PDA

View Full Version : Κακοτεχνιες-επικινδυνα σημεια σε ελληνικους δρομους



2stroker
23/11/2009, 14:08
ανοιγω αυτο το θεμα ωστε ο καθενας μας να γραφει διαφορα επικινδυνα σημεια που συνανταει στο δρομο,ωστε να υπαρχει ενημερωση και να προφυλασομαστε αναλογα.
ξεκιναω λοιπον

στη λεωφορο βουλιαγμενης στο ρευμα προς παραλια στο υψος του αγ.δημητριου οπου γινονται εργα του μετρο ο δρομος για αρκετα μετρα εχει μια επικινδυνη αυλακωση κατα μηκος.στο συγκεκριμενο σημειο χτες βραδυ μια φιλη μου γλιστρησε και επεσε με τη μοτοσυκλετα της,ευτυχως δεν χτυπησε πολυ(μολωπες,γρατζουνιες,και ελαφρα εγκαυματα).

Εχετλαίος
23/11/2009, 14:15
"Εθνικό" (μια λωρίδα ανά κατευθυνση χωρίς διάζωμα-σκοτωθείτε ελεύθερα) και επαρχιακό (καρόδρομοι) οδικό δίκτυο Κρήτης.
Όλο γτπ!
:mad:

DUKASII
23/11/2009, 14:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από 2stroker
ανοιγω αυτο το θεμα ωστε ο καθενας μας να γραφει διαφορα επικινδυνα σημεια που συνανταει στο δρομο,ωστε να υπαρχει ενημερωση και να προφυλασομαστε αναλογα.
ξεκιναω λοιπον

στη λεωφορο βουλιαγμενης στο ρευμα προς παραλια στο υψος του αγ.δημητριου οπου γινονται εργα του μετρο ο δρομος για αρκετα μετρα εχει μια επικινδυνη αυλακωση κατα μηκος.στο συγκεκριμενο σημειο χτες βραδυ μια φιλη μου γλιστρησε και επεσε με τη μοτοσυκλετα της,ευτυχως δεν χτυπησε πολυ(μολωπες,γρατζουνιες,και ελαφρα εγκαυματα). ???

RE FILE EGO MONO STHN ATTIKI ODO DE BRISKO EPIKYNDINA SHMEIA STOYS DROMOYS..
OTI PERISEYEI VALTO MESA.

LsKostas
23/11/2009, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από 2stroker


στη λεωφορο βουλιαγμενης στο ρευμα προς παραλια στο υψος του αγ.δημητριου οπου γινονται εργα του μετρο ο δρομος για αρκετα μετρα εχει μια επικινδυνη αυλακωση κατα μηκος.στο συγκεκριμενο σημειο χτες βραδυ μια φιλη μου γλιστρησε και επεσε με τη μοτοσυκλετα της,ευτυχως δεν χτυπησε πολυ(μολωπες,γρατζουνιες,και ελαφρα εγκαυματα).

Ειναι λιγα δεκαδες μετρα απο το σταθμο του Αγ.Δημητριου ,ειναι εκει ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ
και δεν υπαρχει περιπτωση να επιζησεις ετσι και οδηγας ss...

Οταν περασετε την Shell το νου σας λοιπον...

sonik
23/11/2009, 15:45
Εγω θα προτεινα κατι αλλο:

Να ποστάρουμε τους καλοφτιαχμένους δρόμους μιας και ειναι, δυστυχως, πολυ λιγοτεροι απο τους δρομους-παγιδες.!!!:winka:

:wave2:

o_gavros
23/11/2009, 17:21
υπάρχει ένα σάιτ όπου βάζεις μια εικονική πινέζα στα σημεία που έχουν πρόβλημα οι δρόμοι.
δε το θυμάμαι,κάτι με pinproject ήτανε.

και εξηγούσε όποιος μάρκαρε κάποιο σημείο,τι πρόβλημα υπάρχει.δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα η σελίδα αυτή

the big boy
23/11/2009, 19:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από o_gayros
υπάρχει ένα σάιτ όπου βάζεις μια εικονική πινέζα στα σημεία που έχουν πρόβλημα οι δρόμοι.
δε το θυμάμαι,κάτι με pinproject ήτανε.

και εξηγούσε όποιος μάρκαρε κάποιο σημείο,τι πρόβλημα υπάρχει.δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα η σελίδα αυτή


ειναι αν θυμαμαι καλα μια πρωτοβουλια του ινστιτουτου οδικης ασφαλειας "Πανος Μυλωνας"


εδω (http://www.ioas.gr/default.php) μπορειτε να βρειτε τον χαρτη (στο κατω μερος του site)

blueangel
23/11/2009, 19:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
"Εθνικό" (μια λωρίδα ανά κατευθυνση χωρίς διάζωμα-σκοτωθείτε ελεύθερα) και επαρχιακό (καρόδρομοι) οδικό δίκτυο Κρήτης.
Όλο γτπ!
:mad:
Στο περίπου έτσι είναι αλλά οκ δεν μπορείς να πείς ότι ο αυτοκινητόδρομος από Ηράκλειο για Αγιο είναι ίδιας ποιότητας και κατασκευής με αυτό το έκτρωμα του Ηρακλείου-Χανίων!!!:beer:

blackbusa
24/11/2009, 02:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
???

RE FILE EGO MONO STHN ATTIKI ODO DE BRISKO EPIKYNDINA SHMEIA STOYS DROMOYS..
OTI PERISEYEI VALTO MESA.

ασε γιατι και αυτη σε καποια σημεια δεν μας τα λεει καλα....:(
για τα υπολοιπα +1299...

filipp0s
24/11/2009, 04:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από o_gayros
υπάρχει ένα σάιτ όπου βάζεις μια εικονική πινέζα στα σημεία που έχουν πρόβλημα οι δρόμοι.
δε το θυμάμαι,κάτι με pinproject ήτανε.

και εξηγούσε όποιος μάρκαρε κάποιο σημείο,τι πρόβλημα υπάρχει.δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα η σελίδα αυτή



http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=47895 :wave2:

TROOPER
24/11/2009, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
???

RE FILE EGO MONO STHN ATTIKI ODO DE BRISKO EPIKYNDINA SHMEIA STOYS DROMOYS..
OTI PERISEYEI VALTO MESA.

συν πεντακοσα τρισεκατομυρια!!!!

Εχετλαίος
24/11/2009, 19:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από blueangel
Στο περίπου έτσι είναι αλλά οκ δεν μπορείς να πείς ότι ο αυτοκινητόδρομος από Ηράκλειο για Αγιο είναι ίδιας ποιότητας και κατασκευής με αυτό το έκτρωμα του Ηρακλείου-Χανίων!!!:beer:

Κατέω τι λέω, δεν είναι σε όλο το μήκος αυτοκινητόδρομος. Σκέψου πόσοι (ευτυχώς) δεν έχουν σκοτωθεί στο Σελινάρι που προσκυνητές και αμάξια και λεωφορεία είναι ένα. Από εκεί ως τον Άγιο έχει διάζωμα;

618RR
24/11/2009, 19:26
:rolleyes: το χειρότερο κομμάτι του ΒΟΑΚ (πολλά :rolleyes: ) είναι νομίζω το Άγιος-Σητεία, αν και εγώ προσωπικά αγχώνομαι περισσότερο στο ρέθυμνο-χανιά...

έχουμε άθλιους δρόμους εδώ στη λεβεντογέννα και σίγουρα δε μπορούμε να ελέγξουμε τους απέναντι... μακάρι όμως να προσπαθούσαμε περισσότερο με τον εαυτό μας, έστω κι αν είναι ημίμετρο...

dodos 900
25/11/2009, 02:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από 2stroker
ανοιγω αυτο το θεμα ωστε ο καθενας μας να γραφει διαφορα επικινδυνα σημεια που συνανταει στο δρομο,ωστε να υπαρχει ενημερωση και να προφυλασομαστε αναλογα.
ξεκιναω λοιπον

στη λεωφορο βουλιαγμενης στο ρευμα προς παραλια στο υψος του αγ.δημητριου οπου γινονται εργα του μετρο ο δρομος για αρκετα μετρα εχει μια επικινδυνη αυλακωση κατα μηκος.στο συγκεκριμενο σημειο χτες βραδυ μια φιλη μου γλιστρησε και επεσε με τη μοτοσυκλετα της,ευτυχως δεν χτυπησε πολυ(μολωπες,γρατζουνιες,και ελαφρα εγκαυματα).



Άν καταφέρεις να γλυτώσεις απο το το μετρό που σταματάνε λεωφορεία-ταξί και όλοι αλλάζουνε λωρίδες ξαφνικά,μετά έχεις και τα σαμαρο-λούκια...

κάφρος
25/11/2009, 18:48
Η κίτρινη διαχωριστική γραμμή που υπάρχει στη παλιοβούνα μετά τη γέφυρα του Ρίου.γλιστράει επικίνδυνα....

MitsosNaked
25/11/2009, 21:52
Πολύ ωραία ιδέα το παρόν thread.

Λοιπόν 6 η ώρα το απόγευμα στην Πανόρμου, μετά τη Λαρίσης και ακριβώς πρίν το Σκλαβενίτη έχει λάδια-ΑΟΡΑΤΑ! Τα πάτησα και το έσωσα αφού ασπρίσαν τα μαλλιά μου. Ήταν ένα αυτοκίνητο σταματημένο με μία γκόμενα και είχε έρθει και οδική βοήθεια(όχι ατύχημα). Πέρασα πρίν απο λίγο πάλι και δέν είδα να έχουν ρίξει κάτι για να τα καθαρίσουν:mad:

Ichigo
25/11/2009, 22:37
Επίσης μια απύθμενη λακουβάρα υπήρχε στην είσοδο (παράλληλος παράδρομος της Λιοσίων) στις τρεις γέφυρες προς Πειραιά. Ευτυχώς τη μπάλωσαν εδώ και κανά μήνα με άσφαλτο. Επίσης Πειραιώς προσοχή κλασσικά στο δεξί ρεύμα της ανόδου το οδόστρωμα είναι ruffles σε μερικά σημεία από τα βαριά οχήματα.

Και τα χειρότερα όλων. ΤΑ ΑΥΛΑΚΙΑ ΟΠΤΙΚΩΝ ΙΝΩΝ ΠΟΥ ΛΟΓΩ ΚΑΚΟΤΕΧΝΙΩΝ ΒΟΥΛΙΑΖΟΥΝ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ. Λίγο να αφαιρεθείς και αν το μπροστινό ακολουθήσει το αυλάκι μπορείς να έχεις δυσάρεστες συνέπειες αν δε προσέξεις.