PDA

View Full Version : Καιγονται οι λαμπες....



foler
26/11/2009, 15:58
Εχω ενα Honda c50(Kυλινδροπιστονο 72cc) που εδω και μερικες μερες αρχισε αρχικα να ψοφαει η μπαταρια και στην συνεχεια εκαψε ολες τις λαμπες.Εβαλα καινουργια λαμπα μπροστα και στο ρελαντι φωτιζε σαν αυτοκινητο με xenon!!Με το που μαρσαρα λιγο την εκαψε.Η Μπαταρια ηταν 3 μηνων και δεν νομιζω να τα καει επειδη εχει ξεφορτισει, ειμαι σχεδον σιγουρος οτι μαλον εχει καει το ανορθωτακι του....Εσεις τι λετε?Κανενας ηλεκτρολογος??Α! ξεχασα να πω οτι εβαλα πολυμετρο σημερα στην μπαταρια και με σβηστο κινητηρα εδειχνε 10,5ν, στο ρελαντι 12,5-13 και οταν μαρσαρω 19-20!!Ειναι φυσιολογικο?

Vstrommer71
26/11/2009, 16:07
Aνορθωτης...
Οταν ειναι καμμενος και ειναι ψοφια η μπαταρια(που παιζει κι ενα ρολο σταθεροποιητη τασης) τοτε παιρνουν πολυ ρευμα οι λαμπες και...τσαφ!

GIXXERAKIAS
27/11/2009, 07:58
Αν η μπαταρια σου ειναι παλια αλλαξε την.Αν συνεχισει να σου καει τις λαμπες με την καινουργια ειναι ανορθωτης οπως λες.:wave2:

edit:Αν η μπαταρια σου ειναι στεγνη εντελως τοτε ειναι σιγουρα ανορθωτης,μιας και απο το υπερβολικο ρευμα "φουσκωνει" η μπαταρια και βραζει τα υγρα με αποτελεσμα να μενει εντελως στεγνη.

foler
27/11/2009, 14:19
Λοιπον βαζω καινουργιο ανορθωτη και δινει παλι πολλα βολτ.Λεω μηπως τελικα ειναι μπαταρια?Βαζω μια μεταχειρισμενη και δινει 12-13,5ν.Το θεμα ειναι οτι το μετρησαμε και δινει 4-5 αμπερ απο 3 που ειναι φυσιολογικο.Μηπως κατι τρεχει και μου τεντωνει την μπαταρια γρηγορα και θα την φαει και αυτην?Το παπακι ειχε μπαταρια καινουργια οπως και καλωδιωση(Σχεδον τα παντα ειναι καινουργια απο ανακατασκευη που του εκανα το καλοκαιρι).Τωρα εχω βαλει καινουργια μπαταρια και βλεπουμε...Μεχρι στιγμης δουλευει μια χαρα αλλα για ποσο?

simeon
27/11/2009, 14:35
Παλια σε αντιστοιχο προβλημα σε ενα XT εφταιγε κατι με την γείωση.... (δεν ξερω αν στεκει ή όχι, κάτι τετοιο μου ειχε πει ο ηλεκτρολογος και ολα ΟΚ μετα)