PDA

View Full Version : Ερωτηση για καταθεση πινακιδων μοτο..



George_M.
21/11/2009, 12:23
εχω ενα 250αρι διχρονο για τις χωματινες βολτες μου.ειναι παλιο μοντελο κ τωρα με τα νεα τελη κυκλοφοριας δεν λεει...βαλε κ ασφαλειες κτλ.μαλλον θα το παρατησω :sad:
εχω χασει ομως την πινακιδα του εδω κ καιρο,γνωριζει κανεις τι πρεπει να κανω?
πρεπει να βγαλω νεα πινακιδα κ μετα να την καταθεσω?
που πρεπει να παω?

σας ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια..:beer:

Sapadak
21/11/2009, 13:13
1α Διευθυνση Συγκοινωνιων

Μετα στην εφορια για καταθεση πινακιδων και αδειας

DrBig
21/11/2009, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
1α Διευθυνση Συγκοινωνιων

Μετα στην εφορια για καταθεση πινακιδων και αδειας


σε ποια φαση χρειαζεται να προσκομισεις αποδειξεις πληρωμενων τελων προηγουμενων ετων?
Η μηπως ελεγχονται απο βαση δεδομενων?

Sapadak
21/11/2009, 13:33
Δεν ειμαι σιγουρος σε ποια φαση (ξεχασα να το ρωτησω :blush: )

Παντως με θα παω μαλλον την μεθεπομενη βδομαδα οποτε και θα ξερω

powerphot
21/11/2009, 14:09
Ρώτησα την περασμένη βδομάδα στην τροχαία για κατάθεση αδείας και πινακίδας για 50cc και πρέπει η άδεια να είναι σφραγισμένη με πληρωμένα όοοοοοοολα τα προηγούμενα χρόνια Χ13,5 ευρώ, και μόνο τότε δέχονται την κατάθεση.
Προφανώς και για κατάθεση άδειας ανω των 50cc πρέπει να ισχύει το ίδιο.

kawazoyras
21/11/2009, 15:05
εγώ κατέθεσα τη πινακίδα γιά καταστρφή κ ενώ εκρεμούσαν παλαιά τέλη (περίπου 900Ευρώ) έχοντας πληρωμένο τό τελευταίο έτος 06 τά πήρανε μού δώσαν την αποδειξη κ όλα οκ μέχρι σήμερα μέ τήν εφορία.. Αν όμως τή πουλούσα..........:confused: :confused: :confused:

George_M.
21/11/2009, 16:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Δεν ειμαι σιγουρος σε ποια φαση (ξεχασα να το ρωτησω :blush: )

Παντως με θα παω μαλλον την μεθεπομενη βδομαδα οποτε και θα ξερω

αν δεν σου ειναι κοπος οταν θα εχεις νεοτερα κανε μια ενημερωση..
ευχαριστω:beer:
τελη ειναι πληρωμενα οκ.

motomaniac
23/11/2009, 22:03
εγω παντως φιλαρακι αμα ειναι να το παρατησεις το διχρονακι το θελω... αμα το πουλας δωσε πληροφοριες γιατι ψαχνω κατι τετοιο....

George_M.
23/11/2009, 22:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από motomaniac
εγω παντως φιλαρακι αμα ειναι να το παρατησεις το διχρονακι το θελω... αμα το πουλας δωσε πληροφοριες γιατι ψαχνω κατι τετοιο....

για παρε ενα τηλ να τα πουμε στο 6977222018

mixalakis
23/11/2009, 23:26
Για αμάξι, που νομικά είναι περίπου τα ίδια, με πληρωμένα τα τέλη του 2008 και όχι του 2007 και πριν, πέρσι δεν δέχτηκαν τις πινακίδες. Δεν χρειάζονται αποδείξεις, το βλέπουν στο σύστημα για 2 χρόνια πριν.

Όμως φοβάμαι ότι θα έχεις πρόβλημα με την πινακίδα. Χωρίς πινακίδα δεν δέχονται κατάθεση πινακίδων!:D :D

Κανονικά θα πρέπει να πάρεις βεβαίωση δήλωσης απώλειας της παλιάς και να εκδώσεις νέα άδεια και πινακίδα, την οποία θα καταθέσεις.

Sapadak
29/12/2009, 08:06
Ξεχασα να ενημερωσω :blush:

Αν και καθυστερημενα μπορει να βοηθησει καποιον τωρα την τελευταια στιγμη

Εκτος απο την αδεια και τις πινακιδες, θελει μια υπευθυνη δηλωση για το που αποθηκευεται το οχημα(μιας και απαγορευεται στο δρομο πλεον) μια δηλωση ακινησιας του οχηματος που υπαρχει στις αντιστοιχες ΔΟΥ και συμπληρωνεται σε 2 αντιγραφα.

Επισης θελει και αποδειξη πληρωμης των τελων του 2009 ΜΟΝΟ, αλλα και να μη την εχεις ή να μην εχει το σηματακι μαζι σου το τσεκαρουν στο συστημα τους.


Και βεβαια θελει να οπλιστεις με υπομονη και να περασεις μια βολτα γιατι σημερα πηγα για μια αλλη δουλεια στην εφορια και δακρυσα που τους εβλεπα να περιμενουν/μαλωνου στην ουρα!!!

Grafton 505
16/06/2016, 22:53
Ρώτησα την περασμένη βδομάδα στην τροχαία για κατάθεση αδείας και πινακίδας για 50cc και πρέπει η άδεια να είναι σφραγισμένη με πληρωμένα όοοοοοοολα τα προηγούμενα χρόνια Χ13,5 ευρώ, και μόνο τότε δέχονται την κατάθεση.
Προφανώς και για κατάθεση άδειας ανω των 50cc πρέπει να ισχύει το ίδιο.

Ξεθάβω το παρών και να με συγχωρείτε, αλλά δεν βρήκα κάποιο πιο καινούργιο.

Η παραπάνω υπογραμμισμένη πρόταση ισχύει ακόμη και σήμερα για 50cc μηχανάκι ή έχει αλλάξει κάτι ;

SHOOTER045
17/06/2016, 00:01
Ξεθάβω το παρών και να με συγχωρείτε, αλλά δεν βρήκα κάποιο πιο καινούργιο.

Η παραπάνω υπογραμμισμένη πρόταση ισχύει ακόμη και σήμερα για 50cc μηχανάκι ή έχει αλλάξει κάτι ;

Ισχύει

Grafton 505
17/06/2016, 20:21
Ισχύει


Merci και :beer: στην .ξουσία !

leftos
18/06/2016, 11:10
Παντως παλιοτερα στο υπουργειο εκανες καταθεση χωρις πινακιδες και χωρις τελη.
Αλλα για οριστικη διαγραφη κατευθειαν.
Τουλαχιστον περσι εγω τα εκανα κανονικα.
Γενικα αν χρωστατε τελη μην πηγαινετε απο την εφορια καλυτερα υπουργειο κατευθειαν.