PDA

View Full Version : Ανάρτηση - Aftermarket λύσεις



amyroukai
24/11/2009, 11:36
Έφτασε το πλήρωμα του χρόνου για τα "μαμά" κομμάτια να πάνε στον παράδεισο των αναρτήσεων και να αλλαχτούν τόσο τα μπροστινά ελατήρια και λάδια, όσο και το αμορτισέρ πίσω με καινούριο. Μαζί με το σέρβις των 48000 χιλιομέτρων, αλλάξαμε και ανάρτηση.

Το αμορτισέρ είναι της White Power που πλέον δεν βάφει τα ελατήριά της λευκά... Εργοστασιακή σκληρότητα δίνει η WP 110, μπήκε 130 για να αντέχει τα κιλά μου με δεύτερο άτομο. Για το υδρόψυκτο δίνουν 140 σκληρότητα και πιο μακρύ ελατήριο, έχει άλλο μοχλικό και περισσότερα κιλά. Κωδικός 17.23.V9.20/01, το ίδιο είναι και για το 1200άρι Βandit σύμφωνα με τους πίνακες της εταιρίας. Το υδρόψυκτο 650 έχει άλλο κωδικό. [edit: Τιμή καταλόγου ?620 χωρίς τοποθέτηση, το πήρα τιμή χοντρικής όμως, μέσω συγγενή. Από κοντά, στην επόμενη βόλτα. Πάντως μπαίνει πανεύκολα, αν πιάνουν λίγο τα χέρια σας, όπως είχα φανταστεί και γράψει στο κεντρικό "παλιό καλό" thread πριν μερικές μέρες]
Ελατήρια και λάδι 15άρι, της Hyperpro. Κωδικός ελατηρίων SP-SU06-SSC015, [edit: τιμή ?145 πακέτο 1 λίτρο λάδι/ελατήρια]. Κωδικός ελατηρίου αμορτισέρ της εταιρίας αν ψάχνεστε είναι ο SP-SU06-SSΒ015 και σκέτα εμπρός ελατήρια είναι το A015. [Τιμές δεν ξέρω από αυτά. Για το γυμνό 650 δίνουν άλλα ελατήρια, τα 019, χωρίς να λένε τι διαφορές έχουν. Και τελικά, τα ίδια 015 - 019 πρέπει να είναι και για το υδρόψυκτο αφού δεν το έχει σε άλλη επιλογή, από το 2005 και μετά τα θεωρούν ένα μοντέλο.]

Δεν ξέρω αν διαβάζετε Λύκο στο ΜΟΤΟ, είχε ένα κομμάτι πριν καιρό για τη θεωρία του Δαρβίνου. Όσο χαλάει η μοτοσικλέτα σταδιακά, ο αναβάτης προσαρμόζεται στη νέα κατάσταση και οδηγεί αντίστοιχα. Ετσι, ήξερα ότι στο τάδε σημείο θα πηδήξει ο μπροστινός τροχός, στο άλλο θα κάτσει το πισινό, εκεί θα με βγάλει μισό μέτρο εκτός πορείας, κάπου πρέπει να σηκωθώ για να μην απογειωθώ από τη σέλα κλπ. Ε λοιπόν διαμαρτύρομαι! ΌΛΑ μου τα σημάδια, άχρηστα. Τόσα χρόνια προσεκτικής παρατήρησης, επιλογής γραμμών, πεταμένα. Φεύγοντας από το μαγαζί του Νώντα, έβαλα νοερά το War Cry των Slayer και ξεκίνησα... Εννοείται ότι η καφρίλα ανάμεσα στα αυτοκίνητα στην ΕΟ είναι τέλεια πρώτη δοκιμή! Τέρμα γκάζι, τέρμα φρένο, αλλαγές λωρίδας για να περνάω τα κοιμισμένα ηλίθια πλάσματα που κατσικώνονται αριστερά, παραλίγο να πάω και South of Heaven όταν ένα τζιπ άλλαξε λωρίδα και αναγκάστηκα να τσαρουχώσω τα φρένα σε στροφή με πολλά, αλλά δεν σηκώθηκε η μοτοσικλέτα και έστριψε κανονικά, περίεργο...

Φτάνοντας σπίτι λίγο μετά, οι εντυπώσεις είναι οι εξής: Η μοτοσικλέτα είναι μαλακή και πάλι, αλλά με διαφορετικό τρόπο. Οι μετακινήσεις βάρους στο άνοιγμα-κλεισιμο του γκαζιού υπάρχουν αλλά γίνονται πολύ πιο "γλυκά". Το μπροστινό βυθίζεται πολύ στα φρένα, αλλά πάλι πιο ήπια σε σχέση με πριν (εδώ μάλλον δείχνει ότι το παλιό λάδι ήταν τελειωμένο). Σε σχέση με το μαμά ελατήριο, το Hyperpro είχε πιο πολλές μαλακές σπείρες, αν πχ το μαμά ήταν 50-50 το hyper ήταν (με το μάτι) 60 μαλακές - 40 σκληρές και συνολικά ήταν 4 εκατοστά πιο κοντό περίπου. Αυτό με τις σπείρες ελατηρίου, λογικά είναι για να εξασφαλίζει μεγαλύτερη άνεση. Θα σφίξω λίγο την προφόρτιση να δω αν βουτάει λιγότερο, σε μερικές μέρες. Το περίμενα πιο "μπετόν" πάντως, ίσως για αυτό με ξενίζει. Τώρα το μπροστινό περνάει και καταλαβαίνεις τη λακούβα, αλλά δεν φτάνει στα χέρια χτύπημα και δεν μετακινείται το λάστιχο, δεν πηδάει ο τροχός όπως πριν. Εντυπωσιακό, το λιγότερο. Η προφόρτιση, όπως λέει η εταιρία, με 3 γραμμές έξω.
Επίσης κατεβάσαμε και τα καλάμια 5χιλιοστά στις τιμονόπλακες, αλλά επειδή έγιναν όλες μαζί οι αλλαγές, δεν μπορώ να καταλάβω τι οφείλεται εκεί και τι σε όλες τις άλλες αλλαγές.

Το πίσω επίσης δείχνει πολύ μαλακό, ίσως όμως να μου φαίνεται έτσι επειδή δεν κοπανιέμαι, δεν αναπηδάει στις λακούβες, δεν χρειάζεται καν να σηκωθώ από τη σέλα ακόμα και σε μεγάλες ανωμαλίες (ναι, αυτό ακούγεται κάπως, αλλά πως αλλιώς να το πω; :D). Στην ΕΟ ας πούμε, έχει πριν την Αχαρνών ανεβαίνοντας μια δεξιά παρατεταμένη με συνεχόμενα κοψίματα-αρμούς γέφυρας. Εκεί πριν την αλλαγή, όλη η μηχανή χόρευε και έπρεπε να σηκωθώ λίγο για να μην φεύγει από την πορεία και να αποσβένεται η ταλάντωση. Πέρασα τέρμα γκάζι καθιστός και δεν κατάλαβε τίποτα! Το ίδιο και σε δρόμο-σπαστήρι του Αγ. Στεφάνου που δεν έχει ούτε μέτρο σωστής ασφάλτου. Τα "κλικ" στη μέση, το 9ο αν δεν κάνω λάθος από τα 17 διαθέσιμα, το ελατήριο το άφησα όπως μου το έδωσαν από την eXtra products (http://www.extraproducts.gr/), το μετρήσαμε στα 3 εκατοστά στατικό sag όπως λέει η WP ότι είναι το λιγότερο που πρέπει να έχει, δεν ήθελε ρύθμιση. [edit: μάλλον τελικά μετρήσαμε λάθος λόγω κούρασης και ώρας, γιατί διαβάστε παρακάτω...]
Είναι λίγο πιο μακρύ από το μαμά αμορτισέρ και τώρα τα φώτα χτυπάνε χαμηλά, πρέπει να τα σηκώσω λίγο. Δεν κατάλαβα διαφορά ύψους από τη σέλα πάντως, πατάω κανονικά όπως πριν.
Δεν κατάλαβα πουθενά να "πλέει". "Στρογγυλεύει" ότι και να περάσει από κάτω, πράγμα που ξενίζει γιατί μου φαίνεται ότι δεν νιώθω το δρόμο, αλλά περνάω λίγο πάνω του. Το λεγόμενο "μαγικό χαλί", μαλακό, αλλά "στιβαρό". Πριν, απλά με κοπανούσε. [edit: Επίσης, το νέο αμορτισέρ είναι πανάλαφρο σε σχέση με το εργοστασιακό. Ζυγαριά κουζίνας δεν είχα να τα μετρήσω, αλλά η διαφορά στο χέρι είναι απίστευτη, νομίζεις ότι το WP είναι ψεύτικο.]
Θα προσπαθήσω να συγκρατηθώ και να ακολουθήσω τη συμβουλή του Νώντα και να μην τη σφίξω ακόμα, να συνηθίσω λίγο και να δουλέψει για να πάρει ανοχές. Είναι πολύ μεγάλη η αλλαγή, απλά δεν είναι αυτό που νόμιζα ότι θα γίνει, πιο "σκληρό/σπορ". Άνεση και ασφάλεια δείχνουν από την πρώτη στιγμή αναβαθμισμένες!


Παράκληση, κρατήστε το threadάκι όσο γίνεται πιο "καθαρό" έτσι ώστε να μπουν μέσα και οι αλλαγές που έχουν κάνει οι άλλοι στις αναρτήσεις τους και όποιος ψάχνεται, να μπορεί να βρει άμεσα απάντηση στο τι έχουν κάνει οι υπόλοιποι κάτοχοι στο forum. Υπάρχει σχετικό thread για ρυθμίσεις της "μαμά" ανάρτησης, κάνετε κλικ εδώ για να το δείτε. (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=82692)



edit: 29/11/09
Πλέον, με μια 700άρα χιλιόμετρα μέσα στην εβδομάδα, ας γράψω λίγα ακόμα... Ακόμα με ξενίζει η αίσθηση της ανάρτησης. Ασυναίσθητα σφίγγομαι στις λακκούβες για το κοπάνημα που δεν έρχεται... Φρενάρισμα "πανικού" για να μην αγοράσω προφυλακτήρα κυρίας με Α3, χτύπησε σε σαμαράκι και το ABS εκεί που θα με έστελνε καρφί στο Α3, έκανε ένα "τσακ" μόνο, ο τροχός πάτησε πάλι κάτω και συνέχισε το φρενάρισμα χωρίς ABS. Εξαιρετική συμπεριφορά και σε συνεχόμενα σαμαράκια, αυτό το έκανα πάλι από βλακεία, ξέχασα που βγαίνεις για Κόρινθο και ήταν βουτιά τελευταίας στιγμής στην έξοδο και φρένα στο φανάρι, με επίσης ομαλότατο φρενάρισμα αν και πλακωμένο. Το πηρούνι συμπιέζεται πολύ, αλλά ακολουθεί όλες τις ανωμαλίες χωρίς να αναπηδά ο τροχός και χωρίς να μπαίνει το ABS.

Δικάβαλο με Κατερίνα, το μόνο που με "χάλασε" ήταν που μπήκαμε με μπόλικα στην ΕΟ μετά το Allou προς Πειραιά αριστερή λωρίδα και έκανε κάτι ταλαντώσεις απίθανες... Χωρίς να αλλάξει πορεία, χωρίς να κουνήσει τιμόνι (πάλι καλά γιατί είχα δεξιά αυτοκίνητο και αριστερά έναν κοιμισμένο με on-off) που σημαίνει ότι πιθανόν να θέλει ένα ή δύο κλικ απόσβεση περισσότερο για δικάβαλο. Στην αριστερή στην έξοδο για Ρέντη μπήκε αέρα χωρίς παρατράγουδα. Ο trooper είπε ότι φταίει η άσφαλτος στο σημείο που "τρομάξαμε". Πάντως σαφώς πιο άνετο στην πορεία και με παραξένεψε ότι κάθησε και το πίσω και το εμπρός σχετικά ομοιόμορφα και ο προβολέας δεν χτυπούσε ψηλά.

Επιστράτευσα γονείς σήμερα, αν και ο πατέρας μου είναι ελαφρύς σχετικά (80 κιλά) για να μετρήσουμε sag. Από πλήρως αποφορτισμένη (πλήρη έκταση λέει το manual, στο διπλό stand δλδ) κάθεται 2,5εκ. με ίδιο βάρος, με αναβάτη μόνο κάθεται συνολικά 6εκ. και με αναβάτη και συνεπιβάτη, κάθεται 9εκ.! Το manual λέει 0,5 ως 1 εκατοστό sag για το ΙΒ, 3 ως 5 με αναβάτη. Χμ... Θα περάσω και από την eXtra αύριο, μάλλον έκαναν λαθάκι με το ελατήριο που έβαλαν. Γιατί τρώγομαι με τα ρούχα μου; Γιατί αν κάθεται πολύ, τεντώνει πολύ την αλυσίδα και την "τρώει". Και το αμορτισέρ δεν δουλεύει στο εύρος που πρέπει.

edit 30/11/09:
Πήγα από την extra products μετά τη δουλειά. Ο ίδιος ο κ. Τασούλης κατέβηκε, είδε, μέτρησε, μου είπε ότι τα νούμερα του manual αφορούν αγωνιστική χρήση και στη συνέχεια μαζί μου κατέβασε το ελατήριο 3 χιλιοστά, έσφιξε την απόσβεση/συμπίεση από το ρυθμιστή (7 κλικ από τέρμα κλειστό) και μου είπε ότι μόνο αν μπουν βαλίτσες θα θέλω παραπάνω ελατήριο και απόσβεση. Φεύγοντας από το μαγαζί, είδα τα εξής: όντως το ελατήριο πλέον ήρθε στα όρια της άνεσης, αν σφίξει παραπάνω θα κοπανάει. Η απόσβεση φαίνεται ότι έσφιξε επίσης γιατί ακόμα και η ελάχιστη ταλάντωση που είχε κόπηκε. Οπότε δίκιο είχε ο άνθρωπος, αν ήταν σφιχτό στα όρια που γράφονται, δεν θα ήταν για να το πάρεις πόλη. Εννοείται ότι δεν έχει αλλάξει η λειτουργία της ανάρτησης σαν σύνολο, δηλαδή περνάει πάλι πάνω από τα πάντα απροβλημάτιστα και πολύ πιο άνετα από το εργοστασιακό. Αλλά το νιώθω περισσότερο, πράγμα που μου αρέσει. Τώρα μου φαίνεται μαλακό το εμπρός όμως και θα το κατεβάσω μιά γραμμή για να συμβαδίζει με το πίσω. Σεξουαλικά υπονοούμενα, τέλος... :lol:

edit#3: Μπήκα Μέγαρα στις 9/12 και παρατήρησα τα εξής: Το μπροστινό σχεδόν τερματίζει στο τέλος της ευθείας, την επόμενη φορά θα πάρω zipάκι μαζί για να έχω κανονικό "δείκτη" και θα το σφίξω τέρμα, τώρα δεν το πείραξα, έμεινε με 2 γραμμές έξω. Το πίσω αναπηδάει στα δυνατά φρένα, ίσως όμως να φταίνε και τα άτσαλα κατεβάσματα. Φρενάρισμα απο τα 180 μόλις περάσει το σκαλοπάτι κοντά στη γραμμή των 100 μέτρων είναι σπάνια περίπτωση σε πολιτική μετακίνηση έτσι και αλλιώς. Πάντως είχε μεγάλη διαφορά σε σχέση με παλιότερα γιατί φρέναρε χωρίς να μετακινείται το πίσω δεξιά αριστερά και δεν μπήκε το ABS πουθενά παρ' όλο που τα λάστιχα πλησιάζουν στο τέλος της ζωής τους. Για κάποιον που θα κάνει συχνά track days με Bandit, θέλει πιο σκληρά ελατήρια. Και rearsets γιατί βρίσκει πανεύκολα κάτω γμτ.

pektis
24/11/2009, 11:57
Μπραβο amyroukai!Καλοστριφτο το εργαλειο!Αρα,για μπροστα που θελει & το δικο μου παμε για hyperpro?Καλες εντυπωσεις απ'οτι βλεπω...

nightstalker
24/11/2009, 12:02
καλορίζικο
το αμορτισέρ πόσο πήγε και από που το πήρες?

BIKENEST
25/11/2009, 08:50
απλά δεν είναι αυτό που νόμιζα ότι θα γίνει, πιο "σκληρό/σπορ". Άνεση και ασφάλεια δείχνουν από την πρώτη στιγμή αναβαθμισμένες!





Αλλαζωντας αναρτησεις σε μια μοτο κατηγοριας bandit ειναι λαθος να πιστευουμαι οτι
η μοτο μας θα γινει gsxr!! το σκληρο μπετον αρμε στησιμο ειναι λαθος!!!απλα αναβαθμιζουμε ανεση και ασφαλεια και αποκταμε προσφιση και διαβασμα του δρομου ποντου!!
και η συμπεριφορα της μοτο αποκτα την διασταση που επρεπε να εχει για να κηνηθει γρηγορα σε sport-touring ρυθμους
και για οσους γουσταρουν της μπετον αρμε αναρτησης μπορουν να βρεθουν
λυσεις με αλλαγη λαδιον εμπρος sae 20 απο 15 και με σφιξιμο (ρυθμιση) της πισω!!!
κανε καμια 500αρια χλμ. να στρωσουν και μετα θα δουμε αν θα αλλαξουμε ρυθμισεις!!
:beer: :beer: :beer:

amyroukai
15/02/2010, 21:51
Update #4 15-02-2010: Χτες με έπιασε μιά "προκοπή" και το έσφιξα και άλλο. Πλέον μία γραμμούλα φαίνεται εμπρός και το έφερα μία στροφή ακόμα πίσω και ένα κλικ σφίξιμο συμπίεση. Τώρα λοιπόν είναι όπως φανταζόμουν ότι θα γίνει χωρίς να βάλω χέρι. Κοπανάει τόσο όσο να φαίνεται σπορ, δεν είναι δυσάρεστο όμως, πλεύση μηδέν (πριν είχε μια ελάχιστη ελαστικότητα), βουτάει στα φρένα όσο πρέπει χωρίς να χάνεται η δέσμη του προβολέα όπως πριν και χωρίς να εξαντλεί τη διαδρομή εμπρός. Και με δύο γραμμές δεν τερματίζει, αλλά βυθίζεται αρκετά για να ενοχλεί η μεταφορά βάρους όταν πηγαίνεις γρήγορα. Τώρα σε δυνατό φρένο με κατσαρό δρόμο πάλι καταφέρνει να ακολουθεί το ανάγλυφο και δεν βάζει το ABS χωρίς λόγο αλλά μεταφέρει κοπάνημα στο τιμόνι. Η αίσθηση που δίνει όμως σε προκαλεί να το ανοίξεις. Πωρώθηκα!
Δικάβαλο με την Vegas δεν είχε μεγάλη διαφορά, πέραν του ότι ήταν πιό άνετο το πίσω, λογικό. Και υποτίθεται ότι παίρνει άλλες 3-4 στροφές σφίξιμο... Αν πάει δικάβαλο με βαλίτσες.


Οπότε βρήκα το "σωστό" σετάρισμα για τα... περίπου 95 κιλά μου (χωρίς εξοπλισμό)

ΕΜΠΡΟΣ: Μόνος μου 2 γραμμές για χαλαρή βόλτα και άνεση, 1 γραμμή για γρήγορη βόλτα. Το δεύτερο άτομο δεν φαίνεται να κάνει διαφορά.

ΠΙΣΩ: 3 περιστροφές από "μαμά" προφόρτιση και 7 κλικ από κλειστό για άνεση ή με μικροκαμωμένο δεύτερο άτομο.
4 περιστροφές και 6 κλικ για γρήγορη βόλτα μόνος ή με κανονικό δεύτερο άτομο
5 περιστροφές για γρήγορο δικάβαλο ανάλογα το δεύτερο άτομο και το αν υπάρχουν αποσκευές.

Εννοείται ότι αν κάποιος βάλει άλλη ανάρτηση ή αν έχει άλλο βάρος ο ίδιος, πρέπει να ψαχτεί με άλλες ρυθμίσεις...

Με το σφίξιμο εξαφανίστηκε μιά τάση που είχε να κουνάει το τιμόνι όταν πέρναγε ανωμαλίες, ειδικά υπό κλίση. Αλλά έβγαλε την ελαστικότητα του πλαισίου, αν κάνεις απότομη τιμονιά για να αλλάξεις λωρίδα και επαναφέρεις γρήγορα, νιώθεις το εμπρός και το πίσω "ασύνδετα" για μιά στιγμή και καταλαβαίνεις το πλαίσιο να σουστάρει, βγάζοντας ένα χαζό κούνημα. Αν δεν σφιχτείς, δεν επηρεάζει την πορεία, αλλά δεν ενθουσιάζει για πολλά πολλά... Θα το δω στο τέλος του μήνα στα Μέγαρα, αν και το καλύτερο τεστ θα είναι τα εσάκια στις Σέρρες... Το Μάιο!

TONYBANDIT
15/02/2010, 22:21
εγω εδω και ενα χρονο περιπου που εχω βαλει hyperpro ελατηρια στο 1250 οι ρυθμισεις ειναι αυτες που προτεινει η εταιρεια στο βιβλιο της και εβαλε ο κ-shock που μου τα τοποθετησε και δεν εχω ασχοληθει ποτε να σφιξω το οτιδηποτε.προφορτιση μπροστα 3 γραμμες να φαινονται πισω θεση 3 και αποσβεση εργοστασιακη ,αποτελεσμα λιγο σφιχτο μονος, μαγικο χαλι διπλος ,λιγο μαλακο φορτωμενος αλλα οχι τοσο που θα μπεις σε σκεψη να σφιγγεις.

pektis
05/05/2010, 08:38
Ηρθε η ωρα αλλαγης πισω αναρτησης,μετα απο 76,000χλμ.!
Ψαχνομαστε με τον bikenest για μια καπως ''πιο οικονομικη'' λυση μιας και δεν μου περισευαν 625 ευρω που ειχε καινουργια wp (πισω αναρτηση)...
Τελικα βρεθηκε λυση...
Αλλαγη ελατηριου αναρτησης ''hyperpro'',ρυθμιση του αξονα ή βιδας αποσβεσεων (αν το λεω σωστα) & service του μοχλικου (γρασαρισμα και τα σχετικα)...
Ολη η υποθεση 225 ευρωπουλα!
Η μηχανη μπορω να πω οτι βελτιωθηκε αρκετα...μπορω να ''μπαινω''σε στροφη πλεον αφοβα!
Δεν περιμενα τοσο μεγαλη διαφορα!
:wave2:

PortisHead
05/05/2010, 09:13
Οσον αφορα τα μπροστινα ελατηρια , εχω κακη εμπειρια απο παλιοτερα.
Ειχα αλλαξει τα μαμισια ελατηρια με after market της Hyperpro στο K-Shock , που δεν νομιζω να αμφισβητει κανεις την εξειδικευση τους σε αυτο τον τομεα.

Λαδια και ρυθμισεις ειχαν γινει ακριβως οπως ελεγε το manual της Hyperpro.

Αποτελεσμα , το μπροστινο να εχει γινει ναι μεν στιβαρο αλλα απο αισθηση, κουτσουρο.
Και μπορει αυτο σε μια πιστα να ειναι επιθυμητο (δεν ξερω) στους γλυστερους δρομους εχει ομως σαν συνεπεια ,στο φρεναρισμα , να μην βυθιζεται αρκετα το μπροστινο ωστε να αποροφαει το φρεναρισμα, αλλα να παραμενει αγερωχο , μετατρεποντας ετσι τη δυναμη του βυθισματος (που θα ειχε) σε...γλυστριμα του μπροστινου.

Τι λετε ?

Sorry , Pektis ? Καλοριζικη βρεεε :wave2:

pektis
05/05/2010, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Οσον αφορα τα μπροστινα ελατηρια , εχω κακη εμπειρια απο παλιοτερα.
Ειχα αλλαξει τα μαμισια ελατηρια με after market της Hyperpro στο K-Shock , που δεν νομιζω να αμφισβητει κανεις την εξειδικευση τους σε αυτο τον τομεα.

Λαδια και ρυθμισεις ειχαν γινει ακριβως οπως ελεγε το manual της Hyperpro.

Αποτελεσμα , το μπροστινο να εχει γινει ναι μεν στιβαρο αλλα απο αισθηση, κουτσουρο.
Και μπορει αυτο σε μια πιστα να ειναι επιθυμητο (δεν ξερω) στους γλυστερους δρομους εχει ομως σαν συνεπεια ,στο φρεναρισμα , να μην βυθιζεται αρκετα το μπροστινο ωστε να αποροφαει το φρεναρισμα, αλλα να παραμενει αγερωχο , μετατρεποντας ετσι τη δυναμη του βυθισματος (που θα ειχε) σε...γλυστριμα του μπροστινου.

Τι λετε ?

Sorry , Pektis ? Καλοριζικη βρεεε :wave2:

Πιστευω πως αλλαζουμε τα ελατηρια βαζωντας after-market για βελτιωση της μηχανης και πιο ανετη οδηγηση για εμας τους ιδιους...
Εγω εχω βαλει white power μπροστινα ελατηρια εδω και κανα 5μηνο και δεν εχω προβλημα...
Τι λαδι εχει μπροστα 10αρι ή 15αρι?Τσεκαρε το...:wave2:

amyroukai
05/05/2010, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
...στο φρεναρισμα , να μην βυθιζεται αρκετα το μπροστινο... Ακριβώς τις αντίθετες εντυπώσεις από εμένα με την ίδια μάρκα...