PDA

View Full Version : side stand swich δεν λειτουργει



mankam
25/11/2009, 15:39
καλησπερα,αντιμετωπιζω προβλημα με το πλαινο σταντ ,δεν σβηνει τον κινητηρα στην περιπτωση που το ξεχασω ανοιχτο και ξεκινησω.
Τσεκαρισα την καλωδιωση μεχρι την ασφαλειοθηκη ειναι ενταξει,επισης το διακοπτακι που διαβαζει τη θεση του σταντ το δοκιμασα με το πολυμετρο και δουλευει κανονικα:confused:
τι μπορει αραγε να συμβαινει? σκεφτομαι να τραβηξω νεο καλωδιο απο το engine stop (kill switch ) αλλα φοβαμαι μην κανω πατατα στην συνδεσμολογια,το καλο ειναι οτι εχω το ηλεκτρικο διαγραμμα της μηχανης αλλα και παλι δεν βγαζω ακρη:(

camen
25/11/2009, 15:47
Δεν ειναι τοσο δυσκολο να θυμασε να σηκωσεις το σταντ απο την μηχανη σου...
Ολα αυτα τα διακοπτακια σε σταντ,συμπλεκτη κλπ κολλανε κ δε δουλευουν με τον καιρο.
Ετσι,οι περισσοτεροι τα βραχυκυκλωνουν:winka:

Cpt. Haddock
25/11/2009, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Δεν ειναι τοσο δυσκολο να θυμασε να σηκωσεις το σταντ απο την μηχανη σου...
Ολα αυτα τα διακοπτακια σε σταντ,συμπλεκτη κλπ κολλανε κ δε δουλευουν με τον καιρο.
Ετσι,οι περισσοτεροι τα βραχυκυκλωνουν:winka:

να εύχεσαι να μην το ξεχάσεις μονο, γιατί θα πονέσει

:wave2:

camen
25/11/2009, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
να εύχεσαι να μην το ξεχάσεις μονο, γιατί θα πονέσει

:wave2:

Εχω πονεσει ...:bawl:
Αλλα το προτιμω απο το να μου σβηνει το μοτερ στο ασχετο γτ καποιος διακοπτης εχει κολλησει...:winka:

kawazoyras
25/11/2009, 16:02
τί εννοείς δουλεύει ανοίγει κ κλείνει κανονικά; νά μετρήσεις τη καλωδίωση στό τέλος με τό στάντ κλειστό μήπως δέ πατάει τό διακόπτη..

Cpt. Haddock
25/11/2009, 16:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Εχω πονεσει ...:bawl:
Αλλα το προτιμω απο το να μου σβηνει το μοτερ στο ασχετο γτ καποιος διακοπτης εχει κολλησει...:winka:

Εσύ κάνε ό,τι θες. Αλλά το να συμβουλεύεις και να προτείνεις ως λύση σε ενα τεχνικό πρόβλημα, την κατάργηση ενός μηχανισμού ασφαλείας, βάζοντας μαλιστα και την έωλη εκτίμηση οτι έτσι κάνουν οι πιο πολλοί (απο που το συμπέρανες αυτό; :confused: ), το θεωρώ μεγάλο λάθος.

Εαν έχεις κατι να πεις στο τεχνικό κομμάτι, πες το. Μην ποστάρεις απλά για να ποστάρεις :wave2:

mankam
25/11/2009, 16:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Δεν ειναι τοσο δυσκολο να θυμασε να σηκωσεις το σταντ απο την μηχανη σου...
Ολα αυτα τα διακοπτακια σε σταντ,συμπλεκτη κλπ κολλανε κ δε δουλευουν με τον καιρο.
Ετσι,οι περισσοτεροι τα βραχυκυκλωνουν:winka:
χαχαχ ,κοιτα οταν βαζανε στις μοτο αυτο το συστημα ειχαν στο μυαλο τους ατομα σαν εμενα,ασε που την πατησα 1-2 φορες σε αριστερη στροφη ευτυχως,με μικρη κλιση!

mankam
25/11/2009, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από kawazoyras
τί εννοείς δουλεύει ανοίγει κ κλείνει κανονικά; νά μετρήσεις τη καλωδίωση στό τέλος με τό στάντ κλειστό μήπως δέ πατάει τό διακόπτη..
το εκανα ηδη λειτουργει μεχρι τη φισα στο ανοιξε κλεισε ,το ενα καλωδειο το ακολουθησα μεχρι την ασφαλειοθηκη και το μετρησα ηταν ενταξει το αλλο χανεται καπου μεσα στην πλεξουδα.
παντως παιδια χρειαζεται ,σας ευχομαι να μην σας τυχει να το ξεχασετε...................

jimtarasxt660x
25/11/2009, 16:11
Εννοείται πως χρειάζεται...γι'αυτό τον λόγο κιόλας μπήκε αυτός ο μηχανισμός....

Αν δεν βρίσκεις άκρη πήγαινε σε έναν μάστορα να το κοιτάξει αυτός.

Μην το αφήσεις γιατί άμα γίνει μια μαλ@κία μετά θα βλασφημάς την ώρα και την στιγμή που δεν πήγες να το φτιάξεις :beer: :beer: :beer:

camen
25/11/2009, 16:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Εσύ κάνε ό,τι θες. Αλλά το να συμβουλεύεις και να προτείνεις ως λύση σε ενα τεχνικό πρόβλημα, την κατάργηση ενός μηχανισμού ασφαλείας, βάζοντας μαλιστα και την έωλη εκτίμηση οτι έτσι κάνουν οι πιο πολλοί (απο που το συμπέρανες αυτό; :confused: ), το θεωρώ μεγάλο λάθος.

Εαν έχεις κατι να πεις στο τεχνικό κομμάτι, πες το. Μην ποστάρεις απλά για να ποστάρεις :wave2:


Αμα δεν μπορεις να θυμηθεις αν ανεβασες το σταντ που στο κατω κατω διπλα σου ειναι, εισαι αξιος της μοιρας σου...:wave2:
Αμα δουλευει ο διακοπτης εχει καλως,αν οχι σιγα μην πληρωσω ηλεκτρολογο για να τον φτιαξει...
Αλτσχαιμερ δεν εχω ακομη κ τα ματακια μου δουλευουν:wave2:

mankam
25/11/2009, 16:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimtarasxt660x
Εννοείται πως χρειάζεται...γι'αυτό τον λόγο κιόλας μπήκε αυτός ο μηχανισμός....

Αν δεν βρίσκεις άκρη πήγαινε σε έναν μάστορα να το κοιτάξει αυτός.

Μην το αφήσεις γιατί άμα γίνει μια μαλ@κία μετά θα βλασφημάς την ώρα και την στιγμή που δεν πήγες να το φτιάξεις :beer: :beer: :beer:
ασε απο καστορες πολλους! μαστορια με ηλεκτρολογικα μοτο ομως λιγοι υπαρχουν,προτιμω να το κανω μονος,ειναι θεμα χρονου απλα εβαλα το θεμα εδω να παρω ιδεες απο την παρεα,λεω να ακυρωσω απο την φισα του διακοπτη και μετα και να τραβηξω νεα καλωδεια απο το kill swich,αυτο γιατι αν αφησω την φισα κουμπωμενη στην παλια καλωδιωση μπορει να γινει βραχυκυλωμα,παντως στο προηγουμενο zx11 που ειχα το αμερικανικο zzr1100 δηλαδη οταν ηταν κατεβασμενο το σταντ δουλευε το μοτερ ,οταν ξεκινουσα ομως εσβηνε πραγμα που σημαινει οτι εχουν καποιο ρελε που διαβαζει την κινηση η απο το διακοπτη της νεκρας διαβαζει ποτε μπαινει κινηση και σβηνει.

camen
25/11/2009, 16:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από mankam
μαστορια με ηλεκτρολογικα μοτο ομως λιγοι υπαρχουν

:winka: :winka: :winka:
Κ καλα μαστορια με προσεκτικη δουλεια κ οχι κοψε-ραψε ακομη λιγοτερα...
Αν βρεις ακρη φτιαξτον.Αν οχι,μην σκας.
Βαλε κλωστη στο δαχτυλο για να θυμασε να κλεινεις το σταντ:winka:

Επιπλεον,δε θα χρειαζεται να εισαι πανω στο μηχανακι για να δουλευει που σε πολλες περιπτωσεις ειναι χρησιμο...:winka:

jimtarasxt660x
25/11/2009, 16:35
Ναι βγάλε του και όνομα να κλείνει αυτόματα : Βαγγέλη (http://www.youtube.com/watch?v=IF4VxQ8huTw)

Cpt. Haddock
25/11/2009, 16:48
Φοβερές ιδέες.

Τώρα που το σκέφτομαι, και τα φλας αν χαλάσουν, ας μην τα φτιαξουμε, θα κάνουμε σήμα με τα χέρια.

Το ίδιο και για το πίσω φανάρι

Μπράβο ρε camen με τις σωστές και έξυπνες συμβουλές σου :beer:


Ας γίνει το θρεντ στικυ πλζ για να το έχουμε πάντα στα υπόψιν

:beer:

camen
25/11/2009, 16:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Φοβερές ιδέες.

Τώρα που το σκέφτομαι, και τα φλας αν χαλάσουν, ας μην τα φτιαξουμε, θα κάνουμε σήμα με τα χέρια.

Το ίδιο και για το πίσω φανάρι

Μπράβο ρε camen με τις σωστές και έξυπνες συμβουλές σου :beer:


Ας γίνει το θρεντ στικυ πλζ για να το έχουμε πάντα στα υπόψιν

:beer:

Οτι πεις...:wave2:

Cpt. Haddock
25/11/2009, 16:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Οτι πεις...:wave2:

Εγω; Τίποτα. Αφήνω εσένα να τα γράφεις :lol:


Ποιος στη χάρη σου, θα μπει ο Oldman αργότερα και θα 'χει πράγμα να σφάζει :bigcry:

camen
25/11/2009, 16:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Εγω; Τίποτα. Αφήνω εσένα να τα γράφεις :lol:

Δεν υποχρεωσα κανεναν να κανει κατι.
Εγω ΝΑΙ την φισα στο σταντ την θεωρω περιττη και ηλιθεια γτ δε μπορεις ουτε το μηχανακι να αφησεις να ζεσταθει χωρις να εισαι καβαλα...


Τωρα,ο καθενας κανει οτι θελει...
Μπορει αν θελει να παει κ σε ηλεκτρολογο να δωσει καμια 100Ε,να του τα κανει ολα μ##νι για να μην ξεχναει το σταντ ανοιχτο...

:wave2:

camen
25/11/2009, 16:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock



Ποιος στη χάρη σου, θα μπει ο Oldman αργότερα και θα 'χει πράγμα να σφάζει :bigcry:

Μπα ,με συμπαθει τωρα που πηρα ΚΤΜ...:lol: :lol: :lol:
Ασε που επειδη κ αυτος ΚΤΜ εχει,95% βραχυκυκλωμενες τις εχει τις φισες(αν εχει!)...:winka:

Tpap
25/11/2009, 16:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από mankam
καλησπερα,αντιμετωπιζω προβλημα με το πλαινο σταντ ,δεν σβηνει τον κινητηρα στην περιπτωση που το ξεχασω ανοιχτο και ξεκινησω.
Τσεκαρισα την καλωδιωση μεχρι την ασφαλειοθηκη ειναι ενταξει,επισης το διακοπτακι που διαβαζει τη θεση του σταντ το δοκιμασα με το πολυμετρο και δουλευει κανονικα:confused:
τι μπορει αραγε να συμβαινει?

Εφ'όσον είναι οκ ο διακόπτης, τσέκαρε και την ''συνέχεια'' του καλωδίου με το πολύμετρό σου. Δεν έιναι δύσκολο. :wave2:

Tpap
25/11/2009, 16:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Εγω ΝΑΙ την φισα στο σταντ την θεωρω περιττη και ηλιθεια γτ δε μπορεις ουτε το μηχανακι να αφησεις να ζεσταθει χωρις να εισαι καβαλα...

Κάμεν, μυρίζει καμμένο, ρε.

Μην τα πετάς έτσι τα καρότα.


181473

camen
25/11/2009, 17:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Κάμεν, μυρίζει καμμένο, ρε.

Μην τα πετάς έτσι τα καρότα.

Εσενα σου αρεσουν τα ζαρζαβατικα τελευταια εεεε???:lol: :lol: :lol:

Το νου σου στα αγγουρια... :winka:

Αληθεια,πως μπορεις να το αφησεις στο σταντ αναμμενο:confused:

Cpt. Haddock
25/11/2009, 17:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Εγω ΝΑΙ την φισα στο σταντ την θεωρω περιττη και ηλιθεια γτ δε μπορεις ουτε το μηχανακι να αφησεις να ζεσταθει χωρις να εισαι καβαλα...

Ε; :confused:


Πες έτσι να καταλάβουμε. Πες οτι ο ματρακάς σου ειναι ανάποδος :lol:

Καλά έκανες και το εβγαλες, απλά στα νορμάλ μηχανάκια (οχι ΚΤΜ δηλαδή), ΜΠΟΡΕΙΣ να βάλεις μπροστά με σταντ αρκεί να έχεις νεκρα :wave2:

Οι περισσότεροι αυτό κάνουμε (αλλα δεν έχουμε ΚΤΜ βλέπεις)


(προφανώς ή είπες μαλακία ή θες άλλο μηχανάκι :D )

sapila racing
25/11/2009, 17:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen


Αληθεια,πως μπορεις να το αφησεις στο σταντ αναμμενο:confused:

Πληροφοριακά οι διακόπτες των σταντ σβήνουν το μηχανάκι οταν βάλεις ταχύτητα, με νεκρά δουλευει κανονικά.

camen
25/11/2009, 17:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ε; :confused:


Πες έτσι να καταλάβουμε. Πες οτι ο ματρακάς σου ειναι ανάποδος :lol:

Καλά έκανες και το εβγαλες, απλά στα νορμάλ μηχανάκια (οχι ΚΤΜ δηλαδή), ΜΠΟΡΕΙΣ να βάλεις μπροστά με σταντ αρκεί να έχεις νεκρα :wave2:

Οι περισσότεροι αυτό κάνουμε (αλλα δεν έχουμε ΚΤΜ βλέπεις)


(προφανώς ή είπες μαλακία ή θες άλλο μηχανάκι :D )

Δε ξερω πως δουλευουν οι δικοι μου γτ ειναι βραχυκυκλωμενοι...
Κ αυτο γτ κολλανε και κοβουν το ρευμα...:winka:


Τι να κανουμε,εχουμε μετρακαδες...:lol: :lol: :lol:

ΥΓ:Δεν εχω τπτ με κανεναν παιδες...:beer: :beer: :beer:

Tpap
25/11/2009, 17:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Αληθεια,πως μπορεις να το αφησεις στο σταντ αναμμενο:confused:

Νιούτραλ. :wave2:

Cpt. Haddock
25/11/2009, 17:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
ΥΓ:Δεν εχω τπτ με κανεναν παιδες...:beer: :beer: :beer:

ουτε εμείς (δε φταίτε εσεις που παίρνετε ΚΤΜ :lol: ), αλλά δίνεις λάθος συμβουλες και αν ο άλλος δε ξέρει μπορεί να φάει το κεφάλι του

:wave2:

camen
25/11/2009, 17:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Πληροφοριακά οι διακόπτες των σταντ σβήνουν το μηχανάκι οταν βάλεις ταχύτητα, με νεκρά δουλευει κανονικά.

Κ γτ δε το λεει καποιος τοοοοοοση ωρα ντεεεεεεεε:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Ειπαμε εχουμε ΚΤΜ κ δε ξερουμε απο τετοια...:yuck:


Περα απο την πλακα,αν δεν βρισκεις την λυση στο προβλημα της φισας,απο το να πληρωσεις χρυσο κανεναν ηλεκτρολογο αν θες αστο ετσι...
Μην ξεχασεις το σταντ ανοιχτο μονο κ τσακισεις κανενα ποδι...:bigcry:

Tpap
25/11/2009, 17:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Περα απο την πλακα,αν δεν βρισκεις την λυση στο προβλημα της φισας,απο το να πληρωσεις χρυσο κανεναν ηλεκτρολογο αν θες αστο ετσι...
Μην ξεχασεις το σταντ ανοιχτο μονο κ τσακισεις κανενα ποδι...:bigcry:


Μ'αρέσεις πάντως, γιατί επιμένεις...

camen
25/11/2009, 17:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
αλλά δίνεις λάθος συμβουλες και αν ο άλλος δε ξέρει μπορεί να φάει το κεφάλι του



Εγω παντως 6 χρονια τωρα δεν εχω ξεχασει ΠΟΤΕ το σταντ...
Τωρα τι να πω...Αν δε θυμασε και αυτο ,τοτε καλυτερα κατσε σπιτι σου γτ κατι αλλο φταιει...:winka:

jimtarasxt660x
25/11/2009, 17:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Μ'αρέσεις πάντως, γιατί επιμένεις...

Ο επιμένων νικά :lol:

camen
25/11/2009, 17:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Μ'αρέσεις πάντως


Σα δε ντρεπεσε
:blush: :blush: :blush: :blush:

mankam
25/11/2009, 17:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Εγω παντως 6 χρονια τωρα δεν εχω ξεχασει ΠΟΤΕ το σταντ...
Τωρα τι να πω...Αν δε θυμασε και αυτο ,τοτε καλυτερα κατσε σπιτι σου γτ κατι αλλο φταιει...:winka:
φιλε μου δεν συζηταμε για τα εξι χρονια αλλα την μια φορα που θα εισαι αφηρημενος,τρελλαμενος,κουρασμενος ,για εκεινη την φορα λοιπον χρειαζεται!η δικαιολογεια μηπως βραχυκυκλωσει και σβησει ο κινητηρας εν κινηση δεν στεκει,οσο για το ζεσταμα οπως ειπαν και αλλοι το μοτερ σβηνει μονο οταν βαλεις ταχυτητα οποτε δεν υπαρχει προβλημα,τεσπα ο καθενας εχει τη δικη του φιλοσοφια εγω παντως ρωτησα αν το εχει αντιμετωπισει κανενας και αν ξερει τη λυση,το ποιο ευκολο πραγμα ειναι να βγαλω το πλαινο σταντ τα βαλω πεταλια ποδηλατου και να το παρκαρω στο κρασπεδο!
α! θα το φτιαξω το γ@μημενο απλα δεν ξερω ποσο χρονο θα μου παρει:lol:

camen
25/11/2009, 17:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από mankam

α! θα το φτιαξω το γ@μημενο απλα δεν ξερω ποσο χρονο θα μου παρει:lol:

Καλο κουραγιο...:beer: :wave2:

DAN_DAN
25/11/2009, 18:30
Μου φαίνεται περίεργο ο διακόπτης να δουλεύει κανονικά και να μη σβήνει ο κινητήρας.

Εξηγούμαι:Απ' ότι λες, είτε κάτω ,είτε πάνω το σταντ, ο κινητήρας παίρνει κανονικά.

Άρα, ή ο διακόπτης είναι μόνιμα on (δηλ. επιτρέπει τη συνέχεια του κυκλώματος), ή κάπου έχεις βραχυκύκλωμα μέσω του οποίου παρακάμπτεται ο διακόπτης του σταντ.

:wave2:

filipp0s
25/11/2009, 20:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Πληροφοριακά οι διακόπτες των σταντ σβήνουν το μηχανάκι οταν βάλεις ταχύτητα, με νεκρά δουλευει κανονικά.

Οχι σε όλα. Στο 1100 ας πουμε δεν δουλευει με το πλαινο σταντ, στο 1150 το διορθωσανε :wacko:






εχωπολυμπουρδελομηχανακιτελικα:sick:

camen
25/11/2009, 20:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από filipp0s

εχωπολυμπουρδελομηχανακιτελικα:sick:

Σωπα τωρα...Υπαρχουμε κ εμεις να σας κανουμε παρεα...:lol: :lol: :lol:

ΑΝ δεν υπηρχαν τα ΚΤΜ,BMW και DUCATI να ασχολουνται λιγο μαζι μας οι υπολοιποι
τι ενδιαφερον θα ειχε η μοτοσυκλετιστικη ζωη???:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry:

p@nos
25/11/2009, 21:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από filipp0s
Οχι σε όλα. Στο 1100 ας πουμε δεν δουλευει με το πλαινο σταντ, στο 1150 το διορθωσανε :wacko:
[/SIZE]



μα εχει φροντισει γι αυτο η BMW (http://www.youtube.com/watch?v=ciRDT1MaXb4&feature=related) kai δε χρειαζεται το σταντ αλλα και ουτε να εισαι πανω...

:D

camen
25/11/2009, 21:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
μα εχει φροντισει γι αυτο η BMW (http://www.youtube.com/watch?v=ciRDT1MaXb4&feature=related) kai δε χρειαζεται το σταντ αλλα και ουτε να εισαι πανω...

:D


Ελιωσααααααααα:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

mankam
26/11/2009, 02:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από DAN_DAN
Μου φαίνεται περίεργο ο διακόπτης να δουλεύει κανονικά και να μη σβήνει ο κινητήρας.

Εξηγούμαι:Απ' ότι λες, είτε κάτω ,είτε πάνω το σταντ, ο κινητήρας παίρνει κανονικά.

Άρα, ή ο διακόπτης είναι μόνιμα on (δηλ. επιτρέπει τη συνέχεια του κυκλώματος), ή κάπου έχεις βραχυκύκλωμα μέσω του οποίου παρακάμπτεται ο διακόπτης του σταντ.

:wave2: |ο διακοπτης δουλευει κανονικα,ανοιγει και κλεινει το κυκλωμα μεχρι την φισα που τον δοκιμασα ,απο εκει και περα βαση ηλεκτρικου σχεδιαγραμματος το ενα καλωδιο G/W (green white)καταληγει στην ασφαλειοθηκη και συγκεκριμμενα σε ενα ενσωματωμενο starter circuit relay που εχει μεσα σε μεγεθος καραμελλας και μαλλον κατι παιζει με αυτο, εκει χανω τα ιχνη του, γιατι με το πολυμετρο χτυπανε 4 εξοδοι απο την ασφαλειοθηκη,το αλλο καλωδιο ειναι κοινο για πολλες λειτουργιες B/Y (black yellow).
παντως δεν πρεπει να ειναι απλα ανοιξε κλεισε του διακοπτη αλλα να παιρνει εντολη και απο την νεκρα μεσω του ρελλε,μπελλαδες προβλεπω:confused: :confused: :confused:

McGyver
26/11/2009, 06:54
To relay δουλεύει σωστά;

mankam
26/11/2009, 14:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
To relay δουλεύει σωστά; οι γνωσεις μου φτανουν μεχρι εκει,δεν ξερω να το μετρησω ειναι ενσωματωμενο πανω στην πλακετα.

camen
26/11/2009, 14:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από mankam
οι γνωσεις μου φτανουν μεχρι εκει,δεν ξερω να το μετρησω ειναι ενσωματωμενο πανω στην πλακετα.

Σε βλεπω να καταληγεις στην λυση μου...:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry:

DAN_DAN
26/11/2009, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από mankam
οι γνωσεις μου φτανουν μεχρι εκει,δεν ξερω να το μετρησω ειναι ενσωματωμενο πανω στην πλακετα.

Να ρωτήσω κάτι. Μιλάμε για το ZZR 1100 του προφίλ σου;

mankam
26/11/2009, 20:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από DAN_DAN
Να ρωτήσω κάτι. Μιλάμε για το ZZR 1100 του προφίλ σου;
ναι φιλε μου 96 μοντελλο

DAN_DAN
27/11/2009, 05:22
Το εσωτερικό κύκλωμα του κουτιού στο οποίο καταλήγουν τα καλώδια του stand είναι νομίζω αυτό:


181586

DAN_DAN
27/11/2009, 05:27
Αν έχεις υποψία για το starter circuit relay όπως είπες, είναι το F στο σχέδιο (ακροδέκτες 11, 12 13 στη φυσέτα). 11-12 είναι το πηνίο του ρελέ και 11-13 η επαφή του.

Απ΄ότι βλέπω πάντως στο σχέδιο, η επαφή αυτού του ρελέ δίνει τάση στο ρελέ της μίζας κατά την εκκίνηση του κινητήρα. Αν το ρελέ αυτό είναι o.k. , κοίτα και το starter lockout switch (είναι το 12 στο παρακάτω σχέδιο, το 18 είναι ο διακόπτης του stand και το 21 ο διακόπτης νεκράς)

DAN_DAN
27/11/2009, 05:46
.


181587

mankam
27/11/2009, 14:19
θαναση σε ευχαριστω για τον χρονο σου,φαινεται να εχεις ηλεκτρονικες γνωσεις,τα σχεδιαγραμματα που δειχνεις ειναι αρκετα αναλυτικα και φαινεται να συμφωνουν με το γενικο σχεδιαγραμμα που εχω εγω το starter lockout switch το ρολλο παιζει? μηπως ειναι το switch που διαβαζει την θεση της μανετας του συμπλεκτη και μας δημιουργει το προβλημα? το αναφερει αριστερα στα κουμπια του χεριου μαζι με
horn button
turn signal switch
dimmer switch μαλλον μικρη μεγαλη σκαλα εννοει
passing button
,εαν χρειαστεις μπορω να το ανεβασω να παρεις μια συνοπτικη εικονα.

mankam
27/11/2009, 18:58
βουαλα! το βρηκα,ηταν το starter lockout switch που διαβαζει τη θεση της μανετας του συμπλεκτη,εχει 3 επαφες ειχε χαλασει η φισα και αντι να συνδεσουν τα 3 πιν αντιστοιχα στις επαφες του switch ειχαν ενωσει μεταξυ τους τα 2 μονο με αποτελεσμα να βγει εκτος λειτουργειας το διακοπτακι απο το σταντ,τα συνδεσα κανονικα,γεμισα την υποδοχη της φισας με θερμοκολλα να μην αποσυνδεθουν και δουλευει μια χαρα.
Και μια διευκρινηση,παιρνει μπροστα κανονικα οταν ειναι παρκαρισμενη στο πλαινο σταντ ΜΟΝΟ οταν κουμπωσει ταχυτητα και αφησω συμπλεκτη σβηνει,αυτο για μερικους που επεμεναν οτι δεν λειτουργει ετσι.
DAN_DAN ευχαριστω για την βοηθεια,αν δεν το ειχες αναφερει ακομα θα εψαχνα:a23: :a23: :a23:

virus
27/11/2009, 19:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από mankam

Και μια διευκρινηση,παιρνει μπροστα κανονικα οταν ειναι παρκαρισμενη στο πλαινο σταντ ΜΟΝΟ οταν κουμπωσει ταχυτητα και αφησω συμπλεκτη σβηνει,αυτο για μερικους που επεμεναν οτι δεν λειτουργει ετσι.
DAN_DAN ευχαριστω για την βοηθεια,αν δεν το ειχες αναφερει ακομα θα εψαχνα:a23: :a23: :a23:

παντως πιστευω οτι κατι δεν παει καλα.

εμενα στο πλαινο σταντ πατωντας συμπλεκτη και μολις βαλω ταχυτητα σβηνει. δεν χρειαζετε δηλαδη να αφησω τον συμπλεκτη. ετσι ειναι πιο ασφαλες πιστευω.

εκτος και διατυπωσες λαθος τοτε παω πασο;)

mankam
27/11/2009, 20:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από virus72
παντως πιστευω οτι κατι δεν παει καλα.

εμενα στο πλαινο σταντ πατωντας συμπλεκτη και μολις βαλω ταχυτητα σβηνει. δεν χρειαζετε δηλαδη να αφησω τον συμπλεκτη. ετσι ειναι πιο ασφαλες πιστευω.

εκτος και διατυπωσες λαθος τοτε παω πασο;)
αρα οταν εχεις ανοιχτο το σταντ με νεκρα δουλευει!
προφανως δεν εχεις τον αισθητηρα στην μανετα του συμπλεκτη:winka:

virus
27/11/2009, 20:40
δηλαδη οταν ειναι στο πλαινο σταντ με νεκρα δεν δουλευει η μηχανη;

mankam
27/11/2009, 20:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από virus72
δηλαδη οταν ειναι στο πλαινο σταντ με νεκρα δεν δουλευει η μηχανη;
χαχαχα οχι ρε φιλε, το λεω καθαρα ποιο πανω! απλα εσενα σβηνει με το που κουμπωσεις ταχυτητα σε εμενα πρεπει να αφησω και τον συμπλεχτη για να σβησει αυτη ειναι διαφορα ,δηλαδη αν κουμπωσω με ανοιχτο σταντ ταχυτητα και δεν αφησω τον συμπλεχτη δουλευει κανονικα,μολις κανω να τον αφησω και πριν δωσει κινηση σβηνει αμεσσως.
υ.γ. ρε γιαννη βλεπω οτι εχουμε ισσοπαλια στα ποσταρισμενα μν που γραφει αριστερα στο προφιλ 67 εσυ 67 και εγω! μαλλον κοντρα κανουμε:rotflmao: :rotflmao:

virus
27/11/2009, 20:51
μου φαινετε λαθος

καλα εμενα ειναι παλια η μηχανη μου. αφρικα εχω.

εσυ θαχεις νεοτερο.

απλα προσπαθω να καταλαβω με πιο σκεπτικο υπαρχει αυτη η δικλειδα ασφαλειας. δηλαδη ποιος ο λογος να εχουμε ταχυτητα ενω ειναι στο πλαινο σταντ; και κραταμε τον συμπλεκτη πατημενο.

mankam
27/11/2009, 20:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από virus72
μου φαινετε λαθος

καλα εμενα ειναι παλια η μηχανη μου. αφρικα εχω.

εσυ θαχεις νεοτερο.

απλα προσπαθω να καταλαβω με πιο σκεπτικο υπαρχει αυτη η δικλειδα ασφαλειας. δηλαδη ποιος ο λογος να εχουμε ταχυτητα ενω ειναι στο πλαινο σταντ; και κραταμε τον συμπλεκτη πατημενο.
λοιπον για να σε ισοφαρισω στα ποσταρισματα 68-68 :a13: ,εχω νεκρα και την αφηνω στο πλαινο σταντ να ζεσταθει,ανεβαινω πανω ξεχναω να ανεβασω το σταντ παταω συμπλεχτη κουμπωνω ταχυτητα και μολις παω να ξεκινησω σβηνει! ετσι μου θυμηζει οτι πρεπει να ανεβασω το σταντ.
α! δεν ειναι θεμα ηλικιας μοντελλου αλλωστε 96 μοντελλο ειναι η γρια μου ,απλα θεμα φιλοσοφιας στο καθε μηχανακι.
παντως ο σκαραβαιος στο αβαταρ σου ειναι ολα τα λεφτα:a8:

virus
27/11/2009, 21:03
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


χα χα χα μετα διαβασα την κοντρα για τα μηνυματα.


οσο για το σταντ ενταξει μου την ελυσες την απορια.


:beer: ανταπεδωσε τις ρακες για να εχουμε ισοφαριμενη κοντρα :smokin:

mankam
27/11/2009, 21:17
σιγα μη σε αφηνα :beer: :beer: :beer:
και που ξερεις μπορει να βρεθουμε σε καμια συναντηση να σε κερασω κρητικη τσικουδια αλλα θα παμε με ταξι σπιτι σιγουρα δεν μας βλεπω καλα:a33: :a33: :a33: