PDA

View Full Version : mpoufan-migakia



bar-code
25/11/2009, 18:26
pos katharizoume ta migakia apo to mpoufan????
milame gia dainese adiavroxo(oxi goretex,to allo)
vasika exei mazepsei poli prama stous omous....

sleepson
25/11/2009, 23:56
επειδη κ εγω ειχα αυτο το προβλημα προχθες, ειπα να διαβασω σε διαφορα φορουμ τι λενε για το πλυσιμο του μπουφαν. αλλος ελεγε να το πλεινεις σε μια λεκανι με τα χερια αλλος ελεγε στο πλυντηριο,οποτε αποφασισα να το πλυνω στα χερια . επειδη ομως ειχε πολυ βρωμα,λεω δεν γαμιεται κ το εβαλα στο πλυντηριο .ειχα αγχωθει λιγο αλλα μολισ το εβγαλα, παρατηρησα οτι ουτε καινουριο δεν ηταν ετσι...:D απλα βαλτο σε χαμηλη θερμοκρασια

div400
26/11/2009, 00:12
το μπουφάν στην εσωτερική πλευρά έχει ένα άσπρο ταμπελάκι που αναφέρει τον τρόπο πλυσίματος..αν μπερδευτείς με τα σηματάκια ρώτα την γυναίκα/μάνα σου θα ξέρει...

σε περίπτωση αμφιβολίας, το βάζεις σε μια λεκάνη ή την μπανιέρα με χλιαρό νερό και απλό σαπούνι ή κάποιο άλλο ''ελαφρύ'' καθαριστικό και με ένα μαλακό σφουγγάρι το καθαρίζεις.
καλό ξέπλυμα, άστο να στραγγίξει καλά στην μπανιέρα και στέγνωμα σε θερμοκρασία δωματίου.

εάν έχει αφαιρούμενη επένδυση εννοείτε ότι την βγάζεις

:wave2: :beer:

ΜΟΡΦΕΑΣ
26/11/2009, 04:43
Και για προσωρινό / τοπικό καθάρισμα αν θες, με .....................μωρομάντηλα. Κάνουν για όλες τις δουλειές.

Manalishi
26/11/2009, 07:31
έχω την άποψη οτι μόνο στο χέρι πρέπει να το πλένεις και χωρίς στίψιμο, αλλιώς χαλάει η αδιάβροχη μεμβράνη. Τουλάχιστον στα Richa αυτό ισχύει, ενα Dainese που έχω είναι ακόμα καινούργιο και δεν θέλει πλύσιμο. Πάντως πολλοί λένε ότι ακόμα και με στεγνό καθάρισμα που έκαναν στον εξοπλισμό τους, η αδιαβροχοποίηση χάλασε

Το Richa που έχω. εδώ και ένα χρόνο το έχω πλύνει 3-4 φορές, ακόμα παραμένει άψογο σε θέμα αδιαβροχοποίησης, ούτε σταγόνα δεν έχει περάσει.

Πλύσιμο όπως ξέρουμε, αφαίρεση προσταυετικών, βούτηγμα στην μπανιέρα με απορρυπαντικό πλυντηρίου για να μην σου κάνει πολύ αφρό και πνίξεις τον μισό Κορυδαλλό στην σαπουνάδα, ξέπλυμα με αρκετό νεράκι, ΟΧΙ στίψιμο, άπλωμα στον ήλιο για στέγνωμα, ΟΧΙ σε ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ/ΤΖΑΚΙΑ/ΣΟΜΠΕΣ/ΦΟΥΡΝΟΥΣ/ΦΟΥΦΟΥ...

edit: όταν το έχεις στην μπανιέρα με το απορρυπαντικό, τρίψιμο με βούρτσα για τα ρούχα....

DeusEx
26/11/2009, 08:11
Για τα μυγακια , κανω παντα τοπικο καθαρισμα και στο χερι.

Με μια μαλακη βουρτσα στην οποια βαζω υγρο καθαρισμου χεριων και νερο, τα περναω μια φορα πολυ απαλα για να μαλακωσουν. Περιμενω λιγο να τραβηξουν το σαπουνονερο και μετα τα τριβω απαλα με κυκλικες κινησεις.

bar-code
14/04/2013, 18:29
epanerxomai meta apo 4 xronia....ta moromantila einai polu kali periptosi alla mipos irthe i ora na to valoume sto pluntirio????i esto na to pluno sto xeri.
AAAALLA...meta apo to xeri i adiavroxopoiisi tha uparxei????

TROOPER
14/04/2013, 19:02
epanerxomai meta apo 4 xronia....ta moromantila einai polu kali periptosi alla mipos irthe i ora na to valoume sto pluntirio????i esto na to pluno sto xeri.
AAAALLA...meta apo to xeri i adiavroxopoiisi tha uparxei????

δεν ειναι και απαραιτητο. :wave2:

bar-code
14/04/2013, 19:10
δεν ειναι και απαραιτητο. :wave2:

milas me grifous geronta.....
ti den einai aparetito,i adiavroxopoiisi i to plusimo???

taisteal
14/04/2013, 19:20
μαλλον εννοει την αδιαβροχοποιηση..

ilias s.m.
14/04/2013, 19:27
Εγω που επλυνα περυσι το dainese ΧΩΡΙΣ να χαλασει η αδιαβροχοποιηση (το τεσταρα ολο το φετινο χειμωνα) του εκανα τα εξης : 1) Αφαιρεση προστασιων και επενδυσης 2)κρεμασμα στην κρεμαστρα του πανω απο την μπανιερα 3) εριξα αρκετο χλιαρο νερο και μετα με βουρτσα το ετριψα με λιγο tide και αφρολουτρο 4)καλο ξεπλυμα με χλυαρο νερο 5) το αφηνουμε να στραγγιξει ετσι οπως ειναι κρεμασμενο και οταν στραγγιξει εντελος το κρεμαμε σε εξωτερικο χωρο μεχρι να γινει κοκκαλο...

TROOPER
14/04/2013, 19:31
milas me grifous geronta.....
ti den einai aparetito,i adiavroxopoiisi i to plusimo???

δεν ειναι και απαραιτητο να παραμεινει η αδιαβροχοποιηση :lol:

:wave2:

Bowleno
14/04/2013, 20:20
epanerxomai meta apo 4 xronia....ta moromantila einai polu kali periptosi alla mipos irthe i ora na to valoume sto pluntirio????i esto na to pluno sto xeri.
AAAALLA...meta apo to xeri i adiavroxopoiisi tha uparxei????

4 χρόνια δεν το έπλυνες;;; :eek:

Toumpas
14/04/2013, 21:25
287609
mig-άκι.



Βασικά για μυγάκια, κάνε οτι και στο βίντεο:

https://www.youtube.com/watch?v=wX5ylhttWTc