PDA

View Full Version : www.ebay.gr



McGyver
26/11/2009, 12:38
Ευχάριστο :) ...

fantacid
26/11/2009, 12:41
:eyepop:

για να δουμε πως θα παει,

αν κ νομιζω οτι θα καταντησουμε σαν το βελγικο κ το ολλανδικο


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

FestoNero
26/11/2009, 12:59
Καλή φάση, απ'ότι βλέπω δεν είναι "ξεχωριστό" ebay σαν των υπόλοιπων χωρών αλλά μηχανή αναζήτησης προσαρμοσμένη για την Ελλάδα. Πολύ χρήσιμη η επιλογή αναζήτησης σε "Ε.Ε.", προηγουμένως αναγκαζόμουν να μπαίνω ξεχωριστά στο αγγλικό, στο γαλλικό κλπ.
Όχι οτι έχω αγοράσει ποτέ τίποτα απο εκεί, αλλά ίσως τώρα να το τολμήσω.

makis206
26/11/2009, 13:03
Χμμμμ, τώρα το μαθαίνω!

:beer: :beer:

fantacid
26/11/2009, 13:04
κανενα εβαυ δεν ειναι ξεχωριστο
η ντειταμπεις ειναι μια.

απλα λογω νεοτητας δεν πρεπει να εχει κ πολλες ελληνικες δημοπρασιες, αρα σου δίνει τα πλησιετερα αποτελεσματα δλδ ευρωπαικα.

αν ψαξεις κατι στο αγγλικο π.χ. κ βρει λιγα πραματα θα σε παραπεμψει σε αμερικανικο -συνηθως- ή οπου αλλου βρει αυτο που ζητησες

road spirit
26/11/2009, 13:29
αυτό που βλέπω εγώ είναι ότι κάνει redirect στο global.ebay.com με ελληνική γλώσσα και settings...

άμα είναι έτσι, δεν είναι καινούρια είδηση. Ελληνικά στο ebay διαβάζω εδω και κανα 6μηνο

dosko
26/11/2009, 13:32
Redirect κάνει βασικά στο global.

edit : +1 Road Spirit



Επίσης, στην πρώτη σελίδα έχει κάποιες πληροφορίες για τον τύπο του αγοραστικού κοινού στην Ελλάδα. :D


:lol: :lol:


181533

Vstrommer71
26/11/2009, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από dosko
Redirect κάνει βασικά στο global.

edit : +1 Road Spirit



Επίσης, στην πρώτη σελίδα έχει κάποιες πληροφορίες για τον τύπο του αγοραστικού κοινού στην Ελλάδα. :D


:lol: :lol:
Ειναι αυτο που λεει οτι οι τζιξερακηδες το παντρευονται το μηχανακι τους:rotflmao:

jimtarasxt660x
26/11/2009, 15:15
Ρε ιμπεάκηδες.....να σας ρωτήσω κάτι μιας και το έφερε η κουβέντα με το ebay.....




Επειδή δεν έχω κάνει αγορά από ebay έκατσα και διάβασα το post του fantacid http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=36027....ολα καλά μέχρι εδώ....

Μπήκα και στο ebay για τους Έλληνες και έκανα αναζήτηση για ένα προϊόν που με ενδιαφέρει, σαν χώρες μου το βγάζει Αγγλία και Γαλλία αλλά σαν τοποθεσία μου το βγάζει Κίνα, τα έξοδα για Ελλάδα λέει ότι είναι 10 ευρώ ΑΛΛΑ από κάτω ακριβώς λέει ότι :

Τα επιπλέον έξοδα που σχετίζονται με τους τελωνειακούς δασμούς ή/και φόρους δεν περιλαμβάνονται.

Εγώ τελικά θα πληρώσω μόνο τα 10 ευρώ μεταφορικά η θα μου χρεώσουν και άλλα επιπλέον?:confused:

Vstrommer71
26/11/2009, 15:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimtarasxt660x
Ρε ιμπεάκηδες.....να σας ρωτήσω κάτι μιας και το έφερε η κουβέντα με το ebay.....




Επειδή δεν έχω κάνει αγορά από ebay έκατσα και διάβασα το post του fantacid http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=36027....ολα καλά μέχρι εδώ....

Μπήκα και στο ebay για τους Έλληνες και έκανα αναζήτηση για ένα προϊόν που με ενδιαφέρει, σαν χώρες μου το βγάζει Αγγλία και Γαλλία αλλά σαν τοποθεσία μου το βγάζει Κίνα, τα έξοδα για Ελλάδα λέει ότι είναι 10 ευρώ ΑΛΛΑ από κάτω ακριβώς λέει ότι :

Τα επιπλέον έξοδα που σχετίζονται με τους τελωνειακούς δασμούς ή/και φόρους δεν περιλαμβάνονται.

Εγώ τελικά θα πληρώσω μόνο τα 10 ευρώ μεταφορικά η θα μου χρεώσουν και άλλα επιπλέον?:confused:
Σου λεει πολυ απλα οτι δεν περιλαμβανεται πιθανο τελωνειο στα εξοδα
Θελουνε 10? για να στο στειλουνε αλλα δεν αναλαμβανουνε καμμια ευθυνη για το τελωνειο
Τοσο απλα!

Gandalf dr685sm
26/11/2009, 15:19
Αν η τοποθεσία του πωλητή είναι Κίνα τότε θα πρέπει να πληρώσεις δασμούς. Αυτο συμβαίνει συνήθως εκτός και αν ο πωλητής έχει κάποιο αντιπρόσωπο σε Βρεττανία και το στέλνει πρώτα εκεί και μετά έρχεται σε εσένα .. κάτι που εξηγεί ίσως και το θέμα των υψηλών μεταφορικών.

Σε κάθε περίπτωση ο πιο ασφαλής τρόπος για να σιγουρευτείς είναι να στείλεις μήνυμα στον πωλητή σχετικά με τον τρόπο αποστολής και τον τόπο προέλευσης του αντικειμένου σου.

Gandalf

fantacid
26/11/2009, 16:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Αυτο συμβαίνει συνήθως εκτός και αν ο πωλητής έχει κάποιο αντιπρόσωπο σε Βρεττανία και το στέλνει πρώτα εκεί και μετά έρχεται σε εσένα .. κάτι που εξηγεί ίσως και το θέμα των υψηλών μεταφορικών.

το πλεον παραλογο!!!

ο πωλητης ειναι στη κινα απλα χρησιμοποιει το αγγλικο ιμπει
οπως καναμε κ μεις εαν θελαμε να πουλησουμε κατι θα το βαζαμε στο αγγλικο!

αναλογα το αντικείμενο θα πληρωσει στο τελωνιο ή οχι

Vstrommer71
26/11/2009, 16:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Αν η τοποθεσία του πωλητή είναι Κίνα τότε θα πρέπει να πληρώσεις δασμούς. Αυτο συμβαίνει συνήθως εκτός και αν ο πωλητής έχει κάποιο αντιπρόσωπο σε Βρεττανία και το στέλνει πρώτα εκεί και μετά έρχεται σε εσένα .. κάτι που εξηγεί ίσως και το θέμα των υψηλών μεταφορικών.

Σε κάθε περίπτωση ο πιο ασφαλής τρόπος για να σιγουρευτείς είναι να στείλεις μήνυμα στον πωλητή σχετικά με τον τρόπο αποστολής και τον τόπο προέλευσης του αντικειμένου σου.

Gandalf
Το οποιο δεν πιανει παντα,πλεον στα Τελωνεια εχουν σφιξει οι κ@λοι και δεν περνανε ευκολα πια τα ''gift'' και οι χαμηλες τιμολογησεις.Εχει αρκετο τζογο η υποθεση.
Απλα ακομα και με τελωνειο υπαρχουν απειρα πραγματα να ψωνισεις σε χαμηλοτερες απο εδω τιμες.