PDA

View Full Version : Ύστερα από το πέρασμα της αλυσίδας με παραφινέλαιο...



Ichigo
27/11/2009, 20:25
...ενδείκνυται να την περναμε ένα χερι με Mix υγρoύ πιάτων και νερό ώστε να φύγει το πολύ παραφινέλαιο και ύστερα αφού στεγνώσει να τη λιπαίνουμε; Υπάρχει κίνδυνος το υγρό πιάτων να κάνει ζημιά στα O-Rings; Μήπως θα ναι καλύτερα ύστερα από παραφινέλαιο να την αφήνουμε για λίγα λεπτά και ύστερα να λιπαίνουμε;

Για δώστε τα φώτα σας σε αυτή τη μικρολεπτομέρεια :wave2:

T.R.E
27/11/2009, 20:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ingenius
...ενδείκνυται να την περναμε ένα χερι με Mix υγρoύ πιάτων και νερό ώστε να φύγει το πολύ παραφινέλαιο και ύστερα αφού στεγνώσει να τη λιπαίνουμε; Υπάρχει κίνδυνος το υγρό πιάτων να κάνει ζημιά στα O-Rings; Μήπως θα ναι καλύτερα ύστερα από παραφινέλαιο να την αφήνουμε για λίγα λεπτά και ύστερα να λιπαίνουμε;

Για δώστε τα φώτα σας σε αυτή τη μικρολεπτομέρεια :wave2:

Eγώ περνάω παραφινέλαιο,ξεπλένω με νερό,αφήνω να στεγνώσει το πολύ νερό,σκουπίζω με παλιό πανί και μετά λαδώνω και είμαι κομπλέ...

Για το σαπούνι δεν ξέρω...:beer:

DrBig
27/11/2009, 22:52
μακρια απο σαπουνι γιατι μπορει να εισχωρησει στα ο-ρινγκ και να διαλυσει το γρασσο!

chris_honda
28/11/2009, 06:47
και 'γω για σαπούνι δεν έχω ξανα ακούσει.
Προχτές που πιάστηκα στα χέρια με την αλυσίδα
(μεγάλη μάχη) της εβαλα πετρέλαιο (έγινε τζαμι)
και μετά από καλό σκούπισμα τη ξέσκισα στο λάδι

kyko
28/11/2009, 07:24
πολυ απλα μετα το παραφινελαιο καντη μια βολτιτσα στο 4γωνο να ζεσταθει κιολας κ να εισχωρησει καλυτερα το γρασσο :winka:

ioarma
28/11/2009, 07:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyko
πολυ απλα μετα το παραφινελαιο καντη μια βολτιτσα στο 4γωνο να ζεσταθει κιολας κ να εισχωρησει καλυτερα το γρασσο :winka:

+650
και εκτινάσσεται το παραφινέλαιο και είναι και η
αλυσίδα σε κατάσταση καλής θερμοκρασίας για την λίπανση!!!!!

tai
28/11/2009, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyko
να ζεσταθει κιολας κ να εισχωρησει καλυτερα το γρασσο :winka:
ΠΟΥ???
Aμα το o.ring ειναι καλό, τοτε δεν εισχωρεί τπτ, οπως και (ευτυχώς) δεν βγαίνει (το γράσο που εχει μέσα)
Αυτο που λέμε O ring είναι ενα Ο (δακτυλίδι) λαστιχένιο, που στεγανοποιεί !!!
το λάδωμα-γρασάρισμα το κάνουμε για τα εξωτερικά εφαπτόμενα κομμάτια της αλυσίδας, και για την επαφή της με το γρανάζια

:wave2:

Ichigo
28/11/2009, 16:15
Έκατσα και ασχολήθηκα σοβαρά σήμερα. Τελικά μάλλον καλά έκανα που δεν πέρασα την αλυσίδα με σαπουνόνερο. Πέρασα ένα καλό χέρι παραφινέλαιο την αλυσίδα (να ναι καλά ο κυρ Σωτηράκης στο φαρμακείο είχε μπόλικο :D ), ύστερα σκούπισα έκανα μια σύντομη βολτίτσα και πέρασα ένα ωραιότατο χέρι λιπαντικό. Σε όλα αυτά με βοήθησε και το Kettenmax. Αξίζει τον κόπο να το δοκιμάσετε το συγκεκριμένο μαραφέτι :cool:

MARKOS-V
28/11/2009, 16:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από chris_honda
και 'γω για σαπούνι δεν έχω ξανα ακούσει.
Προχτές που πιάστηκα στα χέρια με την αλυσίδα
(μεγάλη μάχη) της εβαλα πετρέλαιο (έγινε τζαμι)
και μετά από καλό σκούπισμα τη ξέσκισα στο λάδι

οχι πετρελαιο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
καταστρεφει τα ο ριγκς
φωτιστικο πετρελαιο --νερο---σκουπισμα με πανι---κ αν εχεις κεντρικο σταντ γκαζωσε με φορα να φυγουν κ οι τελευταιες σταγονες κ μετα......λαδωνεις.
εγω λαδωνω με 90 λαδι (βαλβολινη) καθε 200 το πολυ χλμ.