PDA

View Full Version : Εμπειρία από Aprilia RX 50



ortzos
25/11/2009, 17:08
Δεν μπορώ να κρατηθώ να μην περιγράψω την εμπειρία μου από ένα aprilia RX 50 που είχα...

Ήταν μοντέλο 2002 αν δεν κάνω λάθος. Το πήρα όταν ήμουν 17 χρονών, κερδισμένο από διαγωνισμό, καινούριο, από την αντιπροσωπεία, με την εγγύηση, με τα όλα του. Όταν τον ρώτησα περί ανταλλακτικών, ο αντιπρόσωπος της Aprilia στην Αγία Παρασκευή με διαβεβαίωσε ότι η Aprilia είναι σοβαρή εταιρεία, ότι δεν θα χρειαστώ κάτι. Ακόμα και αν χρειαστείς κάτι που δεν υπάρχει στην Ελλάδα, το πολύ σε μια βδομάδα θα έρθει απ'την Ιταλία με κούριερ.

Σαν μηχανάκι φαίνεται να έχει πολλά: Υδρόψυκτο, αντεστραμμένο πηρούνι, μπρος πίσω δισκόφρενα... Τι άλλο να ζητήσω από ένα 50ρι, για πρώτο "μηχανάκι", άλλωστε...;

Το θέμα είναι ότι με την aprilia πλέον είμαστε ΜΑΚΡΙΑ ΚΙ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΙ...!!
Και τι πρόβλημα δεν έβγαλε...

Καταρχάς το μπροστινό φρένο ήταν χαλασμένο. Κάθε τρεις και λίγο το φρένο χρειαζόταν εξαέρωση, μέχρι να μου πούνε ότι χάνει υγρά, και χρειάστηκε να αλλάξω όλη τη δαγκάνα. Μέσα στην εγγύση ήταν προφανώς, δεν χρειάστηκε να πληρώσω. Απλά περίμενα 1 μήνα να μου τη φέρουν.... (και τότε θυμήθηκα κάτι παραμύθια για μια βδομάδα κούριερ...!!!). Και δεν ήταν κάποιο φλασάκι που χάλασε. Ήταν το φρένο. Που χωρίς μπροστινό φρένο, άπειρος στην οδήγηση τότε, δεν ανεβαίνεις στο μηχανάκι. Ένας μήνας λοιπόν μέσα στις πανελλήνιες να τρέχω στα φροντιστήρια με λεωφορεία.

Έπειτα ήταν η μπαταρία. Μικρό το κακό, μου την αλλάξανε αμέσως, σιγά το πράμα.

Το μεγαλύτερο αστείο ήταν μόλις έστρωσα το μηχανάκι. Μετά από 1000 ολόκληρα χιλιόμετρα οδήγησης με 50ρι που δεν είχα περάσει ούτε μια φορά τις (νομίζω) 5000 στροφές, όλος χαρά, το ανοίγω κατεβαίνοντας την υπόγεια γέφυρα της Κατεχάκη. Όταν την ανέβαινα, πρέπει να με άκουγαν μέχρι τους Αμπελόκηπους... Τέτοιο θόρυβο δεν είχα και δεν έχω ξανακούσει. Το μηχανάκι ήταν στην εγγύηση, αλλά προφανώς θα έπρεπε να είσαι εσύ αυτός που θα το πάει στην αντιπροσωπεία να δουν τι έχει. Έτσι που έκανε δεν το τσούλαγα ούτε μέτρο. Πλέρωνε 40? φορτηγό να στο πάει στην αντιπροσωπεία. Για να διαπιστώσουν ότι "δεν είχαν βιδώσει καλά μια βίδα στο κιβώτιο στην Ιταλία. Μόλις το άνοιξες για πρώτη φορά, η βίδα πετάχτηκε και κοπανιόταν εκεί μέσα και αυτός ήταν ο θόρυβος." Ξαναλέω, δεν φαντάζεστε τι θόρυβο έκανε...

Μετά από λίγο καιρό (αλλά ακόμα πριν τις πανελλήνιες.....:mad: ), το μηχανάκι δεν πήγαινε μία. Ανηφόρα δεν ανέβαινε ούτε για αστείο, κατέβαινα και το έσπρωχνα. Ξανά στην αντιπροσωπεία: "Μπούκωσε η εξάτμιση", μου είπανε. "Βάλε μία Gianelli και θα πάει σφαίρα το μηχανάκι σου".
"Μα δε θέλω gianelli, εγώ θέλω την γνήσια, την οποία καλύπτει η εγγύηση. Πότε θα έρθει;"
"Κοίτα, και ίδια να βάλεις, πάλι θα ξαναμπουκώσει".
Ξαναλέω, αυτά στην επίσημη αντιπροσωπεία, στην Αγία Παρασκευή.

Και το τελευταίο ανέκδοτο, ήταν λίγο καιρό πριν το πουλήσω για να πάρω το XR250 που έχω ακόμα. Κόπηκε η ντίζα του στροφόμετρου. Ούτε που με ένοιαζε εμένα, αλλά την είχα παραγγείλει, για να το πουλήσω με την ντίζα του κανονικά. Για μια ντίζα, για ένα συρματόσχοινο, που το κάλυπτε κι αυτό η εγγύση και πρέπει να κοστίζει κάτω από 15?, με είχαν και περίμενα 1μισι μήνα. "Δεν έχει έρθει ακόμα", μου λέγανε. Μέχρι που ξαναπάω μετά τον 1μισι μήνα: "ήρθε", μου είπανε, πάνε να τη βάλουνε, αλλά διαπιστώνουν ότι ήρθε λάθος ντίζα, και θα πρέπει να περιμένω κι άλλο.
Όταν του μίλαγα μετά πρέπει να έβγαινε η κόλαση απ'τα μάτια μου....
Του περιέγραψα ότι είχα τραβήξει μ'αυτό το μηχανάκι και τα ανταλλαχτικά του. Του είπα να πάρει τώρα, μπροστά μου τηλέφωνο, να τον ακούω, και να παραγγείλει ένα καινούριο RX50. Να δεις για πότε θα στο φέρουν αυτό. Όχι θα κάθομαι να περιμένω άλλο 1μισι μήνα για μια ντίζα. Και όταν έρθει το μηχανάκι, παρ'του την ντίζα, και βαλ'την στο δικό μου.
Και ως απάντηση, τι κάνει το άτομο. Εκεί που μιλούσαμε, δεν κουνήθηκε απ'το σκαμπό του, ανοίγει ένα συρτάρι, και βγάζει μια ντίζα.........................!!!!! Μου λέει "οκ, θα σου βάλω αυτήν. Απλά αυτές ήταν για πούλημα, ενώ η δικιά σου επειδή καλύπτεται απ'την εγγύση, θα πρέπει να'ρθει απ'την Ιταλία"...

Καλά που δεν μου κόλλησε κιόλας, όπως άκουγα συχνά για τα RS...


Επίλογος:
Είσαι 16 χρονών; Θες Απρίλια; πάρε απρίλια. Εγώ με την απρίλια ΤΕΛΕΙΩΣΑ. Ουγκ.
Γνώμη μου είναι (επειδή δεν έχει και πολλά 50ρια εντουράκια πλέον), πάρε κα'να παπί, οδήγα για 2 χρόνια με το μυαλό μέσα στο κεφάλι σου και όταν σε καλύπτει το δίπλωμα πάρε κάτι κανονικό να μάθεις αλλά και να οδηγάς σαν άνθρωπος... Αν και αυτό είναι άλλη συζήτηση....
Τέλος πάντων, αυτά!

fast_gr
25/11/2009, 17:20
Τα λόγια είναι περιττά...
Έφαγες μεγάλο λούκι κ ελπίζω ποτέ ξανά...

Μπορώ να γράψω ολόκληρη έκθεση για τα 50cc αλλά δεν θα το κάνω γιατί είναι τζάμπα κόπος. Τα περιγράφεις όλα τόσο καλά που δεν χρειάζεται να συμπληρώσω κάτι για να καταλάβει κάποιος κάτι παραπάνω..

Ποτέ ξανά λοιπόν:beer: :beer:

Υ.Γ Καλώς ήρθες στην παρέα

notakos600
25/11/2009, 21:32
Ακριβώς όπως το έγραψες ... μακριά και αγαπημένοι.
Ένα είναι σίγουρο πάντως, πως δεν κατάφερε όλη αυτή η ξενέρα να σε απομακρύνει από τη μοτοσυκλέτα που φαίνεται πως την αγαπάς.
Καλά χιλιόμετρα και πάντα όρθιος φιλαράκι. :beer:

p@nos
25/11/2009, 21:35
wellcome alex!!!!


:beer: :beer: :beer:

filipp0s
25/11/2009, 22:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από ortzos
...aprilia RX 50 ...κερδισμένο από διαγωνισμό...


φαντασου να το ειχες πληρωσει κιολας :sick:



by the way, welcome! :smilea: :beer: :beer:

ortzos
26/11/2009, 00:05
Το πλήρωσα...!!!!!!
Το είχε κερδίσει άλλος, αλλά δεν το ήθελε, και το πήρα καινούριο φτηνότερα.

epp1640
24/04/2010, 02:16
Δυστηχώς μία άθλια αντιπροσώπευση, είτε μιλάμε για τον τελικό αντιπρόσωπο είτε για τον εισαγωγέα.. χάλασαν την εικόνα μιας καταπληκτικής μοτοσυκλέτας.. Ήσουν πραγματικά πολύ άτυχος και είναι κρίμα να φας τέτοια ξενέρα στην πρώτη σου μοτοσυκλέτα αλλά το rx/sx 50 είναι ένα καταπληκτικό μηχανάκι που έχει να προσφέρει περισσότερα από οποιοδήποτε παπί...

:beer: :beer: :beer: (Το XR250 σαφώς καλύτερη και ολοκληρωμένη επιλογή.. :winka: )