PDA

View Full Version : αναρτησεις r1100gs



giobazolias
18/11/2009, 02:44
Πηρα ενα r1100gs με 110.000 χλμ και νομιζω οτι οι αναρτησεις του για τετοια μηχανη θα μπορουσαν να ειναι πολυ καλυτερες...........
προφανως τα φαγαν τα ψωμια τους!!!

περα απ το τα σκασω και να βαλω καινουργιες τι αλλο μπορει να γινει???

σερβις?
σερβις με αλλαγη ελατηριου??.........ποσο παει το μαλλι για τα ελατηρια (μπρος πισω)?

απ οτι εμαθα η μπροστα δεν παιρνει σερβις............ειναι αληθεια?? παραξενο μου φαινετσι!


μπορειτε να προτεινετε ολες τις δυνατες εναλλακτικες λυσεις?

DrBig
18/11/2009, 02:54
Η μπροστινη οντως δεν επιδεχεται σερβις, οποτε ειτε πας για καινουρια μαμα, ειτε για αφτερμαρκετ.
Στην πισω η πιο φτηνη λυση ειναι να της κανεις σερβις και να βαλεις ενα προοδευτικο ελατηριο hyperpro (200 ευρω συνολικα).

giobazolias
18/11/2009, 23:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Η μπροστινη οντως δεν επιδεχεται σερβις, οποτε ειτε πας για καινουρια μαμα, ειτε για αφτερμαρκετ.
Στην πισω η πιο φτηνη λυση ειναι να της κανεις σερβις και να βαλεις ενα προοδευτικο ελατηριο hyperpro (200 ευρω συνολικα).

και τι τιμες περιπου παιζουν και για την μπροστα?
η αλλαγη ελατηριου για την μπροστα δηλαδη δεν παιζει ε?
ειδα κατι ohlins και μου φανηκαν ψιλοακριβες........ακομα και στο ebay.

http://shop.ebay.com/?_from=R40&_trksid=p3907.m38.l1313&_nkw=r1100gs+ohlins&_sacat=See-All-Categories






:wave2:

DrBig
19/11/2009, 00:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από giobazolias
και τι τιμες περιπου παιζουν και για την μπροστα?
η αλλαγη ελατηριου για την μπροστα δηλαδη δεν παιζει ε?
ειδα κατι ohlins και μου φανηκαν ψιλοακριβες........ακομα και στο ebay.
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/OHLINS-46ER-FRONT-SHOCK-BMW-R1100GS-R850GS-R1150GS_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem5637211e66QQitemZ370292104806QQptZMotorcyclesQ5fPartsQ5fAccessori es

:wave2:

Εξαρταται τι θελεις να ξοδεψεις και ποση υπομονη εχεις να ψαξεις για μεταχειρισμενα.
Η γνωμη μου ειναι οτι οι ολινς δεν ειναι η καλλιτερη επιλογη για τα λεφτα τους. Αν πας για καινουριες κοιτα για hyperpro kαι wilbers. Επειδη το 1100 δεν εχει μοχλικο πισω θα προτεινα hyperpro που δινει τις αναρτησεις της με προοδευτικα ελατηρια, που ταιριαζει με το χαρακτηρα της μηχανης.

Θα προτεινα παντως, αν δεν εισαι 'πορωμενος' να ξεκινησεις με ενα σερβις της πισω και να της βαλεις και ενα ελατηριο hyperpro, και να δεις τι γινεται. Η βελτιωση θα ειναι δραματικη.
Μετα βλεπεις και για το μπροστινο.

Αν εισαι πορωμενος, λογαριασε το λιγοτερο 1500 ευρω μπρος πισω καινουριες. Το μαμα μπροστινο πρεπει να κανει περιπου 300-350 ευρω. Μονο ελατηριο δεν αξιζει να αλλαξεις.

κοιτα ακομα και εδω:

www.motorworks.co.uk

για μεταχειρισμενα η καινουρια, οι τιμες τους ειναι σχεδον οι μισες απ'οτι εδω.
Εχω αγορασει πολλα πραγματα απο αυτους και τους θεωρω αξιοπιστους.

giobazolias
19/11/2009, 03:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Εξαρταται τι θελεις να ξοδεψεις και ποση υπομονη εχεις να ψαξεις για μεταχειρισμενα.
Η γνωμη μου ειναι οτι οι ολινς δεν ειναι η καλλιτερη επιλογη για τα λεφτα τους. Αν πας για καινουριες κοιτα για hyperpro kαι wilbers. Επειδη το 1100 δεν εχει μοχλικο πισω θα προτεινα hyperpro που δινει τις αναρτησεις της με προοδευτικα ελατηρια, που ταιριαζει με το χαρακτηρα της μηχανης.

Θα προτεινα παντως, αν δεν εισαι 'πορωμενος' να ξεκινησεις με ενα σερβις της πισω και να της βαλεις και ενα ελατηριο hyperpro, και να δεις τι γινεται. Η βελτιωση θα ειναι δραματικη.
Μετα βλεπεις και για το μπροστινο.

Αν εισαι πορωμενος, λογαριασε το λιγοτερο 1500 ευρω μπρος πισω καινουριες. Το μαμα μπροστινο πρεπει να κανει περιπου 300-350 ευρω. Μονο ελατηριο δεν αξιζει να αλλαξεις.

κοιτα ακομα και εδω:

www.motorworks.co.uk

για μεταχειρισμενα η καινουρια, οι τιμες τους ειναι σχεδον οι μισες απ'οτι εδω.
Εχω αγορασει πολλα πραγματα απο αυτους και τους θεωρω αξιοπιστους.



οχι.....σε καμια περιπτωση δεν ειμαι πορωμενος!
απλα θελω να καταλαβω τι γινεται...........και πραγματικα με κατατοπισες αρκετα!!!!


θα ακολουθησω τη συμβουλη σου ..............
σερβις στην πισω αναρτηση και αλλαγη ελατηριου hyperpro κατα προτιμηση (εφοσον με 200ευρα καθαριζω).

........και μετα βλεπουμε.


Ρωταω για να μαθω μιας και βλεπω οτι παιζουν τρελες τιμες σε θεματα αναρτησεων.
Για παραδειγμα, στο μπροστινο συστημα πανω απ το πιρουνι και κατω απ το τιμονι υπαρχει ενα χοντρο δαχτυλιδι/τσιμουχα που ενας φιλος το αλλαξε και του κοστισε 150ευρω!!!!......αν ειναι δυνατον!!!
.........και απ οτι βλεπω αργα η γρηγορα και εγω θα το χρειαστω........
Αν καταλαβα αυτο το δαχτυλιδι πρεπει να ειναι για τους κραδασμους.
Μολις καταλαβω ποιος ειναι ο κωδικος του η τελος παντων ποως το λενε ...........θα το ψαξω στο νετ.

DrBig
19/11/2009, 03:22
Αν καταλαβαινω καλα τι εννοεις, το δαχτυλιδι αυτο πρεπει να ειναι ενα λαστιχενιο σινεμπλοκ που επιτρεπει στα πηρουνια να κινουνται λιγο σε σχεση με την πανω τιμονοπλακα. Αυτο ειναι ιδιαιτεροτητα του τροπου με τον οποιο δουλευει το τελελεβερ. Αν θες, μπορω να κοιταξω στο αγγλικο μανουαλ και να σου πω πως λεγονται στα ΄ξενα'.

giobazolias
20/11/2009, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Αν καταλαβαινω καλα τι εννοεις, το δαχτυλιδι αυτο πρεπει να ειναι ενα λαστιχενιο σινεμπλοκ που επιτρεπει στα πηρουνια να κινουνται λιγο σε σχεση με την πανω τιμονοπλακα. Αυτο ειναι ιδιαιτεροτητα του τροπου με τον οποιο δουλευει το τελελεβερ. Αν θες, μπορω να κοιταξω στο αγγλικο μανουαλ και να σου πω πως λεγονται στα ΄ξενα'.

ναι.
δεν ξερω κατα ποσο μπορω να εξηγησω μιας και δεν γνωριζω την ορολογια.........

παντως, ειναι το δαχτυλιδι που καθεται μεταξυ της συνδεσης...............
των κλασικων πιρουνιων και τη βαση του πιρουνιου που ερχεται απ το μοτερ της μηχανης.

Σε αυτο ακριβως το σημειο που δενουν μεταξυ τους τη 2 πιρουνια, ειναι αυτο το δαχτυλιδι.


181142

DrBig
20/11/2009, 10:38
Αυτο ειναι το ball Joint.

giobazolias
20/11/2009, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Αυτο ειναι το ball Joint.

μιλαμε φυσικα για το δαχτυλιδι που το εχω τυλιξει προχειρα με τη μονοτικη ταινια!!!


σε ευχαριστω παρα πολυ!!!!!

:wave2:

MikeG
20/11/2009, 10:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από giobazolias
εχω περασει προχειρα, μονοτικη ταινια πανω στο δαχτυλιδι γιατι εχει αρχισει να σκαει.

Θα πρέπει να το αλλάξεις... δυστυχώς

giobazolias
20/11/2009, 10:44
ευχαριστω παρα πολυ για τις info!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


:wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

DrBig
20/11/2009, 10:55
Κανενα προβλημα!

Νομιζω (δεν ειμαι σιγουρος) οτι το ελαστικο καλυμα δεν πωλειται ξεχωριστα, οποτε αν εχει φθαρει πρεπει να αγοραστει ολοκληροs o σφαιρικος συνδεσμος. Κοιτα να δεις αν ο συνδεσμος εχει καποιο 'παιξιμο' Αν ναι, τοτε ετσι κι αλλιως πρεπει να αλλαχτει.
Απο το site που σου εστειλα θα το βρεις πολυ λιγοτερο απ 150 ευρω.

giobazolias
23/11/2009, 23:47
Ξεκινησα να την ψαχνω λοιπον...................

ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ
Μου προτεινε 1 συνφορουμητης εναν αμαρτησερα οπου και τον πηρα τηλεφωνο..........
Για την αναρτηση πισω μου αλλαζει ελατηριο (hyperpro) τοποθετηση και σερβις ......ολα μαζι 256 ευρω.

Για την μπροστα αναρτηση οντως δεν γινεται τιποτα!!!!
αυτο που μου κανει εντυπωση στην μπροστα αναρτηση ειναι οτι δεν μπορει να γινει τιποτα....τιποταα....???.......ουτε στα πιρουνια????
ουτε μια ρυθμιση τουλαχιστον???.........λιγο λαδακι..........κατι.......τιποτα????

Στο νετ που εψαξα παντως δεν βρηκα ακομα κατι καλο σε τιμες...........μαλλον πρεπει να ψαξω καλυτερα!
οι καινουργιες αναρτησεις........ειναι εξισου ακριβες...........400/500 ευρω.
οι ποιο φτηνες λυσεις ποιες ειναι?
μεχρι στιγμης ποιο φτηνες απο αυτες δεν βρηκα............
http://www.motorworks.co.uk/bmw/products/product.php?f=i&code=BA_15_30_KA_55&shnew=New&model=R850%2F1100%2F1150+%26+Cruiser+%288+valve%29&shnewcode=15&part=Steering+and+suspension&sub_part=Hagon+shocks&modelcode=30&partcode=KA&source_code=BA_15_30_KA_55&header_text=&header_text_image=0




BALL JOINT
Ψαχνοντας στο νετ βρηκα καποια ball joint οντως τα δινουν ολοκληρα με τον κυλινδρο και τη μεταλλικη βαση...........
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/BMW-R1100GS-USED-PART-R1100-GS-FORK-BRACE-BALL-JOINT_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem2c4e578807QQitemZ190292920327QQptZMotorcyclesQ5fPartsQ5fAccessories

Βρηκα και κατι πολυ ενδιαφερον οπου 1 τυπος λυνει ολοκληρο το ball joint..................
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/BMW-R1100GS-USED-PART-R1100-GS-FORK-BRACE-BALL-JOINT_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem2c4e578807QQitemZ190292920327QQptZMotorcyclesQ5fPartsQ5fAccessories

χωρις να ειμαι ειδικος νομιζω οτι ειναι χαζο για 2 λαστιχνιες τσιμουχες να αλλαζεται ολοκληρο ο ball joint................ενω μπορει να λυθει και να αλλαχτουν οι τσιμουχες!!!
Λογικα, το ball joint ΟΛΟΚΛΗΡΟ θα πρεπει να αλλαζεται μονο μετα απο χτυπημα/ζημια κτλ.............

Εψαξα στο www.motorworks.co.uk αλλα δεν ειμαι σιγουρος ποια ειναι η σωστη τσιμουχα...............
http://www.motorworks.co.uk/bmw/products/product.php?f=i&code=BA_15_30_KA_37&shnew=New&model=R850%2F1100%2F1150+%26+Cruiser+%288+valve%29&shnewcode=15&part=Steering+and+suspension&sub_part=Miscellaneous+fittings&modelcode=30&partcode=KA&source_code=BA_15_30_KA_37&header_text=&header_text_image=0

αν ξερει καποιος τον κωδικο, ας πει τη γνωμη του..............αλλιως θα στειλω email στο motorworks με φωτογραφια μπας και καταλαβουν αυτοι ποια τσιμουχα αντιστοιχει και αν φυσικα την εχουν.................


181376

DrBig
24/11/2009, 00:09
στη σελιδα που παρεθεσες, δεν υπαρχει πουθενα η τσιμουχα που θελεις. Νομιζω πρεπει να το αγορασεις ολοκληρο.

Η μπροστινη αναρτηση δεν λυνεται. Ψαξε στο ebay, ολο και κατι θα βρεις.

giobazolias
28/11/2009, 02:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
.....................................Θα προτεινα παντως, αν δεν εισαι 'πορωμενος' να ξεκινησεις με ενα σερβις της πισω και να της βαλεις και ενα ελατηριο hyperpro, και να δεις τι γινεται. Η βελτιωση θα ειναι δραματικη.
Μετα βλεπεις και για το μπροστινο..................................



οκ!
εγινε σερβις με αλλαγη ελατηριου hyperpro πισω ...........και υπαρχει Δ Ι Α Φ Ο Ρ Α !!!!


Η μπροστα αναρτηση απλα απ τη θεση 3 πηγε στην 4 ................βελτιωθηκε και αυτη.

:wave2: