PDA

View Full Version : Bandit 650 η Fazer 600 και γιατι οχι 1000??



gsbiker
23/11/2009, 03:18
χαιρετω απαντες!!
πετυχα το site κατα τυχη και το βρηκα αρκετα ενδιαφερον ωστε να θελησω να μπω στην παρεα.διαβαζοντας τις κατα καιρους συζητησεις σας μου απαντηθηκαν πολλα ερωτηματα σχετικα με την αγορα νεας μοτο και θεωρω πως το bandit με κερδιζει προς το παρον(οντας παλαιοτερα κατοχος ενος 400cc).το θεμα ομως της δυναμης του ληστη με προβληματιζει,δλδ τι ειναι καλυτερο τελικα,τα 80hp/12000rpm του ληστη η τα 98hp/12000rpm του fazer,με την καταναλωση να παιζει στα ιδια νουμερα η τελικα να παρω ενα 1000αρι(η 1250),να ανεβω κλιμακα στην καταναλωση και να εχω 95-98hp/7500-8000rpm? ποια ειναι τα συν και πλην σ'αυτο το προβλημα,αν θεωρειται προβλημα και ποια η αποψη σας?τελευταια ειδα και το cbf1000,πολυ αξιολογο και εμαθα απο ιδιοκτητη,κατι για καταναλωση 5lt/100km με ταχυτητα 120-130km/h,κατι που με δελεαζει αρκετα αφου χρησιμοποιω συνεχως αττικη οδο λογω δουλειας(κεντρο-αεροδρομιo-κεντρο : 80km την ημερα + σουλατσαρισμα γενικως).προς το παρον,εχω μια tdm850/'98,πολυ καλη μοτο με αρκετη δυναμη εως τα 180km/h αλλα οδευω στο να γινω μετοχος της SHELL(8lt/100km,αυτονομια 184km)!!!!!....κι εκτος αυτου,θελω να γυρισω παλι στους τετρακυλινδρους ηχους!
ευχαριστω εκ των πρωτερων για οποια απαντηση κι αν δωθει,ελπιζω να μπω και φανω χρησιμος στην παρεα,καλα και ασφαλη χιλιομετρα σ'ολους.

Ληστης
23/11/2009, 07:11
Καλησπερα, το 650 ειναι το ιδιο γρηγορο με το TDM 900 και μετα τα 190-200 φευγει και λιγο μπροστα.Αυτο το αναφερω αφου ειχες tdm για μετρο συγκρισης. Τωρα αφου σε απασχολει η δυναμη σαφως ειναι καλυτερα να πας σε μεγαλυτερο και συτη τη στιγμη με το 1250 να το δινουν στα 8000 χιλιαρικα νομιζω ειναι best buy σε σχεση με αυτα που αναφερεις.
Οσο για την καταναλωση να υπολογιζεις καπου στα 5+ στα 120- 130 οπως με το Honda.

Road67
23/11/2009, 08:26
Αν αναφέρεσαι στο fz1 η κατανάλωση του θα σε τσούξει.
Όσον αφορά το CBF1000 καίει σχετικά λίγο γιατί αποδίδει κυρίως στις μεσαίες. Κινείται άνετα μέσα στην πόλη αλλά οδηγικά το θεωρώ αδιάφορο.

boulvai
23/11/2009, 08:50
...Θεωρείς ποιο ενδιαφέρων οδηγικά το Bandit?Δεν το λέω ειρωνικά!Μια γνώμη ήθελα να πάρω μιας και δεν έχω οδηγήσει κανένα από τα δύο(cbf-1000,Bandit 1250) και ενδιαφερόμουν για αγορά:)

SVX
23/11/2009, 08:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από gsbiker
80hp/12000rpm του ληστη η τα 98hp/12000rpm


Πανω απο ολα καλωσηρθες.... :beer:


προσεξα ομως οτι επεσες στην παγιδα της ιπποδυναμης....κανενας πλεον δεν ψαχνεται για ροπη..... :rolleyes:


αν τΑ 80κατι αλογα του ληστη ηταν ανεπαρκη.....δε θα μπορουσε να κουνησει τα 210τοσα κιλα του ανετα Και μεσα στην πολη χωρις εσυ να τα καταλαβαινεις στο τιμονι σου (σε συνδυασμο με την ροπη βεβαια)

απο την αλλη για το 1000 θα συμφωνησω κι εγω....θα καταλαβεις αρκετα γρηγορα πως το μηχανακι στην κινηση της πολης δεν ειναι στο πεδιο του....εκτος απο την καταναλωση σκεψου οτι ενα 1000αρι δεν βγαζει service στα ιδια λεφτα με ενα 600αρι....η θερμοκρασια που θα ανεβαζει το χιλιαρι αν τοχεις πηγαινελα δουλεια σπιτι? οποτε για All weather & all around .....BANDIT 650

και πιστευω πως ακομα κ μετα απο αρκετα χρονιθα θα μιλανε για τις πιο πετυχημενες γεννιες Bandit ....(αυτες που βγηκαν τα τελευταια 3χρονια και συνεχιζουν να πουλιουνται)

Road67
23/11/2009, 08:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από boulvai
...Θεωρείς ποιο ενδιαφέρων οδηγικά το Bandit?Δεν το λέω ειρωνικά!Μια γνώμη ήθελα να πάρω μιας και δεν έχω οδηγήσει κανένα από τα δύο(cbf-1000,Bandit 1250) και ενδιαφερόμουν για αγορά:) Δεν έχω οδηγήσει το 1250. Αναφερόμουν στο cbf συγκριτικά με ότι άλλο έχω καβαλήσει στα ίδια ή σχεδόν στα ίδια κυβικά συμπεριλαμβανομένων ενός fz1 και μιας breva (δεν ανήκει ακριβώς στην κατηγορία του η breva αλλά αποδίδει από πολύ χαμηλά και μόνο γι' αυτό την αναφέρω).
Πάντως το 1250 αυτή τη στιγμή έρχεται πολύ οικονομικά και κρίνοντας απ' το 650 ενδέχεται να είναι κι αυτό αρκετά καλό μηχανάκι.
Όλα αυτά λύνονται πολύ εύκολα, αρκεί να πας για ένα test ride καθώς και μια δοκιμή στο μηχανάκι εν στάσει.

boulvai
23/11/2009, 09:42
...Ευχαριστώ Road67!Απλά να αναφέρω ότι έχω δοκιμάσει και τα δύο στατικός καθαρά για να δω τη θέση οδήγησης και επειδη θα βγω εκτός θέματος λέγοντας πως μου φάνηκαν να πω πως έχω βρει cbf 1000 για δοκιμή αλλά Bandit όχι!

Ληστης
23/11/2009, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
Πανω απο ολα καλωσηρθες.... :beer:


προσεξα ομως οτι επεσες στην παγιδα της ιπποδυναμης....κανενας πλεον δεν ψαχνεται για ροπη..... :rolleyes:


αν τΑ 80κατι αλογα του ληστη ηταν ανεπαρκη.....δε θα μπορουσε να κουνησει τα 210τοσα κιλα του ανετα Και μεσα στην πολη χωρις εσυ να τα καταλαβαινεις στο τιμονι σου (σε συνδυασμο με την ροπη βεβαια)

απο την αλλη για το 1000 θα συμφωνησω κι εγω....θα καταλαβεις αρκετα γρηγορα πως το μηχανακι στην κινηση της πολης δεν ειναι στο πεδιο του....εκτος απο την καταναλωση σκεψου οτι ενα 1000αρι δεν βγαζει service στα ιδια λεφτα με ενα 600αρι....η θερμοκρασια που θα ανεβαζει το χιλιαρι αν τοχεις πηγαινελα δουλεια σπιτι? οποτε για All weather & all around .....BANDIT 650

και πιστευω πως ακομα κ μετα απο αρκετα χρονιθα θα μιλανε για τις πιο πετυχημενες γεννιες Bandit ....(αυτες που βγηκαν τα τελευταια 3χρονια και συνεχιζουν να πουλιουνται)

Εγω εχοντας και το 650 και 1250 απο ενα χρονο στην κατοχη μου, θεωρω οτι το 1250 ειναι καλυτερο ΚΑΙ μεσα στην πολη. Δεν μπορω να καταλαβω γιατι θεωρητε το 650 καλυτερο μεσα στην πολη.
Καταναλωση 650=1250, κιλα 650=1250,σερβις 650= 1250, αναρτησεις 1250 καλυτερο, ροπη 1250 καλυτερο, σχεσεις ταχυτητων 1250 καλυτερο.
Που υπερτερει το 650;

TOLISTOLAROS
23/11/2009, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ληστης
Καταναλωση 650=1250
:rolleyes:

Αρχικά δημιουργήθηκε από Ληστης
κιλα 650=1250
:rolleyes:

Φίλε απλά δεν ισχύουν.Μπορεί να θεωρείς ότι δε διαφέρουν και τόσο αλλά τα ίδια δεν είναι

Ληστης
23/11/2009, 18:24
Απο το service manual για το 650s ειναι 218 κιλα στεγνο.Απο του 1250s 225 κιλα στεγνο. Και το πιο βασικο στην αισθηση ειναι το ιδιο.
Τωρα αν καταφερεις εσυ να καταλαβεις την διαφορα των 7 κιλων στα 250 τι να πω, εγω παντως δεν μπορω.
Οσο για την καταναλωση αν παλι τα 7λιτρα/ 100 χλμ με 7,2 λιτρα/ χλμ τα θεωρητε τεραστια διαφορα παλι δεν εχω να πω κατι.

Και αυτα τα γραφω σαν δικη μου αποψη απο την εμπειρια ΚΑΤΟΧΗΣ των συγκεκριμενων μηχανων για πανω απο ενα χρονο καθε μιας, και οχι γιατι ακουσα καποιον να λεει.. η ενας φιλος μου μου ειπε... και ουτο καθεξης.
Οποιος τα διαβασει ας αποφασισει ο ιδιος αν ειναι σωστο η λαθος.

Ληστης
23/11/2009, 18:29
Α, και κατι ακομα το πιο "βαρυ" 1250 ειναι πιο ευκολο στα στροφιλικια απο το πιο "ελαφρυ" 650.

pektis
23/11/2009, 22:09
Δεν ξερω για το 1250,αλλα οσον αφορα τα 600αρια το bandit εχει απο πιο χαμηλα την ροπη απ' οτι το fazer(ειναι & φθηνοτερο!)

amyroukai
24/11/2009, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
:rolleyes:

:rolleyes:

Φίλε απλά δεν ισχύουν.Μπορεί να θεωρείς ότι δε διαφέρουν και τόσο αλλά τα ίδια δεν είναι
Τόλη μερικές φορές καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς... Αυτό πίστευα και εγώ. Και μετά ξεκινήσαμε τις εκδρομές με τους ληστές και όλους τους άλλους που πάμε παρέα... Το 1250 του Bikenest και το δικό μου 650, ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια λίτρα στα ίδια χιλιόμετρα! Αλλά το δικό μου στα 160 δουλεύει στις 8000 στροφές και το "μεγάλο"" στις 5300. Για να ακολουθήσω στο βουνό σε καλό ρυθμό, ανεβάζω όλες τις ταχύτητες 10,000 στροφές, ενώ ο 'nest αλλάζει στις 6000. Επειδή το μοτέρ δεν πιέζεται και δεν είναι ανάγκη να ανεβάσει για να πάει γρήγορα λόγω ροπής νταλίκας, καίει λίγο. Αν το σκίσεις, εννοείται ότι θα κάψει πολύ. Αλλά δεν χρειάζεται να το σκίζεις.

gsbiker ότι σου είπαν και οι άλλοι, το προσυπογράφω. Αν δεν σε τρομάζουν τα κυβικά, πάρε το 1250άρι. Δεν έχει καμία διαφορά με το 650 σε ότι αφορά ευελιξία, φοράει καλύτερη ανάρτηση και έχει καταπληκτικό τράβηγμα. Το Fazer 1000 υπερτερεί μετά τις 8000 (δεν ξέρω πως σου αρέσει να οδηγείς) ή αν σκοπεύεις να κάνεις συχνά track days, έχει πολύ πιο σπορτίφ στήσιμο και μεγαλύτερα περιθώρια κλίσης. Σε καθημερινή μετακίνηση και ταξίδια ή σε περιστασιακές επισκέψεις πίστα, το 1250 είναι κορυφή. Πόσο μάλλον αν σκεφτείς και την τιμή του... Το αν βγάζει πολλή ζέστη το καλοκαίρι στην κίνηση δεν το ξέρω. Το CBF1000 είναι επίσης πολύ καλή μοτοσικλέτα, αλλά δεν αξίζει τα παραπάνω χρήματα, αφού είναι πιο αργό, το ίδιο βαρύ με εξίσου "τουριστάδικο" στήσιμο και η μόνη διαφορά είναι το CBS/ABS που σίγουρα είναι καλό σύστημα, αλλά δεν κάνει τραγικές διαφορές στο φρένο. ΟΚ είναι Honda και σε πολλούς αυτό αρκεί. Αν σε βολέψει η θέση οδήγησης του Bandit, πάρε το. Είναι και μερικοί που δεν τους βόλεψε καθόλου.

SVX
24/11/2009, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Τόλη μερικές φορές καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς... Αυτό πίστευα και εγώ. Και μετά ξεκινήσαμε τις εκδρομές με τους ληστές και όλους τους άλλους που πάμε παρέα... Το 1250 του Bikenest και το δικό μου 650, ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια λίτρα στα ίδια χιλιόμετρα! Αλλά το δικό μου στα 160 δουλεύει στις 8000 στροφές και το "μεγάλο"" στις 5300. Για να ακολουθήσω στο βουνό σε καλό ρυθμό, ανεβάζω όλες τις ταχύτητες 10,000 στροφές, ενώ ο 'nest αλλάζει στις 6000. Επειδή το μοτέρ δεν πιέζεται και δεν είναι ανάγκη να ανεβάσει για να πάει γρήγορα λόγω ροπής νταλίκας, καίει λίγο. Αν το σκίσεις, εννοείται ότι θα κάψει πολύ. Αλλά δεν χρειάζεται να το σκίζεις.



και η καταναλωση στην πολη να υποθεσουμε ειναι η ιδια ε?

και η θερμοκρασιες που ανεβαζει ο κινητηρας των 1250κυβικων μεσα στο μποτιλιαρισμα ειναι παραπλησιες(μπορει και μικροτερες λογω μεγαλυτερου ψυγειου ) με του 650....

το μονο που αλλαζει λοιπον ειναι η τιμη αγορας.......:ninja:

Ληστης
24/11/2009, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Τόλη μερικές φορές καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς... Αυτό πίστευα και εγώ. Και μετά ξεκινήσαμε τις εκδρομές με τους ληστές και όλους τους άλλους που πάμε παρέα... Το 1250 του Bikenest και το δικό μου 650, ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια λίτρα στα ίδια χιλιόμετρα! Αλλά το δικό μου στα 160 δουλεύει στις 8000 στροφές και το "μεγάλο"" στις 5300. Για να ακολουθήσω στο βουνό σε καλό ρυθμό, ανεβάζω όλες τις ταχύτητες 10,000 στροφές, ενώ ο 'nest αλλάζει στις 6000. Επειδή το μοτέρ δεν πιέζεται και δεν είναι ανάγκη να ανεβάσει για να πάει γρήγορα λόγω ροπής νταλίκας, καίει λίγο. Αν το σκίσεις, εννοείται ότι θα κάψει πολύ. Αλλά δεν χρειάζεται να το σκίζεις.

gsbiker ότι σου είπαν και οι άλλοι, το προσυπογράφω. Αν δεν σε τρομάζουν τα κυβικά, πάρε το 1250άρι. Δεν έχει καμία διαφορά με το 650 σε ότι αφορά ευελιξία, φοράει καλύτερη ανάρτηση και έχει καταπληκτικό τράβηγμα. Το Fazer 1000 υπερτερεί μετά τις 8000 (δεν ξέρω πως σου αρέσει να οδηγείς) ή αν σκοπεύεις να κάνεις συχνά track days, έχει πολύ πιο σπορτίφ στήσιμο και μεγαλύτερα περιθώρια κλίσης. Σε καθημερινή μετακίνηση και ταξίδια ή σε περιστασιακές επισκέψεις πίστα, το 1250 είναι κορυφή. Πόσο μάλλον αν σκεφτείς και την τιμή του... Το αν βγάζει πολλή ζέστη το καλοκαίρι στην κίνηση δεν το ξέρω. Το CBF1000 είναι επίσης πολύ καλή μοτοσικλέτα, αλλά δεν αξίζει τα παραπάνω χρήματα, αφού είναι πιο αργό, το ίδιο βαρύ με εξίσου "τουριστάδικο" στήσιμο και η μόνη διαφορά είναι το CBS/ABS που σίγουρα είναι καλό σύστημα, αλλά δεν κάνει τραγικές διαφορές στο φρένο. ΟΚ είναι Honda και σε πολλούς αυτό αρκεί. Αν σε βολέψει η θέση οδήγησης του Bandit, πάρε το. Είναι και μερικοί που δεν τους βόλεψε καθόλου.

Εχει μαλλιασει η γλωσσα μου να τα λεω...

amyroukai
24/11/2009, 19:04
Σχετικά με το fazer 600, από ότι λένε όσοι το οδήγησαν, είναι ένα πολιτικό R6. Χαμηλά δεν υπάρχει, μετά τις 8000 και μέχρι τις 12000 τρελλαίνεται. Επίσης ο συνοδηγός ψήνεται από τις εξατμίσεις και βρωμάει καυσαέρια γιατί γυρνάνε προς τα επάνω... Αλλά πάλι, αν σκοπεύεις να μπαίνεις συχνά πίστα, είναι πολύ καλό για αυτή τη δουλειά. Αν είναι για χαλαρές βόλτες, τότε μην το ψάχνεις, Bandit/CBF και στα 600άρια. Το Diversion και το ER-6f μου αρέσουν σαν σχέδιο, αλλά είναι σαφώς πιο αργά και πέρα από το χαμηλό τους βάρος, δεν έχουν κάτι που να ξεχωρίζει (ανάρτηση/φρένα κλπ).

TOLISTOLAROS
24/11/2009, 19:26
Ρε παιδιά όταν συγκρίνετε καταναλώσεις εννοείται ότι αναφερόμαστε σε αντιστοιχία των κυβικών.Προφανώς για ν'ακολουθήσει το μεγάλο,το 650 θέλει σκίσιμο.Κι ένα CB400 θα΄θελε σκίσιμο για ν'ακολουθήσει το 650 μ'αυτή τη λογική.
Να δώσω αμαξοπαράδειγμα:Grande 95hp καίει περισσότερο σε τσίτα οδήγηση(ειδικά ανηφόρα) για ν'ακολουθήσει t-jet 120hp.Λογικό γιατί για να μείνω κοντά του το δουλεύω 5500-6500.Σε μποτιλιάρισμα όμως καίω λιγότερο.

Απλά δεν είναι δίκαιο να προσπαθείς ν'ακολουθείς το bandit 1250 με το 650.
Αν πάω χαλαρά μέχρι τη Λίνδο με το SV θα κάψω λιγότερο από ένα παπί astrea που θα μ'ακολουθεί επειδή το astrea θα δουλεύει τέρμα για να κρατάει 90-100,ενώ εγώ 4500.
Δε σημαίνει ότι το SV είναι οικονομικότερο του astrea!
Επίσης πόλη με πόλη έχει διαφορά..Ρόδο που όλες οι μηχανές στο κέντρο δουλεύουν 1η-σταμάτα-ρελαντί και δεν πάνε πάνω από 30-40(το περισσότερο διάστημα έτσι ; ) το 1250 θα κάψει πολύ περισσότερο απ'το 650 επειδή δεν μπορεί να εκμεταλλευτεί ροπή+ μακρύ σαζμάν.
Αθήνα προφανώς είναι άλλες συνθήκες

edit:το πείραμα με το astrea έχει γίνει και κάψαμε τα ίδια.Άμα δε συνεχίζαμε μέχρι πρασονήσι μάλλον θα'καιγα κατιτίς λιγότερο.Πήγαινα όμως σταθερά με 90,άντε 100(σπάνια).

Ληστης
24/11/2009, 20:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Ρε παιδιά όταν συγκρίνετε καταναλώσεις εννοείται ότι αναφερόμαστε σε αντιστοιχία των κυβικών.Προφανώς για ν'ακολουθήσει το μεγάλο,το 650 θέλει σκίσιμο.Κι ένα CB400 θα΄θελε σκίσιμο για ν'ακολουθήσει το 650 μ'αυτή τη λογική.
Να δώσω αμαξοπαράδειγμα:Grande 95hp καίει περισσότερο σε τσίτα οδήγηση(ειδικά ανηφόρα) για ν'ακολουθήσει t-jet 120hp.Λογικό γιατί για να μείνω κοντά του το δουλεύω 5500-6500.Σε μποτιλιάρισμα όμως καίω λιγότερο.

Απλά δεν είναι δίκαιο να προσπαθείς ν'ακολουθείς το bandit 1250 με το 650.
Αν πάω χαλαρά μέχρι τη Λίνδο με το SV θα κάψω λιγότερο από ένα παπί astrea που θα μ'ακολουθεί επειδή το astrea θα δουλεύει τέρμα για να κρατάει 90-100,ενώ εγώ 4500.
Δε σημαίνει ότι το SV είναι οικονομικότερο του astrea!
Επίσης πόλη με πόλη έχει διαφορά..Ρόδο που όλες οι μηχανές στο κέντρο δουλεύουν 1η-σταμάτα-ρελαντί και δεν πάνε πάνω από 30-40(το περισσότερο διάστημα έτσι ; ) το 1250 θα κάψει πολύ περισσότερο απ'το 650 επειδή δεν μπορεί να εκμεταλλευτεί ροπή+ μακρύ σαζμάν.
Αθήνα προφανώς είναι άλλες συνθήκες

edit:το πείραμα με το astrea έχει γίνει και κάψαμε τα ίδια.Άμα δε συνεχίζαμε μέχρι πρασονήσι μάλλον θα'καιγα κατιτίς λιγότερο.Πήγαινα όμως σταθερά με 90,άντε 100(σπάνια).

Τοτε εξηγησε μου πως γινετε μετα απο 7000 χλμ στο 650 και 7500 χλμ στο 1250 να εχω παραπλησια καταναλωση; Πως το εξηγεις; Σε καθε γεμισμα μηδενιζω τον χιλιομετρητη και ξεκαρω καταναλωση.

George20vt
24/11/2009, 21:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από gsbiker
τελευταια ειδα και το cbf1000,πολυ αξιολογο και εμαθα απο ιδιοκτητη,κατι για καταναλωση 5lt/100km με ταχυτητα 120-130km/h,κατι που με δελεαζει αρκετα αφου χρησιμοποιω συνεχως αττικη οδο λογω δουλειας(κεντρο-αεροδρομιo-κεντρο : 80km την ημερα + σουλατσαρισμα γενικως).

Εγώ θα σταθώ μόνο σε αυτό, εκ πείρας, μιας και κάνω παρόμοια χρήση (καθημερινά Κηφισίας τα χαράματα και αργότερα Κηφισιά - Αεροδρόμιο από Αττική οδό). Πράγματι, αν δε σε "γαργαλάει" το δεξί σου χέρι, η μηχανή αρκείται σε 5lt/100km με ταχύτητες σαν αυτή που ανέφερες.

Σχετικά με το αστικό σουλατσάρισμα, βλέπω συνήθως 7,0 - 7,5lt/100km με max τα 8,0 σε πραγματικά δύσκολες συνθήκες κίνησης.

Μιας και πιάσαμε τις συγκρίσεις παπιών και 1000αριών, έχοντας επί σειρά ετών μονοκύλινδρο 650 on-off, έκαιγε περίπου 1 λίτρο λιγότερο στην πόλη και 1 λίτρο περισσότερο στο ταξίδι ή την Αττική οδό (με 120-130χαω) από το 1000άρι CBF. Σε μεγαλύτερες ταχύτητες, ας μην αναφερθούμε καν...

TOLISTOLAROS
24/11/2009, 21:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ληστης
Τοτε εξηγησε μου πως γινετε μετα απο 7000 χλμ στο 650 και 7500 χλμ στο 1250 να εχω παραπλησια καταναλωση; Πως το εξηγεις; Σε καθε γεμισμα μηδενιζω τον χιλιομετρητη και ξεκαρω καταναλωση.
Άλλο παραπλήσια-δεν έχω λόγο να μη σε πιστέψω- άλλο ΙΔΙΑ.Το ίδιο με τα κιλά.
Αν ήταν να διαλέξω και γω το 1250 θα'παιρνα αβλεπή.Έστω μια διαφορά όμως στην κατανάλωση-αμελητέα ανάλογα τις συνθήκες-υπάρχει.

klebouras
28/11/2009, 22:12
Egw me BANDIT 1250 ekapsa gyrw sta 13 litra apo vytina ews athina....stin ethniki ypologiste apo 150-180 xiliometra.Filos me V STROM 650 pigaine mexri kai 200 kai ekapse peripou 70% ligotero.Mi ksexname oti paizei megalo rolo kai to varos tis mixanis

amyroukai
29/11/2009, 03:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από klebouras
paizei megalo rolo kai to varos tis mixanis Παπάκια μάντολες... 30 κιλά πάνω κάτω, σιγά τα αυγά. Όχι ότι δεν κάνουν διαφορά, αλλά αυτή φαίνεται αλλού, όχι στην κατανάλωση. Μάλλον έχεις πολύ βαρύ χέρι συνάδελφε. Το στρώμα απο-και-κλείεται να έκαψε τόσο λιγότερο. 200 είναι η τελική του και εσύ πήγαινες μισό γκάζι. Πόσο λογικό σου φαίνεται; Μάλλον σε δουλεύει ψιλό γαζί ο στρωματούχος.


Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Άλλο παραπλήσια...άλλο ΙΔΙΑ.
Έστω μια διαφορά όμως στην κατανάλωση-αμελητέα ανάλογα τις συνθήκες-υπάρχει.
TOLISTOLAROS φίλε θα με σκάσεις... Κόλλησες στο ότι το 650 μπορεί να κάψει 6l/100χλμ και το 1250 6,1l/100χλμ, μύγα μισω τη διαφορά τώρα που θα γίνει και μεσανατολικό... Νταξ, δεν είναι ΑΚΡΙΒΩΣ η ίδια, έχεις δίκιο... Δηλαδή αν φαγώνεσαι έτσι για τα αμελητέα, ούτε ψύλλος στον κόρφο σου για τα σημαντικά!

Γενικά όσο πιο αργά πάς, τόσο λιγότερο καις. Εσύ γιατί δεν έκατσες πίσω να κάνεις 10 λεπτά παραπάνω από το 120άρι punto? Γιατί να σκίζεται το παπί να έρθει μαζί σου και δεν πήγαινε με 60; Γιατί απλά και εσύ και εγώ και όλοι, ξεζουμίζουμε όλα τα "μικρά" για να πάνε όπως θέλουμε. Με τα ροπάτα μοτέρ πας και σβέλτα και χαλαρά, άρα καις λιγότερο. Επίσης πες μου πότε να γελάσω για το τράφικ της Ρόδου. Δηλαδή μπορεί να κάνετε και τρία λεπτά να πάτε από τη μία άκρη της πόλης στην άλλη; Άντε και τέσσερα; Σε μιά τυπική μέρα δουλειάς, κάνω κάπου 120 χιλιόμετρα με τη μηχανή, εντός και εκτός κέντρου και δεν κολλάω -σχεδόν- πουθενά. Δεν είναι και τόσο στενοί οι δρόμοι της Ρόδου, τους είδα και φέτος. Δεν χωράει ο ληστής δίπλα από τα αυτοκίνητα; Τα 2-3 λεπτά ακινησίας μέσα στην εργασιακή μέρα, δεν αρκούν για να κάνουν ουσιαστική διαφορά στην κατανάλωση ακόμα και μέσα στην πόλη. Ξέχασα, αυτό το αμελητέο 0,1 λίτρο, αυτό καταστρέφει την οικονομία...

Και για να δείτε τη διαφορά με μοτέρ ρυθμισμένα αλλιώς, πήγαμε χτες στο σφηνάκι του τρούπερ με διάφορα χιλιάρια και ένα bking. Πήγα και γύρισα, έγραψε 260 χιλιόμετρα από βενζινάδικο σε βενζινάδικο και πήρε 18,5 λίτρα. 200-230 ΕΟ πηγαίνοντας (τελικιασμένος δλδ), 3η συνεχώς κόκκινα στις στροφές γιατί ήθελα να έχω από κοντά έναν της παρέας με SV1000 για να βλέπω τα σημάδια του, επιστροφή ίδια γεύση στις στροφές και πιο χαλαρά ΕΟ με 160... Τα χιλιάρια, ήθελαν βενζίνη στο μισό της διαδρομής. Το bking το ίδιο. Δηλαδή ίδιες ταχύτητες κίνησης, 30 λιγότερα κιλά από το δικό μου, 60 λιγότερα από το 1250 αλλά μιάμιση φορά -τουλάχιστον- περισσότερη βενζίνη. Για εξηγήστε το λοιπόν φωτεινοί μου παντογνώστες! Τι θόρυβος ακούγεται; Α κάτι επιχειρήματα για κιλά και κυβικά κατέρρευσαν εδώ παραπάνω, δεν είναι τίποτα... :wave2:

klebouras
29/11/2009, 03:36
File mou,to diko mou to epixeirima de katerrefse giati poly apla.
1.De mou to eipe...TO EIDA !An de to prosexes,MAZI pigame tin ekdromi kai profanws mazi gemizame.

2.Ta kila den einai 30...einai kammia 45aria

3.Profanws to vary xeri i to elafry xeri einai pou paizei to prwto,oxi omws to mono rolo.An itan etsi exigise mou giati 2 mixanakia me 6i taxytita kai ta dyo,me to 650 na pigainei me olo to gazi kai to 1250 me miso gazi,akrivws logw katanalwsis,eixan afti ti diafora..Kai epanalamvanw,i diafora einai YPARKTI.....kai poso vary borei na einai to xeri sta 1250 kyvika pou kinountai me 180?siga to vary xeri

amyroukai
29/11/2009, 03:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από klebouras
MAZI pigame tin ekdromi kai profanws mazi gemizame.
Πρώτα από όλα γράφε Ελληνικά όπως όλοι μας...

Δεύτερον, ΜΑΖΙ εκδρομή και ο ένας με 150 και ο άλλος με 200 δεν υπάρχει, εκτός αν κλέβει το ένα κοντέρ τρελά. Ο ένας φτάνει Βυτίνα, πίνει καφέ, τρώει γαλακτομπούρεκο και ο άλλος φτάνει στην τελευταία ρουφηξιά της φράπας. Σε κάθε περίπτωση, κάτι άλλο παίζει... Έχουμε κάνει με τα Bandit ταξιδάκι Βόλο με ένα στρώμα, δεν είχε ιδιαίτερη διαφορά σε βενζίνες, απλά ήθελε λιγότερο συχνά ανεφοδιασμό γιατί έχει μεγαλύτερο ρεζερβουάρ.

Τρίτον χαίρομαι πολύ που δεν είμαι ο μόνος που δεν κοιμάται τέτοια ώρα... :beer:

edit τέταρτον, το Vstrom 650 είναι 230 κιλάκια με γεμάτο ρεζερβουάρ, το Bandit 650 250 κιλά, άρα μόοοολις 20 κιλάκια. Το 1250 είναι 265, άρα 35 κιλά παραπάνω. Αν αλλάξεις ένα τελικούλι, 7-8 κιλά τα κόβεις αμέσως αμέσως... Τα 45 που τα βρήκες;
Αν μιλάμε για το δικό μου, 227 κιλά με βενζίνη και τα χιλιάρια είναι στα +-200 κιλά, έχω και άλλο τελικό, τα 30 κιλά χαριστικά τα είπα.... Λιγότερα είναι.

andgeo
29/11/2009, 04:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Αν αναφέρεσαι στο fz1 η κατανάλωση του θα σε τσούξει.
Γι αυτό μπορώ να στο υπογράψω... Τα υπόλοιπα με το cbf δεν τα ξέρω , πάντως μια χαρά μηχανή μου φάνηκε σε 2 βόλτες που πήγαμε , κομμένη και ραμένη για εκδρομή.
Και ναι υπάρχει ζωή και μετά τις 4:00 :ZZZ:

klebouras
29/11/2009, 04:46
Katarxin,syggnwmi gia ta greeklish alla ta spasmena XP mou den antexan ta ellinika.Tha prospathisw na grafw liga kai araia,mexri na ta ftiaxw wste na mi kourazw to kosmo.

1.To V-STROM einai 220 kila...to 1250 to diko mou me ladia-xydia ki ena mesaio gemato tank-bag pigaine 260+...opote na ta 40 kilakia.

2.Opws eida,ontws exei +3 litra reservor to V-STROM alla de gyrise me ti reserva opws egw..eixe kati ligo akoma.

3.De gyrisame mazi,profanws gyrise nwritera o filos mou kai profanws pigaine terma gazi(eixe ypoxrewseis na prolavei) enw egw irtha xalara.Ti diafora tin eidame tin alli mera spiti tou pou eidame to reservoir to V-strom.

4.Pera apo "varia"i "elafria"xeria kai kila,tha sou pw kai kati allo.Borei na ekleve ena apo ta dyo reservoir stin endeixi kai i diafora na prokyptei ki apo ekei.Ex allou ta psifiaka reservoir den einai kai oti pio akrives yparxei.

Oso gia to xenyxti.......oi LHSTES DE KOIMOUNTAI TA VRADYA;)


..........peftoun omws gia ypno ximerwmata !!!

Na sai kala,man ! Ki eftyxws pou vrika tosous listarxous mazemenous edw !!!

Ληστης
29/11/2009, 10:14
Οτι εχεις αναφερει ως τωρα ειναι αοριστα.Ο φιλος ετσι εγω ετσι και εκαψε 70% :eyepop: λιγοτερα.
Αυτο ελεγα και παραπανω, οτι ολοι μιλανε για οτι ακουνε και οχι για την πραγματικοτητα.
Εγω θα δωσω σημασια στα λεγομενα σου αν ερθεις και πεις, εκανα πχ. 200χλμ και εβαλα 16 λιτρα και ο φιλος μου εκανε 200 και εβαλε 9 λιτρα.


Κατι αλλο, που ειδατε οτι το 1250 ειναι 265 κιλα;

amyroukai
29/11/2009, 11:04
Ληστής είναι μετρήσεις power bikes, moto, 0-300, με γεμάτο ρεζερβουάρ.

klebouras ήταν Η μαλ... που δεν κανονίσαμε τίποτα σήμερα. Βλέπω τον ήλιο έξω και μου την βάρεσε, σκέφτομαι να την κάνω για Στορκ μόνος μου που θα είναι ο τζερόνυμο με το... παπί και παρέα για κοψίδια. ΑΛΛΑ, την επόμενη εκδρομή έλα να το δούμε και live και να μετρήσουμε κιόλας... Τους απατεώνες με τα στρώματα δεν θα τους περάσει έτσι :lol:


Και άμα έχει βγάλει άκρη το παλικάρι που ήθελε να δει τι μοτοσικλέτα θα πάρει... :rotflmao:

K5_N
29/11/2009, 11:57
αντε να τις μετρησετε να δειτε ποιος την εχει μεγελυτερη:lol: :lol: :lol:

λοιπον

η καταναλωση εχει να κανει με
1 τα κυβικα
2 τις σαλ
3 την ιπποδυναμη
4 το βαρος
5 το τυπο κινητηρα
6 το τροπο οδηγησης
σε καμια περιπτωση λοιπον δε συγκρινουμε ανομοια πραγματα.
για να συγκρινουμε λοιπον την καταναλωση του 650 με το 1250 θα πρεπει να εχουμε την ιδια ταχυτητα πχ 100κμ/ωρα και τις ιδιες στροφες κινητηρα ασχετα αν το 650 εχει 4η και το 1250 1η στο κιβωτιο

K5_N
29/11/2009, 12:19
αν για παραδειγμα το 1250 εβγαζε 160!!!!! ιππους διπλασιους δηλαδη απο το 650 τοτε και η καταναλωση του θα ηταν πολυ διαφορετικη απο αυτην που εχει τωρα. οπως θα ηταν και του 650 αν εβγαζε 55!!!!!!:nono: :nono: :nono: :

amyroukai
29/11/2009, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από K5_N
αν για παραδειγμα το 1250 εβγαζε 160!!!!! ιππους διπλασιους δηλαδη απο το 650 τοτε και η καταναλωση του θα ηταν πολυ διαφορετικη απο αυτην που εχει τωρα. οπως θα ηταν και του 650 αν εβγαζε 55!!!!!!:nono: :nono: :nono: :
Μα έτσι είναι ακριβώς... Τα αλόγατα θέλουν "τάισμα". Θυσιάζοντας λίγη δύναμη, μπορείς να φτιάξεις πολύ οικονομικά μοτέρ. Δεν θέλω να σκέφτομαι το δικό μου με 20 άλογα λιγότερα, εφιάλτης! Μετά όμως, επειδή πέφτουν πολύ λίγα για τα κιλά της μοτοσικλέτας και του ευτραφούς αναβάτη και συνήθη συνεπιβάτη αυτής, θα πιεζόταν ακόμα περισσότερο, με αρνητικά αποτελέσματα... Μπορεί να έφτανε να καίει περισσότερο από το 1250 για την ίδια διαδρομή.


Διαφωνώ κάθετα, οριζόντια, διαγώνια, όπως θέλεις με το πρώτο που είπες. Η κατανάλωση βγαίνει οδηγώντας "φυσιολογικά" ή τέλος πάντων σε ίδιες συνθήκες και με ίδιες ταχύτητες, όπως βολεύει την κάθε μοτοσικλέτα. Δεν βάζεις handicap σε καμία μοτοσικλέτα, γιατί αυτό είναι βλακεία. Εσύ δλδ αν πάρεις το 1250 θα κινείσαι με πρώτη σκασμένη κόκκινα για να εξισώνεσαι με τους μικρούς ή θα αλλάζεις όπου σου επιτρέπει η ροπή; Πόσο φυσιολογικό είναι αυτό και πόσο αντιπροσωπεύει πραγματικές συνθήκες κίνησης; Η μαγκιά με το 1250 είναι ότι μπορείς να μην ανεβάσεις ποτέ πάνω από 5000rpm και να κινείσαι όσο γρήγορα ποθεί η ψυχούλα σου. Για αυτό δεν καίει. Αν αρχίσεις να το σκας κόφτες, τότε θα κάψει το σύμπαν, σαφώς. Αλλά δεν χρειάζεται...

klebouras
29/11/2009, 13:39
Epeidi exw idi zitisei syggnwmi gia ta greeklish kai opou peftei poly syggnwmi xanetai to filotimo,tha eimai lakwnikos.

1.File LISTIS......Molis eida oti egrapsa ena lathos sto arxiko post.Hthela na pw TO 70% tis dikis mou venzinis,oxi 70& ligotero.Lathos .....1252(na eimaste akriveis)kyvikwn:).....sas berdepsa me to 70%( an einai dynaton,xa xa)!

2.Den eipa oti to BANDIT einai 260 kila!Eipa oti to DIKO MOU logw tang bag kai me full ygra tha itan 260+

3.amyroukai....Egw simera pira to mountain bike kai xwthika sta monopatakia.To kanw poly syxna,na mi ksexnaw kai tis...xwmatines katavoles mou:D Poly kala tha itran na eixame kanonisei mia ekdromi,alla.....Ti na kanoume,kala na eimaste-alli fora.

4.Eipa ki egw oti ola paizoun rolo sti katanalwsi.P.x kai to kle to 400 pou exw gia ti poli,epeidi to paw tsita gazi kapoies fores,kaiei perissotero ap oti fadazesai apo ena mixanaki dikylindro 400c.c

oson afora to filo pou psaxnei gia mixanaki,na tou tonisoume oti emeis edw ..kathomaste kai ...psirizoume ta bandit xarin syzitisews kai apo...kapsoura sti teliki.File mou,den yparxei allo mixanaki ap to BANDIT,arkei opws ola ta pragmata na xereis ti thes na kaneis m afto gia na to apolafseis....An emeis edw leme kapoia pragmata..einai giati to..LATREVOUME!!!..kai to kazani pou pesame mesa mikroi.....egrafe HAMAMATSU

:beer:

PANTA ORTHIOI,LHSTES !!!

Ληστης
29/11/2009, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Ληστής είναι μετρήσεις power bikes, moto, 0-300, με γεμάτο ρεζερβουάρ.

klebouras ήταν Η μαλ... που δεν κανονίσαμε τίποτα σήμερα. Βλέπω τον ήλιο έξω και μου την βάρεσε, σκέφτομαι να την κάνω για Στορκ μόνος μου που θα είναι ο τζερόνυμο με το... παπί και παρέα για κοψίδια. ΑΛΛΑ, την επόμενη εκδρομή έλα να το δούμε και live και να μετρήσουμε κιόλας... Τους απατεώνες με τα στρώματα δεν θα τους περάσει έτσι :lol:


Και άμα έχει βγάλει άκρη το παλικάρι που ήθελε να δει τι μοτοσικλέτα θα πάρει... :rotflmao:

Μολις κοιταξα ΜΟΤΟ και powerbikes και το ενα λεει 255 και το αλλο 253,5 κιλα γεματο.

amyroukai
29/11/2009, 14:52
εεεε καλά..... γράαααψεεε λάαααθος στα κιλά τότε.... Σίγουρα κάπου το είδα γμτ.... Αλλά δες και τα ψιλά γράματα, κάποιοι μετράνε "χωρίς βενζίνη" ακόμα.....

K5_N
29/11/2009, 14:57
μαλλον δε καταλαβες ακριβως αυτο που ειπα και σιγουρα δεν εννοουσα να οδηγας το 1250 με πρωτη στα κοκκινα.
ειπα οτι και στα 2 τα οργανα να δειχνουν το ιδιο για να συγκριθει η καταναλωση για οποιον τον ενδιαφερει. στην πραγματικοτητα βεβαια ο καθενας καιει οση βενζινη θελει αναλογα με το τροπο που οδηγει. πχ ειδα ενα βιντεο με μια busa που ο τυπος εκαψε 1 ρεζερβουαρ στα 100 χλμ και ο χρονος του 25 λεπτα περιπου.:eek: