PDA

View Full Version : κληση για θορυβο χωρις μετρηση



2stroker
18/11/2009, 14:27
χτες ενας φιλος καθως γυρναγε σπιτι βλεπει εναν γνωστο του και σταματανε στην ακρη του δρομου και μιλανε,μετα απο λιγο σκανε 2 ζηταδες ζητανε χαρτια κλπ και του λενε του φιλου μου θα σε γραψουμε για θορυβο (ο φιλος εχει ttr600 με τελικο mivv) και χωρις ντεσιμπελομετρο χωρις τιποτα του κοβουνε κληση 200 ευρω και του περνουν αδεια και διπλωμα.

και λεω εγω μπορουν να κανουν κατι τετοιο χωρις να σε μετρησουν,χωρις να δουν τη λεει η αδεια σου για τα ντεσιμπελ κλπ κλπ?
ΟΧΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ και το λεω αυτο γιατι εχω βρεθει πολλες φορες μπροστα σε μετρησεις και μηχανων και αυτοκινητων

εγω ειπα του φιλου μου να ξαναβαλει επανω την εργοστασιακη εξατμιση και να παει στην τροχαια να διαμαρτυρηθει οτι τον γραψανα χωρις να τον μετρησουν.ετσι κ αλλιως αν τον ειχαν μετρησει η κληση θα επρεπε να γραφει τα ντεσιμπελ που μετρησαν,ενω στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν υπαρχουν.

εσεις τι λετε?

Cpt. Haddock
18/11/2009, 14:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από 2stroker
[...]εσεις τι λετε?

περιμένουμε

:a014:

sapila racing
18/11/2009, 14:35
Τα ίδια έχουν ξαναειπωθεί πολλάκις εδω μέσα, αν ψάξεις θα τα βρείς.

Εν ολίγοις..

Δεν μπορούν να τον γράψουν χωρίς ηχομέτρηση.
Δεν έπρεπε να υπογράψει την κλήση.
Να παει στο υππυργείο με την original εξάτμηση να το ηχομετρήσουν και να παει στο δικαστήριο με την ηχομέτρηση να αθωωθεί.

2stroker
18/11/2009, 14:40
και εγω αυτο λεω απλα ηθελα να δω και τις δικες σας γνωμες
θυμαμαι παλιοτερα που με ειχαν σταματησει για ελεγχο με το αυτοκινητο και μου κανει ο μπατσος πολυ θορυβο κανεις,εχε χαρη που δεν εχουμε ντεσιμπελομετρο μαζι να σε μετρησουμε;)

camen
18/11/2009, 15:00
Ακομη και ντεσιμπελομετρο να εχουν,η μετρηση πρεπει να τηρει πολυ συγκεκριμενες προδιαγραφες!!!

Συγκεκριμενη αποσταση απο την εξατμιση,υπο συγκεκριμενες γωνιες και πληρη απουσια εξωτερικων θορυβων και σε συγκεκριμενες στροφες του κινητηρα...

Τωρα,εξαρταται ποσο τσαμπουκας θελεις να τους το παιξεις.Γτ σιγουρα αν θελουν να σε γραψουν ολο κ κατι αλλο θα σου βρουν...;)

2stroker
18/11/2009, 15:08
ναι το γνωριζω

25-30 εκ υπο γωνια 30 μοιρων απο την εξατμιση,απουσια εξωτεικων θορυβων σταθερο γκαζι στισ 4000στροφες ντεσιμπελ τοσα οσα γραφει η αδεια κλπ κλπ

γιαυτο εχω κουφαθει

Gandalf dr685sm
18/11/2009, 15:39
Το σημείο κλειδί εδώ ειναι πως οι αστυνομικοί μπορούν να ακούσουν αν έχεις ξετάπωτη εξάτμιση και αν το αναγράψουν και στην κλήση ώς "μη εργοστασική εξάτμιση", δεν χρειάζονται ντεσιμπελόμετρο.... οτι και να λες και να κάνεις...

Βλέπεις την έγκριση τύπου την παίρνουν τα δίκυκλα με εργοστασιακές εξατμίσεις όπως και οι εκπομπές ρύπων με αυτές... αν τις αλλάξεις επειδή ακριβώς ΚΤΕΟ για ΜΟΤΟ στην Ελλάδα δεν υπάρχει , τότε απλά πληρώνεις και τελειώνει.

Αν αναγράφουν λοιπόν στην κλήση "μη εργοστασιακή εξάτμιση".... δεν την γλυτώνεις με τίποτα.

