PDA

View Full Version : Ερώτηση για λαπτόπ.



notakos600
23/11/2009, 14:26
Εαν, λέω εγώ τώρα, ενώσουμε 2 λαπτόπ με τις θύρες usb μπορούμε να μεταφέρουμε δεδομένα από το ένα στο άλλο ?
Αν ναι, θα πρέπει να έχουν και τα 2 το ίδιο λειτουργικό ?

mpompas
23/11/2009, 14:29
δεν παίζει να γίνεται αυτό
άμα τα ενώσεις όμως με ehternet γίνεται να κάνεις ένα δικτυο και να πάρεις απο το ένα στο άλλο ότι 8ες

notakos600
23/11/2009, 14:35
Ευχαριστώ πολύ. :beer:

Να ρωτήσω και κάτι άλλο?

Ασύρματη δικτύωση από το modem προς το λαπτόπ σε απόσταση κάπου 40 μέτρα σε διαφορετικά κτίρια, τι προτείνεις?

mpompas
23/11/2009, 14:42
με τα ασύρματα επειδή παίζουνε πολλοί παράγοντες που εμποδίζουν το σήμα είναι δύσκολα τα πράγματα
τώρα και 40 μέτρα είναι ακόμα πιο δύσκολα πιστεύω
λογικά με κάποια ισχυρότερη κεραία στο modem μπορεί και να κάνεις κάτι ή άμα το σηκώνει ο χώρος να βάλεις κάπου στο ενδιάμεσο κάποια repeaters να μεταφέρουν το σήμα
ελπίζω να βοήθησα:beer:

McGyver
23/11/2009, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpompas
δεν παίζει να γίνεται αυτό

Γιατί;

mpompas
23/11/2009, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Γιατί;
έτσι νομίζω, άμα ξέρεις κάτι παραπάνω πες το να το μάθω και γω :a10:
η σκέψη μου είναι οτι άντε και τα ένωσες, μετά τι?

notakos600
23/11/2009, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpompas
με τα ασύρματα επειδή παίζουνε πολλοί παράγοντες που εμποδίζουν το σήμα είναι δύσκολα τα πράγματα
τώρα και 40 μέτρα είναι ακόμα πιο δύσκολα πιστεύω
λογικά με κάποια ισχυρότερη κεραία στο modem μπορεί και να κάνεις κάτι ή άμα το σηκώνει ο χώρος να βάλεις κάπου στο ενδιάμεσο κάποια repeaters να μεταφέρουν το σήμα
ελπίζω να βοήθησα:beer:


Να απλώσω ένα καλώδιο διπολικό από το ένα σημείο στο άλλο και να βάλω power liners θα δω αποτέλεσμα ή τζάμπα θα ξοδευτώ?
Ξέχασα να πω πως υπάρχει δυνατότητα και για ενσύρματη επικοινωνία των δυο σημείων.

Cpt. Haddock
23/11/2009, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpompas
έτσι νομίζω, άμα ξέρεις κάτι παραπάνω πες το να το μάθω και γω :a10:
[...]

Ναι, αλλά στο αρχικό ποστ ήσουν σίγουρος, δεν έγραψες "έτσι νομίζω".


:winka:

notakos600
23/11/2009, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpompas
έτσι νομίζω, άμα ξέρεις κάτι παραπάνω πες το να το μάθω και γω :a10:
η σκέψη μου είναι οτι άντε και τα ένωσες, μετά τι?


Ευελπιστούσα πως μπορεί το ένα να δει το άλλο σαν κάρτα μνήμης και να κατεβάζει τα αρχεία.

mpompas
23/11/2009, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ναι, αλλά στο αρχικό ποστ ήσουν σίγουρος, δεν έγραψες "έτσι νομίζω".


:winka:
:a29: ακόμα είμαι σίγουρος μέχρι να δω ότι είναι λάθος, εγώ προσωπικά δεν το έχω δει ποτέ και δεν το έχω ακούσει καν :beer:

πάντως άμα παίζει δυνατότητα για καλώδια είναι καλύτερα
για τα power lines δεν έχω ακούσει και πολύ καλά λόγια

motzin
23/11/2009, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Εαν, λέω εγώ τώρα, ενώσουμε 2 λαπτόπ με τις θύρες usb μπορούμε να μεταφέρουμε δεδομένα από το ένα στο άλλο ?
Αν ναι, θα πρέπει να έχουν και τα 2 το ίδιο λειτουργικό ?

Δες εδώ USB to USB καλώδιο δικτύωσης (http://www.ipshop.gr/product-id-33515.html) και εδώ USB ON THE GO (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.569665) αυτό το δεύτερο δεν είμαι και πολύ σίγουρος... αλλά με τη USB σύνδεση θα έχεις μικρότερη ταχύτητα από ότι με μια σύνδεση μέσω κάρτας δικτύου.

notakos600
23/11/2009, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από motzin
Δες εδώ USB to USB καλώδιο δικτύωσης (http://www.ipshop.gr/product-id-33515.html) και εδώ USB ON THE GO (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.569665) αυτό το δεύτερο δεν είμαι και πολύ σίγουρος... αλλά με τη USB σύνδεση θα έχεις μικρότερη ταχύτητα από ότι με μια σύνδεση μέσω κάρτας δικτύου.


Ευχαριστώ. :beer:

kalgeorge
23/11/2009, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Ευχαριστώ πολύ. :beer:

Να ρωτήσω και κάτι άλλο?

Ασύρματη δικτύωση από το modem προς το λαπτόπ σε απόσταση κάπου 40 μέτρα σε διαφορετικά κτίρια, τι προτείνεις?

na min to dokimaseis.
i toulaxiston vale mia mikri keraia sto ena spiti, kai fusika OPOSDIPOTE klidwma tou wireless.

kalgeorge
23/11/2009, 15:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Ευχαριστώ. :beer:

cross kalwdio kalutera...i afou vlepoun sto idio modem-router...xtupa tin ip...kane share ena fakelo kai rixta mesa

notakos600
23/11/2009, 15:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
cross kalwdio kalutera...i afou vlepoun sto idio modem-router...xtupa tin ip...kane share ena fakelo kai rixta mesa



οκ

epp1640
23/11/2009, 15:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Γιατί;

μεταξύ μας και εγώ αυτό θα απαντούσα.. αλλά τώρα που το ξανασκέφτομαι, απλά άλλαξε την υλοποίηση του κατώτερου επιπέδου σωστά? θέλω να πω, αν δίνει στο ζεύξης δεδομένων ότι χρειάζεται η υλοποίηση μπορεί να γίνεται και με ταχυδρομικό περιστέρι.. ή λέω μαλακίες από τη νύστα? :lol: :ZZZ: :look:

ε φανταστικέ Θωμά?

epp1640
23/11/2009, 15:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
na min to dokimaseis.
i toulaxiston vale mia mikri keraia sto ena spiti, kai fusika OPOSDIPOTE klidwma tou wireless.

aircrack :p

mac spoofing :p

wireshark :p

kalgeorge
23/11/2009, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
aircrack :p

mac spoofing :p

wireshark :p

εξού και το ΜΗΝ το δοκιμασεις

mpompas
23/11/2009, 15:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
εξού και το ΜΗΝ το δοκιμασεις
άποψή μου είναι ότι δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα
άμα βάλει δηλαδή wpa και επιπλέον mac filtering?

McGyver
23/11/2009, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
μεταξύ μας και εγώ αυτό θα απαντούσα.. αλλά τώρα που το ξανασκέφτομαι, απλά άλλαξε την υλοποίηση του κατώτερου επιπέδου σωστά? θέλω να πω, αν δίνει στο ζεύξης δεδομένων ότι χρειάζεται η υλοποίηση μπορεί να γίνεται και με ταχυδρομικό περιστέρι.. ή λέω μαλακίες από τη νύστα? :lol: :ZZZ: :look:

ε φανταστικέ Θωμά?

Καλώδια που δικτυώνουν PCs μέσω USB υπάρχουν από καταβολής USB.
Δεν είπα πως είναι efficient, αλλά το "δεν παίζει κάτι τέτοιο" δεν ισχύει...

Φυσικά και είναι καλύτερο το ethernet, πολλώ μάλλον όταν τα τελευταία notebooks υποστηρίζουν Gigabit ethernet.

Τέλος πάντων, ας μην το συνεχίσουμε εδώ, δεν έχει και πολύ νόημα...

:beer:

McGyver
23/11/2009, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpompas
άποψή μου είναι ότι δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα
άμα βάλει δηλαδή wpa και επιπλέον mac filtering?


Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
kai fusika OPOSDIPOTE klidwma tou wireless.

Κι ο Γιώργος αυτό λέει...
Βάζει και μια κατευθυντική κεραία και περιορίζει κάπως τις πιθανότητες...

epp1640
23/11/2009, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpompas
άποψή μου είναι ότι δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα
άμα βάλει δηλαδή wpa και επιπλέον mac filtering?

big μπουκιά φάε.. :lol: :wave2:

η ουσία είναι το ΜΗΝ όπως λέει και ο κύριος βάζελος.. :p

mpompas
23/11/2009, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
big μπουκιά φάε.. :lol: :wave2:

η ουσία είναι το ΜΗΝ όπως λέει και ο κύριος βάζελος.. :p
ok
:sun:

Pardalotzatziki
23/11/2009, 20:42
Αν εχεις δυνατοτητα να απλωσεις ενα καλωδιο δικτυου, τελος οι ιστοριες. Το κοστος ειναι πολυ χαμηλο. 0,20Ε το μετρο και μπορεις να απλωσεις μεχρι και 90 μετρα χωρις απωλεια σηματος.
Αν βαλεις και FTP ακομα καλυτερα για το σημα σου. Η διαφορα του ειναι οτι εχει προστασια για απωλεια σηματος και εσωτερικη ενισχυση για να μη σπαει. Τα καλωδια δικτυου ειναι πολυ ευαισθητα, θελουν προσοχη στο τραβηγμα για να μην τσακισει καποιο καλωδιακι. Οποτε προσοχη στα τσακισματα και γωνιες. Επισης μπορειτε να μοιραστειτε και internet απο αυτο το καλωδιο. Αν το αναπτυξετε και λιγο και δικτυακα παιχνιδια. Πας σε ενα μαγαζι με PC ή ηλεκτρολογικα και ζητας να σου φτιαξουν ενα cross καλωδιο οσα μετρα θες. Αυτο για συνδεση PC με PC, αλλιως αν συνδεθεις σε switch ή router θες patch καλωδιο.

Οι κατευθυντικες κεραιες δεν ειναι και τοσο αξιοπιστες. Εχω πιασει δικια μου κεραια μεσα στο Βολο απο την βιομηχ. περιοχη που ειναι 4-5 χιλιομετρα μακρια. Και ημουνα στα βορειοδυτικα της, ουτε καν ευθεια.

:wave2:

horrified
23/11/2009, 21:05
adhoc δίκτυο ?

tassosrr
24/11/2009, 18:26
semenedaki tha exoun ta lapi topia????eeee???

chr1s_86
26/11/2009, 22:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Pardalotzatziki
Πας σε ενα μαγαζι με PC ή ηλεκτρολογικα και ζητας να σου φτιαξουν ενα cross καλωδιο οσα μετρα θες. Αυτο για συνδεση PC με PC, αλλιως αν συνδεθεις σε switch ή router θες patch καλωδιο.



Και από PC σε router port είναι με crossover καλώδιο, απλά στα router για ADSL είναι switch ports οι θύρες που έχουν και έτσι βάζεις straight καλώδιο.
Επίσης αν και οι δύο συσκευές υποστηρίζουν automatic MDI/MDI-X δεν έχει σημασία τι καλώδιο βάζεις, δουλεύουν και τα δύο γιατί γίνεται αυτόματα η αλλαγή.

;)

Pardalotzatziki
26/11/2009, 23:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
Και από PC σε router port είναι με crossover καλώδιο, απλά στα router για ADSL είναι switch ports οι θύρες που έχουν και έτσι βάζεις straight καλώδιο.
Επίσης αν και οι δύο συσκευές υποστηρίζουν automatic MDI/MDI-X δεν έχει σημασία τι καλώδιο βάζεις, δουλεύουν και τα δύο γιατί γίνεται αυτόματα η αλλαγή.

;)

Οσο ζεις μαθαινεις....αυτα δεν τα ηξερα...εχω μεινει λιγο πισω...

:wave2: