PDA

View Full Version : Ρεθυμνιακή Μπύρα



MikeG
23/11/2009, 22:21
«Γερμανική» μπίρα α λα ελληνικά
Ερωτεύτηκε Κρητικιά και έστησε στο Ρέθυμνο την πρώτη βιολογική επιχείρηση ζυθοποιίας



«Όταν ήμουν φοιτητής δούλευα σε εργοστάσιο μπίρας στη Γερμανία. Το 1996, όταν ήρθα στο Ρέθυμνο για διακοπές, σκέφτηκα ότι δεν υπήρχε άλλος στην Ελλάδα που να φτιάχνει βιολογική μπίρα σαν αυτή που εγώ ήξερα να φτιάχνω ακόμα και στο σπίτι μου. Αποφάσισα, λοιπόν, να γίνω ο πρώτος. Από το 2001 λειτουργώ τη δική μου μικρή επιχείρηση ζυθοποιίας...».

Από τα μαθηματικά στις «αλχημείες» της μπίρας. Η ζωή του σαραντάχρονου Γερμανού μαθηματικού κ. Μπερντ Μπρινκ έμελλε να αλλάξει ρότα απρόσμενα, από τον καιρό που γνώρισε τη σύζυγό του, Ευαγγελία Παπαδάκη, την οποία και ακολούθησε στην Κρήτη: άφησε πίσω του το Πανεπιστήμιο Στέρλινγκ της Σκωτίας όπου εργαζόταν, τόλμησε να δοκιμάσει την τύχη του με τη βύνη και τον λυκίσκο, να παρασκευάζει και να σερβίρει σε ελληνικά ποτήρια τη δική του βιολογική μπίρα. «Ερωτεύτηκα και τα παράτησα όλα! Ήρθα εδώ στους Αρμένους, δώδεκα χιλιόμετρα από την πόλη του Ρεθύμνου, όπου, ψάχνοντας για δουλειά, είχα την ιδέα να ασχοληθώ με την παραγωγή της μπίρας, κάτι που ήξερα καλά, από νεαρός. Έστησα, λοιπόν, την πρώτη αναγνωρισμένη μικροζυθοποιία στην Ελλάδα, τη “Ρεθυμνιακή Ζυθοποιία ΑΒΕΕ”, που εδώ και επτά χρόνια παράγει πλέον βιολογική μπίρα- την πρώτη ελληνική-, με την επωνυμία “Βrink΄s Rethymnian”», λέει στα «ΝΕΑ» ο «Ρεθύμνιος» ζυθοποιός. Διαπιστώνει, μάλιστα, και στην πράξη πως το επιχειρηματικό ρίσκο που ανέλαβε μ΄ ένα άγνωστο έως τότε στην Ελλάδα, ξενόφερτο προϊόν, έχει τελικά απήχηση. «Μέχρι τώρα πάμε πάρα πολύ καλά, διπλασιάσαμε σε έκταση και τις εγκαταστάσεις μας. Κάθε χρόνο έχουμε και μεγαλύτερη παραγωγή, πέρσι πουλήσαμε 250.000 φιάλες, κάτι παραπάνω από 80.000 λίτρα. Ήδη φέτος, το πρώτο τρίμηνο, έχουμε κατά 30% αύξηση στις πωλήσεις σε σχέση με το αντίστοιχο περσινό διάστημα...», υποστηρίζει ικανοποιημένος. Το καινούργιο που λανσάρει στην ελληνική αγοράοι δύο, πιστοποιημένες από τον ΔΗΩ ως βιολογικές, μπίρες του, η «ξανθιά» (Βlonde) και η, πιο έντονη στη γεύση, «μαύρη» (Dark)- έχει ως επίκεντρό του τα συστατικά των προϊόντων του. «Η διαφορά μας, συγκριτικά με τη συνηθισμένη μπίρα, έχει να κάνει με τις επιλεγμένες, μη γενετικά τροποποιημένες πρώτες ύλες: βύνη από κριθάρι, λυκίσκος, μαγιά, αρώματα φρούτων και μελιού, προέρχονται από βιολογικές καλλιέργειες της Γερμανίας. Επιπλέον, σε αντίθεση με τις υπόλοιπες που κυκλοφορούν στο εμπόριο, η δική μας είναι φυσικά θολή και αφιλτράριστη - δεν αφαιρούμε τη μαγιά της-, είναι και φρέσκια-απαστερίωτη, για να έχει στο φουλ τη γεύση της, έντονα τα αρωματικά χαρακτηριστικά της. Ακριβώς επειδή διατηρούμε τη μαγιά της, αν και έχει αλκοόλ (4,8% Vol), είναι σαν το φρέσκο γάλα: έχει διάρκεια ζωής πιο σύντομη από τις συνηθισμένες, “ζει” για τέσσερις μήνες, αρκεί να διατηρηθεί συνεχώς στο ψυγείο, σε θερμοκρασία συντήρησης...».

«Δοκιμάζω κάθε μέρα»

Στα πρότυπα του γερμανικού νόμου του 1516 «περί καθαρότητας του ζύθου», ο κ. Μπρινκ δεν προσθέτει ούτε διοξείδιο του άνθρακα στα καζάνια του, διατηρεί αντιθέτως αυτούσιο το παραγόμενο από τη διαδικασία της ζύμωσης. «Οκτώ ώρες θα πρέπει να δουλέψουν οι ζυθοβραστήρες, μια βδομάδα θα πάρει η ζύμωση, δίνουμε στην μπίρα κι όλο τον χρόνο που χρειάζεται, έναν ολόκληρο μήνα, για να ωριμάσει πλήρως, σε χαμηλή θερμοκρασία. Προσωπικά, καθημερινά παίρνω δείγματα για να παρακολουθώ πώς εξελίσσεται η διαδικασία: πίνω λιγάκι για να δοκιμάζω τη γεύση της, μυρίζω και το άρωμά της, βλέπω μέρα με τη μέρα τη διαφορά, μέχρι να πετύχω το επιθυμητό αποτέλεσμα, την μπίρα που θέλω, λίγο πριν την εμφιάλωσή της...», λέει. Στα εισαγόμενα, με καπάκι κλιπ, μπουκάλια του οι τρεις, όλες κι όλες, εργαζόμενες στην επιχείρησή του θα κολλήσουν τις ετικέτες με τη φίρμα της. «Ξανθιές» και «μαύρες» θα φορτωθούν, προς 1,75 ευρώ (τιμή παραγωγού) η μία, με προορισμό επιλεγμένα σούπερ μάρκετ (και της Αθήνας), καταστήματα με βιολογικά ή και κρητικά προϊόντα.

«ΣΑΝ ΤΟ ΦΡΕΣΚΟ ΓΑΛΑ»
«Επειδή διατηρούμε τη μαγιά της, είναι σαν το φρέσκο γάλα: με διάρκεια ζωής πιο σύντομη από τις άλλες. “Ζει” για 4 μήνες, συνεχώς στο ψυγείο»

«Τρία χρόνια για να πάρω άδεια λειτουργίας»


ΜΟΝΟΝ ΕΥΚΟΛΗδεν ήταν η προσπάθεια του Γερμανού καθηγητή Μπερντ Μπρινκ να δημιουργήσει την επιχείρηση ζυθοποιίας. Τα κατάφερε και άνοιξε τον δρόμο και για ανάλογες επιχειρήσεις, όπως η Πειραϊκή Μικροζυθοποιία που σύστησετο 2005 ο Αλέξανδρος Κουμάντος, στη Δραπετσώνα, αφού πρώτα η δικηγόρος σύζυγός του, κ. Ευαγγελία Παπαδάκη, τα έβαλε επί τριετία, όπως η ίδια περιγράφει, με το «τέρας» της γραφειοκρατίας.

«Περιμέναμε ότι η άδεια λειτουργίας θα ήταν κάτι απλό, ακριβώς γιατί στήσαμε μια πολύ μικρή επιχείρηση. Το πρόβλημα, ωστόσο, ήταν ότι μέχρι τότε, το 1998, δεν υπήρχε στην Ελλάδα καμία άλλη μικροζυθοποιία, παρά μόνο οι γνωστές εταιρείες. Δεν υπήρχε, άρα, ειδική νομοθεσία για αυτές τις μικρές επιχειρήσεις: μας είπαν χαρακτηριστικά πως είτε ένα ποτήρι, είτε ένα τόνο μπίρας βγάζετε, θα πρέπει να προσκομίσετε τα ίδια έγγραφα, να ακολουθήσετε την ίδια διαδικασία.

Και στο Δασαρχείο!

Πρακτικά, χρειάστηκε να απευθυνθούμε στις υπηρεσίες τριών υπουργείωνΟικονομικών, Ανάπτυξης και κυρίως ΠΕΧΩΔΕ-, να φτάσουμε μέχρι το Δασαρχείο, την Αρχαιολογική Υπηρεσία και το Τελωνείο, μια και η μπίρα έχει ειδικό φόρο κατανάλωσης!

Ευτυχώς, έστω με πολύ κόπο και τρέξιμο, τα καταφέραμε!».




http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artId=4510524

http://en.wikipedia.org/wiki/Rethymnian_Brewery

http://www.eliasmamalakis.gr/agapimena_details.asp?agapimena_id=7







:beer: :beer: :beer: :beer:


181371

makis206
23/11/2009, 22:23
Τις έχω σκίσει, και τις δυο..!:D

Και μόνες και μαζί!!:lol: :beer:

fantacid
23/11/2009, 22:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG

Πρακτικά, χρειάστηκε να απευθυνθούμε στις υπηρεσίες τριών υπουργείωνΟικονομικών, Ανάπτυξης και κυρίως ΠΕΧΩΔΕ-, να φτάσουμε μέχρι το Δασαρχείο, την Αρχαιολογική Υπηρεσία και το Τελωνείο, μια και η μπίρα έχει ειδικό φόρο κατανάλωσης!

:beer: :beer: :beer: :beer:


ειδες πως τη πατησανε οι γερμανοι???

ο ελληναρας με μια νταμιτζανα λαδι θα ειχε γλυτωσει πολυ τρεξιμο!

:lol: :lol: :lol: :lol:

:beer:

menelaos46
23/11/2009, 22:50
Πωλειται κανονικα στην Ελλαδα??
Δε την εχω γευτει αν και ειμαι της μπυρας....

MikeG
23/11/2009, 22:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Πωλειται κανονικα στην Ελλαδα??
Δε την εχω γευτει αν και ειμαι της μπυρας....


Ναι, στην Αθήνα βέβαια δε ξέρω που μπορείς να τη βρεις. Στο μαγαζί πάντως πουλάει αβέρτα:wave2:

makis206
23/11/2009, 22:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Ναι, στην Αθήνα βέβαια δε ξέρω που μπορείς να τη βρεις. Στο μαγαζί πάντως πουλάει αβέρτα:wave2:

Ποιο μαγαζί λες ωρέ κουζουλέ; Το Τίτα που βρίσκεται στο Ηράκλειο;:uplate: :a21: :lol:

Στην Κρήτη υπάρχει σε πάρα πολλά μαγαζιά διασκέδασης αλλά και σε σούπερ μάρκετ για το σπίτι, δεν γνωρίζω αν πωλείται σε όλη την Ελλάδα δυστυχώς. Είναι μπυράρες πάντως!
:beer:

καλά τι άλλο θά'λεγα εγώ :lol:

Gares'
23/11/2009, 22:57
Η ξανθιά είναι πάρα πολύ ωραία :beer: :beer: :beer:

MikeG
23/11/2009, 22:59
Προσωπικά, δεν έχω πιει καλύτερη μπύρα η οποία να παρασκευάζεται στην Ελλάδα.
Πίνεις άπειρες και το στομάχι κομπλε...



Η μαύρη τα σπάει...

makis206
23/11/2009, 23:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Greek_Gares
Η ξανθιά είναι πάρα πολύ ωραία

Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Η μαύρη τα σπάει...

Και μ'ένα mix φτιάχνεις μεθυστικότατη κοκκινομάλλα :lol:

menelaos46
23/11/2009, 23:18
Αθηνα???????????????????????????????????????????????????????????

MikeG
23/11/2009, 23:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Αθηνα???????????????????????????????????????????????????????????


Δοκίμασε σε κάποιο Super - Mini Market με Κρητικά Προϊόντα.

fantacid
23/11/2009, 23:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Προσωπικά, δεν έχω πιει καλύτερη μπύρα η οποία να παρασκευάζεται στην Ελλάδα.
Πίνεις άπειρες και το στομάχι κομπλε...



Η μαύρη τα σπάει...

να πιεις την craft τη καπνιστη να παθεις ταρακουλο,
μακραν η καλυτερη ελληνικη

παντως τη ρεθυμνιακη μπορεις να τη βρεις σε ολη την ελλαδα σε ηδη με κρητικα προιοντα -σιγουρα- ή πιο σε "εναλλακτικά" μαγαζια κ φυσικα την εχουν αρκετες μπυραριες

να θυμαστε μονο οτι ειναι weiss κ θελει ζυμωση στο ποτηρι!

:beer: :beer: :beer: :beer:

MikeG
23/11/2009, 23:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
να πιεις την craft τη καπνιστη να παθεις ταρακουλο,
μακραν η καλυτερη ελληνικη


Έχω πιεί αρκετές φορές. Είναι καλή, αλλά προσωπικά θεωρώ καλύτερη τη μαύρη Ρεθυμνιακή. Ίσως είναι ότι γενικά προτιμώ τις weiss


:beer: :beer: :wave2:

Σήφης
24/11/2009, 07:07
Στην Αθήνα την έχω βρει στα SM "Θανόπουλος".

paramedic
24/11/2009, 08:20
Τις εχω πιεί όλες και δεν μου άρεσε καμμία!! Πολύ καλή είναι η μαύρη της Πειραικής Ζυθοποιίας και η καπνιστή της Craft που αναφέρθηκε πιο πάνω.
Πάντως αν θέλετε να πιείτε μπύρα και να τα δείτε όλα(σε γέυση και μεθύσι-γλυκο και ωραίο) ψάξτε να βρείτε ALFA!!! Και φυσικά δεν μιλάμε για την Ελληνική αλλά για την Ολλανδική που φτιάχνεται απο νερό υπόγειας πηγής απο τα γαλλικά βουνά που χύνεται στη Ολλανδία. Αλλα αν την βρείτε πέιτε μου και έμένα που έχει να πάω να πάρω κούτες!!!

TROOPER
24/11/2009, 08:42
για κρατα κανα μπουκαλι οπως θα ανεβαινεις μικε...:wave2:

ggs
24/11/2009, 08:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
για κρατα κανα μπουκαλι οπως θα ανεβαινεις μικε...:wave2:

τι του ζητάς του ανθρώπου , μέρες που έρχονται….:D

TROOPER
24/11/2009, 08:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
τι του ζητάς του ανθρώπου , μέρες που έρχονται….:D

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: πολυ καλο!!!

Cpt. Haddock
24/11/2009, 09:20
Όντως η Ρεθυμνιακή μαζί με την Πειραϊκή είναι πολύ καλές μπύρες. Η μόνη ένστασή είναι το μικρό μπουκάλι (τελειώνει γρήγορα :bigcry: )

Ρεθυμνιακή βρίσκεις σε καταστήματα βιολογικων, σε παντοπωλεία (απο τα λίγα που έχουν μείνει όπως ενα κορυφαίο στην Πρόκλου στο Παγκράτι) αλλά και σε "ζυθεστιατόρια" :D στα Εξάρχεια.

:wave2:



Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
τι του ζητάς του ανθρώπου , μέρες που έρχονται….:D

:bigcry: :bigcry: :bigcry:

kalogeros
24/11/2009, 09:22
Παιδια μια φορά που ήπια την μαύρη, ήταν σαν να έπινα σόδα. Εντελώς άνοστη. Η πειραϊκή, η οποία είναι επίσης βιολογική, είναι κλάσεις ανώτερη.

ermiss
24/11/2009, 09:42
Έχω δοκιμάσει και τις 3 μάρκες.

Ρεθυμνιακή ξανθιά είναι πολύ καλή. Η Μαύρη λίγο αδιάφορη, γούστα αυτά.

Πειραϊκή επίσης το ίδιο η Pils είναι πολύ καλή.

Craft η μαύρη τα σπάει, καβουρδισμένη και γεμάτη γεύση. Την προτιμώ και απο την Guinness... είπαμε, γούστα είναι αυτά.

Από την Pilsner της, προτιμώ την Ρεθυμνιακή ή την Πειραϊκή.


Το καλό είναι ότι είναι σχετικά νεες εταιρείες ελληνικές ζυθοποιίες και είναι πολύ καλύτερες απο τις σαπουνάδες της Αμστελ και της πράσινης...

Άντε και εις ανώτερα παιδιά...

Cpt. Haddock
24/11/2009, 09:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
Craft η μαύρη τα σπάει, καβουρδισμένη και γεμάτη γεύση. Την προτιμώ και απο την Guinness... είπαμε, γούστα είναι αυτά.

Καλά, μην τα παραλέμε :lol: :lol:

ermiss
24/11/2009, 09:58
υγ

Αν ο τύπος της Ρεθυμνιακής ακολουθεί τα πρότυπα των γερμανικών βιολογικών προιόντων τότε η μπύρα είναι 1000% βιολογική.

Οι Γερμανοί έχουν προδιαγραφές για βιολογικά προϊόντα σαφώς ανώτερες απο τις γενικές της ΕΕ και εννοείτε απο τις ανύπαρκτες ελληνικές...

TROOPER
24/11/2009, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Καλά, μην τα παραλέμε :lol: :lol:

θιχτηκε :lol: :bigcry: :lol: :bigcry: :lol: :bigcry:

Cpt. Haddock
24/11/2009, 10:08
ε, μα :p

mreth
24/11/2009, 10:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock Ρεθυμνιακή βρίσκεις σε καταστήματα βιολογικων, σε παντοπωλεία (απο τα λίγα που έχουν μείνει όπως ενα κορυφαίο στην Πρόκλου στο Παγκράτι)

Τι είπες τώρα??? Την έχω τόσα χρόνια δίπλα μου και δεν το ξέρω??? Καλά η μαύρη είναι η αγαπημένη μου!!!!! :beer: :beer: :beer:

ermiss
24/11/2009, 11:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Καλά, μην τα παραλέμε :lol: :lol:

Είπαμε γούστα είναι αυτά.

Είναι πιο λίγο πιο ελαφριά απο την Guinness και για καλοκαίρι πίνετε πιο ευχάριστα απο την βαριά ιρλανδική...

Operater
24/11/2009, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
....βαριά ιρλανδική...

:lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ermiss
24/11/2009, 12:05
Ιρλανδική δεν είναι ρε?

Akatanomastos
24/11/2009, 12:06
την πινει και ο Elias (http://www.eliasmamalakis.gr/agapimena_details.asp?agapimena_id=7)

Cpt. Haddock
24/11/2009, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
Ιρλανδική δεν είναι ρε?

Ναι, αλλά όχι και βαριά.

Δηλαδή η Chimay (με την ασπρη ετικέττα) ή η Bierre du Demon τί είναι τότεΣ; :D

Operater
24/11/2009, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ναι, αλλά όχι και βαριά.

Δηλαδή η Chimay (με την ασπρη ετικέττα) ή η Bierre du Demon τί είναι τότεΣ; :D
ε ναι! :D

παν' αυτά τώρα...

μπύρα για δίαιτα υπάρχει??:look:

ermiss
24/11/2009, 12:12
Ναι ρε, βαριά σε γεύση όχι σε περιεκτικότητα. Και συγκριτικά με την πιο γνωστή μαύρη (guinness) είναι σαφώς πιο ελαφριά.

Μην συγκρίνουμε εκατοντάδες ετικέτες... είναι ανούσιο, υπάρχουν δεκάδες καλύτερες και πιο δυνατές και πιο γεμάτες.

Για ελληνική μπύρα είναι πολύ καλή...


υγ. την chimay έχω δοκιμάσει μόνο κόκκινη οπότε δεν έχω άποψη για αυτή που λες.

Cpt. Haddock
24/11/2009, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
[...]μπύρα για δίαιτα υπάρχει??:look:

Bud Light :p

Cpt. Haddock
24/11/2009, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
Για ελληνική μπύρα είναι πολύ καλή...

υγ. την chimay έχω δοκιμάσει μόνο κόκκινη οπότε δεν έχω άποψη για αυτή που λες.

Δεν είναι ελληνική, Γερμανός τη φτιάχνει :smokin:


Η Chimay ειναι κορυφαία μπύρα και στις 3 ετικέττες της, απλά είναι πολύ ακριβή :wave2:

ermiss
24/11/2009, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Δεν είναι ελληνική, Γερμανός τη φτιάχνει :smokin:


Ναι αλλά έχει Ελληνίδα σύζυγο και ΠΕΘΕΡΑ!!!!!

Cpt. Haddock
24/11/2009, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
Ναι αλλά έχει Ελληνίδα σύζυγο και ΠΕΘΕΡΑ!!!!!

Κανείς δεν είναι τέλειος :lol:

makis206
24/11/2009, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
Ελληνίδα ΠΕΘΕΡΑ!!!!!

Μονάχους-μονάχους θά'ναι..:lol: :rotflmao:

fantacid
24/11/2009, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss

Craft η μαύρη τα σπάει, καβουρδισμένη και γεμάτη γεύση. Την προτιμώ και απο την Guinness... είπαμε, γούστα είναι αυτά.


+1000
κ τις 3 φορες που δοκιμασα γκινες εκανα φιλοτιμες προσπαθειες να βρω τη καλη της πλευρα
αλλα ματεα, προσωπικα ειναι απο τις τελευταιες μου επιλογες.....


γκινες σαξ!:yuck:



απο μαυρες πολυ καλη -κ δημοφιλης τελυταια στη πολη μας- επιλογη στις μαυρες ειναι η kozel!

:beer: :beer:

MikeG
24/11/2009, 14:55
Εγώ πάντως έχω βρει την υγειά μου με τη Ρεθυμνιακή.
Πίνω αρκετές & το στομάχι δεν έχει ούτε καούρες ούτε φουσκώνει. Απολαμβάνω γεύση & ποιότητα.
Έχω γνωρίσει το τύπο που τις παρασκευάζει. Έχει έρθει στο Μπρικι γιατί του κάνουμε τη μεγαλύτερη κατανάλωσε σε μαγαζί στο Ηράκλειο. Με βάση τα λεγόμενα του όντως είναι πρωτοπόρος & η μπύρα 10000% βιολογική. Τη παρασκευάζει ακολουθώντας πιστά τη Γερμανική Νομοθεσία επί του θέματος.



& νομίζω ότι σήμερα μάλλον θα πάω να πιω τη 5αδα μου:lol: :lol: :lol:


:wave2: :wave2: :beer: :beer:

spiridaus
24/11/2009, 15:27
Κατάλαβα Μike , αύριο πάλι με το κομπιουτεράκι θα είσαι..

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=91840


:p :lol:

Gares'
24/11/2009, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από spiridaus
Κατάλαβα Μike , αύριο πάλι με το κομπιουτεράκι θα είσαι..

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=91840


:p :lol:


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Πέστααααααααααα

frappe rider
25/11/2009, 00:03
Καλη ειναι σαν γευση αλλα για 3.5 ευρω που τη βρισκω στα ΑΒ Βασιλοπουλος :eyepop: δεν θα την πινω για πολυ ακομα :lol:
ριξτε μια ματια κι εδω http://www.beer-pedia.com/

TROOPER
25/11/2009, 00:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από mreth
....... Καλά η μαύρη είναι η αγαπημένη μου!!!!!

:rolleyes:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

mreth
25/11/2009, 11:20
Προς τι ο γέλωτας:confused: :confused: :confused:

uberalles
25/11/2009, 11:45
Belzebuth έχει δοκιμάσει κανείς; Δεν είναι βιολογική αλλά είναι " κανόνι "!!

Εχετλαίος
25/11/2009, 12:52
Το πιο κοντονό που δοκίμασα σε αυτή ήταν η Lucifer και μου καλάρεσε!