PDA

View Full Version : παιδικά χρόνια-για τους πιό παλιούς..



Tpap
20/11/2009, 16:24
μΕ ήρθε μΕ μέιλ και ίσως αξίζει.

Μερικοί μπορεί και να ταξιδέψουν...








H αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω πώς καταφέραμε να επιβιώσουμε.
Ήμαστε μια γενιά σε αναμονή:
περάσαμε την παιδική μας ηλικία περιμένοντας.

Έπρεπε ναπεριμένουμε δύο ώρες μετά το φαγητό πριν κολυμπήσουμε, δύο ώρες μεσημεριανό ύπνο για να ξεκουραστούμε και τις Κυριακές έπρεπε να μείνουμε νηστικοί όλο το πρωί για να κοινωνήσουμε.
Ακόμα και οι πόνοι περνούσαν με την αναμονή..

Κοιτάζοντας πίσω, είναι δύσκολο να πιστέψουμε ότι είμαστε ακόμα ζωντανοί..

Εμείς ταξιδεύαμε σε αυτοκίνητα χωρίς ζώνες ασφαλείας και αερόσακους. Κάναμε ταξίδια 10 και 12 ωρών, πέντε άτομασε ένα Φιατάκι και δεν υποφέραμε από το «σύνδρομο της τουριστικής θέσης». Δεν είχαμε πόρτες, παράθυρα, ντουλάπια και μπουκάλια φαρμάκων ασφαλείας για τα παιδιά.. Ανεβαίναμε στα ποδήλατα χωρίς κράνη και προστατευτικά, κάναμε ωτο-στοπ, καβαλάγαμε μοτοσικλέτες χωρίς δίπλωμα. Οι κούνιες ήταν φτιαγμένα από μέταλλο και είχαν κοφτερές γωνίες.

Ακόμα και τα παιχνίδια μας ήταν βίαια. Περνάγαμε ώρες κατασκευάζοντας αυτοσχέδια αυτοκίνητα για να κάνουμε κόντρες κατρακυλώντας σε κάποια κατηφόρα και μόνο τότε ανακαλύπταμε ότι είχαμε ξεχάσει να βάλουμε φρένα. Παίζαμε «μακριά γαιδούρα» και κανείς μας δεν έπαθε κήλη ή εξάρθρωση..


Βγαίναμε από το σπίτι τρέχοντας το πρωί, παίζαμε όλη τη μέρα και δεν γυρνούσαμε στο σπίτι παρά μόνο αφού είχαν ανάψει τα φώτα στους δρόμους. Κανείς δεν μπορούσε να μάς βρει. Τότε δεν υπήρχαν κινητά. Σπάγαμε τα κόκκαλα και τα δόντια μας και δεν υπήρχε κανένας νόμος για να τιμωρήσει τους «υπεύθυνους»
Ανοίγανε κεφάλια όταν παίζαμε πόλεμο με πέτρες και ξύλα και δεν έτρεχε τίποτα. Ήταν κάτι συνηθισμένο για παιδιά και όλα θεραπεύονταν με λίγο ιώδιο ή μερικά ράμματα.. Δεν υπήρχε κάποιος να κατηγορήσεις παρά μόνο ο εαυτός σου. Είχαμε καυγάδες και κάναμε καζούρα ο ένας στον άλλος και μάθαμε να το ξεπερνάμε.

Τρώγαμε γλυκά και πίναμε αναψυκτικά, αλλά δεν ήμασταν παχύσαρκοι. Ίσως κάποιος από εμάς να ήταν χοντρός και αυτό ήταν όλο. Μοιραζόμασταν μπουκάλια νερό ή αναψυκτικά ή οποιοδήποτε ποτό και κανένας μας δεν έπαθε τίποτα. Καμιά φορά κολλάγαμε ψείρες στο σχολείο και οι μητέρες μας το αντιμετώπιζαν πλένοντάς μας το κεφάλι με ζεστό ξύδι..

Δεν είχαμε Playstations, Nintendo 64, 99 τηλεοπτικά κανάλια,
βιντεοταινίες με ήχο surround, υπολογιστές ή Ιnternet. Εμείς είχαμε
φίλους.. Κανονίζαμε να βγούμε μαζί τους και βγαίναμε.. Καμιά φορά δεν κανονίζαμε τίποτα, απλά βγαίναμε στο δρόμο και εκεί συναντιόμασταν για να παίξουμε κυνηγητό, κρυφτό, αμπάριζα... μέχρι εκεί έφτανε η τεχνολογία. Περνούσαμε τη μέρα μας έξω, τρέχοντας και παίζοντας. Φτιάχναμε παιχνίδια μόνοι μας από ξύλα.. Χάσαμε
χιλιάδες μπάλες ποδοσφαίρου. Πίναμε νερό κατευθείαν από τη
βρύση, όχι εμφιαλωμένο, και κάποιοι έβαζαν τα χείλη τους
πάνω στη βρύση. Κυνηγούσαμε σαύρες και πουλιά με αεροβόλα
στην εξοχή, παρά το ότι ήμασταν ανήλικοι και δεν υπήρχαν
ενήλικοι για να μας επιβλέπουν.

Πηγαίναμε με το ποδήλατο ή περπατώντας μέχρι τα σπίτια των
φίλων και τους φωνάζαμε από την πόρτα. Φανταστείτε το! Χωρίς να
ζητήσουμε άδεια από τους γονείς μας, ολομόναχοι εκεί έξω στο
σκληρό αυτό κόσμο! Χωρίς κανέναν υπεύθυνο! Πώς τα καταφέραμε;

Στα σχολικά παιχνίδια συμμετείχαν όλοι και όσοι δεν έπαιρναν μέρος έπρεπε να συμβιβαστούν με την απογοήτευση. Κάποιοι δεν ήταν τόσο καλοί μαθητές όσο άλλοι και έπρεπε να μείνουν στην ίδια τάξη. Δεν
υπήρχαν ειδικά τεστ για να περάσουν όλοι.. Τι φρίκη!

Κάναμε διακοπές τρεις μήνες τα καλοκαίρια και περνούσαμε ατέλειωτες ώρες στην παραλία χωρίς αντηλιακή κρέμα με δείκτη
προστασίας 30 και χωρίς μαθήματα ιστιοπλοΐας, τένις ή γκολφ..
Φτιάχναμε όμως φανταστικά κάστρα στην άμμο και ψαρεύαμε με
ένα αγκίστρι και μια πετονιά. Ρίχναμε τα κορίτσια κυνηγώντας τα, όχι πιάνοντας κουβέντα σε κάποιο chat room και γράφοντας ; ) : D : P

Είχαμε ελευθερία, αποτυχία, επιτυχία και υπευθυνότητα και μέσα από όλα αυτά μάθαμε και ωριμάσαμε.

Αν εσύ είσαι από τους «παλιούς»... συγχαρητήρια! Είχες την τύχη να μεγαλώσεις σαν παιδί....

MikeG
20/11/2009, 16:28
Αρχίσανε πάλι τη κλάψα τα γερόντια!!!!
Αχ κλημακτήριος....
















:beer: :beer: :beer: :beer: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Red Rider
20/11/2009, 16:33
Φαντασου πως θα ειναι τα εγγονια μας...

jen500
20/11/2009, 16:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Αρχίσανε πάλι τη κλάψα τα γερόντια!!!!
Αχ κλημακτήριος....

Ζηλεύεις ε!!!!!

Άσε μας ρε να τα πούμε κι εμείς λίγο να χαρούμε γιατί σε λίγο θα μας βρει το αλστχάιμερ και θα μας γυρνάει η αστυνομία στο σπίτι.















:beer: :beer: :beer: :beer: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :lol:

MikeG
20/11/2009, 16:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από jen500
:lol: :lol:


Καμιά ζήλια φιλαράκι! Κάθε εποχή έχει τα καλά και τα κακά της & θεωρώ ότι όσο προχωράμε έχουμε περισσότερα καλά...


:winka: :beer: :beer: :beer: :wave2:

DimChios
20/11/2009, 16:39
αργουν να στα στειλουν τα mail οι φιλοι σου τραπ!

το χουμε δει (ΚΑΙ εδω μεσα) ισα με 15 φορες!

catmaster
20/11/2009, 16:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Μερικοί μπορεί και να ταξιδέψουν...


.... να βλέπω τον πατέρα μου τις Κυριακές να φτιάχνει το Commando του (βρίζοντας γιατί είχε τον άφτιαχτο και ήταν και εγγλέζικο) :lol: :lol:

.... τελικά να το παρατάει για την "άλλη Κυριακή" και να καβαλάει τη "Δράκαινα" (η Montesa του) μαζί με ένα κολλητό και να οργώνει από την Σταμάτα μέχρι το Μαραθώνα ...

.....

πάω να βρω τίποτα μπίλιες ρουλεμάν να φτιάξω κάνα πατίνι ...



:beer:

BLiTzER
20/11/2009, 16:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap

Αν εσύ είσαι από τους «παλιούς»... συγχαρητήρια! Είχες την τύχη να μεγαλώσεις σαν παιδί....

Δεν πάνε και τόσο πίσω όλα αυτά. Φαντάζομαι οποιοσδήποτε 26+ τα έχει ζήσει.

MikeG
20/11/2009, 16:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Δεν πάνε και τόσο πίσω όλα αυτά. Φαντάζομαι οποιοσδήποτε 26+ τα έχει ζήσει.


Σωστά.. Αλλά είχαμε και τα Super Nitendo & Sega Mega Drive, όταν ψιλομεγαλώσαμε. :lol: :lol: :lol:

BLiTzER
20/11/2009, 16:45
Εγώ είχα μόνο gameboy, πριν τον πρώτο υπολογιστή μου. Μετά σιχάθηκα τις κονσόλες :P

MikeG
20/11/2009, 16:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Εγώ είχα μόνο gameboy, πριν τον πρώτο υπολογιστή μου. Μετά σιχάθηκα τις κονσόλες :P


Δεν είχα καμία κονσόλα, είχαν όμως φίλοι από ότι υπήρχε, ATARI, Super NES, PLaystation, Sega etc... :D :D

BLiTzER
20/11/2009, 16:51
Προσωπικά, για το μόνο που είμαι "υπερήφανος" που ζήσαμε - και έχει εκλείψει οριστικά πλέον, τουλάχιστον στην πόλη - είναι η φάση της γειτονιάς. Περνούσε το μεσημέρι, έβγαινες έξω και ΠΑΝΤΑ υπήρχε κάποιος. Οι επόμενες 5-6-7 ώρες περνούσαν παίζοντας στο δρόμο με άλλους 10 κάφρους. Κάθε μέρα.

NikosKK
20/11/2009, 16:56
Αν και 23 πρόλαβα κάμποσα απο αυτά....Θυμάμαι κάθε απόγευμα βγαίναμε τροχάδιν στην πλατεία να παίξουμε μπάλα και να αράξουμε όλοι μαζί,μια παρέα απο 50+ παιδιά που όλοι ήξεραν ο ένας τον άλλο...10+ χρόνια μετά περνάω απο την ίδια πλατεία,από όλα τα σχολεία της περιοχής και δεν υπάρχει ψυχή...!

Όλα τα παιδιά παίζουν PS3 kai WoW και λειπές μαλακίες...

Χαίρομαι που πρόλαβα τα χρόνια της πλατείας και μεγάλωσα σαν παιδί!


:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

MikeG
20/11/2009, 16:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosKK
Αν και 23 πρόλαβα κάμποσα απο αυτά....Θυμάμαι κάθε απόγευμα βγαίναμε τροχάδιν στην πλατεία να παίξουμε μπάλα και να αράξουμε όλοι μαζί,μια παρέα απο 50+ παιδιά που όλοι ήξεραν ο ένας τον άλλο...10+ χρόνια μετά περνάω απο την ίδια πλατεία,από όλα τα σχολεία της περιοχής και δεν υπάρχει ψυχή...!

Όλα τα παιδιά παίζουν PS3 kai WoW και λειπές μαλακίες...

Χαίρομαι που πρόλαβα τα χρόνια της πλατείας και μεγάλωσα σαν παιδί!


:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:


Ακόμα παίζουν μπάλα τα παιδιά & κάνουν ποδήλατο και ξέρει το ένα το άλλο... Δε ξέρω στην Αθήνα τουλάχιστον εδώ στη Κρήτη σε όλες τις γειτονιές γίνεται χαμός, όπως επίσης και στις αυλές των σχολείων όταν είναι κλειστά.

NikosKK
20/11/2009, 17:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Ακόμα παίζουν μπάλα τα παιδιά & κάνουν ποδήλατο και ξέρει το ένα το άλλο... Δε ξέρω στην Αθήνα τουλάχιστον εδώ στη Κρήτη σε όλες τις γειτονιές γίνεται χαμός, όπως επίσης και στις αυλές των σχολείων όταν είναι κλειστά.

Δε συμβαίνει κάτι τέτοιο εδώ στην υπέροχη (μη χέσω) πρωτεύουσα...
Έχω πολύυυ καιρό να δω τόσα παιδιά έτσι μαζεμένα να παίζουν...Συνήθως είναι κλεισμένα 3-4 σε ένα σπίτι για να παίξουν Pro στην καλύτερη... :(

Red Rider
20/11/2009, 17:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Προσωπικά, για το μόνο που είμαι "υπερήφανος" που ζήσαμε - και έχει εκλείψει οριστικά πλέον, τουλάχιστον στην πόλη - είναι η φάση της γειτονιάς. Περνούσε το μεσημέρι, έβγαινες έξω και ΠΑΝΤΑ υπήρχε κάποιος. Οι επόμενες 5-6-7 ώρες περνούσαν παίζοντας στο δρόμο με άλλους 10 κάφρους. Κάθε μέρα.

Αυτο που περιγραφεις το εζησα στην Δραπετσωνα που μεγαλωσα..
Εχω 2 παιδια πια και προσπαθω να τους προσφερω αυτα που εζησα και εγω.Το θεσμο της γειτονιας-και γιατι οχι,της "αλητειας" σε εισαγωγικα..
Βαρεθηκα να βλεπω μικρομεγαλα πιτσιρικακια να μεγαλωνουν σε αποστειρωμενο περιβαλλον..

LOUKILOUK
20/11/2009, 17:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Δεν πάνε και τόσο πίσω όλα αυτά. Φαντάζομαι οποιοσδήποτε 26+ τα έχει ζήσει.


Θα έθετα σαν σημείο ορόσημο το Ευρομπάσκετ του 1987 (τιρινίνι...τιρινινινινί)....όποιος μπορουσε να βγει απο το σπιτι ασυνόδευτος για να πανηγυρίσει (στην Ομόνοια πχ...) τα έχει ζήσει ολα αυτά τα ωραία και νοσταλγικά που περιγράφονται...καθώς και αρκετά άλλα, εξίσου χαρακτηριστικά για τότε, αδιανόητα για τώρα... :bigcry: :sad:

:beer: :wave2:

EVI
20/11/2009, 17:03
το αταρι!!!! αρκανοιντ
:beer:

Red Rider
20/11/2009, 17:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Ακόμα παίζουν μπάλα τα παιδιά & κάνουν ποδήλατο και ξέρει το ένα το άλλο... Δε ξέρω στην Αθήνα τουλάχιστον εδώ στη Κρήτη σε όλες τις γειτονιές γίνεται χαμός, όπως επίσης και στις αυλές των σχολείων όταν είναι κλειστά.

Στην Κρητη,επειδη εχει τυχει να ζησω για καποιο καιρο στα Χανια,μιλαμε για ΑΛΛΗ ποιοτητα ζωης γενικοτερα!
Μακαρι να μεγαλωναν τα παιδια μου σε ενα τετοιο μερος.

MikeG
20/11/2009, 17:05
Πάντως να πω, ότι τώρα προσωπικά θεωρώ ότι όλα είναι σαφώς καλύτερα & είναι στο χέρι μας αν τα παιδιά μας & εμείς θα ζούμε "σωστά" ή όπως κοροιδεύουμε. Ποτέ δε φταίνε τα αντικείμενα & οι δυνατότητες κάθε εποχής, αλλά ο τρόπος που τις χρησιμοποιούμε!

& προσωπικά, απεχθάνομαι κάργα αυτή τη νοσταλγία. Δε ζω για το παρελθόν, αλλά για το παρόν & το καλύτερο μέλλον!


:beer: :beer: :beer:



Αυτά από μένα επί του θέματος :wave2:

BLiTzER
20/11/2009, 17:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από REDRS
Αυτο που περιγραφεις το εζησα στην Δραπετσωνα που μεγαλωσα..
Εχω 2 παιδια πια και προσπαθω να τους προσφερω αυτα που εζησα και εγω.Το θεσμο της γειτονιας-και γιατι οχι,της "αλητειας" σε εισαγωγικα..
Βαρεθηκα να βλεπω μικρομεγαλα πιτσιρικακια να μεγαλωνουν σε αποστειρωμενο περιβαλλον..

Είμαστε γειτονάκια εμείς. Κάπως έτσι μεγάλωσε ο Πειραιάς της γενιάς μου.

Ακόμα θυμάμαι που κλείναμε το στενό σε κάθε άκρη - με τον τσαμπουκά - με καφάσια, παίρναμε ένα μικρό μπαλάκι και παίζαμε μπαλίτσα. Ένας με έναν, δύο με δύο. Ένα μικρό μπαλάκι και ένα καφάσι σε κάθε άκρη. Skill :P

Κάθε τόσο, περνούσε αυτοκίνητο και διακόπταμε προσωρινά. Η φάση συνέχιζε από εκεί που έμεινε. Συχνότερα από ποτέ, το μπαλάκι έπεφτε στην αυλή του καθυστερημένου γείτονα, με την ψηλή περίφραξη και τα μυτερά συρματοπλέγματα. Ο τύπος, ο οποίος, αν κατάφερνες τελικά να πηδήξεις για να πάρεις το μπαλάκι, πίστευες ότι θα σε κλείσει σε κανά μπουντρούμι για πάντα. Που και που, άκουγε το μπαλάκι, έβγαινε έξω και το έσκιζε επιδεικτικά. Εύχομαι να ψόφησε με το χειρότερο τρόπο.

Operater
20/11/2009, 17:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
...
Εύχομαι να ψόφησε με το χειρότερο τρόπο.

:eyepop: :eyepop:

EVI
20/11/2009, 17:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Είμαστε γειτονάκια εμείς. Κάπως έτσι μεγάλωσε ο Πειραιάς της γενιάς μου.

Ακόμα θυμάμαι που κλείναμε το στενό σε κάθε άκρη - με τον τσαμπουκά - με καφάσια, παίρναμε ένα μικρό μπαλάκι και παίζαμε μπαλίτσα. Ένας με έναν, δύο με δύο. Ένα μικρό μπαλάκι και ένα καφάσι σε κάθε άκρη. Skill :P

Κάθε τόσο, περνούσε αυτοκίνητο και διακόπταμε προσωρινά. Η φάση συνέχιζε από εκεί που έμεινε. Συχνότερα από ποτέ, το μπαλάκι έπεφτε στην αυλή του καθυστερημένου γείτονα, με την ψηλή περίφραξη και τα μυτερά συρματοπλέγματα. Ο τύπος, ο οποίος, αν κατάφερνες τελικά να πηδήξεις για να πάρεις το μπαλάκι, πίστευες ότι θα σε κλείσει σε κανά μπουντρούμι για πάντα. Που και που, άκουγε το μπαλάκι, έβγαινε έξω και το έσκιζε επιδεικτικά. Εύχομαι να ψόφησε με το χειρότερο τρόπο.

που γινοταν αυτο στο πειραια????εγω θυμαμαι κατι που εχω χροοοοοοοοοονια να δω.Αγιος Βασιλης και Χατζηκυριακειο του αγιαννιου παντου τεραστιες φωτιες κλεινοντας το δρομο

BLiTzER
20/11/2009, 17:14
Νίκαια. Κορυδαλλό.

Tpap
20/11/2009, 17:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
.... να βλέπω τον πατέρα μου τις Κυριακές να φτιάχνει το Commando του (βρίζοντας γιατί είχε τον άφτιαχτο και ήταν και εγγλέζικο) :lol: :lol:

.... τελικά να το παρατάει για την "άλλη Κυριακή" και να καβαλάει τη "Δράκαινα" (η Montesa του) μαζί με ένα κολλητό και να οργώνει από την Σταμάτα μέχρι το Μαραθώνα ...

.....

πάω να βρω τίποτα μπίλιες ρουλεμάν να φτιάξω κάνα πατίνι ... :beer:



+ 1000 ρε Άκη...



Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
αργουν να στα στειλουν τα mail οι φιλοι σου τραπ!

το χουμε δει (ΚΑΙ εδω μεσα) ισα με 15 φορες!

ζητώ την συγχώρεσή σου φανταστικέ μου μονδεράτορα... :lol:

EVI
20/11/2009, 17:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Νίκαια. Κορυδαλλό.

α οκ οχι πειραια λοιπον γιατι θα πρεπει να ειχαμε τεραστια διαφορα ηλικιας για να μην το εχω δει/ακουσει

ωραιες εποχες :beer:

Red Rider
20/11/2009, 17:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
που γινοταν αυτο στο πειραια????εγω θυμαμαι κατι που εχω χροοοοοοοοοονια να δω.Αγιος Βασιλης και Χατζηκυριακειο του αγιαννιου παντου τεραστιες φωτιες κλεινοντας το δρομο


Χατζηκυριακειο πηγαιναμε μονο για ξυλο:lol: :lol:

Πλακα πλακα φωτιες πλεον ΠΟΥΘΕΝΑ!
Μονο ο παππους με την λατερνα εχει μεινει που να θυμαμαι,στην γωνια Ηρωων πολυτεχειου κ Ταμαδου εξω απο το Ζαρα.

LOUKILOUK
20/11/2009, 17:30
Το χειρότερο πάντως είναι ότι τα παιδιά του "τότε" είναι οι γονείς του "σήμερα" που κλείνουν τα παιδιά τους σπίτι, αραζουν στον καναπέ μπροστά στην τηλεόραση και νοσταλγούν τις παλιές "καλές" μέρες κατηγορώντας τους πολιτικους... (ίδιους "τότε" και "σήμερα"... :confused: ):bigcry: :bigcry:
Άντε γεια μας:beer: :wave2:

NikosKK
20/11/2009, 17:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
Το χειρότερο πάντως είναι ότι τα παιδιά του "τότε" είναι οι γονείς του "σήμερα" που κλείνουν τα παιδιά τους σπίτι, αραζουν στον καναπέ μπροστά στην τηλεόραση και νοσταλγούν τις παλιές "καλές" μέρες κατηγορώντας τους πολιτικους... (ίδιους "τότε" και "σήμερα"... :confused: ):bigcry: :bigcry:
Άντε γεια μας:beer: :wave2:

Σωστό και αυτό...

EVI
20/11/2009, 17:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από REDRS
Χατζηκυριακειο πηγαιναμε μονο για ξυλο:lol: :lol:

Πλακα πλακα φωτιες πλεον ΠΟΥΘΕΝΑ!
Μονο ο παππους με την λατερνα εχει μεινει που να θυμαμαι,στην γωνια Ηρωων πολυτεχειου κ Ταμαδου εξω απο το Ζαρα.

xaxaxaxax πες το ψεμματα , Εχω να περασω καιρο με τα ποδια απο κει και δεν εχω προσεξει αν ειναι ακομα αλλα ξερω τι λες. :) :) :) :)

AUFGEBRACHT
20/11/2009, 19:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
αργουν να στα στειλουν τα mail οι φιλοι σου τραπ!

το χουμε δει (ΚΑΙ εδω μεσα) ισα με 15 φορες!

+1000
15 φορές εδώ μέσα και άλλες 15 χιλιάδες φορές στη δουλειά,στο mail και δε συμμαζεύεται...Σύμφωνα με τη λογική αυτού που το έχει γράψει τα παιδιά επί εποχής Όλιβερ Τουίστ ήταν απείρως πιο χαρούμενα κ ευτυχισμένα από τα παιδιά του 1980.

AUFGEBRACHT
20/11/2009, 19:25
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
[B]μΕ ήρθε μΕ μέιλ και ίσως αξίζει.

Πηγαίναμε με το ποδήλατο ή περπατώντας μέχρι τα σπίτια των
φίλων και τους φωνάζαμε από την πόρτα. Φανταστείτε το! Χωρίς να
ζητήσουμε άδεια από τους γονείς μας, ολομόναχοι εκεί έξω στο
σκληρό αυτό κόσμο! Χωρίς κανέναν υπεύθυνο! Πώς τα καταφέραμε;


Sic...Πηγαίναμε ολομόναχοι να φωνάξουμε τους φίλους μας εκεί έξω στο σκληρό αυτό κόσμο...
Πώς τα καταφέραμε; (μάλλον εννοεί χωρίς GPS). Πολύ μελοδραματικό,αρχίζω να πιστεύω ότι το έχει γράψει ο Αυτιάς...

LOUKILOUK
20/11/2009, 20:09
Sic...Πηγαίναμε ολομόναχοι να φωνάξουμε τους φίλους μας εκεί έξω στο σκληρό αυτό κόσμο...
Πώς τα καταφέραμε; (μάλλον εννοεί χωρίς GPS). Πολύ μελοδραματικό,αρχίζω να πιστεύω ότι το έχει γράψει ο Αυτιάς... [/B][/QUOTE]

Μάλλον ειρωνέυεται τον σημερίνο "σκληρό" κόσμο που δεν επιτρέπει "ηρωισμούς" του τύπου πάω ολομόναχος για τσιγάρα στο περίπτερο μετά τις 5 το απόγευμα...

Ανεξάρτητα απο την σύγκριση που δεν έχει καμία σημασία, αυτά που γραφονται για τότε είναι πραγματικά και ρεαλιστικά χωρίς να είναι μελό νομίζω...:beer: :wave2:

AUFGEBRACHT
20/11/2009, 20:22
Είναι ξεκάθαρο το τί ειρωνεύομαι...Δεν είναι ψευτομελό η φράση ""Πηγαίναμε ολομόναχοι να φωνάξουμε τους φίλους μας εκεί έξω στο σκληρό αυτό κόσμο...
Πώς τα καταφέραμε;"

Ήμαρτον!!!! Από τη μια λέει ότι ήταν μια εποχή ξεγνοιασιάς και αγνότητας και από την άλλη σκληρός κόσμος...Σιγά το κατόρθωμα,επιβιώσαμε πηγαίνοντας μόνοι μας να φωνάξουμε τους φίλους μας. Η εποχή μας προχωράει μπροστά,μπροστά σημαίνει εξέλιξη...Δόξα τω Θεώ, οι αλάνες και το προαύλιο του σχολείου κοντά στο σπίτι μου είναι γεμάτες από πιτσιρικάδες που λυσσάνε με μπάσκετ και ποδόσφαιρο μέχρι τις 7 και τις 8 και τις 9...Και μετά τις 5 που λες έχω δει ΑΠΕΙΡΟΥΣ πιτσιρικάδες να κυκλοφοράνε μόνοι και ωραίοι χωρίς να φοβούνται...34χρ είμαι και έζησα όλα αυτά που λέει το πόνημα,άλλα τα αναπολώ και άλλα όχι...Μην τα ισοπεδώνουμε όμως όλα, μια χαρά έιναι οι πιτσιρικάδες και σήμερα και αύριο και παραύριο!!!

AUFGEBRACHT
20/11/2009, 20:32
Να σου δώσω κι άλλο ένα παράδειγμα ότι είναι ψευτομελό...λέει στην αρχή ότι τις Κυριακές μέναμε ΟΛΟ το πρωί νηστικοί για να κοινωνήσουμε. Εγώ θυμάμαι κατά τις 8 πηγαίναμε στην εκκλησία,9 και μισή είχαμε κοινωνήσει...αυτό είναι ΟΛΟ το πρωί;;; Δηλαδή δεν κατάλαβα,τα σημερινά παιδιά πριν πάνε να κοινωνήσουν τρώνε πρώτα τηγανητά αυγά με μπέικον και κρουασάν βουτύρου με χυμό πριν πάνε να κοινωνήσουν;;; :wave2: :wave2:

Red Rider
20/11/2009, 20:39
:a024: :a16:

TheFace
20/11/2009, 21:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Προσωπικά, για το μόνο που είμαι "υπερήφανος" που ζήσαμε - και έχει εκλείψει οριστικά πλέον, τουλάχιστον στην πόλη - είναι η φάση της γειτονιάς. Περνούσε το μεσημέρι, έβγαινες έξω και ΠΑΝΤΑ υπήρχε κάποιος. Οι επόμενες 5-6-7 ώρες περνούσαν παίζοντας στο δρόμο με άλλους 10 κάφρους. Κάθε μέρα.

:beer: :beer: :beer:

sakisvolos
20/11/2009, 21:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
Το χειρότερο πάντως είναι ότι τα παιδιά του "τότε" είναι οι γονείς του "σήμερα" που κλείνουν τα παιδιά τους σπίτι, αραζουν στον καναπέ μπροστά στην τηλεόραση και νοσταλγούν τις παλιές "καλές" μέρες κατηγορώντας τους πολιτικους... (ίδιους "τότε" και "σήμερα"... :confused: ):bigcry: :bigcry:
Άντε γεια μας:beer: :wave2:

Δεν είναι ρε συ LOUKILOUK ίδιες οι εποχές...........όταν ήμουν εγώ πιτσιρίκι μαζί με τους φίλους μου
κυριολεκτικά παίρναμε τα όρη και τα βουνά με τα πόδια έχοντας όλοι στο χέρι από ένα ξύλο
ενάμισι μέτρο για να βαράμε τα μαντρόσκυλα όταν αυτά μας ορμούσαν (τα είχαμε ξεσκίσει :lol: )!
Βρισκόμασταν σε πλατείες με άλλα παιδιά και κάναμε παιχνίδι πέφτανε και φάπες ενίοτε, μας κυνηγούσαν
οι μπάτσοι άμα παίζαμε κάνα ηλεκτρονικό σε μαγαζί, κάτω των 17 απαγορευόταν η είσοδος σε τέτοια μαγαζιά θυμάστε ε??

Αργότερα............
Στα 16 μου εγώ και οι φίλοι μου με 50άρια μηχανάκια οργώναμε όλη τη μαγνησία και το καλοκαίρι
από παρασκευή βράδυ πηγαίναμε και σε άλλη παραλία κολυμπούσαμε ψήναμε και κοιμόμασταν
στην άμμο πάνω σε μια ψάθα γύρω από τη φωτιά που είχαμε ανάψει και κανείς δεν μας πείραζε......

Μας κυνηγούσε και κάνας πατέρας που και που όταν μαρσάραμε τα παπιά με τις ξετάπωτες devil τότε
για να βγει η κόρη του στο παράθυρο και άλλα τέτοια διάφορα! (από καγκουριά άλλο τίποτα:rotflmao: )

Τώρα τα παιδιά στις πλατείες λίγο δύσκολο είναι να μείνουν ως αργά και δεν θα αναλύσω τους λόγους
είναι ευκόλως εννοούμενοι!!
Πως ο τωρινός γονέας να αφήσει το παιδί του έξω ως αργά με όλα αυτά που συμβαίνουν??

Ο 16άρης τώρα δεν θα πάει το ΣΚ σε μια παραλία όχι γιατί δεν θα του αρέσει αλλά γιατί είναι
πλέον επικίνδυνο με τόσους αλλοδαπούς ακροβολισμένους αλλά και γιατί λόγω εποχής έχει
άλλα ενδιαφέροντα (παιχνιδομηχανές internet και άλλα τέτοια)!

Το ποιος φταίει και ποιος όχι δεν νομίζω ότι αξίζει πλέον να το αναλύσουμε είπαμε.....είναι οι ''ρυθμοί'' της εποχής που διανύουμε!

LOUKILOUK μην το παίρνεις προσωπικά απλά το πόστ σου μου έδωσε την αφορμή να γράψω την
γνώμη μου!!:winka:


Υ.Γ. Το κάθε πέρσι και καλύτερα σας λέει τίποτα!! :confused: :confused:

Tpap
20/11/2009, 22:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
....μπλα...μπλα....

Αγαπητέ συνάδελφε,
απολογούμαι λοιπόν για δεύτερη φορά διότι δεν υπέπεσε στην αντίληψή μου αμέσως ότι είχε ποσταριστεί ήδη.
Λυπούμαι πραγματικά που δεν έχω τεταμένη την προσοχή μου, αλλά και τον ελεύθερο χρόνο που απαιτείται για να ερευνήσω πρίν ποστάρω.

Επίσης απολογούμαι για τους φίλους μου, που το λιγότερο που τους αξίζει, είναι ο χαρακτηρισμός του καθυστερημένου και αυτός επιεικώς, όχι μόνο κυριολεκτικώς αλλά και μεταφορικώς...

Τέλος να παρακαλέσω τους τοπικούς να το αφαιρέσουν εφ'όσον βλέπω ότι ενοχλεί και απλά μέλη και μονδεράτορες.
Όποια επίπληξη ή τιμωρία την αποδέχομαι μιάς και έσφαλα.




ΥΓ: Βεβαίως αγαπητέ φίλε, θα σου διέφυγε ότι απευθυνόμουν σε εκείνους που ''θα ταξιδέψουν'' και όχι σε όλους.

Ευχαριστώ.

byron
20/11/2009, 23:03
:beer:

AUFGEBRACHT
21/11/2009, 00:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Αγαπητέ συνάδελφε,
απολογούμαι λοιπόν για δεύτερη φορά διότι δεν υπέπεσε στην αντίληψή μου αμέσως ότι είχε ποσταριστεί ήδη.
Λυπούμαι πραγματικά που δεν έχω τεταμένη την προσοχή μου, αλλά και τον ελεύθερο χρόνο που απαιτείται για να ερευνήσω πρίν ποστάρω.

Επίσης απολογούμαι για τους φίλους μου, που το λιγότερο που τους αξίζει, είναι ο χαρακτηρισμός του καθυστερημένου και αυτός επιεικώς, όχι μόνο κυριολεκτικώς αλλά και μεταφορικώς...

Τέλος να παρακαλέσω τους τοπικούς να το αφαιρέσουν εφ'όσον βλέπω ότι ενοχλεί και απλά μέλη και μονδεράτορες.
Όποια επίπληξη ή τιμωρία την αποδέχομαι μιάς και έσφαλα.




ΥΓ: Βεβαίως αγαπητέ φίλε, θα σου διέφυγε ότι απευθυνόμουν σε εκείνους που ''θα ταξιδέψουν'' και όχι σε όλους.

Ευχαριστώ.


Συγγνώμη, γιατί απευθύνεσαι σε εμένα;;; Καταρχάς το μπλα...μπλα...ΔΕΝ ΤΟ ΕΓΡΑΨΑ ΕΓΩ!!!!!!
Κοίταξε σε παρακαλώ καλύτερα.Επίσης τους φίλους σου ποιος τους έθιξε με τέτοιους χαρακτηρισμούς;;; Εγώ πάντως όχι!!! Δεν καταλαβαίνω ειλικρινά γιατί απευθύνεσαι σε εμένα και με κατηγορείς για πράγματα που ΔΕΝ έγραψα και ΔΕΝ είπα.Ήμαρτον πια εδώ μέσα ρε παιδιά!!!! Σου ζήτησα εγώ να απολογηθείς;;; Κάνε τον κόπο σε παρακαλώ και διάβασε καλύτερα ποιος γράφει τι....Για όνομα ρε γαμώτο!!!! Έγραψα ότι το βρίσκω υπερβολικό και ψευτομελό αιτιολογώντας το γιατί, ο συμφορουμίτης LOUKILUKE διαφώνησε μαζί μου,επιχειρηματολόγησα απαντώντας σου και χωρίς να σε έχω θίξει καν,χωρίς να έχω αναφερθεί σε εσένα προσωπικά, μου λες οτι μου ζητάς συγγνώμη,ότι είπα τους φίλους σου καθυστερημένους...Τί είναι αυτά τα πράγματα ρε γαμώτο;;;

AUFGEBRACHT
21/11/2009, 01:21
...«Λίγο σιτάρι για τη γιορτή,
λίγο κρασί για τη θύμηση, λίγο νερό για τη σκόνη»...


Απόσπασμα από την Αμοργό του Ν.Γκάτσου ως τελευταίο αποχαιρετιστήριο μήνυμα λόγω αυτοεξορίας από το φόρουμ.Μέχρι πρότινος συμφορουμίτες πάντα όρθιοι και καλές βόλτες!!!:wave2: :wave2: :beer:


181206

vangelis 64
21/11/2009, 03:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
θεωρώ ότι όσο προχωράμε έχουμε περισσότερα καλά...
Είναι καλό να είσαι αισιόδοξος.:wacko:


Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
. Η εποχή μας προχωράει μπροστά,μπροστά σημαίνει εξέλιξη.. Σωστά.Εξέλιξη όμως δεν σημαίνει και πρόοδος.
Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT

Απόσπασμα από την Αμοργό του Ν.Γκάτσου ως τελευταίο αποχαιρετιστήριο μήνυμα λόγω αυτοεξορίας από το φόρουμ.Μέχρι πρότινος συμφορουμίτες πάντα όρθιοι και καλές βόλτες!!!:wave2: :wave2: :beer: Καλές βόλτες και σε σένα.Για πού με το καλό;Έλβα;

George_bmw
21/11/2009, 07:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Καλές βόλτες και σε σένα.Για πού με το καλό;Έλβα;


Ρε παιδιά αμάν με την ειρωνία,αηδία έχετε καταντήσει...Ο τύπος συνειδητά αποφάσισε απ'ότι κατάλαβα να απέχει από εδώ μέσα γιατί χαλάστηκε και δεν τον εκφράζει πλέον,αμέσως να το ειρωνευτούμε.Τελικά νοιώθετε ωραία να βλέπετε κόσμο να την κάνει μου φαίνεται...Χτές ήταν αυτός κι η EVI21,σήμερα κάποιος άλλος...

byron
21/11/2009, 09:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από George_bmw
Ρε παιδιά αμάν με την ειρωνία,αηδία έχετε καταντήσει...Ο τύπος συνειδητά αποφάσισε απ'ότι κατάλαβα να απέχει από εδώ μέσα γιατί χαλάστηκε και δεν τον εκφράζει πλέον,αμέσως να το ειρωνευτούμε.Τελικά νοιώθετε ωραία να βλέπετε κόσμο να την κάνει μου φαίνεται...Χτές ήταν αυτός κι η EVI21,σήμερα κάποιος άλλος...

Το ίδιο θα μπορούσε να κάνει και ο tpap που επίσης έφαγε ειρωνεία στο παρόν θέμα. Αλίμονο αν κάθε κάθε μέλος σηκώνεται να φύγει επειδή δεν του άρεσε το ποστ κάποιου άλλου. Ακόμα και οι mods όπως βλέπεις έχουν διαφορετική οπτική κάποιων threads.

Κάποιοι για δικούς τους λόγους έρχονται, κάποιοι φεύγουν, κάποιοι κάνουν login μετά από παρακολούθηση του φορουμ επί μήνες επειδή κάτι θέλουν να πουν και άλλοι στέλνουν πμ ζητώντας την διαγραφή τους.

ΥΓ.Μην στεναχωριέσαι για τΟν evi21. Ήδη έκανε login με άλλο nick και ίδιο θέμα μπας και καταφέρει να βάλει τα τριπάρταλα που πουλάει στις καρδιές μας....:a07:

el_hymador
21/11/2009, 09:31
χμ....τι να πω;

οντως οσοι ειναι σημερα 30+ εχουν βιωσει μια πιο αγνη παιδικη ηλικια η μαλλον καλυτερα, ειχαν την ευκαιρια να ειναι παιδια...και εφηβοι κτλ-κτλ...αλλες εποχες πιο ωραιες και απλες...















αλλα ρε γαμοτο....


















οποιοσδηποτε σημερινος πιτσιρικας μπορει να γκρεμισει στο λεπτο ολο αυτο το νοσταλγικο συνοθυλευμα πανω στο οποιο παταμε εμεις οι μεγαλυτεροι....























και το θεμα ειναι οτι θα εχει και δικιο!!!! :mad:


181211

George_bmw
21/11/2009, 09:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Το ίδιο θα μπορούσε να κάνει και ο tpap που επίσης έφαγε ειρωνεία στο παρόν θέμα. Αλίμονο αν κάθε κάθε μέλος σηκώνεται να φύγει επειδή δεν του άρεσε το ποστ κάποιου άλλου. Ακόμα και οι mods όπως βλέπεις έχουν διαφορετική οπτική κάποιων threads.

Κάποιοι για δικούς τους λόγους έρχονται, κάποιοι φεύγουν, κάποιοι κάνουν login μετά από παρακολούθηση του φορουμ επί μήνες επειδή κάτι θέλουν να πουν και άλλοι στέλνουν πμ ζητώντας την διαγραφή τους.

ΥΓ.Μην στεναχωριέσαι για τΟν evi21. Ήδη έκανε login με άλλο nick και ίδιο θέμα μπας και καταφέρει να βάλει τα τριπάρταλα που πουλάει στις καρδιές μας....:a07:

Σε πολλά έχεις δίκο,εγώ ας πούμε παρακολουθούσα το φόρουμ από αρχής,έκανα εγγραφή πολύ μετά και όλα όλα βλέπετε πόσα λίγα μηνύματα έχω...
Ειρωνία δε νομίζω πως έφαγε ο Trap που ξεκίνησε το thread αν εξαιρέσω αυτό που του έγραψε ο DimChios,και αυτοί που διαφώνησαν έιχαν τα επιχειρήματά τους και σίγουρα πάντως ο AUFκάτι δεν τον ειρωνεύτηκε και ούτε ήρθε σε αντιπαράθεση μαζί του,νομίζω άδικα τον κατηγόρησε ο Trap.
Τώρα για τΟν EVI21...Τί να πω...είχε άλλα ελατήρια φαίνεται...Ποιο είναι το νέο του όνομα να τον έχουμε υπόψην μας;;;

EVI
21/11/2009, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
[

ΥΓ.Μην στεναχωριέσαι για τΟν evi21. Ήδη έκανε login με άλλο nick και ίδιο θέμα μπας και καταφέρει να βάλει τα τριπάρταλα που πουλάει στις καρδιές μας....:a07: [/B]

αυτο καταλαβα και εγω :uplate:

EVI
21/11/2009, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από George_bmw

Τώρα για τΟν EVI21...Τί να πω...είχε άλλα ελατήρια φαίνεται...Ποιο είναι το νέο του όνομα να τον έχουμε υπόψην μας;;; [/B]

evi21 με μικρα οχι με κεφαλαια με μπερδευεις :beer:

vangelis 64
21/11/2009, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador

οποιοσδηποτε σημερινος πιτσιρικας μπορει να γκρεμισει στο λεπτο ολο αυτο το νοσταλγικο συνοθυλευμα πανω στο οποιο παταμε εμεις οι μεγαλυτεροι....

και το θεμα ειναι οτι θα εχει και δικιο!!!! :mad: Μωρέ λες;:lol: :rotflmao: :bawl:


181226

Akatanomastos
21/11/2009, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n

ΥΓ. Ήδη έκανε login με άλλο nick και ίδιο θέμα μπας και κ:


Big Brother is watching you.. (http://www.youtube.com/watch?v=ZMutC3OeQRQ) :D

byron
21/11/2009, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από George_bmw
Σε πολλά έχεις δίκο,εγώ ας πούμε παρακολουθούσα το φόρουμ από αρχής,έκανα εγγραφή πολύ μετά και όλα όλα βλέπετε πόσα λίγα μηνύματα έχω...
Ειρωνία δε νομίζω πως έφαγε ο Trap που ξεκίνησε το thread αν εξαιρέσω αυτό που του έγραψε ο DimChios,και αυτοί που διαφώνησαν έιχαν τα επιχειρήματά τους και σίγουρα πάντως ο AUFκάτι δεν τον ειρωνεύτηκε και ούτε ήρθε σε αντιπαράθεση μαζί του,νομίζω άδικα τον κατηγόρησε ο Trap.
Τώρα για τΟν EVI21...Τί να πω...είχε άλλα ελατήρια φαίνεται...Ποιο είναι το νέο του όνομα να τον έχουμε υπόψην μας;;;

Kαλό είναι να μην ξεχνάμε οτι είμαστε σε ένα ανώνυμο forum που έχει δείξει πολλές φορές ότι είναι μια μικρογραφία της κοινωνίας. Το ότι καβαλάμε μοτοσυκλέτες δεν αρκεί για να φιλτράρει τις διαφορές που έχουμε.
Χαλαρά boys & girls. Εδώ είμαστε για να ξεφεύγουμε λίγο. Αν μας χαλάει δεν είναι υποχρεωτικό να μένουμε. Ούτε συνδρομή πληρώνουμε, ούτε και κανένας θα μας αναζητήσει (αυτό είναι βέβαιο).

ΥΓ: El hymador. Το προκλητικό νυμφίδιο που έβαλες προσπαθεί ανεπιτυχώς να αντιγράψει με look-ρούχα και λάγνο βλέμμα των 70ς, το μοντέλο της Lollitas του Kubrick και Judie Foster στον "Ταξιτζή". :D

YΓ2: stathis49 είναι η πρώην evi. To επόμενο θα είναι Vaggelas69 :rotflmao: :lol: :lol: :rotflmao:

DimChios
21/11/2009, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από George_bmw

Ειρωνία δε νομίζω πως έφαγε ο Trap που ξεκίνησε το thread αν εξαιρέσω αυτό που του έγραψε ο DimChios


εχουμε ΚΑΙ προσωπικη γνωριμια με τον Τασο! Μη "κολας" αν δεν γνωριζεις πως το εγραψα!

:wave2:


Τασο αγορι μου, σε πληγωσα? Πες!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Tpap
21/11/2009, 15:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από George_bmw
Ειρωνία δε νομίζω πως έφαγε ο Trap που ξεκίνησε το thread αν εξαιρέσω αυτό που του έγραψε ο DimChios,και αυτοί που διαφώνησαν έιχαν τα επιχειρήματά τους και σίγουρα πάντως ο AUFκάτι δεν τον ειρωνεύτηκε και ούτε ήρθε σε αντιπαράθεση μαζί του,νομίζω άδικα τον κατηγόρησε ο Trap.


Κακώς πήρε τέτοια τροπή το θέμα, από το πουθενά μάλιστα.

Είναι προφανές ότι αντιλαμβανόμαστε διαφορετικά την ειρωνία.
Και το λέω αυτό, μιάς και ειρωνεύομαι πολύ συχνά.
Παρ'όλα αυτά ΔΕΝ έχω κανένα πρόβλημα με οποιονδήποτε επιχειρήσει να ειρωνευτεί, αρκεί να βρίσκεται ''εντός εκείνων των λεπτών ορίων'' που πρέπει να κινείται ένας εφυής σαρκασμός ή ειρωνία.

Όπως και να έχει όμως σε καμία περίπτωση δεν κατηγόρησα -το οποίο θα ήταν πανεύκολο- κανέναν για τίποτε, ίσα-ίσα απολογήθηκα...

Από την άλλη επαναλαμβάνω, ότι το θεματάκι δεν ήταν για ΟΛΟΥΣ. Ήταν μόνο για αυτούς που αγγίζει.
Όπως ας πούμε το ποστάκι του catmaster. Που είναι απολύτως σίγουρο πως κάποιους έκανε να δακρύσουν.
Ε, σε αυτούς απευθυνόμουν. Οι υπόλοιποι ας παίξουν αλλού.

Ίσως είναι ένα από εκείνα τα θέματα που σε πειράζει πολύ ευκολότερα και το πιό απλό ''πείραγμα''...

nasos-hyper
22/11/2009, 17:31
γαματο το αρχικο ποστ σου φιλε αν κ το εχω διαβασει πριν ενα χρονο πρπ.
οντως τεραστιες οι διαφορες του τοτε κ τωρα.
τωρα εχουμε γεμισει σε καθε σοκακι κ απο 2-3 αδερφες.:lol: