PDA

View Full Version : ερώτηση σε όσους οδηγούν naked.



dmf
25/11/2009, 16:45
Καλησπέρα,
εχώ την εξής απορία. Όσοι από εσάς οδηγάτε γυμνες μοτοσυκλετες (z,gsr, er6n, fz, hornet κλπ) έχετε βάλει μπαγκαζιέρα στη μηχανή σας; Θέλω να πω όταν πατε στον προορισμό σας που αφήνετε το κρανος, τα γαντια κλπ; Τα κουβαλατε συνεχεια μαζι σας; (ή απλα δεν φοράτε :P)

Εχω δει κανα δυο gsr με μπαγκαζιερα, αλλα δεν τους πηγαινε καθολου, και χανανε σε εμφανιση. Ζ με κουτι δεν μπορω να φανταστω παντως!

KaTaNaS
25/11/2009, 17:12
yparxei καμμια μοτο εκτος απο τις mega on-off που να της ταιριαζει το μπαουλο;

ή θέλεις πρακτικότητα ή αισθητική... διάλεξε! :wave2:

jimtarasxt660x
25/11/2009, 17:15
Τα παίρνεις μαζί σου:D

dmf
25/11/2009, 17:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
yparxei καμμια μοτο εκτος απο τις mega on-off που να της ταιριαζει το μπαουλο;

ή θέλεις πρακτικότητα ή αισθητική... διάλεξε! :wave2:
Γενικα όσο λιγοτερο σπορ ειναι η μηχανη τοσο πιο πολυ ταιριαζει το κουτι. και στα παπια νομιζω πως παει.



Αρχικά δημιουργήθηκε από jimtarasxt660x
Τα παίρνεις μαζί σου:D

Δηλ οταν βγαινεις και πας καπου (καφε, κλαμπ, γηπεδο κλπ) θα εισαι με ενα κρανος στο χερι; :confused:

950dim
25/11/2009, 17:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
...Θέλω να πω όταν πατε στον προορισμό σας που αφήνετε το κρανος, τα γαντια κλπ;

Στη καρνταρομπα...
αν κυκλοφορεις στα μπουζουκια...

:wave2:

jimtarasxt660x
25/11/2009, 17:25
Όταν πάω κάπου με την μηχανή ναι....τώρα για τα κλαμπ και τα γήπεδα άστο, αλλά στην καφετερία που είναι το κόλλημα?:confused:

mats8282
25/11/2009, 17:29
Στο γηπεδο παρε το παλιο κρανος και αστο στους αστυνομικους στην εισοδο....Στα υπολοιπα να εχεις μαζι την θηκη του να βαζεις και τα γαντια μεσα...

LogOutGoRide
25/11/2009, 17:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Στο γηπεδο παρε το παλιο κρανος και........ αστο στην κλειδαριά για το κράνος της μηχανής

:winka:

Έτσι κάνω εγώ


Το ίδιο θα έκανα αν οδηγούσα supersport :lol:

fast_gr
25/11/2009, 17:34
Εγω παντος που δουλευω κ σε μπαρ το βραδυ μια χαρα το περνω κ το αφηνω κατω απτην μπαρα

Κ το πρωι που πηγαινω σχολειο το αφηνω σε μια ακρη μεσα στην ταξη ή κ στον φυλακα καμια φορα κ το περνω στο τελος.

Αν καποιος θελει να χρησιμοποιει κρανος αυτα ειναι λεπτομεριες. Δηλαδη αν ψωνισεις κατι που αφηνεις την σακουλα στην καφετερια??

camen
25/11/2009, 17:41
Εγω τα κουβαλαω μαζι μου...
Κρανος,γαντια κ μπουφαν.
Σπαστικο μεν,συνηθεια δε

Nostradamus
25/11/2009, 17:44
Γιατι οι οδηγοι των ss (πολυ γερμανικο ακουστηκε αυτο) που αφηνουν τα δικα τους πραγματα? Δεν νομιζω οτι εκτος των on - off "ταιριαζει" καπου αλλου μπαγκαζιερα..Αν και περι ορεξεως ειναι το "ταιριαζει".. Οπως βολευεται ο καθεις σε αυτη την ζωη..:wave2:

XJR_Billy
25/11/2009, 17:46
Tank cover - Bagster.:wave2:

camen
25/11/2009, 17:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Tank cover - Bagster.:wave2:

Αυτο δε βγαινει ευκολα???
Κ τα φερμουαρ του δεν ανοιγουν επισης ευκολα???

dmf
25/11/2009, 17:49
νταξει δεν ειναι η καφετερια το προβλημα. Αλλα ειναι μερικα πραγματα που πρεπει να τα εχεις συνεχως μαζι με την μηχανη. Κατι που ξεχασα ειναι η αλυσιδα/πεταλο. αυτην που την βαζεις να πουμε; Ή την αφηνεις και ελπιζεις μην στην σηκωσουν σε κανα βανακι;

jimtarasxt660x
25/11/2009, 17:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Tank cover - Bagster.:wave2:


Ο απανταχού παρών μηχανόβιος έδωσε την λύση :beer: :beer: :beer:



Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Αυτο δε βγαινει ευκολα???
Κ τα φερμουαρ του δεν ανοιγουν επισης ευκολα???


Αν δεν κουβαλάς το κράνος θα κουβαλάς το tank bag....μια η άλλη δηλαδή !!!

XJR_Billy
25/11/2009, 17:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Αυτο δε βγαινει ευκολα???
Κ τα φερμουαρ του δεν ανοιγουν επισης ευκολα???

Μπαίνει σε 5 δευτερόλεπτα, βγαίνει σε 3.
Τα φερμοάρ του ανοίγουν ευκολότατα.

Εννοείται ότι δεν το αφήνεις πάνω στη μηχανή!!:lol: :lol:

jimtarasxt660x
25/11/2009, 17:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
νταξει δεν ειναι η καφετερια το προβλημα. Αλλα ειναι μερικα πραγματα που πρεπει να τα εχεις συνεχως μαζι με την μηχανη. Κατι που ξεχασα ειναι η αλυσιδα/πεταλο. αυτην που την βαζεις να πουμε; Ή την αφηνεις και ελπιζεις μην στην σηκωσουν σε κανα βανακι;


Από περιέργεια και μόνο τι μηχανή έχεις?


Τα γάντια τα βάζεις μέσα στο κράνος και το κράνος στην θήκη που έχει...τώρα άμα δεν γουστάρεις πέταλα πάρε ένα λουκέτο δισκόφρενου...όχι ότι και με αυτό δεν θα στην σηκώσουν άμα θέλουν!

camen
25/11/2009, 17:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy


Εννοείται ότι δεν το αφήνεις πάνω στη μηχανή!!:lol: :lol:

Αααααα...:lol: :lol: :lol: :lol:
Καλο αλλα το ιδιο μπορεις να κανεις κ με την θηκη του κρανους...
Κ δε χρειαζεται να εχεις κ το τανκ μπαγκ συνεχεια πανω...

dmf
25/11/2009, 17:58
δεν οδηγαω μηχανη. Σε λιγο καιρο που γινομαι 21 θα παρω. Μου αρεσουν οι naked παντως, αλλα θελω να σκεφτω ολες τις παραμετρους πριν αποφασισω. Ειναι λιγο ταλαιπωρια ολο αυτο :(

sapila racing
25/11/2009, 17:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimtarasxt660x

Τα γάντια τα βάζεις μέσα στο κράνος

Mέγα λάθος αυτό! :nono:

Τα γάντια είναι το πιο βρωμερό ρούχο και το βάζεις μέσα στο πιο καθαρό. Αποτέλεσμα μπουρδέλο κράνος σε σύντομο χρονικό διάστημα.

Ποτέ τα γάντια μέσα στο κράνος!

:wave2:

jimtarasxt660x
25/11/2009, 18:00
Συνήθεια είναι....μετά από λίγο καιρό ούτε που θα το σκέφτεσαι........:beer: :beer: :beer:

camen
25/11/2009, 18:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
δεν οδηγαω μηχανη. Σε λιγο καιρο που γινομαι 21 θα παρω. Μου αρεσουν οι naked παντως, αλλα θελω να σκεφτω ολες τις παραμετρους πριν αποφασισω. Ειναι λιγο ταλαιπωρια ολο αυτο :(

Κοιτα μονο το κρανος ειναι το θεμα...Ειδικα αν ειναι ακριβουτσικο...
Στην καφετερια δεν εχεις προβλημα,το αφηνεις σε μια καρεκλα.
Σε κλαμπ το αφηνεις σε εκεινη την ομορφουλα που εχουν στην εισοδο
Κ της λες οτι μετα μπορεις να την πας κ μια βολτα αν θελει:winka:

jimtarasxt660x
25/11/2009, 18:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Mέγα λάθος αυτό! :nono:

Τα γάντια είναι το πιο βρωμερό ρούχο και το βάζεις μέσα στο πιο καθαρό. Αποτέλεσμα μπουρδέλο κράνος σε σύντομο χρονικό διάστημα.

Ποτέ τα γάντια μέσα στο κράνος!

:wave2:




Σωστό...ούτε που το είχα σκεφτεί :winka: :beer:

camen
25/11/2009, 18:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimtarasxt660x
Σωστό...ούτε που το είχα σκεφτεί :winka: :beer:

Η θηκη του κρανους ειναι μεγαλη.Βαλτε τα γαντια μεσα στην θηκη ,διπλα απο το κρανος. :winka:

jimtarasxt660x
25/11/2009, 18:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Κοιτα μονο το κρανος ειναι το θεμα...Ειδικα αν ειναι ακριβουτσικο...
Στην καφετερια δεν εχεις προβλημα,το αφηνεις σε μια καρεκλα.
Σε κλαμπ το αφηνεις σε εκεινη την ομορφουλα που εχουν στην εισοδο
Κ της λες οτι μετα μπορεις να την πας κ μια βολτα αν θελει:winka:


Ποτέ δεν αφήνεις κράνος σε κάποιον που δεν έχει γνώση από κράνη....θα το βάλει σε κάποιο σημείο και δεν θα σκεφτεί ότι από εκεί μπορεί να πέσει κάτω το κράνος και μετά θα πας εσύ να το φορέσεις και θα νομίζεις πως όλα είναι καλά!

fast_gr
25/11/2009, 18:09
Τουλαχιστον στο μαγαζι που δουλευω εχουμε ειδικο χωρο για κρανη κ απο πανω τα μπουφαν.

Τωρα εγω δεν προτιμαω να το αφησω εκει αλλα το βαζω κοντα μου.

Δεν νομιζω ομως τα οργανωμενα μπαρ-κλαμπ να μην εχουν εναν καταλληλο χωρο για αυτα. :confused:

camen
25/11/2009, 18:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimtarasxt660x
Ποτέ δεν αφήνεις κράνος σε κάποιον που δεν έχει γνώση από κράνη....θα το βάλει σε κάποιο σημείο και δεν θα σκεφτεί ότι από εκεί μπορεί να πέσει κάτω το κράνος και μετά θα πας εσύ να το φορέσεις και θα νομίζεις πως όλα είναι καλά!

Ε ενταξει,κοιτας που θα το βαλει και του εφιστεις την προσοχη!!!
Βασικα εγω εχω τετοιο κολλημα με τα κρανοι μου που δεν τα αφηνω σε κανεναν...:lol:

Προχθες,ειχα παει στα Jumbo για να παρω κατι.Μπαινω μεσα και ερχεται φουριοζος ενας μαντραχαλας και μου λεει:
-"Πρεπει να μου δωσετε το κρανος σας!"
-"Αποκλειεται" του λεω
-"Μα πρεπει" μου λεει
-"Δε με νοιαζει καθολου" του απανταω και τον προσπερναω

Κοκκαλο ο αλλος:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

dmf
25/11/2009, 18:11
αρα τί κανουμε ρε παιδιά; :p
η μονη λυση ειναι να τα κουβαλαμε συνεχεια;

Εσεις πως τις κλειδωνετε τις μηχανες; Στο δισκοφρενο μονο; Τα πεταλα και τις αλυσιδες πως τα κουβαλατε;

camen
25/11/2009, 18:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
αρα τί κανουμε ρε παιδιά; :p
η μονη λυση ειναι να τα κουβαλαμε συνεχεια;

Εσεις πως τις κλειδωνετε τις μηχανες; Στο δισκοφρενο μονο; Τα πεταλα και τις αλυσιδες πως τα κουβαλατε;

Κλειδαρια δισκοφρενου,κλειδωμενο τιμονι,ταχυτητα μεσα,συναγερμο
και σε εμφανες σημειο με φωτισμο και κινηση:winka:

Αν δε βρισκεις καλο σημειο,προτιμησε(για βραδινες ωρες) εξω απο καμια τραπεζα ή βιτρινα μαγαζιου.


:wave2:

p@nos
25/11/2009, 20:44
φιλε, εγω επειδη βαριομουν να κουβαλαω το κρανος, ειχα μονιμα δεμενο ενα λουρι συρματινο απο αυτα που δενουν τα ποδηλατα πανω στο τιμονι...

οποτε κλειδωνα εκει το κρανος και το στηριζα πανω στο τεποζητο ορθιο, ετσι ωστε να μη μπαινει βρωμα μεσα κλπ και να μην ειναι εκτεθημενο...μεχρι και σε βροχη ειχε μεινει ετσι, και απο μεσα ηταν ΕΝΤΕΛΩΣ στεγνο...



αμα βαριεσαι να το κουβαλας, ειναι μια πολυ καλη λυση...

:wave2:

camen
25/11/2009, 20:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
φιλε, εγω επειδη βαριομουν να κουβαλαω το κρανος, ειχα μονιμα δεμενο ενα λουρι συρματινο απο αυτα που δενουν τα ποδηλατα πανω στο τιμονι...

οποτε κλειδωνα εκει το κρανος και το στηριζα πανω στο τεποζητο ορθιο, ετσι ωστε να μη μπαινει βρωμα μεσα κλπ και να μην ειναι εκτεθημενο...μεχρι και σε βροχη ειχε μεινει ετσι, και απο μεσα ηταν ΕΝΤΕΛΩΣ στεγνο...



αμα βαριεσαι να το κουβαλας, ειναι μια πολυ καλη λυση...

:wave2:

Θα αφηνες ενα κρανος των 300Ε(για να μην πω παραπανω) εκτεθειμενο ετσι???
Εγω παντως οχι:nono:

p@nos
25/11/2009, 20:49
επισης για δεσιμο, ειχα ενα λουρι που το περναγα πισω απο τα φλασακια τα πισω και ετσι δεν ειχα κανενα προβλημα στη μεταφορα του...

το περναγα μπροστα αναμεσα στις μπουκαλες και τις δυο τιμονοπλακες, και μετα το λουρι το εδενα σε σταθερο σημειο...ειναι υπεραρκετο απο οτιδηποτε αλλο, ετσι ωστε να αποτρεψει οποιον θελει να το βουτηξει ευκαιριακα το μηχανακι...οτιδηποτε αλλο ειναι υπερβολη, γιατι αν στο βαλουν στο ματι, στο σηκωνουν και το βαζουν σε φορτηγακι, οτι και να εχεις κανει, σε λιγοτερο απο 10 δευτερολεπτα...




και μια συμβουλη προς ολους...σταματηστε να βαζετε κλειδιαριες στα δισκοφρενα...καποια στιγμη θα ξεχαστειτε και θα πατε να φυγετε με την κλειδαρια επανω...τουμπα εγγυημενη, ζημια σε σας και στη μηχανη...επισης φανταζομαι στανταρ δισκοπλακα παει στα σκουπιδια, ισως να στραβωσει και η δαγκανα(αν και δε το νομιζω)

το ιδιο θα συμβει αν καποιος απο τους μαγκες που κυκλοφορουν παει να αλλαξει θεση στη μηχανη...

p@nos
25/11/2009, 20:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Θα αφηνες ενα κρανος των 300Ε(για να μην πω παραπανω) εκτεθειμενο ετσι???
Εγω παντως οχι:nono:


τοσο κανει το κρανος μου...και το αφηνα ετσ...αμα μπει στον κοπο καποιος να το βουτηξει,θα πρεπει να σπασει κλειδαριες,να κοψει μαζι το συρμα που ειναι χοντρο κλπ κλπ... πιο πολυ θα πρεπει να αγχονομαι για το αν θα κλεψει τη μηχανη, παρα για το κρανος...

camen
25/11/2009, 20:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
τοσο κανει το κρανος μου...και το αφηνα ετσ...αμα μπει στον κοπο καποιος να το βουτηξει,θα πρεπει να σπασει κλειδαριες,να κοψει μαζι το συρμα που ειναι χοντρο κλπ κλπ... πιο πολυ θα πρεπει να αγχονομαι για το αν θα κλεψει τη μηχανη, παρα για το κρανος...

Η αλυσιδα που χρησιμοποιουσες κοβεται με εναν πολυ απλο καλο κοφτη ...
Για πλακα...:winka:
Εχω κοψει πολλες σε 5 δευτερα.Κ οχι δεν ειμαι κλεφτης,αλλα δουλευω σε μαγαζι με ποδηλατα.

Εγω δεν θα αφηνα το κρανος πανω στην μηχανη ετσι εκτεθειμενο για κανενα λογο!!!
Εισαι τυχερος που δεν εκανε φτερα...

p@nos
25/11/2009, 20:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Η αλυσιδα που χρησιμοποιουσες κοβεται με εναν πολυ απλο καλο κοφτη ...
Για πλακα...:winka:
Εχω κοψει πολλες σε 5 δευτερα.Κ οχι δεν ειμαι κλεφτης,αλλα δουλευω σε μαγαζι με ποδηλατα.

Εγω δεν θα αφηνα το κρανος πανω στην μηχανη ετσι εκτεθειμενο για κανενα λογο!!!
Εισαι τυχερος που δεν εκανε φτερα...


ρε καμεν, ξερω πολυ καλα πως κοβονται...απλα αποτρεπεις τον αλλον που θα το δει και θα του γυαλισει και θα στο παρει...αμα το αφησεις απλα στον καθρεφτη στο βουτηξαν...ετσι δε στο παιρνουν...τα τελευταια 4 χρονια τουλαχιστον που δε το κουβαλαω, δε μου το χουν παρει...


αληθεια, αμα πας σε μια καφετερια, και υποθετουμε οτι ως νορμαλ ανθρωπος, δε το φορας, δε μπορουν να στο βουτηξουν?:D

p@nos
25/11/2009, 21:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen

Εγω δεν θα αφηνα το κρανος πανω στην μηχανη ετσι εκτεθειμενο για κανενα λογο!!!
Εισαι τυχερος που δεν εκανε φτερα...



και βεβαια εσυ καλα κανεις και το παιρνεις μαζι σου...αλλοι δε θελουν να το παιρνουν...προσωπικη αποψη ειναι αυτη...το παιδι ρωτησε τι να κανει...

και γω του προτινα αυτο που κανω εγω, αλλα και αρκετος κοσμος...το αν θα το κανει, θα το αποφασισει μονος του...

camen
25/11/2009, 21:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
και βεβαια εσυ καλα κανεις και το παιρνεις μαζι σου...αλλοι δε θελουν να το παιρνουν...προσωπικη αποψη ειναι αυτη...το παιδι ρωτησε τι να κανει...

και γω του προτινα αυτο που κανω εγω, αλλα και αρκετος κοσμος...το αν θα το κανει, θα το αποφασισει μονος του...

Ναι ρε οκ...Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα:lol: :lol: :lol:
Απλα λεω οτι η αλυσιδα κοβεται για πλακα και αν μπορει ας το κουβαλαει να εχει το κεφαλι του ησυχο...Δε λεει να κανουν φτερα τα λεφτακια σου επειδη καποιο τσογλανι θελει την δοση του...:evil:

p@nos
25/11/2009, 21:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Ναι ρε οκ...Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα:lol: :lol: :lol:
Απλα λεω οτι η αλυσιδα κοβεται για πλακα και αν μπορει ας το κουβαλαει να εχει το κεφαλι του ησυχο...Δε λεει να κανουν φτερα τα λεφτακια σου επειδη καποιο τσογλανι θελει την δοση του...:evil:


ρε αμα θελει τη δοση του θα παει να βαρεσει καμια γιαγια...δε θα κυκλοφοραει με εναν κοφτη στην τσεπη μεχρι να βρει δεμενο κρανος πανω σε μηχανακι

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ichigo
25/11/2009, 21:10
Προτιμώ να κουβαλώ τα πάντα πάνω μου παρά να βάλω μπαγκαζιέρα στο Bandit. Το θεωρώ εντελώς αντιαισθητικό. Για το laptop θα παίξει τσαντούλα της axio σύντομα - προς το παρον στο tankbag. Επίσης οταν βγαίνω σε κανα κλαμπακι κράνος γάντια στο tankbag. Σε καφετέριες γαντια κράνος πάντα μαζί. Ευτυχώς το λουκέτο δισκόφρενου χωράει στις τσέπες του μπουφάν οπότε no prob στο να το κουβαλάω πάνω μου. Και να το ξεχάσεις που είπε κάποιος ποιο πάνω στη δισκόπλακα δεν τρέχει κάστανο αν έχει συναγερμό ;) .

dmf
25/11/2009, 22:23
οταν λες κρανος στο tankbag τι εννοεις ακριβως; Το βαζεις μεσα και το αφηνεις πανω στην μηχανη;; Η το παιρνεις μαζι σου;
Το tankbag μια τσαντα ειναι.. ποσο δυσκολο ειναι να στην παρει καποιος; :confused:

VANDA
25/11/2009, 22:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
οταν λες κρανος στο tankbag τι εννοεις ακριβως; Το βαζεις μεσα και το αφηνεις πανω στην μηχανη;; Η το παιρνεις μαζι σου;
Το tankbag μια τσαντα ειναι.. ποσο δυσκολο ειναι να στην παρει καποιος; :confused:



Δεν το αφήνουμε στη μηχανή. Γενικά, πρέπει να πάρεις απόφαση να κουβαλάς διάφορα ως μοτοσικλετιστής.. κράνος, γάντια, μπουφάν... είτε σε κάποιου είδους τσάντα τα πρώτα, είτε στο χέρι, είτε δεμένα κάπως πάνω στη μηχανή με το ρίσκο να σου τα πάρουν..

Αν κάποια στιγμή δε θέλεις εκεί που θα πας να κουβαλάς, βάζεις πάνω μια μπαγκαζιέρα και τελειώνει η υπόθεση. Θα χαλάσει το ίματζ για μια μέρα.. δεν έγινε και τίποτα.

Προσωπικά, μου τη δίνει η μπαγκαζιέρα, ακόμα και στο ΤΑ. :look: Προτιμώ να κουβαλάω. Αλλά όταν παίζουν επιπλέον φορτωτικές εργασίες, βοηθάει πολύ.

Ichigo
25/11/2009, 23:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
οταν λες κρανος στο tankbag τι εννοεις ακριβως; Το βαζεις μεσα και το αφηνεις πανω στην μηχανη;; Η το παιρνεις μαζι σου;
Το tankbag μια τσαντα ειναι.. ποσο δυσκολο ειναι να στην παρει καποιος; :confused:

Τα κουβαλάω όλα μαζί στο tankbag κι εννοείται πως δεν τ αφηνω πάνω στη μηχανή!
Και όμως είναι πανεύκολο να στο κλέψουν. Βούτανε ΟΤΙ βρουν, τα χουμε χιλιοπει αυτά :rolleyes:

DeusEx
26/11/2009, 08:21
Σαν παθωντας , θα σου πω ποτε ποτε μην αφησεις κρανος κλειδωμενο στην κλειδαρια κρανους της μηχανης . Ειχα βαλει δυο κρανη απογευματακι κυριακατηκο με φουλ κοσμο, και δεν τα ξαναβρηκα. Μονο τους κομμενους ιμαντες.

Στο fz6n μου, εχω μπαγκαζιερα, ωστοσο την χρησημοποιω ελαχιστα. Οταν βγαινω εξω για καφε - μπαρ ή στην δουλεια κτλ παιρνω το καλο μου κρανος και το κουβαλαω στα χερια.
Οταν πηγαινω για αλλες ασχολιες που δεν βολευει να το κουβαλαω, βαζω την μπαγκαζιερα και παιρνω το 'παλιο' κρανος μαζι, γιατι ως γνωστον οι μπαγκαζιερες ανοιγουν για πλακα.

Στα ταξιδια, οταν εχω πολλα πραγματα, βαζω την μπαγκαζιερα και ειμαι αρχοντας !

SVX
26/11/2009, 08:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimtarasxt660x
Τα παίρνεις μαζί σου:D


αμαναγιάσου! ετσι κανω κι εγω σαμα κατεβαινω απο το τερας..... :cool:


181494

TROOPER
26/11/2009, 08:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
....

τα βαζουμε στον κωλο μας :lol: :lol: :lol:

ειχα και εγω τετοιες αποριες μεχρι που μπηκα στο φορουμ και γνωρισα τον σνιπερ.ετσι μου χε πει οτι κανει αυτος.καντο και συ.μπορει και να σου αρεσει.:lol: :lol: :lol:

Cpt. Haddock
26/11/2009, 08:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
Δεν το αφήνουμε στη μηχανή. Γενικά, πρέπει να πάρεις απόφαση να κουβαλάς διάφορα ως μοτοσικλετιστής.. κράνος, γάντια, μπουφάν... είτε σε κάποιου είδους τσάντα τα πρώτα, είτε στο χέρι, είτε δεμένα κάπως πάνω στη μηχανή με το ρίσκο να σου τα πάρουν..

Αν κάποια στιγμή δε θέλεις εκεί που θα πας να κουβαλάς, βάζεις πάνω μια μπαγκαζιέρα και τελειώνει η υπόθεση. Θα χαλάσει το ίματζ για μια μέρα.. δεν έγινε και τίποτα.

Προσωπικά, μου τη δίνει η μπαγκαζιέρα, ακόμα και στο ΤΑ. :look: Προτιμώ να κουβαλάω. Αλλά όταν παίζουν επιπλέον φορτωτικές εργασίες, βοηθάει πολύ.

+1050

Κι εμένα μου τη δίνει η μπαγκαζιέρα, αλλα μου είναι δυστυχώς απαραίτητη, σχεδόν κάθε μέρα. :sick:

golis
26/11/2009, 08:35
http://www.shoei-helmets.com/store/index.php?cPath=38_29


181495

SVX
26/11/2009, 08:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από golis
http://www.shoei-helmets.com/store/index.php?cPath=38_29



οποιος θελει τετοια λυση ας μου στειλει πμ.....εχω κανα δυο ακομα ( προσωρινα) :wave2:


181496

mats8282
26/11/2009, 09:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από honda kos
:winka:

Έτσι κάνω εγώ


Το ίδιο θα έκανα αν οδηγούσα supersport :lol:


Εγω παλι το αφηνω στον καθρεφτη μερικες φορες,αλλα τις πιο πολλες φορες στο γηπεδο περνω το CBFaki και το βαζω στην μπαγκαζιερα :p

Ζεύκας
26/11/2009, 09:13
εγώ πάλι στις καφετέριες και τα κλαμπ πάω με τα πόδια γαμώ την Αθήνα σας.:lol: :a36:

SVX
26/11/2009, 09:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
εγώ πάλι στις καφετέριες και τα κλαμπ πάω με τα πόδια γαμώ την Αθήνα σας.:lol: :a36: :blush: :blush: :blush: :blush: :blush: :blush: :blush: :blush:


181498

Ζεύκας
26/11/2009, 09:40
μίλα μου επαρχιώτικα...:lol:

dosko
26/11/2009, 10:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
φιλε, εγω επειδη βαριομουν να κουβαλαω το κρανος, ειχα μονιμα δεμενο ενα λουρι συρματινο απο αυτα που δενουν τα ποδηλατα πανω στο τιμονι...

οποτε κλειδωνα εκει το κρανος και το στηριζα πανω στο τεποζητο ορθιο, ετσι ωστε να μη μπαινει βρωμα μεσα κλπ και να μην ειναι εκτεθημενο...μεχρι και σε βροχη ειχε μεινει ετσι, και απο μεσα ηταν ΕΝΤΕΛΩΣ στεγνο...



αμα βαριεσαι να το κουβαλας, ειναι μια πολυ καλη λυση...

:wave2:

Και εγώ τον παραπάνω τρόπο χρησιμοποιώ για το κράνος, σε συνδυασμό με μια κουκούλα κράνους για σκόνες κλπ και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

Μπακαζιέρα ποτέ, σε καμία μηχανή δεν είχα.
Και το λύση του tankbag δεν την βρήκα ποτέ χρηστική γιατί και το να κουβαλάς ένα tank bag πάλι μπελάς είναι όταν πας για ένα καφέ ή σε bar.
Θέμα συνήθειας είναι το όλο πράγμα.

Το μόνο πρόβλημα που μπορεί να σε απασχολήσει είναι όταν κουβαλάς και αδιάβροχα μαζί και δεν χωράνε κάτω από τη σέλα αλλά και εκεί ίσως μια τσάντα πλάτης να δώσει λύση, τουλάχιστον για αστικές μετακινήσεις.



:wave2:

jimtarasxt660x
26/11/2009, 10:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
τα βαζουμε στον κωλο μας :lol: :lol: :lol:

ειχα και εγω τετοιες αποριες μεχρι που μπηκα στο φορουμ και γνωρισα τον σνιπερ.ετσι μου χε πει οτι κανει αυτος.καντο και συ.μπορει και να σου αρεσει.:lol: :lol: :lol:


:lol: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

EVI
26/11/2009, 11:21
κουβαλα τα αλλιως παρε αμαξι
αλλιως βαλε μπαγκαζιερα
αλλιως παρε 2ο (παπι - σκουτερακι ) και βαλε μπαγκαζιερα
τωρα bagster τοσα λιτρα ωστε να χωραει και το κρανος μεσα και να το κουβαλας παρε και βαλιτσα ταξιδιου μαζι σου με ροδελακια αυτα που τις σερνουμε καλυτερα λιγοτερο βαρος θα κουβαλας.

Ετσι ειναι η μηχανη φιλε.

:beer:

Cpt. Haddock
26/11/2009, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
Ετσι ειναι η μηχανη φιλε.

:beer:


Πςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς :a23: :a23: :a23:

EVI
26/11/2009, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Πςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς :a23: :a23: :a23:


τι επαθες ρε?σου σκασε κανα λαστιχο????εεεεεεεεμ αν ειχες χονδα και μονομπρατσο τωρα δεν θα πηγαινες σε βουλκανιζατερ πουλα το , το ριμαδι :smokin: :lol:

kachius
26/11/2009, 11:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
και μια συμβουλη προς ολους...σταματηστε να βαζετε κλειδιαριες στα δισκοφρενα...καποια στιγμη θα ξεχαστειτε και θα πατε να φυγετε με την κλειδαρια επανω...τουμπα εγγυημενη, ζημια σε σας και στη μηχανη...επισης φανταζομαι στανταρ δισκοπλακα παει στα σκουπιδια, ισως να στραβωσει και η δαγκανα(αν και δε το νομιζω)

Αυτό λύνεται πανεύκολα και 100% αποτελεσματικά βάζοντας πάνω στην κλειδαριά ένα
μικρό μαγνητάκι ώστε να μη μπορείς να βάλεις το κλειδί αν δεν το βγάλεις!


το ιδιο θα συμβει αν καποιος απο τους μαγκες που κυκλοφορουν παει να αλλαξει θεση στη μηχανη...

Αυτό είναι ένα άλλο θέμα...

Allst@rf
26/11/2009, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
εγώ πάλι στις καφετέριες και τα κλαμπ πάω με τα πόδια γαμώ την Αθήνα σας.:lol: :a36:


:a19: :a23: :a23:

βαλε (vale??) μπαγκαζιερα φιλε .σιγουρη λυση...

FestoNero
26/11/2009, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ρε αμα θελει τη δοση του θα παει να βαρεσει καμια γιαγια...δε θα κυκλοφοραει με εναν κοφτη στην τσεπη μεχρι να βρει δεμενο κρανος πανω σε μηχανακι

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: Εντελώς πληροφοριακά, κλέβονται ποδήλατα αβέρτα, ακόμα και μέσα από σπίτια. Στο ποδηλάτες.gr έχουν γράψει για κλοπές μέσα από τη πολυκατοικία και ήταν και κλειδωμένα. Γι'αυτό και όσοι ασφαλίζουν τα ποδήλατα τους αγοράζουν πλέον πέταλα, γιατί το συρματόσκοινο κόβεται με έναν απλό μικρό κόφτη των 5 ευρώ.

dukeandthecity
26/11/2009, 13:52
φιλε, εγω οδηγω ενα bmw αλλα 3 στις 4 είμαι naked. (τωρα το χειμωνα είναι λίγο πρόβλημα αλλα την παλέβω) :wave2:

ριξε και την ερωτηση τωρα.

Lioulios
27/11/2009, 22:40
Δηλ οταν βγαινεις και πας καπου (καφε, κλαμπ, γηπεδο κλπ) θα εισαι με ενα κρανος στο χερι; :confused: [/B]

ypaxoyn poloi logoi pou mporei kapoios na paei gia kafe.....

enas apo aytoys ...na piei ena kafe me enan allo kanoiniko anthrwpo ,poy thelei na piei ena kafe.

:a55: :a55: :a55:

vaspiou
27/11/2009, 23:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
δε θα κυκλοφοραει με εναν κοφτη στην τσεπη μεχρι να βρει δεμενο κρανος πανω σε μηχανακι

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


ολα σωστα τα λες panos συμφωνω, αλλα ΝΑΙ κυκλοφορουν με κοφτες στην τσεπη...Γκυζη μενω ξερω...πιστεψε με...


το νου σας...μην αφηνετε τπτ πισω...


:beer:

Ζεύκας
28/11/2009, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
:a19: :a23: :a23:

βαλε (vale??) μπαγκαζιερα φιλε .σιγουρη λυση...


που να βάλω μπαγκαζιέρα ρε φίλε? στη πλάτη μου?:rotflmao: :rotflmao: