PDA

View Full Version : Αγορά με δάνειο ή με μετρητά;;;



sea_dweller
25/11/2009, 21:48
Opoios jereis panw katw ti paizei me xrhmatodothseis as m eksighsei parakalwwww

epp1640
25/11/2009, 22:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από sea_dweller
Opoios jereis panw katw ti paizei me xrhmatodothseis as m eksighsei parakalwwww

<SPAM>

Βρε βγάλε εκεί 2-3 καταναλωτικά.. το 2012 έρχεται.. :p

Στην χειρότερη βγαίνεις και στον Alpha αν δεν βγει.. :lol:

</SPAM>

nic mor
25/11/2009, 22:40
τα πραγματα ειναι πολυ απλα:o :o
αν τα εχεις εννοειται οτι αγοραζεις με μετρητα!!
αν δεν τα εχεις και σου περισσευουν απο το
μηνιαιο λογαριασμο καποια φραγκα,τοτε και μονο
τοτε βαζεις δοσεις!!
αλλιως περιμενεις η αγοραζεις τη μοτο (η οτι αλλο)
με το φοβο να στο παρει η τραπεζα η να μην
εχεις να το συντηρησεις κτλ-κτλ:wave2: :wave2:

notakos600
26/11/2009, 01:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από nic mor
τα πραγματα ειναι πολυ απλα:o :o
αν τα εχεις εννοειται οτι αγοραζεις με μετρητα!!
αν δεν τα εχεις και σου περισσευουν απο το
μηνιαιο λογαριασμο καποια φραγκα,τοτε και μονο
τοτε βαζεις δοσεις!!
αλλιως περιμενεις η αγοραζεις τη μοτο (η οτι αλλο)
με το φοβο να στο παρει η τραπεζα η να μην
εχεις να το συντηρησεις κτλ-κτλ:wave2: :wave2:



+ Τα έγραψες όλα. :beer:

harris_x
26/11/2009, 08:22
Υπάρχει και το άλλο σκεπτικό:
Αν έχεις το κεφάλαιο και επιπλέον σου περισσεύουν από τον μηνιαίο σου εισόδημα, μπορείς να πάρεις ένα καταναλωτικό ή ακόμα καλυτέρα (από πλευράς επιτοκίου) να κανείς χρηματοδότηση από τράπεζα μέσο του μαγαζιού που θα πάρεις τη μηχανή για μικρό χρονικό διάστημα και έτσι έχεις και το κεφάλαιό σου ανέγγιχτο και οι τόκοι λόγω της μικρής διάρκειας του δανείου θα είναι λίγοι.

Αυτό σου προσφέρει ασφάλεια (έχεις το κεφάλαιο) αλλά χάνεις κάτι λόγω τόκων.
Φυσικά μπορείς να μοιράσεις το ποσό μισό – μισό ή όπως προτιμάς!

Ίσως για κάποιους το σκεπτικό να είναι λίγο περίεργο, αλλά είναι κάλο αν το σκεφτείς!
:wave2:

GIXXERAKIAS
26/11/2009, 08:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από harris_x
Υπάρχει και το άλλο σκεπτικό:
Αν έχεις το κεφάλαιο και επιπλέον σου περισσεύουν από τον μηνιαίο σου εισόδημα, μπορείς να πάρεις ένα καταναλωτικό ή ακόμα καλυτέρα (από πλευράς επιτοκίου) να κανείς χρηματοδότηση από τράπεζα μέσο του μαγαζιού που θα πάρεις τη μηχανή για μικρό χρονικό διάστημα και έτσι έχεις και το κεφάλαιό σου ανέγγιχτο και οι τόκοι λόγω της μικρής διάρκειας του δανείου θα είναι λίγοι.

Αυτό σου προσφέρει ασφάλεια (έχεις το κεφάλαιο) αλλά χάνεις κάτι λόγω τόκων.
Φυσικά μπορείς να μοιράσεις το ποσό μισό – μισό ή όπως προτιμάς!

Ίσος για κάποιους το σκεπτικό να είναι λίγο περίεργο, αλλά είναι κάλο αν το σκεφτείς!
:wave2:

Σωστος!

Καλυτερα να εχεις μια πισινη....τα δανεια αν εισαι πολυ καλος στο να τα ξεπληρωνεις στην ωρα τους ειναι οτι καλυτερο και εχεις και τα χρηματα σου καβατζα για οτι σου τυχει... (η για να βαλεις ολοσωμη γιοσι τζαπαν,ζαντες μαγνησιου,Ωχλινς μπρος πισω και οτι αλλο φανταζεται το μυαλο ενος καμμενου σουπερσπορτακια...:p )

:beer:

Gandalf dr685sm
26/11/2009, 08:30
Δάνειο = +10% περίπου παραπάνω απο την αξία της μηχανής ... αν υπολογίσεις επιτόκιο, αξία χρήματος κτλ κτλ... συν άγχος για δόση δανείου... συν απώλεια κυριότητας μέχρι εξόφληση αν το καταναλωτικό βγεί στο μαγαζί αγοράς και οχι στο δικό σου όνομα.

Το καταναλωτικό πλέον συμφέρει αν θέλεις να το πάρεις ενώ όντως έχεις ενα μικρό ποσό στην άκρη και θες να έχεις και μια ελάφρυνση απο εφορία καθώς τέτοιες δόσεις μπαίνουν στην δήλωση και μειώνουν το εισόδημα σου... άρα και τον φόρο που θα έχεις.

Αγορά cash έχει το πλεονέκτημα οτι ..

1. Έχεις κυριότητα...πίστεψε με είναι πολύ σημαντικό να ξέρεις οτι είναι δική σου η μηχανή και κανενός άλλου. Την κάνεις οτι θες και όποτε θες.

2. Δεν έχεις σχέση με τους κλέφτες που ονομάζονται τράπεζες...

3. Για ενα έτος ενα ποσό βγαίνει απο την δήλωση σου ώς αγορά και έχεις και πάλι μια μείωση (μεγάλη σχετικά) απο το καθαρό εισόδημα σου.


Θεωρώ και εγώ πως το καλύτερο είναι να έχεις ενα ποσό στην άκρη , να δώσεις αρκετά μπροστά και να πάρεις ενα πολύ μικρό δάνειο (στο όνομα σου όμως) και να έχεις και κυριότητα και όφελος στην δήλωση σου.

Οτι κάναμε δηλαδή πριν αρκετά χρόνια (15ετια και βάλε) όταν αγοράζαμε Ι.Χ. με γραμμάτια ακόμα και δίναμε το 40-50% μπροστά και το άλλο σε χρέος.


Gandalf

byron
26/11/2009, 09:01
Αν θέλεις να έχεις κάποια φορολογικά πλεονεκτήματα όπως είπε ο gandalf και έχεις τα χρήματα (αλλά για δικούς σου λόγους δεν θέλεις να τα ξοδέψεις), μπορείς να πάρεις δάνειο με εγγύηση των μετρητών σου (cash collateral). Η επιβάρυνση σου είναι χοντρικά 1,5% (μαζι με την εισφορά του κράτους 0,60%) ενώ δεν υπάρχουν έξοδα δανείου (δεν παίρνω όρκο αν ισχύει σε όλες) παρακράτηση κλπ κλπ.

Σε κάθε περίπτωση, αν χρειαστείτε δάνειο αποφύγετε τον έμπορο. Κατευθείαν απ΄την τράπεζα :wave2:

DeusEx
26/11/2009, 09:14
κατεμενα,

αν εχεις τα χρηματα cash, παρτην μετρητης. Μην μπλεκεις με δανεια και λαμογια. Πλερω και εχεις το μυαλο σου ησυχο, δεν χρωστας σε κανενα και κοιμασαι τα βραδυα ησυχος!

Στα παιδια που λενε κρατα τα μετρητα (παρολο που τα εχεις) και βαλε δανειο, εγω διαφωνω. Μπορει να τυχει κατι (πειρασμος) κ να τα φας τα φραγκα, και μετα αντε τρεξε να προλαβεις τις δοσεις...

Ενω χρηματα που δεν εχεις, δεν μπορεις να τα ξοδεψεις αρα δεν σου μπαινουν και ιδεες .

Ασε που αν πληρωσεις cash, εκτος οτι θα γλυτωσεις τους τοκους, θα παζαρεψεις και την τιμη της μηχανης που μπορει να φτασει ανετα 500+ ευρα (το ειδα προσφατα! συν δωρο μπαγκστερ), χωρια τους τοκους που δεν υπολογησα ...


:beer:

sapila racing
26/11/2009, 09:45
Συν οτι αν αγοράσεις cash συνήθως πετυχαίνεις και μια έκπτωση :winka:

suzuki dr650se
26/11/2009, 10:13
καλυτερα να παρω κατι πιο φθηνο και να εχω υσηχο το κεφαλι μου ,να εχω ελευθερο χρονο να μην αγχονωμαι, να μπορω να βγω μια βολτα και να ξωδεψω παρα να παρω μια ακριβη μοτο και να χασω ολα αυτα και να μην μπορω να τη χαρω οπως της αξιζει.ασε που δε γουσταρω με τιποτα τις τραπεζες.
νομιζω οτι η υπογραφη μου παρακατω λεει πολλα περι του θεματος:sun:

Cpt. Haddock
26/11/2009, 10:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από suzuki dr650se
[...]νομιζω οτι η υπογραφη μου παρακατω λεει πολλα περι του θεματος:sun:

η υπογραφή σου μας στέλνει στην ανεργία ρε φίλε :lol:

suzuki dr650se
26/11/2009, 10:25
αδιαβαστο σε βρισκω αυτα ειναι βασικα πραγματακια εκτος και αν εισαι μεγαλοτραπεζιτης οποταν...
για μπες εκει οταν εχεις χρονο εχει ενδιαφερον το βιντεακι
www.kepik.gr/?p=805 :beer:

fantacid
26/11/2009, 10:44
το σκεπτικο σας με τρελαίνει!!!

ακομα καλυτερα να παρεις κ ενα δευτερο καταναλωτικο για να τα βαλεις στην ακρη ετσι ωστε να εχεις χρηματα οποτε τα χρειαστεις!
:lol: :lol: :lol: :lol:


μετα σου λεει κριση κ πιπες!
ηξερα οτι καποιοι αρεσκονται στα ακριβα αυτοκίνητα, αλλοι στα ακριβα εστιατόρια, αλλοι στα ακριβα ρουχα, αλλοι στις ακριβες πουτανες αλλα εδω υπαρχει κοσμος που γουσταρει να αγοραζει κ ακριβο χρημα!!!!

τι ανωμαλιες ειναι αυτες ρεεεεεεε!!!!

εχεις ρευστο κ πας κ δανείζεσαι,
αν δεν εχεις ουτε ρευστο τι κανεις, πουλας τη μανα σου???

ρε μη τα λετε δημοσια αυτα τα πραματα, με τετοιο σκεπτικο κλεινουν σπιτια λεμε, εκτος αν κυνηγάτε αυτα τα 15 λεπτα δημοσιότητας κ πατε καρφι για την εκπομπη του αλφα!!!!

Cpt. Haddock
26/11/2009, 11:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
το σκεπτικο σας με τρελαίνει!!!
[...]

Μπορεί να σε τρελαίνει, αλλά τα δάνεια με εξασφάλιση μετρητών (cash collateral) είναι γνωστή και συνήθης πρακτική. Απλά όχι τόσο σε επίπεδο ιδιωτών αλλα σε επιχειρηματικά δάνεια (ή και στεγαστικά)

:wave2:

fantacid
26/11/2009, 11:22
δλδ μου λες οτι υπαρχουν "επαγγελματιες" οι οποιοι αντι να ενισχύσουν την επιχείρηση τους με τα μετρητα, τα κλεινουν για να παρουν δανειο!!!???

ή ειναι κατι αλλο που δε καταλαβα?

Cpt. Haddock
26/11/2009, 11:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
δλδ μου λες οτι υπαρχουν "επαγγελματιες" οι οποιοι αντι να ενισχύσουν την επιχείρηση τους με τα μετρητα, τα κλεινουν για να παρουν δανειο!!!???

ή ειναι κατι αλλο που δε καταλαβα?

Nαι, και ειναι επαγγελματίες χωρίς εισαγωγικά.

Εχεις τα μετρητα στην ακρη, βγάζεις δάνειο, επενδύεις, με τα κερδη το αποπληρώνεις και σου μένει στο τέλος το αρχικό κεφάλαιο άθικτο.

Έχοντας πληρώσει το κόστος χρηματοδότησης (funding cost που λένε και στη Μενεμένη :p )


:wave2:

GIXXERAKIAS
26/11/2009, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
δλδ μου λες οτι υπαρχουν "επαγγελματιες" οι οποιοι αντι να ενισχύσουν την επιχείρηση τους με τα μετρητα, τα κλεινουν για να παρουν δανειο!!!???

ή ειναι κατι αλλο που δε καταλαβα?

Κοιτα να δεις ...αν εχει μυαλο καποιος και εχει το χρημα και το κραταει για αλλο σκοπο (πχ επιπλα για σπιτι...γιατι γiα σπιτι δεν φθανουν με την καμμια και εκει δανειο..:( ) δεν θα χαλασει το χρημα αυτο για την οποιαδηποτε καβλα ακομα κια για την μηχανη....:winka:

Αν παλι πληρωνει κανονικα τις δοσεις του και μπορει να χρεωθει με λιγες δοσεις τοτε αυτο ειναι το καλυτερο.Δεν ειπε κανεις να βαλει 4.595.735 δοσεις και να του κοψουν τον λοκω με τα επιτοκια.Ειμαι της αποψης οτι αν εχεις λιγα λεφτα κρατα τα καβατζα για οτιδηποτε σου τυχει.Αν την πληρωσει ντουκου και τυχει κατι μια τουμπα βρε αδερφε (συνηθες φαινομενο) μετα τι κανει?Παλι δεν θα παρει δανειο αν δεν εχει μια (εφοσον ταεχει σκασει ολα γαι εξοπλισμο και μηχανη) να την φτιαξει?

fantacid
26/11/2009, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Nαι, και ειναι επαγγελματίες χωρίς εισαγωγικά.

Εχεις τα μετρητα στην ακρη, βγάζεις δάνειο, επενδύεις, με τα κερδη το αποπληρώνεις και σου μένει στο τέλος το αρχικό κεφάλαιο άθικτο.

Έχοντας πληρώσει το κόστος χρηματοδότησης (funding cost που λένε και στη Μενεμένη :p )


:wave2:

αυτη η επενδυση πριν ακομα ξεκινησει εχει μειωμενο το προσδοκιμο κερδος της!
οι επαγγελματιες -χωρις εισαγωγικα- δε προσπαθουν να κρατησουν αθικτο το κεφαλαιο πασα μου αλλα να το αυξησουν, ετσι λειτουργει το θεμα.....


κ εαν η επενδυση σου ειναι λιγο αποτυχημενη ή καθυστεριμενη (γιατι λαθη γινονται κ στις καλυτερες οικογενιες) πας στα σιδερα κ αφηνεις κ τα εισαγωγικα κ το επαγγελματιας!

ηλια εισαι τραπεζικος ή σταθμαρχης, μπερδευτικα τωρα??

εσυ πουλας αυτα τα κελεπουρια???
εαν ειναι η δουλεια σου παω πασο,
αλλα αν οχι ..........

Cpt. Haddock
26/11/2009, 11:45
Αλέξη δεν ειναι θέμα τι πουλάω εγώ*.

Ειναι ενα προϊόν που υπάρχει χρόνια στην αγορά (ελληνική κ ξένη) και συνεχίζει να πουλάει, ειδικά στον επιχειρηματικό κλαδο. Για να υπάρχει ακόμα (αν και σε περιόδους μειωμένης ρευστότητας τα πράγματα ειναι γενικά δύσκολα), έχει κάποια χαρακτηριστικά που το κάνουν ελκυστικό.

Δεν ειναι θέμα κελεπουριού ή λαμογιας, αυτοι στους οποίους απευθύνεται, ξερουν, δεν ειναι (συνήθως) οι νοικοκυρές με τις 8 καρτες που ωρύονται στον Αυτιά

:wave2:




*Μια φορά έχω πουλήσει τέτοιο πάντως, πριν πολλά χρόνια, όταν ακόμα ήμουν σε κατάστημα

suzuki dr650se
26/11/2009, 11:54
"Δεν ειναι θέμα κελεπουριού ή λαμογιας, αυτοι στους οποίους απευθύνεται, ξερουν, δεν ειναι (συνήθως) οι νοικοκυρές με τις 8 καρτες που ωρύονται στον Αυτιά"

ναι οκ αυτοι ειναι αλλη φαση το παιρνουν για να στησουν μια δουλεια, για μια επενδυση αυτοι που δανειζονται για να παρουν μοτο τι διαφορα εχουν απο τι νοικοκυρα?χωρις να θελω να ειρωνευτω ουτε τις νοικοκυρες ουτε κανενα αλλο απλα ως πνευμα δανεισμου το λεω

fantacid
26/11/2009, 11:55
υπαρχει κοσμος κ κοσμακης που προσπαθει τη τυχη του στην ελευθερη αγορα,
εχεις την εντυπωση οτι ολοι ειναι γνωστες ή εχουν εμπειριες για μπορουν να διακρινουν τα ψιλα γραμματα στους ορους των τραπεζικων προιοντων?

ξερεις ποσες "επειχηρισεις" κλεινουν καθημερινα?

το οτι υπαρχει χρονια στην αγορα δε μου λεει τπτ,
εδω υπαρχουν διακοποδανεια, εσυ πιστευεις οτι οι τραπεζα σε εχει σκεφτει κ προσπαθει να σου χαρισει τις διακοπες των ονειρων σου???


τεπσα αν θεωρείτε το να αγορασεις ακριβο χρημα επενδυση..................πρεπει να εχω μεινει πολυ πισω!


:wave2:

byron
26/11/2009, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
τι ανωμαλιες ειναι αυτες ρεεεεεεε!!!!

εχεις ρευστο κ πας κ δανείζεσαι,
αν δεν εχεις ουτε ρευστο τι κανεις, πουλας τη μανα σου???

ρε μη τα λετε δημοσια αυτα τα πραματα, με τετοιο σκεπτικο κλεινουν σπιτια λεμε, εκτος αν κυνηγάτε αυτα τα 15 λεπτα δημοσιότητας κ πατε καρφι για την εκπομπη του αλφα!!!!

Ρε fantacid αν δεν ξέρεις για τι πράγμα μιλάμε, άστο καλύτερα. Υπάρχουν πλεονεκτήματα στο να πάρεις όπως φορολογικά ας πούμε. Εκτός αυτού ένας σεβαστός αριθμός ανθρώπων δεν θέλουν να δώσουν κατευθείαν χρήματα σε κάποιον συγγενή τους και βάζουν μεν την εγγύηση των χρημάτων, αλλά τις δόσεις τις πληρώνει ο ενδιαφερόμενος (με το πλεονέκτημα του επιτοκίου 1,5%, αντί για 8-10%).
Τα χρήματα που είναι προς εξασφάλιση του δανείου δεν είναι διαθέσιμα για να φαγωθούν όπως αναφέρθηκε. :wave2:

fantacid
26/11/2009, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ρε fantacid αν δεν ξέρεις για τι πράγμα μιλάμε, άστο καλύτερα. Υπάρχουν πλεονεκτήματα στο να πάρεις όπως φορολογικά ας πούμε. Εκτός αυτού ένας σεβαστός αριθμός ανθρώπων δεν θέλουν να δώσουν κατευθείαν χρήματα σε κάποιον συγγενή τους και βάζουν μεν την εγγύηση των χρημάτων, αλλά τις δόσεις τις πληρώνει ο ενδιαφερόμενος (με το πλεονέκτημα του επιτοκίου 1,5%, αντί για 8-10%).
Τα χρήματα που είναι προς εξασφάλιση του δανείου δεν είναι διαθέσιμα για να φαγωθούν όπως αναφέρθηκε. :wave2:

μαλλον εσυ καπου δε καταλαβες τι λεμε κ αναφερεις εγγυητες αντι ιδωτικου δανεισμου.....

Cpt. Haddock
26/11/2009, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
μαλλον εσυ καπου δε καταλαβες τι λεμε κ αναφερεις εγγυητες αντι ιδωτικου δανεισμου.....

Ρε Αλεξ, λες να μην ξέρουμε τη δουλειά μας; :lol:

fantacid
26/11/2009, 12:18
κ οι δυο τραπεζικοι ειστε???

τοσο πολυ ντρεπεστε για τη δουλεια σας που δε το λετε?

:lol: :lol: :lol:

:wave2:

Cpt. Haddock
26/11/2009, 12:21
Αφού στα 'χω πει ρε χαμένο, το ξέχασες; :confused:

fantacid
26/11/2009, 12:23
που να θυμαμε τι μου ειχες πει πριν 5 χρονια ρε παλικαρι μου ???

:beer: :beer:

devil's animal
26/11/2009, 12:38
για μενα το καλυτερο ειναι να εχεις μαζεψει το χρημα (και ακομα περισσοτερο απ'οτι χρειαζεται) και να το σκασεις ντουκου πανω στον παγκο.
κανεις και τα παζαρια σου και εισαι και χωρις αγχος.

δανειο δεν εχω παρει ποτε.
πιστωτικη δεν εχω βγαλει ποτε.

σε καμια περιπτωση δεν υπηρξα χρεωμενος για το οτιδηποτε.

αν με "παιρνει" αγοραζω και βγαζω γουστα. αν οχι παω να παιξω μπιλιαρδο που ειναι φτηνοτερο...
:wave2:

fast_gr
26/11/2009, 13:09
Πάμε πάλι απτήν αρχή να πω κ εγώ που σκέφτομαι σαν νέος....

Δεν νομίζω πως ένας μέσος Έλληνα εχει 10.000?+- στην άκρη για να κάνει μια αγορά μότο εκτός κ αν το έχει το χρήμα οπότε κ δεν το συζητάμε καν.
Οπότε η τράπεζα μου φαντάζει μονόδρομος εμένα για κάποιον που παίρνει λιγότερα από 1.000? το μήνα, έχει οικογένεια αλλά γουστάρει μια μηχανή καλή.


Εγώ πάλι βρήκα ένα κατάστημα γνωστού που του έδωσα μια προκαταβολή κ δίχως να μπλέκω με τράπεζες κ ιστορίες υπέγραψα ένα χαρτί πως κάθε μήνα θα του δίνω μια δόση (6μηνες συνολικά) κ κάθε 30 του μηνός είμαι στο κατάστημα κ του έχω έτοιμα τα λεφτά. Κ έτσι πήρα κ την δεύτερη μότο μου από εκεί (σκούτερ) με τον ίδιο τρόπο

fantacid
26/11/2009, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n

Σε κάθε περίπτωση, αν χρειαστείτε δάνειο αποφύγετε τον έμπορο. Κατευθείαν απ΄την τράπεζα :wave2:



Αρχικά δημιουργήθηκε από fast_gr
Εγώ πάλι βρήκα ένα κατάστημα γνωστού που του έδωσα μια προκαταβολή κ δίχως να μπλέκω με τράπεζες κ ιστορίες υπέγραψα ένα χαρτί πως κάθε μήνα θα του δίνω μια δόση (6μηνες συνολικά) κ κάθε 30 του μηνός είμαι στο κατάστημα κ του έχω έτοιμα τα λεφτά. Κ έτσι πήρα κ την δεύτερη μότο μου από εκεί (σκούτερ) με τον ίδιο τρόπο




να προταθει για μπαν παρακαλω!!!

devil's animal
26/11/2009, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από fast_gr
Πάμε πάλι απτήν αρχή να πω κ εγώ που σκέφτομαι σαν νέος....

Δεν νομίζω πως ένας μέσος Έλληνα εχει 10.000?+- στην άκρη για να κάνει μια αγορά μότο εκτός κ αν το έχει το χρήμα οπότε κ δεν το συζητάμε καν.
Οπότε η τράπεζα μου φαντάζει μονόδρομος εμένα για κάποιον που παίρνει λιγότερα από 1.000? το μήνα, έχει οικογένεια αλλά γουστάρει μια μηχανή καλή.


Εγώ πάλι βρήκα ένα κατάστημα γνωστού που του έδωσα μια προκαταβολή κ δίχως να μπλέκω με τράπεζες κ ιστορίες υπέγραψα ένα χαρτί πως κάθε μήνα θα του δίνω μια δόση (6μηνες συνολικά) κ κάθε 30 του μηνός είμαι στο κατάστημα κ του έχω έτοιμα τα λεφτά. Κ έτσι πήρα κ την δεύτερη μότο μου από εκεί (σκούτερ) με τον ίδιο τρόπο

χωρις να θελω να ειμαι απαισιοδοξος ή απολυτος.
αν εχεις εισοδημα λιγοτερα απο 1000€ μηνιαιως, εχεις οικογενεια και εχεις και καλη μηχανη τοτε κατι παει λαθος με τον οικονομικο προϋπολογισμο σου.

ενα μηχανακι με +- 10χιλ. θα το πληρωσεις με τοκο +20% δλδ χοντρα ψιλα 12000.
αν τυχει μια στραβη θα το αφησεις στην ακρη και δεν προκειται ποτε να το φτιαξεις και να το ξαναχαρεις αν εχεις και την δοση να πληρωνεις.
και δεν εβαλα καθολου τον προστατευτικο εξοπλισμο.

εκτος και αν μπαινει και αλλο εισοδημα στο σπιτι και τα δικα σου μενουν ΜΟΝΟ για σενα....

αληθεια οι δοσεις (που ειναι για 6 μηνες) τι ποσο εχουν σε μηχανη 10000€. με μια προκαταβολη ας πουμε 5000€?
:wacko:

sergiosm
26/11/2009, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Σωστος!

Καλυτερα να εχεις μια πισινη....τα δανεια αν εισαι πολυ καλος στο να τα ξεπληρωνεις στην ωρα τους ειναι οτι καλυτερο και εχεις και τα χρηματα σου καβατζα για οτι σου τυχει... (η για να βαλεις ολοσωμη γιοσι τζαπαν,ζαντες μαγνησιου,Ωχλινς μπρος πισω και οτι αλλο φανταζεται το μυαλο ενος καμμενου σουπερσπορτακια...:p )

:beer:


Και γιατί να χάνεις, όσο χάνεις, από τους τόκους;
Γιατί να μην πληρώσεις μετρητοίς και να διαπραγματευτείς κάποιο ποσοστό έκπτωσης.
Ειδικά μάλιστα σήμερα με την οικονομική κρίση.

Βέβαια, τα πράγματα είναι σχετικά και εξαρτώνται από τις ανάγκες του καθένα και τον τρόπο που θέλει να διαχειρίζεται τα χρήματά του.

Και βέβαια, πρέπει να ληφθούν υπόψη και παράγοντες όπως π.χ. αν η δόση περνάει στα έξοδα αυτού που πληρώνει.
Σε μια τέτοια περίπτωση μπορεί να τον συμφέρει να πάει ανά μήνα αντί για εφάπαξ.

:wave2:

fast_gr
26/11/2009, 13:27
Φιλε devil's animal φυσικα κ δεν εκανα εγω τετοιο πραμα...
Απλα λεω το πιο φυσιολογικο που μπορει να κανει ενας μεσος Ελληνας κ ο γειτονας που ολοι εχουμε δεν νομιζω να μην χρωσταει αμαξη-μηχανη κ να περνει εισοδημα περισσοτερο απο 1000?+


Ειμαι 18-19 κανω 2 δουλειες, πηγαινω κ σχολειο κ εχω να πληρωσω μηχανη, νικη απτο σπιτι κ ποσα αλλα... απλα φροντιζω ολα να τα υπολογιζω στα μετρα μου κ αντι να παρω 10.000? μηχανη περνω με λιγοτερο κ απτα μισα γιατι πολυ απλα δεν βγενω αλλιως στα αλλα.:winka:

fast_gr
26/11/2009, 13:28
Η δοση που πληρωνω εγω προσωπικα ειναι 400? τον μηνα κ εδωσα κ μια προκαταβολη!

Cpt. Haddock
26/11/2009, 13:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από fast_gr
[....] νικη απτο σπιτι [...]

...και γκολ απ' τ' αποδυτήρια :wacko:

fast_gr
26/11/2009, 13:35
...και γκολ απ' τ' αποδυτήρια

Ας τα να πανε μας εχουν κανει ρομποτ κ αν απτα 18 ειμαι με το κεφαλι μεσα....
αν δεν αλλαξει κατι...το μελλον ειναι αβεβαιο:bawl: :bawl:

byron
26/11/2009, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από fast_gr
Ας τα να πανε μας εχουν κανει ρομποτ κ αν απτα 18 ειμαι με το κεφαλι μεσα....
αν δεν αλλαξει κατι...το μελλον ειναι αβεβαιο:bawl: :bawl:

Και γιατί δεν πήγες σε τράπεζα, και προτίμησες τον έμπορο? Και μη μου πεις για να μην μπλέξεις με τράπεζα γιατί θα πάθω τίποτα, όπως θα πάθεις και εσύ όταν καταλάβεις τι επιτόκιο έχει το δάνειο που υπέγραψες. Αλλα έτσι είναι η ζωή.....κλέφτες θα γίνουν οι έμποροι? :wave2:

fantacid
26/11/2009, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Και γιατί δεν πήγες σε τράπεζα, και προτίμησες τον έμπορο? Και μη μου πεις για να μην μπλέξεις με τράπεζα γιατί θα πάθω τίποτα, όπως θα πάθεις και εσύ όταν καταλάβεις τι επιτόκιο έχει το δάνειο που υπέγραψες. Αλλα έτσι είναι η ζωή.....κλέφτες θα γίνουν οι έμποροι? :wave2:

μετα πες μας κ το δικο σας επιτοκιο
να δουμε ποιος το εχει μεγαλυτερο......

:lol: :lol: :lol: :lol:

fast_gr
26/11/2009, 13:44
Οχι φιλε μου κανενα επιτοκιο κ τετοιες ιστοριες.
Ειχα δωρο κρανος της επιλογης μου κιολας (οχι τα ακριβα εε)
κ οτι τιμη ειδα στο καρτελακι αυτο ειναι που πληρωνω αλλα λιγα-λιγα.
Τωρα πλεον πιστευω πως για να πουλησουν οι μαγαζατορες κανουν πολλα κ δεν σε κλεβουν ολοι μονο το 90%!!

Δεν θελω απο τετοια ηλικια να μπλεξω με τραπεζες οσο κουλο κ αν ακουγετε σε καποιους.!
:beer:

byron
26/11/2009, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από fast_gr
Οχι φιλε μου κανενα επιτοκιο κ τετοιες ιστοριες.


Τι χαρτί υπέγραψες ξέρεις?

fast_gr
26/11/2009, 14:00
Ναι ενα χαρτι που ελεγε πανω κατω
το ονομα του μαγαζατορα
το ονομα το δικο μου
κ γενικα οτι λεει ενα γραματειο!

Εγω ο Στράτος υπογραφω υπευθυνα να εξοφλησω μεχρι ταδε ημερομηνια τον ταδε..(ονομα μαγαζατορα ή του μαγαζιου δεν θυμαμαι!) κ μπλα μπλα μπλα

πανω κατω τετοια πραματα διχως ψηλα γραμματα!(οπως μια τραπεζα!!:smokin: :smokin: )

Καθε φορα που περνει λεφτα μου εχει ετοιμη αποδειξη κ ολα νομιμα κ καθαρες δουλειες!

Operater
26/11/2009, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Τι χαρτί υπέγραψες ξέρεις?

Πως μπορεί να το χρησιμοποιήσει, κανεις δεν ξέρει...:(

byron
26/11/2009, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από fast_gr
πανω κατω τετοια πραματα διχως ψηλα γραμματα!(οπως μια τραπεζα!!:smokin: :smokin: )

Καθε φορα που περνει λεφτα μου εχει ετοιμη αποδειξη κ ολα νομιμα κ καθαρες δουλειες!

Τελος πάντων, όλα καλα να πάνε αλλά σ΄αυτή τη ζωή τίποτα δεν είναι τσάμπα. Το επιτόκιο που δεν γνωρίζεις πόσο είναι, το ΄χεις φάει μέσα στην τιμή προκαταβολικά. :wave2:

Operater
26/11/2009, 14:21
Να κάνω κι εγώ την "κριτική" μου? :D
Πέραν από το τρόπο που πήρε το παλικάρι μας τη μηχανή του,
εάν ήθελε οπωσδήποτε μια μηχανή για να δουλέψει την επόμενη-μεθεπόμενη μέρα κιόλας,
θα περίμενε πρώτα να μαζέψει το μετρητό και ύστερα να την αγοράσει? Η θέση θα έχει χαθεί!

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι κράζουμε τους τόκους, αλλά αυτοί στην ουσία μας δίνουν την χαρά, δυνάμεθα να είπωμεν, του να πάρουμε κάτι, πριν από τη δυνητική αγοραστική μας δύναμη.

Αν θέλω να δουλέψω και χρειάζομαι 2 ακριβα PC, και δεν έχω το κασέρι, θα περιμένω να μαζέψω μετρητα (με την ευκολία που μαζεύονται στις μέρες μας) και θα με περιμένουν οι πελάτες?
Δεν νομίζω....

OldMan
26/11/2009, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
έχεις τα χρήματα (αλλά για δικούς σου λόγους δεν θέλεις να τα ξοδέψεις)
Κοίτα να δεις ρε φίλε μου τι λέει ένας τραπεζικός όταν θέλει να σε αποκαλέσει "τσιγκούνη"...:look:

Cpt. Haddock
26/11/2009, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Κοίτα να δεις ρε φίλε μου τι λέει ένας τραπεζικός όταν θέλει να σε αποκαλέσει "τσιγκούνη"...:look:

Υπάρχει και ο politically correct όρος "Διστακτικός επενδυτής" :lol:

fast_gr
26/11/2009, 14:35
Παιδια δεν ειναι εφικτο να μαζεψει καποιος τοσα μετρητα μεσα σε μικρο χρονικο διαστημα.
Κ οταν η μηχανη ειναι ενα απαραιτητο μεταφορικο μέσο για εσενα την περνεις το συντομοτερο κ οχι σε 2-3-4 χρονια που θα εχεις τα ???:beer: :rotflmao:

Operater
26/11/2009, 14:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από fast_gr
Παιδια δεν ειναι εφικτο να μαζεψει καποιος τοσα μετρητα μεσα σε μικρο χρονικο διαστημα.
Κ οταν η μηχανη ειναι ενα απαραιτητο μεταφορικο μέσο για εσενα την περνεις το συντομοτερο κ οχι σε 2-3-4 χρονια που θα εχεις τα ???:beer: :rotflmao:

λογικό

spyro
26/11/2009, 14:39
πάντως να δώ τον φίλο να πηγαίνει στην τράπεζα και να ζητάει collateralized χρηματοδότηση με ρευστό, για αγορά μηχανής και να μουν απο μια μεριά να βλέπα την φάτσα του υπαλιλίσκου στο κατάστημα ... αυτό θέλω μόνο ..... τέλος


181535

Cpt. Haddock
26/11/2009, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
πάντως να δώ τον φίλο να πηγαίνει στην τράπεζα και να ζητάει collateralized χρηματοδότηση με ρευστό, για αγορά μηχανής και να μουν απο μια μεριά να βλέπα την φάτσα του υπαλιλίσκου στο κατάστημα ... αυτό θέλω μόνο ..... τέλος

Σκέψου να πάρει απάντηση: "Τι nickname έχεις στο moto?" :lol:

GIXXERAKIAS
26/11/2009, 15:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Αν θέλω να δουλέψω και χρειάζομαι 2 ακριβα PC, και δεν έχω το κασέρι, θα περιμένω να μαζέψω μετρητα (με την ευκολία που μαζεύονται στις μέρες μας) και θα με περιμένουν οι πελάτες?
Δεν νομίζω....

Αυτο πρσπαθησα κι εγω να πω πιο πανω στο δικο μου μυνημα αλλα δεν πηρα απαντηση...αν θελω μηχανη για την καβλα μου δεν θα περιμενω ποτε θα μαζεψω τα λεφτα (του αγιου λουτσου) για να την παρω.

Και ναι την πηρα σε πολυ καλητερη τιμη μεσω γνωστου και μεσα απο την αντιπρωσοπεια με τις εξατμισεις δωρο πολυ πριν βγουν στην προσφορα του Σφακιανακη.:wave2:

ps:Τα λεφτα τα πηραν μετρητα,το δανειο πηγα και το εβγαλα μονος μου μετα απο ψαξιμο.Δεν πηγα στα κουτουρου...:winka:

ps2:Για να μην εχεις χρεωθει ποτε Σταυρακο "devils" (η οποιος αλλος το λεω γενικα) σημαινει η οτι ειχες τα λεφτα απο πριν η εχεις πολυ καλη δουλεια με πληρωμη πολυ παραπανω του αρχικου μισθου η οτι στηνεις κ@λο στην Συγγρου σε καλο ποστο και δεν μιλας κουφαλα!:rotflmao: :bigcry: :rotflmao:
Με λιγα λογια δεν ειναι ολοι οικονομικα το ιδιο.:winka:

devil's animal
26/11/2009, 18:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS


ps2:Για να μην εχεις χρεωθει ποτε Σταυρακο "devils" (η οποιος αλλος το λεω γενικα) σημαινει η οτι ειχες τα λεφτα απο πριν η εχεις πολυ καλη δουλεια με πληρωμη πολυ παραπανω του αρχικου μισθου η οτι στηνεις κ@λο στην Συγγρου σε καλο ποστο και δεν μιλας κουφαλα!:rotflmao: :bigcry: :rotflmao:
Με λιγα λογια δεν ειναι ολοι οικονομικα το ιδιο.:winka:

τα μεταξωτα βρακια Γιαννακη θελουν και επιδεξιους κωλους.
και ξερεις πολυ καλα ποια ειναι τα εξοδα μιας ss μηχανης.

τα λεφτα τα μαζευα απο πριν.
απο 16-17 χρονων για την ακριβεια και στα 24 μου καταφερα να παρω την μηχανη.

αν ηθελα μπορουσα να την παρω και απο τα 21 που εβγαλα το διπλωμα αλλα δεν επαιζε μαρουλι.


γενικα ενας καλος κανονας και σοφη ρηση του λαου ειναι: "να απλωνεις τα ποδια σου μεχρι εκει που εχεις παπλωμα. αλλιως θα κρυωσεις".

και φυσικα για να την συντηρω και να μπορω να ανταπεξερχομαι σε ολες μου τις υποχρεωσεις (βλ. βενζινες, σερβις, ασφαλειες, Μπιστα, κλπ) δεν παιρνω τον βασικο.


οποιος νομιζει παντως οτι θα παρει ενα δανειο για να παρει μια μηχανη (ειτε για την κ@υλα του ειτε για την δουλεια του) και η τραπεζα ή εμπορος θα του χαρισουν και 1-2 χιλιαρικα επειδη ειναι ομορφοπαιδο,να το ξεχασει.

ολες οι τραπεζες εχουν σαν στοχο το κερδος και ξερουν πολυ καλα να το διεκδικουν και να το παιρνουν. σκεφτειτε τις διαφημισεις. οι μισες ειναι για τραπεζες. πως βγαινουν αυτα τα λεφτα?
απο αυτους που τα δινουν και εκμεταλλευονται.

τι εκμεταλλευονται ακριβως? διαφορα πραγματα.
απο την ματαιοδοξια μας να παρουμε καλυτερο αμαξι/μηχανη/plasma/pc/ρουχα/gadgets, μεχρι την γεννα του παιδιου μας και την γενικοτερη ευτυχια που θελουμε να εχει η οικογενεια μας πηγαινοντας 10 μερες στην Ροδο διακοπες.

για μενα ΜΟΝΟ τα επαγγελματικα και τα στεγαστικα δανεια εχουν λογο υπαρξης.

1)θες να κανεις κατι σαν επαγγελματιας και θες μετρητα (τα οποια φυσικα υα πληρωσεις με το παραπανω ΑΝ η επιχειρηση παει καλα) αν οχι κλαφτα...
2)θες να μπεις σε ενα σπιτι για να μην πληρωνεις νοικια ολη σου την ζωη και επιλεγεις να παρεις ενα δανειο και αυτα που πληρωνες στο νοικι τα δινεις μαζι με κατιτις παραπανω και αποπληρωνεις την δοση του δανειου και στο τελος σου μενει το σπιτι.

δουλεια και αποταμιευση. εκει ειναι το μυστικο.
οπως λενε και στο χωριο μου: no pain, no gain.
:wave2:

Elle
26/11/2009, 19:25
Πάντα με μετρητά! Είναι πιο εύκολο και πιο σύντομο να τα μαζέψεις παρά
να αποπληρώνεις το ποσό της δανειοληψείας. Μια ιδέα είναι όλα! ;)
Εκτός κι αν θέλεις να είσαι μέσα στη μόδα! Τα δάνεια φοριούνται πολύ
στις μέρες μας... :bawl: :bawl: :bawl:

suzuki dr650se
26/11/2009, 20:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
τα μεταξωτα βρακια Γιαννακη θελουν και επιδεξιους κωλους.
και ξερεις πολυ καλα ποια ειναι τα εξοδα μιας ss μηχανης.

τα λεφτα τα μαζευα απο πριν.
απο 16-17 χρονων για την ακριβεια και στα 24 μου καταφερα να παρω την μηχανη.

αν ηθελα μπορουσα να την παρω και απο τα 21 που εβγαλα το διπλωμα αλλα δεν επαιζε μαρουλι.


γενικα ενας καλος κανονας και σοφη ρηση του λαου ειναι: "να απλωνεις τα ποδια σου μεχρι εκει που εχεις παπλωμα. αλλιως θα κρυωσεις".

και φυσικα για να την συντηρω και να μπορω να ανταπεξερχομαι σε ολες μου τις υποχρεωσεις (βλ. βενζινες, σερβις, ασφαλειες, Μπιστα, κλπ) δεν παιρνω τον βασικο.


οποιος νομιζει παντως οτι θα παρει ενα δανειο για να παρει μια μηχανη (ειτε για την κ@υλα του ειτε για την δουλεια του) και η τραπεζα ή εμπορος θα του χαρισουν και 1-2 χιλιαρικα επειδη ειναι ομορφοπαιδο,να το ξεχασει.

ολες οι τραπεζες εχουν σαν στοχο το κερδος και ξερουν πολυ καλα να το διεκδικουν και να το παιρνουν. σκεφτειτε τις διαφημισεις. οι μισες ειναι για τραπεζες. πως βγαινουν αυτα τα λεφτα?
απο αυτους που τα δινουν και εκμεταλλευονται.

τι εκμεταλλευονται ακριβως? διαφορα πραγματα.
απο την ματαιοδοξια μας να παρουμε καλυτερο αμαξι/μηχανη/plasma/pc/ρουχα/gadgets, μεχρι την γεννα του παιδιου μας και την γενικοτερη ευτυχια που θελουμε να εχει η οικογενεια μας πηγαινοντας 10 μερες στην Ροδο διακοπες.

για μενα ΜΟΝΟ τα επαγγελματικα και τα στεγαστικα δανεια εχουν λογο υπαρξης.

1)θες να κανεις κατι σαν επαγγελματιας και θες μετρητα (τα οποια φυσικα υα πληρωσεις με το παραπανω ΑΝ η επιχειρηση παει καλα) αν οχι κλαφτα...
2)θες να μπεις σε ενα σπιτι για να μην πληρωνεις νοικια ολη σου την ζωη και επιλεγεις να παρεις ενα δανειο και αυτα που πληρωνες στο νοικι τα δινεις μαζι με κατιτις παραπανω και αποπληρωνεις την δοση του δανειου και στο τελος σου μενει το σπιτι.

δουλεια και αποταμιευση. εκει ειναι το μυστικο.
οπως λενε και στο χωριο μου: no pain, no gain.
:wave2:

+100:a18:

Cpt. Haddock
26/11/2009, 21:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από suzuki dr650se
+100:a18:

Μην τον πιστεύεις ρε, νταβατζής είναι :lol:

byron
26/11/2009, 21:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
ολες οι τραπεζες εχουν σαν στοχο το κερδος και ξερουν πολυ καλα να το διεκδικουν και να το παιρνουν. σκεφτειτε τις διαφημισεις. οι μισες ειναι για τραπεζες. πως βγαινουν αυτα τα λεφτα?
απο αυτους που τα δινουν και εκμεταλλευονται.

τι εκμεταλλευονται ακριβως? διαφορα πραγματα.


Σα να ακούω τη Παπαρήγα :lol:

Και δεν μου λες ρε Devils, οι υπόλοιπες επιχειρήσεις από ατομική μέχρι πολυεθνική τι στόχους έχουν? Τη ζημιά? :a55:

devil's animal
26/11/2009, 22:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Σα να ακούω τη Παπαρήγα :lol:

Και δεν μου λες ρε Devils, οι υπόλοιπες επιχειρήσεις από ατομική μέχρι πολυεθνική τι στόχους έχουν? Τη ζημιά? :a55:


οχι ρε φιλε προς Θεου.
απλα το λεμε με απλα λογια και κατανοητα γιατι καποιοι νομιζουν οτι τα δινουν τα μετρητα τους οι τραπεζες ετσι αβιαστα.

ουσιαστικα σου πουλανε χρημα (οπως ειπε και ο fantacid)
και στο πουλανε ακριβα, στηριζομενοι στις καταναλωτικες σου "αναγκες".

οι αναγκες ειναι μεσα σε εισαγωγικα για ευνοητους λογους...

εχω χαζεψει κυριολεκτικα με την εκπομπη στον Αλφα.
ο κοσμος ειναι πολυ ηλιθιος. τραγικα θα ελεγα.

εχουν απο 200 χιλ ο καθενας χρεη σε δανεια και καρτες και καθονται και ο ενας δεν εχει δουλεια, οι αλλοι κρατανε ζημιογονες επιχειρησεις, κλπ,κλπ...

ο συγχωρεμενος ο παππους μου ειχε πει μια κουβεντα. και νομιζω οτι ηταν σοφη.
θα την μοιραστω μαζι σας και ο καθενας ας βγαλει τα συμπερασματα του.

"οσο βλεπεις και ανοιγουν καινουργιες τραπεζες και γινονται συνεχως νεα υποκαταστηματα, ο κοσμος θα εχει λιγα.οταν δεις και κλεινουν οι τραπεζες, τοτε ο κοσμος θα εχει λεφτα στα χερια του. "

:wave2:

mivvo
26/11/2009, 23:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Δάνειο = +10% περίπου παραπάνω απο την αξία της μηχανής ... αν υπολογίσεις επιτόκιο, αξία χρήματος κτλ κτλ... συν άγχος για δόση δανείου... συν απώλεια κυριότητας μέχρι εξόφληση αν το καταναλωτικό βγεί στο μαγαζί αγοράς και οχι στο δικό σου όνομα.

Το καταναλωτικό πλέον συμφέρει αν θέλεις να το πάρεις ενώ όντως έχεις ενα μικρό ποσό στην άκρη και θες να έχεις και μια ελάφρυνση απο εφορία καθώς τέτοιες δόσεις μπαίνουν στην δήλωση και μειώνουν το εισόδημα σου... άρα και τον φόρο που θα έχεις.

Αγορά cash έχει το πλεονέκτημα οτι ..

1. Έχεις κυριότητα...πίστεψε με είναι πολύ σημαντικό να ξέρεις οτι είναι δική σου η μηχανή και κανενός άλλου. Την κάνεις οτι θες και όποτε θες.

2. Δεν έχεις σχέση με τους κλέφτες που ονομάζονται τράπεζες...

3. Για ενα έτος ενα ποσό βγαίνει απο την δήλωση σου ώς αγορά και έχεις και πάλι μια μείωση (μεγάλη σχετικά) απο το καθαρό εισόδημα σου.


Θεωρώ και εγώ πως το καλύτερο είναι να έχεις ενα ποσό στην άκρη , να δώσεις αρκετά μπροστά και να πάρεις ενα πολύ μικρό δάνειο (στο όνομα σου όμως) και να έχεις και κυριότητα και όφελος στην δήλωση σου.

Οτι κάναμε δηλαδή πριν αρκετά χρόνια (15ετια και βάλε) όταν αγοράζαμε Ι.Χ. με γραμμάτια ακόμα και δίναμε το 40-50% μπροστά και το άλλο σε χρέος.


Gandalf


:beer: :beer: :beer:

byron
27/11/2009, 07:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
οχι ρε φιλε προς Θεου.
απλα το λεμε με απλα λογια και κατανοητα γιατι καποιοι νομιζουν οτι τα δινουν τα μετρητα τους οι τραπεζες ετσι αβιαστα.

ουσιαστικα σου πουλανε χρημα (οπως ειπε και ο fantacid)
και στο πουλανε ακριβα, στηριζομενοι στις καταναλωτικες σου "αναγκες".

οι αναγκες ειναι μεσα σε εισαγωγικα για ευνοητους λογους...

εχω χαζεψει κυριολεκτικα με την εκπομπη στον Αλφα.
ο κοσμος ειναι πολυ ηλιθιος. τραγικα θα ελεγα.

εχουν απο 200 χιλ ο καθενας χρεη σε δανεια και καρτες και καθονται και ο ενας δεν εχει δουλεια, οι αλλοι κρατανε ζημιογονες επιχειρησεις, κλπ,κλπ...

ο συγχωρεμενος ο παππους μου ειχε πει μια κουβεντα. και νομιζω οτι ηταν σοφη.
θα την μοιραστω μαζι σας και ο καθενας ας βγαλει τα συμπερασματα του.

"οσο βλεπεις και ανοιγουν καινουργιες τραπεζες και γινονται συνεχως νεα υποκαταστηματα, ο κοσμος θα εχει λιγα.οταν δεις και κλεινουν οι τραπεζες, τοτε ο κοσμος θα εχει λεφτα στα χερια του. "

:wave2:

Το "προϊόν" που πουλάει η τράπεζα είναι χρήμα. Απ΄αυτό βγάζει κερδος και το αν είναι φθηνό ή ακριβό είναι αδιάφορο μιας και κανείς δεν σε χώνει μέσα σε μια τράπεζα με το ζόρι, όπως δεν σε χώνει μέσα σε ένα μαγαζί να αγοράσεις ένα X-Spirit/RX-7RR που έχει 400% ακριβότερα από ένα απλό κράνος.

Ο κόσμος σε μεγάλο βαθμό είναι ανόητος (σε ότι αφορά την διαχείρηση των οικονομιών του).

Ο συγχωρεμένος ο παππούς σου τα έλεγε με την σοφία των εμπειριών του μεσοπολέμου.
Δυστυχώς ή ευτυχώς τα πράγματα έχουν αλλάξει και αν δεις πλέον να κλείνουν τράπεζες να αρχίσεις να φοβάσαι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ γιατί ο κόσμος δεν θα κρατάει λεφτά στα χέρια του, αλλά τα @@ του αρχικά και μετά όπλα.
Αν διαφωνείς μάλλον δεν έχεις ιδέα του τι συμβαίνει στην οικονομία του πλανήτη, με αφορμή την κατάρρευση της Lehman, όπως και τι θα συνέβαινε αν οι Βρεττανοί δεν κρατικοποιούσαν το μισό τους τραπεζικό σύστημα για να μην καταρρεύσει.

Το ποιό σοφό απόφθευγμα που έχω διαβάσει είναι απ΄τον Mark Twain "Η τράπεζα είναι κάποιος που σου προσφέρει μια ομπρέλλα όταν έχει ήλιο, και στην ζητάει πίσω όταν αρχίζει να βρέχει".

GIXXERAKIAS
27/11/2009, 07:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
δουλεια και αποταμιευση. εκει ειναι το μυστικο.
οπως λενε και στο χωριο μου:
:wave2:

Σωστα τα λες...ειδικα αυτο το "no pain, no gain." ειναι μεσα και σε φαση δανειου.....και γω για να αποπληρωσω το δανειο και οτιδηποτε αλλο ζοριζομαι οπως ζοριστηκες εσυ και οσοι αλλοι μαζευαν λεφτα να την παρουν ντουκου βρε αγορινα.:winka:

Απλα εγω την πηρα στα 25 οταν μου κ@βλωσε εκεινη την στιγμη να την παρω με το μισο ποσο δανειο.:D

(αληθεια τοτε μου ηρθε η επιφωτιση και εμπλεξα με της μηχανες γενικα.:p )

kiloMeater
27/11/2009, 08:15
Φίλέ αμα δεν έχεις μία, πάρε δάνεις αμα το αντέχεις.

Αμα εχεις πχ 10.000 στην άκρη τότε:

Αν μπορείς να τα επενδύσεις με απόδοση μεγαλύτερη απο το (πραγματικό) επιτόκιο + έξοδα φακέλλων που σου χρεώνει η τράπεζα, πάρε δάνειο.
Αν δεν μπορείς, πάρε τη μηχανή cash.

Cpt. Haddock
27/11/2009, 08:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiloMeater
Φίλέ αμα δεν έχεις μία, πάρε δάνεις αμα το αντέχεις.

Αμα εχεις πχ 10.000 στην άκρη τότε:

Αν μπορείς να τα επενδύσεις με απόδοση μεγαλύτερη απο το (πραγματικό) επιτόκιο + έξοδα φακέλλων που σου χρεώνει η τράπεζα, πάρε δάνειο.
Αν δεν μπορείς, πάρε τη μηχανή cash.

Έχεις υπολογίσει τι τόκο παίρνεις με 10,000 ακόμα και σε προθεσμιακό; :look:

Cpt. Haddock
27/11/2009, 08:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
οχι ρε φιλε προς Θεου.
απλα το λεμε με απλα λογια και κατανοητα γιατι καποιοι νομιζουν οτι τα δινουν τα μετρητα τους οι τραπεζες ετσι αβιαστα.

ουσιαστικα σου πουλανε χρημα (οπως ειπε και ο fantacid)
και στο πουλανε ακριβα, στηριζομενοι στις καταναλωτικες σου "αναγκες".

[...].:wave2:

Αγοράζουν και πουλάνε για την ακρίβεια... :wave2:

Ωραίο το απόφθεγμα του παππού σου, αλλά καλώς ή κακώς όπως ειπε κι ο Βυρωνας, δε στέκει πλεον.

:wave2:

fantacid
27/11/2009, 08:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n

Ο κόσμος σε μεγάλο βαθμό είναι ανόητος (σε ότι αφορά την διαχείρηση των οικονομιών του).


+100000


γνωριζοντας το αυτο οι επιτήδειοι .....εεεε συγνωμη, οι τραπεζες ( :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: ) προσφερουν καθε ειδους οικονομικη διευκολυνση σε οσους χρειαζονται τη βοηθεια τους!!!!





καποιος/oi μου θελει να σπρωξει κανα μοτο-δανειακι η μE φαινεται??
:D :D :D :D :D :D

TheFace
27/11/2009, 21:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
για μενα το καλυτερο ειναι να εχεις μαζεψει το χρημα (και ακομα περισσοτερο απ'οτι χρειαζεται) και να το σκασεις ντουκου πανω στον παγκο.
κανεις και τα παζαρια σου και εισαι και χωρις αγχος.

δανειο δεν εχω παρει ποτε.
πιστωτικη δεν εχω βγαλει ποτε.

σε καμια περιπτωση δεν υπηρξα χρεωμενος για το οτιδηποτε.

αν με "παιρνει" αγοραζω και βγαζω γουστα. αν οχι παω να παιξω μπιλιαρδο που ειναι φτηνοτερο...
:wave2:

:a20:

kiloMeater
27/11/2009, 22:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Έχεις υπολογίσει τι τόκο παίρνεις με 10,000 ακόμα και σε προθεσμιακό; :look:

Τι προθεσμιακό βρε???
Δεν μιλάω για τράπεζες...

horrified
27/01/2010, 15:19
Λοιπόν, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής :
Εγώ δεν κάνω ακόμα φορολογική δήλωση, έχω καβάτζα 3000χιλ και θέλω να πάρω με χρηματοδότηση άλλα 3000 μπορώ ? θα έχω κάποιο πρόβλημα φορολογικά η πόθεν "αίσχος" δεν θέλω να έχω ανάμιξη με γονείς και τέτοια.

manos*gsxr
27/01/2010, 16:01
Μπορεις να παρεις ενα δανειο αλλα χρειαζεσαι εγγυητη....δηλαδη καποιο που σε περιπτωση που εσυ δε μπορεις ,να πληρωσει αυτος...
Το ειχα ψαξει κι εγω πριν 6 χρονια για να παρω ενα z750....Τελικα δε μπορεσα να πεισω τους γονεις μου (20 χρονων ημουν) για να μου υπογραψουν και εβαλα το στοχο μου......
Επειτα απο 5 χρονια οικονομιας πηρα το μηχανακι cash.....Οταν τα εβγαλα απο την τραπεζα , η καρδια μου πηγαινε να σπασει....φοβομουν μη μου τα φανε....Αλλα ολα καλα!Και καλυτερα που ηρθαν ετσι τα πραγματα τελικα!Και απο αποψη ηλικιας αλλα και απο αποψη μηχανης.....
Γενικοτερα καθε εμποδιο εναι για καλο........Υπομονη θελει μονο!:wave2:

horrified
27/01/2010, 16:03
χεχε ευχαριστώ !