PDA

View Full Version : Γαλα...



Kotsis23
22/11/2009, 18:23
Παιδες διαβασα στο ιντερνετ σε ενα φορουμ κατι για το γαλα..Κατω απο τις συσκευασιες εχει εναν αριθμο ελεγε απο το 1 εως το 4 η το 5 δεν θυμαμαι καλα και αυτος ο αριθμος δειχνει το ποσες φορες το συγκεκριμενο γαλα επεστρεψε στο εργοστασιο για αναπαστεριωση αφου ειχε ληξη για να ξαναπωληθει..Το κρατος ελεγε οτι αφηνει τις εταιρειες να το κανουν αυτο το πολυ 4-5 φορες και μετα το γαλα πετιεται..Αμεσως λοιπον ελεγξα 2 συσκευασιες γαλακτος που ειχα στο ψυγειο μια μεβγαλ και μια ολυμπος..Στο μεβγαλ ειχε απο κατω το 3 ενω στον ολυμπο δεν ελεγε τιποτα..δεν ξερω αν απλα δεν το κανει ο ολυμπος αυτο ι αν απλα ηταν οντως φρεσκο γιαυτο αναφερω τα ονοματα οσοι θελετε να το δειτε..Οσες πιο πολλες φορες αναπαστεριωθει φυσικα χανει θρεπτικα συστατικα κτλ..Δεν ξερω κατα ποσο ειναι εγκυρη αυτη η πληροφορια παντως εγω πια το ελεγχω..για δειτε για δειτε..αντε να σταματησει η αισχροκερδια απο ολους πια..:mad:

Εχετλαίος
22/11/2009, 18:45
Iσχύει. Όταν πάρεις το χαρτόνι με το 5 από κάτω δεν πίνεις πια γάλα μα άχερα!
Αυτά ισχύουν για τα υψηλής παστερίωσης (UHT) και όχι για το φρέσκο ή το βιολογικής προέλευσης γάλα.
Μετά τις τελικές επιστροφές (όλα τα γάλατα-UHT, φρέσκα, βιολογικά κτλ), τα γάλατα δεν πετιούνται σε καμία περίπτωση (!) μα πάνε στα ζαχαροπλαστεία (δούλευα σε αρκετά και κατέχω το αντικείμενο). Τι νομίζετε ότι περιέχει μέσα "το καλύτερο γαλακτομπούρεκο των Αθηνών";
:mad:

Kotsis23
22/11/2009, 18:47
Δηλαδη στο φρεσκο γαλα δεν ισχυει κατι τετοιο?Ο αριθμος ομως που εχει στο κατω μερος?

Εχετλαίος
22/11/2009, 18:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kotsis23
Δηλαδη στο φρεσκο γαλα δεν ισχυει κατι τετοιο?Ο αριθμος ομως που εχει στο κατω μερος?

Το φρέσκο ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να ανακυκλωθεί σαν φρέσκο. Γίνεται μετά UHT.

Kotsis23
22/11/2009, 18:50
Οκ ευχαριστω για την διευκρινηση!

maintenance
22/11/2009, 18:55
για αυτο βαλτε ολοι απο μια αγελαδα στην ταρατσα και με την καταλληλη υδραυλικη εγκατασταση να παγαινει κατευθειαν στον στομας μας....


αχ και να ταν μονο το γαλα..... Τι οργανισμο εχουμε ρε πστμ...:rolleyes:

maintenance
22/11/2009, 18:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Το φρέσκο ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να ανακυκλωθεί σαν φρέσκο. Γίνεται μετά UHT.


παντως αν θυμαμαι καλα ..... νομιζω εδω ειχε αναφερθει κατι τετοιο με τα νουμερα.

αυτη η παρατηρηση δεν πρεπει να ειχε ειπωθει τοτε.

Και.... απο τον σταυλο που φευγει το γαλα μεχρι το ποτηρι μας.......:mad: καμια.... ΜΑ καμια σχεση δεν εχει.. Νερακι παει..


απο ανθρωπο των σταυλων η παραπανω παρατηρηση.

nasos-hyper
22/11/2009, 19:12
το γαλα σε σκονη?:rolleyes:

nikos1400
22/11/2009, 20:32
Γ@μησε τα με το γαλα...
Κι εγω εμαθα παρα πολλα για το γαλα οταν αρχισε να διαβαζει η γυναικα μου περι θηλασμου (του μωρου μας βεβαιως!).
Το εχω κοψει στο ελαχιστο. Σπανια πινω, και αν μπορω μονο απο εταιρια Βορειας Ελλαδος που αρχιζει απο Ο. που ειναι για την ωρα η πιο αξιοπιστη/ασφαλης.
Παντως εκτος των αλλων, το αγελαδινο γαλα ευθυνεται λεει για αλλεργιες που εκδηλωνουν τα παιδια (απο μωρα). Πολλα εξανθηματα, συγκαματα που παρουσιαζουν τα μωρα οφειλονται σε αλλεργικη αντιδραση του μωρου στο αγελαδινο γαλα. Απο τη φυση του θα επρεπε να πινει....μαμισιο γαλα !

