PDA

View Full Version : Εναλλακτικη Λυση για το TopCase



jprotop
19/05/2005, 15:37
Αγαπητοι συναγωνιστες,

θα ηθελα να θεσω ενα ερωτημα σχετικά με την τοποθετησης ενος Topcase στην R1200 GS. Ειμαι κατοχος ηδη το δυο πλαινων βαλιτσων της BMW για το συγκεκριμενο μοντελο, επειδη ερχεται καλοκαιράκι και θα παω διακοπες αποφασησα να αγορασω και το Topcase της ΒΜW για το εν λογο μοντελο, βρεθηκα όμως στην δυσαρεστη θεση να ανακαλυψω οτι δεν μπορω να βάλω δύο κράνοι σε αυτό το Topcase, καθώς ειναι στενό και ψηλό,ετσι λοιπον προσανατολιζομαι στην αποκτηση ενος Topcase απο άλλον κατασκευαστή, το οποίο θα χωράει τα δύο κρανοι, (GIVI Maxia 52lt, GIVI V48lt,). Οπως και για το Topcase της BMW ετσι και για τα Topcase της GIVI χρειάζεται σχάρα-βαση για να τοποθετηθούν πάνω στην μοτοσυκλέτα, οι οποίες είναι και οι δύο σχεδόν ιδιες. Το δήλημά μου, που θα χρειαστώ την συμβολή σας, ειναι το παρακάτω. Να αγοράσω το Topcase της BMW το οποιό ειναι όμορφο κατ'εμε και στοιβαρό εξασφαλίζοντας ομοιομορφία στην μηχανη καθώς και σταθερότητα στο ταξιδι λογο του Variable συστήματος που διαθέτει(κλειστη μικροτερη αντισταση στο αερα), χώρις όμως να χωράει δύο κρανοι ή την τσαντα του Laptop μου ή να αγοράσω μια από τις βαλιτσες της Givi που προανεφερα, οι οποίες χωράνε δυο κρανοι ή το Laptop μου θυσιαζοντας την ομοιομορφία της μηχανής και την πιθανη επιδραση τους στη σταθερότητα της λογο του μεγεθούς τους καθώς και την στοιβαροτητά τους ως προς το υλικό που ειναι φτιαγμενες. Τελος να επισημανω και την σημαντική διαφορά στη τιμή τους , BMW Vario Topcase + Βαση 480 Euros από το Imported Bikes ενώ Givi Maxia + Βαση 300 Euro και Givi V48 + Βαση 260 Euro.

Ευχαριστώ για την υπομονή σας και την βοηθεία σας.

geova
19/05/2005, 16:32
GIVI JOHNY ΠΟΥ ΧΩΡΑΕΙ 2 ΚΡΑΝΗ!!!:beer:

SeNNinhA
19/05/2005, 16:43
GIVI

Δεν το συζητώ. Εκτός του ότι δεν μου αρέσει η μαμίσια της BMW είναι άπειρα πιο βολικό να μπορείς να βάλεις 2 κράνη ή να κουβαλίσεις το Laptop από το να έχεις κάπως καλύτερη αεροδυναμική.

Όσο για το τελευταίο, δεν θα καταλάβεις ουσιαστικά διαφορά γιατί το GS πατάει πολύ καλά κάτω και δεν επηρεάζεται τόσο από την αεροδυναμική της top case. Δεν επηρεάζεται όταν το φορτώνεις σαν γαιδούρι, θα μασήσει από δυο γωνίες?

motoforever
19/05/2005, 18:56
Είναι πολύ σημαντικό να μπορείς να βάλεις δύο κράνη θα σε βολέψει αφάνταστα. προτεινω να βάλεισ >48lt
Εγώ έχω Givi 48 lt και χωράει ίσα ίσα δύο κράνη..αλλά έχεις και τις πλαινές οπότε κάτι γίνεται...
θα βάλω και μια φώτο να δέις πώς είναι..
Για πές για τις πλαινές σε βολέψανε?
Τις έχεις κάθε μέρα πάνω ?
βγαίνουν μπάινουν εύκολα?


Ευχαριστώ

nikoskkk
19/05/2005, 19:23
Χαίρεται,
Έχω το givi V46L κάπου 1.5 χρόνο!
Έχει αρχίσει να τρεμοπαίζει και μου κουνάει το τιμόνι κάπου στα 60 χμ. Μάλλον συντονίζεται!!
Δεν ξέρω γιατί κουνιέται, δεν έχω κάνει τα τρελά φορτώματα ούτε την έχω κοπανήσει κάπου!! Βέβαια δεν γνωρίζω αν το έτερο ήμισυ την ξαπλαρει πίσω και μου την ξεχαρβάλωσε!!!
Παντός προτείνω μαμά!!!!!!! ΑΛΛΑ ΚΟΣΤΙΖΕΙ!!
:wave2: :wave2:

grsart
19/05/2005, 23:36
εγω προτεινω της bmw γιατι ειναι πολυ σταθερες και δεν εχουν καθολου τζογο οποτε δεν τρεμοπαιζουν οταν ταξιδευεις στο φανταστικο οδικο δυκτιο της χωρας. Αλλα δεν χωρανε δυο κρανη
:confused: και ειναι και πολυ ακριβες:bawl:


τωρα οσοι εχουν προβλημα με τα topcase, εχουν καποιο τζογο και τρεμοπαιζουν, να παρουν την αυτοκολητη ταινια που τοποθετουν στα ποδια απο τα επιπλα για να μην τριζουν και γδερνουν τα πατωματα και να την κολησουν στην βαση της βαλιτσας, ωστε η βαλιτσα να σφηνωνει καλυτερα στα αγκιστρα της βασης. Μην το παρακανεται και ζορισετε τα αγκιστρα γιατι σας βλεπω να αγοραζετε καινουρια βαλιτσα.

Επισης οταν πατε καποιο ταξιδι και εχετε και την βαλιτσα μαζι(εγω προσωπικα το αποφευγω να την εχω μαζι, ειδικα οταν ειχα την αφρικα) να δενετε την βαλιτσα με ενα ελαστικο δυχτι με την βαση της , ετσι θα αποφυγετε και το τρεμοπαξιμο της βαλιτσας αλλα και την φθορα της βασης(στα αγκιστρα)

jprotop
20/05/2005, 13:06
Αγαπητε motoforever,

θα ημουν υποχρεος εαν ανεβαζες τις φωτογραφιες της μηχανης με το Topcase της Givi γιατί σκεφτομαι πολυ συντομα να προβώ στην αγορά της (ΣΚ) και θα ηθελα να εχω μια οπτική εικονα σε σχεση με την υπολοιπη μηχανη. Οσον αφορα τις πλαινες βαλιτσες της BMW δεν τις χρησιμοποιώ καθημερινα, αλλα δυο φορες που εκανα ένα touring στην ΚΡΗΤΗ, ηταν πολυ πρακτικες σε οτι αφορα το μονταρισμα και ξεμονταρισμα απο την μηχανη, δεν επηρεαζαν την οδική συμπεριφορα της μηχανης στο δρομο και δεν κουνιοντοθσαν καθολου, στην κινηση της πολης πρεπει να εισαι λιγο προσεκτικος οταν ειναι full ανοιχτες , αλλιως δεν εχεις προβλημα. Οταν ολοκληρωσω και την αγορα του Topcase θα ανεβασω fotos να παρεις μια εικονα.

Ευχαριστω ολους σας για την αμμεση αντοποκριση σας.

:sun: :wave2:

motoforever
20/05/2005, 13:42
Δουλεύω ως αργά αλλά θα τις ποστάρω κατά τις 10.00
τσεκαρε ξανά αν θές

Spike
21/05/2005, 13:07
Kalimera sas GSades...
Oson afora ta topcase to problima einai to exis :
To vario topcase tis BMW parolo pou den xoraei 2o kranos (meta bias kamia fora xoraei kai 1..) kai parolo pou einai akribotero , einai poly pio stoibaro apo ta aftermarket....
Exo milisei me arketous sto synergeio pou exoun balei GIVI i akoma kai Hepco topcase mou lene oti meta apo kapoia xiliometra to topcase exei kradasmous kai oi perissoteroi paroti den tin alazoun logo kostous to skeftontai gia tis mamas....
Tora einai kai thema prosopikou goustou giati apo tin stigmi pou exeis tis plaines spaei i omoiomorfia....

jprotop
22/05/2005, 20:05
Αγαπητε motoforever,

καποιο νεο με τις φωτογραφιες .....:( :( :( :( :( :( :(

Δεν θελω να γινομαι ενοχλητικος αλλα καταλαβαινεις με τρωει το δεμονιο της αγορας.

PS: Θα ηθελα να σας ευχαριστώ ολους απο καρδιας που μου προφερατε απλοχερα την γνωμη σας και με βοηθησατε να κατληξώ καπου όσο αφορα την αγορα του Topcase.

:) :) :) :) :)
:beer:

motoforever
22/05/2005, 23:05
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από jprotop
[B]Αγαπητε motoforever,

καποιο νεο με τις φωτογραφιες .....:( :( :( :( :( :
Συγνώμη για την καθυστέρηση

Η βαλίτσα δεν είναι givi αλλα της Yamaha απομίμηση Givi
150 ευρώ με την βάση ...για τα λεφτά της είναι καλή..


14712

motoforever
22/05/2005, 23:06
ακόμα μία


14713

motoforever
22/05/2005, 23:08
μία ακόμη...


14714

motoforever
22/05/2005, 23:09
και μία απο πίσω !!!!:blush: :blush: :blush: :blush:


14716

matmat
23/05/2005, 18:41
Εγω πάλι λέω μην βάζεις καθόλου , αφου
εχεις τις πλαινές βάλε ενα λουκάνικο απο πάνω και πηγαινε οπου θές .
Τώρα για την πόλη τα κράνη καλο ειναι να τα εχεις μαζί σου ειδικα αν ειναι ακριβα ...
Οι βαλίτσες ανοίγοντε!!!!

george123
24/05/2005, 13:01
ti ginete me to fortoma tis sxaras? antexei ena genaio fortoma stin sxara mia kai to 2o atomo theoreite anagkaio sta taksidia i i alouminenia sxara tha mas egkatalipsei mazi me ta mpagkazia se kapoio km tis ethnikis?