PDA

View Full Version : εμπιρια απο highsiding....το μεταφερω.....



ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
19/05/2005, 08:17
Δεν το πίστευα κι όμως γίνεται. [nikonian ]

Διάβαζα προχθές σ'ένα περιοδικό την συμβουλή του CCS: "Αν κάτι στραβώσει και το μηχανάκι πάει για highsiding μην αντιδράσετε ενστικτωδώς και πάτε να το σώσετε, δεν σώζεται σε κατάσταση πανικού. Χαλαρώστε και το μηχανάκι θα αντιδράσει μόνο του πιο σωστά απ' ό,τι φαντάζεστε."

"Παπαριές ", σκέφτηκα, "δεν είναι δυνατό την ώρα που ξαφνιάζεσαι να βρείς την ψυχραιμία μέσα σε DT να χαλαρώσεις, σίγουρα θα αντιδράσεις σπασμωδικά".

Χθές σε ένα εσάκι με πολύ σκονισμένη άσφαλτο, πλάγιασα λίγο για να στρίψω, με λίγα. Προς μεγάλη μου έκπληξη χάνω το πίσω, που πάει να με προσπεράσει και εκεί που βλέπω το αγροτικό να πλησιάζει επικίνδυνα, λέω "δε γαμιέται , 40 χρόνια έζησα, δεν είναι και λίγα, θα χαλαρώσω να το απολαύσω, το λέει και ο Keith Code".

Ε, ναι , το μηχανάκι έκανε ανάποδο τιμόνι μόνο του, ξανά ανάποδο, ξανά ανάποδο, ξανά... και τελικά στήθηκε όρθιο προς μεγάλη έκπληξη του αγρότη και εμού του ιδίου. Για μισή ώρα τσιμπούσα τα βυζιά μου να δω αν είμαι ακόμα στο μάταιο τούτο κόσμο. Τη γλίτωσα

Σε ανάλογες περιστάσεις δοκιμάστε να χαλαρώσετε, πετυχαίνει.

------------------------------------------------------------------------------------
θα θημαστε οταν σας το ελεγα οτι απλα πρεπει να ειστε χαλαροι? και ο νικονιαν οταν του το ελεγα δεν το πιστευε οτι θα μπορουσε να γινη. ακομα και οταν το διαβασε αμφεβαλε. οι ανθρωποι του καλιφορνια δεν πεζονται ξερουν τι λενε 100%

Tropeas
19/05/2005, 08:41
Ενστικτωδώς κάνουμε την μεταφορά του βάρους που δεν χρειάζεται εκείνη την στιγμή... νομίζωντας ότι μπορούμε να επηρεάσουμε τα 200+ κιλά που καθόμαστε, μάταια όμως...

Εγω με λίγα χλμ και μεγάλη ταχύτητα στο κιβώτιο σε γελοία στροφή με ένα πετραδάκι στον πίσω τροχό αντέδρασα και τα φαγα τα μούτρα μου πριν 2 χρόνια σχεδόν... αν το άφηνα να τσούλαγε, και τον χώρο είχα , θα βγαινε απο την στροφή και θα σηκωνόταν...

OldMan
19/05/2005, 09:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
...Σε ανάλογες περιστάσεις δοκιμάστε να χαλαρώσετε, πετυχαίνει...

:lol: :rotflmao: :lol:

Και σε μη ανάλογες περιπτώσεις, πάλι πετυχαίνει...

:lol: :wave2: :lol:

gmakris
19/05/2005, 10:31
Αυτο που επαθες -ευτυχως- Γιωργο δεν ηταν high-siding....

Οποιος ατυχος την πατησει απο κανονικο high-siding δεν προλαβαινει ουτε "μαμα" να πει.....

Εαν θες να σου συστησω ατομα που θα στο επιβεβαιωσουν (Ευτυχως γι'αυτους το επαθαν σε πιστα.....)




:wave2:

hornet
19/05/2005, 10:52
g man ολα οκ???

Stabak
19/05/2005, 11:02
θα συμφωνήσω με makri, στο άγριο highsidin σηκώνεσαι οπότε.... από που να κρατηθείς παρά το τιμόνι?

gmakris
19/05/2005, 16:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
g man ολα οκ???

Ολα ok man!

μακρια απο εμας τετοια πραγματα!!!

:wave2:

zireous
17/09/2006, 02:33
:a27:
Εγώ θα απαντήσω ότι αυτό ήταν ότι κοντινότερο μπορεί να σου τύχει σε high-side, καθότι το έχω φάει στην απλή μορφή του -γλιστρά το πίσω, απο χαζομάρα αντί να σηκώσω τη μηχανή με ανάποδο γυροσκοπικό και σταθερό γκάζι, κλείνω το γκάζι, πετάει το πίσω τροχό από την άλλη και το τιμόνι κάνει μια βίαιη κίνηση πρώτα και μετά ισιώνει μόνο του...

Έτυχε, δεν πέτυχε, να έχω χαλαρά τα χέρια, αλλιώς έστω και με λίγα θα με πέταγε από πάνω.