Τελος παντων.... πολλα λεφτα παιζονται και εκει και το κρατος παντα απων...
Ενημερωση μηδεν...
Κοροϊδευουμε Ευαγγελατο και Τριανταφυλλοπουλο αλλα παλι καλα που υπαρχουν και αυτοι...

road spirit
22/11/2009, 20:37
H παραπληροφόρηση σε όλο της το μεγαλείο και το μεγάλο όπλο που ακούει στη λέξη ιντερνετ για άλλη μια φορά στα χειρότερα του....

ότι να' ναι γράφετε

απο τη 1η λέξη μέχρι τη τελευταία ότι έχει γραφτεί εδω δεν ισχύει.... :rolleyes:

(και για τον Ολυμπο πάει αυτό, ότι ξέρατε κάποτε για την καλή αξιόπιστη εταιρεία να το ξεχάσετε)

nikos1400
22/11/2009, 20:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit


(και για τον Ολυμπο πάει αυτό, ότι ξέρατε κάποτε για την καλή αξιόπιστη εταιρεία να το ξεχάσετε)

ε, επομενο ητανε...
οπου παιζονται λεφτα....:(

mattie
22/11/2009, 20:45
Σορυ παιδια, αλλα αυτο ειναι τοσο αληθες, οσο και το αιμα που χρειαζεται ο Βαγγελης Μερισιωτης.

Οι αριθμοι στο κατω μερος του κουτιου σημαινουν τον σταθμο συγκεντρωσης γαλακτος απο τον οποιο εχει προελθει το γαλα και εξυπηρετει την ιχνηλασιμοτητα. Πχ το 1 ειναι απο τις Σερρες, το 2 απο την Κοζανη κτλ.
Το νωπο γαλα απο τον παραγωγο αυτη τη στιγμη κοστιζει 0,26-0,29 το κιλό. Που σημαίνει ότι είναι μια πολύ φτηνή πρώτη ύλη. Αντιθετα, μια υποθετική διαχείριση του ληγμένου γάλακτος θα κόστιζε πολύ περισσότερο. Δηλαδή, θα χρειαζόταν ένα φορτηγό να μαζέψει όλα αυτά τα κουτάκια πίσω (μεταφορικά και μεροκάματα οδηγών), υπό ψύξη (βενζίνες των φορτηγών), να τα μεταφέρει πίσω στη βιομηχανία, να υπάρχει προσωπικό να ανοίγει τα κουτιά (εργατικά), να κάνει ποιοτικό έλεγχο στο γάλα που υποθετικά επιστρέφεται (κόστος εργαστηριακών αναλύσεων) και να πετάει μια αρκετά μεγάλη ποσότητα που θα έχει ξινίσει. (κόστος απωλειών). Και μην πείτε ότι και το ξινισμένο μπορούν να το αναστρέψουν, γιατί εγώ τουλάχιστον δεν ξέρω πως γίνεται το γιαούρτι ξανά γάλα. Και νόμίζω κανείς δεν μπορεί να το ισχυριστεί αυτό, αλλά να μη σας ζαλίζω τώρα με γαλακτικές ζυμώσεις, λακτοζες, γαλακτικά οξέα κτλ.
Γενικά το ληγμένο γάλα είναι η κύρια αιτία που το γάλα αυτή τη στιγμή φτάνει στο τραπέζι μας ακριβά. Είπαμε, 0,26 το νωπό (προ παστερίωσης) και 1,00-1,50 το παστεριωμένο. Στην ουσία επιβαρύνει πάλι την βιομηχανία, για να το μεταφέρει προς καταστροφή, και ευθύνεται για την αύξηση του κόστους κατά 30%.
Ενώ, το γάλα ιδιωτικής ετικέττας των σούπερ μάρκετ, είναι φτηνο γι αυτό ακριβώς το λόγο. Επειδή το σούπερ μάρκετ έχει αναλάβει το ίδιο να το διαχειριστεί, (αφού στην ουσία είναι δικό τους προϊόν) είτε το πετάει μόνο του (δλδ δεν έχουμε φορτηγά, οδηγούς κτλ) είτε το διαθέτει πριν να λήξει σε χαμηλότερη τιμή. Αν έχετε πάει σε γνωστή γερμανική αλυσίδα σουπερ μάρκετ χαμηλού κόστους, θα δείτε ότι το βράδυ, μετά τις 8, έχουν προσφορά το γάλα -30%, πολλές φορές και -50%. Ακριβώς για να μην έχουν τόσες πολλές απώλειες.
Στο εξωτερικό δε, στα σούπερ μάρκετ, η τιμή του γάλακτος καθορίζεται από το πότε λήγει. Έτσι το σημερινό γάλα έχει πχ 1 λίρα, το γάλα που παστεριώθηκε 1 μέρα πριν έχει 0,70 λίρες, το γάλα που παστεριώθηκε 2 μέρες πριν έχει 0,40 κτλ. Και αυτό γίνεται ακριβώς για να μην μένουν πολλά ληγμένα στο τέλος.
Στα ζαχαροπλαστεία βέβαια απαγορεύεται να χρησιμοποιείται ληγμένο γάλα, (αλλά αυτό είναι θέμα των κρατικών ελέγχων) αλλά σίγουρα δεν απαγορεύεται να χρησιμοποιηθεί μια μέρα πριν τη λήξη του.

nikos1400
22/11/2009, 20:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από mattie
Σορυ παιδια, αλλα αυτο ειναι τοσο αληθες, οσο και το αιμα που χρειαζεται ο Βαγγελης Μερισιωτης.

Οι αριθμοι στο κατω μερος του κουτιου σημαινουν τον σταθμο συγκεντρωσης γαλακτος απο τον...α, (αλλά αυτό είναι θέμα των κρατικών ελέγχων) αλλά σίγουρα δεν απαγορεύεται να χρησιμοποιηθεί μια μέρα πριν τη λήξη του.

Εχουνε λογικη αυτα που λες...

jimmy10
22/11/2009, 21:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από mattie
Σορυ παιδια, αλλα αυτο ειναι τοσο αληθες, οσο και το αιμα που χρειαζεται ο Βαγγελης Μερισιωτης.

Οι αριθμοι στο κατω μερος του κουτιου σημαινουν τον σταθμο συγκεντρωσης γαλακτος απο τον οποιο εχει προελθει το γαλα και εξυπηρετει την ιχνηλασιμοτητα. Πχ το 1 ειναι απο τις Σερρες, το 2 απο την Κοζανη κτλ.
Το νωπο γαλα απο τον παραγωγο αυτη τη στιγμη κοστιζει 0,26-0,29 το κιλό. Που σημαίνει ότι είναι μια πολύ φτηνή πρώτη ύλη. Αντιθετα, μια υποθετική διαχείριση του ληγμένου γάλακτος θα κόστιζε πολύ περισσότερο. Δηλαδή, θα χρειαζόταν ένα φορτηγό να μαζέψει όλα αυτά τα κουτάκια πίσω (μεταφορικά και μεροκάματα οδηγών), υπό ψύξη (βενζίνες των φορτηγών), να τα μεταφέρει πίσω στη βιομηχανία, να υπάρχει προσωπικό να ανοίγει τα κουτιά (εργατικά), να κάνει ποιοτικό έλεγχο στο γάλα που υποθετικά επιστρέφεται (κόστος εργαστηριακών αναλύσεων) και να πετάει μια αρκετά μεγάλη ποσότητα που θα έχει ξινίσει. (κόστος απωλειών). Και μην πείτε ότι και το ξινισμένο μπορούν να το αναστρέψουν, γιατί εγώ τουλάχιστον δεν ξέρω πως γίνεται το γιαούρτι ξανά γάλα. Και νόμίζω κανείς δεν μπορεί να το ισχυριστεί αυτό, αλλά να μη σας ζαλίζω τώρα με γαλακτικές ζυμώσεις, λακτοζες, γαλακτικά οξέα κτλ.
Γενικά το ληγμένο γάλα είναι η κύρια αιτία που το γάλα αυτή τη στιγμή φτάνει στο τραπέζι μας ακριβά. Είπαμε, 0,26 το νωπό (προ παστερίωσης) και 1,00-1,50 το παστεριωμένο. Στην ουσία επιβαρύνει πάλι την βιομηχανία, για να το μεταφέρει προς καταστροφή, και ευθύνεται για την αύξηση του κόστους κατά 30%.
Ενώ, το γάλα ιδιωτικής ετικέττας των σούπερ μάρκετ, είναι φτηνο γι αυτό ακριβώς το λόγο. Επειδή το σούπερ μάρκετ έχει αναλάβει το ίδιο να το διαχειριστεί, (αφού στην ουσία είναι δικό τους προϊόν) είτε το πετάει μόνο του (δλδ δεν έχουμε φορτηγά, οδηγούς κτλ) είτε το διαθέτει πριν να λήξει σε χαμηλότερη τιμή. Αν έχετε πάει σε γνωστή γερμανική αλυσίδα σουπερ μάρκετ χαμηλού κόστους, θα δείτε ότι το βράδυ, μετά τις 8, έχουν προσφορά το γάλα -30%, πολλές φορές και -50%. Ακριβώς για να μην έχουν τόσες πολλές απώλειες.
Στο εξωτερικό δε, στα σούπερ μάρκετ, η τιμή του γάλακτος καθορίζεται από το πότε λήγει. Έτσι το σημερινό γάλα έχει πχ 1 λίρα, το γάλα που παστεριώθηκε 1 μέρα πριν έχει 0,70 λίρες, το γάλα που παστεριώθηκε 2 μέρες πριν έχει 0,40 κτλ. Και αυτό γίνεται ακριβώς για να μην μένουν πολλά ληγμένα στο τέλος.
Στα ζαχαροπλαστεία βέβαια απαγορεύεται να χρησιμοποιείται ληγμένο γάλα, (αλλά αυτό είναι θέμα των κρατικών ελέγχων) αλλά σίγουρα δεν απαγορεύεται να χρησιμοποιηθεί μια μέρα πριν τη λήξη του.


δεν ξέρω αν το γάλα ειναι ανακυκλωσιμο αλλα ο μηχανισμος αποκομιδής των ληγμένων συσκευασιων υπαρχει.... Ο ίδιος οδηγός όταν παραδίδει τα φρεσκα, αυτοματα με το ίδιο φορτηγο και στο ίδιο ψυγείο παίρνει τα επιστρεφομενα. Τώρα το τι γινεται στο εργοστασιο είναι αλλη ιστορία...

Cpt. Haddock
23/11/2009, 05:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
H παραπληροφόρηση σε όλο της το μεγαλείο και το μεγάλο όπλο που ακούει στη λέξη ιντερνετ για άλλη μια φορά στα χειρότερα του....

ότι να' ναι γράφετε

απο τη 1η λέξη μέχρι τη τελευταία ότι έχει γραφτεί εδω δεν ισχύει.... :rolleyes:

(και για τον Ολυμπο πάει αυτό, ότι ξέρατε κάποτε για την καλή αξιόπιστη εταιρεία να το ξεχάσετε)

+1050

Ελεος...

LogOutGoRide
23/11/2009, 08:11
'Εχω μείνει άφωνος , ξέρετε τα πάντα.

Χαλασμένο γάλα γίνεται πάλι γάλα και μάλιστα UHT :rotflmao:

ξέρετε τι είναι UHT και πως παράγεται;

Έχετε ακούσει ποτέ τι είναι επιλεγμένο γάλα;

Μήπως ξέρετε τι είναι ESL ; ασηπτική παραγωγή;

Έχει πολύ πλάκα συνεχίστε
:rotflmao:

SVX
23/11/2009, 08:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από honda kos
Έχει πολύ πλάκα συνεχίστε
:rotflmao:

εχω ακουσει το ιδιο καναν και με τα πλαισια των GSXR ....αν λυσεις κινητηρα και βαλεις το κεφαλι μεσα...εχουν χτυπησει με ποντα ενα νουμερακι...ειναι ο αριθμος ανακλησεων και ποσες φορες το χουν ξανακολλησει στο εργοστασιο..... :uplate:








Υ.Γ. εσεις τωρα πηρατε χαμπαρι τι παιζει με τα τροφιμα? η νομιζετε πως το σοκολατουχο γαλα ειναι "μεριδα" του φρεσκου? και τα πεντανοστιμα γιαουρτακια ,βελουδινα με γευσεις και κομματια" φρουτων"?

ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ μονο ΚΑΦΕ ΤΟ ΠΡΩΙ!!!!!!!!



ελπιζω να μην παιζει και καμια ποοστια με τις μπυρες.... :(

el_hymador
23/11/2009, 08:19
Ας παρουμε ολοι αγελαδες.

Μια αγελαδα στη ταρατσα μιας πολυκατοικιας, εξασφαλιζει γαλα σε ολους του ενοικους.

Παρτε ολοι αγελαδες τωρα...


υ.γ. στην περιπτωση μονοκατοικιας υπαρχει και η εναλλακτικη της κατσικας.

makis206
23/11/2009, 08:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
υ.γ. στην περιπτωση μονοκατοικιας υπαρχει και η εναλλακτικη της κατσικας.

Και στην γκαρσονιέρα ένα πουλί αρκεί :lol:

LsKostas
23/11/2009, 09:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Και στην γκαρσονιέρα ένα πουλί αρκεί :lol:


ανετα :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

TROOPER
23/11/2009, 09:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
H παραπληροφόρηση σε όλο της το μεγαλείο και το μεγάλο όπλο που ακούει στη λέξη ιντερνετ για άλλη μια φορά στα χειρότερα του....

ότι να' ναι γράφετε

απο τη 1η λέξη μέχρι τη τελευταία ότι έχει γραφτεί εδω δεν ισχύει.... :rolleyes:

(και για τον Ολυμπο πάει αυτό, ότι ξέρατε κάποτε για την καλή αξιόπιστη εταιρεία να το ξεχάσετε)

ασε που το γαλα ειναι για τα μωρα και τις γκομενες οπως λεει και η ευη :lol: :lol: :lol:

Εχετλαίος
23/11/2009, 10:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
H παραπληροφόρηση σε όλο της το μεγαλείο και το μεγάλο όπλο που ακούει στη λέξη ιντερνετ για άλλη μια φορά στα χειρότερα του....

ότι να' ναι γράφετε

απο τη 1η λέξη μέχρι τη τελευταία ότι έχει γραφτεί εδω δεν ισχύει.... :rolleyes:

(και για τον Ολυμπο πάει αυτό, ότι ξέρατε κάποτε για την καλή αξιόπιστη εταιρεία να το ξεχάσετε)

Παιδιά μην είστε απόλυτοι.
Δεν ξέρω και εγώ σαν οδηγός πόσα ληγμένα μάζευα στη γύρα, και πόσα ληγμένα πήγαινα σε φούρνους-ζαχαροπλαστεία-παγωτατζίδικα και τα σια!
Και ναι το 1-5 κάτω από τα χαρτόνς είναι πόσες φορές έχει ανα-παστεριωθεί τα γάλα εξ επιστροφών. Δούλευα και σε εργοστάσιο που έκανε αυτή τη δουλειά, γιατί να το εξωραίσουμε το θέμα;

Εχετλαίος
23/11/2009, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από honda kos
Χαλασμένο γάλα γίνεται πάλι γάλα και μάλιστα UHT


Όχι χαλασμένο, ΛΗΓΜΕΝΟ 1-3 ημερών.
Και ναι, βαβαίως και γίνεται UHT, το έκανα με τα χεράκια μου!

nasos-hyper
23/11/2009, 19:52
δηλ.
σε χρηστες που αγοραζουν καθημερινως 2 λιτρα γαλα για τις οικογενειακες αναγκες
τι προτεινετε οι γνωστες?
τον τελευταιο χρονο παιρνουμε το κουκακη μετα απο χρονια χρηση του ολυμπος.
ναι,δεν μας γυριζε το ολυμπος τελευταια,ακομα κ με αναποδες κ βρηκαμε τον κουκο συρμα.
μη πειτε ομως για δελτα-μεβγαλ-φαγε γιατι ειναι αλβανοι χαλαρα κ διαπιστωμενα.:lol:

OldMan
24/11/2009, 10:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
+1050
Ελεος...
Καλά ρε άχρηστε άνθρωπε...

Είπαμε να μπλέξεις με μικρό (αλλά να έχει απογαλακτιστεί τουλάχιστον...) :smokin:

Cpt. Haddock
24/11/2009, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Καλά ρε άχρηστε άνθρωπε...

Είπαμε να μπλέξεις με μικρό (αλλά να έχει απογαλακτιστεί τουλάχιστον...) :smokin:

Μεγαλοδείχνει... :look:

Σήφης
24/11/2009, 11:11
μήπως είναι μια λύση τα γάλατα από το εξωτερικό, όπως αυτά του LIDL;

Τουλάχιστον στην Γερμανία έχουν ελέγχους αντίθετα με 'μας.

Υ.Γ.
Τους καταδικασθέντες σε θάνατο από τις κινέζικες αρχές για το γάλα με μελαμίνη τους κόψανε σήμερα.

OldMan
24/11/2009, 15:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Μεγαλοδείχνει... :look:
Μην το λες σε μένα...





























Στο Εισαγγελέα πέστο... :smokin:

Cpt. Haddock
24/11/2009, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Στο Εισαγγελέα πέστο... :smokin:

δικός μας είναι κι αυτός :smokin:

dukeandthecity
24/11/2009, 15:39
τελικά τι παιζει με το νουμεράκι κατω απο την συσκευασία?

Είναι αλήθεια οτι το αγαπημενο γαλα τον αριανων (αγνο-πρωτη και με διαφορά) έχει το νουμερο 4 σε όλες τις συσκευασιες ?:D

fournas
24/11/2009, 16:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Παιδιά μην είστε απόλυτοι.
Δεν ξέρω και εγώ σαν οδηγός πόσα ληγμένα μάζευα στη γύρα, και πόσα ληγμένα πήγαινα σε φούρνους-ζαχαροπλαστεία-παγωτατζίδικα και τα σια!
Και ναι το 1-5 κάτω από τα χαρτόνς είναι πόσες φορές έχει ανα-παστεριωθεί τα γάλα εξ επιστροφών. Δούλευα και σε εργοστάσιο που έκανε αυτή τη δουλειά, γιατί να το εξωραίσουμε το θέμα;



ρε φιλαρακι απορω αν το εκαναν αυτο οι συναδελφοι,για πιο λογο το καναν....εμπορευμα που περνετε επιστρωφη να το ριχνουν στα παρασκευασματα τους.....αφου δεν υπαρχει κερδος

blueangel
09/12/2009, 19:21
Και η φωτό...


182803

nikos1400
19/02/2010, 16:20
Ασχετο, αλλα και σχετικο...:winka:

Διαβαζω σε λεζαντα στο περιοδικο ΜΟΤΟ του Φλεβαρη:
"Εκοψε το γαλα και ανανεωθηκε ο Stoner, καθως αυτο αποφανθηκαν οι γιατροι ηταν που του δημιουργουσε προβλημα."

naked
19/02/2010, 16:59
και κοροϊδεύατε το ΓΡΗΓΟΡΗ :p
κατι ηξερε και ειχε την ΚΛΑΡΑ :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

CBRIDHS
19/02/2010, 17:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos1400
Ασχετο, αλλα και σχετικο...:winka:

Διαβαζω σε λεζαντα στο περιοδικο ΜΟΤΟ του Φλεβαρη:
"Εκοψε το γαλα και ανανεωθηκε ο Stoner, καθως αυτο αποφανθηκαν οι γιατροι ηταν που του δημιουργουσε προβλημα."


γενικα μετα τα 23 το γαλα δε κανει κ τοσο καλο......:winka: :winka: :winka:

bugger
19/02/2010, 17:55
Αυτό ισχύει! Η ανάγκη για γάλα υπάρχει κατά την ανάπτυξη μόνο.

nikos1400
19/02/2010, 19:19
Στην πραγματικοτητα, ο Ανθρωπος δεν εχει αναγκη το αγελαδινο γαλα...
Οποιος εχει ορεξη, ή ετοιμαζεται για γεννητουρια του παιδιου του, ας το ψαξει λιγο...
:winka:

Εχετλαίος
20/02/2010, 20:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos1400
Στην πραγματικοτητα, ο Ανθρωπος δεν εχει αναγκη το αγελαδινο γαλα...

Δώσε παραπομπές και βιβλιογραφία τώρα (έστω και σε πμ)! Το θέμα ενδιαφέρει πάρα πολύ!
:wave2:

nikos1400
20/02/2010, 22:20
16 μηνες τωρα που γεννησαμε, και λιγο πριν (περι τον 2ο μηνα εγγυμοσυνης), η γυναικα μου παρακολουθει ανελλιπως στο parents.gr και ειδικοτερα περι θηλασμου.
Διαβασε και δυο βιβλια της παιδιατρου Αννας Πατσουρου "Θηλασμος, μια υπεροχη σχεση".

Δεν ξερω πολλα εγω. Αυτο που ξερω ειναι οτι εγω μετα που εκοψα το γαλα, βρηκα την υγεια μου... Επινα σχεδον καθημερινα απο τοτε που μπορω να θυμαμαι (μανια με τα δημητριακα και κοκο-ποπς!). Παντα ειχα τυχαια μεσα στο χρονο κρυολογηματα, συναχια, γρυπες κλπ. Ας πουμε 5-6 φορες το χρονο. Απο τοτε που το'κοψα (χτυπα ξυλο) 16 μηνες εχω να αρρωστησω...
Το κοριτσακι μας θηλαζει ακομα. Μια φορα "αρρωστησε" και την περασε πολυ ελαφρα.

Με μια λεξη, και σ'αυτον τον τομεα παιζονται πολλα λεφτα. Ναι ή οχι ?
Απο τις γαλακτοΒΙΟΜΗΧΑΝΙΕΣ μεχρι τους παιδιατρους...

Επιχειρηση ειναι, και οπως ολες κοιταζουν να μην εχουν χασουρα και να βγαζουν πολλη παραγωγη...

Πρεπει να αρχισουμε να κοιταζουμε τα παιδακια μας και να αφησουμε τη μοστρα και τη βολεψη μας γιατι σιγα-σιγα μας πηρε ο διαολος...
Μεχρι και οι χαζο-αμερικανοι συστηνουν 2 χρονια θηλασμου, παρ'ολες τις πιεσεις (φανταζομαι) της βιομηχανιας...

Και -παρενθεση- μακρια τα παιδακια απ'την τηλεοραση...
Ειναι υποπτη (και βαλε) αιτια του αυτισμου...


Η γενια των πατεραδων μας και λιγο πισω, μας αγαπαγανε μεν, αλλα τα γαμησανε ολα...

loylas
21/02/2010, 00:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos1400
Στην πραγματικοτητα, ο Ανθρωπος δεν εχει αναγκη το αγελαδινο γαλα...
Οποιος εχει ορεξη, ή ετοιμαζεται για γεννητουρια του παιδιου του, ας το ψαξει λιγο...
:winka:

Μου ηρθε ενα Email πολυσελιδο πριν καμια εβδομαδα απο φιλο για το θεμα αυτο. Εν συντομια λεει πως συντηρειται ενας μυθος σε σχεση με το γαλα και την αναγκαιοτητα του και πως μας ειναι αχρηστο. Εχει επιχειρηματα και με εβαλε σε προβληματισμο.

guzzistas
21/02/2010, 01:20
Εγώ πάντως όποτε έπινα γάλα... με έπιανε φούσκωμα και κόψιμο... τόκοψα εδώ και 2 χρόνια και δεν ξαναείχα πρόβλημα... δεν είναι γάλα αυτό που πίνουμε, είναι νερό με κάτι άλλο μαζί....

Λεωνίδας
21/02/2010, 01:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από guzzistas
Εγώ πάντως όποτε έπινα γάλα... με έπιανε φούσκωμα και κόψιμο... τόκοψα εδώ και 2 χρόνια και δεν ξαναείχα πρόβλημα... δεν είναι γάλα αυτό που πίνουμε, είναι νερό με κάτι άλλο μαζί.... η φράση "δυσανεξία στη λακτόζη" σου λέει κάτι :confused: :confused:

super_toto
21/02/2010, 21:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos1400
16 μηνες τωρα που γεννησαμε, και λιγο πριν (περι τον 2ο μηνα εγγυμοσυνης), η γυναικα μου παρακολουθει ανελλιπως στο parents.gr και ειδικοτερα περι θηλασμου.
Διαβασε και δυο βιβλια της παιδιατρου Αννας Πατσουρου "Θηλασμος, μια υπεροχη σχεση".

Δεν ξερω πολλα εγω. Αυτο που ξερω ειναι οτι εγω μετα που εκοψα το γαλα, βρηκα την υγεια μου... Επινα σχεδον καθημερινα απο τοτε που μπορω να θυμαμαι (μανια με τα δημητριακα και κοκο-ποπς!). Παντα ειχα τυχαια μεσα στο χρονο κρυολογηματα, συναχια, γρυπες κλπ. Ας πουμε 5-6 φορες το χρονο. Απο τοτε που το'κοψα (χτυπα ξυλο) 16 μηνες εχω να αρρωστησω...
Το κοριτσακι μας θηλαζει ακομα. Μια φορα "αρρωστησε" και την περασε πολυ ελαφρα.

Με μια λεξη, και σ'αυτον τον τομεα παιζονται πολλα λεφτα. Ναι ή οχι ?
Απο τις γαλακτοΒΙΟΜΗΧΑΝΙΕΣ μεχρι τους παιδιατρους...

Επιχειρηση ειναι, και οπως ολες κοιταζουν να μην εχουν χασουρα και να βγαζουν πολλη παραγωγη...

Πρεπει να αρχισουμε να κοιταζουμε τα παιδακια μας και να αφησουμε τη μοστρα και τη βολεψη μας γιατι σιγα-σιγα μας πηρε ο διαολος...
Μεχρι και οι χαζο-αμερικανοι συστηνουν 2 χρονια θηλασμου, παρ'ολες τις πιεσεις (φανταζομαι) της βιομηχανιας...

Και -παρενθεση- μακρια τα παιδακια απ'την τηλεοραση...
Ειναι υποπτη (και βαλε) αιτια του αυτισμου...


Η γενια των πατεραδων μας και λιγο πισω, μας αγαπαγανε μεν, αλλα τα γαμησανε ολα...


Ο άνθρωπος δεν έχει ανάγκη καμία τροφή. Είναι παμφάγο για αυτό και μπορεί να επιβιώνει το ίδιο καλά ο εσκιμώος αλλά και ο Μασάι, παρ όλο που έχουν εκ διαμέτρου διαφορετική δίαιτα.

Όλες οι τροφές μπορούν να υποκατασταθούν με άλλες.

Το μητρικό γάλα είναι απαραίτητο μόνο στα βρέφη καθώς είναι το μόνο που μπορούν να καταπιούν να χωνέψουν και να μεταβολίσουν στους πρώτους μήνες της ζωή στους. Επίσης λαμβάνουν πολύτιμα αντισώματα από αυτό.

Το αγελαδινό γάλα δεν είναι φυσικά απαραίτητο στον άνθρωπο. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και βλαβερό. Είναι πολύ καλή πηγή πρωτεϊνών, βιταμίνων, υδατανθράκων, ασβεστίου και πολλών άλλων στοιχείων, χρήσιμων στον άνθρωπο. Το οποία στοιχεία όμως μπορείς να τα λάβεις και από άλλες τροφές.
Από μία ηλικία και μετά, πολλοί ενήλικες αποκτούν δυσκολία στην πέψη και τον μεταβολισμό του γάλακτος και για αυτό δεν έχει νόημα να το καταναλώνουν αφού δεν λαμβάνουν τα πλούσια στοιχεία που περιέχει.


Επειδή κι εγώ είχα γεννητούρια αυτό το χρόνο, και ενώ κάθε χρόνο αρρωσταίνω 2 με 3 φορές φέτος δεν έχω αρρωστήσει καθόλου.
Δεν έχω κόψει το γάλα. Αποδίδω την ανοσία μου αυτή σε πολύ απλά αίτια.

Είμαι πολύ σχολαστικός με την καθαριότητα πλέον. Πλένω τα χέρια μου δεκαπλάσιες φορές την ημέρα, στη δουλεία μάλιστα πολλές φορες και με οινόπνευμα όταν έρχομαι σε επαφή με άλλους ανθρώπους.
Κρατάω σε απόσταση όσους είναι γριπιασμένοι. Αποφεύγω χειραψίες, αγκαλιές και φιλιά.
Όταν βρέχει δεν κυκλοφορώ με μηχανη όπως έκανα σε όλη μου τη ζωή.
Επειδή έχω περιορίσει και τις βόλτες σπανίως θα βρεθώ σε κλειστό χώρο με άλλους (μπαρ, καφέ κτλ).
Ξενύχτια και μεθύσια δεν παίζουν πλέον άρο ο οργανισμός μου δεν εξαντλείται και το ανοσοποιητικό μου δεν καταρέει.
Με λίγα λόγια είμαι πολύ πιο προσεκτικός και δεν αρρωσταίνω.

Οι βιομηχανίες γάλακτος(και όχι μόνο) βέβαια φυσικά και παίζουν το παιχνίδι τους. Γενικά το τι είναι καλό να τρώμε ή να πίνουμε, αλλάζει συνεχως ανάλογα με την βιομηχανία που χρηματοδοτεί την εκάστοτε έρευνα.

Βγαίνει ας πούμε μια έρευνα και λέει ότι είναι καλό να τρώμε μαργαρίνη γιατί ρίχνει την χολιστερίνη. Δεν λέει όμως τι άλλο κάνει η μαργαρίνη.
Γενικά καμία τροφή δεν επηρεάζει μονομερώς το ανθρώπινο σύστημα. Κάπου θα κάνει καλό κάπου κακό.

Γενικός κανόνας κατα τη γνώμη μου. Φάτε τα πάντα με μέτρο. Οι έρευνες κάθε χρόνο θα αλλάζουν και δεν έχει νόημα να τις ακολουθεί κανείς.

giannis113
21/02/2010, 22:08
ρε παιδες πριν λιγο ειδα ενα χυμο απο το Lidl που εχω στο ψυγειο και εγραφε απο κατω το νουμερο 1896 :bawl: :rotflmao:

Shaolin Monk
21/02/2010, 22:17
Ειναι το ετος παραγωγης,οποτε ολα καλα...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Ημερομηνια ληξης εχει το 2012, οπως και ολοι μας αλωστε...:lol: :rotflmao: :bigcry:

notakos600
21/02/2010, 22:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shaolin Monk
Ειναι το ετος παραγωγης,οποτε ολα καλα...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Ημερομηνια ληξης εχει το 2012, οπως και ολοι μας αλωστε...:lol: :rotflmao: :bigcry:



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

giannis113
21/02/2010, 22:18
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: