Σύνδεση

View Full Version : ΚΟΛΛΗΣΕ??



Stratis76
18/11/2009, 13:11
Καλησπέρα σε όλους.
Εδω και κανα μήνα αντιμετώπιζω το εξης προβλημα με το ΧRL baja (1996) μου...
Η μανιβέλα εχει γίνει θεοσκληρη με αποτελεσμα να σκίζομαι να το βάλω μπρος και τελικά
να τσακίσω τη μέση μου και να εχω 3 βδομαδες ποδαρατος.(εχω κανει επεμβαση στη μεση και πραγματικα το επιβαρυνε).
Η μηχανή στο ρελαντι ταλαντευεται και το γκαζι μετα απο μια ταχυτητα και μετα δεν ανεβαζει αλλο...
Κόλλησε ο κύλινδρος μου? φτίαχνεται και αν ναι αξίζει ή το κόστος του θα ξεπερνάει το κόστος της μηχανης μου?
Ευχαριστώ προκαταβολικα.
Στράτος

sniper
18/11/2009, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stratis76
Καλησπέρα σε όλους.
Εδω και κανα μήνα αντιμετώπιζω το εξης προβλημα με το ΧRL baja (1996) μου...
Η μανιβέλα εχει γίνει θεοσκληρη με αποτελεσμα να σκίζομαι να το βάλω μπρος και τελικά
να τσακίσω τη μέση μου και να εχω 3 βδομαδες ποδαρατος.(εχω κανει επεμβαση στη μεση και πραγματικα το επιβαρυνε).
Η μηχανή στο ρελαντι ταλαντευεται και το γκαζι μετα απο μια ταχυτητα και μετα δεν ανεβαζει αλλο...
Κόλλησε ο κύλινδρος μου? φτίαχνεται και αν ναι αξίζει ή το κόστος του θα ξεπερνάει το κόστος της μηχανης μου?
Ευχαριστώ προκαταβολικα.
Στράτος

Λάδια έχει;

2stroker
18/11/2009, 13:28
ολα αυτα που περιγραφεις φιλε ειναι σημαδια οτι το μηχανακι ειναι ετοιμο να κολησει,αν ακους και το χαρακτηριστικο γρατζουνισμα απο το μοτερ τοτε κατα 99%ειναι ετοιμο να κολησει.


κοστος επισκευης
αν χρειαζετε μονο πιστονι μαζι με τα εργατικα πανω κατω 250-300 ευρω
αν χρειαζετε και ρεκτιφιε ο κυλινδρος παραπανω
αν δεν περνει αλλο ρεκτιφιε ο κυλινδρος και πας για καινουργιο ακομα παραπανω
παντως ακομα και στα χειροτερα δεν νομιζω να ξεπερασεις τα 600 ευρω
πρεπει να ανοιχτει το μοτερ για να δεις τι ακριβως θα χρειαστει
:beer:

Stratis76
19/11/2009, 12:54
Eυχαριστω παιδια για τις απαντησεις.
Εαν προσθεσω λαδι (που μαλλον ειναι η αιτια του προβληματος)και δουλεψει,υπαρχει περιπτωση
να ξεκολλησει ή παω στα σιγουρα χειρουργειο?

fantacid
19/11/2009, 13:19
οτι ζημια εγινε στο κυλινδρο εγινε
αν δε βαλεις λαδι θα μεινει πολυ πιο συντομα απο να συμπληρωσεις λαδακι....