τους εμπιστευομαι να λυσουν το μοτερ!!!
στην Honda μου ειπαν πως αν γινει καλη δουλεια και αλλαχθουν ολα αυτα τα πραγματα (γνησια παντα) οτι θα αντεξει αλλα 16 χρονια που λεει ο λογος ...οτι δλδ δεν θα εχω κανενα προβλημα!!! φιλε μην κανεις εγχειρησεις στο μοτερ χωρις λογο...αν εχεις τοσο μεγαλο θεμα με το μοτερ να ειναι χοντα,λυσε το και βαλε μπιελα καινουργια,οχι μεταχειρισμενη.εγω παντως προτεινω λιφανακι:beer:

billfil
19/11/2009, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
φιλε μην κανεις εγχειρησεις στο μοτερ χωρις λογο...αν εχεις τοσο μεγαλο θεμα με το μοτερ να ειναι χοντα,λυσε το και βαλε μπιελα καινουργια,οχι μεταχειρισμενη.εγω παντως προτεινω λιφανακι:beer:

Καλα για οικονομικα με συμφερει Lifan αν ειχα εργατικα κλπ...απλα τωρα που θα γινει η ολη δουλεια σε σπιτι και δεν θα εχω εργατικα κλπ ....περιπου το ιδιο θα μου βγει με ενα lifan μοτερ ( απλα θα εχουμε την ταλαιπωρια)!!! πυστευω να ειναι ενταξει και να μην εχω κανενα προβλημα!!!για τα επομενα χρονια....τωρα ενα λυσιμο μοτερ στα 16 χρονια του δεν λεει και τπτ...τα εχει τα χρονακια του και τα χλμ του...γιαυτο βαρεσε μπιελα!!
τεσπα αυτο με την μπιελα ειναι θεμα ...αν μπουν ολα καινουργια θα ειμαι 100 % συγουρος!!!
60 ευρω μου ειπαν οτι κανει η μπιελα στην Honda...θελω και ρουλεμαν κλπ ομως? η παει σετ...
θελει εργαλειο για να τοποθετηθει στον στροφαλο???

devil's animal
19/11/2009, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από billfil
Kαλη λυση...αλλα που να βρεις μοτερ Ηonda κλπ...δεν εχω πολυ ιδεα γενικα ουτε τπτ τρελες παρεες που ασχολουνται με μαπια...αυτους τους 2 λογω οτι ειναι παιδια απο το χωριο μου!!!
γιαυτο και τους εμπιστευομαι να λυσουν το μοτερ!!!
στην Honda μου ειπαν πως αν γινει καλη δουλεια και αλλαχθουν ολα αυτα τα πραγματα (γνησια παντα) οτι θα αντεξει αλλα 16 χρονια που λεει ο λογος ...οτι δλδ δεν θα εχω κανενα προβλημα!!!

ρε φιλε μας δουλευεις?
τα astrea ειναι τα πιο καλοπουλημενα παπια στην Ελλαδα μετα τα πρωτα 50αρια.

και απο innova ή supra μπορει να μπαινει πανω...τσεκαρε το.

σχεδον ο καθε ενας απο μας ειχε καποια περιοδο στην ζωη του ενα astrea ή ηξερε καποιον που ειχε.βρωμαει ο τοπος κυριολεκτικα.

ψαξου σε αγγελιες,σε συνεργεια, στο e-bay...
δεν μπορει....εδω βρισκονται μοτερ για πολυ πιο σπανια μηχανακια και δεν θα βρεθει για παπι?:confused:

εγω τα λεω αυτα γιατι το κοστος του να το φτιαξεις ειναι σχεδον ιδιο με το να παρεις καποιο αλλο μοτερ.
περι ορεξεως βεβαια, ουδεις λογος.
:wave2:

billfil
19/11/2009, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
καινουρια japan pro x μπιελιτσα με πειρο ρουλεμαν, τα περνας στα δικα σου μαγουλα και εισαι κομπλε...

Αν αλλαξεις μπιελα και ρουλεμαν και πυρο βαβαια ειναι σαν καινουργιο αλλα ο στροφαλος ξερυθμιζεται και θελει τορνο για να ρυθμιστη και δεν τον λες εργαστασιακον!!!
αυτο μου ειπε ο φιλος μου που θα μου δωσει την μεταχειρισμένη στροφαλομπιέλα!!!
τον πηρα τηλ και του ειπα μερικα απο οσα μου ειπατε ....

billfil
19/11/2009, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
ρε φιλε μας δουλευεις?
τα astrea ειναι τα πιο καλοπουλημενα παπια στην Ελλαδα μετα τα πρωτα 50αρια.

και απο innova ή supra μπορει να μπαινει πανω...τσεκαρε το.

σχεδον ο καθε ενας απο μας ειχε καποια περιοδο στην ζωη του ενα astrea ή ηξερε καποιον που ειχε.βρωμαει ο τοπος κυριολεκτικα.

ψαξου σε αγγελιες,σε συνεργεια, στο e-bay...
δεν μπορει....εδω βρισκονται μοτερ για πολυ πιο σπανια μηχανακια και δεν θα βρεθει για παπι?:confused:

εγω τα λεω αυτα γιατι το κοστος του να το φτιαξεις ειναι σχεδον ιδιο με το να παρεις καποιο αλλο μοτερ.
περι ορεξεως βεβαια, ουδεις λογος.
:wave2:

Ναι ενταξει εχεις δικιο αν ψαξω θα βρω μοτερ...απλα το θεμα ειναι πως δεν θα ξερεις τη μοτερ ειναι!!!αν εχει λιγα χλμ καλως ...αλλιιως δεν θα ξερω αν εχει λυθει κλπ αν εχει ημιτασιον πραγματα & αλλα!!οπως επισης και με του αριθμους του κλπ...θελω να σου πω πως μπαινεις σε αλλα τρυπακια...ενω αν επισκευασω αυτο που εχει επανω θα ξερω τη πραγματα εχει κλπ αλλα...
τεσπα απο οτι νομιζω θα το επισκευασω...Νομιζω πως καταλαβες πως σκεφτομαι !!!

Kaloston
19/11/2009, 13:27
Φιλε δωσε κατι παραπανω και πηγενε το σε μαστορα να εχεις το κεφαλι σου υσηχο. Κανε και μια ερευνα σε συνεργεια να δεις περιπου τι παιζει απο τιμες. Πες και σε πια περιοχη μενεις μηπως ξερει κανεις να σου προτεινει κανενα καλο μαστορα εμπιστοσυνης.

billfil
19/11/2009, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Καλοστον
Φιλε δωσε κατι παραπανω και πηγενε το σε μαστορα να εχεις το κεφαλι σου υσηχο. Κανε και μια ερευνα σε συνεργεια να δεις περιπου τι παιζει απο τιμες. Πες και σε πια περιοχη μενεις μηπως ξερει κανεις να σου προτεινει κανενα καλο μαστορα εμπιστοσυνης.

Καλα συγουρα στον μαστορα εχεις μεγαλυτερη εμπιστοσυνη!!!
αλλα φιλε ειμαι ανεργος και κολλαω στο κοστος...
MENΩ ΚΕΝΤΡΟ ...ΝΕΟ ΚΟΣΜΟ ΑΘΗΝΑ!!!

billfil
19/11/2009, 14:37
Τα γνησια honda ανταλλακτικα που θα βαλω ειναι:


ΚΥΛΙΝΔΡΟΣ

ΠΙΣΤΟΝΙ

ΕΛΑΤΗΡΙΑ

ΚΑΔΕΝΑ/ΡΑΟΥΛΑ

ΔΙΣΚΟΙ/ΕΛΑΤΗΡΙΑ

ΦΡΕΝΑ

ΦΛΑΝΤΖΕΣ

ΤΣΙΜΟΥΧΕΣ

ΜΠΟΥΖΙ

ΛΑΔΙ

------------------------------------------------------------------------------------------

ΤΙΜΗ ΜΕ ΦΠΑ : 295,25

ΥΓ: ME THN ΜΕΤΑΧΕΙΡΗΣΜΕΝΗ ΣΤΡΟΦΟΜΠΙΕΛΑ ΑΜΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΘΑ ΑΝΕΒΩ ΚΙ ΑΛΛΟ!!! ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΘΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΠΙ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑ 350 ΕΥΡΩ ΕΠΙΣΗΣ ΛΑΒΕΤΑΙ ΥΠΟΨΙΝ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΑΝΕΓΟΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΣΤΕΡΗΘΩ ΑΡΚΕΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΦΤΙΑΞΩ ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΩ ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ!!! ΒΕΒΑΙΑ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΜΟΥ ΤΟ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟΝ ΞΕΡΩ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΧΩΡΙΟ!!!

stefanos
19/11/2009, 14:44
ολα αυτά για μιά μπιέλα?:confused:

reinmeister
19/11/2009, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από billfil
Αν αλλαξεις μπιελα και ρουλεμαν και πυρο βαβαια ειναι σαν καινουργιο αλλα ο στροφαλος ξερυθμιζεται και θελει τορνο για να ρυθμιστη και δεν τον λες εργαστασιακον!!!
αυτο μου ειπε ο φιλος μου που θα μου δωσει την μεταχειρισμένη στροφαλομπιέλα!!!
τον πηρα τηλ και του ειπα μερικα απο οσα μου ειπατε ....

αυτο που εχει ξερυθμιστει ειναι ο εγκεφαλος του φιλου σου,που και παλι,οπως και ο στροφαλος, ΔΕΝ θελει τορνο...

ο δικο σου εγκεφαλος δεν ξερω τι χρειαζεται που αφηνεις τον καθε καντηλαναφτη να σου φτιαχνει το μηχανακι...

συνελθε μικρε...

billfil
19/11/2009, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
ολα αυτά για μιά μπιέλα?:confused:

ναι φιλε αστα να πανε....εχω τρελαθει με το θεμα εδω 3 μερες που ψαχνω να το φτιαξω κλπ

billfil
19/11/2009, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
αυτο που εχει ξερυθμιστει ειναι ο εγκεφαλος του φιλου σου,που και παλι,οπως και ο στροφαλος, ΔΕΝ θελει τορνο...

ο δικο σου εγκεφαλος δεν ξερω τι χρειαζεται που αφηνεις τον καθε καντηλαναφτη να σου φτιαχνει το μηχανακι...

συνελθε μικρε...

Ετσι μου ειπε ο φιλος μου!!! με λιγα λογια αναλαμβανει να το φτιαξει με την μεταχειρησμενη στροφομπιελα...αν αγορασω μπιελα αλλη δεν κανει τπτ!!!δεν ξερει να την τοποθετησει λεει!!!γαμωτο εχω τρελαθει...αλλα μου λεει εκεινος αλλα εσεις εδω!!!εγω δεν εχω ιδεα...απλα επειδη τον ξερω χρονια κλπ και λογω των οικονομικων ειπα να μου φτιαξει αυτος...

Tpap
19/11/2009, 15:28
Ρε κολλητέ, σου το φκιάν' με την μετάχειρο-δεν στο φκιάν' με την καινουργή...?

πλάκα μΕ κάνεις...?



φέρε τα πραματάκια που θές σιγά-σιγά και μέσω ίντερνετ, για να γλιτώσεις τίποτε ακόμη και όταν τα συγκεντρώσεις όλα, πάγαινέτο σε ένα μάστορα σωστό και άσε τους μπακάληδες...είτε είναι φίλοι σου είτε όχι.



:wave2: :beer:

stefanos
19/11/2009, 20:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Ρε κολλητέ, σου το φκιάν' με την μετάχειρο-δεν στο φκιάν' με την καινουργή...?

πλάκα μΕ κάνεις...?
φέρε τα πραματάκια που θές σιγά-σιγά και μέσω ίντερνετ, για να γλιτώσεις τίποτε ακόμη και όταν τα συγκεντρώσεις όλα, πάγαινέτο σε ένα μάστορα σωστό και άσε τους μπακάληδες...είτε είναι φίλοι σου είτε όχι.
:wave2: :beer:

Εντάξει δεν είναι απλό δεν είναι διαιρούμενη η μπιέλα στο παπί αλλά αυτό στο κάνει ένα μηχανουργείο και το μοντάρει ο φίλος σου.
Και κάνει και ένα ρεκτιφιέ στον κύλινδρο αν σε συμφέρει, βάζεις και πιστόνι ελατήρια.
Αλλά αν δεν ανοίξεις και δεν μετρήσεις δεν ξέρεις και ο λογαριασμός μπορεί να πάει πολύ ψηλά.
Αντλία λαδιού θα αφήσεις την ίδια?
Θα αλλάξεις καδένα χωρίς γρανάζια?
Ο εκκεντροφόρος είναι οκ? Τα ρουλεμάν στο κιβώτιο?
Μην ξεκινήσεις να χώσεις ένα κάρο λεφτά πρίν ανοίξεις τον κινητήρα, γιατί δεν ξέρεις τι θα σου χρειαστεί.

p@nos
19/11/2009, 21:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από billfil
Ετσι μου ειπε ο φιλος μου!!! με λιγα λογια αναλαμβανει να το φτιαξει με την μεταχειρησμενη στροφομπιελα...αν αγορασω μπιελα αλλη δεν κανει τπτ!!!δεν ξερει να την τοποθετησει λεει!!!γαμωτο εχω τρελαθει...αλλα μου λεει εκεινος αλλα εσεις εδω!!!εγω δεν εχω ιδεα...απλα επειδη τον ξερω χρονια κλπ και λογω των οικονομικων ειπα να μου φτιαξει αυτος...


ο φιλος σου μαλλον η μεγαλυτερη επεμβαση που εχει κανει σε μηχανακι ειναι να αλλαξει λαμπες, και ειπε να πειραματιστει με το δικο σου μοτερ μιας και ειναι ''χαλασμενο''...

οχι κακοπροαιρεταμ αλλα απλα δεν εχει ιδεα απο το μοτερα ποτι καταλαβα...τωρα για το οτι θα χρειαστει τορνο ο στροφαλλος...τρεις λαλουν και δυο χορευουν...

τα μοτερακια απο τα παπια ειναι οτι πιο ευκολο και οσοι εχουμε ασχολυθει με κινητηρες, απο τετοια μοτερ ξεκινησαμε να λυνουμε και να δενουμε...


το θεμα εινια οτι, παροτι ευκολα στο λυσιμο, δεσιμο, ειναι πολλα πραγματα που πρεπει να ξερει καποιος για να τα ξαναβαλει ολα στη θεση τους...εχει πολλα ψιψιψινια μεσα, και αν δε ξερεις τι κανεις, θα καταληξει το μοτερ με τα ψιψιψινια του σε μια λεκανη διαλυμμενο, και μετα δε θα ξερετε τι να το κανενε(ασε που το πιθανοτερο ειναι οτι θα χασει και πραγματα:p )


αμα δεν ξερεις καποιο φιλο σου που να μην την εχει ξανακανει τη δουλεια και να την ξερει, αστο καλυτερα, ψαξε σε μαστορα...


αμα παλι σου φαινοντε πολλα, ψαξε να βρεις κανα μεταχειρισμενο ολοκληρο μηχανακι, που να ακουγεται καλα το μοτερ, και κανε τα κινητηρακια τραμπα...

billfil
20/11/2009, 00:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Εντάξει δεν είναι απλό δεν είναι διαιρούμενη η μπιέλα στο παπί αλλά αυτό στο κάνει ένα μηχανουργείο και το μοντάρει ο φίλος σου.
Και κάνει και ένα ρεκτιφιέ στον κύλινδρο αν σε συμφέρει, βάζεις και πιστόνι ελατήρια.
Αλλά αν δεν ανοίξεις και δεν μετρήσεις δεν ξέρεις και ο λογαριασμός μπορεί να πάει πολύ ψηλά.
Αντλία λαδιού θα αφήσεις την ίδια?
Θα αλλάξεις καδένα χωρίς γρανάζια?
Ο εκκεντροφόρος είναι οκ? Τα ρουλεμάν στο κιβώτιο?
Μην ξεκινήσεις να χώσεις ένα κάρο λεφτά πρίν ανοίξεις τον κινητήρα, γιατί δεν ξέρεις τι θα σου χρειαστεί.

Λειπον παιδες το μοτερ κατεβηκε...και ανεβηκε στον 3όν οροφο σε ενα τραπεζι οπου λυθηκε!!!
Το πρωτο σταδιο επετυχε...

Η αυτοψια εδειξε:

Η μπιελα που εχει το μοτερ επανω εχει χτυπησει ελαχιστα (ειναι στο αρχικο σταδιο)
εννοω πως χτυπαει ενα χιλιοστο μονο..

τελικα θα βαλω την γνησια μεταχειρισμενη στροφομπιελα (μονταρισμενη)
επομενως δεν παω σε μηχανουργειο κλπ

ο εκκεντροφορος ειναι μια χαρα,μαλιστα ειναι και αγριος

Αντλία λαδιού θα αφήσω την ιδια

θα αλλαξω καδενα και ραουλα (3 ραουλα για την ακριβεια)

Το κιβώτιο ειναι μια χαρα...θα αλλαξω δισκους και ελατηρια

billfil
20/11/2009, 00:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ο φιλος σου μαλλον η μεγαλυτερη επεμβαση που εχει κανει σε μηχανακι ειναι να αλλαξει λαμπες, και ειπε να πειραματιστει με το δικο σου μοτερ μιας και ειναι ''χαλασμενο''...

οχι κακοπροαιρεταμ αλλα απλα δεν εχει ιδεα απο το μοτερα ποτι καταλαβα...τωρα για το οτι θα χρειαστει τορνο ο στροφαλλος...τρεις λαλουν και δυο χορευουν...

τα μοτερακια απο τα παπια ειναι οτι πιο ευκολο και οσοι εχουμε ασχολυθει με κινητηρες, απο τετοια μοτερ ξεκινησαμε να λυνουμε και να δενουμε...


το θεμα εινια οτι, παροτι ευκολα στο λυσιμο, δεσιμο, ειναι πολλα πραγματα που πρεπει να ξερει καποιος για να τα ξαναβαλει ολα στη θεση τους...εχει πολλα ψιψιψινια μεσα, και αν δε ξερεις τι κανεις, θα καταληξει το μοτερ με τα ψιψιψινια του σε μια λεκανη διαλυμμενο, και μετα δε θα ξερετε τι να το κανενε(ασε που το πιθανοτερο ειναι οτι θα χασει και πραγματα:p )


αμα δεν ξερεις καποιο φιλο σου που να μην την εχει ξανακανει τη δουλεια και να την ξερει, αστο καλυτερα, ψαξε σε μαστορα...


αμα παλι σου φαινοντε πολλα, ψαξε να βρεις κανα μεταχειρισμενο ολοκληρο μηχανακι, που να ακουγεται καλα το μοτερ, και κανε τα κινητηρακια τραμπα...


ο φιλος μου ασχολειτε απο μικρος με μηχανακια ...
(εχει παπι απο τα 14 του και ειναι 26 τωρα)

εχει ξαναλυσει/ξαναδεσει μοτερ

(ενος Honda glx οπου το εχει ακομη σπιτι του στο δωματιο του και ολο το εχει φτιαξει αυτος)
το εχει σαν αντικα βασικα...

σημερα το ελυσε και εκανε διαγνωση για τα ανταλλακτικα που πρεπει να αγορασω!!!

billfil
20/11/2009, 01:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Ρε κολλητέ, σου το φκιάν' με την μετάχειρο-δεν στο φκιάν' με την καινουργή...?

πλάκα μΕ κάνεις...?



φέρε τα πραματάκια που θές σιγά-σιγά και μέσω ίντερνετ, για να γλιτώσεις τίποτε ακόμη και όταν τα συγκεντρώσεις όλα, πάγαινέτο σε ένα μάστορα σωστό και άσε τους μπακάληδες...είτε είναι φίλοι σου είτε όχι.



:wave2: :beer:

το πρωτο βημα ολοκληρωθηκε!!!
διαβασε τα προηγουμενα μου ποστ...
τελικα με την μεταχειρισμενη στροφομπιελα το φτιαξω!!!

OldMan
20/11/2009, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από billfil
Ετσι μου ειπε ο φιλος μου!!! με λιγα λογια αναλαμβανει να το φτιαξει με την μεταχειρησμενη στροφομπιελα...αν αγορασω μπιελα αλλη δεν κανει τπτ!!!δεν ξερει να την τοποθετησει λεει!!!
Ρε φιλαράκι, κατανοητό και το άγχος σου, και η αγάπη σου για το συγκεκριμένο μηχανάκι και η άγνοιά σου επι του θέματος... :beer:

Κατανοητό επίσης ότι δεν θέλεις να μαλώσεις με το φιλαράκι σου ... :beer:


Αυτές όμως τις παπαριές γιατί τις γράφεις χωρίς να σκέφτεσαι ?? :smokin:

OldMan
20/11/2009, 10:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από billfil
τελικα με την μεταχειρισμενη στροφομπιελα το φτιαξω!!!
Εμείς εδώ θα είμαστε (πρώτα ο Θεός..) !!! :wave2:

billfil
20/11/2009, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ρε φιλαράκι, κατανοητό και το άγχος σου, και η αγάπη σου για το συγκεκριμένο μηχανάκι και η άγνοιά σου επι του θέματος... :beer:

Κατανοητό επίσης ότι δεν θέλεις να μαλώσεις με το φιλαράκι σου ... :beer:


Αυτές όμως τις παπαριές γιατί τις γράφεις χωρίς να σκέφτεσαι ?? :smokin:

Eγω δεν εχω ιδεα απο μηχανακια....
(το εχω δηλωσει απο την πρωτη στιγμη)
απο υπολογιστες ξερω....απο μηχανακια (εννοω μοτερικα τπτ)

ενταξει απλα γραφω τι απαντησεις μου εδωσε...
γιατι πριν λυθει το μοτερ και πριν του αναθεσω να μου το φτιαξει εννοειτε πως του εκανα ανακριση για ολη την διαδικασια....
επισης οτι ζημεια βγει την χρεωνεται αυτος!!!
πχ αν χαλασει τις φλαντζες κλπ
Δλδ εγω θα παραλαβω το παπι σε πληρη λειτουργια...
και φυσικα σε ολες τις διαδικασιες θα ειμαι μπροστα!

billfil
20/11/2009, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Εμείς εδώ θα είμαστε (πρώτα ο Θεός..) !!! :wave2:

Τhanks και εγω οτι γινεται θα σας ενημερωνω....

Επειδη εχει δημιουργηθει ενα θεμα με στην στροφομπιελα ενας αλλος φιλος εγραψε πως θελει μηχανουργειο...ισως αυτο εννοουσε ο φιλος μου!!! και οχι τορνο κλπ...
ξαναγραφω αυτα δεν τα γνωριζω καθολου...
(δεν εχω μηχανακι απο μικρος δεν ασχολουμε με μοτερικα θεματα κλπ)

Εννοω οτι εγραψε ο stefanos :


Εντάξει δεν είναι απλό δεν είναι διαιρούμενη η μπιέλα στο παπί αλλά αυτό στο κάνει ένα μηχανουργείο και το μοντάρει ο φίλος σου

OldMan
20/11/2009, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από billfil
Eγω δεν εχω ιδεα απο μηχανακια....
(το εχω δηλωσει απο την πρωτη στιγμη)
απο υπολογιστες ξερω....απο μηχανακια (εννοω μοτερικα τπτ)
Δεν κατάλαβες μάλλον ...

ΔΕν σου φαίνεται καθόλου παράξενο το ότι το φιλαράκι σου δεν μπορεί να περάσει μια καινούρια στροφαλομπιέλα αλλά μπορεί να περάσει την μεταχειρισμένη ΤΟΥ ...??? :winka:

billfil
20/11/2009, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Δεν κατάλαβες μάλλον ...

ΔΕν σου φαίνεται καθόλου παράξενο το ότι το φιλαράκι σου δεν μπορεί να περάσει μια καινούρια στροφαλομπιέλα αλλά μπορεί να περάσει την μεταχειρισμένη ΤΟΥ ...??? :winka:

Καταλαβα τι εννοειτε ολοι σας...κοιτα η μεταχειρισμενη στροφομπιελα ειναι μονταρισμενη!! δλδ οπως την εβγαλάν απο το μοτερ και ειναι ευκολο να μπει στο μοτερ μου...δεν δενει στροφαλο και μπιελα!

nikolas1709
20/11/2009, 14:13
φαντασου να παρεις τετρακυλνδρο και να σου βγαλει καμια ζημια 500σελιδες 8α φτασει

σταματα να παιζεις το χαλασμενο τηλεφωνο επειδη και ο φιλος σου δεν ειναι επαγγελματιας μαστορας λογικο να μην ξερει τις ορολογιες ακριβως οποτε μπορει να εχει πει και καμια βλακεια
\ αλλα μπορει να ξερει εμπειρικα να συναρμολογει ενα παπι οπως το astreaki που σχεδον ολοι εχουμε περασει απο την σελα του και παρα πολυ εχουμε βαλει και χερι στο μοτερ του

T.R.E
20/11/2009, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Δεν κατάλαβες μάλλον ...

ΔΕν σου φαίνεται καθόλου παράξενο το ότι το φιλαράκι σου δεν μπορεί να περάσει μια καινούρια στροφαλομπιέλα αλλά μπορεί να περάσει την μεταχειρισμένη ΤΟΥ ...??? :winka:


Μάλλον δεν το κατάλαβες καλά,ο φίλος του μπορεί να του αλλάξει την στροφαλομπιέλα κομπλέ,αλλά δεν μπορεί να περάσει καινούρια μπιέλα στον υπάρχον στρόφαλο...

Λογικό το βρίσκω... Αν σκεφτείς ότι κανονικά θέλει πρέσσα για να βγεί η μπιέλα και κάποια ιδιαίτερα εργαλεία για να μονταριστεί σωστά,ενώ το άλλο είναι απλό λύσε δέσε... :beer:

billfil
20/11/2009, 16:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E
Μάλλον δεν το κατάλαβες καλά,ο φίλος του μπορεί να του αλλάξει την στροφαλομπιέλα κομπλέ,αλλά δεν μπορεί να περάσει καινούρια μπιέλα στον υπάρχον στρόφαλο...

Λογικό το βρίσκω... Αν σκεφτείς ότι κανονικά θέλει πρέσσα για να βγεί η μπιέλα και κάποια ιδιαίτερα εργαλεία για να μονταριστεί σωστά,ενώ το άλλο είναι απλό λύσε δέσε... :beer:

Αυτο ακριβως....τεσπα το παπι θα το φτιαξω πηρα σημερα καποια γνησια ανταλλακτικα και την δευτερα περιμενω και τα υπολοιπα...
αλλα βγηκε στην φορα ενα αλλο προβλημα ο πρωην ιδιοκτητης το ειχε παει να του αλλαξουν δισκους και ελατηρια και ο βλακας ο μαστορας (δεν ξερω που το πηγε) ξεχασε να βαλει στο μοτερ μια κουπα που κραταει τα λαδια που ειναι κατω απο την καμπανα....


ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΕ ΜΑΣΤΟΡΑΣ ΓΙΑΤΙ ΠΗΓΑ ΛΥΜΕΝΟ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΣΕ ΜΑΣΤΟΡΑ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΟΥ ΛΥΣΙΜΑΤΟΣ ΒΓΗΚΑΝΕ ΟΙ ΡΟΔΕΛΕΣ ΤΟΥ ΚΛΠ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ 100% ΣΥΓΟΥΡΟΣ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΠΩΣ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΠΡΟΤΙΜΗΣΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΩ ΣΕ ΕΝΑ ΜΑΣΤΟΡΑ...
ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΓΙΑΥΤΟ ΒΑΡΕΣΕ ΜΠΙΕΛΑ...

billfil
20/11/2009, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikolas1709
φαντασου να παρεις τετρακυλνδρο και να σου βγαλει καμια ζημια 500σελιδες 8α φτασει

σταματα να παιζεις το χαλασμενο τηλεφωνο επειδη και ο φιλος σου δεν ειναι επαγγελματιας μαστορας λογικο να μην ξερει τις ορολογιες ακριβως οποτε μπορει να εχει πει και καμια βλακεια
\ αλλα μπορει να ξερει εμπειρικα να συναρμολογει ενα παπι οπως το astreaki που σχεδον ολοι εχουμε περασει απο την σελα του και παρα πολυ εχουμε βαλει και χερι στο μοτερ του

Δεν ειμαι πως ειναι μαστορας...απλα οτι ξερει γιατι εχει Honda μηχανακια χρονια και τα φτιαχνει μονος του!!! εχει αρκετα εργαλεια κλπ....βεβαια καποιες φορες αν κολληση σε κατι παει σε γνωστο του μαστορα και τον βοηθαει!!! εγω τον εμπιστευομαι...εχει λυσει/επισκευασει/δεσει μοτερ honda glx (δικο του)

Tpap
20/11/2009, 16:07
καλά, εντάξει. :wave2:

sakisvolos
20/11/2009, 17:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από billfil


Η μπιελα που εχει το μοτερ επανω εχει χτυπησει ελαχιστα (ειναι στο αρχικο σταδιο)
εννοω πως χτυπαει ενα χιλιοστο μονο..



Ένα χιλιοστό είναι ο τζόγος ??:confused: Λίγο είναι αυτό?? Από δυο τετράγωνα μακριά θα έπρεπε να ακούγεται! :eyepop: :eyepop:

billfil
21/11/2009, 00:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
Ένα χιλιοστό είναι ο τζόγος ??:confused: Λίγο είναι αυτό?? Από δυο τετράγωνα μακριά θα έπρεπε να ακούγεται! :eyepop: :eyepop:

Δεν ξερω τη εννοεις τζογο ..εγω εννοω την κινηση που κανει η μπιελα προς τον στροφαλο!!!
Και στο πεζοδρομιο να εισαι πεζος θα το ακουσεις-αν ξερεις απο μηχανες!
ετσι μου ειπαν οι μαστορες που το ειδαν και αυτο ειδα βλεποντας την μπιελα!!!
οταν το λυσαμε εννοω...
τεσπα τα ανταλλακτικα τα πηρα εχει δεθει το μοτερ!!!
και αυριο θα το ανεβασουμε στο παπι...

izzy
21/11/2009, 01:27
Κανε ενα κοπο και ενημερωσε ....μαλλον τα καταφερατε ,ο φιλος να δωσει την στροφαλομπιελα του και εσυ να κανεις την δουλεια σου .

Πολλυ τραβηξε η ιστορια για ενα παπι ...οταν με το καλο παρεις τετρακυλινδρο και τυχει τετοια στραβη που δεν στο ευχομαι , στειλε μου Πμ και δεν θα χρειαστει να γραψεις τπτ ...:lol:

nassosxlvbros
21/11/2009, 07:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από billfil
Τhanks και εγω οτι γινεται θα σας ενημερωνω....

Επειδη εχει δημιουργηθει ενα θεμα με στην στροφομπιελα ενας αλλος φιλος εγραψε πως θελει μηχανουργειο...ισως αυτο εννοουσε ο φιλος μου!!! και οχι τορνο κλπ...
ξαναγραφω αυτα δεν τα γνωριζω καθολου...
(δεν εχω μηχανακι απο μικρος δεν ασχολουμε με μοτερικα θεματα κλπ)

Εννοω οτι εγραψε ο stefanos :


Εντάξει δεν είναι απλό δεν είναι διαιρούμενη η μπιέλα στο παπί αλλά αυτό στο κάνει ένα μηχανουργείο και το μοντάρει ο φίλος σου

αυτό που φοβάται ο φίλος σου μάλλον λόγω απειρίας είναι μην αγοράσεις σκέτη μπιέλα και την κοιτάτε...επειδή το έχω κάνει αρκετές φορές αυτό είναι μια διαδικασία αλλαγής που την κάνει μόνο μηχανουργείο! δηλαδή:αλλάζει τη μπιέλα με τα ρουλεμάν της ΑΦΑΙΡΩΝΤΑΣ τα "μάγουλα"(το ένα ή και τα δύο αν χρειαστεί)από το στρόφαλο σε μηχάνημα ειδικό για αυτή τη δουλειά...(καμμιά φορά αλλάζει και το κομβίο αν έχει φθορά)Όπως καταλαβαίνεις είναι μια εργασία που ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ! εσύ απλά πας το σύνολο στρόφαλο/μπιέλα και το παραλαμβάνεις μες στη βδομάδα,φτιαγμένο ξανά όπως ήταν...το κόστος κυμαίνεται από 100-150? (250 πχ μου πήγε για το CRM) με την εργασία και τα νέα ανταλλακτικά... και σίγουρα αξίζει το κόπο αν το μηχανάκι είναι σε άριστη κατάσταση και έχεις σκοπό να το κρατήσεις καιρό...αν συνδυαστεί με καινούργιο σέτ εμβόλου και λοιπών ψιλών φτιάχνεις ένα μοτέρ που θα αντέξει σαν να είναι καινούργιο,και δε θα έχει καμιά σχέση με τα κινέζικα...ε,τώρα αν η μεταχειρισμένη στροφαλομπιέλα είναι σε άριστη κατάσταση και με μηδενικό κόστος τότε πάσο...

billfil
21/11/2009, 09:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από izzy
Κανε ενα κοπο και ενημερωσε ....μαλλον τα καταφερατε ,ο φιλος να δωσει την στροφαλομπιελα του και εσυ να κανεις την δουλεια σου .

Πολλυ τραβηξε η ιστορια για ενα παπι ...οταν με το καλο παρεις τετρακυλινδρο και τυχει τετοια στραβη που δεν στο ευχομαι , στειλε μου Πμ και δεν θα χρειαστει να γραψεις τπτ ...:lol:

2 μερες καναμε και σημερα θα ανεβασουμε το μοτερ στο μηχανακι!!κα8ε μερα 4-5 ωρες δουλευαμε...

billfil
21/11/2009, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
αυτό που φοβάται ο φίλος σου μάλλον λόγω απειρίας είναι μην αγοράσεις σκέτη μπιέλα και την κοιτάτε...επειδή το έχω κάνει αρκετές φορές αυτό είναι μια διαδικασία αλλαγής που την κάνει μόνο μηχανουργείο! δηλαδή:αλλάζει τη μπιέλα με τα ρουλεμάν της ΑΦΑΙΡΩΝΤΑΣ τα "μάγουλα"(το ένα ή και τα δύο αν χρειαστεί)από το στρόφαλο σε μηχάνημα ειδικό για αυτή τη δουλειά...(καμμιά φορά αλλάζει και το κομβίο αν έχει φθορά)Όπως καταλαβαίνεις είναι μια εργασία που ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ! εσύ απλά πας το σύνολο στρόφαλο/μπιέλα και το παραλαμβάνεις μες στη βδομάδα,φτιαγμένο ξανά όπως ήταν...το κόστος κυμαίνεται από 100-150? (250 πχ μου πήγε για το CRM) με την εργασία και τα νέα ανταλλακτικά... και σίγουρα αξίζει το κόπο αν το μηχανάκι είναι σε άριστη κατάσταση και έχεις σκοπό να το κρατήσεις καιρό...αν συνδυαστεί με καινούργιο σέτ εμβόλου και λοιπών ψιλών φτιάχνεις ένα μοτέρ που θα αντέξει σαν να είναι καινούργιο,και δε θα έχει καμιά σχέση με τα κινέζικα...ε,τώρα αν η μεταχειρισμένη στροφαλομπιέλα είναι σε άριστη κατάσταση και με μηδενικό κόστος τότε πάσο...

Αυτο ακριβως...ομως μου το ξεκαθαρισε απο την αρχη οτι αν αγορασω σκετη μπιελα παω σε μηχανουργειο κλπ..ΑΥΤΟ ΛΕΩ ΤΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΟΡΙΣΜΕΝΟΙ ΔΕΝ ΛΕΝΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ!!!ΚΑΙ ΛΕΝΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΛΛΑ ΑΣΧΕΤΑ...ΤΕΣΠΑ ΟΛΑ ΚΑΛΩΣ!!! ΤΗΝ ΜΠΙΕΛΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΗ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΒΑΛΩ ΣΤΟ ΜΟΤΕΡ ΤΗΝ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΛΕΝΞΑ ΣΕ ΜΗΧΑΝΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΙT'S OK !!!!

φυσικα ο λογος ειναι για να γλιτωσω καπια χρηματα....δεν ειμαι ΩΝΑΣΗΣ μαλίστα ειμαι και ανεργος!!!
και τα 100-150 καλα ειναι αν μπορεις να τα γλιτωσεις.

Βρηκα και την κουπα που ελειπε απο το μοτερ μεταχειρισμενη απο συνεργειο!!!

ΣΗΜΕΡΑ ΘΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΠΑΠΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΠΛΥΣΙΜΟ ΣΕ ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ......ΣΤΡΩΣΙΜΟ !!!!!!!!!!!!

OldMan
23/11/2009, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από billfil
Βρηκα και την κουπα που ελειπε απο το μοτερ
Κομπλέ με το κουταλάκι του καφέ, να υποθέσω... :winka:

ploiarxos
23/11/2009, 13:18
4-5 ΩΡΕΣ??ΤΙ ΚΑΝΑΤΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ??
Αρχικά δημιουργήθηκε από billfil
2 μερες καναμε και σημερα θα ανεβασουμε το μοτερ στο μηχανακι!!κα8ε μερα 4-5 ωρες δουλευαμε...

notakos600
23/11/2009, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από ploiarxos
4-5 ΩΡΕΣ??ΤΙ ΚΑΝΑΤΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ??



Τις 4,5 το κοίταγαν και σκεφτόντουσαν και στο τελευταίο μισάωρο έφτιαχναν καφέ για να ξεκουραστούνε...

billfil
23/11/2009, 22:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από ploiarxos
4-5 ΩΡΕΣ??ΤΙ ΚΑΝΑΤΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ??

Δουλευαμε χαλαρα...εννοω πως την πεμπτη λυσαμε το μοτερ,τη παρασκευη δεσαμε το μισο και το σαββατο το υπολοιπο!!! μιας εγινε ενα λαθος στα ανταλλακτικα..(μου εδωσαν αλλο αντι για αυτο που ζητησα) τεσπα ολα καλα σημερα βαλαμε το μοτερ επανω και πηρε μπροστα το παπι...

ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ


ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΒΓΗΚΕ ΜΙΑ ΑΝΑΠΟΔΙΑ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ!!!

1) χαλασαν οι στροφες στο κυλινδρο (ειχα αφησει τον παλιον)


και μενουν 2 ρυθμισεις

1) βαλβιδων

2) βιδας για να συμπλεκταρη (στο οποιο δυσκολευεται ο φιλος μου)


και τελος να βαλω τα πλαστικα- και την ποδιά!!!


Μου ειπαν να βαλω ενα δακτυλιδη στην κεφαλή για να μην αγορασω καινουργια!!!
τι λετε περι αυτου....?? εχει δλδ στροφες και βιδωνει το μπουζι κανονικα...

billfil
23/11/2009, 22:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Κομπλέ με το κουταλάκι του καφέ, να υποθέσω... :winka:

Ναι κομπλε το σετ...

ploiarxos
24/11/2009, 08:26
HELICOIL θελεις,δεν ειναι τιποτα,ευκολο,σε 5 λεπτα εχεις τελειωσει και ειναι και φθηνο σε σχεση με τη κεφαλη,5 ευρω!

Αρχικά δημιουργήθηκε από billfil
Δουλευαμε χαλαρα...εννοω πως την πεμπτη λυσαμε το μοτερ,τη παρασκευη δεσαμε το μισο και το σαββατο το υπολοιπο!!! μιας εγινε ενα λαθος στα ανταλλακτικα..(μου εδωσαν αλλο αντι για αυτο που ζητησα) τεσπα ολα καλα σημερα βαλαμε το μοτερ επανω και πηρε μπροστα το παπι...

ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ


ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΒΓΗΚΕ ΜΙΑ ΑΝΑΠΟΔΙΑ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ!!!

1) χαλασαν οι στροφες στο κυλινδρο (ειχα αφησει τον παλιον)


και μενουν 2 ρυθμισεις

1) βαλβιδων

2) βιδας για να συμπλεκταρη (στο οποιο δυσκολευεται ο φιλος μου)


και τελος να βαλω τα πλαστικα- και την ποδιά!!!


Μου ειπαν να βαλω ενα δακτυλιδη στην κεφαλή για να μην αγορασω καινουργια!!!
τι λετε περι αυτου....?? εχει δλδ στροφες και βιδωνει το μπουζι κανονικα...

billfil
24/11/2009, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από ploiarxos
HELICOIL θελεις,δεν ειναι τιποτα,ευκολο,σε 5 λεπτα εχεις τελειωσει και ειναι και φθηνο σε σχεση με τη κεφαλη,5 ευρω!

Thanks...θα ερθω στο μαγαζι σου!!!

(οκ με το θεμα helicoil...να ναι καλα ο ploiarxos)

billfil
24/11/2009, 23:03
Nα δω τι θα κανω τωρα με τα αλλα δυο προβληματακια

1) δεν συμπλεκταρη (καποιο λαθος εκανε ο φιλος μου)

2) χτυπαμε οι βαλβιδες...(καλα αυτες απλα ρυθμισμα θελουν)


ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΟ 1
Ο φιλος μου ειχε παει σε ενα συνεργειο και του ειχαν ζητησει 40 ευρω...
ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΑΚΟΥΣΑ!!!ΕΛΕΟΣ...


ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΚΟΙΤΑΞΩ ΑΥΤΑ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΩ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ...
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΟ ΜΕΝΟΥ ΕΧΕΙ ΣΤΡΩΣΙΜΟ...

byron
24/11/2009, 23:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από billfil
ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΚΟΙΤΑΞΩ ΑΥΤΑ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΩ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ...
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΟ ΜΕΝΟΥ ΕΧΕΙ ΣΤΡΩΣΙΜΟ...


Μην πάς μακρια απ΄το σπίτι μόνο. :wave2:

billfil
24/11/2009, 23:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Μην πάς μακρια απ΄το σπίτι μόνο. :wave2:

Oλα κομπλε και για να παω μακρια...Οι λεπτομερειες εμειναν!!!οπου να ναι βγαινει...

ploiarxos
25/11/2009, 08:55
έλπιζω να κανατε δουλεια με το helicoil σου εβαλα...?


Αρχικά δημιουργήθηκε από billfil
Oλα κομπλε και για να παω μακρια...Οι λεπτομερειες εμειναν!!!οπου να ναι βγαινει...

ploiarxos
25/11/2009, 08:56
να εισαι καλα φιλε μου,παντα στη διαθεση σου!


Αρχικά δημιουργήθηκε από billfil
Thanks...θα ερθω στο μαγαζι σου!!!

(οκ με το θεμα helicoil...να ναι καλα ο ploiarxos)

billfil
25/11/2009, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από ploiarxos
έλπιζω να κανατε δουλεια με το helicoil σου εβαλα...?

Nαι ολα κομπλε κανενα προβλημα...2 ρυθμισεις εμειναν αν υπαρξει καποιο προβλημα θα φερω το παπι στο μαγαζι!!! Να ξεμπερδεψω επιτελους με το θεμα μηχανακι να κανω και καμοια βολτα να στρωθει!ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΛΙΓΟ ΤΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ...LOL

billfil
26/11/2009, 11:47
TO ΠΗΡΑ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ Η ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ ΔΕΝ ΠΕΤΥΧΕ ΣΤΟ 100% ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΝΕΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΤΟ ΑΦΗΣΑ ΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΤΟΥ PLOIARXOΥ ΝΑ ΤΟ ΚΟΙΤΑΞΕΙ-ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΚΛΠ

1) ΔΕΝ ΣΥΜΠΛΕΚΤΑΡΗ

2) ΧΤΥΠΑΝΕ ΟΙ ΒΑΛΒΙΔΕΣ

3 ΧΤΥΠΑΕΙ ΤΟ ΠΙΣΤΟΝΙ




EΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΤΕΙ ΝΑ ΞΕΜΠΕΡΔΕΨΩ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙ!!!


Π Α Ι Δ Ι Α - Ε Ι Λ Ι Κ Ρ Ι Ν Α - Β Α Ρ Ε Θ Η Κ Α


ΥΓ: ΦΥΣΙΚΑ ΟΥΤΕ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΔΩΣΟ 'ΤΟ ΚΑΤΙ ΤΙΣ' ΣΤΟΝ ΦΙΛΟ ΜΟΥ...ΜΑΛΙΣΤΑ ΛΕΩ ΝΑ ΤΟΥ ΖΗΤΗΣΩ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ!!!


ΑΛΛΑ ΕΝΑ ΣΑΣ ΛΕΩ ΔΕΝ ΤΟ ΒΑΖΩ ΚΑΤΩ ΤΟ ΠΑΠΙ ΘΑ ΒΓΕΙ...

sapila racing
26/11/2009, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από billfil
TO ΠΗΡΑ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ Η ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ ΔΕΝ ΠΕΤΥΧΕ ΣΤΟ 100% ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΝΕΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΤΟ ΑΦΗΣΑ ΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΤΟΥ PLOIARXOΥ ΝΑ ΤΟ ΚΟΙΤΑΞΕΙ-ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΚΛΠ
ΥΓ: ΦΥΣΙΚΑ ΟΥΤΕ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΔΩΣΟ 'ΤΟ ΚΑΤΙ ΤΙΣ' ΣΤΟΝ ΦΙΛΟ ΜΟΥ...ΜΑΛΙΣΤΑ ΛΕΩ ΝΑ ΤΟΥ ΖΗΤΗΣΩ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

Πάντως δεν μπορείς να πείς οτι δεν σε προειδοποίησε κανείς, ίσα ίσα!

reinmeister
26/11/2009, 12:04
υπαρχει μια ρηση μπιλακο που λεει το εξης..."το ακριβο ειναι και φθηνο"...

κι οπως σου ειπε κι ο αποπανος...στα παμε...

billfil
26/11/2009, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Πάντως δεν μπορείς να πείς οτι δεν σε προειδοποίησε κανείς, ίσα ίσα!

Nαι δεν λεω...τωρα οτι εγινε εγινε! ενταξει η υγεια ειναι το παν ολα τα αλλα φτιαχνονται...

billfil
26/11/2009, 12:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
υπαρχει μια ρηση μπιλακο που λεει το εξης..."το ακριβο ειναι και φθηνο"...

κι οπως σου ειπε κι ο αποπανος...στα παμε...

Εχεις δικιο για την ρηση,οτι πληρωνεις παιρνεις...τωρα εδω που εφτασα κοιταω να το φτιαξω και μετα... ισως και να το πουλησω!!!


350 το αγορασα + 290 ανταλλακτικα + οτι παρει ο Ploiarxos δλδ 650 ευρω μεχρι στιγμης!!!

OldMan
26/11/2009, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από billfil
...τωρα εδω που εφτασα κοιταω να το φτιαξω και μετα... ισως και να το πουλησω!!!
Να βάλεις και αγγελία εδώ που να λέει :
" Ευλαβικά συντηρημένο, μόνο από εξουσιοδοτημένο συνεργείο και πάντα με original καινούρια ανταλλακτικά..." :wave2:

billfil
26/11/2009, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Να βάλεις και αγγελία εδώ που να λέει :
" Ευλαβικά συντηρημένο, μόνο από εξουσιοδοτημένο και πάντα με original καινούρια ανταλλακτικά..." :wave2:

Το οriginal ανταλλακτικα ισχυει...

Μπορει να το ελυσε - εδεσε ο φιλος μου αλλα οπως ειπα παραπανω τα εναπομείναντα προβληματα ειναι :



1) ΔΕΝ ΣΥΜΠΛΕΚΤΑΡΗ

2) ΧΤΥΠΑΝΕ ΟΙ ΒΑΛΒΙΔΕΣ

3 ΧΤΥΠΑΕΙ ΤΟ ΠΙΣΤΟΝΙ


ΥΓ: Που ο ploiarxos θα τα διορθωση...

OldMan
26/11/2009, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από billfil
Μπορει να το ελυσε - εδεσε ο φιλος μου αλλα οπως ειπα παραπανω τα εναπομείναντα προβληματα ειναι :
1) ΔΕΝ ΣΥΜΠΛΕΚΤΑΡΗ
2) ΧΤΥΠΑΝΕ ΟΙ ΒΑΛΒΙΔΕΣ
3 ΧΤΥΠΑΕΙ ΤΟ ΠΙΣΤΟΝΙ
Χαζομαρούλες...

Άμα δουλεύει το κλάξον, όλα τα άλλα είναι "δευτεράντζες" ....

billfil
26/11/2009, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Χαζομαρούλες...

Άμα δουλεύει το κλάξον, όλα τα άλλα είναι "δευτεράντζες" ....


Καλα οτι θελεις πυστευεις αν και δε καταλαβα τι εννοεις...!!!Παντως αποκλειεται να μην διορθωνονται αυτα τα 3 προβληματα...τι ειναι το κλαξον???

OldMan
26/11/2009, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από billfil
πυστευεις
Τι ακριβώς παθαίνω ...?? :confused:


Αρχικά δημιουργήθηκε από billfil
Καλα οτι θελεις πυστευεις αν και δε καταλαβα τι εννοεις...!!!
Αφού δεν κατάλαβες, πως ξέρεις τι πΥστεύω...?? :confused:


Αρχικά δημιουργήθηκε από billfil
..τι ειναι το κλαξον???
Η λεγόμενη και "μπουρού" στην Κύπρον ...

(πως λέμε: Ενα σου παίξων την μπουρούν τσε απέ φανήσαι ...)

devil's animal
26/11/2009, 12:55
ρε ας τον μπαναρει καποιος τον Μπουστη!

:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry:

OldMan
26/11/2009, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
ρε ας τον μπαναρει καποιος τον Μπουστη!

Για κάτσε ρε Λάκη ...

ΜΠορεί το παλικάρι να είναι ψιλοάσχετος από Τεχνικα αλλά γιατί είναι Μπούστης..?? :confused:

billfil
26/11/2009, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Τι ακριβώς παθαίνω ...?? :confused:


Αφού δεν κατάλαβες, πως ξέρεις τι πΥστεύω...?? :confused:


Η λεγόμενη και "μπουρού" στην Κύπρον ...

(πως λέμε: Ενα σου παίξων την μπουρούν τσε απέ φανήσαι ...)


Καλα τεσπα...δεν ειπα οτι παθαινεις κατι...Δεν καταλαβα αλλα γενικα εννοουσα οτι θελεις πυστευε για την επισκευη που εκανα στο παπι μου κλπ Ενδιαφερον αν και δεν ηξερα οντως τη σημαινει ουτε ειχα ξανακουσει ποτε στην ζωη μου αυτη την λεξη!!!

billfil
26/11/2009, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
ρε ας τον μπαναρει καποιος τον Μπουστη!

:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry:

Γιατι να με μπαναρουνε...ενοχλησα ποτε κανεναν?? εβρισα ποτε κανεναν???
τεσπα...δε σε εβρισα και δεν εχεις δικαωμα να με προσβαλεις ετσι...χωρις να εχει προηγηθει τπτ!!!

το ειμαι ασχετος απο τεχνικα θεματα δεν σημαινει κατι...ενταξει εγινε 'βλακεια' με το παπι μου...ΑΛΛΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΜΟΥ!!!

Χωμάτινος
26/11/2009, 13:12
:rotflmao: :bigcry: :lol: :bawl: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao:

και γ@μώ τις παρεξηγήσεις . .

billfil
26/11/2009, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Χωμάτινος
:rotflmao: :bigcry: :lol: :bawl: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao:

και γ@μώ τις παρεξηγήσεις . .

Αστα να πανε....

OldMan
26/11/2009, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από billfil
..δε σε εβρισα και δεν εχεις δικαωμα να με προσβαλεις ετσι...χωρις να εχει προηγηθει τπτ!!!
Τώρα έχει δίκιο το παλικάρε ρε devils animal ...:smokin:


Επειδή σε αφήνει ο Ορκωτός στις στροφές, έγινε και μάγκας και θα μας χέσεις όλους ...:winka:

reinmeister
26/11/2009, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Τώρα έχει δίκιο το παλικάρε ρε devils animal ...:smokin:


Επειδή σε αφήνει ο Ορκωτός στις στροφές, έγινε και μάγκας και θα μας χέσεις όλους ...:winka:

αυτο γιατι το πες τωρα ρε συ ραμολι:confused:

καλα το χα στημενο το σκηνικο...τωρα που με ξεμπροστιασες θα με μουρμουραει ολη την ωρα σαν γκομενα...:sad:

McGyver
26/11/2009, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
τωρα που με ξεμπροστιασες θα με μουρμουραει ολη την ωρα σαν γκομενα...:sad:

Ρίξ' του έναν μπότσο να ηρεμήσει...

road spirit
26/11/2009, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Για κάτσε ρε Λάκη ...

ΜΠορεί το παλικάρι να είναι ψιλοάσχετος από Τεχνικα αλλά γιατί είναι Μπούστης..?? :confused: σε σένα αναφέρεται Αντώνη μου :smokin:

OldMan
26/11/2009, 14:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
σε σένα αναφέρεται Αντώνη μου :smokin:
Το ξέρω Γιάννη μου :smokin:

(αλλά με έχουν ξετρελάνει οι κοιλιακοί του και δεν μπορώ να του θυμώσω ...) :blush:

billfil
26/11/2009, 15:45
Μετα την τελικη επισκευη του παπιου απο τον ploiarxo ισως και να το πουλησω....TO ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ!

byron
26/11/2009, 16:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από billfil
Μετα την τελικη επισκευη του παπιου απο τον ploiarxo ισως και να το πουλησω....TO ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ!

Ti έγινε πάλι? Χάλασε και η κόρνα? :confused: