PDA

View Full Version : Μία πικρή αλήθεια...



menos
23/11/2009, 12:38
Είχε 81 ευκαιρίες να μην σκοτωθεί, αλλά, όλοι αδιαφόρησαν...

Ένας άνδρας ο οποίος παραπατούσε μεθυσμένος στην μέση του δρόμου χτυπήθηκε και σκοτώθηκε από αυτοκίνητο, αφού προηγουμένως 81 οχήματα τον είχαν προσπεράσει χωρίς κανένας από τους οδηγούς αυτών, να σταματήσει για να τον βοηθήσει να απομακρυνθεί από το οδόστρωμα.
Όπως γράφει η Apple Daily της Ταϊβάν, ο συνταξιούχος Λιεν Χονγκ-χσιν, 51 ετών, μέθυσε ενώ έπαιζε ματζόνγκ στο σπίτι ενός φίλου του στην Ταϊπέι, την πρωτεύουσα πόλη της Ταϊβάν. Εν συνεχεία, πήρε ένα ταξί για να πάει στο σπίτι του και καθώς ήταν μεθυσμένος, δεν μπήκε σε αυτό, αλλά, αντιθέτως γύρισε και έφυγε συγχυσμένος, ώσπου έφτασε ως την μέση του δρόμου για να σταματήσει άλλο ταξί να «τον πάει σπίτι του».
Από κάμερα ασφαλείας που κατέγραψε το σημείο στον τόπο του τραγικού αυτού συμβάντος, φάνηκε ότι συνολικά 81 οχήματα -αυτοκίνητα, λεωφορεία, μοτοσικλέτες- άλλαξαν πορεία για να αποφύγουν τον Λιεν, αλλά, ουδείς εκ των οδηγών σταμάτησε για να τον βοηθήσει να πάει στην άκρη ή να ειδοποιήσει την αστυνομία.
Επί -περίπου- μισή ώρα -24 ολόκληρα λεπτά για την ακρίβεια- ο Λιεν παρέπαιε στην μέση του δρόμου, πότε πήγαινε να πέσει και πότε έπεφτε και μετά κατάφερνε να ξανασηκωθεί.
Τελικώς, όταν έπεσε για άλλη μία -τελευταία- φορά, τότε τον πάτησε ένα από τα διερχόμενα αυτοκίνητα, το οποίο τον άφησε στον τόπο, νεκρό.
Η εφημερίδα επικεντρώνεται στην συμπεριφορά των οδηγών, που αγνόησαν την δεινή θέση του Λιεν.
«Είχε 81 ευκαιρίες να μην σκοτωθεί, αλλά, όλοι αδιαφόρησαν και τελικά έχασε την ζωή του», έγραψε η Apple Daily σε πρωτοσέλιδο ρεπορτάζ που τιτλοφόρησε «Άνθρωπος σκοτώνεται από αυτοκίνητο διότι η κοινωνία είναι πολύ αδιάφορη!».
Ο Γιανγκ Τσουνγκ-τσάι, ψυχίατρος στο νοσοκομείο Κάρντιναλ Τιεν, σημείωσε πως οι περισσότεροι αποφεύγουν να βοηθήσουν μεθυσμένους, για να μην μπλέξουν.
«Ακόμα κι έτσι, θα μπορούσαν να τηλεφωνούν στην άμεσο δράση, ώστε οι μεθυσμένοι να μην τραυματίζονται ή σκοτώνονται», είπε στην εφημερίδα.

Πηγή: http://www.apn.gr/news/world-news/adiaforia/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+apngr+%28Athens+Photo+News%29

Μου έχει τύχει παρόμοιο περιστατικό πρίν πολλά χρόνια όταν είχα πέσει με μηχανή σε επαρχιακό δρόμο.... Είχα χάσει αρκετό αίμα καθώς παρακαλούσα στην άκρη του δρόμου κάποιο αυτοκίνητο να σταματήσει για να μου δώσει βοήθεια... πού όμως... 12 αυτοκίνητα πέρασαν και απλά με χάζευαν και μόλις τους κοιτούσα αναπτύσαν ταχύτητα να εξαφανιστούν!!! Τελικά ένας ταξιτζής με περιμάζεψε την στιγμή που είχα σχεδόν λιποθυμίσει.. Νά'ναι καλά Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ... το θέμα είναι αλλού... Το πώς πλέον αδιαφορούμε ακόμη και αν δούμε άνθρωπο σε ανάγκη!! Κρίμα,κρίμα,κρίμα...:sad:

LsKostas
23/11/2009, 12:54
Κανουν μερικοι πως δεν βλεπουν,και ομως ειναι τοσο απλο να ειμαστε λιγο προσεκτικοι και
να βοηθησουμε σε τετοιες καταστασεις.

Ειναι ΝΤΡΟΠΗ να προσπερασουμε αδιαφορα για μενα οποιοδηποτε περιστατικο.

Allst@rf
23/11/2009, 13:01
χωρις σχολια το θεμα σου φιλερακι...πραγματικα μονο πικρα στον λαιμο μου εχω αυτη την στιγμη.και ειδικα για το δικο σου συμβαν μου εκατσε λιγο πιο βαρυ γιατι ειχα και γω σοβαρο τροχαιο αλλα σχεδον ολοι οι πισω μου ,στην εθνικη οδο κιολας :eyepop: :eyepop: ,σταματησαν και να ναναι καλα ολοι οσοι σταματησαν.
πιστευω παντος οτι γενικα σαν κοινωνια λειτουργουμε εντελως χαοτικα.π.χ συγκρινε το περιστατικο στην ταιβαν ,το δικο σου και το δικο μου ή αλλων ανθρωπων οι οποιοι εχουν βοηθηθει σε μια δυσκολη στιγμη.εσενα επρεπε να σε προσπερασουν 12 και να σταματησει συναδελφος να σε βοηθησει ,τον αλλον 81:eyepop: :eyepop: ,μεχρι να τον σκοτωσουν τελικα,και το δικο μου ολοι να ερθουν να βοηθησουν.συμπερασμα ...οτι ναναι!!!

vangelis 64
23/11/2009, 13:34
Ίσως η χειρώτερη εκδήλωση τού "διαίρει και βασίλευε".
Πριν από αρκετά χρόνια,σ' ένα τηλεοπτικό κανάλι,είχαν σκηνοθετήσει ένα ατύχημα.

Ένας άνθρωπος βρισκόταν ξαπλωμένος στην άκρη τού δρόμου,στα χιόνια,και γύρω του υπήρχε μια μεγάλη κηλίδα αίμα,ψεύτικη φυσικά.

Ε λοιπόν σταμάτησε το τετρακοσιοστό αυτοκίνητο.400,όχι 40!Έχουμε να δούμε πολλά ακόμα δυστυχώς.:sad:

kawazoyras
23/11/2009, 13:37
έτσι είναι δυστυχώς ότι νά ναι όταν δώ ατύχημα σταματάω μήπως μπορέσω κ βηθήσω, η ακόμα κ νά χει μείνει, βλέπω στή πόλη αυτοκίνητα πού στό φανάρι η στη μέση τού δρόμου ακινητοποιημένα κ σταματάω άν δε μπορέσω νά κάνω τίποτα έστω να το βάλουμε στήν άκρη την ώρα πού ενοχλεί αλλά κανένας δε βγαίνει απ τό κουτί!!! :confused: :confused: :confused:

Εχετλαίος
23/11/2009, 13:52
Και εγώ να βοηθήσω πήγα μια φορά, ο άθρωπος δεν είχε σφυγμό, του άρχισα ΚΑΡΠΑ, σταμάτησε ένας λεβεντομαλάκας και κατέβηκε και άρχισε να μου λέει ότι θα τον πνίξω και να περιμένουμε το ασθενοφόρο. Δεν σταμάτησα παρά μόνο όταν έφτασαν οι διασώστες με το ασθενοφόρο, με άνεση και υπνηλία και δεν συνέχισαν το ΚΑΡΠΑ...Και ο λεβεντομαλάκας να φωνάζει ότι εγώ τον σκότωσα και να μου ζητά τα στοιχεία μου...Του τα έδωσα και τον απείλησα και με μύνηση αν συνέχιζε (έσκασε και έφυγε)
Αληθινό περιστατικό Αύγουστος 2004.
Πάντα σταματάω...

devil's animal
23/11/2009, 14:03
δυστυχως εχουμε γινει σκατα...
:sad:

Akatanomastos
23/11/2009, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
έπαιζε ματζόνγκ :confused:

motzin
23/11/2009, 14:59
Ο (πρώτος) μαλάκας ο οδηγός του ΤΑΞΙ που "τον πήγε σπίτι του" γιατί δεν περίμενε να βεβαιωθεί να τον πάει μέσα και την έκανε.....

sergiosm
23/11/2009, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από motzin
Ο μαλάκας ο οδηγός του ΤΑΞΙ που "τον πήγε σπίτι του" γιατί δεν περίμενε να βεβαιωθεί να τον πάει μέσα και την έκανε.....


Αν δεν ήταν μαλάκας "οδηγός ΤΑΞΙ" θα έλεγες το ίδιο;;;


Οι άλλοι δηλαδή γιατί δεν σταμάτησαν;;;

Και μην μου πεις ότι ο οδηγός ΤΑΞΙ είναι ... επαγγελματίας.

Γιατί σε αυτά τα θέματα το πρώτο είναι να είσαι άνθρωπος ...

XJR_Billy
23/11/2009, 15:40
Οφείλω να ομολογήσω ότι...

Όταν ήμουν με σπασμένο πόδι το Μάρτιο-Απρίλιο και πηγαινοερχόμουν στα νοσοκομεία για εξετάσεις-ακτινογραφίες κλπ, δεν υπήρχε ταξιτζής που δεν με έβαλε μέσα, μου άνοιγε την πόρτα, με περίμενε, προσφέρθηκε κιόλας να μου ψωνίσει από το μάρκετ!!:eek: :eyepop:

Και όλα αυτά σχεδόν πάντα με γκρίνια από "συνανθρώπους" που βιάζονταν να πάνε για ψώνια και τους καθυστερούσε ο ανάπηρος με τις πατερίτσες...

Η προσπάθεια να μεταμορφωθούμε όλοι σε απρόσωπα, αδιάφορα, ψυχρά ρομπότ, δεν πιάνει...
Πάντα θα υπάρχουν άνθρωποι...

EVI
23/11/2009, 16:33
ολοι δικιο εχετε...αλλα ρε μαγκες ποσες φορες εχετε δει πχ ναρκωμανη να παραπεει αναμεσα απο αμαξια και σταματησατε να τον πατε στο πεζοδρομιο?

ναι εννοειτε οτι αυτο ειναι το ανθρωπινο και σωστο να κανεις αλλα....

idi
23/11/2009, 16:38
δε θα διαφωνησω με την ουσια του ποστ και της ειδησης... αλλα καπου στο ρεπορταζ γραφει "«Άνθρωπος σκοτώνεται από αυτοκίνητο διότι η κοινωνία είναι πολύ αδιάφορη!»"

η αληθεια ειναι οτι το αλκοολ τον σκοτωσε και οχι η κοινωνια... ουτε το αυτοκινητο...

ετσι για να ξερουμε τι λεμε και να αποτρεπουμε ανθρωπους να χαραμιζουν τη ζωη τους στο αλκοολ και τα ναρκωτικα...

motzin
23/11/2009, 16:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Αν δεν ήταν μαλάκας "οδηγός ΤΑΞΙ" θα έλεγες το ίδιο;;;


Οι άλλοι δηλαδή γιατί δεν σταμάτησαν;;;

Και μην μου πεις ότι ο οδηγός ΤΑΞΙ είναι ... επαγγελματίας.

Γιατί σε αυτά τα θέματα το πρώτο είναι να είσαι άνθρωπος ...

Ας το γράψω έτσι γιατί παρεξηγήθηκες: Ο πρώτος (περιλαμβάνεται στους 81; ) ο οδηγός του ΤΑΞΙ που "τον πήγε σπίτι του" γιατί δεν περίμενε να βεβαιωθεί να τον πάει μέσα και την έκανε.....

nihristo
23/11/2009, 17:23
να πω και γω με τη σειρά μου ότι να έχουμε πάντα κάτω από τη σέλα ένα κουτάκι Α' βοηθειών (θα περιλαμβάνει πλαστικά γαντάκια για τέτοιες περιπτώσεις) και καλό είναι ένα μπλουζάκι φωσφορούχο (όπως των τροχονόμων) Έχει εξαιρετικά αποτελέσματα στην προσοχή που σου δίνουν οι οδηγοί- τους σταματάς εύκολα (κάνεις κ έναν έλεγχο άμα λάχει ναούμ :smokin: )

sergiosm
23/11/2009, 20:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από motzin
Ας το γράψω έτσι γιατί παρεξηγήθηκες: Ο πρώτος (περιλαμβάνεται στους 81; ) ο οδηγός του ΤΑΞΙ που "τον πήγε σπίτι του" γιατί δεν περίμενε να βεβαιωθεί να τον πάει μέσα και την έκανε.....

:beer: :beer: :beer:

TROOPER
24/11/2009, 08:57
+1 στην ευη (αν και προσπαθω να κανω το σωστο προσωπικα) και +0,5 στον ιντι.

γιωργο εγω θα ελεγα οτι τον σκοτωσε ο συνδυασμος αλκοολ και αδιαφορια.

kawazoyras
24/11/2009, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
+1 στην ευη (αν και προσπαθω να κανω το σωστο προσωπικα) και +0,5 στον ιντι.

γιωργο εγω θα ελεγα οτι τον σκοτωσε ο συνδυασμος αλκοολ και αδιαφορια.

έτσι αν πήγαινε ν αυτοκτονήσει θά τόν κοιτάγανε μέχρι τέλους.!!!!!!:nono: :nono: :nono:

Akatanomastos
24/11/2009, 14:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
:confused: :winka: (http://www.freegames.ws/games/boardgames/mahjong/freemahjong.htm)

cityfly
25/11/2009, 16:56
μιας και γίνεται σύγκριση με τη δική σου εμπειρία έχω να πω ότι είναι τελείως διαφορετικό να μην σταματήσεις σε κάποιον μεθυσμένο και το να μην σταματήσεις σε κάποιον τραυματισμένο, η μέρα με τη νύχτα θα έλεγα.

Ως προς τους μεθυσμένους τώρα, και πάρτε το ως δείγμα ανθρώπινης κατάντιας, κοινωνικής, και των δύο ή όπως αλλιώς θέλετε αλλά όταν σε πολλές κοινωνίες οι άνθρωποι μεθούν συνειδητά και αυτό το θεωρούν διασκέδαση (δεν ξέρω στη συγκεκριμένη) τότε γιατί κάποιος άλλος άνθρωπος μέλος της ίδιας κοινωνίας (είτε ο ίδιος κάνει το ίδιο είτε όχι) να σταματήσει για να βοηθήσει τον μεθυσμένο.
Μήπως η κατάντια είναι ότι η εικόνα ενός μεθυσμένου στο δρόμο είναι τόσο συνηθισμένη που δεν προκαλεί εντύπωση και ως εκ τούτου δεν αποτελεί κάτι για το οποίο χρειάζεται να προσφέρει κάποιος βοήθεια;
Μήπως δεν είναι οι 81 που δεν σταμάτησαν αλλά το σύνολο της κοινωνίας;

fast_gr
25/11/2009, 17:21
:( :( :(
Φτάνει μόνο αυτοί που περνούσαν να είχαν σκεφτεί έστω κ για 1’’ να ήταν στην θέση αυτού του ανθρώπου.

Δυστυχώς όμως "Η ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΣΚΟΤΏΝΕΙ ΣΗΜΕΡΑ":( :( :(

st.John
27/11/2009, 12:12
δλδ θελετε να μου πειτε πως αμα δειτε κανα ανθρωπο εσεις στο δρομο το βραδυ σε αυτα τα χαλια θα κατεβαιτε να βοηθησετε...? γτ μου φαινεται οτι στα λογια οι ελληνες ειμαστε οι καλυτεροι...? δεν υπαρχει περιπτωση να σταματαγε κανενας ουτε καν μπατσος... και σε χτυπημενο που αναφερθηκε καποιος... που ξερεις οτι αυτα που βλεπεις ειναι απο τραυματισμο και οχι απο κανα χαμο??? στην ελλαδα ζουμε και συγκεκριμενα εγω στην αθηνα που εχει μαζεψει 6εκατ ανθρωπους δλδ καθε καρυδιας καρυδι... μην το ψαχνετε μονο οταν εισαι σιγουρος βοηθας-- δλδ κανας ανθρωπος που ειναι σε αναπηρικο καροτσι και σου ζηταει να τον πας μεχρι πιο πανω γτ ειναι ανηφορα(το εχω κανει)-- αλλιως προσπερνας... στην επαρχεια ομως παιζει και να υπαρχει μεγαλυτερη ανθρωπια-αλληλεγκυη-βοηθεια προς τον συνανθρωπο...

μην ξεχναμε αυτο που λεγανκαι οι αρχαιοι..: ο ανθρωπος ειναι συνανθρωπος αλλιως καταντα απανθρωπος...

LsKostas
27/11/2009, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από st.John
δλδ θελετε να μου πειτε πως αμα δειτε κανα ανθρωπο εσεις στο δρομο το βραδυ σε αυτα τα χαλια θα κατεβαιτε να βοηθησετε...? γτ μου φαινεται οτι στα λογια οι ελληνες ειμαστε οι καλυτεροι...? δεν υπαρχει περιπτωση να σταματαγε κανενας ουτε καν μπατσος... και σε χτυπημενο που αναφερθηκε καποιος... που ξερεις οτι αυτα που βλεπεις ειναι απο τραυματισμο και οχι απο κανα χαμο??? στην ελλαδα ζουμε και συγκεκριμενα εγω στην αθηνα που εχει μαζεψει 6εκατ ανθρωπους δλδ καθε καρυδιας καρυδι... μην το ψαχνετε μονο οταν εισαι σιγουρος βοηθας-- δλδ κανας ανθρωπος που ειναι σε αναπηρικο καροτσι και σου ζηταει να τον πας μεχρι πιο πανω γτ ειναι ανηφορα(το εχω κανει)-- αλλιως προσπερνας... στην επαρχεια ομως παιζει και να υπαρχει μεγαλυτερη ανθρωπια-αλληλεγκυη-βοηθεια προς τον συνανθρωπο...

μην ξεχναμε αυτο που λεγανκαι οι αρχαιοι..: ο ανθρωπος ειναι συνανθρωπος αλλιως καταντα απανθρωπος...


Γραψε και "Του Φευγατου η μανα δεν εκλαψε ποτε " :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Xrider
27/11/2009, 21:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos


Μου έχει τύχει παρόμοιο περιστατικό πρίν πολλά χρόνια όταν είχα πέσει με μηχανή σε επαρχιακό δρόμο.... Είχα χάσει αρκετό αίμα καθώς παρακαλούσα στην άκρη του δρόμου κάποιο αυτοκίνητο να σταματήσει για να μου δώσει βοήθεια... πού όμως... 12 αυτοκίνητα πέρασαν και απλά με χάζευαν και μόλις τους κοιτούσα αναπτύσαν ταχύτητα να εξαφανιστούν!!! Τελικά ένας ταξιτζής με περιμάζεψε την στιγμή που είχα σχεδόν λιποθυμίσει.. Νά'ναι καλά Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ... το θέμα είναι αλλού... Το πώς πλέον αδιαφορούμε ακόμη και αν δούμε άνθρωπο σε ανάγκη!! Κρίμα,κρίμα,κρίμα...:sad:

Το τι γινεται στην ταιβαν δεν ξερω....αλλα για την Ελλαδα θα σου πω γιατι περασαν 12 αυτοκινητα και σε "εγραψαν" κανονικα.
Λογω του οτι υπαρχουν παααρα πολλα ΛΑΜΟΓΙΑ γιυατο δεν σταματαει κανεις να ασχοληθει με εσενα και οποιον αλλο δει στον δρομο εκτος ορισμενων εξαιρεσεων.
Το γιατι και που κολλανε τα λαμογια!?
Απλα γιατι ειναι πολλοι αυτοι που φοβουνται να μην βρεθουν μπλεγμενοι σε δικαστηρια,σε μυνησεις κλπ...και για να μην βρεθουν στο τελος και κατηγορουμενοι.
Ειναι απιστευτο αλλα πραγματικο,πολλοι προκειμενου να καληψουν την λαλακια τους τα φωρτονουν στον πρωτο που θα περασει να βοηθησει...εχει τυχη σε φιλο μου να βρεθει μπλεγμενος απο το πουθενα.
Μου εχει τυχη περιστατικο να ειμαστε σε αυτοκινητο 4 ατομα,να γυρναμε απο Πατρα για Αθηνα,να γινεται ατυχημα μπροστα μας φορτηγο νς αυτοκινητου,να παιρνει τουμπες το αυτοκινητο στην Εθνικη και ο φιλος μου που οδηγουσε ΔΕΝ θα σταματαγε αν δεν τον μπινελικονα να σταματησει...οπου μαζι με τον οδηγο της νταλικας ανοιξαμε την πορτα "οπως μια κονσερβα" και βγαλαμε τους 4 απο μεσα...ΟΛΑ αυτα στην Εθνικη και κανεις αλλος δεν σταματησε εκτος μιας νταλικας που ειχε σταματησει για να μας "καλυψει" να μην μας μαζεψουν τα διερχομενα αυτοκινητα και ειχε αναψει τα φωτα γιατι μεσα στα χωραφια που ειχε καταληξει το αυτοκινητο δεν βλεπαμε και πολλα πραγματα.
Μολις βγαλαμε τους πρωτους 2 απο το αυτοκινητο....ξερεις τι εγινε!? :sick:
Αρχησαν αμεσως οι λυποθυμιες και τα μπινελικα\ια στον οδηγο του φορτηγου και η κατασταση πηγαινε για ξυλο,στο εν το μεταξι καμια 10αρια ΅@@αρες περναγαν την νταλικα πατημενοι και ξαναεμπαιναν στο ρευμα που ειχε κοψει η νταλικα για να μας "καλυψει" αν καθομασταν ακομα λιγο ΔΕΝ θα υπηρχε αυτοκινητο να γυρησουμε...θα μας το ειχαν κανει βιδες...
Προσωπικα οταν δω ατυχημα σταματαω και δεν υπολογιζω τετοιες ιστοριες...

el_hymador
27/11/2009, 21:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
:confused:


το ματζονγκ ειναι σαν το τζουμπους αλλα χωρις τις καρτες ατου και πεζεται με ζαρια :wave2: