PDA

View Full Version : Παρέα για καλοκαιρινό ταξίδι



panosram
14/01/2004, 23:48
Προγραμματίζαμε ένα ταξίδι στην Κεντρική Ευρώπη για το καλοκαίρι. Από τους τέσσερις της παρέας έμεινε σίγουρος ο ένας! Δεν έχει την εμπειρία του ταξιδιού (με τη μηχανή) στο εξωτερικό κι ούτε είναι τόσο εσωστρεφής για να ξεκινήσει μόνος του.
Αν υπάρχουν συγκλίνουσες ιδέες και προθέσεις ας συμπορευτούμε!
:)

asmar
15/01/2004, 13:40
Νωρίς είναι ακόμη, εγω θα κάνω ένα μεγάλο touring εκτός απροόπτου το καλοκαίρι προς Μαρόκο-Λιβύη.
Τώρα με τι μηχανάκι θα το κάνω και με τι λεφτά αυτό είναι μια άλλη ιστορία. ;)

SF
16/01/2004, 13:41
Σκέφτομαι κι εγώ έντονα το καλοκαιρί και την Ευρώπη. Ιδίως για την περίοδο των Ολυμπιακών. Εχω κάνει 3 φορές (με caro) και είμαι πανέτοιμος κατα τ'άλλα....... ...εκτός από το μηχανάκι :)))

Αν ως το καλοκαίρι παιχτεί κανένα ZRX-1200 S, είναι δεδομένο ότι θα γίνει.

NLS
16/01/2004, 16:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από asmar
Νωρίς είναι ακόμη, εγω θα κάνω ένα μεγάλο touring εκτός απροόπτου το καλοκαίρι προς Μαρόκο-Λιβύη.
Τώρα με τι μηχανάκι θα το κάνω και με τι λεφτά αυτό είναι μια άλλη ιστορία. ;)

α τέλεια περίοδος και μέρος για το 1200GS ;)

lagel
05/02/2004, 08:17
για την περιοδο του αυγουστου.εμεις ειμαστε 3 μηχανακια αλλα μαλλον θα μεινουμε μονο 2.σκεφτομαι για βορεια ιταλια καμια αυστρια και κανα βελγιο-λουξεβουργο,γερμανια, δεν εχω βγαλει ακομα χιλιομετρα.πρεπει μεχρι τελη απριλιου να εχουμε αποφασισει για να προχωρησουμε σ' ενεργιες

sas
05/02/2004, 09:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από NLS
α τέλεια περίοδος και μέρος για το 1200GS ;)


Συμφωνώ και επαυξάνω ++++++++++++++++++++++++++++++++:cool:

Traveller
05/02/2004, 13:33
Den tha erthw, den yparxei xronos k xrima, distixws. Parolauta tha ithela na kserw ti mixanes tha pane, kai poso pisteueis oti tha kostize kati tetoio. Poses meres tha einai to tour??

Eithe o anemos na einai eunoikos gia ta oneira sas ;)

lagel
06/02/2004, 13:01
δεν τα εχω υπολογισει ακομα,αλλα πιστευω περι τα 1800-2000ευρα για 17-19 μερες.για να ειμαι πολυ ανετα.υπολογιζω να κανω κανα 4000χλμ.διοδια και βενζινες,υπολογιζω καμια 350-400 ευρα.το πλοιο δεν ξερω ποσο θα με βγει,νομιζω περιπου στα 200-250 πηγαινε-ελα καταστρωμα ενοητε.Τωρα στην ιταλια αν δε βρω ευκολα καμπινγκ σιγουρα σε ξενοδοχειο με παρκινγκ,αλλα απο Αυστρια και μετα μαλλον στα ξενοδοχεια που ειναι ειδικα για μοτοσυκλετιστες(αν και κοστιζουν λιγο παραπανω απο τ'αλλα,παρεχουν ομως τα παντα για τις μηχανες)ή σε κανα καλο καμπινγκ.Επειδη εχω παει και βελγιο και λουξεβουργο και γερμανια(οχι με μηχανη)ξερω οτι εχει φανταστικες διαδρομες οπως και χωρια ιδιως στην βαυαρια,καλο θα ηταν να ξεραμε ποτε εχουν κατι σαν πανηγυρια,οπως την γιορτη τις μπυρας, για να βρεθουμε τις ιδιες μερες,δεν ξερω ακομα και πλακα-πλακα πρεπει να κατσω απο τωρα να το ψαχνω σιγα-σιγα για να μην βρεθω προ εκπληξεως.Παντως εχω γνωστο που πηγε ισπανια με αφρικα απο ιταλια με πλοιο στην ισπανια και ξοδεψε περιπου 1200-1500 για 18 μερες,με διαμονη σε μοτελ τον 25 ευρω το τρικλινο.αυτος ψωνισε και πραγματα απο ιταλια(κρανος-μπουφαν,μιση τιμη).αυτα ειναι εκτος λογαριασμου.Το μονο που με λενε ολοι,θελει οπωσδηποτε αδιαβροχα και πιστωτικη καρτα γιατι σε μερικα σημεια(πλοιο-μαγαζια),δεν τους περνανε μετρητα παρα μονο πιστωτικη.Τι να σου πω,αυτα εχω ακουσει και 'γω.Στην ελλαδα ρε γαμωτο για 15 μερες διακοπες σε δωματιο της ταξεως των 20-25 ευρω η τα καμπινγκ που εχουν τα περισσοτερα 15-17 και οδικα χλιομετρα τα 2000-3000χλμ θελει απο 800 εως 1000ευρω.Σε μιλαω για την περιοδο απο 20 ιουλιου με 20 αυγουστου.Πηγα περυσι κρητη, με δωματιο 25 την ημερα,σχεδον με τσαμπα φαει και ποτο και με γραμμενα χλμ 2800 στον μετρητη απο θεσ/νικη -αθηνα-πλοιο για κρητη και επιστροφη τα ιδια για 18 μερες,φαγαμε περιπου 1500-1600 ευρω 2 ατομα με μια μηχανη.Θελει λεφτα ρε γαμωτο,οτι και να κανεις τωρα πια.Και τα παλια χρονια ηθελε,αλλα οχι τοσα ρε πουστη μου.Παλια περναμε τον μισθο του ιουλιου και το καλοκαιρινο επιδομα,φευγαμε για 20 μερες και οταν επιστρεφαμε ειχαμε παλι λεφτα γιατι μας περισσευανε.Και ζωη γαματη περνουσαμε,τωρα για να πας καπου το καλοκαιρι,πρεπει ν'αρχισεις να μαζευεις απο την ημερα που θα γυρισεις απο τις προηγουμενες διακοπες.Και να σου πω την αληθεια,την ψιλοσιχαθικα εκεινη την περιοδο γιατι ολοι και σε ολες τις περιοχες τις ελλαδος,συκωνουν την μυτη τους,λες και θελουν να τους παρακαλεσουμε να δεχτουν τα λεφτα μας.Αυτο το ζω εδω στη Χαλκιδικη καθε χρονο.Μεχρι τις 10-15 ιουλιου μας παρακαλανε για να παμε στα δωματια τους,αλλα μετα δεν μας τα ενοικιαζουνε για μια βραδυα(45-55 την βραδυα)γιατι δεν θελουν να λερωνουν τα σεντονια για μια βραδυα.Δε σε λεω ψεματα,το εχω ζησει πολλες φορες αυτο.

parji
06/02/2004, 14:06
Θελει λεφτα ρε γαμωτο,οτι και να κανεις τωρα πια.Και τα παλια χρονια ηθελε,αλλα οχι τοσα ρε πουστη μου.Παλια περναμε τον μισθο του ιουλιου και το καλοκαιρινο επιδομα,φευγαμε για 20 μερες και οταν επιστρεφαμε ειχαμε παλι λεφτα γιατι μας περισσευανε.Και ζωη γαματη περνουσαμε,τωρα για να πας καπου το καλοκαιρι,πρεπει ν'αρχισεις να μαζευεις απο την ημερα που θα γυρισεις απο τις προηγουμενες διακοπες.Και να σου πω την αληθεια,την ψιλοσιχαθικα εκεινη την περιοδο γιατι ολοι και σε ολες τις περιοχες τις ελλαδος,συκωνουν την μυτη τους,λες και θελουν να τους παρακαλεσουμε να δεχτουν τα λεφτα μας.Αυτο το ζω εδω στη Χαλκιδικη καθε χρονο.Μεχρι τις 10-15 ιουλιου μας παρακαλανε για να παμε στα δωματια τους,αλλα μετα δεν μας τα ενοικιαζουνε για μια βραδυα(45-55 την βραδυα)γιατι δεν θελουν να λερωνουν τα σεντονια για μια βραδυα.Δε σε λεω ψεματα,το εχω ζησει πολλες φορες αυτο. [/B][/QUOTE]

Εχεις απόλυτο δίκιο φίλε μου.
Τα ίδια ζω και γω κάθε χρόνο.
Η καταγωγή μου είναι από Πάργα και τους βλέπω πως φέρονται στους τουρίστες εκείνες τις μέρες. Τον Ιούνιο όμως και στις αρχές Ιουλίου που η κίνηση δεν είναι τόσο μεγάλη σε παρακαλάνε κανονικά. Μετά σε έχουν γραμμένο. Από τιμές δε το συζητώ. Σε μαμάνε κανονικά!!! Θες τρεις μισθούς για να μείνεις σε κάπως καλό δωμάτιο για 10 μέρες και να μπορείς να φας σαν άνθρωπος. Πιστεύω ότι αν στο εξωτερικό ξέρεις που να πας, τα πράγματα είναι πολύ πιό φθηνά και πιό ανθρώπινα απ'ότι εδώ. Φέτος σχεδίαζα ένα ταξιδάκι στη Κεντρική Ευρώπη με τη γυναίκα μου και τους κουμπάρους μας με τις μηχανές μας, αλλά λόγω εγκυμοσύνης της συζύγου μου, αναβάλλεται για του χρόνου, εκτός συγκλονιστικού απροόπτου. Απ'ότι είχα μάθει από άλλους που είχαν κάνει ένα παρόμοιο ταξίδι με αυτό που σχεδίαζα, τα χρήματα δεν είναι και τόσα πολλά. Περίπου στα 2.000 ευρώ για δύο άτομα και τη μηχανή και περίπου 8-10 ημέρες.
Καλά ταξίδια...

lagel
06/02/2004, 14:39
για την οικογενεια σου και καλη λευτερια στη γυναικα σου.χρονια τωρα σκεφτομαι ταξιδι στο εξωτερικο αλλα ολο ελεγα του χρονου.νομιζω πως το εχω παρει αποφαση γιατι τα χρονια περνανε γρηγορα και μπορει να μην εχω αλλη ευκαιρια.Φιλε το 2002 το καλοκαιρι εχα περασει για καφε μονο απο παργα και με αρεσε τοσο πολυ που εκατσα 3 μερες.ηταν την περιοδο που γιορταζε την απελευθερωση και ειχε φανταστικα πυροτεχνηματα,εχει φοβερες παραλιες οπως εκεινη που εχει και τεραστιο μπαρ(δεν θυμαμαι πως λεγοτανε)αλλα η θαλασσα παγωμενη.καλο σαββατοκυριακο σε ολους!!!!

asmar
06/02/2004, 23:26
parji αν είσαι διατεθυμένος να στερηθείς κάποια πράγματα ή να απολαύσεις κατ'εμού τότε θα σου βγει τα μισά λεφτά απο ότι αναφέρανε τα παιδιά σε προηγούμενο μήνυμα.
Φαντάσου ότι το προηγούμενο καλοκαίρι διάσχισα (με τραίνο αλλά είναι πανάκριβα) σχεδόν ολόκληρη την Ελβετία, ένα κομμάτι μικρό της Γαλλίας και έμεινα σε ένα απο τα πιο ακριβά τουριστικά θέρετρα της Γαλλίας στις ’λπεις.
Σε 8-10 μέρες έφυγαν μαζί με τα αεροπορικά εισητήρια γύρω στα 650 ευρώ.

Που θέλω να καταλήξω, αν έχεις αντίσκηνο, εξοπλισμό μαγειρέματος μένεις άνετα χύμα μερικές μέρες και άλλες σε κάμπινγκ που μπορείς σχετικά εύκολα να βρεις ώστε να κάνεις και κανένα μπάνιο καμιά μέρα.....αν δε αγοράζεις και απο σουπερ μάρκετ και μαγειρεύεις κάθε μέρα θα σου βγει απίστευτα φτηνά.

Μόλις πάρω νέα μηχανή θα δημοσιεύσω ένα πρόγραμμα γαμάτο που έχω υπόψην και όσοι πιστοί καλοδεχούμενοι.

Είδη έχω κανονίσει συνεπιβάτη και μάλιστα γλύκα ;)

Capo_Di_Capi
07/02/2004, 01:18
Ασε τη γλύκα σου Κρητικέ και ρίξε το πρόγραμμα.......

asmar
07/02/2004, 16:11
Το πρόγραμμα θα στο πω ιδιαιτέρως μόλις έρθεις εδω ρε!

greekshadow
08/02/2004, 01:21
Σκέφτομαι μια βολτούλα απο Λίβερπουλ- Παρίσι, πόσο λές να μου στοιχίσει ρε Στέλιο για κανένα 3-4μερο? (κοιμάμαι και κάτω απ΄τις γέφυρες του Σηκουάνα , no problem :D )

milaber
08/02/2004, 20:16
Δημοσίευεσε το να ξέρω πότε να αρχίσω να ετοιμάζω την πάπια!

Α ρε τυχεροί!

Που θα πάει θα μεγαλώσει το innova σε κανά χρόνο και τότε θα τα πούμε για τα καλά με τα ταξιδάκια!

Όπου και να πάτε, όποιοι και να πάτε καλά να περάσετε παιδιά!

asmar
10/02/2004, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από greekshadow
Σκέφτομαι μια βολτούλα απο Λίβερπουλ- Παρίσι, πόσο λές να μου στοιχίσει ρε Στέλιο για κανένα 3-4μερο? (κοιμάμαι και κάτω απ΄τις γέφυρες του Σηκουάνα , no problem :D )

Καταρχάς κάμπινγκ δεν έχει στο Παρίσι οπότε θα τη βγάλεις σε ξενώνες μααζί με 5-10 άτομα.
Η κοπέλα μου που πήγε πριν κανένα μήνα πλήρωσε και για τις 4 διανυκτερεύσεις γύρω στις 30-40 λίρες.
Τώρα υπολογίζεις χιλιομετρική απόσταση και βενζίνες συν φαγητό.Γέμισε κανένα σακκιδιάκι σάντουϊτς ;) ώστε να μην ξοδέψεις στην διαδρομή προς τη Γαλλία και ξαναφούλαρε το απο το Παρίσι απο κανένα σούπερ μάρκετ για την επιστροφή.

Λογικά θα μείνεις 1-2 μέρες στο Παρίσι οπότε τα έξοδα θα περιοριστούν στο ελάχιστο αν δεν γνωρίσεις καμιά Γαλλίδα και την πας στο πύργο του ’ιφελ για φαγητό :)

Αμα έχεις και γκαζάκι για μαγείρεμα θα σου βγει τσάμπα πράμα.

Αυτά!

ΥΓ: Πέρνα απο το σπίτι αμα χρειαστείς τίποτα ή για κανένα καφε ρε