Gandalf

camen
18/11/2009, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Το σημείο κλειδί εδώ ειναι πως οι αστυνομικοί μπορούν να ακούσουν αν έχεις ξετάπωτη εξάτμιση και αν το αναγράψουν και στην κλήση ώς "μη εργοστασική εξάτμιση", δεν χρειάζονται ντεσιμπελόμετρο.... οτι και να λες και να κάνεις...

Βλέπεις την έγκριση τύπου την παίρνουν τα δίκυκλα με εργοστασιακές εξατμίσεις όπως και οι εκπομπές ρύπων με αυτές... αν τις αλλάξεις επειδή ακριβώς ΚΤΕΟ για ΜΟΤΟ στην Ελλάδα δεν υπάρχει , τότε απλά πληρώνεις και τελειώνει.

Αν αναγράφουν λοιπόν στην κλήση "μη εργοστασιακή εξάτμιση".... δεν την γλυτώνεις με τίποτα.

Gandalf

Κ με τα ΚΤΜ που δινονται με Akrapes τι γινεται???
Ξερουν τα στρουμφ πως δινεται το μηχανακι?!

McZab
18/11/2009, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Κ με τα ΚΤΜ που δινονται με Akrapes τι γινεται???
Ξερουν τα στρουμφ πως δινεται το μηχανακι?!

Μάλλον το θέμα είναι αν είναι street legal, όχι η μάρκα καθεαυτή. Και πάλι όμως χωρίς ντεσιμπελόμετρο θα πρέπει να έχει κάνει διατριβή ο τροχαίος...

Cpt. Haddock
18/11/2009, 15:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Κ με τα ΚΤΜ που δινονται με Akrapes τι γινεται???
Ξερουν τα στρουμφ πως δινεται το μηχανακι?!

Και η τράιουμφ δίνει άρροου και ανοιχτή μαμίσια...

Αλλά....


Έχετε προσέξει κατι μικρά γραμματάκια πάνω στις ακράπες και τα συναφή που λένε (συνήθως) not for road use ή track use only

?

Αυτά ειναι που καλύπτουν τους κατασκευαστΑς σε περίπτωση που σου κοψουν εσένα το δελτίο :wave2:

fantacid
18/11/2009, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Κ με τα ΚΤΜ που δινονται με Akrapes τι γινεται???
Ξερουν τα στρουμφ πως δινεται το μηχανακι?!


δεν ειναι road legal, ετσι κ αλλιως...

Cpt. Haddock
18/11/2009, 15:55
Στο κατω-κατω ρε σεις σε TTR600 με τελικό Mivv ακόμα και κουφός θα έκοβε κλήση :rotflmao:

camen
18/11/2009, 16:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Και η τράιουμφ δίνει άρροου και ανοιχτή μαμίσια...

Αλλά....


Έχετε προσέξει κατι μικρά γραμματάκια πάνω στις ακράπες και τα συναφή που λένε (συνήθως) not for road use ή track use only

?

Αυτά ειναι που καλύπτουν τους κατασκευαστΑς σε περίπτωση που σου κοψουν εσένα το δελτίο :wave2:

Δλδ εγω που εχω το 640 με διπλες Ακραπες ελευθερας που ΔΕΝ παιρνουν καν σιγαστηρες και δεν γραφουν τιποτα πανω,ειμαι street legal???Δε νομιζω, γτ αμα ανοιξω το γκαζι "κατεβαζει τις βιτρινες":lol: :lol: :lol:

camen
18/11/2009, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
δεν ειναι road legal, ετσι κ αλλιως...

Μα αφου εγω ετσι το πηρα απο την αντιπροσωπια(990 πχ...)
Ας πανε να ζητησουν τα ρεστα στην Αυστρια,στον κ.ΚΤΜ...:lol:
Τι φταιω εγω...:confused: :confused: :confused:

Cpt. Haddock
18/11/2009, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Μα αφου εγω ετσι το πηρα απο την αντιπροσωπια(990 πχ...)
Ας πανε να ζητησουν τα ρεστα στην Αυστρια,στον κ.ΚΤΜ...:lol:
Τι φταιω εγω...:confused: :confused: :confused:

Είμαι 100% σίγουρος οτι η αντιπροσωπία έχει καλύψει τον κ*λο της με καποιο τρόπο, είτε στην άδεια, είτε στο μανιουαλ, είτε στην εξάτμιση πανω (σε κανενα πινακιδάκι με πολύ μικρά γράμματα)

:wave2:

camen
18/11/2009, 16:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Είμαι 100% σίγουρος οτι η αντιπροσωπία έχει καλύψει τον κ*λο της με καποιο τρόπο, είτε στην άδεια, είτε στο μανιουαλ, είτε στην εξάτμιση πανω (σε κανενα πινακιδάκι με πολύ μικρά γράμματα)

:wave2:

Καλα για αυτο δεν αμφιβαλλω καθολου...Ειναι κατι κουφαλες αυτοι...:rolleyes: :lol:
Αλλα οι δικες μου ακραπες,που σιγουρα δεν ειναι legal,δεν γραφουν τιποτα...


Το σιγουρο ειναι οτι,οι θορυβωδεις εξατμισεις σε γλιτωνουν απο πολλους αφηρημενους στους ελληνικους δρομους.
Εγω,τωρα με το ΚΤΜ εχω προσεξει οτι τα αμαξια ανοιγουν για να περασω και δεν με κλεινουν.
Γενικα,σε προσεχουν περισσοτερο...:winka:

Cpt. Haddock
18/11/2009, 16:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Γενικα,σε προσεχουν περισσοτερο...:winka:

το θέμα ειναι να μη σε προσέχουν και άλλοι :D

(τσεκαρε τις ακραπες πάντως...)

2stroker
18/11/2009, 16:21
ο φιλος θα παει στην τροχαια και βλεπουμε

παντως αυτο με τον θορυβο το θεωρω γελοιο οταν τα μισα κολαδικα κυκλοφορουν με μπουρια εξατμισεις και οι μισοι ζηταδες με βγαλμενο σιλανσιε.αμα πια!!!

camen
18/11/2009, 16:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
το θέμα ειναι να μη σε προσέχουν και άλλοι :D

(τσεκαρε τις ακραπες πάντως...)

Τις εχω τσεκαρει...Σε εμφανες σημειο δεν εχουν απολυτως τιποτα...:D
Τωρα αν καπου στο βαθος κατω απο τον κωλο γραφουν κατι δε ξερω...:confused:

Προσπαθω οσο μπορω να μην ενοχλω παντως...:beer: :beer:

cityfly
18/11/2009, 16:31
εμένα που η άδεια κυκλοφορίας δεν γράφει πάνω ντεσιμπέλ;

camen
18/11/2009, 16:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
εμένα που η άδεια κυκλοφορίας δεν γράφει πάνω ντεσιμπέλ;

Κ εμενα δεν εχει στροφομετρο...:lol: :lol: :lol: :lol:

anwrimos
18/11/2009, 16:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Το σημείο κλειδί εδώ ειναι πως οι αστυνομικοί μπορούν να ακούσουν αν έχεις ξετάπωτη εξάτμιση και αν το αναγράψουν και στην κλήση ώς "μη εργοστασική εξάτμιση", δεν χρειάζονται ντεσιμπελόμετρο.... οτι και να λες και να κάνεις...

Βλέπεις την έγκριση τύπου την παίρνουν τα δίκυκλα με εργοστασιακές εξατμίσεις όπως και οι εκπομπές ρύπων με αυτές... αν τις αλλάξεις επειδή ακριβώς ΚΤΕΟ για ΜΟΤΟ στην Ελλάδα δεν υπάρχει , τότε απλά πληρώνεις και τελειώνει.

Αν αναγράφουν λοιπόν στην κλήση "μη εργοστασιακή εξάτμιση".... δεν την γλυτώνεις με τίποτα.

Gandalf

sorry αυτό δεν το κατάλαβα. έχω στο μηχανάκι μου "μη εργοστασιακή εξάτμιση" αλλά περνά προδιαγραφές θορύβου και το γράφει σε ταμπελάκι απάνω Ε4 νομίζω. επίσης έχει σιγαστήρα ο οποίος είναι και πάνω στην εξάτμιση. μπορεί να με γάψει βλέποντας μόνο ότι δεν έχω την εργοστασιακή? δεν νομίζω......

jimtarasxt660x
18/11/2009, 16:51
Έχουν βιονικό αυτί, τι τους πέρασες? γιαυτό σε γράφουν χωρίς ντεσιμπελόμετρο :lol:

menelaos46
18/11/2009, 17:07
Ειναι κληση για σιγαστηρα κι οχι για θορυβο αν δε κανω λαθος και δεν ειναι ακυρη δε θελει ντεσιμπελομετρο.

camen
18/11/2009, 17:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Ειναι κληση για σιγαστηρα κι οχι για θορυβο αν δε κανω λαθος και δεν ειναι ακυρη δε θελει ντεσιμπελομετρο.

Γτ δεν υπαρχουν legal εξατμισεις χωρις σιγαστηρα???Ρε οι μπατσοι αποφοιτοι πολυτεχνειου ειναι να πουμε???Εγω νομιζα οτι μια παλιο σχολη με 12000 μορια τελειωνουν...:look:

Zid
18/11/2009, 17:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από 2stroker
ο φιλος θα παει στην τροχαια και βλεπουμε

παντως αυτο με τον θορυβο το θεωρω γελοιο οταν τα μισα κολαδικα κυκλοφορουν με μπουρια εξατμισεις και οι μισοι ζηταδες με βγαλμενο σιλανσιε.αμα πια!!!


Σιγα μη βάζουν και λάμπες απο κατω... και στο τέρμα τη μουσικη.... τι ειναι μπουρναζο κολάδικα?

:rolleyes:


Ελεος δλδ... ας μην εβαζε το φιλαράκι σου την εξάτμιση που 100% εκανε θόρυβο εκτος των επιτρεπτών ορίων..

Τώρα τι να συζητάμε αν τον έγραψαν με οργανο μέτρησης η απλά την ακουσαν?.. ενώ το μηχανάκι του έκανε θόρυβο έτσι κι αλλιως....


Ντάξει ας ειμαστε και λιγο σοβαροί... :rolleyes:

idomeneas
18/11/2009, 17:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen

Εγω,τωρα με το ΚΤΜ εχω προσεξει οτι τα αμαξια ανοιγουν για να περασω και δεν με κλεινουν.
Γενικα,σε προσεχουν περισσοτερο...:winka:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

σωστοοοοοοοός :D

menelaos46
18/11/2009, 17:47
Εγω,τωρα με το ΚΤΜ εχω προσεξει οτι τα αμαξια ανοιγουν για να περασω και δεν με κλεινουν. Γενικα,σε προσεχουν περισσοτερο...

Ασε που βοηθας και τους ηλικιομενους να κανουν γυμναστικη που τρεχουν πανικοβλητοι να περασουν το δρομο.Αλλιως θα τρεχαν??? Δε θα τρεχαν....

camen
18/11/2009, 17:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Ασε που βοηθας και τους ηλικιομενους να κανουν γυμναστικη που τρεχουν πανικοβλητοι να περασουν το δρομο.Αλλιως θα τρεχαν??? Δε θα τρεχαν....

Μπα ενταξει,ειμαι καλο παιδι εγω...Σταματαω απειρες φορες για να περασουν πεζοι,μαμαδες με καροτσια,ζευγαρια κλπ κλπ...

Απλα,κανω κ λιγο θορυβο...:D

menelaos46
18/11/2009, 17:52
Γτ δεν υπαρχουν legal εξατμισεις χωρις σιγαστηρα???Ρε οι μπατσοι αποφοιτοι πολυτεχνειου ειναι να πουμε???Εγω νομιζα οτι μια παλιο σχολη με 12000 μορια τελειωνουν...

Οχι δεν υπαρχουν.

camen
18/11/2009, 17:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Οχι δεν υπαρχουν.
Εννοω οτι μπορει να ειναι legal και ας μην εχει ορατο σιγαστηρα(Οπως οι ακραπες που μπαινοβγαινει με βιδα.)Αν δε φαινεται δλδ ,ειναι παρανομες...:confused:

Θελω να καταληξω στο οτι δεν ειναι δυνατον οι μπατσοι να γνωριζουν ποια μοντελα εξατμισεων ειναι νομιμες και ποιες οχι...Δεν εχουν τετοια καταρτηση...
Απλα,αμα ΑΚΟΥΝ οτι κανει θορυβο την θεωρουν παρανομη...:winka:

menelaos46
18/11/2009, 18:03
Λοιπον για να καταλαβεις τι παιζει. Ειναι το 81 του κοκ. Ολες οι αξατμισεις πρεπει να εχουν σιγαστηρα εξατμισεως και στο 99% ειναι ορατος με το ματι. Αν δεν ειναι πανω φαινεται η βιδα οπου θα εμπαινε και γενικοτερα οτι λειπει. Αν μπορεις να βρεις το αρθρο να μαθαινουμαι κιολας θα ηταν καλυτερα γιατι δε το θυμαμαι καλα.

(Οσο για τις μπατσοσχολες μερικοι εχουν βγαλει και 18000 μορια πλεον εχουν ψηλες βασεις)

camen
18/11/2009, 18:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46

(Οσο για τις μπατσοσχολες μερικοι εχουν βγαλει και 18000 μορια πλεον εχουν ψηλες βασεις)

Δεν μιλαω για αξιωματικους αλλα για απλους αστυφυλακες...
Με 13000 μορια:winka:

Κ προς θεου δεν εχω τιποτα με τα παιδια...Μεροκαματο θελουν να βγαλουν για να ζησουν...
Απλα,λεω οτι δεν μπορουν να εχουν τεχνικες γνωσεις.

Τωρα,τι οριζει ο νομος κλπ δε γνωριζω...
Αλλα η λογικη μου,λεει οτι πρεπει να σε μετρηση αν θελει να ειναι 100% δικαιος και σωστος!

Ζεύκας
18/11/2009, 18:18
ρε μπας κ ο φίλος σου δεν είχε πινακίδα και προκάλεσε?

γιατί οι ζητάδες δεν γράφουν για εξάτμιση!

εδώ ένα χρόνο κυκλοφορούσα Αθήνα με CRM με ολόσωμη pro-circuit κ δεν με είχαν γράψει.
τι σε μπλόκα με σταματούσαν για αλκοτεστ,τι βόλτα πήγαινα κ είχα ζητάδες γύρω μου,τι σε Α.Τ. απ'έξω πάρκαρα τίποτα!
ούτε φλας,ούτε καθρέφτες είχα.Μόνο κ μόνο που είχα πινακίδα σωστά τοποθετημένη αρκούσε για να μην με ενοχλούν.

menelaos46
18/11/2009, 18:28
Τωρα,τι οριζει ο νομος κλπ δε γνωριζω... Αλλα η λογικη μου,λεει οτι πρεπει να σε μετρηση αν θελει να ειναι 100% δικαιος και σωστος!

Φιλε μου ειδες που τα μπερδευεις. Δε μετραει η λογικη του καθενος αλλα τι οριζει ο νομος.
Και δυστυχως πολλες φορες αυτο που οριζει ο νομος δεν ειναι το ηθικα σωστο σε αντιθεση με οτι ειχε δηλωσει γνωστος πρωιν υπουργος δικαιολογουμενος επιχειρηματικης δραστηριοτητας του....
Που σημαινει εν ολιγοις ας καλυψουμε τον κωλο μας απο το νομο και ειμαστε και ηθικα σωστοι...
Δε θελω να ανοιξω μεγαλη κουβεντα και παμε στην ουσια που ειναι οτι η κληση ειναι εγκυρη και νομικα σωστη και προβλεπομενη, αυτο που προτεινω εγω στο φιλο ειναι να φτιαξει ενα σιγαστηρα δε κοστιζει και τιποτα....

camen
18/11/2009, 18:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
ρε μπας κ ο φίλος σου δεν είχε πινακίδα και προκάλεσε?

γιατί οι ζητάδες δεν γράφουν για εξάτμιση!

εδώ ένα χρόνο κυκλοφορούσα Αθήνα με CRM με ολόσωμη pro-circuit κ δεν με είχαν γράψει.
τι σε μπλόκα με σταματούσαν για αλκοτεστ,τι βόλτα πήγαινα κ είχα ζητάδες γύρω μου,τι σε Α.Τ. απ'έξω πάρκαρα τίποτα!
ούτε φλας,ούτε καθρέφτες είχα.Μόνο κ μόνο που είχα πινακίδα σωστά τοποθετημένη αρκούσε για να μην με ενοχλούν.

Παλι τα ιδια ρε συ...?:lol: :lol: :lol:
Επαναλαμβανεσε......:D

Ζεύκας
18/11/2009, 19:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Παλι τα ιδια ρε συ...?:lol: :lol: :lol:
Επαναλαμβανεσε......:D

ποιά επανάληψη?:a13:

camen
18/11/2009, 19:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
ποιά επανάληψη?:a13:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Το εσβησες εεεε???

Ζεύκας
18/11/2009, 19:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Το εσβησες εεεε???

ποιό ρε?:confused:

2stroker
19/11/2009, 11:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
ρε μπας κ ο φίλος σου δεν είχε πινακίδα και προκάλεσε?

γιατί οι ζητάδες δεν γράφουν για εξάτμιση!

εδώ ένα χρόνο κυκλοφορούσα Αθήνα με CRM με ολόσωμη pro-circuit κ δεν με είχαν γράψει.
τι σε μπλόκα με σταματούσαν για αλκοτεστ,τι βόλτα πήγαινα κ είχα ζητάδες γύρω μου,τι σε Α.Τ. απ'έξω πάρκαρα τίποτα!
ούτε φλας,ούτε καθρέφτες είχα.Μόνο κ μόνο που είχα πινακίδα σωστά τοποθετημένη αρκούσε για να μην με ενοχλούν.


ειχε πινακιδα κανονικα,το πιο κουλο ειναι οτι ηταν κ ενας αλλος φιλος μας μαζι του με kdx200 και εξατμιση fmf και αυτουνου δεν του ειπαν κουβεντα:rolleyes: