PDA

View Full Version : Δεν κρατάει ρελαντί, yamaha R6



angel_f
27/11/2009, 22:21
Εδω και περίπου 2 μηνες εμφανίστηκε ξαφνικά ενα θεμα με το ρελαντί του Yamaha R6 08 που εχω.
Στην αρχη δεν ειχα δωσει και πολυ σημασία γιατι το φερόμενο δεν ηταν πολυ έντονο.
Το πρόβλημα ξεκινισε οταν ενα πρωινό που πήγα να την ξεκινισω δεν πηρε μπροστά με την πρωτη αλλα έσβησε...
Έδωσα λίγο γκαζι και ολα ΟΚ πηρε μπροστά και έφυγα..
Επητα απο αυτο , επρεπε να δινω και λίγο γκαζι για να την βάλω μπρωστα και για 30" μεχρι να ζεσταθει λυγο και να κρατάει ρελαντι γιατι αλιος εσβηνε...
Τοις τελευταίες μερες δεν κραταει ρελαντι οταν ξεκινάω το πρωί παρα μονο εαν περάσουν κανα 2 λεπτα και ξεκινισω! και επίσης οταν την σβήσω μετα απο μια μικρη διαδρομή , υπαρχει περίπτωση να μην κρατισει ρελαντι... δηλαδή μπορεί να ξεκινισω και εαν κλείσω το γκαζι σβήνει... θελει μερικα λεπτα να δουλεψει μεχρι να το κρατα.
Απο οτι εχω παρατηρήσει, κλείνοντας το γκαζι οι στροφες δεν μενουν στις 1500 αλλα πέφτουν χαμηλότερα και σβήνει...
Ειμαι στην Εύβοια και δεν ειναι ευκολο να το παω και να το αφησω στον μαστορα στην Αθηνα για να το κοιτάξει, οποτε ακουω ιδεες μεχρι να αποφασίσω εαν ειναι κατι σοβαρο...

johnpan
27/11/2009, 22:34
πότε ρύθμισες βαλβίδες τελευταία φορά?

pilotos_xtreme
27/11/2009, 22:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
πότε ρύθμισες βαλβίδες τελευταία φορά?


+600

angel_f
27/11/2009, 22:41
Παιδιά εχω 14.000 χμ
Οπότε δεν έχουν ρυθμιστεί ακόμα.

javrar6
27/11/2009, 22:53
file afto pou les einai ligo spanio gia ta yamaha .. kai ego exo ena r6-03 alla pote den mou parousiase tertoio i paromio provlima ... kai apo alla paidia pou ksero den exei kanenas tetoio problima .... oi strofes tou kinitira prepei na einai sto relanti konta stis 750-100 kai oxi 1500 einai poli psila ..
apo oti ksero afta exoun aftomato chock (aera ) ara den titete tetoio thema .. an thes mia simvouli des to me ton mixanikosou pou safos kserei poio polla apo emas edo mesa .

thePrince
28/11/2009, 00:46
Μήπως, λέω, έχει πέσει η μπαταρία και τώρα που πιάνουν και τα κρύα λίγο-λίγο, δεν μπορεί να ...ανταπεξέλθει;

johnpan
28/11/2009, 00:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από thePrince
Μήπως, λέω, έχει πέσει η μπαταρία και τώρα που πιάνουν και τα κρύα λίγο-λίγο, δεν μπορεί να ...ανταπεξέλθει;
Αυτο δε δικαιολογεί το ότι όταν πάρει μπρος δεν κραταει ρελαντί. Από τη στιγμή που πάρει μπρος, η μπαταρία βγαίνει από το παιχνίδι γιατί υπάρχει αρκετό ρεύμα για τα ηλεκτρονικά της ανάφλεξης από τα πηνία. Μακάρι να είναι απλώς μπαταρία αλλά δε νομιζω

kyko
28/11/2009, 07:27
παιδες ξεχνατε οτι τα r6 ειναι αναμεσα στα μηχανακια που εχουν προβλημα με tps?
αγορινα τραβα στα κεντρικα yamaha να στο κοιταξουν...το πιο πιθανο οταν ενα yamaha δεν κραταει ρελαντι κ σβηνει οταν κλεινεις το γκαζι ειναι tps :winka:

val
28/11/2009, 07:54
Καλημερα μολις ρωτησα μηχανικο και μου ειπε τα εξης: ειναι αδυναμη η μπαταρια σου και γι' αυτο δε μπορει να κρατησει ρελαντι.
Δεν εχει να κανει με το tps, δεν υπαρχει στα Ρ6 προβλημα με tps, δεν εχει συμβει ποτε.Το συγκεκριμενο θεμα υπηρχε σε μερικα tdm mexri 2006 μοντελο,σε Ρ1 μεχρι 2005 και σε xt660.
Με μια καλη φορτιση (αυτο συνεπαγεται μια βολτα απο το μηχανικο σου για φορτιση σε μηχανημα τυπου ζελε.....)η μπαταρια μπορει να στρωσει,υπαρχει ομως περιπτωση να εχουν χαλασει τα στοιχεια της και να δειχνει οτι εχει φορτισει πληρως αλλα να αδυνατει να κρατησει το φορτιο της.ολα αυτα ομως θα τα δει μολις φορτιστει και μετρηθει με πολυμετρο κατα την εκκινηση του κινητηρα καθως & στη λειτουργια του....

toyar
28/11/2009, 09:41
Για να δείς αν φταίει η μπαταρία δοκίμασε να συνδέσεις μια καλή παράλληλα με τη δική σου. Αν το ρελαντί στρώνει άλλαξε μπαταρία. Αν όχι έλεγξε TPS ή βαλβίδα ρελαντί αν υπάρχει. Επίσης τσέκαρε αισθητήρα θερμοκρασίας ψυκτικού

banditgr
28/11/2009, 09:57
pantos an otan to vazeis mprosta kryo,logika eprepe to tsok na anevasei strofes mexri na zestanei to moter...esy les oti den krataei relanti kan apo kryo.Tha koitaga to wax unit tou tsok...kai apla vevea tha rythmiza kai ligo psilotera to relanti....vevea molis skefthka oti to r6 einai
hlektrogkazo opote mporei na mhn isxyoyn ayta!

angel_f
28/11/2009, 12:19
Καλημερα παιδια!
Ευχαριστω πολυ για τις απαντισεις!
Γυνετε να ελανξω την μπαταρια με πολυμετρο?
Μακαρι να ηταν η μπαταρια, αλλα δεν δυχνει συμαδια πτοσης , τα φωτα αναβουν κανονικα και οταν δεν δουλευει, σην οτι εχθες του καραταγα το γκαζι 3 λεπτα , εφτασε 70c ξεκινισα να φυγω και παλι εσβινε μολις εκληνα το γκαζι τελειος...
Μαλων δεν γλιτονω την επισκεψη στην αθηνα στον μηχανικο.
Παντος ενας μηχανικος που εχουμε στην περιοχη, ο οποιος δεν μπορει να την αναλαβει, μου ειπε οτι μπορει να φτεει η βανζινη και να εχει επιρεασει τον αισθιτηρα λ .
Βεβεα μονο BP βαζω...
Περιμενω να τελειοσω αυτη που εχω μεσα ( BP απλη) για να βαλω ultimate.

kyko
28/11/2009, 12:23
ασταθες ρελαντι κ σβησιμο & σβησιμο στο κλεισιμο γκαζιου-----> TPS λεμεεεεεεε
κλασικο yamaha προβλημα :beer:

angel_f
28/11/2009, 12:51
Εαν εχει να κανει με το TPS τι να περιμένω? θελει αλλαγή? θα παει πολλα το μαλλί?

toyar
28/11/2009, 13:11
Εγγύηση;;;;;;;;

kyko
28/11/2009, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από toyar
Εγγύηση;;;;;;;;

that's right :beer: :beer:

angel_f
28/11/2009, 17:51
Ειναι παρεισαγωγης... δεν νομιζω να παιζει εγγυηση 3/08 το πηρα, και μου εδιναν 12 μηνες...

XJR_Billy
28/11/2009, 18:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από angel_f
Ειναι παρεισαγωγης... δεν νομιζω να παιζει εγγυηση 3/08 το πηρα ΄

Φίλε μου, την εγγύηση τη δίνει το εργοστάσιο, όχι ο πωλητής.
Κι εγώ, 3/08 πήρα τη δική μου.
Άρα έχουμε ακόμα 4 μήνες εγγύηση.

Αν έκανες και τα σέρβις σου σε εξουσιοδοτημένο της Yamaha, πας με το σφραγισμένο βιβλιαράκι σε ένα εξουσιοδοτημένο και σου αντικαθιστούν ότι χρειάζεται.

Ενημέρωσε για ότι νεότερο.:beer:

angel_f
28/11/2009, 20:06
Δεν νομιζω να το δεχτουν στην Yamaha... Τα λαδια-φιλτρο τα κανω εγω και στα 10.000 το πηγα στον μαστορα που ειδικευεται στα yamaha (Πολυγωνο)
Οποτε εαν συνυπολογισεις οτι δεν ειναι και Ελληνικης εισαγωγης... θα φαω ακοιρο...
Παιζει κανενα μαγαζι απο ebay - Αμερικη- Αγγλια με ανταλακτικα σε περιπτοση που χρειαστει??

sabayam
29/11/2009, 08:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyko
ασταθες ρελαντι κ σβησιμο & σβησιμο στο κλεισιμο γκαζιου-----> TPS λεμεεεεεεε
κλασικο yamaha προβλημα :beer:


ρε φιλε ελα να δουλεψεις εσυ για μενα στο συνεργειο φαινεται οτι εισαι διαμαντι τελικα....
σου ειπανπαραπανω οτι τα r6 δεν εχουν εμφανισει ποτε προβλημα στο tps εσυ παρολα αυτα επιμενεις.....και για να μη νομιζεις οτι λεω μαλακιες η yamaha δεν εχει βγαλει ποτε μα ποτε ανακληση σε tps για r6 δεν νομιζω οτι ειναι τοσο δυσκολο αυτο που λεμε....και εκτος απο αυτο τα δειγματα προβληματος δε παραθετουν σε κακη λειτουργια του tps αισθητηρα θεσης γκαζιου.....

το τσοκ ειναι αυτοματο-ηλεκτρονικο αν η μηχανη δεν εχει μπαταρια δε μπορει να δουλεψει σωστα λογω του οτι κατα την εκκινηση του κινητηρα που ειναι παγωμενος-ενα καραβι αισθητηρες-φωτα-κτλ κτλ κτλ χρειαζται αρκετο φορτιο απο τη μπαταρια αν ειναι αδυναμη δε μπορει να δωσει ρευμα σε ολα ετσι δημιουργει διαφορες δυσλειτουργιες......
μη ξεχνας οτι μια μηχανη σρο ρελαντι δεν ειναι δυνατον να φορτισει μπαταρια γιατι εχει τραβηξει αρκετο φορτιο της απο την εκκινηση και παροχη της σε τοσους αισθητηρες.....

οπως εινια η μπαταρια συνδεμενη βαλε το πολυμετρο σε volt kai αντιστοιχα -/+ στη μπαταρια ανοιξε διακοπτη δες τη καταναλωση και πατα τη μιζα μεχρι να εκκινησει ο κινητηρας υπο φυσιολογικες συνθηκες θα πρεπει να εισαι 12.60+++ και κατα την μιζια θα πεσει στιγμαια στο 10.30-11.00 μολις λειτουργησει θα πρεπει να εισαι με τσοκ ενεργοποιημενο περιπου 13.60+++
αν δε συμβαινει κατι απο αυτο τοτε κανε μια φορτιση μπαταρια ξανα ελεγξε τη μπαταρια αν υπαρχουν διαφορες στις μετρησεις τοτε προχωρας σε αντικατασταση συσσωρευτη (μπαταρια)

sabayam
29/11/2009, 08:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από angel_f
Δεν νομιζω να το δεχτουν στην Yamaha... Τα λαδια-φιλτρο τα κανω εγω και στα 10.000 το πηγα στον μαστορα που ειδικευεται στα yamaha (Πολυγωνο)
Οποτε εαν συνυπολογισεις οτι δεν ειναι και Ελληνικης εισαγωγης... θα φαω ακοιρο...
Παιζει κανενα μαγαζι απο ebay - Αμερικη- Αγγλια με ανταλακτικα σε περιπτοση που χρειαστει??


αν ειναι το tps που λενε οι πιο πολλοι και αν υπηρχε ανακληση σε tps απο yamaha τοτε ειναι γενικη για εισαγωγης και αντιπροσωπειας αλλα καλυτερα αγορασε το απο εδω για να εισαι σιγουρος οτι δουλευει,,κοστος αγορας 130-150 ευρω....

angel_f
29/11/2009, 11:59
Μολις ελενξα την μπαταρια με το πολυμετρο και ειναι ΟΚ
Τι κανει...
Την βαζω μποστα και την ζεστενω... φτανει 80 μετα απο 3 λεπτα και ρελαντι δεν κραταει... διλαδι χαμιλωνο σιγα σιγα το γκαζι και πεφτουν οι στροφες κατο απο το ρελαντι που ειναι 1500 , πανε 500 και πιο κατω εχρι να σβισει...
Σε καποια φασι εκει στα 3 λεπτα αποφασιζει να κρατισει ρελαντι μια χαρα ! σταθεροτατο ολα τελεια!!
Την σβηνω, κλεινω και τον κεντρικο διακοπτη, στο καπακι την ξανα ανοιγω, την βαζω μπρωστα , περνει τσακαμκι, με 80c+ παω να κλισω το γκαζι... παλυ σβινει.. δεν κραταει ρελαντι.. ενω οταν την εκλεισα κρατουσε.
Το κακο ειναι οτι καθε μερα αυξανετε ο χρονος που πρεπει να κραταω το κγαζι ανιχτο μεχρι να δουλεωει το ρελαντι.

sakisvolos
29/11/2009, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από angel_f
Μολις ελενξα την μπαταρια με το πολυμετρο και ειναι ΟΚ
Τι κανει...
Την βαζω μποστα και την ζεστενω... φτανει 80 μετα απο 3 λεπτα και ρελαντι δεν κραταει... διλαδι χαμιλωνο σιγα σιγα το γκαζι και πεφτουν οι στροφες κατο απο το ρελαντι που ειναι 1500 , πανε 500 και πιο κατω εχρι να σβισει...
Σε καποια φασι εκει στα 3 λεπτα αποφασιζει να κρατισει ρελαντι μια χαρα ! σταθεροτατο ολα τελεια!!
Την σβηνω, κλεινω και τον κεντρικο διακοπτη, στο καπακι την ξανα ανοιγω, την βαζω μπρωστα , περνει τσακαμκι, με 80c+ παω να κλισω το γκαζι... παλυ σβινει.. δεν κραταει ρελαντι.. ενω οταν την εκλεισα κρατουσε.
Το κακο ειναι οτι καθε μερα αυξανετε ο χρονος που πρεπει να κραταω το κγαζι ανιχτο μεχρι να δουλεωει το ρελαντι.


Καλησπέρα!

Το R6 σου είναι το ψακαστό ετσι?? Κάποιος αισθητήρας δυσλειτουργεί και στο κάνει αυτό μάλλον!
Παίζει να θέλει και απλά μια ρύθμιση με το διαγνωστικό και να είσαι οκ!
Πάντως πρέπει να πας να το δεις όπως και να έχει και σύντομα!


Υ.Γ. Μήπως κάποια στιγμή αποσύνδεσες τη μπαταρία για να κάνεις κάτι και έγινε αυτό;; Δηλαδή
να έχασε τις ρυθμίσεις η μονάδα ψεκασμού!!

VLADx
29/11/2009, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από angel_f

Το κακο ειναι οτι καθε μερα αυξανετε ο χρονος που πρεπει να κραταω το κγαζι ανιχτο μεχρι να δουλεωει το ρελαντι.

Γνωμη μου..... μπαταρια. Τα καινουργια μηχανακια ειναι τιγκα στα ηλεκτρικα. Η ζωη τους ειναι η μπαταρια. Και οσο παει θα χειροτερεψει κι αλλο αν ειναι ετσι. Καθε μιζια την γονατιζει ακομη περισσοτερο. Ειχα και εγω αντιστοιχο προβλημα παλιοτερα.

Αλλα γιατι δεν το πας σε κανενα συνεργειο αυριο να σου πουνε σιγουρα? Ο μαστορας θα ξερει σιγουρα καλυτερα. Η και σε εξουσιοδοτημενο. Εστω να σου πουνε τι εχει. Και αν σου πουνε οτι χρειαζεται καποιο ανταλλακτικο η κατι αλλο το παιρνεις μετα μονος σου.:)

johnpan
29/11/2009, 15:54
σίγουρα μπορεί να έχει ένα σωρό φορτία πάνω (ηλεκτρικά) αλλά αν ζεσταθεί και δε μπορεί να κρατήσει ρελαντί ζεστό τότε δε μπορεί να φταίει το ηλεκτρικό τσοκ. Βέβαια είναι απλουστευμένη η σκέψη μου και μπορεί να πέφτω έξω αλλά δε νομίζω να φταίει η μπαταρία. Ειδικά εφόσον όσο πάει και χειροτερεύει. Ισως ο ψεκασμός, ίσως οι βαλβίδες (αν και με τους ρυθμούς που χειροτερεύει το βρίσκω λιγότερο πιθανό πλέον να είναι βαλβίδες), ίσως κάποιος αισθητήρας. Το σίγουρο είναι ότι δε μπορείς να κάνεις κάτι άλλο μόνος σου και ούτε πρέπει να το εμπιστευτείς στο μαστόρι της γειτονιάς σου. :wave2:

angel_f
29/11/2009, 19:56
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρων.
Θα το παω στο μάστορα τα Χριστούγεννα λογο του οτι ειναι Αθηνα και εγω μενω Ευβοια, θέλει να το κρατήσει 2 μερες και εγω το χρειάζομαι καθημερινά...
Εύχομαι να μην χειροτερέψει περισσότερο...

angel_f
30/11/2009, 10:09
Εχουμε εξελιξεις!!
Εχθες το πήγα μια βολτα 60Km για ξεμπουκομα- κόφτες κλπ το γέμισα και με BP ultimate.
Σημερα το πρωι το βαζω μπροστά, και ως εκ θαυματος κραταει το ρελαντι και κρυο!!!
Οπότε μάλλον μπαταρια ειναι :D

angel_f
07/12/2009, 20:31
Ευχαριστώ πολυ για την βοήθεια! ηταν πολύτιμη!
Το πρόβλημα λύθηκε! ηταν η μπαταρία... αγόρασα εναν φορτιστη και την φόρτισα για 16 ωρες και τωρα δουλεύει ρολόι!